Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IBM and the Holocaust
Author Message
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#2

Времето кога ИБМ и сите Американски корпорации работеа во 1920тите па до Втората Светска војна,не постоеа системи на контрола на бизнисите.
Имено до тогаш не постоеше концептот за општествена одговорност на корпорациите како и на стопанствениците.Па ништо чудно за таквите постапки на ИБМ за време на Втората Светска војна.
До војната во Виетнам честа практика беше,корпорациите и бизнисите да бегаат од одговорност,како и да се става профитот на прво место а да не се води грижа за квалитетот и за етиката.
По војната полно работи се сменија во Американското општество.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
11-01-2011, 04:18 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: IBM and the Holocaust - by basilius_2 - 11-01-2011, 04:18 PM
RE: IBM and the Holocaust - by basilius_2 - 01-03-2011, 12:33 AM
RE: IBM and the Holocaust - by toni_a - 01-03-2011, 08:32 AM
RE: IBM and the Holocaust - by basilius_2 - 22-03-2011, 12:36 AM