Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Година на бугарската култура во Македонија
Серијата културни настани што ќе ја одбележат годината на бугарската култура во Македонија ќе се одржуваат од денеска, на универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА, што доаѓа по престојот на група професори и студенти на филмски и театарски институции во БугаријаДенеска во 18 часот ќе се одржи портрет на бугарскиот романсиер Виктор Пасков (1949–2009) и претставување на неговиот роман „Балада за Георг Хениг“, капитално дело на современата бугарска проза, кое неодамна е објавено на македонски јазик. За делото на Пасков ќе говорат ректорот на ЕСРА, Јордан Плевнеш, и претседателот на фондацијата „Балканика“, Николај Стојанов. Со ова тие ќе ја обележат серијата на „Плејада Балканика“, театарска и филмска адаптација на најзначајните балкански писатели. Во 19.30 часот ќе биде прикажан филмот направен по романот „Ти кој што си на небото“ (1990).

Годината на бугарската култура во Македонија, ЕСРА ја организира со КИЦ на Бугарија во Скопје, а ќе продолжи со поетски театар посветен на современата бугарска поезија, гостување на значајни претстави од Бугарија на фестивалите „Актерот на Европа“ во Преспа и МОТ во Скопје, недела на бугарскиот филм во Скопје и повеќе градови низ Македонија и други содржини.
03-05-2010, 04:26 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Билатерални односи: Македонија - Бугарија - by афион - 03-05-2010, 04:26 PM
RE: Билатерални односи: Македонија - Бугарија - by Охридски потомък - 20-12-2012, 04:04 AM