Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(10-05-2010, 10:43 PM)Vodno konche Wrote: Да да вие историја учите само од Тито,дебек ние сме марсовци со испрани мозоци.И ние имаме пристап до информации,до документи од вашите архиви и знаеме какви лајненици сте правеле заедно со србите и грците.Знаеме за вашите договори за делба на Македонија каде се пазарите како за стока а не за народ.
Ако наистина знаеш какви са били договорите и как са направени и кой е виновен, немаше да го кажеш това.
Прво нашата грешка е била дека си вземаме за цар австриец - Фердинанд. И точно този будала е виновен не само за договора за делба на Македония, но и за втората балканска война, в която положението се осира. След това е изгонен от България, ама каква полза.
Но все пак да уточним - не само Фердинанд е виновен - договорот за делба между България и Сърбия е бил спорен, а между Грция и България изобщо немало договор - грците сакали, но Фердинанд казал - докаде стигне български войник, до там ще е границата.
Ако Фердинанд бил да почака малце, а да не напада србите и грците, то Македония можеше да остане цела, но е имало голем натиск точно от македонските комити ако не знаеш, те са сакали да биеме веднага грците и србите и ние сме ги били, но ни нападат румуните и турците и след това договорът е бил наложен под диктат - това е била българска национална катастрофа, така че не си много писмен односно това. Лоша дипломация и бързането на македонците ВМРО ни провалят, както и простиот цар Фердинанд, след това Првата светска война ги спукваме от бой и србите и румуните и грците, но Германия губи войната и ние исто - ето ти втората българска национална катастрофа...Ама айде. Не си ли виждал българските бойни знамена на македонските трупи - на българскиот флаг е написано - Охрид, Прилеп, Скопие, както и да е, той Тито нема да ви ги каже тези работи(това беше шега).

Kako prvo kako udbas(ovaa mi go zalepia kolegite) jas gi imam dokumentite od bugarsko,grcko,srpskite dogovori do 1913 godina,i ne e edn tuku stotici vakvi dogovori kade vie se pazarite za narodot vo Makedonija i nejzinata teritorija.Ovie dokumenti gi ima i kaj vas zatoa sto originalite se od bugarskite arhivi,no vas uste vi gi nemaat pokazana zato asto se protiv vasata bugarstina.
Kako vtoro Ferdinant ne e avstriec,tuku germanec zatoa sto spored vas nema nacionalnost avstriska tuku samo germanskaTuktuk0ni.
Kako treto prikaznata so znaminjata e samo za podiganje na moralot na vojnicite,zatoa sto istata aa edinica sostavena od makedonski dobrovolci ne se bori za osloboduvanje na Makedonija tuku se bori na edrenje.
Zatoa pred da davas otcenki koj kolku znaj proveri kaj vas kolku ste zapoznaeni so rabotite,nemoj da se stramis.Sepak i todor zivkov znae da peri mozok.ShokShokShok
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
11-05-2010, 07:52 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Билатерални односи: Македонија - Бугарија - by афион - 11-05-2010, 07:52 AM
RE: Билатерални односи: Македонија - Бугарија - by Охридски потомък - 20-12-2012, 04:04 AM