Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Димитар Талев
Author Message
demmian
Unregistered

 
#25

(07-07-2010, 09:02 AM)Paradigm Wrote: Така ли пишете днеска в Македония?Гледаш и той говори за Горна и Долна земя...

(06-07-2010, 10:28 PM)demmian Wrote: Добро,тогаш дај кажи како тоа денес постои македонски јазик,кој е доста различен од вашиот бугарски,многу Македонци не ни го разбираат бугарскиот.

Ајде ја прифаќам за вистинита тезата дека Блаже Конески го ,,измислил,, и кодифицирал македонскиот литературен јазик-ОК,така нека е!

Ама ајде бре кажи како тоа на цела нација да и го внушиш тој ,,вештачки создаден јазик,, та преку вечер цела нација да земе да зборува на новосоздадениот јазик?! Хммм,како?!

Во тоа есперантистите не успеаа,не пак Блаже Конески.

Ајде кажи бугарине,јас да речеме ќе измислам нов јазик,ама кажи ја рецептата како тој јазик преку вечер да биде прифатен,пишуван и говорен од цела една нација?!Ако тоа нешто му успеало на Блаже Конески,тогаш тој не е феномен,ами бог!(07-07-2010, 09:02 AM)Paradigm Wrote: А може би го владеел,защото бил македонски българин или това не ти минавало през ума?


(06-07-2010, 10:28 PM)demmian Wrote: Талев бил македонски бугарин затоа што учел во бугарско училиште.И Блаже Конески да учеше во бугарско училиште и тој може би ќе беше македонски бугарин.Чиста чогика!(07-07-2010, 09:02 AM)Paradigm Wrote: Това кой ти го кажа?Може би баба от София ,коя работеше за цар Борис и ти никога не си виждал или дедо ти за кой не знаеше,че съществувал до преди неколко месеци?Не ставай смешен...


(06-07-2010, 10:28 PM)demmian Wrote: Како бре не сум знаел дека суштествува?!! Отсекогаш знаев кој биле и што биле моите предци,отприлика знаев што работеле,знаев оддома и дека прадедото мој бил некаков војвода,само што не знаев дека дури и него бугарите си го присвоиле како ,,бугарски војвода,,
Настрана,мојот прадедо е починат во 1948 г. починат е во мојот роден град во денешна Македонија,и тука има сеуште живи луѓе,кои го запознале прадедо ми,се сеќаваат на него,го помнат.Ама никој бре не помни дека се декларирал за бугарин или да зборувал глупости за македонски бугари и слично.Се декларирал како Македонец!!!

Мојата прабаба-неговата сопруга во документ од 1957 година е запишана како ПопоСКА,а не ПопоВА,значи и она го прифатила македонското национално самоопределување.
(07-07-2010, 09:02 AM)Paradigm Wrote: Убаво,че го научиле "бугарскиот",иначе никако да можат да се разберат,както и ние с тебе едвай се разбираме Icon_lolIcon_lol:icon_lol
:


(06-07-2010, 10:28 PM)demmian Wrote: Јас те разбирам затоа што знам бугарски,и некој Македонец те разбира затоа што упорно (ама неуспешно) се трудиш да пишуваш македонски.Ама кога истава оваа реченица би ја напишал на чист бугарски,многу Македонци и нема да те разберат.Факт!(07-07-2010, 09:02 AM)Paradigm Wrote: аз немам верно нищо общо с тебе.Ти имав освен буквата М и С в македонец дури 4 С...огледални.


Нормално дека немаш ништо општо со мене! Ти си по националност бугарин,јас сум по националност македонец! 2 различни поими како што гледаш.


(07-07-2010, 09:02 AM)Paradigm Wrote: Аз ги немам сръбския манталитет и начин на мислене прав си за това,немали ги и комитите от ВМРО и македонксите преродбеници...

Јас не знам каков е српскиот менталитет,ама по се изгледа не е за потценување штом Македонците ,,си го продале газот на србите за поубава работа за некој денар,, како што тврдиш ти!

Јас србите нит ги сакам нит ги мразам,ама по се изгледа се доста поостроумни од вас штом ,,знаеле да ја спечелјат,, Македонија.
07-07-2010, 09:00 PM
Reply


Messages In This Thread
Димитар Талев - by Pirinec-Vrhovist - 30-12-2009, 04:41 PM
RE: Димитар Талев - by hristo - 04-01-2010, 09:08 PM
RE: Димитар Талев - by basilius_2 - 06-01-2010, 06:45 PM
RE: Димитар Талев - by mungos - 12-02-2010, 11:12 PM
RE: Димитар Талев - by vargo - 21-02-2010, 04:56 PM
RE: Димитар Талев - by Sava - 21-02-2010, 05:06 PM
RE: Димитар Талев - by hristo - 07-03-2010, 08:18 AM
RE: Димитар Талев - by Sava - 07-03-2010, 02:37 PM
RE: Димитар Талев - by ivan mihajlov - 07-03-2010, 06:18 PM
RE: Димитар Талев - by ИВАНА - 14-03-2010, 11:49 AM
RE: Димитар Талев - by ivan mihajlov - 27-03-2010, 10:58 PM
RE: Димитар Талев - by Paradigm - 07-07-2010, 09:08 AM
RE: Димитар Талев - by Stefan - 07-07-2010, 11:57 AM
RE: Димитар Талев - by Paradigm - 06-07-2010, 11:32 PM
RE: Димитар Талев - by demmian - 06-07-2010, 11:41 PM
RE: Димитар Талев - by Paradigm - 07-07-2010, 09:02 AM
RE: Димитар Талев - by demmian - 07-07-2010, 09:00 PM
RE: Димитар Талев - by Paradigm - 07-07-2010, 12:30 PM