Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 4.14 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАКЕДОНСКИ МЕДИУМИ ?
Author Message
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Solenik, но ти не оставаш ни малку простор дека можеби не си (барем малку) во право во врска со Фокус и настаните околу А1... Icon_razz Не се сложувам со тоа ’виновни се, затоа што се живи’... Icon_razz Ти докажуваш сомничавост... Но, како и да е, што имамвме кажавме... и за дискусија и за докажување... поздрав до следна дискусија... Icon_razz


montehristo, ја имаш тука.

04-12-2010, 02:55 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(04-12-2010, 01:22 PM)hristo Wrote: Е, Јордане. Ги чу твоите кумановци.Icon_lolЗборуваат а не мислат, гледаат а не видат, слушат а не разбираат. Да се качиш на зидот на ОМ или ВМРО-ДПМНЕ-слична прикаска.И, тоа од твојот град. А, вие ... удревте по Ацко и ХристоIcon_wink, што сме светлосна година подалеку од нив. Е, сега, вие пак сте светлосна година пред нас, ама еби га. Колку информации...толку знаење и свест. Затоа, вие што носите и знаете повеќе, направите услови да јас и Ацко дознаеме повеќе. Ете, ни го зедовте и ФОКУС. И, од што да се јас и Ацко ,сега, информираме. Од Канал 5 или можеби ТВ СИТЕЛ. Или на Алфа ке не усмерите. И за ВАЦ имате забелешки. Е, па, драги мои, тоа е медијумската сфера во МК. Ако, цените дека е целата контролирана... дајте алтернатива. Направете нешто да јас, Ацко и илјадници добронамерни а неинформирани македончиња се информираме и станеме Македонци. Зошто, нели, знаењето е моќ, знаењето е силаIcon_lol.

Христо (и Ацко),
целта не ми беше да ви го "одземам" "Фокус", туку, да ги "отворам очите" дека можеби тие не се "героите" на македонското новинарство, како што ние ги замислувавме... да ги земаме и нив со зрно претпазливост. Младенов одгира клучна улога во обидот да се пренасочи сомнежот за досиеата "Вујко", "Мајка", "Ибар", "Стрелец". Тука особено станува збор за она на Али Ахмети, каде што Младенов влезе во шемата на Васко Ефтов, дека Америка е виновна за се' и одби да ја објави колумната на Јордан и Дане во еден од тие броеви, каде што тие всушност ја декласираа таа варијната.

Околу она "преживеале, тоа ти прави сомничави": можеби ви се случило вам, можеби сте биле сведок да му се случи на некој близу до вас - некој умен, способен, со огромен потенцијал, но никако да успее (поточно ако успеал и малку, да биде прегазен), само заради фактот што не е в'кревет со власта.

Понетата ми е, секој натпис, секоја сторија, дури и од "Фокус" треба да се третира како "пита Гомнарка". Значи, во македонските медиуми има вистина, но зачинета со пропаганда. Во последнава колумна на Владо Костовски се' е објаснето... И не е шега, и ние имаме еден наш Wikileaks, да го крстиме Kotleaks Icon_wink ...знaеш кога ќе зоврие во котелот, чорбата почнува да се излива од од сите страни.

Quote:ТЕЛЕВИЗИЈАТА А1 БИЛА И ОСТАНА КОМУЊАРСКИ ПРОДУКТ !
Овие, пак, соочени со доусовршување на франкенштајнот што го створија, во еден момент разбраа дека за да личиме целосно на запад, треба да се направи и либерализација во медиумската свера.
......
Се разбира, за да ја постигнат докрај својата цел мораа да направат гледана телевизија. За да направат гледана телевизија пристапија кон избирање и вадење на искусни кадри од Македонската телевизија, со некое педигре што го имаа незаслужено стекнато – како репересирани, релативно млади и стручни новинарски пера.

Овие многу брзо (што не беше и многу тешко) ги поставија стандардите на примамлива телевизија која секогаш е прва на местото на настанот и која ги има најточните информации. Покриваа настани што МТВ со своите тогашни бројни камермански екипи за на терен само во информативнатa програма, ни оддалеку не ги покриваше.
......
Рејтинзите почнаа да растат. Гледаноста максимална и откако се створи фамата на најгледана и на најточна, односно најобјективна, демек, телевизија, големите махинации и манипулации со јавното мислење можеа да почнат.

Значи, прво ќе создадеш гледан и објективен медиум, за да потоа ја манипулираш јавноста преку истиот тој медиум. По сличен пример и поради глумење на медиумски плурализам, подоцна создадоа и други гледани телевизии и тоа прецизно давајќи им ги на луѓе кои ќе бидат под нивна контрола.

Дури и денес, иако ви изгледа дека А1 е на една страна, а Канал 5 и Сител на друга, немојте да се залажувате. Сите тие се на една иста страна, впрочем исто како што се браќа близнаци и СДСМ и ВМРО ДПМНЕ и кога ќе дојде погоден момент ќе си ја завршат работата со нова манипулација.
Засега, Ацко, и јас би рекол "доволно" за оваа тема... ќе видиме што ќе се прелие од котлето во месеците што доаѓаат.
(This post was last modified: 04-12-2010, 03:49 PM by Solenik.)
04-12-2010, 03:43 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Posle gledanoto na Win-Win i kako se vodese emisijata mislam deka poenta na emisijata bese Borjan Jovanovski da se iskaci na tronot cij pat bese spremen od minatiot Cetvrtok.No namesto kako Car zavrsi kako najgolemiot Sut vo dvorot,koj sluzi na svojot car i negovite podanici za zabava.Namesto da odgovori na temata sto bese,i na replikite toj cesto begase od temata i objasnuvase zosto rekata Drina e kriva.
Sledniot den vo emisijata na Vasko Eftov cija zadaca bese da se zaplasi gledacot so nekoi vistini i nevistini okolu slucuvanjeto na Balkanot i soboruvanjeto na Milosevik, i Karamanlis od vlasta.
Mnogu me iznenadi idejata na Srbskoto dvizenje "Otpor" koi so humor go porazija Milosevik.Zatoa bi vi predlozil gledajte Ednooki,bidejki so smeata i ubavi misli mozeme da go porazime Pretprijatieto "Crnila i Mrak" vo nasata dusa,i namesto da go cekame Serdarot i Vojvodata da ne oslobdat nie samite da gi skrsime sindzirite i prangite koi ne drzat zatkoveni vo mocuristeto.
(This post was last modified: 04-12-2010, 06:35 PM by basilius_2.)
04-12-2010, 06:33 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(04-12-2010, 03:43 PM)Solenik Wrote: Христо (и Ацко),
целта не ми беше да ви го "одземам" "Фокус", туку, да ги "отворам очите" дека можеби тие не се "героите" на македонското новинарство, како што ние ги замислувавме... да ги земаме и нив со зрно претпазливост. Младенов одгира клучна улога во обидот да се пренасочи сомнежот за досиеата "Вујко", "Мајка", "Ибар", "Стрелец". Тука особено станува збор за она на Али Ахмети, каде што Младенов влезе во шемата на Васко Ефтов, дека Америка е виновна за се' и одби да ја објави колумната на Јордан и Дане во еден од тие броеви, каде што тие всушност ја декласираа таа варијната.

Реков дека завршив, но мора тука да изреагирам... Icon_razz

Мислам дека ептен ја утна сега работата... Сите текстови во Фокус и сите настапи по медиуми на Младенов беа со намера да почнеме виновникот да го бараме во Белград.

Никој не зборува за херои и не создава митови, но ти си престрог и не ги гледаш најобјективно работите. Сите ставови и целата приказна ти се темели само поради еден необјавен текст...

04-12-2010, 07:13 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(04-12-2010, 07:13 PM)acko Wrote: Сите ставови и целата приказна ти се темели само поради еден необјавен текст...

Нека остане така.

Имај на ум дека ние работиме малку повеќе одошто она што може да се види и дека конкатирме со луѓе кои не се баш најдостапни до секого.

Студент си, па раcпpашај се во Скопје каде живее Младенов, од која година, и обиди се да составиш како е сето тоа можно.
(This post was last modified: 04-12-2010, 07:20 PM by Solenik.)
04-12-2010, 07:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,222
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(04-12-2010, 07:13 PM)acko Wrote: Реков дека завршив, но мора тука да изреагирам... Icon_razz

Мислам дека ептен ја утна сега работата... Сите текстови во Фокус и сите настапи по медиуми на Младенов беа со намера да почнеме виновникот да го бараме во Белград.

Никој не зборува за херои и не создава митови, но ти си престрог и не ги гледаш најобјективно работите. Сите ставови и целата приказна ти се темели само поради еден необјавен текст...


Ацко, кога ти и Христо не видовте кај е манипулацијата тогаш што останува за другите.
Во текстот кој го објавив "Досиеата на Главните Кодоши и Кодошените се во Белград ", збор беше дека и после 1991 година, значи по ОСАМОСТОЈУВАЊЕТО НА МАКЕДОНИЈА, досиеата се во Белград. Логичен заклучок е дека и СДБ на Македонија работи по налог на Белград.
Ова беше покриено. Дали некој спомна од тогаш до денеска за досиеата во Белград , многу вешто беше покриено со досиеата Мама , Вујко и таму се зборуваше дека досиеата се од Белград.
Немој да се навредувате и лутите на нашите реакции. На оваа проблематика работат повеке луѓе . Дел од нив се стручни во таа област.
04-12-2010, 07:44 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

Pozdrav na upornosta da se razjasnat mnogu nastani osobeno vo RM od 1990. KOTLE pred aktulen sajt kaj sto izleguvat mnogu dokumenti vo svetsski ramki za MAKEDONSKI uslovi e toa.

Poleka se potvrduva edna vistina deka se vo RM e nekako magicno zacarano i e kontrolirano od nadvor ,preku nekoi strukturi od RM
Vprocem samo vo RM traat politicari kako PETKOVSKI,ANDOV ,ZINGO i TRAJANOV beskrajno dolgo i zamorno , niv se obiduvat da im se pridruzat BRANKO LJUBCO STOJMENOV AMDI BAJRAM sega ili potoa LJUBE pa NIKOLA a nema sustinski pomestuvanja za MAKEDONIJA se e isto kako vo 1990


Site procesi koi se vodeni vo RM iako ke se iznaslusame vo odreden period vetuvanja na nekoj si za nekoja rabota deka toj ako mu se dade sansa ke go toa rascisti i otkako ke dojde sansata abe ke se uberbati da ne ti se veruva deka e toj covek.

Branko-TAT , LJUBCE-PRIVATIZACIJA, TRAJANOV kako potsekretar kazuva ORGANIZIRAN kriminal KAKO MINISTER za POLICIJA ama NULA , sega NIKOLA de TELEKOM de OKTA , de nacionalna platezna karticka , eve sega i VANE CVETANOV so tie kazuvanja dokazi , pa toa izgleda deka site trikovi se za da se zamae publikata.

Dosieja pa odovde se pa se falc pa se vo BELGRAD gi ima kaj nas , gi nema , sme gi davale do 2006 vo BELGRAD sto ti ne , pa RAMKOVSKI-A1, pa marsevi i revolucii

Se nekako odi oti samo i samo vo RM nasi politicari se vecni , a sekade vo regionot eve i vo SRBIJA veke ne e isto otkako e TADIC i DACIC duo-trio

Kaj nas site ovie BRANKO LJUBCO i site so niv se kako eden ist film da igraat i za eden te ist reziser da igraat los i dobar , ama profitot odi kaj nego a ovie zarabotuvat od PREPRODAVANJE KARTI na svoja PUBLIKA i taka BEESKRAJNO

OVIE dokazi sto gi iznesuva sega VANE CVETANOV se veke seriozna rebota i se dokaz i garant deka po ekonomska kriza i Wiikileaks veke se nema da e isto , iako kaj nas strukturite koi od BRANKO pravea ona sto go pravea od LJUBCE a tie si go kaza vo edno sudbonosno SPROTIVSTAVUVANJE DUEL pred PARLAMENTARNI izbori 1998 i potoa takvi i dvaica gledame uspesno opstojuvat , ako toa ne e dokaz deka sluzat na STRUKTURI koi ne se za MAKEDONIJA togas nema sto da ponatamu debatirame


VE molam kako administracija ako go imate sajtot za VMRO-np za KUMANOVO bas bi sakal so doticniot IDEOLOSKI CIST diskutant da potprasam zar POP ARSOV ,M.JAKIMOVSKI,F.PETROVSKI ,ZVONKO DOBRESANSKI ne bea od inkubator na VMRO-DPMNE a sega se vo tri inkubatorcinja isti , ete FILIP ke se obide i on da sozdade svoe inkubatorce


Se nadevam deka nema da ima osuda za VANE kako za sopstvenik na Wikileaks ,a vsusnost samo i samo poveke vistina i dokazi ke ima za STRUKTURI a bogami ke podzapejat i BRANKO i LJUBCE vo napliv na DEMOKRATIJA
04-12-2010, 08:38 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Fetak,razlikata megu Vane Cvetanov i Wikileaks e ogromna.Imeno Vane Cvetanov ukazuva na KRIMINAL I NEFUNKCIONIRANJE NA PRAVNATA DRZAVA KAKO I NEJZINITE INSTITUCII,dodeka osnovacot na Wikileaks otide vo edna druga krajnost.So toa sto se objavi nitu imase nesto so sto mozese da dokaze deka postoi nekakva zavera, ili pak delo koe e sprotivno na Zakonite i Ustavot na Amerika,a storena od Amerikanskite institucii.
Inaku ovie dokumenti mozat da se pobarat preku Amerikanskite institucii,so pisuvanje na obicna molba.
04-12-2010, 08:49 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(04-12-2010, 07:13 PM)acko Wrote: Реков дека завршив, но мора тука да изреагирам... Icon_razz

Мислам дека ептен ја утна сега работата... Сите текстови во Фокус и сите настапи по медиуми на Младенов беа со намера да почнеме виновникот да го бараме во Белград.

Никој не зборува за херои и не создава митови, но ти си престрог и не ги гледаш најобјективно работите. Сите ставови и целата приказна ти се темели само поради еден необјавен текст...

Ацко, навредата од пред некој ден не ти ја зедов на срце. Зборувам за навредата што ми ја зададе кога ми држеше предавања по демократија, на мене, човек кој добар дел од својот живот го минал во секојдневен допир со вистинската демократија. Ти од Македонија ми објасни што е демократија, притоа не забележувајќи дека зборуваш за анархија.

Но, ова дека сум бил пристрасен веќе ја пречекорува линијата. Додека јас објективно барав одговорност од сите за настаните во А1, ти одбра да застанеш на страната на А1 и нејзините другари, само зашто А1 плука по Грујо. Затана на страната на Шеќекеринска, која повикува на крвопролевање, зашто си незадоволонен од Грујо, притоа порпушти шанса да застанеш на страната на правото и редот. На исто си и во случјов со Младенов.

Пврин мора виситната да ја соголиме од сите лаги, па после ќе носиме суд за што е простливо, а што е казниво, и колку.

Јас, и покрај разочарувањето кое го доживеав од тебе овие денови, ќе продолжам да те почитувам, оти си очигледно умен млад човек, кој има голем потенција пред тебе. За жал многумина такви кои не успеале да ја согледаат целета слика останале неупотребен потенцијал за доброто на општеството, па и на себе си.
04-12-2010, 09:20 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Соленик, искрено ме изненади со последниот пост. Избегнувам да ги персонализарам дискусиите, а ти велиш дека дури и сум те навредил. Ако е така, а верувам дека така мислиш, најпрво ми останува да ти се извинам поради навредите. За тоа ’необјективен’ би можел да разберам зошто си го прифатил како навреда, но не сум имал намера на никого да држам предавање за ништо, а не па и да навредам некој на тој начин.

Во моментов се пристеив на една колумна од Шакале, па еве еден дел од неа:

Quote:Забележете дека водиме полемика на ставови и мислења, а не на лични квалификации и диквалификации.

Според мене, не постои подобар начин на изразување на почит кон мојот соговроник од чесната критика, особено ако тој е и пријател или човек со иста цел како мојата т.е. соборец – во случајов тоа се однесува на секој кому целта му е просперитетот на Македонија. Истовремено, за вистински добронамерен пријател го сметам само оној кој го има интегритетот (по нашки - кичма) да ме погледне во очи и да ми ја каже виситната, или неговото толкување на моите дејства и мненија. Потребна е сериозна доза на храброст еден пријател на друг да му рече “Другар, не си во право... еве зошто...”.

Сега да дообјаснам некои мои напишани и ненапишани мислења... Icon_razz

Соленик Wrote:Додека јас објективно барав одговорност од сите за настаните во А1, ти одбра да застанеш на страната на А1 и нејзините другари, само зашто А1 плука по Грујо. Затана на страната на Шеќекеринска, која повикува на крвопролевање, зашто си незадоволонен од Грујо, притоа порпушти шанса да застанеш на страната на правото и редот. На исто си и во случјов со Младенов.

-Застанав во нивна одбрана, не да тврдам дека Велија не е криминалец или дека се одличен медиум, туку затоа што мислам дека се тргна на нив затоа што се критични кон Груевски. Не можеме (посебно) во Македонија работите да ги гледаме издвоено... Па инспекцијата во зградата каде што е А1 да се анализира одделно од останатите општествени случувања, во кои учесник е и истата А1. Значи, се работи за најмоќниот медиум во Македонија, кој скоро е и единствена (влијателна) телевизја против власта. А1 му прави доста проблеми на Груевски, а власта на чело со овој човек покажала дека не трпи поинакви гледишта од нивните и дека и преку недомократски мерки се труди да се справи со таквите. Не можам да не забележам дека така главни медиумски фраери ќе останат само владините, како што се Латас, Миленко...

Убава примедба имаше Јанко Бачев, кој се прашуваше зошто Трајковски како голем професионалец и некомпромисен борец протв даночни малверзации, цели 18 месеци не презел сериозни напори да се изврши таму инспекција!? И потоа следуваше прашањето, дали можеби во тој период имало преговори каде требало да се надминат недоразбирањата, па повтрно А1 да влезе во преродбеничко медиумско јато!?

Доколку во одредена држава постои закон само за оние кои што не се сложуваат со мене, а моите можат да прават што сакаат, тогаш ние не можеме да зборуваме за никаква правда. Тука од старт се искршени мерките за правда, а исто така не станува збор ни за ред. Со акции само против противници, не владее ред во државата, туку власта сака да го стави народот во ред, во колона, која ке стои позади нив и ќе биде послушна. Нема ред и правда ако позади тоа стои желбата народот да биде покорен.

И никаде не напишав дека Велија не треба да одговара доколку има криминал. Само кажувам мое мислење зошто сега Велија стана најголемиот криминалец.

-Не застанав на страната на Шекеринска. (Не застанав ни на страната на А1 и покрај тоа што напишав такво нешто, но мора да се има предвид објаснувањето што го дадов претходно.) Не застанав ни затоа што е против Грујо, затоа што јас сум и против неа. Едноставно е, мислам дека поради такви искажани ставови и покрај тоа што се лоши и заслужуваат критика од јавноста, не треба кривично да се одговара... Затоа што ако во такви работи државата почне строго да се меша и да толкува искажани мислења ќе добиеме засилена репресија, посебно во државите како Македонија. На крај ќе добиеме само поголем страв кај народот кој и сега е многу исплашен и се плаши да зборува.

-Кога споменав необјективност, можеби и јас сум необјективен кога е во прашање Фокус... Но, јас таму прв пат прочитав за некои сериозни проблеми кои што го мачат нашето општество, критики кон недопрливите, за кодошите, за тоа дека службите не се мртви, таму прв пат прочитав и за случајот на Јордан и за многу други работи кои што на друго место ги нема(ше).

Искрено се надевам дека погоре напишаното ниту Соленик, ниту некој друг ќе го разбере како ’држење лекција’. Ова се само мои размислувања кои може да се точни, а може и погрешни.

П.С. Би сакал уште еднаш да му се извинам на Соленик затоа што се почуствувал навреден од моја страна, а да му се заблагодарам за комплиментите и се надевам добронамерната забелешка... Icon_razz

05-12-2010, 03:41 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Еве ја последната колумна на Јанко Бачев во последниот ФОКУС а посветена на случувањата во А1 :

После победата на парламентарните избори во јуни 2006 година ВМРО-ДПМНЕ изготви список на дваесет и пет познати функционери од поразениот СДСМ со цел еден по еден кривично да ги гони. Целта беше јавноста да се увери дека доследно се остваруваат вмровските предизборни ветувања и оти се води искрена и континуирана борба за расчистување со криминалот и корупцијата во државата. Се разбира, редоследот на овие диригирани кривични постапки беше прашање на политичка проценка за тоа која личност од списокот во даден момент ќе донесе најголема корист за рејтингот на владата на ВМРО-ДПМНЕ.
И навистина, по промената на власта во 2006 година јавноста периодично беше сведок на бомбастични кривични прогони против крупни политички и директорски фигури од редовите на политичкиот ривал. Колку што ми е познато , од поистакнатите перјаници на СДСМ од тој список засега куртули само Никола Ќуркчиев, иако неговото судско гонење требаше да се прикаже како враќање на слободата и демократијата во “ Ќуркчиево“, како што вмровските креатори на фамозниот список ја нарекува Гевгелија.
На овој список, со кој однапред со политичка одлука се прејудицираше нечија одговорност се потсетив деновиве гледајки го целовечерното телевизиско шоу на 25 ноември. Во ова шоу, од една страна главни актери беа инспекторите на УЈП што вршеа контрола на фирмите на Велија Рамковски и владиното-полициски претставници, кои критичната ноќ продефилираа како гости во неколку национални телевизии за да ја бранат акцијата на УЈП. Од друга страна беа новинарите на А1-телевизија и бројни експерти и опозициски политичари кои се појавија пред камерите на оваа телевизија. Се разбира, секој поентираше со својата вистина.
Имено, спеменатите владино-полициски претставници очекивано застанаа во жестока одбрана на акцијата на даночните инспектори, која беше изведена со политичка асистенција. Објаснувањето беше дека се трага по криминал со цел да се расветли и документира финансиска пирамида., односно да се утврди дали фирмите “ Акс-тра“, “ Акстра трејд“, “ Синим“, “Плус продукција“, “ Време еч “ и “ Печатница Мисирков“, сите лоцирани во зградата на Велија Рамковски, плаќале данок или переле пари. Спротивната страна, пак, обвини за полициски упад во А1 Телевизија, нарекувајки ја притоа полициската асистенција фашистички поход за замолчување на оваа телевизија и задушување на слобода на говорот. Патем, овој случај на виделина ја исфрли длабоката поделеност врз политичка основа на македонските новинари , за кои, нели, сметавме дека со своето работење треба да се раководат од принципите на објективното и непристрасно информирање.
Во оваа насока, деновиве македонските граѓани преку различни извори на информирање имаа прилика детално да се запознаат со случувањата во зградата на А1 Телевизијата. Сега останува секој да си изгради сопствено убедување за (не)оправданоста на полициската асистенција при акцијата на УЈП.Меѓутоа, чувствувам потреба да дадам едно видување на овие настани од поинаков агол. Веднаш ќе кажам дека во случајов се работи за уште една наменска акција , односно, политичко сценарио на владеачката гарнитура дефинирано повторно во некој список. Со други зборови, власта на најдиректен начин да му се одмаздува на сопственикот на А1 телевизија, поради се поголемата критичност на оваа влијателна телевизиска куќа кон владините политики.
Впрочем, ваквите упади во А1 телевизија се стара пракса на властите во Македонија, како форма за заплашување на овој медијум пред одржување на парламентарни избори. Таков случај имаше пред изборите во 2006 година, кога утрото на 3 март беше извршен полициски упад во А1 Телевизијата, за да се асистира на група даночни инспектори при контролата на фирмите во зградата на Велија Рамковски. Таков случај имавме и на 25 ноември 2010 година, пред претстојните вонредни парламентарни избор. Повод за полицискиот упад во 2006 година беше тоа што сопственикот на а1 телевизијата , Рамковски, еден ден претходно на локалната прилепска телевизија му се закани на тогашниот премиер Владо Бучковски дека ќе одговара доколку и едно кило тутун не биде откупено. Повод, пак, за најновиот упад е тоа што растурената дружба на Рамковски и Груевски, што сериозно го доведува во прашање рејтингот на портокаловите, имајки ја предвид споменатата критичност на А1 Телевизијата кон актуелната влада и премиерот Груевски, лично.
Инаку , за овој текст е ирелевантно дали на крајот ќе се покажат како точни официјалните наводи на УЈП, дека во случајот станува збор за криминал во висина на 7.5 милиони евра. Да не бидам погрешно разбран, да потсетам дека јас сум првиот кој секогаш безкомпромисно се залага секој што е инволвиран во било каква криминална активност да заврши таму каде што предвидува македонскиот Кривичен законик. Меѓутоа, со оваа колумна сакам да ја уверам јавноста дека во случајов, дури и Рамковски да е најголем криминалец, таквото размислување ќе биде резултат на политичко сценарио, а не на некаква искрена борба за владеачкат структура против организираниот криминал во државата. Еве, зошто. Наредниот ден по завршувањето на акцијата на даночните инспектори, од страна на директорот на УЈП беше кажано дек налозите за финансиска контрола на споменатите шест фирми лоцирано во зградата на Велија Рамковски биле стари 18 месеци. Понатаму, директорот на УЈП уште кажа дека даничните инспектори година и пол биле оневозможени да влезат, односно, не им бил дозволен увид во документацијата, заради што била побарана полицијската асистенција. Е, сега, на ваквото дилетанско беседење на директорот на УЈП дека институцијата која ја раководи, замилсите, не можела цели 18 месеци да изврши налог за контрола, најнормално ќе беше премиерот Груевски веднаш да побара од него одговор на неколку прашања:...
05-12-2010, 11:05 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

...Зошто даночниците влегуваат со 18 месеци задоцнување, зошто кога уште бил издаден налог не влегоа со полицијци, како во четвртокот на 26 ноември, за да ја извршат својата редовна финансиска контрола? Или, како е можно вработените во фирмите во зградата на Рамковски цели 18 месеци да се мајтапат со инспекторите на УЈП, односно да ги држат заклучувани во канцелариите во споменатата зграда и притоа да не им ги даваат на увид документите, за на крајот да ги почестат со кафе и да ги измаршираат од зградата!Доколку било така , Груевски требаше да го праша својот функционер , зошто даночните инспектори не повикале во тој момент полиција за да ги спаси? Настрана фактот што при финансиско чешлање на документацијата до официјалните службени лица никој не смее да се приближи, а камо ли некој да ги заклучува и да ги спречува во извршувањето на задачите.
Меѓутоа, наместо да побара одговор на овие суштински прашања, Груевски без око да му трепне, се определи да ја замајува јавноста, кажувајки дека директорот на УЈП е голем професионалец и експерт за таа проблематика и дека ВМРО-ДПМНЕ по победата на изборите во 2006 година води континуирана борба против криминалот. Само што ваквата премиеровата изјава има една фалинка , што наметнува најмалку две прашања и за Груевски. Прво, во која нормална земја се смета за професионалец некој што не може да , внимавајте, добро, цели 18 месеци да реализира контрола? И второ, каква е таа континуирана борба против криминалот кога налозите за контрола на фирмите во државата се спроведува после 18 месеци.?
Затоа, премиерот Груевски попрво требаше да побара одговорноста од директорот на УЈП , а не да да ја фали неговата професионалност. Произлегува дека УЈП знаела година и пол дека постојат фирми во зградата на Рамковски, кои наводно не ги подмируваат долговите кон државата и работат со некомплетна и фалсификувана документација, а притоа предметот станува закочен цели 18 месеци. Во оваа насока, фалеше само уште Груевски на отворена сцена да ги испофали даночниците и полицајците, кои ете, после 18 месеци најпосле собрале храброст за акција , па , да не знае човек дали да се крсти со лева или со десна рака.
Се разбира, претходно кажаното има смисла во една претпоствена ситуација , во која премиерот Груевски е навистина би верувал дека неговата влада посветено и континуиранао работи на расчистување на криминалот, без оглед на тоа за кого станува збор. Но, во случајот не е така, бидејки се работи за политичко сценарио за нетурализирањето на негативното влијание на А1 Телевизијата за рејтингот на премиерот во сто чекори. Со еден збор за упад во зградат на Рамковски не можеше ни да се помисли , а камоли да се изврши доколку Рамовски се уште беше во добри односи со Груевски. Затоа, наивно е да се верува дека УЈП не можела да го изврши налогот за контрола во изминатите 18 месеци, доколку не постоеше очигледана селективност во борбата со криминал водена од политички процени , каде и кога да се влезе во фирмите поврзани со моќни поединци. А определбата на владеачката структура за расчистување на организираниот криминал со политички сценарија , е всушност причината зошто во овој случај не била побарана полициска асистенција многу одамна , односно, веднаш по првата контрола во фирмите лоцирани во зградта на а1 телевизијата.
Значи, доаѓаме до главното прашање. Налогот на УЈП за контрола на фирмите во зградата на Велија Рамковски не бил отворен заради расчистување на евентуален криминал, туку заради периодични посети на даночните инспектори во овие фирми во изминатите 18 месеци, со што на суптилен начин всушност се испраќани заканувачки пораки до Рамковски, за тоа што може да го снајде, доколку неговата телевизија продолжи со критичност спрема владините политики.
Бидејки таквото своевидно превоспитување на Рамковски во изминатите 18 месеци не вроди со плод,а во услови кога стана јасно дека А1 Телевизија станува се поопасна за владеачката гарнитура, во тој момент се изведе наменска акција на божемното справување со криминалот во споменатите фирми. Како што споменав, Рамковски дури и да е најголемиот криминалец сигурно ке беше поштеден од контрола доклку сеуште беше во дружба со Груевски. Патем, да не заборавиме дека Рамковски зад себе веќе има една победа , односно, излезе како победник при споменатиот полициски упад во А1 Телевизијата на тогашната сдсмовска власт во март 2006 година, кој беше изведен дури и без судски налог. Станува се појасно дека на Рамковски и овојпат му се насмевнува победата во најновиот дуел, сега со вмровската власт и нејзиниот крајно аматерски потфат од 26 ноември за замолчување на неговата телевизија.
За крај, да споменам дека во целата оваа наменска играрија околу А1, најсилен впечаток ми остави една од доајенките на македонското новинарство, кога на една национална телевизија се исчудуваше , како е можно еден новинарски бард како Александар Чомовски да стои мирно пред Велија Рамковски и притоа да нема храброст да го праша својот газда, дали знае дека крадењето од државата или затајување данок на државата и од едно евро е казниво дело, притоа јасно порачувајки дека сака јасна разлика и дека не сака да биде дел од таа категорија, од оној како што велеше-“ блам и срам“. Одлично. Тогаш ја охрабрувам споменатата новинарска да се одважи да го праша нејзиниот газда : Дали знае дека тој е еден од актерите во македонскта криминална приватизација што извршија невидено економско злосторство спрема сопствениот народ? Или, дали е дозволиво некој да го стекне богаството како награда за соработка со некогашната сојузна УДБА? Или, како е можно нејзиниот газда во својата компанија да има паралелна тајна полиција од поранешни припадници на СДБ? Или, како е можно нејзиниот директор да директорува со медијум, а да прима плата од тајната полиција?
Значи, доколку споменатата новинарска собере храброст да му ги постави споменатите прашања на нејзиниот газда, уверен сум дека новата генерација на млади новинари со задовоство ке ја следат нејзината храброст во новинарклата работа. Користа од таквиот потфат е немерлива., бидејки се прави крупен чекор кон изградбата на новинарска професија во посакуваната насока. а, дотогаш, сонот за објективноста на македонската новинарска дружина и залагање за создавање на демократска атмосфера за медијумите и новинарите и понатаму останува идеал положен високо на небото, кон кој вреди да се стремиме иако никогаш нема сосем да го достигнеме.
05-12-2010, 02:29 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Ацко, благодарам на извинувањето. Забелешката секако дека беше добронамерна.

Ах бре Христо, што си се мачел да ја печатиш колумната на Бачев? Да не помисливте дека нема да ја објавиме? Се одлучивме да ја задржиме колумната на Владо Костовски малку подолго од две причини: минатите два-три пати неговите текстови некако беа проголтани во сурија од други настани и колумни и оваа колумна беше еден сосема друг агол на случувањата. Озгора на тоа колумната на Бачев стаса подоцна од обично. Но, од друга страна, Бачев обично го објавуваме за време на викендот, така што, ниту ова не е многу далеку од вообичаеното.

Мој коментар во врска со колумната на Бачев: 100% на место. Една работа (ова се однесува и до Ацко) која изгледа остана неразјаснета околу нашиот став, е дека ние сакаме целата ситуација да се разгледа од сите агли. Она што особено сакаме да се потенцира е дека при упадот во А1 немаше обид телевизијата да се спречи од нејзиното работење. Тука е една клучна работа, која многумина ја прескокнаа. А работа со која СДСМ и А1 многу вешто манипулираат и го подргреваат народот. Значи она што А1 се обиде да го претстсави како опсада од страна на МВР, всушност беше една голема лага, која еден медиум со национална концесија не смее да си ја дозволи. Како што велите и самите, А1 ја ужива довербата на населението, што значи дека во овие моменти тие истата ја злоупотребуваат, а на долгорочен план ќе ја изгубат доколку продолжат со истиот однос. Тогаш повторно се враќаме на "светото тројство" Латас, Миленко, Мирка. Некој мора да е свесен за сето и ова, и прашање е зошто се оди на оваа игра?

Ако се сеќавате на првата колумна на Шакале во врска со настанот ќе се сетите на ова:

Quote:ПАД НА МАСКИТЕ И ПОЧЕТОКОТ НА КРАЈОТ
"Битпазар", "Мала Речица", "Гостивар"... "'Перо Наков' бб". Повторно се спроведе акцијата "Чадна бомба" и целото внимание на јавноста се сврте во една насока. Се заборави за досиејата на ДУИ; се заборави за самитот на НАТО од кој повторно Македонија остана без покана за членство; се заборави за Трендафил Ивановски, ниту збор за овниненијта на Јанко Бачев дека Тајната полиција врши наменcка пререгистација на партиите на коалицијата на Грувски; се заборави за Ване Цветанов...
......
За жал, ние не сме оптимисти дека Груевски ќе го употреби овој момент да се справи со неговата лажна Опозиција. Зошто? Заради тоа што, доколку Владата постапи со мерки кои се исклучиво од интерес на држвата, тогаш ќе биде отстранета целата лажна Опозиција, чиј челник е Бранко Црвенковски, а која владата на ДПМНЕ ја користи како "Баба Рога", со која го уценува народот да продолжува да дава поддршка на "помалото зло". Чистењето на лажната Опозиција би отворилo простор на сцена да стапи вистинската опозиција.
......
Природната тенденција на Груевски ќе биде да се испазари со газда Велија и "Опозицијата". Тој нив нема да ги апси, а за возрват А1 ТВ повторно ќе се стави во негова служба, додека, "Опозицијата" ќе ја остави да си игра "Глупав Август", и притоа ќе си ја сочува својата боскерска вреќа. Се надеваме дека народот ќе ја согледа матната задкулисна игра која се води на негова штета. Се надеваме дека народот ќе се свести и ќе ги остави и Грувески и Црвенковски со прстот в'уста на следните избори.

Значи, нашите очекувања беа на линија со Бачев. Следната колумна на Шакале скоро екслузиво веќе целата одговорност за случувањата со А1 ја стави врз Владата, заради тоа што власта не се обиде да ја расчисти ситуацијата. Она што се обидуваме да го посочиме е дека доколку власта во сето ова влезе со чиста намера, немаше да се колеба да го спроведе законот до последната точка.

Целта ни е да го соголиме Груевски и неговата Влада, на најобјективен начин. Затоа, цениме дека целата јавност требаше иницијанло да и' даде поддршка на Владата, за да се стави притисокот врз неа, со што крајниот резултат ќе биде дека дури и најголемите подджувачи на Грујо, како што е Наци, ќе се свестат дека ДПМНЕ соработува со СДСМ.

Ацко, само уште ова околу "Фокус", и каде ни' е проблемот во оваа дискусија. Ти исклучиво го гледаш "Фокус" во контекст на содржината, додека јас се обидувам да го ставам на маса и финансирањето на тој медуим. Според моите сознанија, не е во прашање само еден текст, и не е само од скоро.

П.С.
Поздравот до Борис Дамовски беше пред се' заради она што го видовме на неговото гостување на "Јанко јади бурек" и неговото потенцирање на неопходноста за сеопфатна Лустрација.
05-12-2010, 05:33 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Ona sto se sluci vo minatiot Cetvrtok,tekstovite pa i reakciite na Politickite partii vo vrska so slucuvanjata vo A1,upatuva na edna druga rabota a toa deka se raboti za megusobni presmetki megu SDSM i VMRO-DPMNE.
Akcijata vo A1 trebase da go legimitizira kako opozicionen medium,no poradi toa sto policijata ne odgovori na provokaciite od novinarite ja izgubia taa moznost,istotaka i javnosta ne izleze na ulica so toa obidot propadna.
Povicite za protest i rusenje na vlasta koi se upatuvaat da narodot razmisluva so emociite a ne so razumot,so cel da se animira "mentalitetot na stadoto" i na nivniot povik da reagirame kako zivotni na nivniot avtoritet kako ovcari,i so nivnite kucinja koi go stiti nivnoto stado od volci.
So postojanoto krevanje na tenzii,istotaka politickite partii gi pokazuvaat svoite muskuli i so toa dresiranoto kuce (narodot) kako vo Pavloviot eksperiment trebase da reagira kako sto e dresirano od svojot Dreser,t.e. da pokaze poslusnost kon svoite gospodari.
05-12-2010, 06:48 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Eve izvadok od kolumnata na Bacev objavena na nasiot forum,a koj mnogu dobro go objasnuva nastanot i "nevinata" na VMRO-DPMNE i SDSM:

Впрочем, ваквите упади во А1 телевизијата се стара пракса на властите во Македонија, како форма за заплашување на овој медиум пред одржување на парламентарни избори. Таков случај имавме пред изборите во 2006 година, кога утрото на 3 март беше извршен полициски упад во А1 Телевизија, за да се асистира на група даночни инспектори при контролата на фирмите во зградата на Велија Рамковски. Таков случај имавме и сега на 25 ноември 2010 година, пред претстојните вонредни парламентарни избори. Поводот за полицискиот упад во 2006 година беше тоа што сопственикот на А1 Телевизија, Рамковски, еден ден претходно на локалната прилепска телевизија му се закани на тогашниот премиер Владо Бучковски дека ќе одговара доколку и едно кило тутун не биде откупено. Повод, пак, за најновиот упад е тоа што е растурена дружбата на Рамковски и Груевски, што сериозно го доведува во прашање рејтингот на портокаловите, имајќи ја предвид споменатата критичност на А1 Телевизијата кон актуелната влада и премиерот Груевски, лично.
05-12-2010, 07:03 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(05-12-2010, 05:33 PM)Solenik Wrote: Ацко, благодарам на извинувањето. Забелешката секако дека беше добронамерна.

Ах бре Христо, што си се мачел да ја печатиш колумната на Бачев? Да не помисливте дека нема да ја објавиме? Се одлучивме да ја задржиме колумната на Владо Костовски малку подолго од две причини: минатите два-три пати неговите текстови некако беа проголтани во сурија од други настани и колумни и оваа колумна беше еден сосема друг агол на случувањата. Озгора на тоа колумната на Бачев стаса подоцна од обично. Но, од друга страна, Бачев обично го објавуваме за време на викендот, така што, ниту ова не е многу далеку од вообичаеното.

Мој коментар во врска со колумната на Бачев: 100% на место. Една работа (ова се однесува и до Ацко) која изгледа остана неразјаснета околу нашиот став, е дека ние сакаме целата ситуација да се разгледа од сите агли. Она што особено сакаме да се потенцира е дека при упадот во А1 немаше обид телевизијата да се спречи од нејзиното работење. Тука е една клучна работа, која многумина ја прескокнаа. А работа со која СДСМ и А1 многу вешто манипулираат и го подргреваат народот. Значи она што А1 се обиде да го претстсави како опсада од страна на МВР, всушност беше една голема лага, која еден медиум со национална концесија не смее да си ја дозволи. Како што велите и самите, А1 ја ужива довербата на населението, што значи дека во овие моменти тие истата ја злоупотребуваат, а на долгорочен план ќе ја изгубат доколку продолжат со истиот однос. Тогаш повторно се враќаме на "светото тројство" Латас, Миленко, Мирка. Некој мора да е свесен за сето и ова, и прашање е зошто се оди на оваа игра?

Ако се сеќавате на првата колумна на Шакале во врска со настанот ќе се сетите на ова:

Quote:ПАД НА МАСКИТЕ И ПОЧЕТОКОТ НА КРАЈОТ
"Битпазар", "Мала Речица", "Гостивар"... "'Перо Наков' бб". Повторно се спроведе акцијата "Чадна бомба" и целото внимание на јавноста се сврте во една насока. Се заборави за досиејата на ДУИ; се заборави за самитот на НАТО од кој повторно Македонија остана без покана за членство; се заборави за Трендафил Ивановски, ниту збор за овниненијта на Јанко Бачев дека Тајната полиција врши наменcка пререгистација на партиите на коалицијата на Грувски; се заборави за Ване Цветанов...
......
За жал, ние не сме оптимисти дека Груевски ќе го употреби овој момент да се справи со неговата лажна Опозиција. Зошто? Заради тоа што, доколку Владата постапи со мерки кои се исклучиво од интерес на држвата, тогаш ќе биде отстранета целата лажна Опозиција, чиј челник е Бранко Црвенковски, а која владата на ДПМНЕ ја користи како "Баба Рога", со која го уценува народот да продолжува да дава поддршка на "помалото зло". Чистењето на лажната Опозиција би отворилo простор на сцена да стапи вистинската опозиција.
......
Природната тенденција на Груевски ќе биде да се испазари со газда Велија и "Опозицијата". Тој нив нема да ги апси, а за возрват А1 ТВ повторно ќе се стави во негова служба, додека, "Опозицијата" ќе ја остави да си игра "Глупав Август", и притоа ќе си ја сочува својата боскерска вреќа. Се надеваме дека народот ќе ја согледа матната задкулисна игра која се води на негова штета. Се надеваме дека народот ќе се свести и ќе ги остави и Грувески и Црвенковски со прстот в'уста на следните избори.

Значи, нашите очекувања беа на линија со Бачев. Следната колумна на Шакале скоро екслузиво веќе целата одговорност за случувањата со А1 ја стави врз Владата, заради тоа што власта не се обиде да ја расчисти ситуацијата. Она што се обидуваме да го посочиме е дека доколку власта во сето ова влезе со чиста намера, немаше да се колеба да го спроведе законот до последната точка.

Целта ни е да го соголиме Груевски и неговата Влада, на најобјективен начин. Затоа, цениме дека целата јавност требаше иницијанло да и' даде поддршка на Владата, за да се стави притисокот врз неа, со што крајниот резултат ќе биде дека дури и најголемите подджувачи на Грујо, како што е Наци, ќе се свестат дека ДПМНЕ соработува со СДСМ.

Ацко, само уште ова околу "Фокус", и каде ни' е проблемот во оваа дискусија. Ти исклучиво го гледаш "Фокус" во контекст на содржината, додека јас се обидувам да го ставам на маса и финансирањето на тој медуим. Според моите сознанија, не е во прашање само еден текст, и не е само од скоро.

П.С.
Поздравот до Борис Дамовски беше пред се' заради она што го видовме на неговото гостување на "Јанко јади бурек" и неговото потенцирање на неопходноста за сеопфатна Лустрација.

Околу препишувањето на колумната на Бачев ( немам скенер Icon_lol). Борбата за македонската кауза бара жртви.Jeee Значи, Ацко и јас сме гледале многу понапред, а се друго е било различита тактика за иста стратегија.Icon_cool. Продолжуваме да фураме заедноJeeeJeeeJeeeYeaYeaYea
05-12-2010, 10:28 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(05-12-2010, 10:28 PM)hristo Wrote: Околу препишувањето на колумната на Бачев ( немам скенер Icon_lol). Борбата за македонската кауза бара жртви.Jeee

Значи, Ацко и јас сме гледале многу понапред, а се друго е било различита тактика за иста стратегија.Icon_cool. Продолжуваме да фураме заедноJeeeJeeeJeeeYeaYeaYea

На сите ни беше јасна работата, Христо. Целта ни беше да се максимализираат поените. Icon_wink
05-12-2010, 11:44 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(05-12-2010, 11:44 PM)Solenik Wrote:
(05-12-2010, 10:28 PM)hristo Wrote: Околу препишувањето на колумната на Бачев ( немам скенер Icon_lol). Борбата за македонската кауза бара жртви.Jeee

Значи, Ацко и јас сме гледале многу понапред, а се друго е било различита тактика за иста стратегија.Icon_cool. Продолжуваме да фураме заедноJeeeJeeeJeeeYeaYeaYea

На сите ни беше јасна работата, Христо. Целта ни беше да се максимализираат поените. Icon_wink

Вие тоа многу систематски работите. Јас и Ацко ги немаме учено тие методологии.Ние...онака,аматерскиIcon_lol
05-12-2010, 11:49 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Quote:Заслепени од вистината
Ивор Мицковски

Правната држава се автосуспендираи институциите неколку часа беа заменети од интерегнум на владината партија

Какви ниски страсти и лични борби, дворски перипетии, манипулации и дефокусирања на јавноста не видовме во изминатата недела. И по сето тоа се прашувам: слепи ли сме или слепи се правиме или, подобро кажано, глупави? Слободата беше на удар, права беа погазени, луѓе директно и индиректно беа заплашувани. Правната држава се автосуспендираше, а државните институции на неколку часа беа заменети од интерегнум на владината партија. Излезе на виделина целата вистина, сета погрешност, за потоа се' да се врати во тажната и лажна нормалност на глумење држава и демократија, на раскаран и поделен народ, на земја-заложник на една партија и на една тесна олигархија.

По демонстрацијата на сила, по атаката врз демократијата, слободите и правата кои сите нас не' засегаат, не следуваше нова свест за важноста на тоа што можеме да го изгубиме, туку само се катализираше и стана јавен и очигледен длабокиот ментален, економски и политички раскол што владее во земјава. Прашањето за некои се претвори во што можеме да добиеме. На тој начин, откако слободата доживеа атентат, следуваше атентатот врз разумот. Затоа што не е доволно некого физички да го нападнеш, треба и ментално и морално да го анихилираш, да го направиш луд. Затоа, машината на власта и покрај тоа што беше флагрантно фатена, снимена во живо, ја интензивираше својата кампања на виртуелна реалност. Во земја каде што е нездраво, нивото на владини дефокусирања, спинови и манипулации следуваше вистинска катарза на виртуелната реалност и видеократија, додека во фактичката реалност се водеше досега највалканата борба помеѓу поделените и раскарани медиуми и новинари.

Одеднаш, демократијата стана споредна работа, како што забележа Ѕвездан Геогиевски, поважно беше да се констатира дека нелегално се произведувале „смоки“ на „Перо Наков“ б.б. отколку фактот дека на истата адреса имаше атака врз демократијата. Одеднаш и колегите-новинари ја покажаа сета своја итрина и им порачаа на новинарите од А1 да не го слушаат својот газда, тука да ги слушаат нив и она што тие го говорат во името на својот газда! И со таа порака го направија токму она што толку жестоко го критикуваа.

Но, не можам да ја разберам таа парцијалност и тоа партизанство, поради кои се нема чувство за моментот. Избраа да водат еден легитимен дискурс за економски интереси и законски злоупотреби, токму во моментот кога власта ја направи најголемата злоупотреба и агресија спрема една професија, по некој случај и нивна, кога беа нападнати професионални и индивидуални слободи и права. И притоа помислија дека целиот дискурс околу погазените слободи и права ги решиле со тоа што кажале дека секој напад е за осуда. На тој начин, откако го констатираа кршењето на правата, слободата и демократијата како нешто апсолвирано во теоријата, само две реченици подоцна, веќе го амнестираа таквиот потег и ја суспендираа демократијата во практиката.

Демек, што ќе зборуваме сега за слободата и демократијата, зарем навистина паднавте на фората на Велија и на СДСМ? Тоа е логиката, кога се мисли дека треба да се докрајчи нападнатиот наместо дека треба да се спаси нападнатата професија и индивидуи, погазените права и слободи. Или, пак, се раководат од логиката - кај бевте вие кога мене ме напаѓаа, се пеневте ли тогаш? Ама кој не разбира дека во целата приказна не е важен ниту Велија ниту А1, а најмалку суетата на некој новинар, односно дека нападот зад кој стојат милион перипетии е напад врз сите нас, всушност, ништо не разбрал. Таквите резони се гнили и колку повеќе тој гнилеж се изнесува на виделина, толку повеќе се игра на музиката на власта и на нејзините режимски медиуми кои се обидуваат да не' дефокусираат од главната тема: Зошто е злоупотребена полицијата? Зошто е загрозен интегритетот и слободата на новинарите? Зошто Македонија заличува на тоталитарна држава (бидејќи само во такви држави униформирани лица влегуваат во телевизии) и зошто не се препознава дека со упадот во А1 е испратена порака, односно се заплашени сите оние што не мислат како власта. Тоа се суштествените теми! Како што суштествена станува темата зошто по сево ова, мегафоните на власта и навредените персони избраа да зборуваат за Велија наместо за суштината? Велија, кој, патем речено, е една во основа штетна појава и кој за да се спаси себе си, исфрли една бомбастична информација дека Груевски му ги плаќал партиските реклами со државни пари. Тоа е удар, но и најава дека може да следува отворање на Пандорината кутија. Сепак, според мене, тоа можеше да почека уште малку, бидејќи сега не е главното прашање, кое исто така некој намерно го наметна: кој е поголем криминалец – Груевски или Велија?

Дефектите на нашето општество се гледаат токму во медиумите. Одеднаш медиумите станаа замена за политиката. Медиумите кај нас не се повеќе сликата, прозорецот кон реалноста, туку се фундаментот, станаа креатори на една тажна економска и политичка реалност. Нивниот вредносен систем, а со самото тоа и нивната функционалност се крајно забегани и контрапродуктивни. Тие станаа факторот што ги одржува, ги конзервира и ги пропагира сите погрешни вредности. Зошто го велам ова? Па делумно затоа што власта огромен дел од задачите им препушти токму на медиумите. Власт која, во желбата да дефокусира, инсценира глупости со Влатко Ѓорчев и ја загрозува позицијата на Македонија во светот, само за да одвлече внимание и повторно да одглуми некаков патриотизам на сметка на државните интереси. Тоа само говори до каде се само подготвени да одат овие луѓе.

И погледнете како серијалот и сценариото на власта за тоталитарно општество се' повеќе добива своја целост. Прво ја напаѓаш опозицијата и ја прогласуваш виновна за се' и сешто во оваа држава. Зборуваш само за неа, како власт се ставаш во улога на опозиција и водиш перманентна негативна кампања. Потоа ги напаѓаш сите останати што не мислат како тебе, индивидуи, групи, за конечно да кулминира тоа со удар врз невладините и тоа го надградуваш и го врзуваш со непотизам и со наводни договорени сценарија помеѓу цивилното општество и опозицијата. На крај го правиш конечниот чекор и откако во континуитет си ги напаѓал критички настроените медиуми, им вршиш упад, а потоа самиот упад го правдаш со наводна соработка помеѓу медиумите и опозицијата. Порано константа во нападите на власта беше само опозицијата, а сите други беа произволни променливи, зависно од дадената потреба. Сега, сите се константни, а променливи повеќе нема, како што повеќе не смее да постојат промени.

Власта си направила калкулација дека најдобриот начин да се одржува на власт е постојано да ги делегитимира оние клучни фактори, институции, интелектуалци и индивидуи од кои зависи слободната мисла и критика. Оцрнувањето, лажното повикување на скандал и непотизам не се доволни за некого да замолчиш. Затоа оваа власт преоѓа кон насилство, удира врз медиумите, а со тоа и врз слободите и правата на сите граѓани.

Се надевам дека А1 ќе истрае, дека нејзините новинари нема да го спуштат гардот. Се надевам дека тоа ќе го сфатат и другите медиуми, дека повеќе нема што да се тактизира, затоа што како оваа власт има режимски медиуми, така на овој народ му требаат антирежимски медиуми. Се надевам дека цивилниот сектор ќе разбере дека треба повеќе да се инволвира, не само кога е нападнат. Се надевам дека опозицијата, која е најсилниот и најодговорниот актер, ќе продолжи храбро и одлучно, ќе биде прифатена како искрен лидер на оваа поширока опозиција. Без овие три структури, нема никогаш да се собори овој режим кој од ден на ден станува се' полош и се' поштетен за земјата.

(Авторот е аналитичар)
http://www.org.mk/vesti/?id=1320589&t=/Z...0vistinata

Текстов ќе беше одличен, доколку авторот слободата и демократијата не ги поистоветуваше со СДСМ.
06-12-2010, 05:49 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Quote:Двојните аршини на Снежана Лупевска

Милчо Николовски

Повод за моето пишување е емисијата „Фактор 5“ на телевизија Канал 5 и двојните аршини на новинарката Снежана Лупевска при пренесувањето на информациите за телевизија А1. Имено, додека денеска така ревносно (читај по нечиј налог) го напаѓаше Велија Рамковски дека ја спречил контролата на УЈП во А1 на 1.3.2006 година и дека после контролата данокот што требало да го плати А1 бил неколкукратно намален, заборави да каже дека во тоа време и таа работеше во А1 и да објасни како таа ги пренесуваше информациите за контролата и како кукаше и плачеше дека тоа било полициски упад во А1 и оти било вршење директен притисок и обид за замолчување на телевизијата.

Еве како Снежана Лупевска ги пренесуваше информациите за контролата на УЈП во А1 - Експертите за човекови права со осуда за упадот на полицијата во А1, Снежана Лупевска. „Имате ли налог? Дајте налог?“, побара Велија Рамковски, сопственик на А1 телевизија. Криминален чин е влегувањето на полицијата без судски налог. Вака, експертите го оценуваат вчерашниот упад во А1. „Вообичаено во светот е претпоставка дека полицијата не може да влезе во приватни простории без судски налог“, изјави проф. д-р Звонимир Јанкуловски, експерт за човекови права. „Законот во настојување да ги заштити тие простории го казнува дури и обидот да влезат во А1; тоа е кривично дело, а камоли да влезат“, изјави Ѓорѓи Марјановиќ, експерт по кривично право. МВР призна, полицијата немала налог за да влезе во просториите на А1. Се повикува на правото да им асистира на инспекторите. „Полицијата влезе за да им даде асистенција на инспекторите од Управата за јавни приходи, а не за да заврши некои свои активности, туку врз основа на писмено барање од Управата за јавни приходи“, вели Горан Павловски, шеф на кабинет на МВР. Но, токму ваквата полициска постапка експертите ја оценуваат како ставање на полицијата во функција на власта, а не на граѓаните. Но, „нема потреба полицијата да чувствува никаква вина“, додаде Павловски. „Влегувањето во А1 или во кој било медиум е многу чувствителна работа. Ние и така не стоиме многу високо на ранг-листата по слободата на печатот, по слободата на говорот и слично, а ова го прави тој имиџ уште полош“, додаде Марјановиќ. „Ваквите постапки, кои се случуваат, ја одвлекуваат полицијата од процесот во кој е веќе длабоко навлезена. Во демократските држави полицијата функционира врз основа на согласноста со граѓаните“, рече Јанкуловски. Вчера инспектори на Управата за јавни приходи со полициска придружба, која немаше судски налог за влез во медиумот, сакаше да изврши увид во документацијата на телевизијата. Иако воопшто не беа спречени во намерата да ја извршат контролата, полицијата ги придружуваше постојано. Си замина дури тогаш кога јасно им беше укажано дека незаконски се присутни во А1. Експертите укажуваат дека светската практика е сосема поинаква. Еден Британец, иако претепал полицаец, го добил судскиот спор затоа што полицаецот без налог му влегол дома. Ете толку од професионализмот на Снежана Лупевска и на другите такви новинари во Македонија.

И сосема за крај, да не се сфатиме погрешно, целосно ги поддржувам акциите на УЈП во која било фирма во Македонија, без разлика дали е тоа медиум, пекарница, фабрика за смоки или каква било фирма.
http://www.org.mk/vesti/?id=1320566&t=/D...20Lupevska
06-12-2010, 06:06 PM
Reply