Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 ГОДИНА КОТЛЕ
Author Message
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#1

Во овие часови на 28.12.2009 година, форумот Котле се појави на сајбер просторот.

Драги наши пријатели, учесници во работата на форумот, да ни е честита првата година од заедничкиот напор од Котле да направиме почитуван и читан форум.

Да продолжиме и идната година со поголем елан, меѓусебно разбирање и уважување да го градиме започнатиот имиџ на форумот кој во борбата за вистината не подлегнува на никакви уцени, закани, етикетирања.
Котле е форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи и таков ке остане.
Многумина дојдоа и заминаа од Котле, бидејки не беа подготвени да се борат со факти на патот кон вистината. Многумина побараа заштита од нас, од Администрацијата. Бараа да ги банираме нивните политички или идеолошки противници и така да ја заштитиме нивната вистина.

Би ве замолил да ги изнесете вашите впечатоци. Да ни укажете на пропустите, грешките.

Пофалбите ако ги има оставете ги за друг пат.
29-12-2010, 02:54 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#2

Не знаев дека „Котле“ е толку нов форум, нека му е честит првиот роденден. Не знам што би можел да кажам за впечатоците, генерално ми се позитивни. Среќен роденден уште еднаш.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 29-12-2010, 03:14 AM by Gnoj.)
29-12-2010, 03:12 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#3

Среќен роденден...и нека му се множат ,и пред се најбитно администраторите,модераторите и ние членовите да сме здрави и живи уште многу години!!!

Сега штом нејќете пофалби,тогаш останува малку простор за критика...а една од нив е тоа што е многу мал бројот на модератори(незнам ни дали има повеќе од 2ца),бидејќи фали нивното присуство за време на дискусиите,и спамирањата кои ги нарушуваат текот и смислата на темите!!!

поздрав
(This post was last modified: 29-12-2010, 03:23 AM by Makedonec.)
29-12-2010, 03:22 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#4

Аирлија! Да биде за много години напред! Најдобар сајт за Македонија и Балканот!

Пожелувам да не се закључуват теми во иднина ;).
29-12-2010, 03:28 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#5

Што да кажам, единствен форум каде на се што ќе кажеш имаш барем пристојна реплика, без потсмев, етикетирање, понижување. На другите форуми се забегува од темите, се навредува, се плука по неистомислениците, се исмејува. Овде не. Овде има луѓе чии зборови тежат. Со задоволство секој ден го посетувам. Само нека продолжи, неговото влијание ќе биде се посилно.
29-12-2010, 03:49 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#6

Sreken rodenden KOTLE. Vi posakuvam mnogu godini uspesna rabota. I mnogu uspeh vo potraga po vistinata.
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
29-12-2010, 03:59 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#7

Ехееееј, само 1 година? Па јас мислев подолго време постои котле, убаво убаво, да се множат годините и уште многу квалитетни дискусии во иднина.
Бидејќи пофалбите однапред се одбиваат а се бара критика, засега не можам да се сетам навистина што би критикувал. Плус онака како гланц нов член... Би можел да набројам што се` не би сакал да видам а што го има низ другите форуми (ми се чини дека скоро сите тука сме рефјуџиз од други форуми на кои сме биле означувани како политички неподобни) ама не ја гледам поентата во тоа кога очигледно сите знаеме што не сакаме да видиме.
Среќен роденден котле!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
29-12-2010, 04:39 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#8

За много години!Живи и здрави и да илядите!Честит първи рожден ден!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
29-12-2010, 08:22 AM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#9

Да ни е честита првата година од работење на КОТЛЕ. Да, сајтот е млад, но поголемиот дел од учесниците се искусни и нформирани луѓе, што на сајтот му дава тежина. Како присатен на повеќе форуми и сајтови, мора да кажам дека по сите критеријуми КОТЛЕ убедливо предначи пред другите. Јас, лично, во КОТЛЕ и ставовите искажани во него го гледам никулецот на вистинкото , суштественото демократизирање на Македонија. Пофалби на сите досега присатни учесници, како и надеж декла секој ден бројот на присатните учесници и пасивни читачи ке се зголемува.
29-12-2010, 02:13 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#10

(29-12-2010, 02:13 PM)hristo Wrote: Да ни е честита првата година од работење на КОТЛЕ. Да, сајтот е млад, но поголемиот дел од учесниците се искусни и нформирани луѓе, што на сајтот му дава тежина. Како присатен на повеќе форуми и сајтови, мора да кажам дека по сите критеријуми КОТЛЕ убедливо предначи пред другите. Јас, лично, во КОТЛЕ и ставовите искажани во него го гледам никулецот на вистинкото , суштественото демократизирање на Македонија. Пофалби на сите досега присатни учесници, како и надеж декла секој ден бројот на присатните учесници и пасивни читачи ке се зголемува.

Ви пожелувам успех, трудољубивост, вистинољубивост, истрајност.
An inch today is tomorrow’s mile.
29-12-2010, 05:08 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#11

Сакам од името на екипата на КОТЛЕ да одадам посебно признание кон модераторот Пеницилин. За неговиот голем и непроценлив ангажман за заживување на форумот Котле. Тој неколку месеци не е со нас но се надеваме на скорешно негово враќање.
29-12-2010, 07:17 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#12

Честит роденден котле!!

Како критика ќе истакнам дека премногу брзо форумов ги меле манипулантите и провокаторите од типот на Диневски, Афион, мангос и сличните им.
29-12-2010, 08:13 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#13

(29-12-2010, 03:28 AM)Вовата Wrote: Аирлија! Да биде за много години напред! Најдобар сајт за Македонија и Балканот!

Пожелувам да не се закључуват теми во иднина ;).


Вова благодариме за убавите зборови.

Ме натера да видам колку теме сме заклучиле. Еве ја бројката :

Од 692 отворени теми само 5 се заклучени и тоа ТРИ на Политика и ДВЕ на Историја.
30-12-2010, 01:42 AM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#14

Cestit I-vi rodenden KOTLE, a toa znaci deka si zastanal na noze.
Posakuvam da ni se zgolemi brojot i na zenskite forumdziki.
30-12-2010, 01:44 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#15

Жените не сакаат вакви работи, остави ги си имаат они друг свет Icon_razz
30-12-2010, 01:46 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#16

Cestit prv rodenden na Kotle,se nadevam deka ke se prodolzi so polna parea i natamu!!!!!!
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
30-12-2010, 01:50 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#17

(30-12-2010, 01:42 AM)Администратор Wrote:
(29-12-2010, 03:28 AM)Вовата Wrote: Аирлија! Да биде за много години напред! Најдобар сајт за Македонија и Балканот!

Пожелувам да не се закључуват теми во иднина ;).


Вова благодариме за убавите зборови.

Ме натера да видам колку теме сме заклучиле. Еве ја бројката :

Од 692 отворени теми само 5 се заклучени и тоа ТРИ на Политика и ДВЕ на Историја.

Е, не сум рекол дека е типично. Едната - за документите на ВМРО на плейбойтакси ми стана криво што и се удри катанец. Гледам, откључена е Icon_razz. Благодарам! Сенайдобро!
30-12-2010, 01:02 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#18

Да пребъде още дълги години "Котлето"!Yea
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
30-12-2010, 04:42 PM
Reply
Giovanni Offline
Member
***

Posts: 51
Joined: Jan 2011
Reputation: 3
#19

Prvo da mu pozelam uspeh i jas na forumov i golemi cestitki do forumov. Nekoj mi go izbrisal akauntot, ama nema veze, se prerigistrirav pak. Jas ucestvuvav mesec dena nekade na prolet i prekinav da doagjam. Pricinite bea sto bev narecen udbas, prosrbin i slicno.

Das se razbereme, ne go smeatam forumov Bugaraski, nitu pak smetam deka e antimakedonski. Smetam deka Jordan kako i ostanatite i sakaat dobro na Makedonija no smetam deka ima ogromna doza na netolerancija. Jas ne smetam deka Makedonija e pod Srpska cizma, i samo zaradi toa sum udbas. Ne e bitno. Ona sto sakam da kazam, a toa e so cel da se podobri forumov, e da treba da se otkazete od toa sekoj sto vi protivreci da go narecete deka e udbas i del na tajnite sluzbi. Podseka na vremeto 1998 godina koga VMRO dojde na vlast i koga kako od selo so najgolema netolerancija gledaa da se nametnat. Podseka na vremeto na Stalin, i najteskiot komunizam. Zamerkata deka izbegaa pobedeni ne e na mesto. Toa e vasa interpretacija. Ne e ova vojna ili bojno pole. Duri i gledam go baniravte afion. Vase pravo e, no los vpecator odava. Golem del se otideni zatoa sto se nabedeni krivo i vednas etiketa im e lepnata. Koj saka da ucestvuva na takov forum kade etiketa vednas mu edadena?

Sega posle godina dena da sumirame so malce objektivni fakti za forumov za toa kolkavo vlijanie ima , kolkava mu e popularnosta itn. Gledam Jordan ima nad 2600 postovi. Eden od glavnite pokazateli e kolku clenovi aktivno ucestvuvaat na forumov seriozno. Da zememe deka seriozen clen e nekoj so samo 5% od postovite na Jordan. Toa e nekade okolu 135 postovi. Ajde uste pomala granica da napravime, da vidime kolku ima clenovi so 100 postovi i nad samo. Forumov postoji godina dena, prosecen clen neka e so 6 meseci staz, 100 postovi bi bilo nekade eden post vo dva dena. Ne e nisto posebno, ama ajde da zememe samo 100 postovi kako granica. Eve ja listata na clenovi so nad 100 postovi:


1. ABC 100
2. Acko 629 moderator clen na forumot od osnivanjeto
3. Alexgreat 153
4. BAsillius_2 607 moderator clen na forumot od osnivanjeto
5. Black Wolf 435 – Bugarin
6. Braniteli 129
7. Demmian 826
8. Dojkar 603
9. Han Solo 553 Bugarin
10. Hristo 734 moderator clen na forumot od osnivanjeto
11. Ivan Mihajlov 1067 Bugarin
12. Ivo Paunov 266 Bugarin
13. Kasnakovski 817 Bugarin
14. Macedon 105 Mesec dena bese na forumov i ne eveke aktiven
15. Mara Popara 769 alias Jordan, alias vancevtodor nikogas ne se razjasni – del od forumov
16. Mence 446 moderator clen na forumov
17. Montehristo 394
18. Jingiby 738 Bugarin
19. Mungos 669 Prestana da ucestvuva, nabeden deka e udbas
20. Nacionalist 409 moderator , clen na forumot od osnivanjeto
21. Nikola 107
22. Oxonian 333 Bugarin
23. Paradigm 440 Bugarin
24. Pirinec Vrhovist 398 Bugarin
25. Playboytaxi 288 Bugarin
26. Raspberry 257 Bugarka
27. Realkpolitik 120 Bugarin
28. Sava 151 Bugarin – ne ucestvuva veke
29. Sokoli 326 clen na forumot od pocetokot
30. Solenik 452
31. Stefan 198 Bugarin
32. Taridin 1298
33. Tatar 373 Bugarin
34. Toni_a 257
35. Vancevtodor 194 alias, alias alias ne se rascisti nikogas
36. Vargo 118 Bugarin
37. Veritas 786 Bugarin
38. Vodno Konche 559 Bugarin
39. Administrator 497
40. Pt 1471 od noemvri go nema
41. Jordan Petrovski 2668 – clen osnivac na forumov.
42. Vovata 1615 – Bugarska legenda na Makedonskite forumi
43. Dusan Jordan Petrovski 105 – rod na osnivatelite na forumot
44. Zora 256 Bugarin
45. Filibe 101 Bugarin
46. Afion 1503 – Baniran


Znaci samo 46 clena. Sega da gi vidime tie 46 clenovi. Od 46 clenovi, 20 se Bugari ili 43% znaci skoro polovina. 11 ili 23% znaci cetvrtina se osnovateli/moderatori/administratori na forumov, nivni alijasi, rod na forumov . 4 ili 8.6% se neaktivni toest prestanaa da doagjaat ili banirani.
Ostanaa znaci 11 clenovi so samo nad 100 postovi. I toa e forumot, tie 11 clenovi. Sigurno nekoj od tie 11 e od pocetokot povikan od osnivacite na forumot kako Sokoli na primer taka da e prakticki del od forumot od osnivanjeto, no ne e bitno.

11 dusi e premal broj za da se narece forumov kako glavna opasnost na vlastite vo Makedonija. Dobro ajde, pokraj tie 11 se i 11 (ili pomalce koga ke se isklucat alijasi) i administracijata/moderatorite/osnivacite na forumot. I da mu se dade nekoe ogromno zancenie. Ova se faktite. Drug fakt e sto od tie 11 , del (mal i golem ne znam, od 11 dusi tesko e nekoj podatoci da se nosat) ucestvuvaat samo isklucivo vo raspravija so Bugarite. Da e forumot tolku citan i popularen, lugje ke ucestvuvaat, prasuvaat, baraat. Ne e taka. . Toa e moe mislenje bar.

Vo mojot posleden post pred meseci, pred da go napustam, rekov deka forumov ke se svede samo na Bugari i osnivacite na forumov. Bugarite zaedno so osnivacite na forumov od site clenovi so nad 100 postovi se tri cetvrtini. Se pokaza ispravno toa sto go kazav. Verojatno duri i poveke od 3/4 od site postovi se delo na Bugarite i osnivacite na forumov i postovi koj nemaat vrska so Makedonija tuku poveke so Bugarija.

Sega, da se razbereme, mene Bugarite ne mi smetaat. No nivnata opsesija so Makedonija ne e vistinskiot problem na Makedonija. Problemite na Makedonija se vo nejze vnatre samite. Edno te isto odvrtuvanje na vnimanieto od vistisnkite temi, klucni za Makedonija e negativno za eden forum. I Bugarite sekoj forum uspeale da go unistat, golem del od temite da izvrtat i energijata da ja nasocat na drugi mesta. No od druga strana forumov bez niv nema da bide taka ziv. Nema da ima raspravii. Na drugi forumi Bugarite se banirani i izgledat mrtvi. Ovde ne.

Razbereto go ova samo kako moe mislenje. So cel forumov da stane navistina top. Dobro e za Makedonija da ima sekogas lugje koj davaat alternativa, od bilo koj tip. Pa duri i takva so koja nekoj nema da se slozi. Od dosegasnite vlasti ne vidovme nikakov air. Se uzas do uzas, te so najdobri nameri go velam ova. Golem pozdrav od
Jovan
02-01-2011, 11:05 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#20

Ај, да му ја земам работата на Администраторот за момент...

Како не те мрзеше да седнеш и да провериш кој колку напишал? Icon_razz Но, добро, си сакал да докажеш нешто. Подобро да направеше твоја листа за тоа кои форумџии најмногу ти оставиле впечаток и сл.

Уште од самиот почеток се појави една тенденција, форумот да биде несразмерно повеќе читан од што се постира на него. За посетеноста Јордан објави податоци од Алекса, каде се споредува со други форуми/портали од Македонија. Значи, не сме го измислиле ние тоа, туку вистина било. И тоа за една година, а другите постојат со години.

Формуот е избегнуван, посебно кога е во прашање постирањето, од партиските пиунчиња. И сам забележуваш дека тука скоро и да нема муабети кој е подобар, дали Бранко или Грујо, дали СДСМ или ДПМНЕ. Сум напишал неколку пати дека воопшто не ми е жал за тоа и не го сметам за потребно. Тука преферираме поинакви теми. Од друга страна, тие теми можеби не предизвикуваат многу дискутанти, но предизвикуваат посетители. Ако со малку постови сме предизвикале посетеност, значи дека постовите вределе нешто.

Уште од самиот почеток имавме намера да оставиме простор секој да напише што мисли, а да не биде бришан или баниран. Поставивме граници во однос на лични навреди. Токму примерот со Афион е доказ за тоа. Земи прочитај ги постовите на Афион да видиш со какви навреди се служел. Изигруваше психијатар, даваше дијагнози, главна цел му беше провокација и навреда, не се занимаваше толку со темите, колку што се занимавеше со одредени членови. Неколку пати Афион беше баниран, јас ’ургирав’ да се одбанира, но тој продолжуваше по старо. Ти гарантирам дека не постои форум во Македонија кој би прифатил такво однесување. ( На Афион уште му се преокупација одредени членови, па со нив ’расчистува’ по други форуми.) Но, со тоа што може да ти текне само на поединечни случаи што завршиле на овој начин зборува за нашата толерантност. Да не зборуваме за Александро, кој беше ненормално вулгарен, просто непријатно ти е да читаш такви вулгарности, па го оставивме за да расчистиме одредени работи ’face to face’.

Ние веруваме во македонскиот идентитет и во македонската вистина, сигурни сме во тоа што сме и пишувањата на Бугарите не ги сметаме како закана. Секој има право да напише што мисли, зошто со Бугарите би било поинаку?! Плус, вака паѓа и нивната теза, дека во Македонија не смеело да се чуе ’вистината’ и затоа ние сме Македонци. Еве им доказ дека не е така, си пишуваат слободно, а ние и понатаму сме Македонци. Мислам дека никој од Пт го нема подобро одбрането македонскиот јазик по форумите... И Дојкар е во таа категорија, го заборавив... Icon_razz

02-01-2011, 11:50 AM
Reply