Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

Да да вие историја учите само од Тито,дебек ние сме марсовци со испрани мозоци.И ние имаме пристап до информации,до документи од вашите архиви и знаеме какви лајненици сте правеле заедно со србите и грците.Знаеме за вашите договори за делба на Македонија каде се пазарите како за стока а не за народ.
Ако наистина знаеш какви са били договорите и как са направени и кой е виновен, немаше да го кажеш това.
Прво нашата грешка е била дека си вземаме за цар австриец - Фердинанд. И точно този будала е виновен не само за договора за делба на Македония, но и за втората балканска война, в която положението се осира. След това е изгонен от България, ама каква полза.
Но все пак да уточним - не само Фердинанд е виновен - договорот за делба между България и Сърбия е бил спорен, а между Грция и България изобщо немало договор - грците сакали, но Фердинанд казал - докаде стигне български войник, до там ще е границата.
Ако Фердинанд бил да почака малце, а да не напада србите и грците, то Македония можеше да остане цела, но е имало голем натиск точно от македонските комити ако не знаеш, те са сакали да биеме веднага грците и србите и ние сме ги били, но ни нападат румуните и турците и след това договорът е бил наложен под диктат - това е била българска национална катастрофа, така че не си много писмен односно това. Лоша дипломация и бързането на македонците ВМРО ни провалят, както и простиот цар Фердинанд, след това Првата светска война ги спукваме от бой и србите и румуните и грците, но Германия губи войната и ние исто - ето ти втората българска национална катастрофа...Ама айде. Не си ли виждал българските бойни знамена на македонските трупи - на българскиот флаг е написано - Охрид, Прилеп, Скопие, както и да е, той Тито нема да ви ги каже тези работи(това беше шега).
10-05-2010, 10:43 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Билатерални односи: Македонија - Бугарија - by Vodno konche - 10-05-2010, 10:43 PM
RE: Билатерални односи: Македонија - Бугарија - by Охридски потомък - 20-12-2012, 04:04 AM