Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 2.91 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРЕКИНОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО-РОБЕРТ ФРОСТ И СЛУЖБАТА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#41

(13-08-2010, 03:43 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Еве уште едне коњ, се извинувам кобила од истата ергелаQuote:КОЛУМНА

Се', се', ама тајминг

[Image: B7B2D1A2D8A0D1429F1283D2B26A9179.jpg]

Што е заклучокот? Ист, стар и повторуван со векови: во политиката (како и во животот) „timing is everything“ (Тајмингот е се')! Ако го испуштиш моментот за договор; ако ја пропуштиш дадената шанса; ако се колебаш пред отворените порти - готов си! Остануваш со празни раце и неисполнети ветувања. Ќе ја платиш цената неколкукратно, а твојата земја засекогаш ќе ја изгуби животната шанса. Ќе се спасиш од етикетите денес, но ќе ги носиш цел живот. Денес ќе те слават, но веќе утре ќе се срамат од тебе. Историјата можеби ќе го запамети твоето име - но, само како пример „како не треба“!

Целата повраќаница на Шекеринска тукаДатумот на спогодбата за конечното име на Македонија е 28.05.1993 година, во него во член 5 јасно стои договореното име : РЕПУБЛИКА НОВА МАКЕДОНИЈА. ОН, посредниците Венс и Овен точно во рокот од два месеци кој ги вети Глигоров за важноста на референцата FYROM, ГО НУДАТ ДОГОВОРОТ НА ПОТПИС..
Што било причината Глигоров да се повлече во последен момент од решение кое било по се договорено уште пред приемот во ОН со привремената референца.!!!????
Дали непочитувањето на веке договореното од стана на Глигоров е причина за ембаргото од страна на Гција. За да го префрли врелиот костен во туѓи раце предавникот Глигоров ја прифаќа времената спогодба која е погубна за Македонија. Со времената спогодба Глигоров и обездедува гаранција на Грција дека името е сменето, бидејки таму децидно стои: Втората Страна е обврзана да не употребува во меѓународните организации друго име освен БЈРМ, се додека, во согласност со Првата Страна, не одбере прикладно име.

Внуката на Глигоров, Радмила Шекеринска во нејната колумна бара ВМРО ДПМНЕ да го затвори проблемот по дикатат на предавникот Глигоров за да остане запишано во историјата дека ВМРО ја обезличило Македонија и ja предало Македонската кауза.[Image: 15gw8pg.jpg]

[Image: izbwbo.jpg]

[Image: 2vs51y8.jpg]
(This post was last modified: 13-08-2010, 08:33 PM by ЈорданПетровски.)
13-08-2010, 08:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#42

(05-08-2010, 07:50 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Да се прекине диктатот на Грција за уставното име на земјава
четврток, 05 август 2010
- Беше договорено да се разговара, а не да се преговара. Никој до сега не објаснил кога разговорите преминаа во преговори. Грција може да не нарекува како сака, но не може да им наметне на другите како ќе не викаат. Проблемот ги помина сите граници - смета Цуцуловски

[Image: Ljubomir%20cuculvski_300.jpg]


Разговорите со Грција треба веднаш да се прекинат. Компромис не може да се постигне затоа што Македонија ништо не бара од Грција, а смената на името би значело капитулација. Ова денес го заклучија учесниците на трибината насловена „Дали и зошто треба да се прекинат преговорите со Грција“.

Професорот Љубомир Цуцуловски вели дека со Грција разговараме, а не преговараме.

- Беше договорено да се разговара, а не да се преговара. Никој до сега не објаснил кога разговорите преминаа во преговори. Грција може да не нарекува како сака, но не може да им наметне на другите како ќе не викаат. Проблемот ги помина сите граници. Сега прашањето е во тоа како Македонија ќе стигне до Европа, а не дали ќе влезе во Европа. Ниту една влада нема право да го смени името и да одлучува како ќе се нарекува еден народ, рече Цуцуловски.

Тој смета дека до сега се направени перманентни отстапки од страна на Македонија, на постојано зголемување на барањата од страна на Грција.

Вели дека дури и да се согласиме на некаков компромис, немаме гаранција дека потоа нема да бидат упатени уште многу барања од грчка страна до земјава. Цуцуловски смета дека досега се правени отстапки од страна на Македонија и продлабочување и проширување на барањата на Грција.


Дали можеме да не се сомневаме во Љубомир Цуцуловски, предавачот и менторот во Високото политичко училиште во КУМРОВЕЦ и еден од главните промотори на УЈДИ-Удружена ЈУГОСЛОВЕНСКА Демократска Иницијатива кога прави салто мортале и од осведочен антиВМРОвец застанува прв на браникот на Грујовата ПОЛИТИКА. Политика на Грујовото српското ВМРО ДПМНЕ, политика за "зачувување" на името. Чудото да биде уште поголемо Цуцуловски е уште порадикален, бара едностран прекин на преговорите. ShokShokShok


[Image: 345gb9e.jpg]
14-08-2010, 03:16 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#43

Quote:
(14-08-2010, 03:16 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали можеме да не се сомневаме во Љубомир Цуцуловски, предавачот и менторот во Високото политичко училиште во КУМРОВЕЦ и еден од главните промотори на УЈДИ-Удружена ЈУГОСЛОВЕНСКА Демократска Иницијатива кога прави салто мортале и од осведочен антиВМРОвец застанува прв на браникот на Грујовата ПОЛИТИКА. Политика на Грујовото српското ВМРО ДПМНЕ, политика за "зачувување" на името. Чудото да биде уште поголемо Цуцуловски е уште порадикален, бара едностран прекин на преговорите. ShokShokShok


Ке можеш д го појасниш атрибутот “ српско“ пред ВМРО-ДПМНЕ. Во МК има многу обожаватели на грујовото ВМРО-ДПМНЕ, па ке им треба поопширно објаснување ...за да го сменат сегашниот свој став.
14-08-2010, 07:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#44

(14-08-2010, 07:03 AM)hristo Wrote:
Quote:
(14-08-2010, 03:16 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали можеме да не се сомневаме во Љубомир Цуцуловски, предавачот и менторот во Високото политичко училиште во КУМРОВЕЦ и еден од главните промотори на УЈДИ-Удружена ЈУГОСЛОВЕНСКА Демократска Иницијатива кога прави салто мортале и од осведочен антиВМРОвец застанува прв на браникот на Грујовата ПОЛИТИКА. Политика на Грујовото српското ВМРО ДПМНЕ, политика за "зачувување" на името. Чудото да биде уште поголемо Цуцуловски е уште порадикален, бара едностран прекин на преговорите. ShokShokShok


Ке можеш д го појасниш атрибутот “ српско“ пред ВМРО-ДПМНЕ. Во МК има многу обожаватели на грујовото ВМРО-ДПМНЕ, па ке им треба поопширно објаснување ...за да го сменат сегашниот свој став.


Што да појаснувам Христо. Цеца пее во највмровски град. На прослава на вмро се пејат девет југовиќа.....се подготвува обнова на Sебарњак....
20-08-2010, 10:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#45

(14-08-2010, 03:16 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дали можеме да не се сомневаме во Љубомир Цуцуловски, предавачот и менторот во Високото политичко училиште во КУМРОВЕЦ и еден од главните промотори на УЈДИ-Удружена ЈУГОСЛОВЕНСКА Демократска Иницијатива кога прави салто мортале и од осведочен антиВМРОвец застанува прв на браникот на Грујовата ПОЛИТИКА. Политика на Грујовото српското ВМРО ДПМНЕ, политика за "зачувување" на името. Чудото да биде уште поголемо Цуцуловски е уште порадикален, бара едностран прекин на преговорите. ShokShokShokИзлегува полека на виделина дека Цуцуловски не правел салто мортале, туку тој си ја буткал агендата. вмрОВЦИ ке прават салто мортале под водството на Грујо србоманот.!!!Quote:ДАЛИ БРИСЕЛ ТУРКА ПЛАН Б ЗА БАЛКАНСКИТЕ ДРЖАВИ?

Југосферата во залет во јавната сфера


Тони Ангеловски

Таканаречената Југосфера, која се посилно ја заговараат некои европски политичари и дипломати ангажирани за Балканот, според домашните аналитичари за Македонија е прифатлива само доколку таа претставува начин полесно да се дојде до членство во ЕУ. Според нив, никако не смее да се прифати каков било проект што би бил алтернатива за Европската унија.....


Додека во Србија, главно, расположението е благонаклонето, иако има и голем број критичари, во Хрватска има голем број скептици, кои постојано ја алармираат јавноста за опасностите од оваа идеја, чиишто автори, според нив, седат во Брисел. Но, силна е и кампањата на тие што сакаат да покажат дека Југосферата е прифатлива. Постојано се објавуваат и некакви анкети со така поставени прашања што би требало да покажат дека не е толку страшно повторното здружување на овие земји, се разбира не толку цврсто како во минатиот век.
Целиот текст
21-08-2010, 04:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#46

Quote:С П А С И Т Е Л И С А М О Ч И И ????


"НИКОЈ НЕМА ПРАВО ДА ПРЕГОВАРА ЗА МОЕТО ИМЕ!" - гласи слоганот на ММДЧП од Канада. Многу убав слоган и што е најважно со патриотски тон. Но, кога ќе се гребне малку подлабоко за да се видат активностите на носителот на идејата, веднаш се доведува во прашање добронамерноста и вистинитоста во наводната загриженост за Македонија и Македонците од страна на носителот на идејата - Македонското Маѓународно Движење за Човекови Права. ММДЧП е комитет за заштита на човековите права на Македонците во светот, основан од Македонски Канаѓани. Тој комитет по името што го носи треба да се грижи за човековите права на Македонците било каде во светот. Но, судејќи по нивната работа, односно по земјите за кои водат случаи, произлегува дека Македонци има само во Албанија, Бугарија и Грција - но Македонци во Република Македонија нема! На таков заклучок не води сознанието дека ММДЧП во овие изминати дваесет години ниту еднаш не реагираше за кршењето на човековите права на Македонците во Република Македонија. А, дал Господ комунистичката власт во Р. Македонија беше и е далеку, далеку по недемократска кон Македонците од властите на Албанија, Бугарија и Грција заедно. За тоа доволно говорат аферите "ДУВЛО", "СИНО ПТИЦА", Правилникот за работа на СДБ 10/92 донесена во октомври 1992 година, со која се овозможува прогон на политички и идеолошки неистомисленици на комунистичката власт во Република Македонија. Правилник врз основ на што се отворени илјадници досиеа.
Прогласот "Никој нема право да преговара за моето име!" наводно го напишале млади, образувани луѓе. Луѓе родени и израснати тука во Канада, луѓе кои треба да знаат што е демократија и како треба да функционира правната и демократска држава, бидејќи од Канада подобар пример како држава на демократијата се сомневам дека има на земјината топка. Тие млади луѓе треба првин да побараат демократизација и декомунизација на Република Македонија. Наспроти тоа, чудна е нивната пасивност кон пораката која беше упатена од Министерот за имиграција на Канада кога на прославата на 50 годишнината на организација Обединети Македонци јавно, јасно и гласно изјави дека Канада секогаш имала разбирање за Македонците кои барале спасение и азил од комунистичкиот режим во Македонија. Да ги потсетам "омладинциве" од Комитетот дека последниот азил од Канадските власти на државјанин на Република Македонија е одобрен во 2005-а година. Во прогласот останаа и без да понудат решение со кое Македонија на легитимен начин ќе ги прекине преговорите. Прекин од кој Македонија ќе поентира и ќе добие нескриени симпатии и подршка од најважните играчи во светската дипломатска политика, прекин на преговори прифатен од САД, Канада и земјите на ЕУ. Ниедна влада од овие држави нема да поддржи неаргументиран прекин на преговорите. Аргументите кои се наведуваат на плакатот на ММДЧП се добро познати и тие на дело не вродија плод. Овој свет тука - САД, Канада, Австралија и ЕУ се ригидни и бараат валидност, а арументите на ММДЧП се невалидни, неважни и неупотребливи како аргументи кои се употребувани до сега во "борбата" за зачувување на името.
Вториот носител на иницијативата за прекин на преговорите е Џорџ Ѓорѓија Атанасовски со неговата партија "МАКЕДЕОНСКА АЛИЈАНСА". И за овој човек како и за ММДЧП нема Македонци во Република Македонија. И тој води грижа само за Македонците во Мала Преспа и во Пиринска Македонија - и тоа строго само за симпатизерите на ОМО. Во неговиот весник "Македонско Сонце", кој излегуваше до скоро, многу тешко ќе се сретнеше статија за кршењето на човековите права на Македонците од Република Македонија, а пак да се сретне натпис за прогонот на симпатизерите и членовите на ВМРО-ДПМНЕ беше непоимливо.
Кога кон сево ова ќе се додаде дека весникот не штедеше простор кој му беше отстапуван на Иван Бабановски - Ице Бабан, сега веќе пензиониран професор на Факултетот за Безбедност, познат по својата оданост на Белград која ја докажуваше со безмилосен прогон и физички и психички малтретирања на дејците на ВМРО и Македонската кауза од после војната до денешни денови. На неговата листа на "трофеи" се вбројуваат основачите на ВМРО ПРАВДА : Дане Поповски, Костадин Смичковски, заедно со Ѓорѓи Доцев, Костадин Диневски, Панде Ефтимов, луѓето кои останаа верни до 1990 година на ВМРО ПРАВДА и со основањето на ДПМНЕ да го пренесат континуитетот на ВМРО и да ја створат денешната ВМРО ДПМНЕ. Jас - Јордан Петровски и уште многу други сме трофеи на Бабанот во самостојна и независна Македонија.
Неговите анти-НАТО и анти-Европски ставови преточени во книги беа омилени теми кои ги пренесуваше "Македонско Сонце".

Работите стануваат се појасни кога на овој двоец од Северна Америка ќе му се додаде и Љубомир Цуцуловски - лекторот и менторот во Високото Политичко Училиште во КУМРОВЕЦ и еден од главните промотори на УЈДИ: Удружена ЈУГОСЛОВЕНСКА Демократска Иницијатива. Тој сега прави салто мортале и од осведочен анти-ВМРО-вец застанува како прв бранител на политиката на Груевски - политика на Грујовото српско ВМРО-ДПМНЕ, политика за божемно зачувување на името а всашност политика на стопирање на демократските процеси и изолација на Република Македонија.

Деновиве како круна на походот на лажните спасители на Макеонија е и посетата на лидерот на Обединетата Македонска Дијаспора (организација со која патем нашата Групација на Ветерани Дисиденти нема никакви врски) кој предводи Турски лобисти - советници на Американски конгресмени. Ги води во овој момомент на крената дипломатска тензија помеѓу Турција и најдобриот пријател на САД - Израел. Со тоа покажува дека Македонија ја завзема страната Турција во "битката" за лидерство во регионот. Многу рискантен потег на ОМД, но следејки ги нивните активности не може да се рече дека е од незнаење, туку дека е континуитет на работењето против Македонските интереси.

За да се стане јасно ќе цитирам дел од еден текст на новинарот Цветин Чилиманов кој многу уваво ги отсликува "времето, просторот и причините":

"Ги има барем 25.000. Можеби дури и 40.000. Во секој случај ги има колку еден просечен македонски град, а по број на вработените, дневниот промет и влијанието се една од поголемите индустрии во државава. Секако, зборуваме за кодошите, шпионите, агентите на Службата. Преку ден работат како професори, новинари, пејачки, доктори, академици, фризерки, писатели, цариници, адвокати, службеници, обвинители, судии, боеми, бармени, чистачки... Живеат нормални животи, додека не падне команда. Тогаш, како во филмот во кој Чарлс Бронсон брка хипнотизирани руски агенти распоредени низ САД, некој им се јавува на телефон. Притоа можеби првин им ги чита гореспомнатите стихови на Роберт Фрост, а можеби не губат време на поетски глупости, туку веднаш преоѓаат на работа. Во секој случај, нашиве хипнотизирани кодоши се будат како од сон. Разговорот завршува, а на крајот хипнотизираниот кодош се потсетува дека, што и да направил, неговата работа продолжува, дека останува на линија. Ремембер Трпе, ју хев мајелс ту го бифор ју слип... И, по спуштањето на слушалката, разни нешта се случуваат."

За крај, за и ние - Групацијата на Ветерани Дисиденти да не станеме дел од сценариото ќе ја објасниме единствената законска и прифатлива постапка за ЛЕГИТИМЕН прекин на преговорите по наше видување и истражување.

[Image: 23lzdra.jpg]

За да ги отрезниме оние што се надеваат дека со преговори ќе се постигне зачувување на името ќе го цитираме делот од Времената Спогодба прифатената и потпишана од тогашната Македонската власт:
"Втората Страна е обврзана да не употребува во меѓународните организации друго ИМЕ освен Поранешна Југословенска Република Македонија, СЕ ДОДЕКА, во СОГЛАСНОСТ со Првата Страна, не одбере прикладно име."
Кога ова ќе се прочита и протолкува сите надежи дека ќе успееме да го сочуваме името со преговори се распрснуваат како меур од сапуница.
Единствено решение по нас е враќање на состојбите со името на ниво на кое беа пред приемот во ООН под референцата ПЈРМ. Референца која требаше да трае само два месеци, но бидејќи поминаа сто и кусур пати по два месеци, ПЈРМ веќе не е референца туку е ИМЕ! Значи за прекинот на преговорите да биде прифатен од САД, ЕУ и останатите држави треба да докажеме дека тие одлуки на Македонските власти биле нелегитимни и против волјата на Македонците.
Од ова полесно нешто нема. Едниствено што треба да сториме како Македонци е да ИЗБЕРЕМЕ МАКЕДОНСКА ВЛАСТ која ќе го стори тоа.
Зошто велиме дека овој потфат е многу лесно изводлив? Заради следново:

Во 1991 Претседателот Киро Глигоров, кој не беше избран на демократски општонародни избри, неуставно одби да и даде мандат на патријата со најголем број на пратеници во Собранието, кои пак, беа избрани од народот на општи парламентарни избори; составот и изборот на првата "експертска" влада беше под ДИКТАТ НА БЕЛГРАД - за тоа има пишани сведочења на директните учесници како Стојан Андов, Петар Гошев и други. Изборот на втората влада е исто така противуставен - а во целата игра се вклучува и Уставниот суд со еден бисер од комунистичко толкување на Уставнит закон и вели дека член 10 е чисто декларативна одредба!

Изборите 1994 година се бојкотирани заради изборните кражби. Па составот на Патрламентот и владата од 1994-1998 е исто така не легитимен. До каде биле подготвени да одат Глигоров, Црвенковски и Андов во нивната цел за зграпчување на власта и спроведување на анти-Македонска политика најубаво зборуваат снајперистите на Скопските покриви, војската во собранието со наполнето оружје на готовс да пука - а предводена од денешниот началник на Генерал Штабот на Република Македонија - Мирослав Стојановски за време на протестниот митинг кој им следуваше на фиксираните Избори '94.
Дека нашите контакти, а со тоа и нашите видувања и сугестии не се само гола ретотика најубаво знае Премиерот Груевски, бидејќи ние сме врската која му ја овозможи минатогодишната официјална посета во Канада.
Групацијата на Ветерани Дисиденти за идните избори во Македонија веќе договори СРЕДБИ со администрациите на неколку држави за ПАРТИЈАТА или пак ГРАЃАНСКО здружение кое ќе ги прифати нашите принципи. Ние нема да учествуваме во власта бидејќи сепак носители на власта треба да се луѓе кои живееле и живеат со секојдневните проблеми. Ние ќе пружаме помош за подобрување на соработката и контактите на Македонија со државите во кои ние живееме.

Групацијата на Ветерани Дисиденти
Јордан Петровски
(This post was last modified: 27-08-2010, 01:05 PM by ЈорданПетровски.)
27-08-2010, 01:03 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#47

Убаво ке биде на идните ваши слики, позади вас да видиме група на млади МОМЦИ МАКЕДОНЦИ. Да се надеваме дека нема со вас, од овој свет, да замине и идејата на историското ВМРО-Независна и Обединета Македонија ( во модерен облик, де)
27-08-2010, 08:43 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#48

(27-08-2010, 08:43 PM)hristo Wrote: Убаво ке биде на идните ваши слики, позади вас да видиме група на млади МОМЦИ МАКЕДОНЦИ. Да се надеваме дека нема со вас, од овој свет, да замине и идејата на историското ВМРО-Независна и Обединета Македонија ( во модерен облик, де)


Затоа што младите се уште не ги сликаме играме симултанка со УДБА.[Image: qoy2kl.jpg]


[Image: 2gtzxhv.jpg]На фотографијата се дел од луѓето кој ја сочинуваат ГРУПАЦИЈАТА на ВЕТЕРАНИ ДИСИДЕНТИ. Џорџ Атанасовски не и припаѓа на ГРУПАЦИЈАТА
27-08-2010, 09:46 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#49

Да, баш сакав да прашам што бара Џ. Атанасовски со вас? Менува ставови или...
27-08-2010, 10:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#50

(27-08-2010, 10:01 PM)hristo Wrote: Да, баш сакав да прашам што бара Џ. Атанасовски со вас? Менува ставови или...


Оваа снимка е стара една година. Се надевам дека после оваа писание на ГРУПАЦИЈАТА, Џорџ ке се "свести".
27-08-2010, 10:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#51

Дискусија од Facebook:

Quote:Sveti Pavle Цуцуловски е горд Македонец и јасно и гласно кажал дека е против било каква промена на името на Македонија. А тоа дали е "лев" или "десен" си е негов личен избор.


Quote:Jovan Poprusev Проблемот е во нешто друго. И тоа е многу јасно напишано, но ке го повторам:

Референца која требаше да трае само два месеци, но бидејќи поминаа сто и кусур пати по два месеци, ПЈРМ веќе не е референца туку е ИМЕ!


Quote:Jovan Poprusev Цуцуловски е за ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ.

"Дијаспората за прекин на преговорите со Грција

Гоце Михајлоски
...
05.08.2010 12:11
Љубомир Цуцуловски

Македонците од дијаспората продолжуваат да ја туркаат идејата за прекин на преговорите со Грција. По промоцијата на кампањата во весниците и билбордите денеска иселениците побараа поддршка и афирмација за своите ставови и од дел од интелектуалците од земјава.

На трибината присуствуваат новинарот Александар Дамовски, професорите Даскаловски, Љубомир Цуцуловски, поранешниот министер за надворешни Слободан Чашуле и лидерот на партијата Народно движење на Македонија Јанко Бачев.

Досега говореше единствено професорот Цуцуловски, тој смета дека преговорите треба веднаш да бидат прекинати бидејќи по 20 години од нивниот почеток решение се уште не е на повидок.

Компромис според него не е можен бидејќи Македонија на бара ништо од Грција, туку единствено таа има такво барање кон Македонија.

Доколку се прифати промена на уставното име тоа ќе биде капитулација, порача Цуцуловски кој уште ги замоли Албанците во земјава да имаат поголемо разбирање за Македонците и за значењето на името Македонија. "

А ПРЕКИНОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗНАЧИ ЗАДРЖУВАЊЕ НА ИМЕТО
F Y R O M


Quote:Sveti Pavle Зошто бесрамно лажеш и лепиш непостоечки етикети на видни Македонци како Цуцуловски..?

Треба еднаш засекогаш и на тебе и на сите да им е јасно и гласно: ПЈРМ е Р-Е-Ф-Е-Р-Е-Н-Ц-А, никаде нема и не постои документ во кој Македонија се откажала... од своето име, напротив тоа токму сега се бара од оваа влада за еднаш и засекогаш да не снема..!!!
Тоа и на малите деца им е јасно, ама на дневно-политичките манипулатори како вас не ви одговара па постојано мора да има спин и одење во погрешни насоки базирани на ЛАЖНИ и НЕПОСТОЕЧКИ работи како тврдењето дека ПЈРМ е нашето име.

ПРЕКИНОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗНАЧИ САМО ЕДНО = ЗАЧУВУВАЊЕ НА НАШЕТО ИМЕ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И ЗАСЕКОГАШ ДАВАЊЕ НА ЗНАЕЊЕ И НА ГРЦИТЕ И НА СИТЕ ДРУГИ ДЕКА НЕМА И НЕМОЖЕ ДА ИМА ПРЕГОВОРИ НИ СО ОВАА НИТУ СО БИЛО КОЈА ДРУГА ВЛАДА ЗА НЕШТО КАКО ИМЕ..!!!

Не црвенковски, не Груевски, Свети Павле да дојде не може да го смени името на МАКЕДОНИЈА, јасно ли ти е..?

Доста веќе од плитки дневно-политички игри и глупости, откачете се од името и муабетите за него и терајте си очи за фотељи


Quote:Jovan Poprusev Да почнеме со ред:
Ти излажа дека: "Цуцуловски е горд Македонец и јасно и гласно кажал дека е против било каква промена на името на Македонија."
Јас ти дадов негова изјава во која тој бара ЕДНОСТРАН ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ.

За секој човек макар и со два грама ум е јасно дека едностраниот прекин на преговори значи ЗАДРЖУВАЊЕ НА "референцата" FYROM, како лажните Македонци сакат да ја именуваат веке сторената промената на името.
Р. Македонија во сите меѓународни организации ке остане под името FYROM или ке треба да го прекине членството во ООН во ОК во ММФ....

Aко неразбираш основни работи во меѓународните одоси прашај некој кој е разбира повеке од тебе. Власта 1995 година потпишала документ со кој се обврзала да си земе име кое ке ГО ОДОБРИ ГРЦИЈА. Значи шанса да се врати името Р. Македонија НЕПОСТОИ може само да остане ПЈРМ.
Тоа што ти сега продаваш патриотзам и се дереш дека :
"ПРЕКИНОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗНАЧИ САМО ЕДНО = ЗАЧУВУВАЊЕ НА НАШЕТО ИМЕ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И ЗАСЕКОГАШ ДАВАЊЕ НА ЗНАЕЊЕ И НА ГРЦИТЕ И НА СИТЕ ДРУГИ ДЕКА НЕМА И НЕМОЖЕ ДА ИМА ПРЕГОВОРИ НИ СО ОВАА НИТУ СО БИЛО КОЈА ДРУГА ВЛАДА ЗА НЕШТО КАКО ИМЕ"
е ЛАГА ама веке многу провидна и која тешко поминува веке кај вистинските Македонци.

"За да ги отрезниме оние што се надеваат дека со преговори ќе се постигне зачувување на името ќе го цитираме делот од Времената Спогодба прифатената и потпишана од тогашната Македонската власт:
"Втората Страна е обврзана да не употребува во меѓународните организации друго ИМЕ освен Поранешна Југословенска Република Македонија, СЕ ДОДЕКА, во СОГЛАСНОСТ со Првата Страна, не одбере прикладно име."
(This post was last modified: 28-08-2010, 02:23 AM by ЈорданПетровски.)
28-08-2010, 02:22 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#52

(27-08-2010, 01:03 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:С П А С И Т Е Л И С А М О Ч И И ????

Зошто велиме дека овој потфат е многу лесно изводлив? Заради следново:

Во 1991 Претседателот Киро Глигоров, кој не беше избран на демократски општонародни избри, неуставно одби да и даде мандат на патријата со најголем број на пратеници во Собранието, кои пак, беа избрани од народот на општи парламентарни избори; составот и изборот на првата "експертска" влада беше под ДИКТАТ НА БЕЛГРАД - за тоа има пишани сведочења на директните учесници како Стојан Андов, Петар Гошев и други. Изборот на втората влада е исто така противуставен - а во целата игра се вклучува и Уставниот суд со еден бисер од комунистичко толкување на Уставнит закон и вели дека член 10 е чисто декларативна одредба!

Изборите 1994 година се бојкотирани заради изборните кражби. Па составот на Патрламентот и владата од 1994-1998 е исто така не легитимен. До каде биле подготвени да одат Глигоров, Црвенковски и Андов во нивната цел за зграпчување на власта и спроведување на анти-Македонска политика најубаво зборуваат снајперистите на Скопските покриви, војската во собранието со наполнето оружје на готовс да пука - а предводена од денешниот началник на Генерал Штабот на Република Македонија - Мирослав Стојановски за време на протестниот митинг кој им следуваше на фиксираните Избори '94.

Гупацијата на Ветерани Дисиденти
Јордан Петровски

Мислам дека од очиглени причини експлицитно во овие два параграфа не се заокружува дека Глигоров, Црвенковски нивната екипа која ја потпиша Времената Спогодба, како и учесниците во власта по изборите '94 извршија акти на ВЕЛЕПРЕДАВСТВО. Поради непревземањето на никакво дејство на последователните влади да ги осудат првите и тие се ставаат во улога на соучесници.
28-08-2010, 03:31 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#53

А кој е кој на сликата, не ги препознавам сите Icon_razz

29-08-2010, 08:23 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#54

(29-08-2010, 08:23 AM)acko Wrote: А кој е кој на сликата, не ги препознавам сите Icon_razz


На фотографијата се дел од луѓето кои се ленови на ГРУПАЦИЈАТА на ВЕТЕРАНИ ДИСИДЕНТИ. Џорџ е на фотографијата но не е член на ГРУПАЦИЈАТА.
На фотографијата се: седат од лево кон десно: Дане Поповски, Џорџ Атанасовски, Данчо Бојковски, Петре Јовановски, стојат од лево кон десно: Ѓорѓи Николовски, Јордан Петровски, Трајко Трајковски.
29-08-2010, 03:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#55

Quote:Sveti Pavle ‎1. Еден поздрав за тебе, т.е. вас плитките манипулаторчиња од вашиот смешен форум.
http://www.facebook.com/video/video.php?...221&ref=mf
Ова ли е тоа што ти смета на тебе и на твојата "групација"..?!?
Не ти треба ни 2 грама, за ова на тебе ти треба само пола грам ум за да го разбереш, ама ти си тука да манипулираш и да плукаш по луѓе што не го заслужуваат тоа.


Си ставил ник на светец а не ги почитуваш божјите заповеди . Една од заповедите е : НЕ ЛАЖИ !!!
Твоја основна и најголема лага е дека ние спориме со тоа дека Цуцуловски и другите се да се зачува името. Препрочитај го текстот и најди такво нешто. Ние спориме што НЕ НУДАТ РЕШЕНИЕ!!!!!!


Quote:Во прогласот останаа и без да понудат решение со кое Македонија на легитимен начин ќе ги прекине преговорите. Прекин од кој Македонија ќе поентира и ќе добие нескриени симпатии и подршка од најважните играчи во светската дипломатска политика, прекин на преговори прифатен од САД, Канада и земјите на ЕУ. Ниедна влада од овие држави нема да поддржи неаргументиран прекин на преговорите.
Спорот е што тие и Цуцуловски повикуваат на ЕДНОСТРАН ПРЕКИН на преговорите како начин за зачувување на името. А тоа е погубно за Македонија и тоа ти го напишав:


Quote:За секој човек макар и со два грама ум е јасно дека едностраниот прекин на преговори значи ЗАДРЖУВАЊЕ НА "референцата" FYROM, како лажните Македонци сакат да ја именуваат веке сторената промената на името.

Р. Македонија во сите меѓународни организации ке остане под името FYROM или ке треба да го прекине членството во ООН во ОК во ММФ.


Quote:Sveti Pavle

2. РЕФЕРЕНЦА да, за УПОТРЕБА ВО МЕЃУНАРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ, а не ИМЕ..!!!


Еве го рокот на употреба на "РЕФЕРЕНЦАТА":


(09-07-2010, 12:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [Image: 331g077.jpg]


Quote:2.4. Советот за безбедност на ОН со Резолуцијата 817 (од 7 април 1993 година) му препорача на Генералното Собрание да ја прими во членство на Обединетите Нации, државата, која за сите потреби во Организацијата привремено ќе биде ословувана со „Поранешна југословенска република Македонија“, до решавањето на разликите што се јавија околу името. Инаку, Резолуцијата 817 е краток текст во кој Советот за безбедност изразува оптимизам дека несогласувањето што се јави околу името треба да биде решено, а од двете страни се бара да соработуваат за постигнување на брзо решавање на несогласувањата.


Quote:Sveti Pavle

4. Памфлетот што бил спремен од Сајрус Венс и Лордот Овен за набрзина да се самокрстиме во "Република Нова Македонија" во Мај 1993 што си го постирал на форумчето (кајшто си собрал малоумни ракоплескачи на се што ќе кажеш) е само тоа = еден од многуте обиди да на мала врата, од некоја моментална номенклатура на власт се изнуди "решение" што е погубно за Македонија и Македонците, како што се бара тоа и сега. Со таа разлика што тогаш беше многу по задскриено и далеку од јавноста.
И може да се заклучи дека иако Глигоров има направено тешки глупости и злодела за Македонија и Македонците ете тогаш не се осмелил да прифати и потпише такво нешто.


Бидејки Глигоров сватил дека промената на името нема да помине лесно и можеби ке има сериозни проблеми во Македонија ( ке излезат и тие документи, посебно разговорот на Глигоров со "гостите" од Австралија) не го официјализира, одбегнува да го потпише веке договореното ИМЕ: "Република Нова Македонија", cо Сајрус Венс и Лордот Овен.

Затоа Грција воведува ЕМБАРГО и ја присилува владата да потише "ВРЕМЕНА СПОГОДБА". Во која веке ФИГУРИРА ЗБОРОТ се ПРЕГОВАРА !!!! И со тоа формалната промена на ИМЕТО, Глигоров ја остава на генерациите по него.Quote:Обединети Нации

Времена Спогодба меѓу Република Грција и Република Македонија

Њуjорк, 13 Септември 1995

Времена Спогодба

Министерот Каролос Папуљас, претставувајќи ја Првата Страна ( „Претставник на Првата Страна“) и министерот Стево Црвенковски, претставувајќи ја Втората Страна ( „Претставник на Втората Страна“), со ова ИЗЈАВУВААТ И СЕ СОГЛАСУВАА на следното:....

Член 5

1. Страните се согласуваат да ги продолжат преговорите под надзор на Генералниот Секретар на Обединетите Нации, предвидени со Резолуцијата 845 (1993) со намера за постигање на согласност во врска со разликите опишани во таа резолуција и со Резолуцијата 817 (1993).

Член 11

1. По стапувањето во сила на оваа Времена Спогодба, Првата Страна се согласува да не се противи на пристапување или полноправно зачленување на Втората Страна во меѓународни, мултилатерални и регионални организации и институции на кои Првата Страна е член, но Првата Страна го зачувува правото да се противи на какво било членство наведено погоре ако и само во случај да Втората страна е ословувана во таквите организации и институции различно одошто во параграфот 2 на Резолуцијата 817 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации.


Ова како мали Ѓокица замислува меѓународни договори. Бадијала не си чувар на ликот и делото на Цуцула:

Quote:Sveti Pavle

3. ПОЛИТИЧКИ договор со Грчката држава од некоја предходна, сегашна или идна Влада на Македонија е ништовен = НЕМА ВАЖНОСТ, затоа што немала поткрепа нити овластување ниту таа, ниту било која следна Влада на Македонија за да преговара околу името..!!!


Времената спогодба е верифицирана од ТОГАШНИОТ ПАРЛАМЕНТ И ВЛАДАТА.


Quote:Sveti Pavle

Зошто е притисоков и морков-на-стап(НАТО, ЕУ) тактикава сега..?
За да со лаги и измами не принудат СЕГА да се самоизбришеме, зашто ИМЕТО НЕ НИ Е СМЕНЕТО..!
Еве ти друга изјава од Цуцуловски за истото:
"Не се прави таа основна разлика помеѓу термините референца и име и од тука се создава забуна кај самиот Македонски народ, односно граѓаните на Република Македонија"Притисокот секогаш постоел и бил во иста форма во која е и денеска, но "независниве" медиуми не го пренесувале, независните инТЕЛЕктуалци не биле загрижени, бидејки власта била во рацете на нивните идеолошки сиамски близнаци, децата на КУМРОВАЦ.
Целата харанга е само се една цел, формалната промена на името да ја потпише ВЛАДА НА ВМРО дпмне.Quote:Sveti Pavle

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=121569
И убаво прочитај што пишува тука Виктор Габер, токму за таквите како тебе што од името и овој бесмислен и апсурден спор околу него направија дневно-политичка тема за доаѓање до фотељи.


Што зборува денеска Виктор Габер воопшто не е важно. Битно е што зборувал кога е прифатена "референцата" и ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА. Oд 1993 ДО 1996 година бил крупна ѕверка во МНР:


Quote:потсекретар во МНР на Македонија (1993–1996)Quote:Sveti Pavle

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=121569
И убаво прочитај што пишува тука Виктор Габер, токму за таквите како тебе што од името и овој бесмислен и апсурден спор околу него направија дневно-политичка тема за доаѓање до фотељи.

Нема таква правна основа, ниту одредба во нашиот Устав врз што ќе си дозволи Владата да преговара за нешто што е вон нејзините ингеренции.
А, и кога веќе инсистираш на "Времената Спогодба" и манипулираш со нејзиното наводно семоќно дејство, прочитај го Член 23, став 2:
"This Interim Accord shall remain in force until superseded by a definitive agreement, provided that after seven years either Party may withdraw from this Interim Accord by a written notice, which shall take effect 12 months after its delivery to the other Party."
Значи ако не се дојде до решение после 7 години БИЛО КОЈА ОД СТРАНКИТЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД ОВАА ВРЕМЕНА СПОГОДБА СО ПИСМЕНО ИЗВЕСТУВАЊЕ, ШТО БИ СТАПИЛО НА СИЛА 12 МЕСЕЦИ ПО ДОСТАВУВАЊЕТО ДО ДРУГАТА СТРАНКА.
"Спогодбата" е потпишана во 1995 год., денеска знаеш ли која година сме..?Quote:Член 23

1. Оваа Времена Спогодба ќе влезе во сила и ќе стане ефективна на тринаесеттиот ден од датумот на кој ќе ја потпишат претставниците на Страните, како што е приготвено подолу.

2. Оваа Времена Спогодба ќе остане во сила се додека не биде заменета со трајна спогодба, со тоа што после седум години секоја од Страните може да се повлече од оваа Времена Спогодба со писмен допис, кој ќе стапи на сила 12 месеци после доставувањето до другата Страна.


Е сега онаа најбитното. Да си го прочитал текстот С П А С И Т Е Л И С А М О Ч И И ???? ке си разбрал , или си го прочитал ама толку дарба....... Во текстот на ГРУПАЦИЈАТА на ВЕТЕРАНИ ДИСИДЕНТИ целата поента е ставена на начинот како да се зачува името. Како да се прекратат преговорите а МАКЕДОНИЈА ДА НЕ БИДЕ ПРОГЛАСЕНА ЗА ВИНОВНА!!!!
Еве ти го тој дел од текстот и во него не се наведени сите антимакедонски деанија на владите од Црвенковски до Груевски. Тоа треба да го сторат легални институции:


Quote:Единствено решение по нас е враќање на состојбите со името на ниво на кое беа пред приемот во ООН под референцата ПЈРМ. Референца која требаше да трае само два месеци, но бидејќи поминаа сто и кусур пати по два месеци, ПЈРМ веќе не е референца туку е ИМЕ! Значи за прекинот на преговорите да биде прифатен од САД, ЕУ и останатите држави треба да докажеме дека тие одлуки на Македонските власти биле нелегитимни и против волјата на Македонците.
Од ова полесно нешто нема. Едниствено што треба да сториме како Македонци е да ИЗБЕРЕМЕ МАКЕДОНСКА ВЛАСТ која ќе го стори тоа.
Зошто велиме дека овој потфат е многу лесно изводлив? Заради следново:

Во 1991 Претседателот Киро Глигоров, кој не беше избран на демократски општонародни избри, неуставно одби да и даде мандат на патријата со најголем број на пратеници во Собранието, кои пак, беа избрани од народот на општи парламентарни избори; составот и изборот на првата "експертска" влада беше под ДИКТАТ НА БЕЛГРАД - за тоа има пишани сведочења на директните учесници како Стојан Андов, Петар Гошев и други. Изборот на втората влада е исто така противуставен - а во целата игра се вклучува и Уставниот суд со еден бисер од комунистичко толкување на Уставнит закон и вели дека член 10 е чисто декларативна одредба!

Изборите 1994 година се бојкотирани заради изборните кражби. Па составот на Патрламентот и владата од 1994-1998 е исто така не легитимен. До каде биле подготвени да одат Глигоров, Црвенковски и Андов во нивната цел за зграпчување на власта и спроведување на анти-Македонска политика најубаво зборуваат снајперистите на Скопските покриви, војската во собранието со наполнето оружје на готовс да пука - а предводена од денешниот началник на Генерал Штабот на Република Македонија - Мирослав Стојановски за време на протестниот митинг кој им следуваше на фиксираните Избори '94.

Дека нашите контакти, а со тоа и нашите видувања и сугестии не се само гола ретотика најубаво знае Премиерот Груевски, бидејќи ние сме врската која му ја овозможи минатогодишната официјална посета во Канада.


Оваа е само колку да ја видиш вистинската цел на Цуцуловски за прекин на преговорите. Се разбира ако рабереш.
Еве го ставот на Цуцуловски по прашање на комунистичките злодела:

Quote:Лустрацијата пред уставен суд

Љубомир Цуцуловски целата оваа идеја ја нарече небулозна, според него, тенденција да му се суди на цел еден систем.

А еве што е ставот на ЕУ изразен преку резолуции што ги носи:

Quote:.......повикувајки се на Резолуцијата на ЕУ од 2 април 2009 година, за европската свест и тоталитаризмот, која пак, се повикува на Резолуцијата 1481 од 26 јануари 2006 година. Тоа е резолуцијата со која се осудува комунизмот.
31-08-2010, 12:22 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#56

Quote:Sveti Pavle

Господине Јован, (или кој и да стои зад овој профил) јас немам што да го "бранам" Цуцуловски или Габер или било кој. Ти си тој што заради својата агенда на форумчето сееш овде измислици и лаги и етикетираш луѓе за нешто за што не се виновни...."Свети" Павле, се додека не ги дематираш со факти "измислици" кои ги пласираме на форумчето ке си обично србокомунистичко пропагаторче кое глуми патриот и се "грижи" за името. Ние единствени досега нудиме РЕШЕНИЕ КАКО ДА СЕ СОЧУВА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА а истовремено да не се изолираме. Да влеземе и во НАТО и во ЕУ. Целта на Цуцуловски и останатите кои се за ЕДНОСТРАН ПРЕКИН е Македонија да остане изолирана и наместо ЕУ интеграции кои значат ДЕМОКРАТИЗАЦИЈА И ДЕКОМУЊАРИЗАЦИЈА на Македонија таа под плаштот на божемна заштита од Албанците и зачувување на името да влезе во новата СХС како дел од Србија.Quote:Sveti Pavle

За одбрана на името ни треба апсолутно ЕДИНСТВО на сите, јасно ли ти е..?Проблемот е што ти не рабираш што значи НАЦИОНАЛНО единство, затоа и не го употребуваш. Зошто не си напиша онака како го разбираш "БРАТСТВО И ЈЕДИНСВО"Quote:Sveti Pavle

Не може да има поголем процент согласни за влез во НАТО и ЕУ од тие што се за неменување и негибање на името..!


Ти имаш некој сериозен проблем, НИЕ ВЕЛИМЕ ЗАЧУВУВАЊЕ НА ИМЕТО И ВЛЕЗ ВО НАТО И ЕУ. Влегувањето на Македонија во ЕУ и НАТО им пречи само на непријателите на Македонија.


Quote:Sveti Pavle

Ама исто такви има и од "Бугарофилијата" што гледам сега зема се поголем замав со убедување дека "сега му е мајката".
Кога ќе ги израмниш тие и ќе ги додадеш тука и најновите "нео-филхелени", тогаш ќе имаш право да зборуваш против или за едно или друго.


Заради прозрената игра од наша страна на српските инсталации околу името, криминализацијата, економското уништување.... и нашата гласност во разобличувањето на тие игри, не прогласувате за Бугарофили. Тоа ви успевало до пред некоја година. Ама денеска веке не, а ве дал господ неспособни, Белград ви е зафатен со други проблеми, нема нови инструкции и вие удри тоа што знаете Бугарофили...


Quote:Sveti Pavle

Дотогаш ќе си останеш само еден прикриен бугарофил.


Абре "свети" Павле, "свети" Павле што се глупираш, во Македонија почнувајки од Ченто па до нас , а бројката од Ченто па до нас е околу 50 000 Македонци, сите до еден сме "СЕРТИФИЦИРАНИ" МАКЕДОНЦИ. Сертификатот ни го издале КОС и УДБА. !!!! Не следеле, затворале, измачувале, убивале, подметнувале ама не успеале да го уништат Македонецот во нас и да докажат дека сме Бугарофили....Quote:Sveti Pavle

Инаку апсолутно имало и има последици во Македонија од т.н. "Црвена Буржоазија" и "Југословенизам", "Србоманство", итн.

Затоа продолжете на форумчето да си ја следите мантрата на тој ѓоа-дисидентот Јордан и барајте си ја правдата од тие што неправедно ви направиле гадости во животот, а името не го гибајте со ширење лаги и измислици и сеење раздор меѓу Македонците.Твојот идол и штитеник Цуцуловски за да го зачува србокомунизмот прв стана против лустрацијата а со тоа јавно се декларира како антимакедонец.

Знаев дека нема да го разбереш ова :


(31-08-2010, 12:22 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Оваа е само колку да ја видиш вистинската цел на Цуцуловски за прекин на преговорите. Се разбира ако рабереш.
Еве го ставот на Цуцуловски по прашање на комунистичките злодела:

Quote:Лустрацијата пред уставен суд

Љубомир Цуцуловски целата оваа идеја ја нарече небулозна, според него, тенденција да му се суди на цел еден систем.


А еве што е ставот на ЕУ изразен преку резолуции што ги носи:


Quote:.......повикувајки се на Резолуцијата на ЕУ од 2 април 2009 година, за европската свест и тоталитаризмот, која пак, се повикува на Резолуцијата 1481 од 26 јануари 2006 година. Тоа е резолуцијата со која се осудува комунизмот.
31-08-2010, 02:28 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#57

Јордане, што направи !? Го растури Свети Павле. Од тој ник остана само павле...со мало п. Цуцуловиќ ке го намава од екипата...како неспособен. Кој ти е овој по редIcon_lol. Ке им ја потрошиш целата екипа...па ке мораат да мобилизираат нови, свежи сили. На нас , твоите “ ракоплескачи“ ич не оставаш и ние малку да поудараме по овие боксерски вреќи.YeaYeaYeaJeeeJeeeJeee
31-08-2010, 09:39 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#58

Quote:Sveti Pavle

Како про да сакав да се зачленам на твоето форумче ќе го направев тоа сам, а ти гледам си зел за право да ги пренесуваш моите мислења таму и да "спориш" со нив… знам, целта ти е да си се изрекламираш и да си донесеш што повеќе Македонци таму за да ги заведуваш со проѕирната пропаганда, ама ај нека ти биде. Јас ќе ти одговорам тука, па ти кај сакаш пренесувај ме после.
И мило ми е што се покажа всушност со кого тоа јас "дебатирам" овде, чисто за да нема забуна.


Твоите мислења ги пренесувам на форумчето, затоа што моите одговори сакам да ги потктрепам со факти. А тоа на форумчето е многу полесно и поедноставно. На форумчево даоѓаат луѓе со интегритет и ум а такви не се заведуваат со проѕирна пропаганда. И тоа ви паѓа тешко на вас пропагaторчињата на србокомунистите, помина времето кога лесно ги манипулиравте луѓето. Доволно ви беше да кажете партиска директива и потоа можете и да колете и да бесите и да затворате.


Quote:Sveti Pavle

Ајде со ред, според твоите постови на "форумчето"...
- Светецот си е светец и јас си знам зошто сум го избрал за мој ник тука. И не сум ИЗЛАЖАЛ јас ништо околу Цуцуловски, јас само ти постирав извадок од негов јавен настап каде децидно се изјаснува околу името за да престанеш и ти и таквите као тебе да лепите етикети и замајувате народ со лаги и измислици. нека си види и слушне секој па нека си донесе заклучок каде стои Цуцуловски и за што се залага.
А, дали и каков прекин сугерираат тој и другите, и дали е тоа "едностран прекин без нудење на решение" тоа треба и на детуле од 2 годинки да му е јасно, ама ти во своите манипулации си забегал до толку што си почнал да си веруваш на мантрата што секојдневно ти ја пеат Грците, нивните затскриени поддржувачи и домашните абдали како Фрчко, Геро, Милчин, компањоните од А2 и др., а тоа е одприлика следното: Македонија демек си го изгубила името и сега референцата и е име, арно ама и дека "прифатила" да преговара за сопственото име се додека не го смени, (што самото по себе е негација на првото тврдење, зашто ако е сменето името чуму "преговориве", само барање логика кај таквите како тебе е еднакво на барање еднорози…) и сето ова се базира на небулозното тврдење дека небаре потписот на Глигоров или Црвенковски се светиот грал и никој и ништо на овој свет нема право да ги прогласи за ништовни?!?
Одговорот на сито ова сум ти го дал уште на вториот мој пост на "темава", препрочитај го и не се брукај друг пат со вакво вртење во круг…


Ти лажеш. Еве каде манипулираш:

(28-08-2010, 02:22 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Jovan Poprusev Цуцуловски е за ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ.

Quote:
Sveti Pavle Зошто бесрамно лажеш и лепиш непостоечки етикети на видни Македонци како Цуцуловски..?

ПРЕКИНОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗНАЧИ САМО ЕДНО = ЗАЧУВУВАЊЕ НА НАШЕТО ИМЕ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И ЗАСЕКОГАШ ДАВАЊЕ НА ЗНАЕЊЕ И НА ГРЦИТЕ И НА СИТЕ ДРУГИ ДЕКА НЕМА И НЕМОЖЕ ДА ИМА ПРЕГОВОРИ НИ СО ОВАА НИТУ СО БИЛО КОЈА ДРУГА ВЛАДА ЗА НЕШТО КАКО ИМЕ..!!!


Каде сум напишал дека Цуцуловски не е за прекин на преговорите, посочи. Но за да избегаш од ОДГОВОРОТ на оваа ти наметнуваш нешто што не сум кажал а тоа се вика лажење. Еве што те прашувам:(31-08-2010, 12:22 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Спорот е што тие и Цуцуловски повикуваат на ЕДНОСТРАН ПРЕКИН на преговорите како начин за зачувување на името. А тоа е погубно за Македонија и тоа ти го напишав:


За секој човек макар и со два грама ум е јасно дека едностраниот прекин на преговори значи ЗАДРЖУВАЊЕ НА "референцата" FYROM, како лажните Македонци сакат да ја именуваат веке сторената промената на името.

Р. Македонија во сите меѓународни организации ке остане под името FYROM или ке треба да го прекине членството во ООН во ОК во ММФ.


Да го сведам на нивото на кое белки ке разбереш.

1. Дали прекинот ке значи задржување на иимето/"референцата" во ООН, ММФ, ОК и така натаму.
2. Дали ке го прекине членството во меѓународните организации кад е проимена по името/"референцата"


Quote:Sveti Pavle

- Во продолжение за памфлетот со "решението наречено Република Нова Македонија" си кажал работи за Глигоров што се тешка шпекулација и инсинуација, ама воопшто не би ме чудело да се вистина, зашто јас да се прашувам на "стариот" би требало и другото око да му се извади за да не направи уште некоја беља пред смрт. Арно ама за да го потврдам тврдењето дека прво тој "договорил" да се викаме Нова Македонија, и дека после се откажал и заради тоа Грците го воведоа ембаргото и да кажам дека тоа е ВИСТИНА ќе треба да покажеш валиден документ, снимка, било што со што би го потврдил тоа, а до тогаш ќе си останеш само манипулатор на ниво на пиво-муабет од пред гранапче. Ајде еве оставам простор, па повели докажи го тоа што го тврдиш.

- Понатака си ми ги цитирал Членовите 5 и 11 од "ПРИВРЕМЕНАТА СПОГОДБА" каде јасно (самиот) си потенцирал дека: Првата Страна-Грците ИМААТ ПРАВО ДА СЕ ПРОТИВАТ на било какво наше членство во интернационални институции и организации ако не го правиме тоа со референцата" ама никаде не стои дека имаат право да БЛОКИРААТ, ниту пак е кажано или насочено дали со нашето име, или со референцата ние можеме да бараме членство во било која од нив.
Што значи кога ќе ти текне на "мали Ѓокица" друг пат, погледни се во огледало.

- Кога сум ти кажал дека НИЕДНА, ни предходна, ни сегашна, ниту идна Влада на Македонија НЕМА ПРАВО и НЕ Е НАДЛЕЖНА ДА ПРЕГОВАРА, РАЗГОВАРА или се ДОГОВАРА ЗА ИМЕТО, кој дел не ти е јасен?!?
Твојот одговор е дека "Времената" ја верифицирале и Парламентот и Владата?!?
Парламентот ли според тебе има ингеренции за вакви прашања, или ај како со "Рамковниот" да избереме 3-4 чауши од многу релевантните "Македонски" партии и тие нека одлучат за името што е на сите што се сега живи, на сите мртви, и на сите идни!!!
НЕМА ПРАВО НИ ПАРЛАМЕНТ, НИ ВЛАДА, НИ СВЕТИ ВЛАДА ДА ПРЕГОВАРА ЗА ВАКВО НЕШТО БРЕ, ЈАСНО ЛИ ТИ Е???!?
И ич не ме заболе ни дали ќе ја потпише "формалната" промена Влада на ВМРО, СДСМ или било кој друг, тоа е акт на ВЕЛЕПРЕДАВСТВО и НЕМА НИКАКВА ВАЖНОСТ ЗА МЕНЕ!!!


Немањето право никој да прифати менување на името и да потпишува спогодби и резолуции за наводни "референци" го наведуваме во нашето решение кое го нудиме. Но што да правиме некои работи некои луѓе иако се јасно напишани не ги разбираат. Но тие не се виновни толку им дал Господ. Белки сега ке разбереш што сме напишале:


(31-08-2010, 12:22 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Единствено решение по нас е враќање на состојбите со името на ниво на кое беа пред приемот во ООН под референцата ПЈРМ. Референца која требаше да трае само два месеци, но бидејќи поминаа сто и кусур пати по два месеци, ПЈРМ веќе не е референца туку е ИМЕ! Значи за прекинот на преговорите да биде прифатен од САД, ЕУ и останатите држави треба да докажеме дека тие одлуки на Македонските власти биле нелегитимни и против волјата на Македонците.
Од ова полесно нешто нема. Едниствено што треба да сториме како Македонци е да ИЗБЕРЕМЕ МАКЕДОНСКА ВЛАСТ која ќе го стори тоа.
Зошто велиме дека овој потфат е многу лесно изводлив? Заради следново:


Оваа со Габер ти е бисер на глупоста и е за во книгата на Гинисови рекорди. Читај што велиш:


Quote:Sveti Pavle

- Најважно е СЕГА што збори Габер, а ако имаш изјави и документи од предходно, дај ги па да видиме, а не да тресеш глупости и да сееш раздор и да додаваш масло на огон без причина!


По твоето Хитлер да е жив денеска и да каже Евреите никој не смее да ги убива. Ке кажеш алал да му е и ке го подрчуваш. Еј "свети" Павле , Габер бил потсекретар во МНР кога се носени овие АНТИМАКЕДОНСКИ ОДЛУКИ, не поднел оставка ЗНАЧИ СЕ СЛАГАЛ со тие одлуки. Мисли што пишуваш, нормално ако имаш со што.
31-08-2010, 05:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#59

Quote:Sveti Pavle

И немој да ми кажуваш ти за некакви твои текстови и небулози со дневно-политичка позадина со крајна цел за доаѓање на власт на твои блиски или истомисленици, ама ич не ми е галјле за тоа, ти реков со таа агенда вадете си очи, кршете си гави ама оставете го името на мир.


Така бре "свети" Павле, искажи се не се срами. Власта по тебе може само да ја имааат само проверените српски кадри Цуцуловски кои се криеа за југословенството-УЈДИ. Какви избори каква воља на граѓаните...


Quote:Sveti Pavle


МАКЕДОНИЈА НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ПРОГЛАСЕНА ЗА ВИНОВНА, во тоа се состои целата ГЛУПОСТ и се открива твојот ПОЛИТИКАНТСКО-МАНИПУЛАТОРСКИ обид да "го решаваш" прашањево што не е воопшто "прашање", туку е АБСУРД БЕЗ ПРЕСЕДАН ВО СВЕТСКАТА ИСТОРИЈА И ДИПЛОМАТИЈА!!!
НЕМА СПОР, ПА СПОРЕД ТОА НЕ МОЖЕ ДА ИМА НИ "КОМПРОМИС"!!! НИЕ НИШТО НЕ БАРАМЕ ОД НИВ, ТИЕ СЕ АБДАЛИТЕ СО АБСУРДНИТЕ БАРАЊА!!!
Или ти ако ти дојде некој да ти каже дека ќе те силува, го каниш на маса да поразговарате како да го направи тоа, од напред или од позади? Таков ли тип си ти? И на крај не ме ни интересира, ти лично можеш што сакаш и како сакаш да си правиш со самиот себе...
Ти и твојата братија тргнувате од постулатот дека треба да се "продолжи кај што застанале Глигоров и Црвенковски", т.е. да се прифати небулозната референца што е нонсенс и против правото според самите акти на ОН, и според тоа да се прифати и "Времената Спогодба" потпишана под диктат и економско ембарго, но која види мајката самата дава за право секоја од страните да се повлече од неа после 7 години, а е потпишана во 1995 год. Значи целата игричка ти се сведува на тоа да демек ги девалвираш тогашните власти и ретроактивно да ги прогласиш за нелегитимни и со тоа демек Македонија "немала да биде обвинета за едностран прекин на преговорите" што е тотална небулоза, зашто со тоа имплицитно потврдуваш дека ВЛАСТА, таа, сегашнава или било која друга има право да го менува името?!??!?
КОЛКУ ПАТИ ТРЕБА ДА ТИ ПОВТОРАМ = НИЕДНА ВЛАСТ ВО НИЕДНА ДРЖАВА ПА НИТУ ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА ПРАВО ДА МЕНУВА ИМЕ!!!Тоа што ти се глупираш тука дека "НИЕДНА ВЛАСТ ВО НИЕДНА ДРЖАВА ПА НИТУ ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА ПРАВО ДА МЕНУВА ИМЕ!!! " е повторно за во Гинисовата книгата на рекорди.
Барањето било и е апсурдно ама го прифатиле тогашните избраници на граѓаните од Македонија. Затоа доста со лажна патетика ....
Секоја власт има право да го смени името , Уставот ,Законите, деа влезе во сојузи се разбира ако и дозволи НАРОДОТ. Представниците на власта се избраници на народот, така е во демократскиот свет, нивните одлуки донесени во Парламентот се обврзувачки за државата. Посебно меѓународните и меѓудржавните договори кои ги ПРИФАТИЛ ПАРЛАМЕНТОТ. ако не е така во светот ке владее хаос. За да не дојде до хаос земји кои не почитуваат договори кои самите ги прифатиле се изолирани ине ги примаат во меѓународни организации.
Затоа Македонија МОРА ПРИФАТЕНОТО ИМЕ/"РЕФЕРЕНЦА" и ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА да ги поништи по легален пат ПРВИН во Македонија.

Ти сам цитираш дел од Времената спогодба која можела да се раскине по седум години. Значи некој несакал да ја РАСКИНЕ. Зошто тогаш Габер и Цуцуловски не кренале глас.
Quote:Sveti Pavle

Па пак малку мирудија со "комунизмот" и "југословенството" и Цуцуловски, нешта што немаат никаква врска со името, ама на ѓоа-дисидентот му се потребни за да постојано си се уверува во своето ѓоа-исправно стојалиште и личните проблеми што му ги правела УДБА или некои недоветни личности од безбедносните структури… шо да ти кажам, логика=село гори-баба си ја чешла.
Ние збориме за името тој дрнда и си филува глупости што него го болат, бог да чува и да брани


Мислев дека сепак имаш малку ум па ке разбереш што пишувам или пак ти си ПРОТИВ ВЛЕГУВАЊЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА-ПОД ТОА ИМЕ- ВО ЕУ И НАТО.
Aко сака Македонија да влезе во ЕУ мора да ги спроведе резолуциите на ЕУ, една од резолуциите е и резолуцијата за осуда на комунизмот, која повикува на спроведување на лустрација. Твојот Цуцуловски е против лустрација. Ако и сега не разбереш пак ке ти објаснам уште на попрост начин.
31-08-2010, 07:13 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#60

ФЕИСБУК во функција на КОТЛЕYeaJeee
31-08-2010, 07:57 PM
Reply