Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
И НАТО ГО ПРАТИ КАТИЉ ФЕРМАНОТ-НИКОЈ НЕ ВЕРУВА ВЕКЕ НА ЛАЖОВОТ ЗАЕВ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,934
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:НАТО ги испорача условите за членство на Македонија


[Image: 455px-Location_NATO_2017_blue.svg.png]
Дали НАТО ке е НАТО без САД ??

20 август 2018
Владата на Македонија ги прими упатствата на НАТО кои треба да се исполнат во временски период од 18 месеци, како што беше наведено на Самитот на Алијансата што се одржа на 11 и 12 јули. Македонија мора да исполни голем број политички, економски, безбедносни и судски услови, а успесите на земјата мора да бидат крунисани до крајот на април 2020 година.
Во документот испратен до институциите што Алсат М го обезбеди од свои извори, за сите министерства има многу задачи, но нивната координација ќе биде направена од страна на Координативен совет на владино и министерско ниво, кој се очекува да помине на седница на извршната власт следниве денови. Во документот испратен од генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, меѓу политичките услови што земјата мора да ги исполни е наведено:
Продолжување на владеењето на правото и реформите во судството, вклучувајќи го зајакнувањето на независноста на судството и преземање активни чекори за зајакнување на одговорноста за корупција и организиран криминал, вклучително и на високо ниво.
Да се зголемуваат напорите за изградба на функционално мултиетничко општество засновано на целосна имплементација на Охридскиот рамковен договор.
Целосно спроведување на сите пропишани внатрешни процедури во однос на договорот за решавање на прашањето за името, што е услов за успешно завршување на процесот на пристапување.
Да се обезбеди поголема отчетност и соодветен надзор над разузнавачките и безбедносните служби. Имплементацијата на препораките од меѓународните партнери и законите донесени од декември 2017 година во оваа област.
Покрај политичките прашања, документот, исто така, нагласува бројни услови во областа на одбраната и војската. Меѓудругото, се нагласува потребата за следново:
Да се осигура дека нема уставни или законски ограничувања кои би можеле да ги попречат колективните одбранбени операции, да се проверат внатрешните процедури за испраќање на вооружени сили во странство.
Да се осигура дека сите стратешки насоки за развој, трансформација и функционирање на националниот систем на одбрана и способностите се во согласност со идното членство во НАТО.
Да се започне со спроведување на плановите за реструктуирање и модернизација на вооружените сили со цел постигнување на планираните воени капацитети и развивање на поспособни, расположливи и одржливи сили способни да придонесат на мисиите на Алијансата.
Одржување на нивото на расходи за одбраната што е доволно за поддршка за преструктуирање и модернизација на вооружените сили, што ќе овозможи ефективен придонес кон Алијансата, итн.
Во рамките на реформите предложени од НАТО, земјата мора да исполни низа услови во областа на безбедноста, правните работи и ресурси кои вклучуваат тендерски процедури, како и обезбедување на буџет за заедничко финансирање на програмите на Алијансата. Разговорите меѓу Македонија и НАТО се очекува да започнат следниот месец, додека како што е наведено во документот, врз основа на досегашното искуство, може да траат до април 2020 година, кога се очекува финализација преку ратификација од страна на земјите членки и официјално Скопје.
Семра Мусаи

АЛСАТ


Мои коментари на фб во групата на форумов КОЛЕ:


Quote:Кога пишував дека и НАТО за да ја прими Северна Македонија ке ги бара условите кои ги постави ЕУ. Многумина од подржаувачите на лажовот Заев велеа дека јас сум манипулант, терам некој инает ама еве го обзанија и катиљ ферманот кој го прати НАТО до лажовот Заев.
Ги издвоив само овие две барања, барања кои Заев ке ги исполни НИКОГАШ ПА НИ ТОГАШ!
-Продолжување на владеењето на правото и реформите во судството, вклучувајќи го зајакнувањето на независноста на судството и преземање активни чекори за зајакнување на одговорноста за корупција и организиран криминал, вклучително и на високо ниво.
-Да се обезбеди поголема отчетност и соодветен надзор над разузнавачките и безбедносните служби. Имплементацијата на препораките од меѓународните партнери и законите донесени од декември 2017 година во оваа област.

пс. денеска откако јго објавив текстот: СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ ВО КОЈ ДОКУМЕНТ Е ЗАПИШАНА-ГАРАНТИРАНА ВАШАТА ЕТНИЧКА ПРИПАДНОСТ КАКО МАКЕДОНЦИ, главните пропагнадисти на Заев лажовот ги нема во групава. Да видам дали некој од нив ке искоментира нешто за катиљ ферманот на НАТО!!
Quote:Уште малку од катиљ ферманот на НАТО:
....... како и обезбедување на буџет за заедничко финансирање на програмите на Алијансата.
Тоа ке биде 4% од БДП!!
4% се услов САД да остане во НАТО.
Тие 4% преведено во СЕВЕРНОМАКЕДОНСКИ пари ке биде околу 350 милиони евра.
Некој да им објасни на Северномакедонците дека за да ги обезбеди овие пари владата на Северна Македонија , ке мора северномакедонците да работат повеке а да земаат помалку . Владата на Северна Македонија ке мора да ги качи даноците. Значи нема НАТО КЕ НЕ БРАНИ без пари!
21-08-2018, 11:33 PM
Reply


Messages In This Thread
И НАТО ГО ПРАТИ КАТИЉ ФЕРМАНОТ-НИКОЈ НЕ ВЕРУВА ВЕКЕ НА ЛАЖОВОТ ЗАЕВ - by ЈорданПетровски - 21-08-2018, 11:33 PM