Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.63 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VASKA ILIEVA - makedonska legenda
Author Message
cp855
Unregistered

 
#2

(04-04-2011, 01:29 PM)mence Wrote: Na koncerotot po povod 50 godini na scenata, legendarnata Vaska ja narece Suzana Spasovska kako nejzina naslednicka.
I navistina koga denska ja procitav vesta deka Suze pravi koncert po povod 10 godini od smrtta na Tetka Vaska, kako taa se narecuvase megju narodot, mnogu me iznenadi.
Sekoja cest na Suzana Spasovska.

ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА ФОЛК ЅВЕЗДАТА СУЗАНА СПАСОВСКА

[Image: 25555E41926D4F4C93CCEAEC3826D606.jpg]

Концерт во чест на Васка Илиева

Фолк ѕвездата Сузана Спасовска, наследничка на легендарната Васка Илева, организира свечен концерт по повод десетгодишнината од смртта на Илиева. Настанот ќе се одржи на 20 април во МОБ, а ќе учествуваат врвните интерпретатори од македонската фолк естрада. Освен личниот придонес и учество во организацијата на Сузана Спасовска, како организатори се јавуваат и музичката продукција С Национале и Националниот ансамбл Танец.
Илиева ја започна својата кариера во раните педесети, како член на ансамблот Танец. Нејзиниот репертоар содржеше над 800 песни. Таа почина во 2001 година, на 78 години. На својот јубилеен концерт по повод педесет години на сцената, Илиева ја посочи Сузана Спасовска како своја наследничка. (В.К.)05-04-2011, 09:48 PM
Reply


Messages In This Thread
VASKA ILIEVA - makedonska legenda - by mence - 04-04-2011, 01:29 PM
RE: VASKA ILIEVA - makedonska legenda - by cp855 - 05-04-2011, 09:48 PM
RE: VASKA ILIEVA - makedonska legenda - by cp855 - 05-04-2011, 10:01 PM
RE: VASKA ILIEVA - makedonska legenda - by mence - 06-04-2011, 01:41 PM
RE: VASKA ILIEVA - makedonska legenda - by cp855 - 06-04-2011, 02:57 PM
RE: VASKA ILIEVA - makedonska legenda - by mence - 15-04-2011, 02:36 AM
RE: VASKA ILIEVA - makedonska legenda - by cp855 - 15-04-2011, 09:28 PM
RE: VASKA ILIEVA - makedonska legenda - by cp855 - 24-04-2011, 08:17 AM
RE: VASKA ILIEVA - makedonska legenda - by mence - 15-04-2011, 02:38 AM