Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Бојко Борисов, блгарскиот Премиер го сними филмот “ Четврто полувреме“, како продолжеток на македонскиот филм “ Трето полувреме“, на лажниот патриот Дарко Митрески. Филмот имаше премиера вчера, во Брисел, пред најелитната европска публика. За информирани и разумни луѓе тоа беше очекуван потег. Ако некој сметал на масовниот мазохизам кај Блгарите во однос на релациите со Македонија, сега работите ке му се појасни. Нашите упорно забораваат дека еден од најбитните услови во процесот на интегрирање во ЕУ се добрососедските односи. А тој услов е од елементарна причина што кревката творевина ЕУ не може да ги издржи нерешените меѓусоседски проблеми. Со антиквизацијата ги влошивме односите со Грција ( непотребно им дадовме аргументација), а со континуираната антиблгарска кампања, каде водечкото место го има филмот “ Трето полувреме“, сосем неотребно ги влошивме односите и со Блгарија. Наместо таа земја да ни стане најголем лобист, таа стана најголем противник. Зошто така? Има , за мене, само три објаснувања:

1. Актуелната власт составена , претежно, од млади и политички неискусни луѓе, процениле дека сега е време за е*ање на целиот свет, па тоа го прават несвесни за последиците.

2. Актуелната власт не сака, свесно, да влезе во ЕУ и НАТО, затоа што европскиот мониторинг ке биде построг и нема да можат да прават што сакаат, т.е. тендерската коалиција не ке може така да функционира.

3. Се ова се прави затоа што ова власт има друга државна агенда. ВМРО-НП го вика ова ВМРО-ДПМНЕ - ВМРО-шајкачка.

4. Се по малку од првите три.
12-12-2012, 08:35 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Билатерални односи: Македонија - Бугарија - by hristo - 12-12-2012, 08:35 AM
RE: Билатерални односи: Македонија - Бугарија - by Охридски потомък - 20-12-2012, 04:04 AM