The following warnings occurred:
Warning [2] count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable - Line: 871 - File: showthread.php PHP 7.4.30 (Linux)
File Line Function
/showthread.php 871 errorHandler->error

Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СУПИ
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#1

Су­па од спа­наќ

Пот­реб­но:

30 г пу­тер
150 мл слат­ка пав­ла­ка
1 ла­жи­ца за­чи­нал
1,6 л во­да
1 кг ком­пи­ри
450 г спа­наќ
1 ла­жич­ка рен­да­на ко­ра од ли­мон
2 чеш­ни­ња лук
150 г кро­мид
сол

При­гот­ву­ва­ње: во заг­ре­а­ни­от пу­тер крат­ко про­пр­же­те ги сит­но сеч­ка­ни­от кро­мид и ис­тол­че­ни­от лук. Пре­лиј­те ги со еден ли­тар во­да, до­да­де­те ги ком­пи­ри­те исе­че­ни на по­го­ле­ми пар­чи­ња, ис­чис­те­ни­от спа­наќ, рен­да­на­та ко­ра од ли­мон и за­чи­на­лот. Се­то тоа ва­ре­те го око­лу 15 ми­ну­ти, до­де­ка ком­пи­ри­те не омек­нат. Ос­та­ве­те ја сме­са­та да се из­ла­ди, а по­тоа из­мик­си­рај­те ја. Вра­те­те ја су­па­та во тен­џе­ре­то, до­да­де­те го ос­та­то­кот од во­да­та, мал­ку сол и се­то тоа ва­ре­те го око­лу 10 ми­ну­ти. На крај во су­па­та из­ме­шај­те ја слат­ка­та пав­ла­ка.
(This post was last modified: 06-01-2010, 12:01 AM by Пеницилин.)
05-01-2010, 01:56 PM
Reply


Messages In This Thread
СУПИ - by mence - 05-01-2010, 01:56 PM
RE: СУПИ - by mence - 24-01-2010, 11:34 AM
RE: СУПИ - by mence - 03-02-2010, 02:01 PM
RE: СУПИ - by mence - 06-02-2010, 12:45 AM
RE: СУПИ - by mence - 06-02-2010, 12:48 AM
RE: СУПИ - by mence - 10-02-2010, 04:40 AM
RE: СУПИ - by mence - 16-07-2010, 01:35 PM
RE: СУПИ - by mence - 11-10-2010, 01:36 AM