The following warnings occurred:
Warning [2] count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable - Line: 871 - File: showthread.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/showthread.php 871 errorHandler->error

Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Канџите на УДБ-а
Author Message
Kapidan
Unregistered

 
#1

Ниту во родените, ниту во умрените

През 2000 г. помладиот брат на Петар Манчев Костадиновски (1924-1978), Владимир Костадиновски (р. 1925 г.) со цел да поднесе Барање за пристап и увид во личното досие на споменатото лице, во Пехчево и Делчево бара извод од матичната книга на родените и матичната книга на умрените. Но, добива одговор дека такво лице нема ниту во книгите на родените, ниту во книгите на умрените. А, без еден од овие изводи не е возможно да се поднесе Барање за пристап и увид во личното досие. Последното станува уште позначајно затоа што сестрите и братотот на божем непостоечкиот Патар Костадинов, кој починал 1978 г. во болницата во Демир Хисар, за неговата смрт биле информирани откако било погребано неговото тело. Кога побарале да им го покажат гробот на Петар Костадиновски, од болницата во Демир Хисар пратиле некое душевно болно лице да им го покаже гробот на болничките гробишта. Таму имало неколку нови гробови без крст и без било каков напис за името на погребаниот. Душевно болното лице им покажал некој гроб и рекол дека тоа е гробот на Петар Костадиновски.

Петар Костадиновски е роден на 25.06.1924 г. во село Панчарево, Царевоселско (Делчево). Мајка му Параскева (р. ? г. - 1975) през турско била егзархиска учителка, а потоа домакинка. Татко му Манчо (р. ? г. - 1985) бил земјоделец. Неговите браќа Стојан (1921-1989) и Владимир се учесници во „Народноосолободителната борба и Народната Револуција“. През Втората световсна војна Петар Костадиновски не војувал, но станал член на Народноослободителниот одбор во Пехчево. После војната, во Скопје през учебната 1945/1946 г. завршил „Школа за народни учители“. Се вработил како учител во Делчево. Следната 1947 г., како „преподавател“ (учител) по историја и географија во училиштето „Св.Јован Бигорски“ во Скопје го посетувал едномесечниот курс по наведените училишни предмети. Во 1950 г. од Делчево заминува за Скопје со цел да се вработи таму и да се запише на Филозовскиот факултет. На истиот факултет бил избран за секретар на основната организација на Комунистичката партија на Југославија. Во 1952 г. го запишал петтиот семестар. Кога го упасиле бил вонреден студент на истиот факултет и воспитувач во интернатот „Здравко Цветковски“ Скопје. Го затвориле во МВР, во „УДБ-а за Макединија“. Таму бил малтретиран до безсознание, покасно на своите биски им рекол дека многу го тепале. Потоа е однесен во душевна болница во Скопје, а оттаму во душевната болница во Демир Хисар каде починал 1978 год.

[Image: files?file=Petre-Kostadinov.jpg]

Најблиските роднини на Петар Костадиновски, братот Владимир и сестрите Љуба (р. 1928 г.) и Зора (р. 1932 г.) до ден денешен не знаат зошто бил уапсен.
[Image: files?file=Egzarhija.jpg]
Препис од Егзархиската книга на родените во која е заведен през 1942 год.
[Image: files?file=Diploma-Petar.jpg]

Препис од Диплома за завршена Школа за народни учители

[Image: files?file=Petar-Kostadinovski-potvrda.jpg]
Потврда за завршен курс по историја и географија
[Image: files?file=Patra-Kostadinovski-sl-kn.jpg]
Службена книшка на Костадиновски Патар Манчев

[Image: files?file=Petar-Kostadinovski-sl_kn_2.jpg]

„Службеничката книшка служи како доказ дека некое лице се навогја во државна служба.“

[Image: files?file=Petar-Kostadinovski-stud-legit-3.jpg]
[Image: files?file=Petar-Kostaadinovski-stud_legitimacija.jpg]

[Image: files?file=Petre-Kostadinov-%289%29.jpg]

[Image: files?file=Petar-Kostadinovski-index-3.jpg]
01-01-2010, 11:26 PM
Reply


Messages In This Thread
Канџите на УДБ-а - by Kapidan - 01-01-2010, 11:26 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by basilius_2 - 02-01-2010, 01:11 AM
RE: Канџите на УДБ-а - by МКД - 11-01-2010, 07:59 AM
RE: Канџите на УДБ-а - by basilius_2 - 02-01-2010, 04:07 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by basilius_2 - 02-01-2010, 04:17 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by mence - 11-01-2010, 10:12 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by basilius_2 - 12-01-2010, 05:18 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by mungos - 13-02-2010, 09:03 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by raspberry - 23-02-2010, 06:06 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by mungos - 23-02-2010, 06:25 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by raspberry - 23-02-2010, 06:40 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by mungos - 23-02-2010, 06:41 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by raspberry - 23-02-2010, 06:45 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by mungos - 23-02-2010, 06:46 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by mungos - 24-02-2010, 01:32 AM
RE: Канџите на УДБ-а - by mungos - 24-02-2010, 01:53 AM
RE: Канџите на УДБ-а - by mungos - 24-02-2010, 03:06 AM