Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.25 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Може ли да има нешто обшто между МК и БГ?
Author Message
val Offline
Member
***

Posts: 120
Joined: May 2010
Reputation: 0

Не, не, Дойкаре. Просто я посочив и друга гледна точка, коя що е публикувана во "Фокус". Во еден подоцен материал пак од ВМРО клучниот збор е ексхумация на тленните останки, кое що се припокрива со делот: "...а тленните останки на офицерите, погребани там, са извадени." од първото обявление, кое што Джингиби е качил по-горе.
Еве ти една възможност - надгробните плочи може и да са били разрушени между двете войни, но не са били разкопавани гробовете досега. Може би това се има предвид, не знам.
Дали това е, което се случва (не сакам да бидам Шерлок Холмс) - най-точно може да каже само некой приятел од Ново село/Щип.
Ама не изклучвам и възможността, за която говориш ти.... Е тогава... не знам що да кажам.
19-11-2010, 11:29 AM
Reply
val Offline
Member
***

Posts: 120
Joined: May 2010
Reputation: 0

Опа! Писали сме по едно и също време с Джингиби!
Можете да изтриете моя пост тогава.
19-11-2010, 11:40 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(19-11-2010, 11:29 AM)val Wrote: Не, не, Дойкаре. Просто я посочив и друга гледна точка, коя що е публикувана во "Фокус". Во еден подоцен материал пак од ВМРО клучниот збор е ексхумация на тленните останки, кое що се припокрива со делот: "...а тленните останки на офицерите, погребани там, са извадени." од първото обявление, кое што Джингиби е качил по-горе.
Еве ти една възможност - надгробните плочи може и да са били разрушени между двете войни, но не са били разкопавани гробовете досега. Може би това се има предвид, не знам.
Дали това е, което се случва (не сакам да бидам Шерлок Холмс) - най-точно може да каже само некой приятел од Ново село/Щип.
Ама не изклучвам и възможността, за която говориш ти.... Е тогава... не знам що да кажам.

Вал, често испаѓа дека работите не се всушност такви какви што се прикажуваат на почеток. Се работи на тоа првиот впечаток секогаш да биде шок, а после тоа да креваат раменици дека погрешно сме ги разбрале. Еве веќе имаме мало шаренило во врска со информациите за осквернавениве гробишта, па крајно време е да се извлече поука да не се верува во сѐ на прв поглед, туку да се следи внимателно приказната заради недоследности. Јас привремено живеам и работам во Штип, ама за ова дознавам само од бугарските медиуми, и тоа само од „Фокус“ и News.bg. Сѐ што велам е да почекаме и да видиме, нели сме форум, нели сме неврзани за медиумите? Еве испадна дека јас барем за половина работа до сега бев во право. Некој да не верува дека БеНеДе-то во лицето на Александар Џамбазки невино и случајно избира што да соопшти а што не? Ете зошто имам принципиелна скепса за буквално сѐ што го зборуваа таа чивијашко-популистичка партија.

Мојата благодарност останува. Не ја исклучувам ниту можноста да не сум сосема во право, но барем од самиот почеток настапувам со отворен ум и без предубедувања, па фактите нека си го кажат своето.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 19-11-2010, 12:02 PM by Gnoj.)
19-11-2010, 11:56 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 18

Вероятно от години гробовете са стояли занемарени и от българска страна не е правено нищо за тях. Можеха поне да поискат да им се монтират отново надгробните знаци бутнати от комунистите. Все пак Чернопеев не е случаен човек. А в Македония за турски, опаа, български гробове на никого не му пука. И в един момент проста са решили, ча така и така нема надгробни знаци, поне да изровят и костите за да се освободи местото от ненужни никому гробове. И в тоя момент минават от ВМРО и надигат вой и така-нататъка...
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
19-11-2010, 12:12 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

Димитров сака да ги обнови бугарските гробишта во штипско Ново Село


Quote:Димитров сака да ги обнови бугарските гробишта во штипско Ново Село

Министерот за Бугарите во дијаспората, Божидар Димитров, ја поддржува иницијативата на софиското ВМРО-БНД за обнова на малите воени гробишта во дворот на црквата во штипско Ново Село, пренесува агенцијата Фокус. Според Фокус, важно е што таму се наоѓа и гробот на војводата Христо Чернопеев.

Како директор на Националниот музеј на историјата, Димитров беше многу активен во обновата на воените гробишта во Ново Село и на други места во Македонија. Димитров, како што пренесува Фокус, тврди дека гробовите на бугарските воени офицери во Ново Село биле уништени многу одамна, меѓу двете светски војни. „Јас зедов учество и навистина ги обновив сите воени гробишта во Македонија, освен едно. Ќе се вклучам во решавањето на ова прашање, но прво ќе почекам Министерството за одбрана да склучи договор со македонските власти на локално ниво“, изјавил Димитров за Фокус. (Н.Р.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=75805...4D123CA2E3

Много противоречиви информации...
Едните викат, че се унищожават, другите викат ще се обновяват.
(This post was last modified: 19-11-2010, 09:03 PM by Han Solo.)
19-11-2010, 08:58 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

(07-11-2010, 02:02 PM)Пѫт Wrote:
(07-11-2010, 01:53 PM)toni_a Wrote:
(07-11-2010, 01:31 PM)Пѫт Wrote: Ми се закануваш нешто? А зошто?
ДА, само ако ми се појавиш некаде има да ти фрлам пијачка!
чисто онака. :-)

Па во ред, место да се закануваш и расфрлаш со пијачките, објасни во што е проблемот со фотографијата? За тоа разговараме сега...

П.С. Да де, Воденица, не Кајгана..

се извинувам што каснам, те. за отсуството...
НО сепак ќе објаснам:

не е проблемот во фотката, ниту ти се заканувам лично тебе (се шегував...),без разлика како го интерпретираш тоа...

јас не создавам и правам ПРОБЛЕМИ , туку констатирам!

не е „проблем„ што некој ја украл сликата и наново ја постирал, туку лично моја константација е дека се извитоперуваат нештата!
се претставуваат во сосема различно светло и дух!
присвојуваш (крадеш) туѓо, на кое потоа му придаваш сопствена (по потреба,по желба, според дневна политика) аргументација/опис!

типичен пример за бугарска практика!
уште од времето,па се’ до ден денешен!

не правам проблем, АМИ УКАЖУВАМ на истите!
КОНСТАНТИРАМ кражба поради липсата на извор!
констатирам кражба поради претставување на нештата во грешно и различно светло!
лага - поради сопствен текст на туѓа подлога!

констатирам кражба и лажење поради продолжување на познатите бугарски практики!

твојот штитеник нека даде извор и цитат!
со тоа што се обидуваш да го браниш се ставаш на исто рамниште со него.

размисли! Icon_wink

Quote:...Џингиби ја постирал сликата за да докаже дека бугарската армија била пречекана пријателски затоа што и таа учествувала во борбите против Германците во Јужна Србија, што е и вистина, самите Срби си го признаваат тоа. Е сега не знам јас, зошто сметаш дека Џингиби лаже ? ...

сликата нема врска со јужна србија, туку со белград и нешто друго...
(This post was last modified: 24-11-2010, 09:10 PM by toni_a.)
24-11-2010, 09:06 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

(07-11-2010, 03:06 PM)Вовата Wrote:
(07-11-2010, 12:57 PM)toni_a Wrote: на 05-02-08


http://macedonians.tv/showthread.php?s=e...1#post1061

[Image: info050208.jpg]

самата слика:
http://img233.imageshack.us/img233/9164/...nntkr5.jpg

зголемена/зумирана од едно друго место, па качена на „имаге-шак„...

од кое место? Icon_wink
ајде, ви давам толку многу “хинтови“ што на моменти се зачудувам!

Quote:На страната на истината съм, но не видях къде е излъгал jingiby!
Сложил бил снимка, която ти си бил качил в Интернет и това го прави лъжец, така ли?
Никъде не съм излъгал в този форум и ако някъде съм показал нещо невярно,
това е защото съм бил подведен, аз не съм ти Тиридин, ясно!
Един единствен път ме насочиха към детайл в документ, който породи съмнение в мен и аз си го казах!

ОК, ти си прецени...за себе! а и молкот на колегата си кажуваат повеќе отколку треба!
тоа што имав, ви дадов до знаење....и сега нека ми дојде Јингиби или Вовата и нека ми кажат дека не сум она кое што сум!

а за АСНОМ понатака...

Аз не знам какво е толкова трудно да се разбере. Никой не ти говори ТИ какво си. Говорим ти и другите като тебе да не се мъчите да правите от Гоце небългарин. Ти бъди и папуас ако искаш - дреме ми на дедовия. Нашиат проблем е с реторактивното помакедончване на самоогласени, но забележи - мъртви (!!!) македонски българи.

Даже и македонец нумеро уно, темелот Мисирков се подписал:

Македонский болгарин. Без притисок, во приватни мемоари, надвор од Бугарија И ПО (СЛЕД) сите свои заебации со македонството (Уврела му главата значи).

И десетки още примери!

Не си ти и твоето себеусеќане проблемот, току тоа што се мачиш да правиш со историята.

Да Бугарскиот фашистички окупатор го освободил омилениот ти београд от....... ФАШИСТИТЕ. Но не е срекаван со плакати "Србия е Бугарска земя", не се организирани бугарски акционни комитети, не се веяни бугарски знаминя и српската емиграция на издала весник со надслов "Сърбия воскресе".

Не мешай баби и жаби.

ќерка ти какво државјанство има? Icon_wink
ТИ какво државјанство поседуваш?

пази, не збориме за origin - туку за пасош/државјанство ;-) припадност кон нација/држава!
(This post was last modified: 24-11-2010, 09:22 PM by toni_a.)
24-11-2010, 09:17 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(24-11-2010, 09:17 PM)toni_a Wrote:
(07-11-2010, 03:06 PM)Вовата Wrote:
(07-11-2010, 12:57 PM)toni_a Wrote: на 05-02-08


http://macedonians.tv/showthread.php?s=e...1#post1061

[Image: info050208.jpg]

самата слика:
http://img233.imageshack.us/img233/9164/...nntkr5.jpg

зголемена/зумирана од едно друго место, па качена на „имаге-шак„...

од кое место? Icon_wink
ајде, ви давам толку многу “хинтови“ што на моменти се зачудувам!

Quote:На страната на истината съм, но не видях къде е излъгал jingiby!
Сложил бил снимка, която ти си бил качил в Интернет и това го прави лъжец, така ли?
Никъде не съм излъгал в този форум и ако някъде съм показал нещо невярно,
това е защото съм бил подведен, аз не съм ти Тиридин, ясно!
Един единствен път ме насочиха към детайл в документ, който породи съмнение в мен и аз си го казах!

ОК, ти си прецени...за себе! а и молкот на колегата си кажуваат повеќе отколку треба!
тоа што имав, ви дадов до знаење....и сега нека ми дојде Јингиби или Вовата и нека ми кажат дека не сум она кое што сум!

а за АСНОМ понатака...

Аз не знам какво е толкова трудно да се разбере. Никой не ти говори ТИ какво си. Говорим ти и другите като тебе да не се мъчите да правите от Гоце небългарин. Ти бъди и папуас ако искаш - дреме ми на дедовия. Нашиат проблем е с реторактивното помакедончване на самоогласени, но забележи - мъртви (!!!) македонски българи.

Даже и македонец нумеро уно, темелот Мисирков се подписал:

Македонский болгарин. Без притисок, во приватни мемоари, надвор од Бугарија И ПО (СЛЕД) сите свои заебации со македонството (Уврела му главата значи).

И десетки още примери!

Не си ти и твоето себеусеќане проблемот, току тоа што се мачиш да правиш со историята.

Да Бугарскиот фашистички окупатор го освободил омилениот ти београд от....... ФАШИСТИТЕ. Но не е срекаван со плакати "Србия е Бугарска земя", не се организирани бугарски акционни комитети, не се веяни бугарски знаминя и српската емиграция на издала весник со надслов "Сърбия воскресе".

Не мешай баби и жаби.

ќерка ти какво државјанство има? Icon_wink


Двойно. Зошто? Да не би да сакаш зет да ми ставаш? Може, но само со клетва дека си бугарче како дедо си Icon_razz Icon_razz Icon_razz.
24-11-2010, 09:21 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

Тони А, извинявай, ама аз така и не разбрах, как ти я украдоа тая слика??? Собственик ли си ти на тая слика??? Ами че тая "твоя" слика я имаше в моя учебник по история за 8 или 9 клас - 1984-85 г.(слика със същия този плакат:Живела братска...). Голяма работа станала...
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
24-11-2010, 09:33 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(24-11-2010, 09:33 PM)Stefan Wrote: Тони А, извинявай, ама аз така и не разбрах, как ти я украдоа тая слика??? Собственик ли си ти на тая слика??? Ами че тая "твоя" слика я имаше в моя учебник по история за 8 или 9 клас - 1984-85 г.(слика със същия този плакат:Живела братска...). Голяма работа станала...

Тъмна Индия им е бъла България на югозаврите. Сега излязоха на светло и не могат да смелят несъответствията - мижат и примигат на светлината като зайци на дълги светлини.
24-11-2010, 09:37 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

(24-11-2010, 09:21 PM)Вовата Wrote: Двойно. Зошто? Да не би да сакаш зет да ми ставаш? Може, но само со клетва дека си бугарче како дедо си Icon_razz Icon_razz Icon_razz.

аха, мома за женачка имаш Icon_lol таа самата нека си најде (соодветен) ако ја бидува, не ти по форуми да и бараш (ја нудиш/пробутуваш по Македонци) Nee_taka


ОК... а ти?

бтв, сум слушнал дека кога еднаш ќе положиш клетва си обврзан!
значи, дозволено е двојно,тројно и сл. ,АМА откако ќе положиш клетва - си верен на едната страна.

бг веќе не фигурира !? или грешам?

Quote:ТИ какво државјанство поседуваш?

пази, не збориме за origin - туку за пасош/државјанство ;-) припадност кон нација/држава!

на која(и) држава(и) - конкретно? не дали двојно,тројно,итн...
(This post was last modified: 25-11-2010, 12:04 AM by toni_a.)
25-11-2010, 12:01 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

(24-11-2010, 09:33 PM)Stefan Wrote: Тони А, извинявай, ама аз така и не разбрах, как ти я украдоа тая слика??? Собственик ли си ти на тая слика??? Ами че тая "твоя" слика я имаше в моя учебник по история за 8 или 9 клас - 1984-85 г.(слика със същия този плакат:Живела братска...). Голяма работа станала...

повели, постирај скен!
извор,линк,податоци и коментар.

не го користете тоа што јас сум го постирал, ами дај тоа од ’84 - ’85 да го видиме!

„Живела братска...“ Icon_wink

дај да ги видиме тие заблудени срби кои всушност да ти биле бугари...
(This post was last modified: 25-11-2010, 12:24 AM by toni_a.)
25-11-2010, 12:24 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(25-11-2010, 12:01 AM)toni_a Wrote:
(24-11-2010, 09:21 PM)Вовата Wrote: Двойно. Зошто? Да не би да сакаш зет да ми ставаш? Може, но само со клетва дека си бугарче како дедо си Icon_razz Icon_razz Icon_razz.

аха, мома за женачка имаш Icon_lol таа самата нека си најде (соодветен) ако ја бидува, не ти по форуми да и бараш (ја нудиш/пробутуваш по Македонци) Nee_taka


ОК... а ти?

бтв, сум слушнал дека кога еднаш ќе положиш клетва си обврзан!
значи, дозволено е двојно,тројно и сл. ,АМА откако ќе положиш клетва - си верен на едната страна.

бг веќе не фигурира !? или грешам?

Quote:ТИ какво државјанство поседуваш?

пази, не збориме за origin - туку за пасош/државјанство ;-) припадност кон нација/држава!

на која(и) држава(и) - конкретно? не дали двојно,тројно,итн...

Знаев накаде биеш. Да ти обяснам. Државата Бугария го представува Бугарскиот народ саму во состојба на демокрация. Кога е инсталирана како филиал на Москва ми беше преку к... Бугарија и САД се НАТО партнери, нема тука никаков морален проблем.

Понатаму. Во САД граѓанство не е рамно на националност. Тоа мора да ти е јасно..

Сега тебе да те прашам. ТИ во Германија со какво граѓанство си. Пошто Германия не дозволува двойно... и за разлика од САД е национална држава?
25-11-2010, 08:30 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

To all Macedonians and Bulgarians in US and Canada:

Happy Thanksgiving Day!

May Happiness prevail!
25-11-2010, 09:20 PM
Reply
NiamaZnachenie
Unregistered

 

Хора, защо се карате толкова много? Каквото било в миналото - било. Няма смисъл, отдавна са минали тези години, живеем в един коренно променен свят, международните отношения трябва да бъдат актуални с времето, в което живеем. Вече Македония си е Македония и няма много общо с България. Това какво е било не е изключително определящ фактор какво е сега. Македония е отделна нация. Трябва да се уважаваме и да си помагаме. Съседи сме, в един регион сме, може да си помогнем за много неща. А вместо това, какво? Караме се като пълните идиоти. Стига с тая неприязън едни към други. Безсмислено е и само губим от това, а може толкова много взаимно да постигнем...

Някой може ли да ми даде линк към информация ( или направо информация на e-mail ivailomarinov@hotmail.com ) за историята на Македония след отделянето и от бивша Югославия? Става въпрос за признаването на страната, споровете с гърците за името, герба и знамето, желанието на Македония за членство в НАТО и ЕС. Най - общо казано всичко след 1991г. ?
Мерси много на отзовалите се и отново призовавам да се уважаваме едни други и ще се види, че и двете страни ще имат големи ползи от това. Icon_razz
26-11-2010, 12:06 AM
Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(26-11-2010, 12:06 AM)NiamaZnachenie Wrote: Хора, защо се карате толкова много? Каквото било в миналото - било. Няма смисъл, отдавна са минали тези години, живеем в един коренно променен свят, международните отношения трябва да бъдат актуални с времето, в което живеем. Вече Македония си е Македония и няма много общо с България. Това какво е било не е изключително определящ фактор какво е сега. Македония е отделна нация. Трябва да се уважаваме и да си помагаме. Съседи сме, в един регион сме, може да си помогнем за много неща. А вместо това, какво? Караме се като пълните идиоти. Стига с тая неприязън едни към други. Безсмислено е и само губим от това, а може толкова много взаимно да постигнем...

Някой може ли да ми даде линк към информация ( или направо информация на e-mail ************ ) за историята на Македония след отделянето и от бивша Югославия? Става въпрос за признаването на страната, споровете с гърците за името, герба и знамето, желанието на Македония за членство в НАТО и ЕС. Най - общо казано всичко след 1991г. ?
Мерси много на отзовалите се и отново призовавам да се уважаваме едни други и ще се види, че и двете страни ще имат големи ползи от това. Icon_razz

Никога не публикувай e-mail-а си в публичен интернет форум, основно правило в интернет. Щях да те посъветвам да си редактираш поста, но понеже това е невъзможно, надявам се модераторите да го направят вместо теб.

За информацията, която те интересува опитай:

http://www.google.bg/
26-11-2010, 12:42 AM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Одговорот го дава пак П.Р.Славејков. Можело, ама „горните“ Бугари не отстапиле ни на јота. /за оние кои не знаат што значи јота - ете тоа е јотата "i"


Ние сме уверени, че желанията на македонистите трябва да имат и други основания и че тука са смеся и малкото неравенство между горни и македонски Българи по число и по напреднувание. Македонистите може да мислят, че в народните работи всякога ще боравят горните Българи, като по-многочисленны и по-събудени, и че Македонците ще останат на второ място. Това значат думите на Македонистите: Отървахме се от гърци под други ли да паднем? Едно просто обстоятелство, това, дето горните Българи до сега пишат на свое наречие без най-малко внимание към Македонското, то се зема от Македонците като знак за превъзходства на горните българи и за стремление да заповядат. Но работата е далеч от таквози значение, ние пишем на нашето наречие, защото него знаем, а не от незачитане на македонското. Когато се усили между нас изучението на езика и се познае нуждата за общ книжовен език, ние с най-голямо благодарение ще пишем на македонско наречие, ако се види това за добро и полезно, или ще заемем от него онова което е необходимо за допълнение.

Колкото до страхуването от числото на горните Българи и от тяхното по-ранно пробуждане, за това не е прилично и да се поменува, каквото не трябва да се гледа и това между децата на един баща. Че някои братя са свестили час напред, от това не следва, че те трябва да бъдат по-горни.

Нашето заключение е, че няма причини да се делим и не трябва да се делим, ако обичаме народа си и неговото добро.
27-11-2010, 08:10 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 18

Нашето заключение е, че няма причини да се делим и не трябва да се делим, ако обичаме народа си и неговото добро. Yea
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
28-11-2010, 03:46 PM
Reply