Автор Тема: Диети  (Прочитано 23010 пати)

Јули 14, 2011, 05:16:59 am
Одговори #15

toni_a

 • 1 - 2 + 3 - 4 + ...
 • *****
 • Information
 • Hero Member
 • Пораки: 610
  • Погледај го Профилот
Цитат: 'mence' pid='36673' dateline='1301774650'
...
Добрите диети се без шеќер и со малку јаглехидрати

Ваквите диети се уште една невистина. Стручњаците сметаат дека токму оваа заблуда во осумдесеттите години во САД довела до зголемен број на предебели луѓе. Доколку на амбалажата на производот пишува без шеќер, прочитајте ја задната страна и проверете за што точно станува збор. Денес живееме во општество во кое маркетингот е главното оружје на пазарот, па бидете свесни дека компаниите ќе направат се за да продадат.
...

jagleno hidrati debeleat. tie treba da se izbegnuvaat, te. samo sabajle i vo kombinacija so proteini na rucek. navecer apsolutna zabrana!

sekerot da,treba da bide izbegnat...ama edna daleku/mnogukratno postetna rabota e aspartamot koj go ima vo produkti "bez seker" (na pr. mastiki za dzvakanje).
http://en.wikipedia.org/wiki/Aspartame

0+0+0=60%

Јули 14, 2011, 05:29:44 am
Одговори #16

toni_a

 • 1 - 2 + 3 - 4 + ...
 • *****
 • Information
 • Hero Member
 • Пораки: 610
  • Погледај го Профилот
celata rabota se sostoi vo kontrola na pankreasot te. insulinot! ;-)
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%B0%D1%81

"insulinot sozdava glad"

tehnikata za uspesna dieta e da se spreci prekumernoto lacenje na insulin, zatoa sto pankreasot laci sekogas nesto poveke od potrebnoto kolicestvo koga jademe jagleni hidrati...
em ke jadete,em nema da bidete gladni pri "DIETATA" ;-)

DIETA = zdrava i pravilna ishrana

zatoa: proteini,zelencuk i ovosje(so odredeni isklucoci).
jagleni hidrati-umereno po sport, nasabajle i na rucek vo kombinacija so protein.
0+0+0=60%

Јули 14, 2011, 05:51:52 am
Одговори #17

toni_a

 • 1 - 2 + 3 - 4 + ...
 • *****
 • Information
 • Hero Member
 • Пораки: 610
  • Погледај го Профилот
Цитат: 'Vodno konche' pid='3065' dateline='1266993813'


Боза се пие значи само во Бугариjа и Македониjа:icon_wink: Во Турция имат нешто подобно но е с бел цвет и не е баш истото. Бозата е пуна со витамини особено от група В, има исто много микроелементи и фибри. Добра напитка, полезна. Лошото е, че во България започнаха да jа правят со подсладител а не со захар и това разваля вкуса. Но оште jа има истинската боза:icon_wink:


vo bugarija nema VISTINSKA i vkusna boza! - kako prvo
kako vtoro: ako trgnes so BOZA da slabees  :bravo:
0+0+0=60%

Септември 29, 2013, 04:11:06 pm
Одговори #18

Accipiter82

 • Гостин
Преку 10 различни диети - од еднодневна до диета според крвната група па кој сака нека експериментира