Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 3.7 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ВАНЕ ЦВЕТАНОВ-НОВ ЈУНАК ОД МАКЕДОНИЈА
Author Message
Solenik Online
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Ване треба малку да олади. Деновиве го гледам и слушам како трча по телевизии да плука по Грујо заради апсот на Велија. Општо е познато дека ние, Групацијата, не сме му ни најмали симпатизери на Груевски т.е. неговото раководење со државата, но, сега за сега оваа акција - апсењето на Велија - е за поздравување. Ване, како поранешен Директор на Уравата за спречување на перење пари, сигурно има сознанија за какви матежи има правено Рамковски, и мислам дека, во најмала рака, треба да си молчи по ова прашање.
Дали Груевски ќе ја истера работава до крај, тоа е друго прашање. Но, сега мора да се биле принципиелен и да се поддржи добриот потез.
26-12-2010, 03:54 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(26-12-2010, 03:54 PM)Solenik Wrote: Ване треба малку да олади. Деновиве го гледам и слушам како трча по телевизии да плука по Грујо заради апсот на Велија. Општо е познато дека ние, Групацијата, не сме му ни најмали симпатизери на Груевски т.е. неговото раководење со државата, но, сега за сега оваа акција - апсењето на Велија - е за поздравување. Ване, како поранешен Директор на Уравата за спречување на перење пари, сигурно има сознанија за какви матежи има правено Рамковски, и мислам дека, во најмала рака, треба да си молчи по ова прашање.
Дали Груевски ќе ја истера работава до крај, тоа е друго прашање. Но, сега мора да се биле принципиелен и да се поддржи добриот потез.

Ване, не смее да олади. Ване од страна на некои медијуми беше прашан ( консултиран) за апсењето на Велија Рамковски. Неговиот став беше дека правдата не треба да биде селективна и мотивирана од политички причини. Дека борбата против организираниот криминал треба да биде стална и систематска. Од тој аспект Ване Цветанов е драгоцен за Македонија. Тој е единствена квалификувана личност која зборува за недоследноста и непринципилноста на оваа Влада во борба против организираниот криминал. И тоа го кажува храбро и постојано. Што да прави тој ако некоја новинар го праша за актуелните збиднувања? Да молчи? Да каже : не ме пршувајте,не сум од тука ? Тоа е Ване. Да не беша таков, сега ке си градеше кариера како дпмнеовски функционер. Можеби, не се вклопува со начинот на работа со Групацијата,т.е. Комитетот...но, тоа се решава со комуникацијаIconflowerhr4
26-12-2010, 05:00 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Така е, апсот на Велија е за поздрав, ама не треба да се врши селекција. Нека отидат и во други медиуми да ги извадат црните документи. Не мислам дека тоа ќе се случи, ама ќе видиме.
26-12-2010, 05:23 PM
Reply
Solenik Online
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Христо и Никола, се согласувам дека бркањето на криминал не смее да биде селективна работа, но кога веќе владата превзема мерка која е позитивна, барем не треба да ја критикуваме за таа мерка.
По се' излгеда Велија премногу почна да лае околу другарчето на Саше Мијалков, Керим.

Ване во врска со апсењето на Рамковски едноставно може да каже: "Чекајте да видиме како ќе се заврши сето ова", а не да игра улога на шут на А1, кој ја критикува полицијата за нешто што не може да се критикува - апсењето беше спроведено со сите прописи. И тој самиот има пишувано како и порано имало вископрофилни апсења, кои не произвеле судски разврски - веројатноста дека тоа може да се случи и сега е голема.
Имиџот на Ване се гради деновиве. Пред две недели тој напиша колумна која звучеше како да е пишувана во штабот на СДСМ. Ако продолжи вака, многу бргу ќе остане истрошен капацитет.

Повторно ќе речам, покорисно ќе е да ја поздравиме постапката на владата да го упаси Рамковски и да се обиде да им стави крај на неговите криминални дејанија (доколку тие навистина постојат). Јавноста треба да врши притисок врз владата да оди до крај со расчистувањето на овој случај. Тогаш ќе можеме навистина да зборуваме за двојни аршини. Досега аршините се еднакви: не ги чепкаат ни своите, ни "туѓите" мафијаши.
26-12-2010, 06:06 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(26-12-2010, 06:06 PM)Solenik Wrote: Јавноста треба да врши притисок врз владата да оди до крај со расчистувањето на овој случај. Тогаш ќе можеме навистина да зборуваме за двојни аршини. Досега аршините се еднакви: не ги чепкаат ни своите, ни "туѓите" мафијаши.

Нема што допрва да вршиме притисок и да чекаме, четири години се доволни да видиме како стојат работите. Веќе се е јасно...

26-12-2010, 09:20 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(26-12-2010, 09:20 PM)acko Wrote:
(26-12-2010, 06:06 PM)Solenik Wrote: Јавноста треба да врши притисок врз владата да оди до крај со расчистувањето на овој случај. Тогаш ќе можеме навистина да зборуваме за двојни аршини. Досега аршините се еднакви: не ги чепкаат ни своите, ни "туѓите" мафијаши.

Нема што допрва да вршиме притисок и да чекаме, четири години се доволни да видиме како стојат работите. Веќе се е јасно...

...и прејасно!
26-12-2010, 09:23 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

TREBA uste 20 godini da se podosvesti MAKEDONEC i potoa se arno ke trgene ne se abete pred vreme megu sebe.
26-12-2010, 10:26 PM
Reply
Solenik Online
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Не знам дали ова го имаш напишано саркаситчно и со подбив или искрено, но, еве Христо што си рекол пред две недели:

(05-12-2010, 11:49 PM)hristo Wrote:
(05-12-2010, 11:44 PM)Solenik Wrote:
(05-12-2010, 10:28 PM)hristo Wrote: Околу препишувањето на колумната на Бачев ( немам скенер Icon_lol). Борбата за македонската кауза бара жртви.Jeee

Значи, Ацко и јас сме гледале многу понапред, а се друго е било различита тактика за иста стратегија.Icon_cool. Продолжуваме да фураме заедноJeeeJeeeJeeeYeaYeaYea

На сите ни беше јасна работата, Христо. Целта ни беше да се максимализираат поените. Icon_wink

Вие тоа многу систематски работите. Јас и Ацко ги немаме учено тие методологии.Ние...онака,аматерскиIcon_lol

Затоа, држи до себе, а и имај повеќе почит спрема она што го велам.

И размислете ги овие зборови, иако нема многу мистика околу нив:
(26-12-2010, 06:06 PM)Solenik Wrote: Јавноста треба да врши притисок врз владата да оди до крај со расчистувањето на овој случај. Тогаш ќе можеме навистина да зборуваме за двојни аршини. Досега аршините се еднакви: не ги чепкаат ни своите, ни "туѓите" мафијаши.
26-12-2010, 11:14 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(26-12-2010, 11:14 PM)Solenik Wrote: Не знам дали ова го имаш напишано саркаситчно и со подбив или искрено, но, еве Христо што си рекол пред две недели:

(05-12-2010, 11:49 PM)hristo Wrote:
(05-12-2010, 11:44 PM)Solenik Wrote:
(05-12-2010, 10:28 PM)hristo Wrote: Околу препишувањето на колумната на Бачев ( немам скенер Icon_lol). Борбата за македонската кауза бара жртви.Jeee

Значи, Ацко и јас сме гледале многу понапред, а се друго е било различита тактика за иста стратегија.Icon_cool. Продолжуваме да фураме заедноJeeeJeeeJeeeYeaYeaYea

На сите ни беше јасна работата, Христо. Целта ни беше да се максимализираат поените. Icon_wink

Вие тоа многу систематски работите. Јас и Ацко ги немаме учено тие методологии.Ние...онака,аматерскиIcon_lol

Затоа, држи до себе, а и имај повеќе почит спрема она што го велам.

И размислете ги овие зборови, иако нема многу мистика околу нив:
(26-12-2010, 06:06 PM)Solenik Wrote: Јавноста треба да врши притисок врз владата да оди до крај со расчистувањето на овој случај. Тогаш ќе можеме навистина да зборуваме за двојни аршини. Досега аршините се еднакви: не ги чепкаат ни своите, ни "туѓите" мафијаши.

Соленик, знаеш каде е проблемот. Вие чекате и живеете во белиот свет. Не дека ви е лесно и дека се ви иде подмачкано. Но, сметам, дека најголемиот дел од вас ,сепак, сте се “ снашле“. Нормално, маките се ваши. А, живеете во нормален свет.Ние, доле, во Македонија чекавме долго. А, времето минува...и минува. А, Господ дал очи...да гледаме и уши ...да слушаме...и срце да чувствуваме. Ај, нека биде по твое. Но, сепак, на крај ке се радуваме и славиме... сите заедно YeaYeaYeaJeeeJeeeJeee
26-12-2010, 11:55 PM
Reply
Solenik Online
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(26-12-2010, 11:55 PM)hristo Wrote: Соленик, знаеш каде е проблемот. Вие чекате и живеете во белиот свет. Не дека ви е лесно и дека се ви иде подмачкано. Но, сметам, дека најголемиот дел од вас ,сепак, сте се “ снашле“. Нормално, маките се ваши. А, живеете во нормален свет.Ние, доле, во Македонија чекавме долго. А, времето минува...и минува. А, Господ дал очи...да гледаме и уши ...да слушаме...и срце да чувствуваме. Ај, нека биде по твое. Но, сепак, на крај ке се радуваме и славиме... сите заедно YeaYeaYeaJeeeJeeeJeee

Христо, овој твој последен пост воопшто не го разбирам... мислев дека барем ти си над ваквите коментари од типот "вие што сте си заминале..." Дали имаше вакви слободи на старите форуми? Дали има медуим кој објективно ги согледува и критикува состојбите како котле? Дали ќе имаше вакво раздвижување и паника во редовите на комуњартите доколку го немаше котле, кој само во ноември беше посетен од 17,000 различни посетители?

Сакате нешто да се подобри? Еве ви прилика. Владата уапси еден многу сомничав човек - Велија Рамковски. Сега тоа не ви чини. После Ѓаволот ви е виновен. Воопшто не сте ми јасни? Или сега ќе ми зборуваш за "помалото зло"?

Како што веќе реков, не може да зборуваме за двојни аршини кога ги нема: до сега Грујо не ги чепка ниту неговите другари, ни неговите противници. Доколку Велија биде осуден, тогаш ќе можеме да зборваме за двојни аршини (доколку Груевски не појде да расчитува со Ѕинго, да речеме). Но, со неоснованите критики, сега, само му се дава прилика на Груевски да го пушти Велија под изговор дека имало преголем притисок од јавноста. Зарем не го научивте стилот на Грујо!? Секогаш изговорите му се дека не може да заведе ред зашто некој друг (СДСМ, ЕУ, НАТО и тн) му вршел притисок.


Со ваквите испади Ване се става во улога на дворски Шут на СДСМ. Ване доколку продолжи вака, до крајов на годинава (што иде) ќе биде помножен со нула тринаесет пати. Што всушност ќе постигнете со критикувањето на Груевски во овој момент, кога апсењето е направено процедурално исправно и кога има доволно сомненија за човекот да биде ставен во притвор?Околу чекањето, воопшто не си во право. Ние сме стари, и немаме многу време за чекање. Ова е најбрзиот пат до целта. Затоа велам, притисокот мора да биде врз Груевски да го истера случајот до крај, за да нема изговор за пазарење.
(This post was last modified: 27-12-2010, 12:34 AM by Solenik.)
27-12-2010, 12:33 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Spored mene bidejki Vane Cvetanov ne e vklucen vo operacijata i po izgleda ne e zapoznaen za sto Velija Ramkovski se tovari,bi bilo ubavo da se vozdrzi so komentari za kako e sproveden Velija,bidejki od toa sto go vidov so nisto MVR ne mu go narusi likot i ugledot na Velija, TOA GO STORI A1 SO TOA STO POKAZA SNIMKA OD APSENJETO NA VELIJA RAMKOVSKI,I SO STO NE MU GO POKRIVA LICETO SO CEL DA GO ZASTITI OD NARUSUVANJETO NA UGLEDOT.
Se soglasuvam so Solenik,treba da go socekame ishodot pa potoa da sudime.Da ne bideme kako komunistite,da precekuvame se so kopja,tuku nesto treba da se preceka i da se pozdravi no zatoa treba da sme strplivi.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 27-12-2010, 01:01 AM by basilius_2.)
27-12-2010, 12:58 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(27-12-2010, 12:33 AM)Solenik Wrote: Сакате нешто да се подобри? Еве ви прилика. Владата уапси еден многу сомничав човек - Велија Рамковски. Сега тоа не ви чини. После Ѓаволот ви е виновен. Воопшто не сте ми јасни? Или сега ќе ми зборуваш за "помалото зло"?

Една приказна... Си биле двајца мафијаши Петко и Станко. Петко тргнал да се бори против Станко. Излегол како победник, Станко е убиен и се растурил целиот негов картел. Петко воспоставил контрола над неговата териотрија и му го презел ’бизнисот’.

Наравоучение: Петко не е борец против криминал, туку се работи за мафијашка пресметка.

П.С. Не го жалиме ние Велија, ниту го браниме, ниту мислиме дека ако е ’опозиција’ не смее да одговара за криминал. Само се плашиме од силата на другиот мафијаш.

27-12-2010, 01:23 AM
Reply
Solenik Online
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(27-12-2010, 01:23 AM)acko Wrote:
(27-12-2010, 12:33 AM)Solenik Wrote: Сакате нешто да се подобри? Еве ви прилика. Владата уапси еден многу сомничав човек - Велија Рамковски. Сега тоа не ви чини. После Ѓаволот ви е виновен. Воопшто не сте ми јасни? Или сега ќе ми зборуваш за "помалото зло"?

Една приказна... Си биле двајца мафијаши Петко и Станко. Петко тргнал да се бори против Станко. Излегол како победник, Станко е убиен и се растурил целиот негов картел. Петко воспоставил контрола над неговата териотрија и му го презел ’бизнисот’.

Наравоучение: Петко не е борец против криминал, туку се работи за мафијашка пресметка.

П.С. Не го жалиме ние Велија, ниту го браниме, ниту мислиме дека ако е ’опозиција’ не смее да одговара за криминал. Само се плашиме од силата на другиот мафијаш.

Стравот е интересна работа и е нож со две острици, а нападот е најдобра одбрана. Затоа велам, едиствен начин да се контролира мафијашот Груевски, е преку влевањето страв кај него.
27-12-2010, 01:30 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,206
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Да се вклучам и јас. На 25.11 Велија велеше дека полицијата врши атак врз независното и објективното новинарство. Објективноста е лесно мерлива работа:

Независната" и "најобјективната" А1 телевизија, уште не сака да соопшти дека Хедис Рамковски е во бегство и не и е достапен на полицијата!!!Тое е проблемот на Чакидовски, Јовановски, Секуловска. Сеуште не сметаат за ретардирани.
27-12-2010, 01:40 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

FORUMGII od daleku i od po doma zasto ne barate da se izvrsi kontrola i vo kanal5,sitel, ja ja vo mediaprint i taka natamu vo ALSAT da se vidi ko se kome dopada.
Bespredmetna e rasprava za VELIJA , A1 ke si postooi ako se najde ekipa asolna ko GEROVSKI i SOROS da pomozat da se kupi A1 i neka im e so sreka.
Sto e raboteno so firmi na PERO NAKON kade e i A1 toa e drugo A1 neka si ja , ama firmi koi mamile i toa samo za nekolku godini 17 milioni evra e toa e problem zar ne ? A jas sum da se toa proveri i vo SITEL sto li bese SILEKS li bese ama taka e IMA BANKA ima HOTEL rudnici sto li se ne , pa kanal5 , pa ALSAT itn e toa e FER
A za VELIJA , e pa ne mu odi na BRANKO od vreme na ZAEV ete i ovoj go brani nema mok da go amnestuva a za ZAEV e vreme da mu kaze DOSVIDANJE premnogu e.
Inace BRANKO ke dobie sansa sem za afera MPM daa podnese OBVINENIJA ZA DEJANIJA od negovo vreme do 1998 a i od 1998-2002 i potoa se do vrkanaje ima poseduva se KOMPLET veruvam inace vaka ne mu ode , po se mi izgleda deka e piel kafe so BIZNISMEN VELIJA pred nekoja nedela i diskutiral na razni temi ekonomija me tera da mislam deka site BIZNISMENI koi se izrodija u negovo vreme zaminale kaj NIKOLA zasto li , sto nesreka go prati BRANKO so ZAEV i VEILJA ama ke e od 2002 so propustena sansa , drugi velat deka taja sansa ja imal LJUBCE ama se izednacile so BRANE e sega BRAVO za NIKOLA ama aj prerodba prodolzuva se nadevam deka ke ima kontroli i vo drugi spomenati mediumi od aktuelna vlast . A i srekni praznici de , za VANE prasanje e dali ne sa imale soznanija za PERENJE PARI i za FIRMI na PERO NAKOV ako se sekava a za onie koi znae a ne se postapuva redno e da gi objavuva so SUMICKI bez iminja ama ke e ARNO u 2011. SREKNI PRAZNICI i ARNO vo 2011
27-12-2010, 02:05 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Не не Solenik, не го критикувам Груевски однапред, јас најгласно го поздравувам апсењето на Велија. Ама дали, според тебе, има шанси полицијата да влезе на истиот начин и во Сител и Канал 5? Ако го направи тоа, јас гласам за ДПМНЕ со две раце, макар што треба да се сочека да се види прво што ќе биде со Велија. Само, да не биде како со Бучко, Циле, Змиско око, и други процеси кои немаат крај а служат за мачкање очи и манипулација на народ. Затоа сум скептичен однапред. Не дека го критикувам Грујо. Баш би сакал да не изненади со некоја добра работа, зашто многу добро не гледа Македонија моментално од него, верувај ми.
27-12-2010, 04:05 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11

(27-12-2010, 01:40 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да се вклучам и јас. На 25.11 Велија велеше дека полицијата врши атак врз независното и објективното новинарство. Објективноста е лесно мерлива работа:

Независната" и "најобјективната" А1 телевизија, уште не сака да соопшти дека Хедис Рамковски е во бегство и не и е достапен на полицијата!!!Тое е проблемот на Чакидовски, Јовановски, Секуловска. Сеуште не сметаат за ретардирани.


Neli A1 bese objektivna televizija a zosto sega krie da objavi kadee sinot na kriminalecot
27-12-2010, 04:15 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Не е објективна зашто дозволува нејзиниот газда да се меша во нејзе користејќи ја за себе-промовирање и бранење. Велија глупавиот мрчеше многу и сега ќе го јаде. Само нешто го дрват дека власта сакала да ги уништи. Не, туку тие сами себе си се уништуваат со тоа што Вељо излегуваше јавно како он бил демек меѓу народот и ќе обединувал луѓе низ Македонија. Тоа луѓето го гледаат, не се прости како што мислат они.
27-12-2010, 04:27 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11

(27-12-2010, 04:27 AM)Nikola Wrote: Не е објективна зашто дозволува нејзиниот газда да се меша во нејзе користејќи ја за себе-промовирање и бранење. Велија глупавиот мрчеше многу и сега ќе го јаде. Само нешто го дрват дека власта сакала да ги уништи. Не, туку тие сами себе си се уништуваат со тоа што Вељо излегуваше јавно како он бил демек меѓу народот и ќе обединувал луѓе низ Македонија. Тоа луѓето го гледаат, не се прости како што мислат они.KOj ke obedinuva!!!??? abe kopj go esapi toj torbesot od debreste, izjavuvase deka nikoj nisto ne mu mozi, sega ke go jadi stapot, a me cudi zosto taa televizija ne objavuva deka sin mu e vo bekstvo, do koga ke se krie
27-12-2010, 04:29 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Тој може и да фатил пат за Турција или некоја друга земја. Нормално дека не објавуваат, инаку отидоа сите на улица.
27-12-2010, 04:43 AM
Reply