Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,901
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Турски документи за последната битка на Гоце Делчев!

[Image: Goce-Delcev-Bitkata-kaj-Banica-696x371.png]

Ѓорѓи Николов Делчев, попознат како Гоце Делчев, роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, а починува на 4 мај 1903 година во Баница. Делчев е македонски револуционер и национален херој, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна организација, апостол и срцето на револуционерна Македонија идеолог, организатор и водач на македонското револуционерно националноослободително движење кон крајот на XIX и почетокот на XX век.
Претпоставките за убиството на Гоце Делчев и натаму остануваат во „превезот на таинственоста“ се додека не бидат отворени „трезорите на цариградските, софиските, атинските и другите архиви“, како што констатира еден од најупорните истражувачи на Гоцевото време и дело д-р Христо Андонов Полјански.
Во прилог следат дел од оригиналните документи со нивен превод на македонски јазик:
04-05-2018, 12:57 PM
Reply


Messages In This Thread
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ - by ЈорданПетровски - 04-05-2018, 12:57 PM
RE: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ - by Вовата - 18-09-2018, 03:58 PM
RE: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ - by Вовата - 18-09-2018, 04:00 PM
RE: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ - by Вовата - 18-09-2018, 03:55 PM
RE: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ - by Вовата - 18-09-2018, 04:07 PM