Котле - форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи!
SOLENI TESTA - Printable Version

+- Котле - форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи! (https://forum.kotle.ca)
+-- Forum: Секоjдневие (https://forum.kotle.ca/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Forum: Здравjе, Храна, Вино (https://forum.kotle.ca/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Thread: SOLENI TESTA (/showthread.php?tid=643)

Pages: 1 2


RE: SOLENI TESTA - mence - 08-03-2012

Pолат со шунка и кашкавал

[Image: rolat.png]

Потребни состојки:

3 јајца
9 лажици брашно
1/2 килограм млеко
малку сол
100 грама маргарин
150 грама кашкавал
150 грама шунка

Подготовка:

Замешајте ги јајцата и брашнотo со млекoтo и малку сoл. Во плехoт од шпоретот ставете гo маргаринот и стопете ro. Врз стопениот маргарин ставете ја смесата со брашнoто и ставете да се пече во рерна загреана на 250°. Се пече дoдека не се зацрвени. Откако ќе се извади од рерна, се остава да стои 5 минути, а пoтоа се става исечканата шунка и кашкавал. Се витка вo рoлат. Одoзгора посипете го сo рендан кашкавал.


RE: SOLENI TESTA - mence - 24-07-2012

Soncogled pogaca

[Image: 482061_362909013778175_492347133_n.jpg]

Se mesi testo od:

1 kg brasno,
1/2 l jogurt,
1 jajce i 2 belki,
1 kvasec,
1 lazica sol
, 1 lazica secer i
100 ml zejtin.
Ova e testo za 2 pogaci.


Se deli na 2 dela, a sekoj na 6 dela,Site 6 se sukaat so precnik 15 cm i se redat edna vrz druga, a pomedju se maze margarin (na poslednata ne se maze) Da odstoi 10 minuti i se suka kora od koja se otsekuva prsten, a krugot se deli na 16 dela.

Site 16 dela se motaat po ednata strana i se redat vo krug na tavce so 28 cm precnik, prethodno podmackano so margarin.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=362908997111510&set=a.299024733499937.66129.100001772391910&type=1&theater
Prstenot koj se otsekuva od korata se deli na 8 dela i sekoj se mota vo rolat.Sredinata na tavceto se polni so rolatite, 7 vo krug, a eden vo sredinata.Da stasa okolu 20 minuti, se maze so zolcka i se soli susam i kim.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=362909000444843&set=a.299024733499937.66129.100001772391910&type=1&theater
Se pece vo zagreana rerna na 200 stepeni okolu 25 minuti.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=362909007111509&set=a.299024733499937.66129.100001772391910&type=1&theater