Котле - форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи!

Full Version: Македонските медии за България
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Здравейте на всички

На тази тема имам намерения да публикавам новините за България в македонските медии.Без да коментирам и без да ги подбирам.За целта ще следя новините в онлайн изданията на Утрински , Дневник , Вечер , Нова Македония , Сител , Канал 5 и МТВ. Може да има и други медии но без форуми , блогченца. Ако пропусна нещо няма да е нарочно все пак не разполагам с много време.Същото не ми беше позволено на един друг македонски форум та реших да го направя тук.


Датум: 08.11.2011, 17:47
Бугарин си ја запалил сопругата, па себе

Еден 50-годишен Бугарин во селото Нова Kамена, со бензин го полеал автомобилот во кој се наоѓала неговата сопруга, а потоа го запалил пред очите на својот 14-годишен син и родителите на сопругата. По ова, тој и самиот се запалил и им подлегнал на повредите во болница, додека лекарите с` уште се борат за животот на жената која е примена со 90 отсто изгореници на телото.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=829C00...69281E388045B0


Датум: 08.11.2011, 17:47
И рускиот гроф Булгари не ја гледал Македонија заедно со Грција, Бугарија или Србија

....

ПРОДОЛЖУВА: Бугарите живеат на просторот помеѓу Дунав и Стара Планина. Се што е подолу е територија на Македонија и е населено со Македонци

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=A6CC...3F691612EC24ABЗлатна треска ги подели Бугарите
број 22426 | среда 9.11.2011

Во период кога цената на златото постојано расте на светските берзи, канадската рударска компанија „Данди прешс металс“ сака да отвори рудник за злато во југоисточниот дел на Бугарија, во близината на Крумовград

.......

Која е поентата да се одржуваат јавни сослушувања ако никој не нé слуша? Зошто приватна компанија и Владата во Софија да решаваат за судбината на луѓето што живеат под Родопите? Никој не нé слуша, а ние ќе го извлечеме дебелиот крај од целава работа - вели Рами Азис, градоначалник на Даждовник.
Некои жители на Крумовград прават споредби помеѓу старата комунистичка влада и сегашната. Кон крајот на 1980-тите, во Бугарија почна кампања наречена „Процес за обнова“, со која се бараше сите бугарски Турци и Помаци да ги сменат своите имиња и да го избришат својот културен идентитет.
Јусуф Емурла (70), кој од Бугарија пребегал во Турција за време на кампањата, но секое лето се враќа во родното место Ада Тепе, вели дека и сега владее истата политичка непромисленост.

- Тука израснав и секое срце ми е драго, но навистина не знам зошто бугарската влада толку лесно ја уништува државата - вели тој.

http://m.novamakedonija.com.mk/NewsDetal...11355&r=23
Студентите го платија скапиот кајмак од европските пари
10.11.2011
......
Се согласувам, нека ни биде целиот случај поттик и импулс, но за нешто друго: никогаш да не ни се повтори ваков срам, кој не става во групата земји познати по измами со европските фондови, како соседна Бугарија. Да н` поттикне да не дозволиме пак парите да завршат на некоја друга сметка, наместо кај училиштата, студентите, факултетите.

......

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...7E01A10F9CДатум: 10.11.2011, 10:25

„Јуропиан воис“: Старите членки на ЕУ се виновни за кризата

Весникот нагласува дека во одредена мера новите членки Бугарија и Романија претставуваат разочарување во сферите како корупцијата, судскиот систем, односот кон Ромите и други проблеми. - Но да се оспорува целото проширување поради тие проблеми е нелогично. Бугарија и Романија немаше да исчезнат од географските мапи, доколку нивниот прием беше одложен. А надвор од ЕУ нивните реформи ќе беа поспори. Но во секој случај не се Бугарија и Романија тие кои се закануваат на иднината на Европа, на заедничкиот пазар и мирот, констатира „Јуропиан воис“.

......

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...254EC6D7C5
Кризата го зголеми бројот на милионери во Бугарија
11.11.2011 - 11:35 |

Бизнис

Бројот на милионери во Бугарија многу нарасна во периодот на економската криза, покажуваат податоците на Бугарската народна банка.

Во последните три месеци Бугарија добила 27 нови милионери. Милионер во Бугарија се смета лице кое поседува повеќе од милион лева, односно 500.000 евра.

Секоја недела нови две лица на својата банкарска сметка имаат преку милион лева. Најмногу расте бројот на депозити во банките со депозити меѓу 50.000 и 100.000 евра што е 44,3 отсто или повеќе од 17.000 лица во последните една година.

Дека богатите стануваат се побогати, а сиромашните се посиромашни покажува и податокот дека бројот на сметките со количество пари од под 500 евра нараснал за 2,7 отсто или за 262.000 лица.

Бројот на фирми кои имаат повеќе од милион евра на сметка нараснал за 11 отсто и сега во Бугарија има 1.928 такви компании.

Во Бугарија според последниот попис живеат 7,3 милиони жители. Бројот на вработени изнесува 2,19 милиони и тие месечно примаат во просек 353 евра.

http://sitel.com.mk/dnevnik/biznis/kriza...o-bugarija
Бугарски државјанин живеел вонбрачно со малолетна Македонка во договор со нејзината мајка

35 годишниот Бугарин кој живеел со 15 годишната струмичанка во домот на нејзината мајка, е протеран од земјава.

Битолската полиција поднесе кривична пријава против бугарскиот државјанин со иницијали С.Р. (35) и струмичанката Ѓ.И. (30) , за сторено кривично дело „вонбрачен живот со малолетно лице“.

Во период од август до септември 2011 година во Струмица , С.Р. по претходен договор со Ѓ.И., во нејзниот дом живеел во вонбрачна заедница со нејзината 15-годишна ќерка.

Против С.Р. од Секторот за гранични работи и миграции Делчево поднесена е и прекршочна пријава, поради нелегален престој во РМ, а од страна на Основниот суд Струмица изречена му е прекршочна санкција „протерување на странец од земјата“ во траење од една година./www.kanal5.com.mk

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...ntId=82731
И Македонциве се народ и местово нивно е Македонија

НЕ СМЕ БУГАРИ
Почнуваат и јавно да се поставуваат приговорите дека "друго било Бугарин и бугарски јазик, а друго Македонец и македонски јазик" и отворено да се реагира: "Ние сме Македонци, не сме Бугари". И кога барањата станаа јавни, се виде принуден и самиот П. Р. Славејков на 18 јануари 1871 год. отворено да настапи со статијата под јасен наслов "Македонското прашање", во која признава дека "уште пред десетина години од некои Македонци" ја слушал таа идеологија што сега веќе прераснала во "мисла што мнозина сакаат да ја спроведат во живот". Тој "многу пати" слушал од овие идеолози дека Македонците не се Бугари и дека тие отворено му изјавувале: "Се откинавме од Грците, под други ли да паднеме?".

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=383EA0CA...29F278A8A9

Автомобилизам
Датум: 11.11.2011, 16:21

Бугарите со нов начин на крпење дупки

Во Бугарија за крпење на дупките на патиштата ќе биде користена нова технологија, која овозможува обнова на еден километар пат за само една недела, и тоа до 40 отсто поевтино во однос на класичната метода.

Новата технологија подразбира користење на машина што вшприцува лепак, ја засилува основата на патот и таа станува во целост подготвена за нанесување на асфалтот.

Оваа технологија ќе биде вклучена во новите тендери кои ќе бидат распишани за поправка на патиштата. Во Бугарија новата технологија се применува за обновување на автопатот Марица и делови на сообраќајницата Софија - Бургас.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...AACCE6DE24
Датум: 12.11.2011, 16:38

Бугарија од членството во ЕУ профитира со 2,25 милијарди евра

Бугарија од членството во Европската унија од јануари 2007 година до септември годинава заработи 2,25 милијарди евра, се вели во извештајот на бугарскиот министер за финансии Симеон Дјанков.

Бугарија во тој период од ЕУ доби 3,85 милијарди евра од разни фондови. Дел од средствата се од европскиот фонд за развој на земјоделството, а остатокот од претпристапни фондови.

- Во општиот буџет на ЕУ, Бугарија уплати 1,65 милијарди евра, нагласи Дјанков. Според него, Бугарија во општиот буџет на ЕУ до 2009 година внесувала повеќе отколку што добивала, но таа тенденција се сменила минатата година.

- Од нас зависи во наредниот програмски период како ќе работиме, за да усвоиме колку може повеќе средства, рече министерот за финансии, кој е и потпретседател на Владата во Софија.

Тој посочи дека Бугарија оваа година од ЕУ ќе добие 1,07 милијарди евра, а во буџетот за наредната година се предвидени 1,91 милијарда евра. Преговорите за тоа какви финансии Бугарија ќе добие ќе почнат во пролет 2012 година.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...1DEAE736D9
Истата новина я пренесува и македонската национална телевиция

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/balkan.aspx
Тешко на Македонија

ВЕЧЕР пренесува дел од најновата книга напишана од академик Блаже Ристовски, главниот редактор на првата "Македонска енциклопедија". Издавач на двотомното историско дело е "ТРИ"

ПРОДОЛЖУВА: Жесток терор и прогонство на македонската емиграција во Бугарија

http://vecer.com.mk/?ItemID=BEFD742D33D5...9DE7FB542E

ПОДГОТВИЛ: Де.Т.
Бугарија обвинува: спорот е алиби – Македонија не работи доволно на реформите !

14.11.2011 - 15:27 |

Македонија

Македонија нe ги исполнувала стандардите да биде во ЕУ, а спорот со името се користи како алиби.

Во пресрет на декемврискиот Совет, Бугарија ја заострува реториката кон земјава.

Наспроти пријателските билатерални односи, бугарските европратеници во Брисел ги бранат грчките интереси.

Кристијан Вигенин од европските социјалисти предупредува дека Македонија и на овој Совет нема да добие датум за преговори, но не поради нерешениот спор со Грција.

“Македонија не се справува доволно добро и со други прашања. Имам впечаток дека спорот со името се користи како изговор и Македонија вели дека без оглед на се Грција ќе продолжи да го блокира почетокот на преговори. Сметаме дека ова не е исправна политика и дека вината за спорот не смее да се препишува целосно на Грција”, изјави Вигенин во интервју за Фокус.

По грчките, бугарските пратеници најмногу негодуваат за извештаите за Македонија на европскиот Парламент. На последниот Мешовит комитет во Скопје, единствено тие не го изгласаа амандманот за придавката “македонски”.

По ова се наметнува прашањето дали Бугарија на декемврискиот совет ќе ја поддржи Македонија во добивање датум за преговори без решен спор со Грција, како што оптимистички очекува шефот на македонската дипломатијата.

Бугарскиот Претседател Прванов, јасно кажа дека тие се индиректно засегнати од спорот со Грција и дека за нив е неприфатливо име со географска одредница

Снежана Јовановска

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/b...-reformite
(10-11-2011, 07:18 PM)Топорчо Wrote: [ -> ]Здравейте на всички
Of-topic
Од име на екипата на Котле ти пожелувам добредојде на форумот.
Добре заварили Icon_razz

Караме нататък


Во Бугарија произведен првиот патнички автомобил

Во погоните на фабриката „Литекс моторс“ во соработка со кинеската компанија „Грејт вол“ во бугарскиот град Ловеч е произведен првиот бугарски патнички автомобил
Менаџерот на „Литекс моторс“, Кирил Георгиев изјави дека првиот автомобил е од марката „Грејт вол волекс Ц10“, а оти сериското производство во фабриката ќе почне во почетокот на наредната година.

Тогаш офоцијално ќе биде отворена фабриката во која ќе работат 2.000 луѓе.

- Компанијата поради големото интересирање веќе разви дилерска мрежа и отвори претставништва во две балкански земји - рече тој.

Во „Литекс моторс“ ќе се произведуваат три модели на патнички автомобили, вклучувајќи џип и пикап, кои според најавите на компаниите ќе бидат евтини и поквалитетни.

Џипот со „фул“ опрема веќе се рекламира по цена нешто поголема од 12.00 евра.

Сопственикот на фабриката „Литекс моторс“ е бизнисменот и сопственик на фудбалскиот клуб „Литекс“ Гриша Ганчев, кој поседува 92 отсто од акциите, додека остатокот припаѓа на Корпоративната трговска банка.

Неодамна од „Литекс моторс“ е најавено и производство на електромобили, кои во соработка со компанијата „Грејт вол“ ќе почне на пролет наредната година.

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNe...nstant=652
Жесток терор и прогонство на македонската емиграција во Бугарија

.....

ПРОДОЛЖУВА: Македонците не се ни Срби, а уште помалку Бугари

ПОДГОТВИЛ: Де.Т.

http://vecer.com.mk/default.asp?ItemID=5...3BFDF1E307

Андреева: Бугарија со непроменети позиции за интегрирањето на Македонија во ЕУ

15.11.2011 - 16:35 |

Македонија

Вршителот на должноста амбасадор на Републка Бугарија во Републка Македонија, Вања Андреева денеска престојуваше во посета на Дебар.

На средбата со градоначалникот Аргетим Фида разговарале за понатамошната соработка на двете збратимени општини Дебар и Лом.

Градоначалникот Фида информираше дека разговарале и околу Коридорот 8 и Коридорот 8 Б, за автопатот Тирана-Дебар-Скопје, кој ќе ја зголеми комникацијата меѓу Албанија, Македонија, Бугарија и со Црно Море.

Договорено е на манифестацијата „Дебарско културно лето“ да учествува еден ансамбл од градот Лом, додека на летната манифестација во Лом, дебарските аматерски културно уметнички друштва„ Дибра“ и „Хаки Стрмили“. Двајцата соговорници се согласиле, Дебар и Лом да учествуваат со заеднички проекти за подобар економски развој.

Официјална Софија го нема сменето ставот во врска со процесите на интеграција на Македонија во Европската унија, изјави вршителката на должноста амбасадор на Република Бугарија во Македонија Вања Андреева, одговарајќи на новинарско прашање за ставот на Бугарија во однос на евроинтеграциите на Македонија.

- Бугарија има исти непроменети позиции кога е во прашање нејзиниот став за интегрирањето на Македонија во ЕУ, изјави Андреева.

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/a...nija-vo-eu

Оваа новина я пренесуваат почти сите македонски медиуми
ЕКСКЛУЗИВНО: ФЕЉТОН ОД "МАКЕДОНСКИОТ ПРЕРОДБЕНСКИ XIX ВЕК" (9)


Македонците не се ни Срби, а уште помалку Бугари

http://vecer.com.mk/?ItemID=FA818FA222AC...05CDEDDEA9
Датум: 15.11.2011, 19:26
Холандија не ги сака Бугарија и Романија во Шенген зоната


Поради слабите резултати во борбата против корупцијата, Холандија е против влезот на Бугарија и Романија во Шенген зоната во сегашната фаза. Ова го нагласи портпаролот на Министерството за надворешни работи во Хаг, Александар Вандереј.

За бугарското државно радио Вандереј изјави дека холандскиот парламент е на став во оваа фаза да не се поддржи членството на Бугарија и Романија во шенгенскиот простор, бидејќи треба да преземат некои важни чекори во борбата против корупцијата и криминалот.

Според него, холандската влада не го оспорува фактот дека Бугарија И Романија се технички подготвени за влез во Шенген зоната.

Ставот на Холандија беше обелоденет во септември, кога министерот за емиграција Герд Лерс соопшти дека Бугарија и Романија не се снаоѓаат во борбата против корупцијата заради што не можат да влезат во слободната зона без граници.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...D9C4DEF13D

Бугарија најсмртоносна за живеење?


Хроничното загадување во Бугарија ја прави земјата едно од најсмртоносните места за живеење во светот, поради лошиот квалитет на воздухот, а последиците од тоа се повеќекратни, пишува "Еуроактив". И покрај напорите на бугарските власти, откако земјата станала членка на ЕУ во 2007 година, еколозите тврдат дека новите мерки се уште недоволно се применуваат, како од националните, така и од европските институции.

"Имаме добри закони и системи за набљудување, но најголемиот проблем е, што не постои институција која ќе ги примени... Сиромаштијата има голем придонес во ова", изјавил експертот Георги Стефанов, кој додал дека повеќето домаќинствата се уште се зависни од употреба на разни загадувачки горива за греење и готвење.

Според "Еуроактив",освен токсичното наследство од социјализмот, за денешните проблеми придонесуваат и застарената индустриска инфраструктура, како и старите автомобили и средствата за масовен транспорт.

Извештајот на ООН за 2011 година покажува дека Бугарија е лидер во Европа по интензитетот на загадување. Смртноста поради лошиот квалитет на воздухот, пак, највисока е во Романија и изнесува 439 лица на милион жители, додека во Бугарија е 437. Нивото на градското загадување во Бугарија, е двојно поголемо отколку просечното во целиот регион.

http://vecer.com.mk/default.asp?ItemID=D...4CD996B4D2
Бугарија нема пари за уништување 15.000 тони вооружување


Бугарија нема пари за уништување 15.000 тони вооружување
Во бугарските воени магацини се наоѓаат околу 15.000 тони воена опрема која би требало да биде уништена, но за тоа нема пари, пишува софискиот весник „24 часа“.

Весникот наведува дека бугарското Министерство за одбрана минатата година за уништување на вооружувањето издвоило 650.000 евра, но оти тие средства се уште не се усвоени поради одложување на тендерот за уништување.

По експлозијата во магацинот за муниција кај Челопечен во 2008 година, Министерството за одбрана одобри 15 милиони евра, со што се уништени две третини од вкупно 40 тони натрупана опасна муниција.

Експертите наведуваат дека секоја година, поради намалување на војската, за уништување се подготвуваат од 2.000 до 3.000 тони вооружување. Тие предупредуваат дека магацините повторно ќе се наполнат со старо воено вооружување, ако систематски не се одобруваат средства.

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/balkan/31...vanje.aspx
Додека ние го чекаме, турски „Шишеџам“ вложува во Бугарија

Од Агенцијата неодамна посочија дека контактите со „Шишеџам“ не престанале и дека континуирано се комуницира

Ние го очекуваме, а турски „Шишеџам“ почна да се проширува на пазарот во соседна Бугарија. Инвестицијата на „Шишеџам“ во Македонија се' уште е неизвесна, иако претставници од оваа компанија уште пред крајот на минатата година најавија дека на почетокот од годинава ќе почнат со нејзина реализација, преку изградба на фабрика за стакло во економската зона „Бунарџик“. И вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски, ја потврди во неколку наврати таа информација, како и поранешниот директор на Агенцијата за странски инвестиции Виктор Мизо. Од Агенцијата неодамна посочија дека контактите со „Шишеџам“ не престанале и дека континуирано се комуницира со претставници на оваа компанија и само прашање на време е кога тие ќе се одлучат да инвестираат во нашата земја.

И додека Македонија е во исчекување на оваа инвестиција, „Шишеџам“ почна со изградба на две нови фабрики за производство на стакло во Бугарија, во рамки на комплексот „Тракија глас“ во Трговиште. Како што јавуваат бугарски медиуми, во изградбата на фабриките ќе се вложат околу 400 милиони долари, а работите ќе ги изведува турска компанија која победи на тендерот.

„Шишеџам“ веќе има две фабрики во соседна Бугарија во кои работат околу илјада работници во производство и 500 во други дејности. Турците планираат со изградбата на пет нови, во Трговиште да поседуваат вкупно девет фабрики за производство на различни видови стакло. (М.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...327072039C
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44