Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ БЕЗ ДА СЕ ПОНУДИ РЕШЕНИЕ, МАНИФЕСТОТ ЗА ИМЕТО МОЖЕ ДА СЕ СМЕТА ЗА СЕРИОЗЕН
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#5

(30-05-2013, 04:30 AM)симеон Wrote: Интересен манифест ,не разбрах защо го пращате на Брюксел,амбасадори ,ОН.
Никоя от горепосочените институции няма да обърне внимание на манифест в който има претенции към околните държави" парчосувани" Македония.Не сме в 1913г. сега границите са международно гарантирани.
Манифестът трябва да е насочен само и единствено към правителството на Македония, защото ако то желаеше въпросът за името отдавна щеше да се реши.
Географската определница пред името изобщо не е загуба на идинтитет,постоене, култура ,език ,а ще отвори страната за бързо икономическо развитие и приемане в международен план .

Уметниците, писателите, хуманистите и други јавни личности во Македонија, потписници на Манифестот, ги отвараат државните врати и каси за своите лични проекти и шанса за подобри државни постови, НО таа од нив многу сакана Македонијна ја изолираат од европските процеси и ја остават да гние и полека одумира. Попаметните и посанодливите тоа ке го решат индивидулано, а другите ке бидат во иднина предмет на некоја меѓународна конференција посветена за судбина на Македонија. Тоа ке е крајниот резултат од такви манифести. Инаку, во се сложувам со ставот на Симеон дека “Географската определница пред името изобщо не е загуба на идинтитет,постоене, култура ,език ,а ще отвори страната за бързо икономическо развитие и приемане в международен план “.

30-05-2013, 07:42 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: ДАЛИ БЕЗ ДА СЕ ПОНУДИ РЕШЕНИЕ, МАНИФЕСТОТ ЗА ИМЕТО МОЖЕ ДА СЕ СМЕТА ЗА СЕРИОЗЕН - by hristo - 30-05-2013, 07:42 AM