Добредојдовте
 • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
 • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
 • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
 • 0 Vote(s) - 0 Average
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Црн Петок и Колапс на Западните Берзи
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Црн Петок и Колапс на Западните Берзи и Доларот Како Резервна Валута! Почнува Падот на Империјата на Злото!


[Image: Market-Bloodbath.jpg?resize=597%2C385]

Глобално крвопролевање по затворањето на берзите во петокот: Загубите на светските берзи надминаа 8 трилиони долари предводени од колапсот на Американските пазари и берзи! Нешто што беше предвидено а и нешто што значи крај на Империјата на Злото и финансирање на војни и пучеви. 

Крах на Глобалната Економија! Ова е Само Почеток, Западот Стрмоглаво во Криза Поголема од 2008та!


Сепак, заклучен збор му го даваме на Дејвид Розенберг од Глусдкин Шеф за да ни открие нешто уште поважно… “Не кажувајте никому дека купувањето на Американски државни обврзници е преполовено годинава и дека чувањето на доларот како резервна валута на странските централни банки продолжува да паѓа и е 62,5%. Улогата на Доларот како резервна валута (преку кој Дип Стејт го оданочува секој жител, компанија и држава на планетава за да финансира војни и пучеви како во Македонија з.н.) е завршена!”
Акции. Аааааа, исчезнааа! Добиваш Ништо!

Глобалните пазари на капитал се спуштени веќе пет недели по ред, губејќи нешто под 9 трилиони долари – најголем, најбрз пад од Леман Брадерс наваму  … (во кризата од 2008та беа збришани околу 8,2 трилиони долари од глобалните пазари на капитал)


[Image: 2018-10-26_12-08-43.jpg?resize=300%2C152]


Кинеските акции успеаја да ја завршат зелената недела благодарение на бројните интервенции на националната банка …[Image: 2018-10-26_12-12-11.jpg?resize=300%2C158]
 

Европските акции завршија неделно црвено (до 4 од последните 5 недели) на најниско ниво од декември 2016 … со DAX најлош од сите (полошо дури и од Италија) …[Image: 2018-10-26_12-17-03.jpg?resize=300%2C159]


Европските банки беа масакрирани предводени од Дојче …


[Image: 2018-10-26_9-06-22_0.jpg?resize=300%2C157]
Пазарите на акции во САД ја затворија неделава во црвено за годината (но и остатокот од светот, исто така, продолжи да пропаѓа) …
[Image: 2018-10-26_11-51-36-1.jpg?resize=300%2C157]


Вредноста на S & P 500 падна 15 пати овој месец. 
Тоа беше најмногу за еден месец од октомври 2008 година, кога најголемите светски централни
банки ги намалија каматните стапки, а а американскиот паричен пазар доби финансиска помош од светските даночни обврзници.


[Image: 2018-10-26_11-55-01.jpg?resize=300%2C152]


Тоа е грдо за гледање:
 • Дау до 9% од рекордно високо ниво (долу 4 од последните 5 недели)
 • С & П до 10,1% од рекордно високо ниво (до 4 од последните 5 недели)
 • Nasdaq е намален за 13% од рекордно високо ниво (до 4 недели по ред)
 • Дау Транспорт паѓа за 15,2% од рекордно високо ниво (6 недели по ред)
 • Малите капитализации со пад од 15,8% од рекордно високо ниво (до 6 недели по ред)
Сите главни американски индекси на капитал се под нивните 200DMA …
Глобални системски важни банки ја имаат својата најлоша недела од март, паѓајќи ја петтата недела по ред на најниско од ноември 2016 година … до 30 отсто од нивните износи …[Image: 2018-10-26_12-45-40.jpg?resize=300%2C144]
 
Да се надеваме дека е различно овој пат!Ајде веке кога ке падне таа империја на „злото“??  За комуњарите веке паѓа одкако Маркс го напишал КАПИТА  ама никако да падне
28-10-2018, 05:40 PM
Reply