Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Кои се приоритетите на Македонија?
Author Message
ogledalo
Unregistered

 
#9

добре ве најдов добри луѓе!!!

намерно ја одбрав оваа тема за мој прв пост на форумов од едноставна причина што насловот е провокативен и секогаш актуелен.

приоритетите според мене ќе ги изложам на краткорочни и долгорочни

краткорочни

- куртоазно учество во преговорите со грција без притоа напињање да се пронајде решение, зашто секој компромис каков и да е го обезличува нашето постоење, или комарџиски кажано ние сме принудени на покер маса да играме со сиот влог од прва рака.
дури и правење на ситуација тие преговори да се напуштат, али сето тоа пшолитички изиграно да Грците се виновници за тоа `напуштање``
- економско потегнување на врски со земји како кина, русија, индија и слично а во меѓувреме и зајакнување на западноевропските исто.
- нов попис на население посебно ажурирање по графа националност.
- интегрирање активно во политички живот на македонската емиграција
- потпишување на взаемен договор економско-воен со Турција

долгорочни

- реформи во образование поставени на темели на национална историја
- зголемување на наталитет кај македонците
06-01-2010, 05:25 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Кои се приоритетите на Македонија? - by ogledalo - 06-01-2010, 05:25 PM