Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

(13-12-2012, 12:00 PM)Пѫт Wrote:
(13-12-2012, 10:26 AM)Басарбовски Wrote:
Quote:perko, 12.12.2012 12:44:34

iskreno do sega sekogas sum zboruval za bugarite vo superlatif duri i prijatelite pocnaa da me vikaat bugarofil.na site im kazuvav deka tie se nasi braka i nema da ne ostavat na cedilo.no sega bi sakal na site da im se izvinam za pogresnoto moe interpretiranje na nestata,ovie ne ni se ama bas nikakvi braka,duri posle ova ni stanaa najgolemi dusmani.prokleti da ste,od deneska ne sakam nisto poveke da slusnam za tie luge,so ovoj poteg mislam deka gi unistija i site simpatizeri.da se ujdisas so najgolemiot dusman na tvojot brat......navistina nemam poveke komentar,bruki

Възможно ли е някои македонец със симпатии към българите да каже дали ги изживява нещата по същия начин както перко?

Јас гледав со симпатии кон бугарскиот народ и култура, и се уште гледам, тоа нема никаква врска со политиката. Но кон бугарската држава секогаш сум гледал со резерва бидејќи од ваша страна од извесни лица постојано пристига едно цинично, лигаво и недолично однесување.

Можам со сигурност да ти кажам дека со овој чекор Бугарија изгуби многу, ако воопшто и' значело мислењето на просечниот, обичен Македонец кој не виси по форуми и кој си ја гледа својата работа. Едноставно ги зацементира стереотипите градени со децении. Во спротивното ќе ве убедуваат само најтврдите симпатизери на Бугарија кои во неа секогаш ќе гледаат нешто божествено и неостварливо, но мислам дека во однос на односот на Македонецот тие ќе ве залажуваат и ќе се самозалажуваат, или пак ќе зборуваат дека сите во Македонија се претвориле во србомани или не знам што.

Што да ти кажам, со ова поништивте и признавање и тенкови и вакцини и се', бидејќи не е само тоа што Бугарија не' блокираше, туку начинот на кој го направи тоа, одменувајќи ја фалираната Грција, во момент кога таа самата беше на работ да не може да стори ништо на мене лично не ми личи на ништо друго туку, да бидам директен, соучесништво во прикривањето на криминалот и геноцидот кој Грција го има направено и го прави од Букурешт 1913 па наваму, лулката на демократијата.

Прванов, Желев и Стојанов се во право кога го критикуваат овој чекор на Бугарија, но мислам дека вашето општество не е во состојба да го проумее тоа.

Къде беше независимото македонско гражданско общество кога 20 години се плюка по България . Къде беше когато правителството даваше милиони за филми и музеи на абсолютна анти българска основа. За всеки друг съсед има лоби и една сурия интелектуалци да го бранят само срещу България всички са единни. Вие по анти бълтари неможе да станете. Няма накъде повече.
Без Ботев няма България
13-12-2012, 06:44 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Билатерални односи: Македонија - Бугарија - by Топорчо - 13-12-2012, 06:44 PM
RE: Билатерални односи: Македонија - Бугарија - by Охридски потомък - 20-12-2012, 04:04 AM