Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 3.82 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ГОЛИ ОТОК-ОСТРОВ НА СМРТТА ОД ВЕНКО МАРКОВСКИ
Author Message
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#1

Koga samoto ime Goli Otok ke se izgovori kaj nekoi luge se crta slika na misterioznost i ozoglasenost, a kaj drugi pak se pojavuvaat temni oblaci na minatoto.
Edno takvo iskustvo ni dava pisatelot Venko Markovski, koj pominal niz macenje za vreme na negovoto sproveduvanje na Goli Otok.
Negovoto zlodelo:Nesoglasuvanjeto megu nego i Blaze Koneski, pa i megu nego i Tito okolu Titovoto nesoglasuvanje so Stalin.
10-06-2010, 02:03 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#2

Ъ- тоа е гревот на Марковски. Таа буква и ден денес е забранета кај нас. Е арно ама, џ, љ, њ и ј не се. Тие си се наши и со нив пишувале нашите илинденци и преродбеници.
10-06-2010, 03:26 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#3

(10-06-2010, 03:26 PM)Път Wrote: Ъ- тоа е гревот на Марковски. Таа буква и ден денес е забранета кај нас. Е арно ама, џ, љ, њ и ј не се. Тие си се наши и со нив пишувале нашите илинденци и преродбеници.

Pt ednas naletav na intervju praveno so negovata sestra Donka, koja sega zivee vo Bugarija i vistinskiot grev na Venko e nesoglasuvanjeto okolu promenite vo Makedonskata azbuka i jazik so Blaze Koneski, dodeka nesoglasuvanjeto so Tito e samo slagot za negovoto prakanje na Goli Otok.
Golem problem mislam so menuvanjeto na jazikot i toa sto mu se dava zasluga na Blaze Koneski deka go sozdal Makedonskiot jazik se pravi samo zabuni, bidejki se doveduva vo prasanje na koj jazik zboruvale nasite predci ako togas nemalo Makedonski jazik.
10-06-2010, 03:42 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#4

Eve go i intervjuto:

http://bulgariamakedonia.net/index.php?br=26&stat=288

Se izvinuvam tekstot e samo na Blgarski.
No da se navratime na knigata,koja e pisuvana kako pisma do negovata zena Filimena Markovska,koja go cekala da se vrati od zatocenistvo. Ovoj vid na roman se vika epistolaren. Slicni dela koi se pisuvani vo takov format se "Siromasni luge" od Dostoevski i "Stradanjat na Mladiot Vertej" od Johan Wolfgang Gete.
Dejstvieto se odviva okolu samiot poet i negovite stradanja, kako i stradanjata na zarobenicite koi ja spodelile istata sudbina kako nego.
10-06-2010, 03:45 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#5

(10-06-2010, 03:42 PM)basilius_2 Wrote:
(10-06-2010, 03:26 PM)Път Wrote: Ъ- тоа е гревот на Марковски. Таа буква и ден денес е забранета кај нас. Е арно ама, џ, љ, њ и ј не се. Тие си се наши и со нив пишувале нашите илинденци и преродбеници.

Pt ednas naletav na intervju praveno so negovata sestra Donka, koja sega zivee vo Bugarija i vistinskiot grev na Venko e nesoglasuvanjeto okolu promenite vo Makedonskata azbuka i jazik so Blaze Koneski, dodeka nesoglasuvanjeto so Tito e samo slagot za negovoto prakanje na Goli Otok.
Golem problem mislam so menuvanjeto na jazikot i toa sto mu se dava zasluga na Blaze Koneski deka go sozdal Makedonskiot jazik se pravi samo zabuni, bidejki se doveduva vo prasanje na koj jazik zboruvale nasite predci ako togas nemalo Makedonski jazik.

Ама што направил Блаже Конески и дали е тој единствениот кој учествувал во кодифицирањето на македонскиот јазик? Моето мислење е дека да се прашувал Конески, нашиот јазик всушност и не би постоел или пак би бил до таа мера србизиран што би можело да се смета како српски дијалект. Зошто мислам така?

1. Се залагал за воведување на српската азбука со образложение дека „народот свикнал со таа азбука и без неа ќе останел неписмен“. Марковски се спротивставил и компромисот е тоа што го имаме денес, иако сепак ниту тоа што го имаме денес не е компромисот. Во македонската азбука требало да ги има Ь и Ъ. Со Ь би се бележеле меките согласки КЬ(Ќ), ГЬ(Ѓ), ЛЬ(Љ) и НЬ(Њ), а Ъ е темниот вокал кој што и ден денес се изговара на територијата на цела Македонија. На Конески тоа не му се допаѓало и по долги расправии биле воведени стилизираните Мисиркови К’ и Г’, српските Џ, Ј,Љ, Њ (Мисирков за овие пишувал Л’ и Н’) и буквата Ъ. Ниту тоа Конески не го сметал за доволно и издејствувал свикување на втора комисија во која што членувале луѓе кои што не само што немале никаква врска со лингвистиката (за разлика од првата) туку некои не го ни знаеле македонскиот јазик!!! На таа втора комисија била усвоена српската азбука. Не Ќ и Ѓ туку Ћ и Ђ . Се кренал голем шум во македонската јавност, и така сега имаме компромис на компромисот, Марковски завршил како што завршил, а Конески се востоличил како основач на македонската азбука. Го гледате ли парадоксот- ништо во таа азбука не било дело на Конески.
2. Се залагал за официјален јазик да биде прогласен говорот кој што се протега повеќе накај Тетово (поречието, ви текнува?) наспроти Марковски кој повеќе инсистирал да се земе битолското наречје исто како што мислел и Мисирков и со право. Во битолскиот говор можат да се најдат форми кои се присутни во сите македонски говори. Денес го имаме компромисот од тоа, т.е. прилепско-велешкото наречје.

А да не зборуваме за бројните српски заемки од полето на техниката, правосудството, науката кои што воопшто не одговараат на особеностите на македонското зборообразување. Ете пред некое време се расправавме за „извештај, намештај, пороѓај“ и сл. А да се само тие, арно.
10-06-2010, 05:31 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#6

Да, заборавив и ова да го кажам; Ќе го парафразирам Конески- а зошто ни е да измислуваме нова азбука, кога веќе си имаме готова (се мисли на српската). И треба да знаеме дека некои луѓе многу се заинтересирани за оваа работа. (класична закана)
10-06-2010, 05:48 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#7

Za razlika od Koneski idejata na Misirkov da se koristat jazicite od vnatresnosta a ne od severnite pogranicni mesta e mnogu poprifatliva bidejki tie nemaat prifateno mnogu stranski zborovi. Eve na primer, vo Italija e za osnova na Italjanskiot jazik e zemeno narecjeto na Firenca, bidejki toj grad e prvo vo vnatresnosta na Italija i ne pretrpel mnogu izmeni, i na toj jazik pisuvale mnogu Italjanski avtor.
Kako vtoro prezemanjeto na idejata na Vuk Karadzik, pisi kako pricas, e mnogu katastrofalna, bidejki so toa Makedonskiot jazik e iskasapen i e priblizen do Srbskiot so cel da se pridobie lokalnoto Makedonsko naselenie.
10-06-2010, 06:30 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#8

Всушност, јас мислам дека тука не игра голема улога географската оддалеченост, туку особеностите на говорот. На пример, Бугарите велат дека подобро ги разбираат битолчани отколку скопјани. Тоа е поради помекото зборување и поради тоа што во Битола најмногу се зачувани старите македонски говорни особености. Исто така, како што кажав, во битолскиот говор се содржат елементи кои ги има на територијата на ЦЕЛА Македонија, не само денешна Р.М. Со денешната норма и правопис ние самите се оддалечуваме од егејците и пиринците.

Друга работа. Зарем не ви прави впечаток тоа што Скопје е избран за престолнина а не Битола? Нели Битола е конзулскиот град. А Скопје било центар на една административна единица која се нарекувала „вардарска бановина“. Се се тоа некои мали детали.
10-06-2010, 06:37 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#9

(10-06-2010, 06:37 PM)Път Wrote: Всушност, јас мислам дека тука не игра голема улога географската оддалеченост, туку особеностите на говорот. На пример, Бугарите велат дека подобро ги разбираат битолчани отколку скопјани. Тоа е поради помекото зборување и поради тоа што во Битола најмногу се зачувани старите македонски говорни особености. Исто така, како што кажав, во битолскиот говор се содржат елементи кои ги има на територијата на ЦЕЛА Македонија, не само денешна Р.М. Со денешната норма и правопис ние самите се оддалечуваме од егејците и пиринците.

Друга работа. Зарем не ви прави впечаток тоа што Скопје е избран за престолнина а не Битола? Нели Битола е конзулскиот град. А Скопје било центар на една административна единица која се нарекувала „вардарска бановина“. Се се тоа некои мали детали.

Sto se odnesuva do Skopje toa e taka, poslednite dve prestolnini na Makedonija vo srednovekovieto bile Prilep i Ohrid. Vo Tursko, Skopje bil del od Kosovskiot vilaet, dodeka Bitola bil del od Bitolskiot vilaet koj gi opfakal Egej, Ohrid i Centralna Makedonija, dodeka Kumanovo, Stip bile del od Kustendilskiot viliaet.
Inaku imav sansa da slusnam kako Egejcite zboruvaat i tie go upotrebuvaat zborot Chupe za devojka koj e karakteristicen za Bitola, Ohrid i Prilep.
10-06-2010, 06:53 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#10

Vo samite pisma pisuvani po negovoto izleguvanje od zatocenistvo, Venko Markovski ubavo ja opisal sudbinata i zverzstvata vo Titoviot mandan narecen Goli Otok. Ovaa kniga ne e dobra samo od literaturen aspekt tuku i od istoriski aspekt, vo nea se opisuva i samoto tesno rakovodstvo na KPJ, kako i mnogute intrigi sto se slucuvale vo krugot na Tito.Vo knigata e i daden i opis na Tito i kako toa Jovanka stanala negova zena i istotaka se opisuvaat i mnogute predastva na luge sto izbegale od toj gnasen rezim no sluzbata uspeala da gi prelaze da se vratat i da gi ubijat.
10-06-2010, 08:13 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#11

Едно време објавуваа извадоци од книгата во Фокус, зар не? Така ли се вика книгата, како насловот на темата? И каде може да се најде?
10-06-2010, 08:52 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#12

Одличен дијалог.
Пат книгата ја има во Скопје и е 350 денари,па ако си во можност земи ја и ние да знеме што има.Инаку Венко Марковски ми е еден од омилените писатели од новото време,„Современи парадокси „ е многу добра збирка.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
10-06-2010, 10:13 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#13

„Револуцијата не знае за грев.
Револуцијата не знае за смев.
Револуцијата ги јаде децата свои.Таа се раѓа во стомакот
старее во главата
во белиот двор гавран грачи
Вождот на Револуцијата
на револуцијата и симнува гаќи
законот е ограбен
грабежот е озаконет..................„


Слава му
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
10-06-2010, 10:16 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#14

(10-06-2010, 08:52 PM)Път Wrote: Едно време објавуваа извадоци од книгата во Фокус, зар не? Така ли се вика книгата, како насловот на темата? И каде може да се најде?

Knigata se vika bas kako temata: Goli Otok-Ostrovot na Smrtta. Jas ja imam knigata na Makedonski i na Angliski.
Mnogu mi se dopaga toa sto Makedonija gi otkupi avtorskite prava na knigata i da ja prevede na Makedonski, bidejki go opisuva Makedonskoto patestestvie po 1944.
11-06-2010, 12:47 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,679
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

Венко:


Quote:ПАТРИОТ

на Зафира и на Спира
На овој тажен век
сал еден видов кот...
От бубакј е по-мек -
се вика патриот...
За народ душа бере,
а народ вечно дере,
и в гради сал се бие,
и свето лице крие
опретано у крв!
И пости секој пос,
и оди гол и бос,
и нема празник тој
до олтар да не стој...
Со радос свеки пали,
от срце мртви жали
и ропски Бога слуша
низ вера чисти душа
и лази како црв!

За борец мине стар...
На јунак носи крв...
А крепи секој цар
И сегде тој е прв:
и солзи кога рони,
и народ кога гони.
A пушка штом ке пукне,
у црна тој ке шукне
от страв за живот мил.

И станал божјак цел...
И здрав е како дрен...
Oт довлет побелел
и затрал лен и плен.
Тој гори в мака жива
за пара снага свива,
а златни кукји има
и сува пара зима…
И уше кај не бил!..

И е от чесен сој
И скромен мегју свој...
И ведне глава, знам,
до земња oт црн „срам“
A чека клет от пладне
со душа! мрак да падне,
да згрее машки гради
крај фидан жени млади
от ситe тој нај-прв!

Ha овој тажен век
сал еден видов кот...
Oт бубакј е по-мек -
се вика патриот...
Тој носи божја душа,
a тоне в грев до гуша,
и в гради caл ce чука,
и в шеги народ клукa,
и плива цел у крв!..
11-06-2010, 01:41 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,679
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

Коментар од Zbigniew Brzezinski:

Quote:Goli Otok: The Island of Death. Venko Markovski. Boulder (Colo.): Eastern European Monographs, 1984, 229 pp

Reviewed by Zbigniew Brzezinski, Foreign Affairs, Summer 1985

Goli Otok is an Adriatic island where many "Cominformists" were incarcerated after Tito's break with Stalin. Markovski is a Macedonian poet who turned against Tito, served a five-year sentence on the island, was released in 1961, and now lives in Bulgaria. There is little reason to doubt his descriptions, written at the time, of the tortures and horrors to which prisoners were subjected. The political commentary is pure Stalinist propaganda, vintage 1949.
11-06-2010, 01:48 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#17

(11-06-2010, 01:41 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Венко:


Quote:ПАТРИОТ

на Зафира и на Спира
На овој тажен век
сал еден видов кот...
От бубакј е по-мек -
се вика патриот...
За народ душа бере,
а народ вечно дере,
и в гради сал се бие,
и свето лице крие
опретано у крв!
И пости секој пос,
и оди гол и бос,
и нема празник тој
до олтар да не стој...
Со радос свеки пали,
от срце мртви жали
и ропски Бога слуша
низ вера чисти душа
и лази како црв!

За борец мине стар...
На јунак носи крв...
А крепи секој цар
И сегде тој е прв:
и солзи кога рони,
и народ кога гони.
A пушка штом ке пукне,
у црна тој ке шукне
от страв за живот мил.

И станал божјак цел...
И здрав е како дрен...
Oт довлет побелел
и затрал лен и плен.
Тој гори в мака жива
за пара снага свива,
а златни кукји има
и сува пара зима…
И уше кај не бил!..

И е от чесен сој
И скромен мегју свој...
И ведне глава, знам,
до земња oт црн „срам“
A чека клет от пладне
со душа! мрак да падне,
да згрее машки гради
крај фидан жени млади
от ситe тој нај-прв!

Ha овој тажен век
сал еден видов кот...
Oт бубакј е по-мек -
се вика патриот...
Тој носи божја душа,
a тоне в грев до гуша,
и в гради caл ce чука,
и в шеги народ клукa,
и плива цел у крв!..

Jordane ti blagodaram za pesnata od Venko bidejki taa mnogu ubavo gi opisuva "patriotite" od 1945 pa navamu koi se zbogatija od potta na narodot, a vo isto vreme ni go peeja Karl Marx i Titoizmot.
12-06-2010, 02:51 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#18

(10-06-2010, 06:37 PM)Път Wrote: Всушност, јас мислам дека тука не игра голема улога географската оддалеченост, туку особеностите на говорот. На пример, Бугарите велат дека подобро ги разбираат битолчани отколку скопјани. Тоа е поради помекото зборување и поради тоа што во Битола најмногу се зачувани старите македонски говорни особености. Исто така, како што кажав, во битолскиот говор се содржат елементи кои ги има на територијата на ЦЕЛА Македонија, не само денешна Р.М. Со денешната норма и правопис ние самите се оддалечуваме од егејците и пиринците.

Друга работа. Зарем не ви прави впечаток тоа што Скопје е избран за престолнина а не Битола? Нели Битола е конзулскиот град. А Скопје било центар на една административна единица која се нарекувала „вардарска бановина“. Се се тоа некои мали детали.

Geografijata igra golema uloga na bilo koj jazik, bideejki pogranicnite mesta koi se na Sever vo Makedonija poprimaat dosta tugi zborovi, no toj sepak ostanuva ist. Toa se dolzi mnogu na kolku cesto doaga do kontakti megu tie dve grupi.
12-06-2010, 02:55 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#19

Vo prvoto pismo,avtorot Venko Markovski go zapocnuva svoeto patestestvie na Goli Otok a vo isto vreme ja objasnuva i politickata atmosfera vo Jugoslavija i pricinite poradi koi doslo do poznatoto Infombiorsko razdeluvanje so Rusija:
[Image: 10pq1s0.jpg][Image: 2cz7r0j.jpg]

Ova e istotaka prvoto pismo no na Angliski:
[Image: 9pq544.jpg]


[Image: 2vtcfo2.jpg]
12-06-2010, 04:04 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#20

Eve uste eden interesen link od vnukot na Venko Markovski i od drugi vnuci cii dedovci pominaa na Goli Otok:
http://www.goli-otok.com/britain/golio11a_e.htm
14-06-2010, 04:08 PM
Reply