Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 3.22 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ИМЕТО И МОЖНИТЕ РЕШЕНИА
Author Message
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#21

(28-05-2010, 06:58 PM)demmian Wrote: I samo za potsetuvanje,bez voopsto da go branam Grujo,zatoa sto i toj ima dosta maani za popravka,sepak da ti napomenam deka Grujo ne ja prifati referencata,referencata se prifati posle embargoto od Grcija vo 1995 godina,a togash od VMRO nemashe nitu ,,V,,

Taka da,jasno ti e veke koj ja nametna taa referenca!Onoj koj beshe na vlast vo Makedonija vo 1995 godina.

На Киро мислев... Icon_razz лапсус направив, го поправив после, ама ти веќе си почнал да ме цитираш... за другото потоа, првин да го изгледам Љубче... Icon_razz

28-05-2010, 08:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

Quote:Груевски: Не треба да ги прекинеме преговорите

ВМРО–ДПМНЕ и оваа Влада се силно фокусирани на изнаоѓање решение на проблемот за името и влез на Македонија во НАТО и во ЕУ


Не постои закана што може да не натера да направиме штета на државните и на националните интереси, во однос на името и во однос на идентитетот, рече лидерот на ВМРО–ДПМНЕ и претседател на Владата, Никола Груевски, на одбележувањето на 19 години од постоењето на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој рече дека и во време кога разни емисари се обидуваат да извршат поголем притисок врз граѓаните и Владата и тврдат дека не била доволно заинтересирана за влез во ЕУ и во НАТО, само затоа што не ги прифатила грчките позиции за промена на името и идентитетот.

- Не треба да ги прекинеме разговорите со Грција и треба да вложиме максимални напори да го изнајдеме компромисното решение кое нема да ни направи штета на државните и на националните интереси. Во оваа држава имам два милиона живи души, кои размислуваат со своја глава, имаат свои потреби, ставови и чувства. Овој народ, а не политичарите, колумнистите или мисионерите, овој народ каков таков е господар на овој простор и тој одлучува за своето име и за својот идентитет. Само народот на референдум може да донесе одлука за ова прашање. Кога ќе има конкретен предлог за решение кое не може да биде еднострано, само желба на Грција, туку вистински реален компромис, доколку сакаме тој референдум да биде успешен - истакна Груевски.


Груевски би требало да појасни неколку многу важни работи врзани околу ПРЕГОВОРИТЕ со Грција.

1. До кога ке изнајде решение.
Неможе преговорите да ги влечка во недоглед. Бидејки препораките од ЕУ и НАТО се многу јасни. Нема прием додека има спор.

2. Да појасни што за него значи компромисното решение кое нема да направи штета на дежавните и националните интереси.

Овие појаснувања се битни од причина што во потпишаната спогодба стои оваа реченица:

"се додека, во согласност со Првата Страна, не одбере прикладно име."


Единствено решение кое ке ги одбрани МАКЕДОНСКИТЕ ИНТЕРЕСИ е ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ.
(This post was last modified: 31-05-2010, 12:36 PM by ЈорданПетровски.)
31-05-2010, 12:32 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#23

[quote='ЈорданПетровски-ЦРНИ' pid='9870' dateline='1275305557']
[quote]Груевски би требало да појасни неколку многу важни работи врзани околу ПРЕГОВОРИТЕ со Грција.

1. До кога ке изнајде решение.
Неможе преговорите да ги влечка во недоглед. Бидејки препораките од ЕУ и НАТО се многу јасни. Нема прием додека има спор.

2. Да појасни што за него значи компромисното решение кое нема да направи штета на дежавните и националните интереси.

Овие појаснувања се битни од причина што во потпишаната спогодба стои оваа реченица:

"се додека, во согласност со Првата Страна, не одбере прикладно име."


Единствено решение кое ке ги одбрани МАКЕДОНСКИТЕ ИНТЕРЕСИ е ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ.
[/quote]


Tesko deka ke mozi nekoj da ti odgovori na prasanjava, pregovorite ke traat, se dodeka ne se najde resenie, sme za nato i eu, ali ne po sekoja cena, a i dobro e vo kraen slucaj prekin na prgovorite.
02-06-2010, 05:11 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#24

Би сакал и јас да дадам свое мислење за ова. Некои работи во политиката на Груевски се збунувачки, ама оној ден кога го слушнав при говорот кон младите ВМРО сили исто како да ги кажа мислите што ги мислам и јас за некои работи. Сите оние кои притискаат за компромис во Македонија само повторуваат како папагали: компромис та компромис. е арно де. Ама убаво си кажа Груевски- се изјаснија ли на пример од СДСМ, се изјасни ли Црвенковски за Северна Македнија за севкупна употреба Дадоа ли некаков предлог? Излегоа ли со некаква конструктивност, со солидарност како Македонци кон Македонци?

Лесно е да се виси над глава и да се сере и да се тера сеир, ама за сите години на владеење на СДСМ зошто не го решија проблемот со компромис?

И на крајот на краиштата, кој од нас сака да биде Северномакедонец, со големо С наместо М?
(This post was last modified: 02-06-2010, 05:25 PM by Пат.)
02-06-2010, 05:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#25

Го постирам такстот во изворнаа форма. Незнам како е објавен во "ФОКУС":


Quote:ПРЕДАВНИКОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПАТРИОТОТ ГРУЕВСКИ
ИЛИ
ПАТРИОТОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПРЕДАВНИКОТ ГРУЕВСКИ
КАКО ДА СВРТИШ ИСТО МУ ДОЈДЕОдговорноста на премиерот Груевски, и другите што со своите функции во правосудниот систем треба да го одберат вистинскиот пат е пресудна за Македонија. А воедно, и шанса за Груевски и неговата „екипа“ да ме демантираат за нивната (не)вмешаност во политичко-полициското подземје. По четири години топло-ладно играње со талогот во судството, медиумите, полицијата и политиката, време во кое видовме и коалиции со луѓе како излезени од досието Опера. Сериозен демант во овие четири години воопшто нема. Имаше една бледа театарска престава со протести пред Уставниот суд, откако го разбија законот за лустрација - театарска претстава изготвена по нарачка од полициско-политичкото подземје, со која, вие господине Груевски покажавте дека помеѓу вас и Бранко Црвенковски, нема никаква разлика во тоа колку многу си ги потценувате сопствените граѓани! Затоа, барам малку усул господине Груевски, господине Маневски, господине Мијалков и господине Аврамовски, не си го потценувајте сопствениот електорат до овој степен. Никаде во светот ВЛАСТА не ПРОТЕСТИРА, таа ги има НА РАСПОЛАГАЊЕ законот, Уставот и ИНСТИТУЦИИТЕ НА СИСТЕМОТ.
Кога власта не си ги почитува сопствените закони и не ги користи сопствените институции, се поставува прашање која и е целта? Има два логични одговори зошто вака постапува - или од незнаење или со намера. Ако е од незнаење досега требаше да ги увиди грешките и да ги исправи, да сфати дека или ќе ја биде или ќе подлегне во борбата со политичкото и полициското подземје. Но кај вас господине Груевски е се поочигледно дека оваа е довршување на операцијата која ја започна Глигоров. Но, да не бидеме како вас, ке зборуваме со факти, она од што вие чедата на "ОПЕРА" најмногу се плашите!

[Image: 30bfnsw.jpg]

Мојот судски случај против раководството на македонската полиција, за кое досега аргументирано и преку медиумите покажав дека нелегално и поради политички причини со години ме прогонувало, наполни две и пол години. Моето обвинување против Фрчкоски, Чокревски, Слободан Богоевски, Верушевски, Сиљан Аврамовски и другите од врвот на македонската полиција, кои ме гонеле како политички непријател на СДСМ, беше отфрлено од обвинителството со флагрантен фалсификат, со образложение за застареност кое ќе влезе во учебниците на (не)правото.

[Image: zx2op4.jpg]

Утре ЕУ ќе ви праќа писма во кои ви вели дека судството нечини. А вие за да се обраните дома велите дека не мразат од ЕУ. Не е до омраза господине Премиер, туку е до вашата дволичност или неспособност да се справите со инсталациите на службата. Co овој флагрантен фалсификат, покрај тогашниот јавен обвинител господин Зиков, ве запознав и вас господине Груевски!

Председателката на Скопскиот суд госпоѓа Кацарска која мојот предметот го чуваше скоро една година нераспореден, односно се додека министерот Маневски не именува истажен судија! А го именува за истражен судија адвокатот Владимир Туфегџиќ, адвокат познат по приватизацијата на Жито мел Куманово од страна на Бајруш Сејдиу. Значи не се работи за неуспешен адвокат, адвокат кој барал заради егзистенција да се вдоми во суд до пензија, туку се работи за врвен стручњак во тоа што македонското подземје најдобро го прави. Тој ќе води истрага против врвот на македонската полиција? Баш да видам. Еве како Туфегџиќ, инаку близок чoвек на Тито Петковски, врши истага: За него нeпобитен доказ дека МВР работел согласно законот кога ми отвориле политичко досие е уснa изјава на некој од МВР, а му го потврдил и обвинетиот инспектор Кузман Јовановски.
Смената на истажните судии е стара комуњарска пракса за да се дојде до застареност на предметот. Една година одработи Кацарска, една година одработи Туфегџиќ, новата судика Весна Басотова не е дојдена од Харвард туку и таа е производ на бастионот на СК-ДЈ - Правниот факултет во Скопје. Tаа веке одработи скоро една година. По неколкумесечните обиди да ја контактирам по телефон за да се информирам до каде е мојот предмет и нејзиното упорно криење и неодговарање на моите повици, испратив писмо до судот со кое побарав да бидам информиран. Одговорот што го добив е повеке од арогантен и некултурен, а каужва и го потврдува скоро се досега искажано.

[Image: 2ccxhl5.jpg]

Значи, господине Груевски, маските конечно паднаа, бидејќи, споменатата истражна судијка Басотова со својата несериозност ви ја симнува маската на борец за конечен раскин со полициско - политичкото подземје и борец за зачувување на името. Најголемите јавни поборници за смена на името се господата Црвенковски, Фрчковски, Милчин, Геровски... Луѓе на кои сценариото за разнебитување на Македонија и осакатување на секоја можност за стабилна независна држава изготвено од полициско-политичко подземје им е доделена улога на предавници. Предавници врз кои вие господине Груевски играјќи ја вашата улога од истото сценарио треба да изградите лик на патриот и еднинствен чувар на Македонија. На зборови тоа одлично го правите, но делата ве откриваат.
За првите двајца моето досие и документите кои јавно ги нудам даваат несоборливи докази - Црвенковски бил премиер-наредбодавач, а Фрчковски министер -извршител на прогонот на политички и идеолошки неистомисленици од ВМРО-ДПМНЕ. Со помош на овие документи можете ИНСТИТУЦИОНАЛНО да ги елиминирате од политичката сцена за сите времиња, и притоа за тоа да добиете честитки и признанија од меѓународната заедница, како човек кој го разбира проблемот на системот и го урива последниот комунистички бастион на Балканот.
Деновиве сме сведоци на нова шанса. Велија Рамковски, во материјали кои ги објавив на интернет, открива детали за врските на олигархискиот врв на државата, Управата за јавни приходи, медиумското подземје. Под провокација, Геровски се приклучува да го обвини МВР дека го прислушкувале господин Велија Рамковски и веднаш прави грешка во чекори, кога на виделина излегува целата снимка. Но, од МВР молк. А и вие знаете, а и ние знаеме, а најважно и Геровски знае, дека луѓе од нивен ков ИНСТАЛАЦИИТЕ не прислушкуваат. МВР прислушкува од 1945 година до денеска една иста категорија на луѓе. Луѓе кои се залагале за САМОСТОЈНА И ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА. Нема белким сами себе да се слушаат.
Проучување на моето досие во оваа фаза може да трае најмногу еден ден, се разбира ако на истражниот судија целта му е да го заврши неговиот дел од работата во духот на законот и Уставот.
Еве ги фактите:

1. Доказ дека моето досие е водено од идолошки и политички причини.

[Image: ic7b42.jpg]

2. Согласно Правилата за работа на ДБК, претходна оперативна обработка како форма на работа на ДБК временски можела да трае најмногу до една година од заведувањето. Значи, ДБК на Црвенковски, Фрчкоски, Верушевски, Богоевски и компанија, во рок од 1 година имала обврска да ги документира наводните мои противуставни активности и случајот да го процесуира пред надлежен суд, или пак, да ги отфрли сознанијата доколку не се потврдат и да изврши моја т.н. дерегистрација. Но, од доказите се гледа дека пријавените полициски функционери не само што не постапиле согласно правилата на ДБК, туку ме држеле под оперативен третман повеќе години - "последната" службена белешка, барем според она што го поседувам како доказен материјал е од 3 јуни 1998 година. 3. Напред наведените правила за работа на ДБК, дури и не се ниту во согласност со Уставот на РМ, бидејќи ја повредуваат слободата на тајноста на писмата и на сите други облици на општење, приватноста, сигурноста и тајноста на личните податоци, достоинството и угледот и слично гарантирано со член 17, 18 и 25 од Уставот. Значи, Уставот во тоа време не дозволува спрема било кое лице да се врши тајно следење и набљудување, тајно фото визуелно снимање и документирање, тајна контрола на писма и други пратки и прислушкување и контрола на телефон.
 
4. Сепак, најзастрашувачко господине Груевски, е што моето досие го нема во Архивот на Македонија. Значи дека сеуште е активно. Јас се уште сум под обработка. Тоа е најголемиот доказ дека политичко-полициското подземје сеуште функционира. Функционира а вие сте скоро четири години Премиер, кој наводно не е дел од ИНСТАЛАЦИИТЕ. Некако нема логично објаснување, бидејки крајната цел на политичко-полициското подземје е да нема самостојна и демократска МАКЕДОНИЈА.
За многумина вашето коалицирање и правење влада 2006 година со партијата на Тито Петковски беше необјаснив чин. ИНСТАЛАЦИИТЕ го објаснија со тоа дека Тито бил премногу лут на Бранко. Кумановци викаат "Жми да те л'жу". За помладите, ова е веќе видено. Партијата Демократска Алтернатива по налог и помош на инсталациите ја основаа најтврдокорните членови на Сојуз на Комунисти-Движење за Југославија (Србија), а причина за основање беше тоа што во ВМРО-ДПМНЕ по Кичевскиот Конгрес, сепак успеа да остане по некој вистински ВМРО-вец и со тоа да внесе повторно страв кај инсталациите. Потрошија толку пари,толку луѓе и пак работата незавршена. ВМРО-ДПМНЕ ке остане на ВМРОвци. Ве именуваа Вас за председател на ВМРО-ДПМНЕ, веројатно како цената која мораше да ја плати Љубчо Гергиевски за да не го гибаат инсталациите. Вашето доаѓање на чело на ВМРО ДПМНЕ значеше дека ширум се отворени вратите за кадрите на СК-ДЈ да ги освојат раководните општински и републички функции во ВМРО-ДПМНЕ.
Cо победата на изборите 2006 година и коалицирањето со Тито Петковски, кој никогаш не се откажа од СКЈ, и е вистинскиот лидер на СК-ДЈ во Македонија во сиве овие години, дојдовте на власт и така новата генерација на СК-ДЈ која своето искуство со "патриотизмот" и наводната ВМРОВШТИНА ја стекна преку студенско/средношколските демонстрации, кои по се се дело на инсталациите. Со што ja приведовте кон крај смена на генерациите што ја почнаа полициските инсталации донесувајќи го Бранко Црвенковски за председател на СДСМ. Единствено смена на генерациите нема во судската власт.
ИНСТАЛАЦИИТЕ увидоа дека разнебитувањето на Македонија преку смена на името нема да помине. Граѓаните на Македонија не го дозволија тоа. Затоа на сцена е втората, "ПАТРИОТСКАТА ВАРИЈАНТА" (со брат Љубе како резервна патриотска инсталација доколку Вашата не успее). Не правите ништо да го решите проблемот со името, а тоа води повторно кон разнебитување на Македонија. И Вие патриотите, и предавниците, играте на ист диктат. Диктат на ИНСТАЛАЦИИТЕ .
Оттука, доколку навистина г. Груевски целта ви беше да го сочувате името МАКЕДОНИЈА, вие ке понудевте решение за тоа! Решение кое ќе ја врати Македонија во рамноправна позиција. Позиција која ја имала пред прифаќањето на навредливата референца ПЈРМ. Тоа можете да го направите само со демонтажа на полициско политичкото подземје, а повикувајки се на Резолуцијата на ЕУ од 2 април 2009 година, за европската свест и тоталитаризмот, која пак, се повикува на Резолуцијата 1481 од 26 јануари 2006 година. Тоа е резолуцијата со која се осудува комунизмот. Со Грција може да се преговара само откако ќе го размонтирате шупливиот политички систем инсталиран во Македонија, врз темелите на комунистичкиот тоталитаризам. Нешто за што Вие не покажавте ниту минимум интерес.
Произлегува дека на вас целта вие да нема решение. Затоа трубите преку вашите "ОПЕРСКИ" мегафони: дека виновни се "клетите" Европјани, дека тие не мразат, Фуере е виновен, па, виновен е Шацимаркакис... Не господине Груевски, тие не се виновни, тие сакаат да си ја завршат работата, а на чија штета тоа ќе биде, нив воопшто не ги интересира. Тие само се борат во нивната биографија да стои дека успеале го решат долгогодишниот спор со името кој го наметна Грција. Тоa за сите, освен за Македонците или Грците ке значи дека биле успешни дипломати.
Затоа, вашиот "лет во место" кој го нудите како одбрана на името е всушност вистинскиот проблем. Вашата одбрана не потсетува на прочуената изјава на едно младо војниче кое беше пратено да го спречува отцепувањето на Словенија од поранешна Југославија. На прашањето што прават, споменатиот војник одговори "тие сакаат да се отцепат, ама ние глумие дека не им даваме". Оттука, сметамe дека најумно и најбезбедно за вас лично господине Груевски е да распишете предвремени избори наесен. Предавството кое го подготвувате да го направите, вие и полициско-политичкото подземје во името на ВМРО, претставува многу посериозна работа отколку што мислите!

Во име на ГРУПАЦИЈАТА
Јордан Петровски

 

Оваа е надвор од текстот но мора да го напишам за да спречам можни злоупотреби на мојот текст. Да не го користат од Обединети за Македонија и да се представуваат дека тие се вистинските ВМРО вци. Да нема нејаснотии не зборувам за членството. Туку исклучиво за раководството и тоа за дел. Да ги потсетам обичните членови на ОМ на случувањата со ВМРО ВМРО и ВМРО МАКЕДОНСКА. За оваа ке стае повеке збор на форумот КОТЛЕ.
04-06-2010, 07:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#26

Quote:ПРОМЕНАТА НА ИМЕТО ЗНАЧИ ОБЈАВА НА ВОЈНА!


[Image: todor%20petrov(2).jpg]
03 јуни 2010 година, Скопје, Македонија - Актот за промена на државното име Македонија значи објава на војна! Евентуалната промена на државното име никогаш нема да има историска и правна важност, затоа што потписниците секогаш ќе бидат без мандат да го сторат тоа! Тие што размислуваат на велепредавство поради сласт за власт и страст за пари, како и нивните ментори, мора да бидат свесни за последиците од авантурата во која ги туркаат Македонија, Балканот и Европа.

Колатерална штета од таа авантура ќе бидат прво домашните трабанти кои злоупотребувајќи ги медиумите во земјата од чии граѓани лебот го јадат, а самите се декларираа, секојдневно ги тероризираат со геноцидното барање за промена на државното име Македонија. За нивната врховистичка политика и алчност еден ден ќе мора да одговараат пред судот на историјата и народот.

Прашањето за државното име е затворено со референдумот од 8 септември 1991 година и затоа Светскиот Македонски Конгрес апелира на единство за одбрана на државното име Македонија, на итен и безусловен прекин на разговорите за разликата за државното име Македонија со јужниот сосед Атина и на продолжување на членството во Обединетите Нации и сите меѓународни организации под единственото име Македонија со можност за употреба на уставната референца „Република“ без латинична транскрипција на македонскиот јказик туку на англиски јазик “Republic of Macedonia” со меѓународниот код МК односно МКД, како јасна разлика од истоимената северна грчка провинција, за првпат во историјата окупирана од Атина во Балканските војни 1912-1913 година откога Грција континуирано врши геноцид врз македонскиот народ

Доколку антимакедонизмот на Атина, грчкиот геноцид врз македонскиот народ и расистичкото барање за промена на државното име Македонија се вредност за солидарност на Брисел и Стразбур со Елада, Македонците го отфрлаат пристапувањето на Македонија во сојуз со Европската Унија и НАТО!
05-06-2010, 02:13 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#27

(05-06-2010, 02:13 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:ПРОМЕНАТА НА ИМЕТО ЗНАЧИ ОБЈАВА НА ВОЈНА!


[Image: todor%20petrov(2).jpg]
03 јуни 2010 година, Скопје, Македонија - Актот за промена на државното име Македонија значи објава на војна! Евентуалната промена на државното име никогаш нема да има историска и правна важност, затоа што потписниците секогаш ќе бидат без мандат да го сторат тоа! Тие што размислуваат на велепредавство поради сласт за власт и страст за пари, како и нивните ментори, мора да бидат свесни за последиците од авантурата во која ги туркаат Македонија, Балканот и Европа.

Колатерална штета од таа авантура ќе бидат прво домашните трабанти кои злоупотребувајќи ги медиумите во земјата од чии граѓани лебот го јадат, а самите се декларираа, секојдневно ги тероризираат со геноцидното барање за промена на државното име Македонија. За нивната врховистичка политика и алчност еден ден ќе мора да одговараат пред судот на историјата и народот.

Прашањето за државното име е затворено со референдумот од 8 септември 1991 година и затоа Светскиот Македонски Конгрес апелира на единство за одбрана на државното име Македонија, на итен и безусловен прекин на разговорите за разликата за државното име Македонија со јужниот сосед Атина и на продолжување на членството во Обединетите Нации и сите меѓународни организации под единственото име Македонија со можност за употреба на уставната референца „Република“ без латинична транскрипција на македонскиот јказик туку на англиски јазик “Republic of Macedonia” со меѓународниот код МК односно МКД, како јасна разлика од истоимената северна грчка провинција, за првпат во историјата окупирана од Атина во Балканските војни 1912-1913 година откога Грција континуирано врши геноцид врз македонскиот народ

Доколку антимакедонизмот на Атина, грчкиот геноцид врз македонскиот народ и расистичкото барање за промена на државното име Македонија се вредност за солидарност на Брисел и Стразбур со Елада, Македонците го отфрлаат пристапувањето на Македонија во сојуз со Европската Унија и НАТО!Dobro kazano, sekoj koj ke se osmeni da skrsni od ova, treba da znae deka besilkata ne mu bega.
05-06-2010, 07:57 PM
Reply
idealist
Unregistered

 
#28

(05-06-2010, 07:57 PM)NACIONALIST Wrote:
(05-06-2010, 02:13 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:ПРОМЕНАТА НА ИМЕТО ЗНАЧИ ОБЈАВА НА ВОЈНА!


[Image: todor%20petrov(2).jpg]
03 јуни 2010 година, Скопје, Македонија - Актот за промена на државното име Македонија значи објава на војна! Евентуалната промена на државното име никогаш нема да има историска и правна важност, затоа што потписниците секогаш ќе бидат без мандат да го сторат тоа! Тие што размислуваат на велепредавство поради сласт за власт и страст за пари, како и нивните ментори, мора да бидат свесни за последиците од авантурата во која ги туркаат Македонија, Балканот и Европа.

Колатерална штета од таа авантура ќе бидат прво домашните трабанти кои злоупотребувајќи ги медиумите во земјата од чии граѓани лебот го јадат, а самите се декларираа, секојдневно ги тероризираат со геноцидното барање за промена на државното име Македонија. За нивната врховистичка политика и алчност еден ден ќе мора да одговараат пред судот на историјата и народот.

Прашањето за државното име е затворено со референдумот од 8 септември 1991 година и затоа Светскиот Македонски Конгрес апелира на единство за одбрана на државното име Македонија, на итен и безусловен прекин на разговорите за разликата за државното име Македонија со јужниот сосед Атина и на продолжување на членството во Обединетите Нации и сите меѓународни организации под единственото име Македонија со можност за употреба на уставната референца „Република“ без латинична транскрипција на македонскиот јказик туку на англиски јазик “Republic of Macedonia” со меѓународниот код МК односно МКД, како јасна разлика од истоимената северна грчка провинција, за првпат во историјата окупирана од Атина во Балканските војни 1912-1913 година откога Грција континуирано врши геноцид врз македонскиот народ

Доколку антимакедонизмот на Атина, грчкиот геноцид врз македонскиот народ и расистичкото барање за промена на државното име Македонија се вредност за солидарност на Брисел и Стразбур со Елада, Македонците го отфрлаат пристапувањето на Македонија во сојуз со Европската Унија и НАТО!
Dobro kazano, sekoj koj ke se osmeni da skrsni od ova, treba da znae deka besilkata ne mu bega.


ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО ДА ПРЕКИНАТ !

Македонија згреши што прифати политички наместо правен пристап во решавањето на наводниот спор со Грција во врска со сопственото име, и тоа не само затоа што разговорите со Грција за разликата околу името според Резолуциите 817 и 845 и Времената македонско-грчка спогодба, член 5 став 1, недозволиво ги трансформира во преговори, туку и затоа што прифати да разговара, а потоа и да преговара со нелегитимна страна. Проблемот не е меѓу Република Македонија и Република Грција, туку на релација Република Македонија - Обединети Нации ...


05-06-2010, 11:28 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#29

(28-05-2010, 06:58 PM)demmian Wrote: Mnogu pravilno i od tvoja strana kazano,soglasen sum do odreden stepen.

Samo bi sakal da ti napomenam Acko,deka vo zivotov nekogash ti se nalaga i da si beskompromisen...Taka e vo slucajot so imeto. Inace,sto i da se sluci,nie nema da gi uchime nashite deca deka se nekakvi drugi,ami ke gi podlozime na vospitanie deka po nacionalnost se Makedonci i nikakvi drugi.

Da receme deka,ete,ke dojde Severna Makedonija za ime...Ama koj Makedonec pri zdrava pamet ke si go natera deteto da mu se kaze Severen Makedonec...normalno deka ke si ostaneme Makedonci be Acko,bez razlika sto i da se sluci.
A, ,,najlosoto,, e dosta shirok poim.Ne go ocekuvaj naj-loshoto,zatoa sto tamu kade sto ima otpor,nema da dojde naj-loshoto,bidi ubeden vo toa!

Семејството е една од институциите каде може да се сочува идентитетот, но не единствена, а можеби и не пресудна. Познато е дека многу станаа Грци поради својата лакомост. Сега условите се поинакви, но голем број е на тие кои што повторно би го ставиле својот идентитет на продажба.

Јас милсев и на другите институции... Научни (и научно-образовни): МАНУ, ИНИ, Факулететот за историја, Фак. за Етнологија, Институтот за Фолклор, Институт за македонски јазик, Филолошки факултет и др. Потоа во образованието: основно, средно...

Сите тие институции ќе продолжат да работат како и до сега, а не би било лошо и подобро...

Но, ќе повторам, овој проблем е пемногу сериозен, а и власта и опозицијата го злоупотребуваат. Треба да се седне и да се реши што можеме, а што не. Што губиме, што добиваме. Судбината на различен начин ни зависи од овој проблем, поточно од решението.

А, гледав како помина референдумот во Словенија, за неколку проценти го прифатија договорот со Хрватска. Но, дали тоа е решението... Замисли кај нас да имаме референдум, а разликата да биде само неколку проценти. Што правиме тогаш, без разлика во чија корист ќе биде предноста? Зарем следниот ден после референдумот ќе исчезне поделеноста? Може само да замислиме каква конфронтација ќе имаме утре помеѓу двете групи. А, замисли помине референдумот претежно со албански гласови, како ли дури тогаш ќе успееме да градиме доверба и држава. Дури тогаш ќе имаме обвинувања и проблеми. Затоа мислам дека не треба да има референдум...

09-06-2010, 08:04 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#30

Зошто Утрински и нивните газди плачат по тоа во спорот за името да ја вклучиме Србија преку Тадиќ? Македонче кога ќе почнеш да си ги решаваш проблемите без да плачеш за Белград?! Нивниот министер, близок човек на Тадиќ, давеше изјави со подршка за Грција, а ние очекуваме помош. Некои мислат дека проблемите се решеваат само преку Белград, така се навикнати, а и мило им е... Icon_razz

И секогаш за да звучат помоќно ставаат некој анонимен фукнционер од Брисел...

Quote: Два дена по посетата и по целиот молк што владее околу содржината на разговорите, впечаток е дека посетата на српскиот претседател беше свесно издевалвирана, прво со тоа што беше оценета како неформална, а потоа со штурите соопштенија што сугерираат дека се зборувало дури и за спорт, но не и за спорот за името на Македонија.

Како и да е, странски извори упатени во случувањата тврдат дека Тадиќ дошол во Скопје за да посредува во спорот меѓу Македонија и Грција, но дека нашиот државен врв не бил воодушевен од таа понуда, дотаму што ја крие и од јавноста. „Тадиќ се обидува да ги турне работите т.е. да се случи нешто во преговорите за спорот, ама во Скопје нема разбирање за неговата иницијатива. Македонскиот државен врв не сака тој да се инволвира и не верувам дека тој став е променет“, вели функционер од Брисел.

Според негова оценка, тоа е штета, бидејќи српскиот претседател има добри односи со грчкиот лидер, а има и личен интерес да успее затоа што брзата евроинтеграција на Македонија ќе и' отвори пат и на Србија во ЕУ.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=597E3...B15BDD27BE
=====================================================

Минатиот понеделник и Латас имаше интересни ставови, не баш својствени за такви големи патриоти

Quote:Да знаат: не ми смета, за надвор од овде, да имаме друго име. Но, во мојата куќа, да бидам свој. Македонец во Македонија, кој зборува македонски.

Во денешнава колумна па се распукал по тие што се за компромис! Имаат изгледа некоја тактика: ’збунити противника’. Icon_razz

14-06-2010, 07:12 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#31

Moj blizok covek ima nesto slicno no ne do tolku kako vas doziveano gospodine Jordan taka da poznati mi se metodite na udba skm i drugite, toj covek bese eden od onie sto gi formiraa komitetite mesnite zaednici na dpmne vo mojata okolija, zaradi toa bese zatvoran, zaplasuvan, imase zakani kon negovata familija, zena mu bese izbrkana od rabota toj bese degradiran i mn drugi raboti. e sega toj covek e vo OM poradi liderite na dpmne, e kazi mi deka toj covek ne e vistinski vmro vec. a ako imas fakti za legitimnosta i tendenciite na OM da mi gi pratite kako poraka, na kraj kraeva sakam da znam za sto se boram. FALA
16-06-2010, 11:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#32

Quote:ЕСИ со решение за спорот со името: се работи за доверба


Европската иницијатива за стабилност излезе со предлог-решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција. Според авторот на предлогот, претседателот на ЕСИ Гералд Кнаус, изнаоѓање решение не само што ќе го реши деценискиот спор, туку ќе претставува и многу добар сигнал за целиот балкански регион

[Image: lookup]

Еве што предлага ЕСИ:

И двете држави, грција и македонија, имаат витален инетерс да не дозволат земјите - членки на ЕУ кои се против пропширувањето на Унијата да не се кријат зад нив и зад нивниот спор, со цел да ја поткопаат целата агенда за прием на балканот во ЕУ, која станува се поверојатна. Сепак, македонците ќе го сменат своето име erga omnes само ако се сигурни дека со тоа им се гарантира влез во ЕУ и тоа е нивниот последен збор. Грција, од своја страна, ќе дозоволи отворање на патот кон прием во Унијата (почнувајќи со отворањето на преговорите) само ако македонија си го промени својот Устав.
И како може овој проблем да се надмине? Преку промена на Уставот во Скопје, со која се менува името на државата денес и и се овозможува на Атина да го поддржи почетокот на приемни преговори кон крајот на годината, но овој предлог, исто така, предвидува промената на името да стапи во сила и да стане ефективно на денот кога македонија и фактички ќе стане членка на ЕУ.
Уставната промена би била едноставна: еден параграф, кој ќе вели нешто налик на:
„Сите референци кон Република Македонија во овој Устав ќе бидат заменети со рефернци кон XX (компромисното име, како на пример Републлика Македонија - Вардар) на денот кога оваа земја ќе и се прклучи на Европската унија“.
Ништо повеќќе, ништо помалку.
Ако од некоја причина Скопје никогаш не и се приклучи на Унијата, земјата никогаш нема да си го промени името.
Ако идните влади на Грција (или некои други соседи) пронајдат нови причини да ја блокираат земјата подоцна (постојат не помалку од 70 точки каде штоп може да се стави вето и кои се обврзни пред кандидатката да му се приклучи на ЕУ клубот, каде што и едногласноста е обврзна), во тој случај името повторно останува непроменето.
Од друга страна, уставната промена ќе гарантира дека еднаш штом Македонија стане членка, пром,ената ќе стапи во сила веднаш и автоматски. Тоа исто така може да се напипше и во договорот за прием на земјата.
Ова ќе им овозможи и на двете земји и на нивните лидери денес да прогласат некаков вид на победа. Владата во Скопје, исто така, ќе ја претвори Грција во голем сојузник (базирано на заедничките интереси), кој ќе и го олесни долготрајниот прием на Македонија. Атина така може да тврди дека, всушност, го отвора патот за прием во замена за искрена и долготрајна уставна промена сега, нешто што ниту една грчка влада до сега не го посдтигнала.
Она што ваквиот договор ќе го направи уште поатрактивен и, со тоа, ќе ги зголеми шансите за успех на референдумот во Скопје, е ако Грција вети дека ќе годозволи приемот на Македонија во НАТО под референцата ФИРОМ, референцата под која Македонија беше примена во ОН, штом овие уставни промени се изгласаат до крајот на годинава.
Ова е се уште многу тежок компромис и за двете земји. Но, има шнанса тој да биде усвоен и во двете земји. Ако се усвои, со тоа ќе заврши огромниот засот и ќе им се испрати многу поволен сигнал на сите држави од регионот на Балканот.
Грција ќе стане дел од решението на проблемите во регионот, не причина за нив. Македонија ќе покаже дека навистина е држава која е подготвена за комплицираните и болни компромиси кои се очекуваат од членките на ЕУ. македонија со тоа повторно ќе биде пионир во регионот и прва драва кој аќе започне преговори за полноправно членство дури и пред да биде примена Хрватска. И ќе се здобие со вистински сојузник за да го мине тој пат... во својот јужен сосед.
17-06-2010, 05:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#33

Quote:Австриски аналитичар со предлог за промена на името


17.06.2010 - 18:04 | Македонија

Македонија со Устав да гарантира дека ќе го промени името, но промените ќе стапат во сила штом земјата стане членка на Европската унија.


Ова го предлага Гералд Кнаус, австриски аналитичар како најефективно и наједноставно решение со кое би се надминал на дводеценискиот спор меѓу Македонија и Грција, а во меѓувреме двете држави да бараат компромис.

Канус предлага Македонија во Уставот да вметне параграф во кој ќе стои дека „сите референци кон Република Македонија во овој Устав ќе бидат сменети со повикување на ХХ (компромисното име) на денот кога земјата ќе се приклучи на Европската унија“.

Тоа значи дека ако грчката влада од која било причина го блокира пристапувањето на Македонија кон Унијата, а постојат најмалку 70 можности во текот на преговорите Атина да стави вето, уставното име на Македонија нема да се промени.

Од друга страна, штом Македонија стане дел од европскиот клуб, уставните промени, односно новото компромисно име автоматски ќе стапи во сила.

Спогодбата меѓу Атина и Скопје може да биде запишана и во Договорот за пристапување на Македонија кон Европската унија, стои во анализата на Кнаус кој меѓу другото е основач на Иницијативата за европска стабилност.
Доколку уставните промени се изгласаат во текот на оваа година, Канус предлага Атина да овозможи Македонија да стане членка и на НАТО под рефернцата ФИРОМ. Со вакви гаранции од грчката влада, според австрискиот аналитичар компромисот ќе биде атрактивен и прифатлив за македонската јавност која ќе треба реферндумски да за изјасни за истиот.


Снежана Јовановска
17-06-2010, 05:46 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#34

Не знам до колто ова е сериозно- Албанско предложение за името: "Илиро-Македония"!
ShokShokShokShokShok

http://balkani.actualno.com/news_302814.html
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
18-06-2010, 04:41 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#35

Eve go i Rasmusen povtorno kako i mnogu pred nego ni kazuva deka za da staneme kandidat za kandidat za cekanje za vo EU, nisto novo. I nasiov pregovarac misli deka e Brus Vilis vo toj filmot, kazuva abe nie se trudime ama grrrrcite ne se trrrudat, od drugata strana isto. E na koj ke mu veruva EU na niven clen ili nekoja tamu prokomunisticka bivsa jugoslovenska republika severna koja naviva za Srbija na svetsko drzavicka od odvaj 2 milioni ziteli. I sto vikate uste kolku vreme ke izdrzi nasata "pregovaracka" strana pred da popusti vo svoite takanareceni stavovi. I ako nakraj popustime t.e se predavame znaci zaludni bile godini na samozalazuvanje, ekonomski represii i slicno.

A pregovaraat li za imotite na nasite babi i dedovci i obestetuvanje ili toa treba da se resi po sudovi, neznam dali e toj segment del od pregovorite?
19-06-2010, 10:15 AM
Reply
Itar Pejo
Unregistered

 
#36

(05-06-2010, 11:28 PM)idealist Wrote:
(05-06-2010, 07:57 PM)NACIONALIST Wrote:
(05-06-2010, 02:13 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:ПРОМЕНАТА НА ИМЕТО ЗНАЧИ ОБЈАВА НА ВОЈНА!


[Image: todor%20petrov(2).jpg]
03 јуни 2010 година, Скопје, Македонија - Актот за промена на државното име Македонија значи објава на војна! Евентуалната промена на државното име никогаш нема да има историска и правна важност, затоа што потписниците секогаш ќе бидат без мандат да го сторат тоа! Тие што размислуваат на велепредавство поради сласт за власт и страст за пари, како и нивните ментори, мора да бидат свесни за последиците од авантурата во која ги туркаат Македонија, Балканот и Европа.

Колатерална штета од таа авантура ќе бидат прво домашните трабанти кои злоупотребувајќи ги медиумите во земјата од чии граѓани лебот го јадат, а самите се декларираа, секојдневно ги тероризираат со геноцидното барање за промена на државното име Македонија. За нивната врховистичка политика и алчност еден ден ќе мора да одговараат пред судот на историјата и народот.

Прашањето за државното име е затворено со референдумот од 8 септември 1991 година и затоа Светскиот Македонски Конгрес апелира на единство за одбрана на државното име Македонија, на итен и безусловен прекин на разговорите за разликата за државното име Македонија со јужниот сосед Атина и на продолжување на членството во Обединетите Нации и сите меѓународни организации под единственото име Македонија со можност за употреба на уставната референца „Република“ без латинична транскрипција на македонскиот јказик туку на англиски јазик “Republic of Macedonia” со меѓународниот код МК односно МКД, како јасна разлика од истоимената северна грчка провинција, за првпат во историјата окупирана од Атина во Балканските војни 1912-1913 година откога Грција континуирано врши геноцид врз македонскиот народ

Доколку антимакедонизмот на Атина, грчкиот геноцид врз македонскиот народ и расистичкото барање за промена на државното име Македонија се вредност за солидарност на Брисел и Стразбур со Елада, Македонците го отфрлаат пристапувањето на Македонија во сојуз со Европската Унија и НАТО!
Dobro kazano, sekoj koj ke se osmeni da skrsni od ova, treba da znae deka besilkata ne mu bega.


ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО ДА ПРЕКИНАТ !

Македонија згреши што прифати политички наместо правен пристап во решавањето на наводниот спор со Грција во врска со сопственото име, и тоа не само затоа што разговорите со Грција за разликата околу името според Резолуциите 817 и 845 и Времената македонско-грчка спогодба, член 5 став 1, недозволиво ги трансформира во преговори, туку и затоа што прифати да разговара, а потоа и да преговара со нелегитимна страна. Проблемот не е меѓу Република Македонија и Република Грција, туку на релација Република Македонија - Обединети Нации ...
САМО ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ !!!

Зашто како проаѓа времето се повеќе предавници ќе се вклучуваат јавно и тајно, а и во блиското опкружување на Груевски, па да најдат “рецепт“ и за него !
Да се потсетиме на Дејтон кога во камп ги држеа преговарачите, кога тие гледавме на тв колку чудно се однесуваа , а зад нив насмеани стоева “олеснувачите“ !!!


Па имавме прилика таква слика да видиме и од Охрид, за Рамковниот ...

[Image: rmkoven.jpg]
19-06-2010, 10:33 AM
Reply
ABC
Unregistered

 
#37

Мислам дека името е премногу елаборирано низ многу форуми и дискусии, што стана и беспредметно да се разговара за нешто окулу што никој не треба ни да помисли на разговор.Сепак одкако деновиве низ јавноста проструи како можна опција да се додаде името на реката Вардар, мислам дека посоодветно би било тоа да биде некоја друга Македонска река како на пример Црна Река, која во целост е низ оваа Македонија каде моментално живееме, па така би дошол предлогот:
-“Република Црна Македонија“ или “Црна Република Македонија“-
Име кое би ја отсликувало истовремено и судбината на овој народ кој е со нераскинливо поврзан идентитет со името на државава.Покрај тоа предлогот “Црна“ симболично би му бил најблизок на Јордан Петревски ЦРНИ, како мошне активен член на форумов, со што тој уште повеќе би се идентифицирал, и би ги пронашол своите заеднички допирни точки кон името на поранешната негова држава.
19-06-2010, 09:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#38

(19-06-2010, 09:40 PM)ABC Wrote: Име кое би ја отсликувало истовремено и судбината на овој народ кој е со нераскинливо поврзан идентитет со името на државава.Покрај тоа предлогот “Црна“ симболично би му бил најблизок на Јордан Петревски ЦРНИ, како мошне активен член на форумов, со што тој уште повеќе би се идентифицирал, и би ги пронашол своите заеднички допирни точки кон името на поранешната негова држава.


Псевдонимот ЦРНИ ми го дала УДБА. Ти сакаш на Макеонија да и го дадеш името ЦРНА. УДБА е ненадмината во "креативност"
19-06-2010, 09:56 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#39

(19-06-2010, 09:56 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(19-06-2010, 09:40 PM)ABC Wrote: Име кое би ја отсликувало истовремено и судбината на овој народ кој е со нераскинливо поврзан идентитет со името на државава.Покрај тоа предлогот “Црна“ симболично би му бил најблизок на Јордан Петревски ЦРНИ, како мошне активен член на форумов, со што тој уште повеќе би се идентифицирал, и би ги пронашол своите заеднички допирни точки кон името на поранешната негова држава.


Псевдонимот ЦРНИ ми го дала УДБА. Ти сакаш на Макеонија да и го дадеш името ЦРНА. УДБА е ненадмината во "креативност"

Значи, од УДБА имаме веќе 2 предлога: Вардарска и Црна. Ова ЦРНА ме потсетува на српската тајна организација ЦРНА РАКА. Навистина, Србија или дел од старата Србија не се откажува од Македонија.Nee_taka
20-06-2010, 07:14 AM
Reply
ABC
Unregistered

 
#40

(19-06-2010, 09:56 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Псевдонимот ЦРНИ ми го дала УДБА. Ти сакаш на Макеонија да и го дадеш името ЦРНА. УДБА е ненадмината во "креативност"

Без разлика дали УДБА те завикала ЦРНИ, сигурно предлогот бил прифатлив за тебе, штом го користиш за сите употреби.Така можеби и ЦРНА ќе биде поприфатлива за Македонците одколку ВАРДАР, зошто судбината да мораш да си го смениш сопственото име не е Вардарска ебаго, таа е повеќе ЦРНА судбина.
20-06-2010, 04:01 PM
Reply