Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 2.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонија од 1941 година до 1944 година
Author Message
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Makedonskiot jazik moze da se pisuva so sekakvi bukvi.

[Image: venkooginotcover.jpg]
[Image: venko-oginot.jpg]
[Image: venko-altana.jpg]
06-09-2010, 11:49 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(06-09-2010, 11:49 AM)Taridin Wrote: Makedonskiot jazik moze da se pisuva so sekakvi bukvi.

[Image: venkooginotcover.jpg]
[Image: venko-oginot.jpg]
[Image: venko-altana.jpg]

Ха_ХА айде бе Nenene....не ни парави на малумни !!!! до 1944г. много поети и писатели во България се пишели на техните диалкти дали е бил македонски,шопски,тракйски,странджански или трънски диалект все исто е .Македнски книжовен език постои от 1945г. и нема защо да барате постоенето му преди ва година оти се знае .
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

06-09-2010, 12:55 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(06-09-2010, 11:36 AM)Taridin Wrote: Ти сам се правиш глупак. Решението кое го покажуваш е на бугарска пишеща машина. Тоа не го мени фактот дека Македонците пишувале весници на македонски јазик и пред датумот кој ти е фиксиран во мозокот.
Па за книгите да не зборуваме.
Ако не си свестен дека во ова години македнски книжовен език не е постоел си твоя работа ..сакаш или постоенето на македнски книжовен език е после 1945г, доказан факт до 1945г. е имало само македнски диалек дел от българскиот език !!!...

http://www.omniglot.com/writing/bulgarian.htm
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

06-09-2010, 01:08 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

Така датум 7.06.1945г. рожденна дата на македнскиот език ...факти църно-на бело от македнските архиви ...нещо неясно ????

[Image: 800px-Reshenie_na_ASNOM_za_mak_pravopis.jpg]или е ва првиот македнски правопис .........Yea
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

06-09-2010, 01:17 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Иване, изгледа не се преправаш на глуп.

На кој јазик е напишано Писмо до Стојана?

На кој јазик се пишани весниците кои ти погажав на предната страна?

На кој јазик се „Бели мугри“?

Ova na koj jazik e
[Image: primer.png]
06-09-2010, 02:44 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(06-09-2010, 02:44 PM)Taridin Wrote: Ova na koj jazik e
[Image: primer.png]

На български. Македонско рупско наречие. Други въпроси?
06-09-2010, 02:54 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

(06-09-2010, 02:44 PM)Taridin Wrote: Иване, изгледа не се преправаш на глуп.

На кој јазик е напишано Писмо до Стојана?

На кој јазик се пишани весниците кои ти погажав на предната страна?

На кој јазик се „Бели мугри“?

Ova na koj jazik e
[Image: primer.png]

Зависи кого питаш форумците или некой лингвист. Ами зависи и кога даваш отговор. Ако лингвист дава отговор преди Втората световна война би ти отговорил: на български диалект. Ако отговаря след Втората световна война, повечето лингвисти биха отговорили, че е на македонски диалект, но има и такива които биха отговорили, че е на български диалект.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
06-09-2010, 02:59 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(06-09-2010, 02:59 PM)jingiby Wrote:
(06-09-2010, 02:44 PM)Taridin Wrote: Иване, изгледа не се преправаш на глуп.

На кој јазик е напишано Писмо до Стојана?

На кој јазик се пишани весниците кои ти погажав на предната страна?

На кој јазик се „Бели мугри“?

Ova na koj jazik e
[Image: primer.png]

Зависи кого питаш форумците или некой лингвист. Ами зависи и кога даваш отговор. Ако лингвист дава отговор преди Втората световна война би ти отговорил: на български диалект. Ако отговаря след Втората световна война, повечето лингвисти биха отговорили, че е на македонски диалект, но има и такива които биха отговорили, че е на български диалект.

Много му обясняваш. Ако не е тъп, ги знае всички тези неща. Ако е тъп, няма да схване. Не е тъп, значи е српче Icon_razz.
(This post was last modified: 06-09-2010, 03:23 PM by Вовата.)
06-09-2010, 03:22 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(06-09-2010, 02:44 PM)Taridin Wrote: Иване, изгледа не се преправаш на глуп.

На кој јазик е напишано Писмо до Стојана?

На кој јазик се пишани весниците кои ти погажав на предната страна?

На кој јазик се „Бели мугри“?

Ova na koj jazik e
[Image: primer.png]


Е ова си чист български език со македонско наречие како си велха насело мойте баба и дедо(Бог да ги прости) па сега вака си ги сборуват старите по селата во България каде лугето от Македнскиот или па от шопскиот дел....Ако си свестен (ама ти не си) истата работа е било во Тракия само дека србите не им дале техна пишеща машина.Тракийците си пишат сите рабоити на странсджанско наречей кое по близко до рускиот литературен език отколкото до българскиот език.....Шапкарев даже не пишува за постоенето на македонци(како посебен народ) туку САМО за МАКЕДОНСИ БЪЛГАРИIcon_lol


Айде прочети що пише Кузнам Шапкарев.....дали ако македнскиот език е бил оделен от българскиот овой голем книжовник немаше да знае туку да пише дека македнскиот е диалект на българския език !!!

http://www.promacedonia.org/bugarash/pre...karev.html


[Image: shapkarev3.jpg]
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

06-09-2010, 04:08 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(06-09-2010, 01:08 PM)ivan mihajlov Wrote:
(06-09-2010, 11:36 AM)Taridin Wrote: Ти сам се правиш глупак. Решението кое го покажуваш е на бугарска пишеща машина. Тоа не го мени фактот дека Македонците пишувале весници на македонски јазик и пред датумот кој ти е фиксиран во мозокот.
Па за книгите да не зборуваме.
Ако не си свестен дека во ова години македнски книжовен език не е постоел си твоя работа ..сакаш или постоенето на македнски книжовен език е после 1945г, доказан факт до 1945г. е имало само македнски диалек дел от българскиот език !!!...

http://www.omniglot.com/writing/bulgarian.htm


Бугару ********,тебе изгледа не ти е сфатливо дека народот во Македонија отсекогаш зборувал на овој јазик кој денеска ние го користиме.Македонскиот литературен јазик не е РОДЕН на таа ДАТА ами е КОДИФИЦИРАН НА ТАА ДАТА,при што за МАКЕДОНСКИ ЛИТЕРАТУРЕН ЈАЗИК СЕ ЗЕМЕНИ:Велешкото,прилепското,битолското и охридското наречје.

За ******* како тебе да го сфати полесно ,,феноменот,, македонски литературен јазик треба да знае дека СОВРЕМЕНИОТ МАКЕДОНСКИ ЛИТЕРАТУРЕН ГОВОР Е СМЕСИЦА ОД ПРИЛЕПСКИ,БИТОЛСКИ,ОХРИДСКИ И ВЕЛЕШКИ ГОВОР.


Сфати сега дека Блаже Конески не си ја тупел главата да измисли ,,нов јазик,, ами по предлогот на К.П.Мисирков ги ОБЕДИНУВА ВЕЛЕШКО,ПРИЛЕПСКО,БИТОЛСКО И ОХРИДСКО НАРЕЧЈЕ,нарекувајќи ги под едно име МАКЕДОНСКИ ЛИТЕРАТУРЕН ЈАЗИК,кој е КОДИФИЦИРАН НА ОД ТЕБЕ ПОСОЧЕНАТА ДАТА,додека АЗБУКАТА е УСОГЛАСЕНА да биде разбирлива за сите народи што живееле во екс-Југославија.


Ако имало застарени букви како ,,я’’ ,,щ‘‘ ,,ю‘‘ кои за останатите народи во Југославија,како словенци,хрвати,босанци,црногорци,срби-тие букви се тешко читливи и тешко разбирливи за нив,па е СОЗДАДЕНА една АЗБУКА,која да биде РАЗБИРЛИВА и за словенци,срби,хрвати итн.


Затоа што еден словенец да речеме би се чудел и тешко би го прочитал Югославия, но на веќе кодифицираната,видоизменета и модернизирана азбука кога би прочитал Југославија би му било далеку поразбирливо.


Сега сфати ли дека македонската азбука е просто модернизирана,за да биде читлива и разбирлива за секој екс-југословен,нели во една држава Југославија,па се налагало да се изедначат и зближат ионака неблиските во Југославија народи, затоа што букви како ,,я’’ ,,щ‘‘ ,,ю‘‘ се просто застарени,во македонскиот јазик се веќе архаизирани.
06-09-2010, 04:50 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

Македонският литературен език е от 1945 г. Предишните опити за кодификация са неуспешни. Всеки език се развива, така че и вашият се е развил към сближение със сърбохърватския в Югославия. Това сближение е било в граматиката, лексиката и графиката. Ние му викаме сърбеене. Капиш?
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
06-09-2010, 04:57 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

(06-09-2010, 04:57 PM)jingiby Wrote: Това сближение е било в граматиката

Дај да видиме сближение в граматиката ако не ти е тешко.
06-09-2010, 05:12 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

(06-09-2010, 05:12 PM)Taridin Wrote:
(06-09-2010, 04:57 PM)jingiby Wrote: Това сближение е било в граматиката

Дај да видиме сближение в граматиката ако не ти е тешко.


Днешният скопски сленг:

Мори госпоџа Шпресо, се гледа дека со новодојдена овде у Скопје. Мие ти е скопски сленг. Али ако.Има време че да научиш. Ти си дури многу боља од твои други земљаци.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
06-09-2010, 05:19 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(06-09-2010, 05:19 PM)jingiby Wrote: Днешният скопски сленг:

Мори госпоџа Шпресо, се гледа дека со новодојдена овде у Скопје. Мие ти е скопски сленг. Али ако.Има време че да научиш. Ти си дури многу боља од твои други земљаци.


Oва ако е скопски говор јас сум марсовец...

,,Мие‘‘ скопјани не викаат...,,Че да научиш‘‘ тоа никој во МКД не го изговара,освен може би во некое село.


Скопјани воопшто не ни викаат ,,ЧЕ,, претежно ја користат честицата ,,ЌЕ,, за образување на идно време. ,ЧЕ,, го има во говорите кавадаречки и прилепски.

Баш скопјани ги ,,зезаат,, прилепчани за тоа ,,ЧЕ,, -то ,,ч‘ом че до‘м, че јам,,


Исто така кај скопјани нема ,,госпоџа,, туку ,,госпоѓа,,

Од целиов овој твој напис,единствено во скопскиот говор се користи ,,боља,, и е србизам.
06-09-2010, 05:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-09-2010, 04:50 PM)demmian Wrote: Сфати сега дека Блаже Конески не си ја тупел главата да измисли ,,нов јазик,, ами по предлогот на К.П.Мисирков ги ОБЕДИНУВА ВЕЛЕШКО,ПРИЛЕПСКО,БИТОЛСКО И ОХРИДСКО НАРЕЧЈЕ,нарекувајќи ги под едно име МАКЕДОНСКИ ЛИТЕРАТУРЕН ЈАЗИК,кој е КОДИФИЦИРАН НА ОД ТЕБЕ ПОСОЧЕНАТА ДАТА,додека АЗБУКАТА е УСОГЛАСЕНА да биде разбирлива за сите народи што живееле во екс-Југославија.


Ако имало застарени букви како ,,я’’ ,,щ‘‘ ,,ю‘‘ кои за останатите народи во Југославија,како словенци,хрвати,босанци,црногорци,срби-тие букви се тешко читливи и тешко разбирливи за нив,па е СОЗДАДЕНА една АЗБУКА,која да биде РАЗБИРЛИВА и за словенци,срби,хрвати итн.


Затоа што еден словенец да речеме би се чудел и тешко би го прочитал Югославия, но на веќе кодифицираната,видоизменета и модернизирана азбука кога би прочитал Југославија би му било далеку поразбирливо.


Сега сфати ли дека македонската азбука е просто модернизирана,за да биде читлива и разбирлива за секој екс-југословен,нели во една држава Југославија,па се налагало да се изедначат и зближат ионака неблиските во Југославија народи, затоа што букви како ,,я’’ ,,щ‘‘ ,,ю‘‘ се просто застарени,во македонскиот јазик се веќе архаизирани.


Дали тоа што го пишуваш го разбираш. Ако е така како што велиш, a велиш дека промената на азбуката е сторена за да азбуката биде разбирлва за Хрватите , Србите и Словенците, зошто Албанската азбука не е променета.

Целта Деммиане била да се асимилираат Македонците , да ги снема.
06-09-2010, 06:02 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(06-09-2010, 06:02 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали тоа што го пишуваш го разбираш. Ако е така како што велиш, a велиш дека промената на азбуката е сторена за да азбуката биде разбирлва за Хрватите , Србите и Словенците, зошто Албанската азбука не е променета.

A,кој фактор беа албанците во СФРЈ?! Никаков фактор.

Југославија беше федерација на 6 народа:Словенци,Хрвати,Босанци,Срби,Црногорци,Македонци.

Албанците во тоа време не претставуваа никаков фактор.Не знам зошто воопшто го спомена тоа,воопшто не се вклопува во дискусијава.


(06-09-2010, 06:02 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Целта Деммиане била да се асимилираат Македонците , да ги снема.

Аха,гледам дека ги снема.Созреаа и станаа едни од најголемите националисти на Балканот.

Сепак Јордане стасуваме до неоспорниот заклучок дека фикс-идеите и нацрт-плановите се сосема едно,а реализирањето на истите се сосема друго.
06-09-2010, 06:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-09-2010, 06:11 PM)demmian Wrote:
(06-09-2010, 06:02 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали тоа што го пишуваш го разбираш. Ако е така како што велиш, a велиш дека промената на азбуката е сторена за да азбуката биде разбирлва за Хрватите , Србите и Словенците, зошто Албанската азбука не е променета.

A,кој фактор беа албанците во СФРЈ?! Никаков фактор.

Југославија беше федерација на 6 народа:Словенци,Хрвати,Босанци,Срби,Црногорци,Македонци.

Албанците во тоа време не претставуваа никаков фактор.Не знам зошто воопшто го спомена тоа,воопшто не се вклопува во дискусијава.


(06-09-2010, 06:02 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Целта Деммиане била да се асимилираат Македонците , да ги снема.

Аха,гледам дека ги снема.Созреаа и станаа едни од најголемите националисти на Балканот.

Сепак Јордане стасуваме до неоспорниот заклучок дека фикс-идеите и нацрт-плановите се сосема едно,а реализирањето на истите се сосема друго.


Албанците биле фактор, добиле АВТОНОМНА ПОКРАИНА.

Должината на Југословенската /српската болка која неможеме да ја преболиме ја зборува вистината дали асимилацијата не била успешна. Гостувањето на Цеца и по дваесет години самостојност за тебе не значи ништо.

Конечната слика од распадната Југославија сеуште не е готова.
06-09-2010, 06:18 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(06-09-2010, 06:18 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Албанците биле фактор, добиле АВТОНОМНА ПОКРАИНА.

Должината на Југословенската /српската болка која неможеме да ја преболиме ја зборува вистината дали асимилацијата не била успешна. Гостувањето на Цеца и по дваесет години самостојност за тебе не значи ништо.

Конечната слика од распадната Југославија сеуште не е готова.

A,што бре,според тебе грев ли е што има една духовна поврзаност меѓу народите на екс-Југославија?!

Јас не гледам апсолутно ништо лошо во тоа.

50 години заеднички живот во една иста држава си го прави своето,дури и броени години после распадот на Југославија,народите помеѓу себе се разбираат одлично.Тука нема ништо лошо,ништо чудно.Мене пак баш ми е мило што на човек-човек равниште одлично се разбирам со останатите народи на екс-Ју просторите (словенците се исклучок они се малку поладни) и што е најважно,кога седнеме на иста маса никој не ми оспорува име,историја,нација,национален идентитет.Затоа е толкава почитта на Македонците кон народите на екс-Ју просторите.
06-09-2010, 06:41 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Язе са не бех замислял за тва,де го писа demmian дека комунярите са унифицирале ниината азбука в тон с другите югославски.Може и да е верно...поне е приемливо.Кажете после дека све де са е случило след '45та не е коминтерновски план!По същия този план нашите комуняри по същото време маанаа буквите дека обединяваа българските диалекти,а ги не разделяа-пиши хлѢб,па си го чети кеф ти хлеб,кеф ти хляб,пиши рѪка,па кеф ти ръка,кеф ти рака...
Де*** ниината майкя чифутска!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
06-09-2010, 06:56 PM
Website Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

Любчо Георгиевски неколко пати им го кажа: Вие си сакате Югославия, вам сопствена држава ви не требе.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
06-09-2010, 07:00 PM
Reply