Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 14 Vote(s) - 3.43 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Вонредна состојба во Албанија поради поплавите
Author Message
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#2

Поплави во Албанија - евакуирани 900 лица
07.01.2010

[Image: bamir-topi.jpg]
Претседателот Бамир Топи повика на евакуацијата


Околу 900 лица се евакуирани од поплавите, што го зафатија северниот дел на Албанија, соопшти синоќа министерот за внатрешни работи Љуљзим Баша.

„Состојбата со поплавите и натаму е многу тешка, а продолжува евакуацијата на населението од повеќе селски населби“, рече Баша, додавајќи дека досега се поплавени најмалку 870 домови и речиси пет илјади хектари земја.

Албанскиот претседател Бамир Топи, кој во средата вечер го посети северниот дел на земјата, го повика населението да ја прифати евакуацијата од поплавените делови.

Во евакуацијата се вклучени околу 200 припадници на војската и полицијата, а според албанските медиум помагаат и 16 припадници на Косовскиот безбедносен корпус.

Поради големиот доток во реките Буна, Дрим и Гједер, од акумулациите на хидроцентралата Коман - Фиерза и Вау и Дејес и натаму се испушта вода од сигурносните порти.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118361
07-01-2010, 06:35 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Вонредна состојба во Албанија поради поплавите - by Pirinec-Vrhovist - 07-01-2010, 06:35 PM