Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

На Грую главния гъзолизец в нова атака

ПОНЕДЕЛНИЧКИ


Ново делењеМи го нема Бранко. Со недели не сум го видел на телевизија, и морам да кажам дека нешто ми се стега во душава. Се спрема ли нешто неочекувано?

Исплашен ли е од сведоците што го распукаа за шверцовите со нафта и цигари. Од Фрче што му го обелодени планот за федерализација на Македонија. Го лупаат на терен локалните шефови на СДСМ затоа што лично им поставува кандидати за локални избори. Не се ни консултира со нив.

Не дека во СДСМ нема дијалог. Размена на мислења. Има. Влегуваат кај Бранко со сопственото мислење, излегуваат со неговото. Така да, размена има.

Бранко дава кај што сите земаат. А зема каде што сите даваме.
Му се бројат веќе деновите, а он со математика никогаш не стоел добро. Никогаш не купувал. Само продавал. А во таква трговија, секогаш си во ќар.

Еве, кога го продаде Перо Гошев, со реченицата дека со малодушни држава не се прави... и му ја зема функцијата шеф на комунистите еднаш за секогаш. Не продаде нешто свое. Ја заглави партијата во корупција, а ќари доживотна функција. Дури и имотот на партијата е под негова хипотека.

Тоа е книговодство кога обртот ти е еднаков со ќарот.
Нема трошоци, а богами ни даноци. Се е само за тебе.

После го продаде знамето. Па го продаде и името, божем дадено под хипотека за само пар месеци. Долги некои месеци. Од тогаш, до ден-денес има рамно 205 месеци, а крајот на хипотеката се уште не се гледа. Отплаќаме, враќаме негов долг, и пак е малку. Класичен лихварски бизнис, да ти кажам.

Пак истото книговодство. Целиот обрт станува твој ќар.
Па он не продал нешто свое. Ама затоа, пак ќарот е само негов.

За возврат, за продажба на знамето и името на државата, он од странциве доби бланко поддршка тие да мижат додека Бранко, и неговите, шверцуваат нафта и цигари со Бугарија и Србија. Ќарот, нормално, остана само за нив.

Сега некој се чуди зошто, и тоа апла, Бугарите и Грците бараат Бранко пак да се врати на власт. Тоа било добро за регионот, нели.

Бугарите и Грците најавуваат нови бизниси. Им треба ново мешање на картите бидејќи не им оди баш најдобро.

Бугарија стана членка на европскиот сојуз, ама ни сантиметар не им се качи стандардот. Турците им се качуваат на врат, и прашање на ден е кога ќе го јадат рамковниот стап, и ќе живеат во држава уредена со Бадентеров консензус.

Бугарија и Романија влегоа експресно во НАТО и Унијата заради поддршката на Америте и НАТО во разноразните бомбардирања наоколу и планот да се постават на нивна територија ракетните штитови против Русите.

Што ќар граѓанинот на Бугарија има од сето тоа?
Бранковистичко книговодство. Продаваш национално, а ќаруваш лично.
Кај Грциве е бетер. Од причини кои се помалку, или повеќе - познати.
Па, од приложеното, јасно е дека сегашнава игра не е поднослива за Софија и Атина. Мора да се преврти масата, и да има ново балканско делење.

Атина, а особено Софија, се зависни од Брисел и Вашингтон како дупната гума од бајлаци.
Брисел и Вашингтон имаат само една конзистентност последниве триесет години на Балканот. Ширење на албанските територии. Се друго се менувало.

Заради таа конзистентност и Вашингтон и Брисел овде дозволија ствари кои никаде низ Европа не се дозволуваа.

Увоз и поддршка на муџахедини и верски фанатици. Трговија со оружје до размери на слободна пазарна компензација. Од божемните упади во албанските магацини за оружје во 1995-та, како легализација на вооружувањето во регионот, па се до денеска. Трговија со органи. Производство на дрога и експорт низ Европа. Перење пари, претежно арапски. Насилна промена на устави. Блокирање на држави заради божемен проблем со име...

Сето тоа, и секако не само ова, е политика за ефикасна конзистентност на албанското ширење. Само тоа е постојано, се друго се менувало.

Ако Грција нас не блокира за името, и ако во недоглед тоа биде причина да не влеземе во НАТО и ЕУ... плус, за секој случај и Софија најавува своја блокада... кој, освен Атина и Софија, овде има ќар од сето тоа.

Овдешен кој најавува дека ќе дига немири, и ќе урива легално избрани влади заради застои во европските и НАТО асоцијации. Немирите и силата во најава не се против Софија и Атина, кои се автори на застојот.

Значи, затоа е Бранко се уште тука. Иако нема причини да биде така.
Па кој го држи се уште каде што е.
Е, пријатељу, го држат тие што спремаат ново делење на картите. Дресерите што бараат начин како да ги нахранат своите играчки, од Тирана, па преку Софија до Атина... а да не платат од своја сметка за тоа.

Да платиме ние, за да се смират апетитите.
За Тирана ќе се даде федерализација. Софија ќе се подмири со бришење на нација и јазик кој, сосема логично, потоа ќе се брои за бугарски дијалект. Атина, гладна, немирна и гневна, ќе добие тапија на цела Македонија.

За да биде така, има две решенија.

Војна, како стандардно и прво решение за овие цели е прекрупен, и премногу скап зафат со ризик да се вклучат во неа и некои трети играчи.

Вториот начин е подобар. Проверен начин.
Имаме ние и луѓе, и идеи за големи дела, што би рекол Бранко.

Тој народ што истрпел некој да му продаде знаме, смени име, изработи капитулација во војната од 2001, да му ги продаде фабриките и го остави без работа, да му приватизира невладин сектор, да заработи стотици милиони долари од шверц на нафта и цигари пред очи на тој народ... е, тој народ, кој покрај сето наведено и понатаму гласа за сторителот, процениле светскиве геостратези, заедно со локалните им експерти, сосема мазно и со минимални отпори ќе се прими и на новите предизвици.

Две децении тоа се проверувало, и се докажало за изводливо.
Кој не верува, нека гледа. Нека се увери лично.

Еве ги караваните на Бранко. Ќе ја спасувале државата. Ќе го врателе сјајот на Охрид, Битола, Скопје, Штип... ќе ја внеселе Македонија во НАТО и Унијата за шест месеци... поддршка до Бранко од Приштина, Атина, Софија.

Затоа Бранко дреме во сенка. Други, пак, треба да одработат за него.
Тој, на крај, само треба да потпише. И да го изброи ќарот.
Кој од нас се одработувачите, ќе видиме наскоро.

Пишува: Драган П. ЛАТАС

http://vecer.com.mk/?ItemID=408BC395B70B...193B2593D5
Без Ботев няма България
01-10-2012, 05:55 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 01-10-2012, 05:55 PM