Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 2.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ЉУПЧО ГЕОРГИЕВСКИ КЕ НИ КАЖЕ ЗОШТО СЕ СМЕНИ ???!!!
Author Message
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(30-03-2011, 03:07 PM)hristo Wrote:
(30-03-2011, 02:41 PM)Solenik Wrote: За Љубчо имало УДБаши.
(20-03-2011, 08:15 PM)hristo Wrote: Тој се бореше за независна и самостојна Македонија. И тоа не се “ одредени заслуги“ тоа се најголеми и најпотребни заслуги во тој период. И тоа во услови кога беше окружен од удбаши и на само 24-25 години.

За нас немало.
(25-03-2011, 01:50 PM)hristo Wrote: Вашите строги и крути разбирања за КОС и УДБА треба да ги коригирате. Таа структура е разпарчана и поделена. Некои останаа со СДСМ, некои се приклучија на ВМРО-ДПМНЕ, некои работат за други, странски служби. И не СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да работат од ист центар, нивниот заеднички именител е узурпација на власта и лично богатење, а се користи ниската информираност и свест кај Македонецот.

Арно ама, има некоја невидлива рака, која дефинтивно не е УДБа, но ги има истите цели, истите одрведби, истите методи, и за неа работат истите луѓе (меѓу нив во никој случај не се оние кои најмногу придонесоа за Рејугословенизација преку србизавица на ВМРО ДПМНЕ во 1996-8).

(30-03-2011, 12:20 PM)hristo Wrote: Еј, Соколи. shoku im, не знаеш каков пресврт направи во моето мислење и разбирање.Se_klanjam.... Значи, Групацијата занесена во разобличувањето на корените на македонската несреќа не го гледа актуелното зло, кое е природен продолжеток на првичното зло ( промена на име, временска спогодба, економскиот пустош). Фактички, тоа е природно продолжување. Од тука, од таа нова свест за тој втор продолжеток ( сојуз со Србија) се се менува. Стариот распоред на сили во МК се руши. Нема повеќе левица и десница, нема повеќе Антички Мкедонци и Славомакедонци, нема патриоти и предавници... нема ништо од тоа. Од сега на дело ке бидат само две групи: едни кои се за независна Македонија и друга група кои се за сојуз со Србија. И точка, голема точка. Независно од национална, верска, партиска и било која друга припадност. Се друго е монтирана работа, ветар и магла. И борба за името, и антиквизација. ...

Фактички, со ова укажуваш дека ке има страотен трансфер на политичари во двата табора: едни за независна Македонија а друг за сојузот. Па, некои, кои сме ги запомниле како комуњари, да бидат во првиотт табор, а едни кои денеска се прават големи патриоти и борци за име и идентитет и антиквизација да бидат лоцирани во вториот табор. Ех, Соколи, што ми направи. Главата ми пука.Каков пресврт направи во моето размислување. Сепак, мала ограда. Ова се кажано држи вода, ако се оди во тој правец. Во секој случај, Христо нема повеќе “ да следи“, туку следствено поуката на Соленик ке мисли пологично и пообјективно.

А, еве и нешто околу тоа како Групацијата не го видела слонот во собата, Рејуговловенизацијата, де!

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...2#pid17452

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...3#pid17603

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...1#pid16351

П.С.
Па зарем не е логично што токму Љубчо е тој што прв од политичката елита почна да зборува за Рејугословенизација, кога нејзиното семе беше посадено во негово време: Падобранецот, палењето на Американската Амбасада, србизација на партијата, неговиот партнер Далавера живее во Белград-каде што му ги чува парите итн.

Кога цитираш, цитирај се...заради коректност, не поради другоSmajlito

На овој форум сум дошол доброволно, да дадам свој допринос. Ако сакаш да твоите ( вашите) ставови и тези допрат до македонските уши, тогаш треба да ја разберете целата комплексност на македонската сегашност. Вашите строги и крути разбирања за КОС и УДБА треба да ги коригирате. Таа структура е разпарчана и поделена. Некои останаа со СДСМ, некои се приклучија на ВМРО-ДПМНЕ, некои работат за други, странски служби. И не СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да работат од ист центар, нивниот заеднички именител е узурпација на власта и лично богатење, а се користи ниската информираност и свест кај Македонецот. Верувам дека кај челните луѓе, кај барем една таа структура има и други државни агенди за иднината на МК.Мојот личен став, кога гледам, дека не може да се направи организирана структура која ке биде вистинска алтернатива на овие два центра на моќ во МК, е да се користи секоја изјава, секоја информација која работи против нив. Вашата агенда е многу построга, исклучива и подразбира рушење на се и создавање ново. Сами кажавте, да се затвори А1, па после да се рушат и други, парафразирам.

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=930&page=5

Денешните ставови ( тези) на Љубчо Георгиевски не се поклопуваат со ставовите на денешното раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Тој е против антиквизацијата ( што не оддалечува од решавање на спор со името), тој е за решавање на спорот со името и за побрз влез на Мк во НАТО и ЕУ и тој ПРВ од постоечките познати македонски политичари проговори јавно за “ рејугословенизација“. Тоа укажува дека сите тие работи, или барем дел од нив, :“ Падобранецот, палењето на Американската Амбасада, србизација на партијата, неговиот партнер Далавера живее во Белград-каде што му ги чува парите итн.“ не било под негова директива, туку на кругови околу него. Или, тоа е , или пак го сменил ставот? Воглавном, тој е прв и единствен политичар во МК, кој ја навести рејугословенизацијата. Што за луѓе што мислат логично, нели Соленик, кажува дека е против тоа а не дека е за тоа. Д не испадне дека сум негов дрвен адвокат. Само сакам да мислам логично.

Баш тоа е најболното Христо. Што бил премиер, против тие работи е, а немал моќ(или не сакал, не можел, бил заќутен, како ќе ја свртиш исто ти е) да тоа го спречи. Додуша, не е тој крив што за србоманството и југословенството во Македонија, па да убедува некого што да биде, тој не можеше да им забрани на луѓето да протестираат против тие бомбардирања,(кое е демократско право) и што во секое невидливо за јавноста ќоше од Скопје имаше испокршени коли на ОБСЕ, ама дозволи да се случи американската амбасада. Заслугите негови се неспорни, ама и грешките не можеме да ги проголтуваме само зашто некого почитуваме. А за случувањата во неговата партија, Падобранци и што уште не, секако дека виновен е тој. Како и сега Груевски што го кривите за истото. Прво и основно, оние луѓе кои беа околу него, тој ги избираше. А што тие му направија него, па и на државата гледаме денес. Сите кои му го пушеа, сега го плукаат и клеветат, а не им сметаше дур се богатеа под негов мандат. Ама тоа е, пак негова грешка. Проблемот што имаше несаглам луѓе во потесното партиско опкружување, е негов. И он знае, сам си кажува.
30-03-2011, 06:09 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: ДАЛИ ЉУПЧО ГЕОРГИЕВСКИ КЕ НИ КАЖЕ ЗОШТО СЕ СМЕНИ ???!!! - by Nikola - 30-03-2011, 06:09 PM