Котле - форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи!
Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - Printable Version

+- Котле - форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи! (https://forum.kotle.ca)
+-- Forum: Македонска политичка арена (https://forum.kotle.ca/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Политика (https://forum.kotle.ca/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Thread: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! (/showthread.php?tid=779)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - jingiby - 14-12-2010

Бугарија крена раце од пријателството со МакедонијаНиколај Младенов изјави дека нема поента да го потпишува договорот откако ги видел барањата од Скопје

Слободанка Јовановска


Бугарија крева раце од договорот за пријателство со Македонија, што се обиде да го протурка во Европската унија и да го направи услов за добивање датум за преговори со нашата земја. Според изјавата на шефот на бугарската дипломатија, Николај Младенов, додека не се усогласат некои прашања меѓу Македонија и Бугарија, не гледа поента воопшто да стави потпис на документот. Софија сакаше да ја искористи препораката за преговори меѓу ЕУ и Македонија за да ќари нешто околу прашањата што неа ја засегаат, но со нашата Влада, на која не и' се брза со евроинтеграцијата, бугарските притисоци изгубија смисла.

„Разменивме нацрти на договорот и тие ни возвратија со предлози. Прилично се колебам да одам натаму и да го потпишам договорот пред да се усогласиме околу одреден број прашања што се во јавниот домен. Мислам дека ќе биде непродуктивно да потпишам нешто на хартија што по два дена ќе биде нападнато, бидејќи нема да смени ништо. Преферирам да најдеме начин да го намалиме нивото на анксиозност и нервоза на двете страни, како што се изјавите во медиумите и нештата што, генерално, не се во тон со добрососедските односи“, изјавил Младенов за софиско Ехо. Според него, односите меѓу Бугарија и Македонија не биле менаџирани добро изминатите години и од двете стани.

Договорот за пријателство и соработка го иницираше Бугарија и неговото потпишување го врза со посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Македонија. Освен една ургентна посета на премиерот Никола Груевски на Софија, односите меѓу македонската и бугарската влада речиси се замрзнати. Софија бараше со договорот да се регулира говорот на омраза во Македонија, да се најде решение за бугарските споменици и воени гробишта, да се утврди заедничко славење на историски настани, да се формира комисија за толкување на заедничката историја и други нешта, надвор од оние што беа спорни за нашата Влада.

Иако одговорот на нашето Министерство за надворешни работи јавно никогаш не беше презентиран, неофицијално се коментираше дека со толкуте споменици што ги бара Софија Македонија ќе се претвори во гробишта, дотолку повеќе што некои од војниците што се слават како бугарски така не се третираат во Македонија.

Навестено беше дека за повеќето од прашањата Македонија ќе бара реципроцитет и оти ќе инсистира во договорот да се најдат и правата на малцинствата. И пред да ги испратат одговорите во Софија, јасно беше дека тие нема да и' се допаднат на бугарската влада, но во тоа време постоеше илузија дека Македонија ќе се бори за препораката и ќе бара решение со Грција за спорот околу името, па ќе сака да ја тргне и оваа пречка од европерспективата.

Сега кога е јасно дека Македонија се оддалечува од преговорите со ЕУ место да се доближува, процената на Софија, веројатно, е дека е подобро и договорот да остане за други времиња.

Наспроти ваквиот став кон Македонија, Младенов преку Ехо порача дека колку и да е успешна Бугарија, тој успех ќе биде мултиплициран ако го следат и земјите од соседството што се' уште не се во Европската унија, па се заложи сите земји-членки од Балканот да направат силен случај од приемот на балканските земји во ЕУ. Во спротивно, постои ризик овие земји, следејќи ја кризата со еврото, да се поколебаат од потребата за прием во ЕУ.

„Постои ризик, исто така, од зголемување на силите и политичарите на Балканот што почнуваат да играат загрижувачка игра, односно дека некои од нив, ако не и сите, имаат друга алтернатива, различен пат од тој во Унијата“, изјавил Младенов заклучувајќи дека таквиот став ќе му нанесе долгорочна штета на регионот.


#

Статијата е прочитана 1505 пати.

Испрати коментарОд: srebre
Датум: 14.12.2010 12:21:21

vo sekogo fledame volk jasno site ce krenat race od nas.
Од: nekoj
Датум: 14.12.2010 12:22:36

Dobro, sto uspea da resi ovoj Gruevski do sega? NISTO. So nitu eden sosed, so nitu edna zemja, se krie od nastapi, ne dava odgovor na graganji.... Samo kako pocna so ova aferite, ne ve potsetuva na Hrvatska minatata godina. Kaj i da e na nas ke ni se desi Sanader. Sakal ili ne politicarite ke go jadat stapo site do eden eden den, od toa beganje NEMA!
Од: Христо
Датум: 14.12.2010 12:31:43

Доктор Христо Татарчев, основачот на ВМРО пишува во спомените си: "Долго расправавме за целта на таа организација, и најпосле се задржавме врз автономија на Македонија со предимство на бугарскиот елемент. Не можевме да го прифатиме ставот за „директно присоединување на Македонија кон Бугарија“, затоа што увидувавме дека тоа ќе сретне големи тешкотии, поради спротивставувањето на големите сили и аспирациите на соседните мали држави и на Турција. Ни поминуваше низ мислата дека една автономна Македонија потем би можела полесно да се обедини со Бугарија, а во краен случај, ако не се постигне тоа, дека ќе може да послужи како обединувачка алка на една федерација на балканските народи...Откако се согласивме за целта на нашата организација - на истата средба се зафативме да изработиме статут на Организацијата. Прирака ми беше еден том од „Записите“ на Захариј Стојанов, и од нив го зедовме за урнек статутот на „Бугарскиот револуционерен комитет“. Го задолживме Поп Арсов, врз основа на тој ста
Од: makedonija place
Датум: 14.12.2010 12:47:09

Koja e taa politika da komsiite imaat vakvi mislenja za nas .ke recete ne mrazat ili se dogovaraat ili sto i da se kaze . Nemame sposobni politicari vo ovaa si MALECKA zemja koj a dojde vo situacija da bara prijateli vo Afrika Amerika sekadne ama ne so svoite komsii.Moze li da se prefrli i Makedonija kako teritorija tamu vo Afrika ili na koe mesto rekovte...Alexander M ke ne brani ili ke ni najde rabota ili ke ja namali siromastijata ili ke im naredite na site da se poklonat koga vie pominuvate kako maliot i obicen MAKEDONEC ke go progolta seto ova sega pa i toa sto ke ne snajde?????????
Од: Milan
Датум: 14.12.2010 12:53:22

Izgleda svatija deka Makedoncite ne se Bugari, i deka vo Makedonija nemozat da se ponasaat kako doma,pa normalno e da "dignat race".Najdobro e i taka da ostanat, da ne cepkaat mnogu, a za sorabotka kako dve ravnopravni drzavi Makedonija e sekogas spremna da sorabotuva so sekogo. Zarem ne svatija od istorijata deka od ovde do sega dva pati bile izbrkani.
Од: zevzekman
Датум: 14.12.2010 12:58:34

ma koj ve vrti i Bugarija i Grcija, pa i EU... podobro da vlezeme vo konfederacija so Turcija otkolku da popustame na site okolu... pa i Srbija go tupi so spomenicite a za Prohor Pcinjski sto go zemaa vo 1950 ne im se slusha, a nie spomenik na osvojuvanjeto na Kumanovo (1912) im dignavme..
Од: ilija
Датум: 14.12.2010 13:04:39

za bugarite se samo grcija i srbija dobri sosedi a nije smein trn vo okoto.
Од: gimi
Датум: 14.12.2010 13:24:47

Е сега не ми е јасно дали оваа влада е пробугарски настроена,како што многу пати напишавте или антибугарски како што денеска пишува? Можеби ги брани Македонските интереси? * Македонија ќе бара реципроцитет и оти ќе инсистира во договорот да се најдат и правата на малцинствата*
Од: ilija
Датум: 14.12.2010 13:34:16

do koga makedonskite vlasti ke gi maltretiraat makedonskite bugari i ke im gi odzimaat osnovnite covekovi prava vo makedonia kako e mozno za albancite turcite srbite vlasite romite i bosnjacite da se zagaranirani site prava a za makedonskite bugari da nema nisto ete zatoa bugarija bori za pravata na bugarite vo makedonia i da ne dozvoliva bjrm da vleze vo nato i eu dodeka ne im gi dade pravat na bugarite vo makedonija
Од: За Гимчо
Датум: 14.12.2010 13:54:15

Оваа влада не е ни пробугарска,ни просрпска ,ни антибугарска,ни антисрпска итн, туку е АНТИМАКЕДОНСКА!
Од: Мирче
Датум: 14.12.2010 14:02:12

Па јас не знам што сакаме ние Бугарите да ни признаат. Сакаме да ни признаат дека ние сме Хунзи и дека сме директни потомци на Аце Велики?! Па не се будали Бугарите да одат по нашиот памет, па после светот и ним да им се смее како на нас.
Од: borce
Датум: 14.12.2010 14:24:13

Makedonija treba da se osvesti i povece da ne dozvoluva da se gradat tugi spomeni na makedonska zemja na onie koj ja gazaele i chto e porobuvale.
Од: Realen
Датум: 14.12.2010 14:51:31

Prvom da se izgorat nashte uchebnici po istorija za 6-ti klas i posle da se raboti po odnosite so sosednite drzavi. Ne golema, tuku ogromna promena vo glavite ni e potrebna.
Bulgaria may apply for euro entry mechanism in 2011, says finance minister

EU applauds Kosovo elections despite reports of serious fraud

End of Croatia's EU accession talks within reach


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - basilius_2 - 14-12-2010

Kako prvo,ne moze sega da se formira zaednicka komisija koja ke gi tolkuva nastanite,bidejki so takviot cin,ke se izgubi pravoto na Makedonija sama da si ja iztrazuva istorijata.Nikade vo svetot takvata formulcija ne postoi za formiranje na zaednicka komisija za tolkuvanje na istorijata.
No ako voveduvame zakon za govor na omraza bi bilo ubavo i Bugarite da vovedat zakon protiv govor na omraza za Makedonija,kako i kazna na govor na neprizavanje na Makedonskata nacija.
Po se izgleda polno luge koi ziveat vo Bugarija,Srbija i Grcija seuste ne mozat da se naviknat da ziveat vo realnosta,koja e deka postoi Makedonska drzava i Makedonski identitet koj ne e stvoren od Tito i KPJ.


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - jingiby - 14-12-2010

(14-12-2010, 06:33 PM)basilius_2 Wrote: Kako prvo,ne moze sega da se formira zaednicka komisija koja ke gi tolkuva nastanite,bidejki so takviot cin,ke se izgubi pravoto na Makedonija sama da si ja iztrazuva istorijata.

Изтражувахте, изтражувахте и стигнахте до онаа енциклопедия, дето сами си я забранихте. Карайте си така с изтражуването....

"Каде пишува бугарски да се чита македонски"...Da_ne_si_lud


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - acko - 14-12-2010

jingiby, како ги замислуваш ти тие комисии? Ќе седнат наши и ваши историчари и се убаво ќе се договорат и ќе ни тргне работата? Icon_razz

Немој да зафркаваш, со таква комисија само уште повеќе ќе се скараме. Секој ден ке има кавги и провокации од двете страни... На крај ќе бидеме пораскарани и подалеку и од сега.

Не треба соработката да зависи од тие прашања...


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - montehristo - 14-12-2010

(14-12-2010, 07:53 PM)jingiby Wrote:
(14-12-2010, 06:33 PM)basilius_2 Wrote: Kako prvo,ne moze sega da se formira zaednicka komisija koja ke gi tolkuva nastanite,bidejki so takviot cin,ke se izgubi pravoto na Makedonija sama da si ja iztrazuva istorijata.

Изтражувахте, изтражувахте и стигнахте до онаа енциклопедия, дето сами си я забранихте. Карайте си така с изтражуването....

"Каде пишува бугарски да се чита македонски"...Da_ne_si_lud
Џингиби, кога Ванче Стојчев покојниот беше на една конференција во Бугарија и кога ви принесе некои докази кои не ви одеа во прилог веднаш му нарипаа сите Бугарски историчари до последниот.
После тоа заедничка комисија нема смисла, ако си љубител на вистината тогаш ќе си го проголташ национализмот и ќе зборуваш она што е вистина, а не енциклопедија па енциклопедија, батали таа работа.
Што е право, право е, што е бело бело е, што е црно црно е.
Ако мислиш дека ако се 70% Македонци слепи немој и мене да ме тераш да ја пијам таа супа, зашто за се има мерка, ако не знаеш каде е мерката, немој после да се жалиш дека не си знаел кога ќе се опечеш.
Ова што го ти приложуваш е чиста пропаганда.
Пропаганда за дневнополитички потреби.
Да те прашам: Што сакаш со ова да постигнеш и докажеш?
Дека јас како Македонец ги мразам Бугарите?
Биди еднаш отворен и не се криј позади новинарски написи.
А што се однесува до заедничката комисија, кога Бугарија ќе биде искрена и кога ќе ги отвори сите архиви по ова прашање тогаш можеме да разговараме, зашто зборувам, па прочитај ја книгата за Македономахите од Димитрос Литоксоу, и како тие архиви биле недостапни.


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - Вовата - 14-12-2010

(14-12-2010, 08:44 PM)montehristo Wrote:
(14-12-2010, 07:53 PM)jingiby Wrote:
(14-12-2010, 06:33 PM)basilius_2 Wrote: Kako prvo,ne moze sega da se formira zaednicka komisija koja ke gi tolkuva nastanite,bidejki so takviot cin,ke se izgubi pravoto na Makedonija sama da si ja iztrazuva istorijata.

Изтражувахте, изтражувахте и стигнахте до онаа енциклопедия, дето сами си я забранихте. Карайте си така с изтражуването....

"Каде пишува бугарски да се чита македонски"...Da_ne_si_lud
Џингиби, кога Ванче Стојчев покојниот беше на една конференција во Бугарија и кога ви принесе некои докази кои не ви одеа во прилог веднаш му нарипаа сите Бугарски историчари до последниот.
После тоа заедничка комисија нема смисла, ако си љубител на вистината тогаш ќе си го проголташ национализмот и ќе зборуваш она што е вистина, а не енциклопедија па енциклопедија, батали таа работа.
Што е право, право е, што е бело бело е, што е црно црно е.
Ако мислиш дека ако се 70% Македонци слепи немој и мене да ме тераш да ја пијам таа супа, зашто за се има мерка, ако не знаеш каде е мерката, немој после да се жалиш дека не си знаел кога ќе се опечеш.
Ова што го ти приложуваш е чиста пропаганда.
Пропаганда за дневнополитички потреби.
Да те прашам: Што сакаш со ова да постигнеш и докажеш?
Дека јас како Македонец ги мразам Бугарите?
Биди еднаш отворен и не се криј позади новинарски написи.
А што се однесува до заедничката комисија, кога Бугарија ќе биде искрена и кога ќе ги отвори сите архиви по ова прашање тогаш можеме да разговараме, зашто зборувам, па прочитај ја книгата за Македономахите од Димитрос Литоксоу, и како тие архиви биле недостапни.

Ти си македонец-небългарин, Гоце Делчев е македонец-българин. Какво сложно има тука? Черно и бяло. Когато тези истини проумеете, тогава ще вървиме нататък. Иначе – в собствен сос.


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - basilius_2 - 14-12-2010

Vo red,kako sto mi e poznato toa sto se pisuva vo istoriskite ucebnici,niedna drzava ne moze da go spori na drugata.Istorijata se pisuva vrz baza na dokumenti,oralna istorija kako i arheoloski iskopini.Sega isto kako Grcite eden problem koj ne e vazen vo ovoj moment,vo ovoj slucaj sto se pisuva vo istoriskite ucebnici,ke go stavime kako uslov za dobrososedski odnosi.Sto e vistinski presedan vo megunarodnoto pravo i diplomatijata.Dobro,eve se najdoa i nekoi istoricari vo Makedonija koi eve,bidejki sega i Republika Bugarija gi otvori arhivite za nas Makedoncite otidoa i pocnaa da go pisuvaat i vasiot odnos kon nas.
Koga ucev Amerikanska istorija tamu bese obraboten periodot na Indijancite kako i delot za vreme na Angliskoto rakovodenje so koloniite i periodot na Revolucijata i po toa.Vo nivnata istorija Amerikancite se narekuvaat Amerikanski kolonii.


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - montehristo - 14-12-2010

(14-12-2010, 09:29 PM)Вовата Wrote:
(14-12-2010, 08:44 PM)montehristo Wrote:
(14-12-2010, 07:53 PM)jingiby Wrote:
(14-12-2010, 06:33 PM)basilius_2 Wrote: Kako prvo,ne moze sega da se formira zaednicka komisija koja ke gi tolkuva nastanite,bidejki so takviot cin,ke se izgubi pravoto na Makedonija sama da si ja iztrazuva istorijata.

Изтражувахте, изтражувахте и стигнахте до онаа енциклопедия, дето сами си я забранихте. Карайте си така с изтражуването....

"Каде пишува бугарски да се чита македонски"...Da_ne_si_lud
Џингиби, кога Ванче Стојчев покојниот беше на една конференција во Бугарија и кога ви принесе некои докази кои не ви одеа во прилог веднаш му нарипаа сите Бугарски историчари до последниот.
После тоа заедничка комисија нема смисла, ако си љубител на вистината тогаш ќе си го проголташ национализмот и ќе зборуваш она што е вистина, а не енциклопедија па енциклопедија, батали таа работа.
Што е право, право е, што е бело бело е, што е црно црно е.
Ако мислиш дека ако се 70% Македонци слепи немој и мене да ме тераш да ја пијам таа супа, зашто за се има мерка, ако не знаеш каде е мерката, немој после да се жалиш дека не си знаел кога ќе се опечеш.
Ова што го ти приложуваш е чиста пропаганда.
Пропаганда за дневнополитички потреби.
Да те прашам: Што сакаш со ова да постигнеш и докажеш?
Дека јас како Македонец ги мразам Бугарите?
Биди еднаш отворен и не се криј позади новинарски написи.
А што се однесува до заедничката комисија, кога Бугарија ќе биде искрена и кога ќе ги отвори сите архиви по ова прашање тогаш можеме да разговараме, зашто зборувам, па прочитај ја книгата за Македономахите од Димитрос Литоксоу, и како тие архиви биле недостапни.

Ти си македонец-небългарин, Гоце Делчев е македонец-българин. Какво сложно има тука? Черно и бяло. Когато тези истини проумеете, тогава ще вървиме нататък. Иначе – в собствен сос.

Вова,
За жал Гоце Делчев и другите не се меѓу живите па да ги прашам која идеја се криела зад Автономија на Македонците.
Јас како Македонец од моја Македонска почва велам дека ова со Енциклопедијата е за срамота.
За уште една жал е нешто што тебе ти се гледа сосема нормално мене и на сите Македонци да ни наваѓате маани за она што го работиме во својот двор.
Ама ти воопшто ни не помислуваш дека во Бугарија има Македонци-небугари.
Она зошто го споменав Ванче Стојчев тебе ти е трн во очите, зашто уште има скриени документи за Македонската Историја кои се наоѓаат во Бугарските Архиви кои вие ги држите во бункер.
Се додека е така вие ќе се служите со махинации.
Зошто му нарипаа Бугарските Историчари на Ванче, си се запрашал ли некогаш?


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - veritas - 14-12-2010

Европа се чуди какво още да иска от България
Ако Борисов изпълни препоръките на Страсбург, ромите от цяла Европа ще се стекат в София, мюсюлманите ще го изберат за гл. мюфтия, а македонците ще му вдигнат паметник като на Александър Велики
Светослав Терзиев

Комисарят по човешките права към Съвета на Европа Томас Хамарберг е на път да ни убеди, че всичко е възможно.

В последните месеци той си размени


няколко епистоларни къси паса


с премиера Борисов, от които се вижда, че очаква България да надмине по човешки права дори родната му Швеция - люлката на омбудсмана. Хамарберг сведе исканията си до три: България да осигури на софийските роми прилични жилища и да хигиенизира кварталите им; да уреди без държавна намеса спора между мюсюлманите за главен мюфтия; да признае македонско малцинство. След като е прочел писмо на Борисов от 3 ноември, той е стигнал до извода, че тя не се грижи достатъчно за тези групи от своето население и заслужава публично порицание.

Много по-тежка обаче ще е


мисията на българския премиер спрямо македонците


Хамарберг се позовава на делата на ОМО "Илинден" и ОМО "Илинден"-ПИРИН срещу България, по които държавата е осъдена, че е пречила на сдружаването на лица, определящи се като македонци. Присъдите са изпълнени, държавата е платила обезщетения, променила е законодателството си, за да облекчи превръщането на тези организации в партии. За целта тя е намалила от 5000 на 2500 броя на членовете, необходими по закон за регистрация на политическа партия. Македонистите обаче не могат да съберат и толкова подписи. Как да им помогне Борисов? Хамарберг настоява да признае "македонско малцинство", макар че такова искане няма и не може да се съдържа в решението на съда в Страсбург. Остава премиерът да се нагърби с народотворческа мисия - да изобрети такова малцинство, след като преди него се провали такава влиятелна общоевропейска организация като Коминтерна. Ако успее, македонците в Скопие ще му вдигнат паметник като на Александър Велики, когото смятат за свой първоотец.

http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=7799&sectionid=5&id=0000902


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - Marko_Polog - 15-12-2010

(14-12-2010, 06:33 PM)basilius_2 Wrote: Po se izgleda polno luge koi ziveat vo Bugarija,Srbija i Grcija seuste ne mozat da se naviknat da ziveat vo realnosta,koja e deka postoi Makedonska drzava i Makedonski identitet koj ne e stvoren od Tito i KPJ.

Problemot e vnatreshen, nikako VO Makedonija narodot da svati deka ne se stvoreni od Tito, nie kako nacija i kako drzava koga bi bile obedineti okolu ovaa problematika potoa nashite sosedi mozhat samo da se slikaat so nivnata propaganda na negiranje, Jas koga gi slusam nashive 'eksperti, istorichari, politichari itn..' jas ne gledam golema razlika pomedju niv i nashite sosedi.


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - veritas - 15-12-2010

(15-12-2010, 12:11 AM)Marko_Polog Wrote:
(14-12-2010, 06:33 PM)basilius_2 Wrote: Po se izgleda polno luge koi ziveat vo Bugarija,Srbija i Grcija seuste ne mozat da se naviknat da ziveat vo realnosta,koja e deka postoi Makedonska drzava i Makedonski identitet koj ne e stvoren od Tito i KPJ.

Problemot e vnatreshen, nikako VO Makedonija narodot da svati deka ne se stvoreni od Tito, nie kako nacija i kako drzava koga bi bile obedineti okolu ovaa problematika potoa nashite sosedi mozhat samo da se slikaat so nivnata propaganda na negiranje, Jas koga gi slusam nashive 'eksperti, istorichari, politichari itn..' jas ne gledam golema razlika pomedju niv i nashite sosedi.

А вие трябва да сватите, че в Македония никога не са живели антични македонци, а пайонци.

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=182


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - acko - 15-12-2010

veritas, што имаш ти проблем што ќе мислам јас додека тоа не е на твоја штета (или тебе да те убедувам што си)? Мој двор, моја држава, ако сакам ќе велам дека и вонземјани доѓаат секоја вечер... Icon_razz


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - Marko_Polog - 15-12-2010

(15-12-2010, 12:17 AM)veritas Wrote:
(15-12-2010, 12:11 AM)Marko_Polog Wrote:
(14-12-2010, 06:33 PM)basilius_2 Wrote: Po se izgleda polno luge koi ziveat vo Bugarija,Srbija i Grcija seuste ne mozat da se naviknat da ziveat vo realnosta,koja e deka postoi Makedonska drzava i Makedonski identitet koj ne e stvoren od Tito i KPJ.

Problemot e vnatreshen, nikako VO Makedonija narodot da svati deka ne se stvoreni od Tito, nie kako nacija i kako drzava koga bi bile obedineti okolu ovaa problematika potoa nashite sosedi mozhat samo da se slikaat so nivnata propaganda na negiranje, Jas koga gi slusam nashive 'eksperti, istorichari, politichari itn..' jas ne gledam golema razlika pomedju niv i nashite sosedi.

А вие трябва да сватите, че в Македония никога не са живели антични македонци, а пайонци.

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=182

DENES sum negiran kako Makedonec od nashite sosedi a sakash da svatam nesto za period pred iljadnici godini....ne bidi smeshen.


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - ЈорданПетровски - 15-12-2010

(15-12-2010, 12:20 AM)acko Wrote: veritas, што имаш ти проблем што ќе мислам јас додека тоа не е на твоја штета (или тебе да те убедувам што си)? Мој двор, моја држава, ако сакам ќе велам дека и вонземјани доѓаат секоја вечер... Icon_razz


Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - montehristo - 15-12-2010

Вовааааа, дека си бе Вовааааа???!!!!!


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - basilius_2 - 15-12-2010

(15-12-2010, 12:17 AM)veritas Wrote:
(15-12-2010, 12:11 AM)Marko_Polog Wrote:
(14-12-2010, 06:33 PM)basilius_2 Wrote: Po se izgleda polno luge koi ziveat vo Bugarija,Srbija i Grcija seuste ne mozat da se naviknat da ziveat vo realnosta,koja e deka postoi Makedonska drzava i Makedonski identitet koj ne e stvoren od Tito i KPJ.

Problemot e vnatreshen, nikako VO Makedonija narodot da svati deka ne se stvoreni od Tito, nie kako nacija i kako drzava koga bi bile obedineti okolu ovaa problematika potoa nashite sosedi mozhat samo da se slikaat so nivnata propaganda na negiranje, Jas koga gi slusam nashive 'eksperti, istorichari, politichari itn..' jas ne gledam golema razlika pomedju niv i nashite sosedi.

А вие трябва да сватите, че в Македония никога не са живели антични македонци, а пайонци.

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=182

Veritas da ne baras avtorski prava,kako i Grcite koi po se izgleda imaat tapija na seta nasa istorija i identitet?Zosto vie nasite sosedi ne si go pogledate svojot dvor,i taka ve opomenuvaat deka imate problem so kriminal.


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - NACIONALIST - 15-12-2010

Fala ne ni treba nivno prijatelstvo


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - jingiby - 15-12-2010

Не е нужно смесената комисия по история да открива топлата вода и да се кара. Взимат книгата "Who are the Macedonians?" от неутрален западен автор и общата история я преписват оттам. Там всичко е написано точно. А който не е съгласен да фаща гората и да става Титов партизанин-комуноид или антички-македоноид за посмешище на цела Евпропа! Pishtoldzija


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - montehristo - 15-12-2010

(15-12-2010, 07:30 AM)jingiby Wrote: Не е нужно смесената комисия по история да открива топлата вода и да се кара. Взимат книгата "Who are the Macedonians?" от неутрален западен автор и общата история я преписват оттам. Там всичко е написано точно. А който не е съгласен да фаща гората и да става Титов партизанин-комуноид или антички-македоноид за посмешище на цела Евпропа! Pishtoldzija


[Image: abecedar1.jpg]

[video=youtube]
Quote:http://www.youtube.com/watch?v=_QXj4fXgEmw
[/video]
Не се работи за Титови комуноиди ниту Македоноиди Џанго туку за живи луѓе кои бараат да бидат третирани фер исто како што се бара и од вас во Бугарија.
Туку никој од вас не ми одговори за Ванче Стојчев.
Ах да и подобро препрочитај си ја онаа историја потпишана во вашите воени договори, ќе видиш и сам дека нема тука никакво ослободување туку освојување.
Или пак некому ќе се нафрлите?
Што е поразлична оваа слика на Грчки нео нацисти и вашата Атака и ВМРО-БНД?


RE: Бугарија крена раце од пријателството со Македонија! - jingiby - 15-12-2010

(15-12-2010, 11:11 AM)montehristo Wrote: Туку никој од вас не ми одговори за Ванче Стојчев.
Ах да и подобро препрочитај си ја онаа историја потпишана во вашите воени договори, ќе видиш и сам дека нема тука никакво ослободување туку освојување. Или пак некому ќе се нафрлите?

Не разбрах за Ванче Стойчев какъв е въпроса. Нищо конкретно не си написал за него. Знам, че наскоро почина, Бог да го прости. Другото дето си написал ептен нищо не се разбира! Da_ne_si_lud