The following warnings occurred:
Warning [2] count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable - Line: 871 - File: showthread.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/showthread.php 871 errorHandler->error

Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 1.77 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Совети за здравјето
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#1

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=221D5D87...A1ПРАВИЛНА ИСХРАНА


Грицкајте здраво!


Здравите маснотии со кои изобилуваат оревите, бадемите, лешниците и останатите коскести плодови го намалуваат ризикот од рак, нивото на лошиот холестерол, ги штитат крвните садови и го забрзуваат зараснувањето на рани. Им се препорачуваат на сите кои се бават со потешка физичка работа

Бадеми против заборавеност
Најновите истражувања покажале дека некои влакна кои се наоѓаат во бадемите ја блокираат апсорпцијата на маснотии. Тоа значи дека иако се калорични од нив нема да се здебелите. Еден грст бадеми дневно обезбедува 35% од дневните потреби за витамин Е, моќен антиоксиданс кој е одлична превенција од Алцхајмерова болест.
30 грама содржат: 163 калории, 6 г протеини, 14 г маснотии

Кикиритките го регулираат шеќерот
Ова растение официјано не спаѓа во јаткасти плодови туку во мешунки како што е гравот и грашокот. Кикиритките му помагаат на организмот да го избалансира нивото на шеќерот во крвта.
30 грама содржат: 166 калории, 7 г протеини, 14 г маснотии

Индиски ореви за опуштање
Индиските ореви содржат многу железо што е значаен податок за вегетаријанците и бремените жени. Освен железо богати се и со цинк кој ја зголемува отпорноста на организмот, а особено го јакне лимфниот систем. Содржат и магнезиум, кој го опушта нервниот систем и мускулите.
30 грама содржат: 175 калории, 7 г протеини, 14 г маснотии

Ф'стаци за имунитет
Стручњаците ги препорачуваат бидејќи содржат многу витамин Ц, каротен, калиум, фосфор, железо и калциум. Ф'стаците се добри за косата, видот, кожата, крвните садови, бубрезите и за јакнење на имунитетот.
30 грама содржат: 168 калории, 5 г протеини, 12 г маснотии

Лешниците ублажуваат болка
Мешавината од витамините Б во лешниците благотворно делува на нервниот систем и, заедно со липидите и масните киселини, ја подобрува работата на мозокот. Лешникот ги ублажува и хроничните тегоби бидејќи содржи состојки кои го стимулираат лачењето на серотонин, хормон на среќата. Овој хормон ја намалува чувствителноста па се препорачува кај оние со хронични болки.
30 грама содржат: 213 калории, 4 г протеини, 20 г маснотии

Ореви против воспаленија
Ако јадете ореви ќе го подигнете нивото на добриот, а ќе го намалите нивото на лошиот холестерол. Оревите се богати со омега-3 масни киселини, па ги ублажуваат воспаленијата кои се опасни за артериите, покажала една нова студија. Тие помагаат и во зараснувањето на скршените коски.
30 грама содржат: 185 калории, 4 г протеини, 19 г маснотии#

008BDDB0A81C8C
(This post was last modified: 06-01-2010, 12:00 AM by Пеницилин.)
04-01-2010, 02:47 AM
Reply


Messages In This Thread
Совети за здравјето - by mence - 04-01-2010, 02:47 AM
RE: Soveti za zdravjeto - by mence - 04-01-2010, 02:55 AM
RE: Soveti za zdravjeto - by mence - 04-01-2010, 02:57 AM
RE: Soveti za zdravjeto - by mence - 04-01-2010, 03:17 AM
RE: Soveti za zdravjeto - by mence - 05-01-2010, 02:02 PM
RE: Soveti za zdravjeto - by mence - 05-01-2010, 02:06 PM
RE: Soveti za zdravjeto - by dzandar - 07-01-2010, 04:03 PM
RE: Soveti za zdravjeto - by zorka - 01-01-2011, 09:32 PM
RE: Soveti za zdravjeto - by mence - 05-01-2010, 03:14 PM
RE: Soveti za zdravjeto - by mence - 05-01-2010, 03:16 PM