Котле - форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи!

Full Version: NARODNI LEKOVI na GROZDINA
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Народен лек за висок холестерол, триглицериди и висок крвен притисок

Во една чаша јогурт се мешаат:

2 супени лажици изрендан корен од целер,
2 супени лажици мелен сусам,
2 супени лажици пченкарно брашно,
3-4 згмечени чешниња лук

Се остава да отстои два часа. Се конзумира околу 19 часот наместо вечера, секоја вечер во текот на 1,5 до 2 месеци.
Народен лек за воспаление на бели дробови

Се мешаат:

100 грама мелено ленено семе,
20 грама ѓумбир,
20 грама мелен анасон и
500 грама мед.

Начин на употреба: за возрасни 3 пати на ден по 1 супена лажица, за деца – 1 мала лажичка.
Народен лек за настинка и грип

2 лажици цвет од бозел,
2 лажици цвет од липа,
2 лажици цвет од багрем.

Cе преливаат со 1,2 литри врела вода.
Чајот отстојува 10 минути, се процедува и се пие: наутро (на гладно), во текот на денот наместо вода и една чаша се чува за навечер.

Народен лек за прочистување на организмотВо една чаша ладен чај се меша:

1 лажиче мед и

2 лажици домашен јаболков оцет.

Se preporacuva da go pijat i lica sto patat od artritis i toa 3 pati na den.
Vo toj slucaj medot i ocetot stavi gi vo voda, promesaj i pij.

Vo narod e pznat kako babin procistuvac.
PROCISTUVAC ZA MOZOLCINJA I MITISERI


Stavi vo voda 1 kitka magdanos i provari 3-5 minuti.
Poklopi go sadot i neka odstoi taka 30 minuti.
Kitkata magdanos stavi ja vo gaza i iscedi go sokot.

Vo cajot dodaj 3-5 lazici jabolkov ocet.

So jastuce za cistenje na lice protrljuvaj gi mozolcinjata. Pravi go nekolku pati na den.

Cajot cuvaj go vo frizider.
KAPKI ZA USI


Pregratki na orevi od vnatre se proprzuvaat na maslinovo maslo.

Se sobirat vo sisence i se stavaat kapki vo usite.
(27-01-2011, 11:52 PM)mence Wrote: [ -> ]Народен лек за настинка и грип

2 лажици цвет од бозел,
2 лажици цвет од липа,
2 лажици цвет од багрем.

Cе преливаат со 1,2 литри врела вода.
Чајот отстојува 10 минути, се процедува и се пие: наутро (на гладно), во текот на денот наместо вода и една чаша се чува за навечер.
Секоја чест на народниот мудрец и верувам дека наведеново како лек помага, ама настинките се главно зимски “придружник“, ај да те видам цвет од липа и од багрем најди среде зима Icon_lol

Koga cvetaat ce si gi naberes, ce si gi isusis, i za v zima ce si gi imas.
Taka pravele nasite babi, a nie sega sto sakame da si gi kupime gotovi cvetovite, kako caevi...toa e druga rabota....
Zatoa i Grozdina gi vika Narodni Lekovi.