The following warnings occurred:
Warning [2] count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable - Line: 871 - File: showthread.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/showthread.php 871 errorHandler->error

Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.13 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
БАЛКАН
Author Message
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#1

Бугарија најавува блокада за Турција во ЕУ

[Image: istanbul-more1.jpg]

Турски медиуми објавија дека Бугарија се подготвува официјално да побара од Турција обесштетување од 10 милијарди долари од Анкара за имотите на бегалците од Тракија кои се иселиле од Турција по 1913 година.

Медиумите се повикуваат на изјава на министерот без ресор Божидар Димитров, задолжен за прашања на Бугарите во странство. Тие јавуваат дека Димитров дал сигнал оти ако обесштетувањето не биде платено, Бугарија ќе предизвика пречки за членство на Турција во ЕУ.

Димитров потенцирал дека прашањето за обесштетување е во извештајот на ЕК за напредокот на Турција за 2008 година.

Медиумите го насочуваат внимание на изјавата на Димитров дека решението на тој проблем е услов за членство на Турција во ЕУ. Тој изјавил дека во врска со барањето се проучуваат документи од државните архиви и оти прашањето за обесштетување фигурира во Анкарскиот договор од 1925 година меѓу Бугарија и Турција кој се уште е на сила.

Според медиумите, прашањето за обесштетувањето ќе биде разгледано за време на посетата на премиерот Бојко Борисов во Турција во крајот на месецов.

Турција го губи ентузијазмот за влез во ЕУ

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган предупреди дека „ентузијазмот на Турците за влез во Европската унија е намален заради однесувањето на некои лидери на земјите-членки“.

Во интервјуто, објавено во понеделник во списанието „Критер“, Ердоган подвлекува дека останува непроменета позицијата на владата за присоединувањето на Анкара во европското семејство.

„Процесот за членство во ЕУ е прашање, што не подлежи на промена во дневниот ред на неделните седници на Советот на министри“, изјави Ердоган.

Тој смета дека поради однесувањето на некои земји и нивните лидери во ЕУ, постои недоволен ентузијазам кај Турците за европската интеграција.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118283
05-01-2010, 10:31 AM
Reply


Messages In This Thread
БАЛКАН - by Pirinec-Vrhovist - 05-01-2010, 10:31 AM
RE: БАЛКАН - by МКД - 11-01-2010, 08:40 AM
RE: БАЛКАН - by Pirinec-Vrhovist - 13-02-2010, 01:43 PM
RE: БАЛКАН - by mungos - 13-02-2010, 11:54 PM
RE: БАЛКАН - by Pirinec-Vrhovist - 06-03-2010, 02:14 PM
RE: БАЛКАН - by Pirinec-Vrhovist - 14-05-2010, 09:56 PM
RE: БАЛКАН - by basilius_2 - 19-05-2010, 03:55 AM
RE: БАЛКАН - by Pirinec-Vrhovist - 23-05-2010, 12:06 PM