The following warnings occurred:
Warning [2] count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable - Line: 871 - File: showthread.php PHP 7.4.33 (Linux)
File Line Function
/showthread.php 871 errorHandler->error

Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 2.91 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Светска конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијал
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#1

Охрид е подготвен за почетокот на Втората светска конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог што почнува денеска а ќе трае до недела. За пристигнувањето и престојот на околу 300 учесници од 21 земја од светот воведени се специјални безбедносни мерки. Дел од патот од аеродромот до хотелот Метропол и дел од улиците повремено ќе бидат затворани во зависност од времето на пристигнување на високите верски делегации.

Конференцијата почнува вечерва со прием за учесниците , а свечено ќе биде отворена утре претпладне. Овој голем светски собир го организираат Македонското министерство за култура во соработка со УНЕСКО, а се очекува да учествуваат повеќе поглавари на верски заедници и меѓународни организации.

Г.Г. Стефан - Религијата и културата се недвојливи
Културата се родила во прегратките на религијата, таа никнала од култот и таа е чедо на богослужението и плод на богопочитувањето и таа е манифестација на човековото гледање на видливиот и невидливиот свет.

Ова го порача г.г. Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски на Втората Конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог.

Според г.г. Стефан, културата врши преобразба на личноста на секој човек: “уметноста му го префинува вкусот, му ги негува чувствата и му ја развива смислата за убавина додека науката изградува менталитет и влијае врз начинот на живеење и творење.“

„Македонската православна црква ги поздравува ваквите собири, зашто тие претставуваат можност да се запознаеме одблиску со другиот, со неговиот религиозен и културен идентитет,“ рече Архиепископот Охридски и Македонски и ги поздрави сите кои присуствуваат на Конференцијата.

Освен г.г. Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски во текот на денешниот ден свои обраќања имаа премиерот Никола Груевски и првиот човек на исламската верска заедница, Сулејман Реџепи.

ИВЗ иако најави бојкот на конференцијата, сепак во последен момент се предомисли и делегацијата вчеравечер пристигна во Охрид.

Присутни се претставници и духовни лидери од Руската православна црква, Албанската православна црква, Сиријската Православна Теолошка Школа, Антиохиската Сиријска Православна Црква, Римокатоличката црква, претставници од Ватикан (Светата Столица), Евангелистичко- Методистичката Црква, Еврејската заедница, претставници од Исламските заедници од Македонија, Србија, Хрватска, Албанија и Кина, Ваишнавската заедница и др.

На светската конференција во Охрид попладнето пристигна монахот Петар од Зворничко-тузланска епархија на местото на поканетиот епископ Василиј Качивенда. Од коодринативното тело на конференцијата, велат дека присуството на монахот е всушност присуство на претставник на СПЦ. Сепак, во чие име дошол Петар знае само тој затоа што организаторите испратиле одделни покани за СПЦ и за Зворничко-тузланската епархија. Неофицијално, Петар и епархијата на Василиј важат за крило на СПЦ која ја поддржува Македонската Православна Црква. Свое обраќање монахот Петар се очекува да има во текот на денот.

Бугарија и Грција не испратија свештени лица.Tuktuk0ni
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-05-2010, 03:33 PM
Reply


Messages In This Thread
Светска конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијал - by афион - 07-05-2010, 03:33 PM