Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.25 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПО “ДЕСТРУКТИВЕЦ”
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#61Quote:Elenå Bumbe Støjånøskå

Г-дине Трајков,смешно е а и крајно некултурно да кажувате дека некој од некого правел херој. Блажо Стојаноски,мојот татко, не само што заслужува да биде херој туку треба да го третираме како маченик за воведување демократија во Р. МАКЕДОНИЈА , кога сите вие мижевте пред полициско удбашките јаничарења низ Македонија , истиот немаше нити страв за својот живот нити за своето семејство , силно се спротиставуваше на општиот грабеж на фирмите со општествен капитал , силно и безпоштедно одеше во одбрана на нашата мила татковина Македонија , колку ли пати само беше приведуван од полициските УДБАШИ , колку ли ноќи јас и мојата мајка сме останале неспани чекајќи го да се врати , и ако бев доста мала но добро паметам како седеше цели ночи пишувајќи за Македонија , и сега кога разговарам често пати знае да рече ,, Ете сега видели зошто јас сум се залагал и бунтувал во она време , ја продадоа Македонија на шиптарите , а културата на Србите , а нас гордите Македонци не дотераа до питачки стап , а вие нашите деца заминавте таму по светот да ги прехраните вашите горди татковци -патриоти ''Quote:Blazo Stojanoski

Сега ми станува полека јасно со кого разговарам , типичен УДБАШ , ете тие од инкубатотот за производство на етикети , прво , НИТИ ЈАС НИТИ МОЈАТА ФАМИЛИЈА НИКОГАШ НЕБИЛА ВО СКМ =СКЈ , Апсурде е да се дискутира за такво нешто , тоа можат да го кажат само УДБАШКИ структури од кои јас и ден денес страдам , И АКО јас идеологијата никогаш не сум ја истакнувал никаде , па ни во написите и порано а и покасно па и сега , бидејчи и несум доволно упатен во тие општествени системи за да можам да дистутирам на таа темаQuote:Blazo Stojanoski

Фторо г-дине Трајко мене никој не ме бркал , тоа беше игра на УДБ , која ја заврши војаната со мене , сите битки ги добивав но последната ја изгубив , ја изгубив и војната , во услови кога една политичка гарнитура се промени во Македонија , јас преговарав за подкревање за цената на тутунот со Борис Стојменов , добивме 15 % а тутунопроизводителите бараа 60 %


14-05-2011, 10:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#62

Quote:Blazo Stojanoski

по што следуваше мое повлекувањ нормално под притисок на тутунопроизводителеите , предводени од СДСМ ,која неможеше да се помири како тоа неуките ВМРОВЦИ да му ја земат власта ,и користеа секаков начин нежалејќи никого , во тоа беше направена една опасна игра , Драги , го сменија директорот на ТУТ -КОМ , од СДСМ јас се најдов помеѓу тој крвав двобој помеѓу СДСМ и ВМРО ,бев приморан да се повлечам но болките со тутунарите и дена не се залечени од таа политика на УДБ-ашките структури , најверојатно од твојот КОВ


Quote:Boris Lazarov

Dragane,de potseti me, ti li bese istiot sto 10-ina komentari pogore me ubeduvase kolku golem patriot bil Mijalkov, za da sega reces: ministerot Mijalkov seuste trcase na sostanoci so sojuzniot sekretar Gracanin,NEBARE SE RABOTESE ZA EDNA DRZAVA..!!!Zosto"patriotot "Mijalkov go pravel toa,Dragane? Bezobrazno e covek koj ostanal i po osamostojuvanjeto i na Hrvatska i na Makedonija, vo armija na de facto, tuga drzava-SRJ da lepis etiketi deka nekoj vrtel kon Bugarija. Ne znam sto si ocekuval vo Hrvatska, da frlaat li so cveke po vas? Si bil vo mandzata na KOS, svesno ili ne, ti si znaes. Eden vakov "makedonski" staresina ko tebe, me ocinkari 1988g. kaj Kapetan Bajceta, vo Podgorica (togas TG), koga kako "zemjak" na POV, go prasav, sto ako Hrvatska se otcepi, a Slovenija ne (ne znaev togas za eksteritorijalnost), pa mozev da krkam zatvor. Takvi bea vo JNA "makedonskite" oficeri,moj Dragane.Quote:Blazo Stojanoski

ВО тоа време се најдов во сендвич на една крвава битка за промена на директорот на ТУТ -КОМ , кој беше од СДСМ , целата игра вешто удбашите ја префрлија како јас да сум бил виновен за смената на директорот , колку неодраснат потег на тие структури , мислае дека јас со тоа губам , почнаа да фрлаат дрвје и камења по мене , напротива , јас само гледав невидена суровост кога е во прашање борбата за превласт , ги оставија ТУТУНОПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ во милос и немилос , се растури една организација која ги водеше нај исправно , па ете и ден денес неможат да направат организација
14-05-2011, 10:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#63

Quote:Blazo Stojanoski

Г-дине Трајков , за какви бугараши зборуваш ,јас на таа игра гледам глупост од тебе , ако бев близок со србоманите , тоа ке беше исправно по твојата УДБАШКА логика нели , каде бре човече си залетал абе многу си прозирен , чиј човек си ти , инсталација на КОС , што си ? те мислев паметен бе човече абе ептен си бил за гревота , од каде сега и тоа јас во високите структури на КПМ СК за Прилеп оди забај си некаде пријателе белки ке фати басмата , па ке тргнеш во нормален колосек , ве познавам јас добро вас хибриди - јаничари , го поништивте Македонскиот напредок , БОГ ке ве награди , терајтеQuote:Jordan Petrovski

Порака на керката на Блажо, Елена е упатена до Македонците, оние вистинските. Чувствувам од лично искуство, од однесувањето на моите два сина, дека пораката е упатена не од жал за изгубено детство, тинејџерство, туку порака е на дете, тинејџер, сега веке мома ВОСПИТАНА да се бори. Пораката е упатена до оние кои зборуваат за борба за демократија, човекови права а не почуствувале што е борба, што е злоупотреба на човекови права. Уште повеке пораката е до обичните луѓе да не им веруваат на лажните водачи "у светлу будуќност". Пораката е упатена да се препознаат лажните продававачи на магла за да ја задржат власта, позициите во системот.

Умните луѓе рекле : НАЈДОБРИ РЕШЕНИА СЕ ОНИЕ КОИ СЕ ДОНЕСЕНИ ВРЗ БАЗА НА ЛИЧНО ИСКУСТВО.
(This post was last modified: 14-05-2011, 11:00 PM by ЈорданПетровски.)
14-05-2011, 10:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#64


Quote:Dragi Trajkov

Хм,.... губам воља за ваков тип на расправа засолена со семејни врски (тако-син, татко-ќерка,...би требало јас брат ми да го викам или не знам кој мој!)...НО одам по ред од крајот....1. Јордане, се согласувам во се од последново. И јас моите два сина така ги воспитувам оти и тие многу што почувствувале и уште чувствуваат последици од тоа што татко им водел постојана борба за својата македонска држава и народ да ги види со вистинска демократија и почитувани човечки права. НО како што ме дал господ бунтовен по природа особено кон "полтронско-лигавечката" раководна структурална психологија на владеачките елити, многу нешто не сум успеал да им обезбедам од материјална страна, повеќе во духовно-ВОСПИТНАТА. Така да и нивното детство за жал е веќе изгубено во некоја рака.....2. Никаде не реков дека ние кои сме дошле по осамостојувањето на Македонија сме дале "непроценлив" придонес за осамостојувањето. Но, сме дале некаков и никој нема право тоа да го негира или смалува како што јас никому не го смалувам а бегањето кон 89-90 год како "клучни" за самостојноста е друга тема, не знам колку сериозна оти ќе отвори други прашања и дилеми.....3. Кои тоа ние и како сме одиграле "пресудна улога" Македонија да се врати во "српски преградки" ? Всушност, кога почнувте да ги лепите овие српки етикети, не ви останувам должен па ви ги лепам татарските за кои пак има многу повеќе поткрепени индиции одошто вие со ништо поткрепените ви тресења за "србоманство" кај мене ( за бугарашите не постои македонски народ - за нив ова е НАСЕЛЕНИЕ и тоа или бугатско или српско !). Ниту ден не сум бил во Србија, немам никакво сродство со некој Србин а сум водел жестока борба против секој вид српско мешање тука (реакциите во печатот кои сум ги упатувал како Претседател на мојата НВО против Вранишковски и неговата српска мисија и кои можат и денес да се најдат на Интернет).....4. Досијата ги отвори Министерката на МВР - Доста Димовска. Таа беше главниот креатор, поборник и изведувач на таа операција. Каква УДБ-а какви бакрачи...како би можеле тие ако не беше Доста која им е шеф на сите безбедносни структури во тоа време !Quote:Jordan Petrovski

Останувањето во ЈНА после 25.06.1991 година кога таа веке ја губи смислата за Југословенска војска односно се трансформира во СРПСКА е доказ за твојата ОПРЕДЕЛБА. Определба да се БОРИШ И ЗАГИНЕШ ЗА СРБИЈА. Зар треба поголем доказ за евојата СРПСКА ОПРЕДЕЛБА. За да обвиниш некого за БУГАРОФИЛСТВО ке треба да најдеш докази за неговите активности барем во ранг на твоите.

Не би сакал да наведувам имиња но ке те запрашам дали знаеш дека во неколку града во Македонија луѓето од ТО во тие денови на почетокот на 1991 година го изнесоа оружјето од магацините и го дислоцираа на места кои само тие ги знаеа. Кога дојдовте вие СРПСКИТЕ кадри тие луѓе ги избркаа од работа и ве вработија вас на нивните места.

За замешаноста на УДБа :

Изјава на Стојан Андов:

СЕГА: Врз основа на што тврдите дека однесувањето на Глигоров во тие години беше раководено од Белград? Имате ли некакви докази за тоа?

Андов: Дека Глигоров сам не решил да не го даде мандатот на било кој предлог за премиер што ќе дојде од ВМРО-ДПМНЕ, туку дека тој став дошол од Белград, на македонската јавност и беше соопштено од еден наш врвен разузнавач, уште пред неколку години, во телевизиската емисија на новинарот Васко Ефтов “Во центарот”. Таа изјава Глигоров не ја демантираше. А како што знае јавноста, тој со деманти реагира многу често и на поблаги изјави.

Изјава на Божидар Спасиќ:

Новинарот прашува, „Ајде, ова е момент на вистината: Дали е можно некој да дојде на власт во овие бившите ЈУ-републики, да стане некој претседател или премиер, а да не бил агент на УДБА? Дали има некој што е сега на власт во овие нови држави што никнаа на урнатините на СФРЈ, а да не бил Ваш агент?“
- 'Не мора да бил наш агент, ама мораше ние да се согласиме!' Тоа е важно, вели Спасиќ." http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mI...ntId=29289

Сите досегашни: премиери, министери на полиција, директори на СДБ, министери на Одбрана и начелници на Генералштабот се луѓе избранаи по налог на Белград УДБа.

Еве едно сведочење како сте се однесувале вие борците за СРПСКАТА кауза на боиштата низ Хрватска.

Susret sa Stojanovskim

Svjedok: Stojanovski me tukao u zatvoru u Mitrovici
Vukovar - branitelj Mitnice 91. i bivsi logoras srpskih konc logora
Zvonko Rajic jucer se oglasio u vezi sa slucajem Stojanovski.

Vidio sam ga 18. studenog 91. na Mitnici i u hangaru na Ovcari, a
potom i u zatvoru u S. Mitrovici gdje me je ispitivao i tukao - tvrdi
danas umirovljeni natporucnika HV-a.

Kao pripadnik 3. gardijske brigade Rajic je pri okupaciji Vukovara bio
medju braniteljima Mitnice koji su na cesti kod Vucedola polozili
oruzje.

Stojanovskog je, kao i drugi vukovarski logorasi, prepoznao na video
snimkama iz Vukovara 91. Dodaje da je nacelnika makedonske vojske
vidio i u hangaru na Ovcari.

Posljednji susret sa Stojanvskim zbio se u zatvoru u Sremskoj
Mitrovici.

Ispitivao me o braniteljima sa Mitnice i pitao koje sam oruzje nosio,
a kada sam spomenuo cesku zbrojovku, poceo me tuci. Rekao je da ce
obrisati pod sa mnom.

Samarao me i udarao sakom u stomak, tvrdi Rajic.

Сигурно знаеш дека се работи за Мирослав Стојановски сегашниот началник на Г Ш
15-05-2011, 02:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#65


Quote:Dušan Petrovski

‎"Нелогичноста во работењето на Службата за државна безбедност е запрепастувачка. Таа гони лица како Стојаноски и Петровски, троши немерени општествени ресурси во кон таа цел, и покрај тоа што сите сознанија и докази што ги добива за овие луѓе укажуваат на тоа дека тие не се лица од безбедносен интерес. Од друга страна, за времето кога се водени овие досиеа, поедници блиски до владеачката партија извршуваат очигледно криминална трансформација на општествениот капитал; поединци и партии од власта се согласуваат за промена на името на државата; и конечно лица и претпријатија блиски до владеачката партија се занимаваат со шврец на оружје и стока, односно кршење на меѓународното ембарго кон СР Југославија, поради што Република Македонија останала вон Северноатлантскиот воен сојуз (НАТО)—прашање од безбедносна природа—но, никој од овие лица или организации не се нашле на списокот на „безбедносно интересни лица” на Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање! Напротив, тие поединци добиваат привилегиран статус во државата и се воспеваат како големи дејци за Македонија—токму од лица, организации и медиуми блиски до УДБ."Quote:Elenå Bumbe Støjånøskå

Г-не Трајков,моето појавување со коментарот(по Ваше видување во одбрана на семејни врски) е засновано врз фактот што најдобро сум запозната со патешествијата во кои поминуваше татко ми 18год за одбрана на работничките права и достоинството на обичниот човек,па нормално последиците од УДБашјите методи ги чуствувавме и сеуште ги чуствуваме јас и мојата мајка.Затоа и Вашата желба за дебата се изгуби,потполно Ве разбирам! Icon_razz За илустрација ќе Ве запрашам Вас,како би било на едно 10 годишно девојче некој да му каже по телефон не чекај го татко ти вечер да се врати,затоа што ќе биде убиен?!?Добро е што Вашите синови ги воспитувате во патриотски дух,но мојот татко не' чекаше да поминеме низ толку многу тешки ситуации за да го всади тој дух на патриотизам и да ме учи безусловно да ја сакам мојата права мајка ,МАКЕДОНИЈА!Повеќе нема да навлегувам во дискусија со Вас,не заради нешто друго,туку затоа што по Вашите коментари кои ги следам доста внимателно ми наликувате на човек од кои што најмногу сум страдала,ЧОВЕК ОД УДБа! Сепак ќе Ве поздрвам
15-05-2011, 06:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#66


Quote:Dragi Trajkov

Јордане...Не ти држат тезите па манипулирај НА ДОЛГО !!!....1. Сега, крајот од јуни 1991 год. (Хрватскиот референдум !) ти е факт за моја и на др. Македонци-старешини и војници кои не по своја воља се затекнале по касарните или на фронт, како наша СРПСКА ОПРЕДЕЛБА и спремност да ЗАГИНЕМЕ за СРБИЈА !!!...Нормално не го ни споменуваш МАКЕДОНСКИОТ РЕФРЕНДУМ кој уследи дури во СЕПТЕМВРИ 1991 год., КОГА ЈАС И СИ ДОЈДОВ ВО МАКЕДОНИЈА. бидејќи не сум Хрват да излезам по хрватскиот референдум, како Македонец колку што можев ги следев македонските раководители и нивните дејствувања. Тупурковски шеташе по фронтовите да ја смирува ситуацијата, Глигоров со Претседателите на др. ЈУ-Републиките правеа средби ваму-таму, Гошев со СКМ као се бореше за по-самостојна наша политика а всушност уште беше со СКЈ...а ти Јордане, бркаше БИЗНИС по Хрватска, Словенија патувајќи низ СРБИЈА нормално со ЈУ-пасош и ти не беше за ЈУ-СРБОСЛАВИЈА а јас бев ! Сега ти си се борел за САМОСТОЈНА Македонија а јас сум бил за Србија !...А бре од кај волку вишок ум...мислам од раѓање или од после така ти дојде ?!.....2. МАНИПУЛИРАШ и со ова за Генералот Стојановски и тоа СВЕСНО оти МЕСЕЦОТ КОГА ТОЈ ДЕЈСТВУВАЛ во Хрватска НАМЕРНО ГО КАЖУВАШ НЕ НА МАКЕДОНСКИ НО НА ХРВАТСКИ - СТУДЕНИ 1991 г. за да некако ЗАТСКРИЕШ дека тоа е НОЕМВРИ, месец кога јас ОДАМНА веќе сум бил во состав на МАКЕДОНСКАТА ОДБРАНА. Бидејќи немаше македонска војска бев распореден во МВР-екипите со оружје по контролните пунктови за контрола на ЈНА-конвоите со наредба за дејствување воколку нешто излезе непредвидливо. Ти Јордане бркаше бизнис преку СРБИЈА и ја градеше "самостојноста" на Македонија како шо велиш со својот УГЛЕД ! По одлукта за формирање МАКЕДОНСКА ВОЈСКА, бев од првите старешини и за мене мн. добро знаат што сум работел и Генералот М. Арсовски и др. тогашни високи офицери...Затоа најмалку си повикан ти да коментираш со некои од ТО зашто тие од ТО разочараа (ја товараа ЈНА со оружје од ТО!).....3. Ако СПАСИЌ и АНДОВ ти се "главните сведоци" за УДБ-аштвото на сите ЈУ-Влади, многу "си ЈАК" оти тие ИЧ не ширеле ниту шират СРПСКА ПРОПАГАНДА според која и дождот што сега се спрема овде не може да заврне - "ако нису то Срби организовали пошто су они НЕБЕСКИ НАРОД " !...Quote:Dragi Trajkov

ЕЛЕНА .....Тебе НАЈДЛАБОКО ТИ СЕ ИЗВИНУВАМ ако во жарот на расправата овде повредив некои твои чувства. Гледам дека си воспитана и осетлива личност но и борец за своето семејство. ТОА НАЈИСКРЕНО, ПОМАЛКУ МЕ ТРОГНУВА особено оти доаѓа во време кога децата не се тангираат за ништо и се помаку го почитуваат она за што нивните родители се бореле или низ што поминале. Признавам дека заради тоа и помалку се срамам особено што твојот стил на расправа е далеку почист и поиздржан од оној на Блаже. Но тој ми залепи некои етикето од кои најмногу се ежaм - "србоманство" (дедо ми е убиен на Сремскиот фронт и тоа од Србин партизан-соборец оти не поднесувал со него да командува "прост Македонец") на што нели ниту јас не останувам потоа имун па возвраќам со друго негово - "манство" (што да правиш постојана македоснка болка - овој е ова оној е она...се сме само да не сме она што сме - МАКЕДОНЦИ ПО РОД).Quote:Dragi Trajkov

Елена...Значи, само крајот ти е промашен - не сум човек од УДБ-а но и самиот жртва на УДБ-а и УФБ-ашки методи...Не ми се оди во она Историскиот архив за досието да си го видам за да не се разочарувам од околината а и не можам да го гледам оној "татароидот" што е на чело на таа институција , страдаме од срби и србомани но и од бугараши. Ние "античките" Македонци сме во клинч од сите напаѓани...ете вака ни лепат такви-вакви етикети НО - нека...во таа постојана борба сме - НАХУПОРНИТЕ И НАЈИСТРЕНИРАНИТЕ !!! Те поздравувам и јас тебе !
15-05-2011, 06:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#67


Quote:Групација Дисиденти Јордан Петровски:

ДрагАНЕ ТрајКОВСКИ, Македонскиот парламент на 25 ЈАНУАРИ 1991година УСВОИ ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА СУВЕРЕНОСТ НА МАКЕДОНИЈА. Со таа ДЕКЛАРАЦИЈА се даде до знаење дека Македонија ке оди по патот на ОДВОЈУВАЊЕ ОД ЈУГОСЛАВИЈА. Вие сега можете да кажувате што сакатае но од тој ден на сите им стана јасно каде оди Македдонија. Реферндумот беше само техничка потврда на ДЕКЛАРАЦИЈАТА.

Бркав бизнис, од тој бизнис издржував скоро 100 фамилии и одвојував пари да му помогнам на МААК и ВМРО ДПМНЕ. Значи носев пари од надвор, го помагав Македонско општество. Тогаш ти се бореше за СРПСКИ интереси.
1991 година сеуште не се патуваше со пасоши иако србите имаа од 1990 година граничен пункт кај Табановци. Пунк кој оаначуваше дека распадот на Југославија е неминовен. На тој пунк тие одземаа храна купена во Србија, одеа дотаму што недаваа да изнесеШ ни литар млеко.

Примерот кој го наведуваш со ТО е потврда на онаа што јас го напишав. Вистинските Македонци во ТО оние кој сокрија дел од оружјето вие, српските борци ги заменивте ... ги избркавте од работа. Така да камионите ги товареле твои колеги.

Андов и Спасиш никој не ги демантираше до ден денешен. Доказот кој јас го имам дека досиеата од МАКЕДОНИЈА од 1918 до 2006 година се во БЕЛГРАД ги потврдува нивните изјави.


Quote:Dragi Trajkov


Јордане.....ПРОДОЛЖУВАШ СО МАНИПУЛИРАЊЕТО....1. Откога не успеа да се скриеш зад маглата со Ген. Стојановски (СТУДЕНИ 1991 г.), сега фрлаш - НОВА, 08 септ. 1991 г. бил ништо во споредба со СУДНИОТ ДЕН - 25 јануари 1991 г...(се за да некако го поткрениш ПРАГОТ а за да ми наједе кривица)....Аферим,...јас пак мислев дека на 02 август 1944 г. или пак 02 август 1903 г. "се даде до знаење Македонија по кој пат сака да оди "...Значи не е РЕФЕРЕНДУМОТ, но Декларациите се КРУНАТА на општествата и нивниот развој ! Колку бре Јордане Декларации се предлагани, донесувани и (не)реализирани...а кој Референдум НЕ Е РЕАЛИЗИРАН ?!....2. Ако сакаш да ми вадиш "српство" од тоа што сум работел во сеуште нераздружена држава со ист монетарен, царински, безбедносен и не знам што се чадор тогаш и ти се што си работел хранејќи ги 100-те фамилии си работел за СРПСКИ интереси. Си плаќал царини, даноци и др. придонеси кон таа држава и се ги хранел сите кои работеле на српството вклучувајќи ме и мене на фронтот ! Значи земи ја и таа логика сум се борел оти ти и таквите како тебе ме плаќале. Не само мене НО ти си ги плаќал и сите четнички одреди кои вршеле колежи по Хрватска...А бре јас сум бил ништо со српството ми...во однос на тебе..
15-05-2011, 09:14 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#68


Quote:Групација Дисиденти

ДраГАНЕ ТрајКОВСКИ, да ја скршам твојата сламка на спас, наводната манипулација со Стојановски. Стојановски не е дојден во Вуковар како доброволец во месец СТУДЕНИ, туку и тој како тебе бил во ЈНА. Твоја среќа или несреќа е во тоа што те заробиле Хтватите. Да не те заробиле Хрватите и ти би останал и во месец СТУДЕНИ во редовите на СРБОЧЕТНИЧКАТА војска.

Ти ДраГАНЕ не си заминал доброволно од СРБОЧЕТНИЧКАТА војска, ти си бил заробен и те пуштиле Хрватите оти си Македонец.

Не се глупирај кога незнаеш кога Македонија прекина да плаќа пари во Сојузниот Буџет.Quote:Dragi Trajkov

Јордане....1. За мојата заробеничка "среќа-несреќа", би требало да знаеш дека имаше и старешини во ова време кои што беа заробувани па пуштени од Хрватска но кога доаѓаа тука се пријавуваа во "својата ЈНА" чија Команда на Армиска област беше во Скопје а некои дури и во Белград почитувајќи го редот и хиерархискиот систем на државата и армијата чиј дел сеуште беа. Новата македонска држава не знаеше и самата дали ќе ја биде воопшто а Генералот Стојановски што дури и во ноември 1991 г. војувал како Македонец во составот на ЈНА ти е доволна слика колку тоа изгледало возможно во она време. За разлика од СИТЕ нив Јордане (кои во голем дел до денес ни се команден кадар) јас СЕ ДРЗНАВ да верувам во македонската држава и по цена на мое следење и апсење не само што не го направив ова но влегов директно во МАКЕДОНСКАТА ОДБРАНА ДРЖЕЈЌИ СЕ НА НИШАН СО ЈНА. Затоа те молам малку респект за ова и помалку манипулации.....2. Не се глупирај ти со тоа кога Македонија престанала да плаќа пари во Сојузниот буџет. Знам што зборувам бидејќи сеуште по доаѓањето во Македонија, ЈУ-динарот беше официјално платежно средство и не само во неа но дури и во ОТЦЕПЕНАТА Словенија а камо ли во ЗАВОЈУВАНАТА Хрватска. Нас во Македонија, ни се извршија најголемите финансиски упади и малверзации. Колку што се сеќавам имаше афери со поштенските и др. чекови кои само од ЈНА припаданиците подоцна кога заминуваа беа милионски суми а камо ли од др. општествени претпријатија. Силни оклопони возила со Воената Полиција на ЈНА пред Зградата на НБМ вршеа празнење такаречи во заминувањето во март 1992 год. Затоа, штом сакаш на друг да му копаш - повели упаѓај - за септември 1991 г. кога ти си го водел твојот бизнис а јас бев во македонското МВР, не манипулирај но признај колкав финансиски допринос си дал за четниците и ЈНА по Хрватска (ако ич друго плаќаше 3 % т.н.р ВОЕН ДАНОК)....
17-05-2011, 06:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#69


Quote:Jordan Petrovski

Абре ДраГАНЕ, ДеаГАНЕ велиш:

"1. ...имаше и старешини во ова време кои што беа заробувани па пуштени од Хрватска но кога доаѓаа тука се пријавуваа во "својата ЈНА" чија Команда на Армиска област беше во Скопје а некои дури и во Белград почитувајќи го редот и хиерархискиот систем на државата и армијата чиј дел сеуште беа."

Па јас тоа цело време го тврдам:

"Враќањето на тебе и тие како тебе во Македонија и вашето влегување во институциите на системот е всашност ПРЕКИНОТ НА ПАТОТ НА МАКЕДОНИЈА КОН ОСАМОСТОЈУВАЊЕТО. Во октомври 1992 година е донесена УРЕДБАТА 10/92 за прогон на ПОЛИТИЧКИ и ИДЕОЛОШКИ НЕИСТОМИСЛЕНИЦИ НА СДСМ-ПРЕСОБЛЕЧЕНИТЕ ЧУВАРИ НА СРПСТВОТО. Идеолошки и политички противници беа оние кои се залагаа за ОДЕЛУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА ОСД СРВИЈА и затоа во УРЕДБАТА постојат и членови кои ОПФАЌААТ ПРОГОН ЗА МАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ И ВРХОВИЗАМ."


Quote:Jordan Petrovski

ДраГАНЕ, ДеаГАНЕ велиш:

"Новата македонска држава не знаеше и самата дали ќе ја биде воопшто а Генералот Стојановски што дури и во ноември 1991 г. војувал како Македонец во составот на ЈНА ти е доволна слика колку тоа изгледало возможно во она време."

Тоа е твојот проблем ТИ НЕ СИ ВЕРУВАЛ ВО САМОСТОЈНА МАКЕДОНСКА ДРЖАВА. Јас и Блажо не само што сме верувале туку од прв момент застанавме рамо до рамо со другите соистомисленици и се боревме за таа самостојност. Ти дојде откако те ЗАРОБИЈА и како МАКЕДОНЕЦ те ОСЛОБОДИЈА.

Биди искрен па кажи дали ако не те заробеа ке ја напуштесе србочетничката војска. ЈНа непостоеше од 25.06.1991 година.Quote:Sashe Ivanovski

Uf ova e jaka debata decki, produzete nie kje sledime samo posho aber neame za ova moze samo da naucime nesho..


Quote:Jordan Petrovski

ДраГАНЕ,

"Затоа, штом сакаш на друг да му копаш - повели упаѓај - за септември 1991 г. кога ти си го водел твојот бизнис а јас бев во македонското МВР, не манипулирај но признај колкав финансиски допринос си дал за четниците и ЈНА по Хрватска (ако ич друго плаќаше 3 % т.н.р ВОЕН ДАНОК)...."

Последните уплати од Македонија во Сојузниот Буџет се извршени за првиот квартал на 1991 година , значи заклучно со МАРТ месец 1991 година. Така да целото македонско стопанство дало пари во СОЈУЗНИОТ БУЏЕТ а ако не ти е јасно Југославија се распадна на 25.06.1991 година.

После 25.06. 1991 година немаше теоретски шанси да се води бизнис со Словенија и Хрватска. До 25.06.1991 година непостоеле царински давачки во Словенија и Хрватска за стока од Македонија.
17-05-2011, 06:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#70


Quote:Dragi Trajkov

Јордане,....1. ЛУКАВО од мојот текст го прескакаш она што не ти одговара - Ова : " За разлика од СИТЕ нив Јордане (кои во голем дел до денес ни се команден кадар) јас СЕ ДРЗНАВ да верувам во македонската држава и по цена на мое следење и апсење не само што не го направив ова но влегов директно во МАКЕДОНСКАТА ОДБРАНА ДРЖЕЈЌИ СЕ НА НИШАН СО ЈНА. Затоа те молам малку респект за ова и помалку манипулации.." - ЗОШТО ОВА ГО ПРЕСКАКАШ ИЛИ НЕ ГО КОМЕНТИРАШ а се друго коментираш ?....2. Гледам сега за тебе ГОЛЕМИОТ ПАТРИОТ-Македонец, иако првично залета кон 08 септември (МАКЕДОНСКИОТ ДЕН) кога виде дека јас сум по тоа бргу пристигнат а по моето заробеништво, сега овој датум не е НИКАКОВ датум од важност, за тебе е 25.06.1991 г.(ХРВАТСКИОТ ДЕН) е СУДНИОТ ДЕН македонски ! Но, еве и тоа да ти го земам како некаков "факт" (иако не знам зошто). Ниту овој датум не те вади од тоа дека ако не царини за така голема фирма, БАРЕМ ДО ТОГАШ си плаќал НЕ МАЛИ СУМИ ДАНОЦИ ( и особено ВОЕН ДАНОК кој мудро го премолчуваш !) и со тоа си ЈА ФИНАНСИРАЛ СРБОЧЕТНИЧКАТА ОРДА во која веќе ме "смести" и мене. Затоа, повторувам, не копај му на друг - за да не упаднеш самиот во - јамата....3. Не ми вади "квартали" или не знам што од 1991 г. кога наводно престанале уплатите а да при тоа го ПРЕЌУТУВАШ она другото што го кажав во врска со овој дел - ЈНА И ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА СО СЕ МЕНЕ И ТЕБЕ И ВО 1992 ГОД. СЕУШТЕ СЕ ФИНАНСИРАА И ВО СООБРАЌАЈ СЕ КОРИСТЕА СО - ЈУ-ДИНАРОТ И СЕ ДР. ШТО ПРЕТСТАВУВАШЕ ФИНАНСИИ ВО ОНА ВРЕМЕ (ПТТ И БАНКАРСКИ -ЧЕКОВИ, МЕНИЦИ И СЛ. од исти банки).....Затоа, не бегај од она што си го работел Јордане, не се посипувај со пепел и денес да се правиш честит а на другите влакна да им бараш кај шо не е за барање. Немој како роспиите, по роспијството им - најмногу се крстат по цркви и си вадат чесност самите а и многу ум им делат на другите за чесноста и богобојазноста !....Quote:Jordan Petrovski


Еве малку историја да не манипулираш. Да им биде јасно на младиве само кои луѓе верувале дека Југославија ке опстане. Оваа се само поважни датуми:

U 1990. godinu ušlo se sa puno problema, od kojih su najvažniji: Kosovo, razlaz i sukobi Srbije na jednoj, a Slovenije i Hrvatske na drugoj strani.

– 20 - 24. januara 14. kongres SKJ. Kukavička predaja komunista. To je posljednji kongres SKJ. Ostaju djelovi republičkih partija. Ciril Ribičić kaže: “Napuštamo Kongres”, Ivica Račan: “Prekinimo Kongres”, Slobodan Milošević: “Nastavimo Kongres” (bez Slovenaca i Hrvata)

-– 6. februara slovenački milicioneri napustili Kosovo.

– 26. decembra proglašena samostalnost Slovenije.

1991. GODINA

Ovo je još strašnija godina.

– 4. januara formiranje SUP-a Kninske krajine.

– 24. januara dogovor između Slobodana Miloševića i Milana Kučana da se Slovenija otcjepi od Jugoslavije. Srpsku delegaciju čine: Slobodan Milošević, Slobodan Unković, Stanko Radmilović i Dragutin Zelenović, a slovenačku: Milan Kučan, Franc Bučar, Jože Mecinger i Plut.

– Deklaracija o suverenosti Makedonije.

– 28. februara SAO Krajina donijela odluku da se razdruži od Hrvatske.

– 16. marta odluka o otcjepljenju SAO Krajine od Hrvatske;

ОВАА Е ДОКАЗ НА ЧИЈА СТРАНА СЕ БОРЕЛА ЈНА односно ТИ. Сте воделе заеднички акции со МИЛИЦИЈАТА НА МАРТИЌ:

– 29. aprila Kninski korpus i milicija Krajine opkolile su Kijevo i to je novi znak za širi sukob.

– 2. maja (tj. dvije sedmice poslije Tikveša) izbija – sa 17 mrtvih i još više ranjenih hrvatskih milicionera u Borovu Selu – najveći sukob do tada. U Zadru i Splitu su demonstracije: gine prvi vojnik JNA. Počinju blokade kasarni JNA od strane hrvatske vojske. Vojislav Šešelj hvali “dobrovoljce” da su na djelu pokazali “mušku srpsku ruku”, a Mirko Jović, lider Srpske narodne odbrane, govori o etničkom čišćenju.
17-05-2011, 06:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#71


Quote:Jordan Petrovski

– Rat u Sloveniji 26. i 27, a 29. juna sporazum između SIV-a i Predsjedništva Slovenije da se prekinu operacije, a 7. jula Brionski sporazum i dogovor o povlačenju JNA iz Slovenije.

– Juna i jula oko Knina okupilo se, pored domaćih, oko 7.000 pripadnika raznih paravojnih snaga – u Golubiću je kapetan Dragan, četnički odred majora Teodosijevića je na Kosovu, tu su Šešeljevi i Jovićevi četnici. Kneževićeva milicija u Civljanima, “božurevci” i srpski specijalc

– 15. jula na Kolegijumu SSNO-a g. Kadijević je pored ostalog rekao: Sticajem raznih okolnosti republika Slovenija je opredjeljena za otcjepljenje – u njoj je pronjemački režim. U Hrvatskoj je moguć sukob Hrvata i Srba. U Bosni i Hercegovini nacionalne podjele su očigledne, a prisutne su teze o podjeli između Srbije i Hrvatske. U Makedoniji je komplikovano. U Crnoj Gori su za Jugoslaviju. U Srbiji opozicione snage koriste situaciju i idu u spor sa Hrvatskom.” Tada je i obavijestio da je poginulo oko 300 pripadnika JNA (pukovnik V. Predojević – “U procjepu”).

– Septembra nema punog Predsjedništva – nema Bogića Bogićevića, Janeza Drnovšeka, Stipe Mesića i Vasila Turpukovskog. Ostaje krnje predsjedništvo Kostić, Jović, Sejdo i Kostić II.Quote:Dragi Trajkov

Јордане, - "ШТА ЈЕ ОВАЈ СРПСКО-ХРВАТСКИ...ПА ТИ СИ БРЕ ПРАВИ ГЕЏА".....И бидејќи започнуваш со се ова со Увод као тоа то докажувало кој "сеуште верувал во Југославуја" да те прашам 1. - КОЛКУ ВОЕН И ДРУГ ВИД ДАНОЦИ ВО ТОГАШНИ ЈУ-ДИНАРИ ТИ ПЛАТИ ЗА СЕВО ОВА ДА МОЖЕ ВАКА РЕДОСЛЕДНО ДА СИ ТЕЧИ (значи од конгресите на СКЈ до САО Краините да се формираат и наоружуваат почнувајќи од јануари 1991 г. ?!). 2 - ДАЛИ И ТИ ВЕРУВАШЕ ВО СЕТО ТОА ШТОМ УРЕДНО СИ ПЛАЌАЛ ?!...3. - Ако не си верувал НИКОГАШ ниту веруваш и денес во таа ЈУ-држава, ЗОШТО ПОКРАЈ ШТО СИ ГИ ПЛАЌАЛ ЧЕТНИЧКИТЕ ОРДИ, си живеел во таква држава и не си ја напуштил тогаш уште но дури одкога Македонија стана САМОСТОЈНА ?! - ПА ТИ ПОВЕЌЕ СИ ВЕРУВАЛ ВО СФРЈ ШТОМ И ПО СИОТ ТАКОВ ТРЕТМАН СИ ОСТАНА (а масовно се заминуваше и лесно барем тогаш) А НЕ СИ ВЕРУВАЛ ВО САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА (штом ја напушти и тоа многу потешко кога се одеше)....4. Гледаш ли Јордане во што се ќе те однесе оваа твоја ЛОГИКА кога на друг му копаш јама...се разбира - самиот паѓаш во неа , всушност - ШТО ПОВЕЌЕ ЈА КОПАШ - ПОВЕЌЕ ТОНЕШ !....НА КРАЈ - извини Јордане, но јас сум војник од дете (од Средно Воено се сум во чизми) - не сум научен да се повлекувам, НИКОГАШ !
17-05-2011, 06:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#72


Quote:Jordan Petrovski

– 17. septembra u Igalu, u prisustvu Karingtona, Tuđman, Milošević i Kadijević potpisali zajedničku Izjavu o prekidu vatre.

– U jesen, V. Kadijević je u posjeti Gadafiju (str. 88 njegove knjige), gdje “otkriva” ideju Gadafija o obaranju srpskog rukovodstva po sugestiji Izetbegovića i Gligorova. Gadafi je u tom susretu, navodno, odustao od ideje, a po Kadijeviću, tako su spašena dva “glavna stuba odbrane Jugoslavije – srpski narod i JNA”.

БУЏЕТОТ ЗА 1992 година ПРЕДВИДУВА ВОЕНИ ДАНОЦИ.

– Decembra 1991. je ostavka A. Markovića, koji savezni budžet naziva “ratnim”.

МАКЕДОНИЈА ТИ НАПИШАВ НЕ ГИ ИСПОЛНУВА ОБВРСКИТЕ КОН БУЏЕТОТ од вториот квартал 1990 година.

ДагАНЕ ТраЈКОВСКИ не одговори на битното прашање:

"ДАЛИ АКО НЕ ТЕ ЗАРОБЕА ХРВАТИТЕ КЕ СЕ ОТКЖЕШЕ ОД ЈНА."???

Малата хронологија на настаните што ја дадов погоре е да ти послужи да се потсетиш како навистина било.

пс.да речеме дека дел од парите од даноците кој сум ги плаќал КОН МАКЕДОНСКАТА ДРЖВА оделе за финасирање на ЈНА. КОЈ го ПРАВЕЛ ТОА?? ЈАС или ВЛАСТА.
Твоето напуштање од ЈНА ЗАВИСЕЛО ИСКЛУЧИВО ОД ТЕБЕ.Quote:Jordan Petrovski
ТраЈКОВСКИ една од главните науки во УДБа е МАНИПУЛАЦИЈАТА И ЛАГАТА.

Велиш:

Јордане, - "ШТА ЈЕ ОВАЈ СРПСКО-ХРВАТСКИ...ПА ТИ СИ БРЕ ПРАВИ ГЕЏА"....

Најдов текст кој е на јазик кој ти е повеке од мајчин, за него си бил подготвен да загинеш. Кога се употребува нешто туѓо, текстот не е мој, обично се пренесува во оргинал.

Да одговорам и на овој твој бисер:

"1. - КОЛКУ ВОЕН И ДРУГ ВИД ДАНОЦИ ВО ТОГАШНИ ЈУ-ДИНАРИ ТИ ПЛАТИ ЗА СЕВО ОВА ДА МОЖЕ ВАКА РЕДОСЛЕДНО ДА СИ ТЕЧИ (значи од конгресите на СКЈ до САО Краините да се формираат и наоружуваат почнувајќи од јануари 1991 г. ?!). 2 - ДАЛИ И ТИ ВЕРУВАШЕ ВО СЕТО ТОА ШТОМ УРЕДНО СИ ПЛАЌАЛ ?!..."Јас даноци плашав на МАКЕДОНИЈА, РАБОТЕВ ВО МАКЕДОНИЈА, МОИТЕ РАБОТНИЦИ БЕА МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЉАНИ.

Мојот бизнис не бил на црно. Протокот на пари одел низ институции.
Илица во Загреб, Цанкарјевиот Трг во Љубљана се елитни локации е во тие локации се продавале мои производи.

Првиот обид на УДБа, односно твоите, беше влезот на ШЕСТ инспекора на СОК два дена по смрта на мајками за да направат проверка на моето финансово работење, се надеваа дека така ке ме елиминираат.

Ај и на оваа глупст да одговорам":

"3. - Ако не си верувал НИКОГАШ ниту веруваш и денес во таа ЈУ-држава, ЗОШТО ПОКРАЈ ШТО СИ ГИ ПЛАЌАЛ ЧЕТНИЧКИТЕ ОРДИ, си живеел во таква држава и не си ја напуштил тогаш уште но дури одкога Македонија стана САМОСТОЈНА ?! - ПА ТИ ПОВЕЌЕ СИ ВЕРУВАЛ ВО СФРЈ ШТОМ И ПО СИОТ ТАКОВ ТРЕТМАН СИ ОСТАНА (а масовно се заминуваше и лесно барем тогаш) А НЕ СИ ВЕРУВАЛ ВО САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА (штом ја напушти и тоа многу потешко кога се одеше).."Јас сум верувал дека МАКЕДОНИЈА ке стане САМОСТОЈНА и сум се обидел онолку колку сум можел да помогнам да се осамостои.
Бев приморан да заминам заради тоа што дојдовте вие БОРЦИТЕ ЗА СРБОЕТНИКА ДРЖАВА и го прекинавте патот на осамостојувањето на Македонија.
Јас борбата ја продолжив одтука. Првин со добивањето на ПОЛИТИЧКИ АЗИЛ докажав дека МАКЕДОНИЈА Е СЕУШТЕ ОКУПИРАНА. Само ОКУПАТОР ПРОГОНУВА за МАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ Со тоа докажав една голема вистина која неможете никако да ја избришете. Ја демаскирав лагата која вие лажните македонци ја ширите дека Македонија се ослободила од СРПСКИТЕ ПРЕГРАТКИ.
17-05-2011, 07:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#73


Quote:Dragi Trajkov

Јордане....1. Значи, за тебе важат ПРАВИЛА кои за мене ВИДИ ЧУДО - НЕ ВАЖАТ или обратно - ОНА ШТО ЗА МЕНЕ ВАЖИ - ЗА ТЕБЕ НЕ МОРА !! Сме работеле работи кои во СФРЈ се работеле - ти фирма - јас државна служба ! Ако сакаш нешто мене да ми накалемиш од она време, не можеш тоа да го изведеш такашто себеси ќе се амнестираш - и ти и јас сме биле дел од системот. Не можеш ниту да се скриеш пак да речеш јас ПЛАЌАВ ВО МАКЕДОНИЈА даноци и као некој е глуп па не сфаќа дека всушност си и плаќал на ЈУ-државата зашто во нејзин состав беше истата (особено ако се гордееш со протокот на ЈУ-парите ти кои си ги печалел и сметките од и кон Загреб, Љубљана или др. ЈУ-градови)...СИ ПАТУВАЛ СО ЈУ-ПАСОШ, СИ ИМАЛ ЈУ-ДРЖАВЈАНСТВО, СИ ПЛАЌАЛ СО ЈУ-ВАЛУТИ, СИ ПАТУВАЛ НИЗ СРБИЈА И ПРИЧАО СИ ТАКОЃЕ НА ЈЕЗИКУ КОЈЕГ САДА ТАКО МРЗИШ А мене ми го калемиш као само мене ми бил поблизок а тебе СТРАН. ПА ТИ СИ ПЕЧАЛЕЛ ПАРИ НА ТОЈ ЈАЗИК бре !!!.....2. Дали ќе се откажев или не од ЈНА ако не биле Хрватите, доволен е податокот дека сум од првите старешини во МАКЕДОНСКАТА ОДБРАНА кој се глдаше на нишан со ЈНА овде. Никогаш не сум бил во Србија, бев млад- неженет а со тоа ниту нешто да ме врзува за таа ЈНА за разлика од мешаните бракови. Патем, ГО ЧУВАМ МОЕТО БАРАЊЕ ЗА НАПУШТАЊЕ НА ЈНА УШТЕ ОД ПРВИТЕ ЗНАЦИ ЗА ТОА ВО КОЈ ПРАВЕЦ ОДИ ТАА ЈУ-федерација (Словенија уште кога тргна да се одвојува) ќе ти го скенирам и пуштам да видиш уште кога тоа јас сум барал напуштање на ЈНА, НА КОИ ОСНОВИ СУМ ИМАЛ М----А тоа да го барам и што ми одговориле од ССНО. На што тогај Јордане ќе се вадиш пак ти кој не ми одговори кај си бил ти 1991 г. освен нештото што си се борел за Македонија со својот УГЛЕД (?!).....3. Имаш ДВОЈНИ СТАНДАРДИ Јордане, ПА ОНА ШТО ЗА ДРУГИТЕ МОРА ДА ВАЖИ - ЗА ТЕБЕ НЕ МОРА. Трчаш од датум на датум само некако некого да накалемиш а всушност самиот се калемиш. Така, бегаше од семтември во јуни 1991 г. кога и таму не ти одговараше бегаше на јануари 1991 а кога ниту еден од месециве не ти одговараше забега и некаде во 1988-9 год.(кога всушност како рече вистински почнала борбата за Македонија) .НО забаораваш дека и во 1988/9,90,91 г. - СИТЕ ТИЕ ГОДИНИ ТИ СИ ПЛАЌАЛ ДАНОК НА СРБО-ЧЕТНИЧКАТА ДРЖАВА КОЈА ВСУШНОТ ТОГАШ ПОЧНА ВИСТИНСКИ ДА СЕ ВОЗДИГА (СО МИЛОШЕВИЌ)...


Quote:Jordan Petrovski

Да ти повторам Друже ТраЈКОВСКИ, една од главните науки во УДБа е МАНИПУЛАЦИЈАТА И ЛАГАТА.

Велиш:

"ВИДИ ЧУДО - НЕ ВАЖАТ или обратно - ОНА ШТО ЗА МЕНЕ ВАЖИ - ЗА ТЕБЕ НЕ МОРА !! Сме работеле работи кои во СФРЈ се работеле - ти фирма - јас државна служба ! Ако сакаш нешто мене да ми накалемиш од она време, не можеш тоа да го изведеш такашто себеси ќе се амнестираш - и ти и јас сме биле дел од системот. Не можеш ниту да се скриеш пак да речеш јас ПЛАЌАВ ВО МАКЕДОНИЈА даноци и као некој е глуп па не сфаќа дека всушност си и плаќал на ЈУ-државата зашто во нејзин состав беше истата (особено ако се гордееш со протокот на ЈУ-парите ти кои си ги печалел и сметките од и кон Загреб, Љубљана или др. ЈУ-градови)...СИ ПАТУВАЛ СО ЈУ-ПАСОШ, СИ ИМАЛ ЈУ-ДРЖАВЈАНСТВО, СИ ПЛАЌАЛ СО ЈУ-ВАЛУТИ, СИ ПАТУВАЛ НИЗ СРБИЈА"


Јас со тебе не дискутирам за периодот пред РАСПАДОТ НА ЈУГОСЛАВИЈА. Ако си заборавил зборуваме за твојот СРБОЕТНИЧКИ СТАЖ. Твоето останување во србочетничката војска. ЈНА престана да постои во моментот кога се РАЗДРУЖИЈА СЛОВЕНИЈА и ХРВАТСКА 25.06.1991 година.

"Јао ДраГАНЕ јабуко са гране", све бисер до бисер редиш ама се подлабоко тонеш во калта. Велиш:


"ПРИЧАО СИ ТАКОЃЕ НА ЈЕЗИКУ КОЈЕГ САДА ТАКО МРЗИШ"


Студирав во Хрватска а и српскохрватскиот го изучував како обрзувачки предмет во школо во "САМОСТОЈНА МАКЕДОНОНИА". За да ти дам шанса да побараш спас во нова глупост ке ти кажам дека зборувам помалку и Албански и АнглискиQuote:Jordan Petrovski

ДраГАНЕ оваа :

"ГО ЧУВАМ МОЕТО БАРАЊЕ ЗА НАПУШТАЊЕ НА ЈНА УШТЕ ОД ПРВИТЕ ЗНАЦИ ЗА ТОА ВО КОЈ ПРАВЕЦ ОДИ ТАА ЈУ-федерација (Словенија уште кога тргна да се одвојува) ќе ти го скенирам и пуштам да видиш уште кога тоа јас сум барал напуштање на ЈНА, НА КОИ ОСНОВИ СУМ ИМАЛ М----А тоа да го барам и што ми одговориле од ССНО."


му доаѓа како оној што ја носи кубурата за недај боже. По распадот на ЈНА кој се случи на 25.о6.1991 година, иако словенците и пред тоа не праќаа регрути, ТИ си останала во воени формации кои војуваа за СРПСКИ ИНТЕРЕСИ. Крај нема потреба од било какви објаснувања, Фактите ја кажуваат вистината.


Овој твој бисер ДраГАНЕ го прескокнав пред малку за да ти дам шанса да прекратиш со глупостите и манипулациите.
Велиш:

"НА КРАЈ - извини Јордане, но јас сум војник од дете (од Средно Воено се сум во чизми) - не сум научен да се повлекувам, НИКОГАШ !"


Ти си ТРЕБАЛО ДА БИДЕШ ПРИПАДНИК НА ЈНА. Така барем декларативно се изјаснувавте. Вистинското лице го покажавте кога наместо за ЈУГОСЛОВЕНСКИ ИНТЕРЕСИ застанавте на страната на СРБИЈА и УБИВАВТЕ И ГИНЕВТЕ ЗА НЕА.

Го "заборави' ова:

– 29. aprila Kninski korpus i milicija Krajine opkolile su Kijevo i to je novi znak za širi sukob.

Вие уште како ЈНА војувавте на за ГОЛЕМА СРБИЈА.
17-05-2011, 08:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#74


Quote:Dragi Trajkov

Јордане да почнам од крајот на твоите глуперајки - 1.- Знаеш ли ти што е тоа МИЛИЦИЈА и тоа на некоја Краина ?!....ако не знаеш што ја плеткараш со мене ?!....2. Знаеш ли кај е Книн и до кај е зоната на Книнскиот корпус, за твоја информација јас бев во касарната - Госпиќ која пак беше под Риечкиот корпус !....ако не знаеш што го плеткараш со мене ?!....3. Зар ти Јордане "НИКАД НИСИ БИО У ЈНА ?!"...си носел гордо ѕвезда петокрака и си пеел корачници со стилизираната шајкача (т.н.р титовка) на глава. По што тогашната ЈНА беше помалку СРПСКА од онаа која јас ја затекнав веќе пред распадот - НАПРОТИВ твојата беше уште "ПОСРПСКА" (старешинскиот и команден кадар и во твое време процентуално беше 70-80% српски)....4. Ако ја тераш оваа логика, тогаш и татко ти (или дедо ти) прогласи си го за "ЧИСТ СРБИН" пошто и тој служел сигурно во ЈУ-Краљевината која ја бранел со пушка во рака И НЕМА НИКАКВО ОПРАВДУВАЊЕ за него сакал или не сакал. За мене има повеќе оправдување зашто прашање е колку сум бил свесен каде одам како штотуку завршен осмооделенец кога ме запишале на Средното Воено училиште (не ме ни прашале)....5. Ако ја тераш оваа логика Јордане, тогаш искини си ја дипломата и се што те научиле од таа СФРЈ - држава во чиј состав беше Македонија и твојата и на сите твои. ....6. Ако за ЈНА е крајниот датум 25.06.1991 год. тогаш зошто Македонија испраќаше војници во неа уште цела таа 1991 год. (и првите месеци од 1992 год. ЈНА сеуште стационирана во Македонија ) Што ти, кој си делувал со својот УГЛЕД не си го спречил тоа како патриот и "многу ЈАК" (денешен) патриот ?!...Quote:Jordan Petrovski

ТраЈКОВСКИ, КНИНСКИОТ КОРПУС Е ВО СОСТАВОТ НА ТВОЈАТА ЈНА. А МИЛИЦИЈАТА се СРПСКОЧЕТНИЧКИ нелегали формации.

– 28. februara 1991 SAO Krajina donijela odluku da se razdruži od Hrvatske.

– 16. marta 1991 odluka o otcjepljenju SAO Krajine od Hrvatske;

– Juna i jula 1991 oko Knina okupilo se, pored domaćih, oko 7.000 pripadnika raznih paravojnih snaga – u Golubiću je kapetan Dragan, četnički odred majora Teodosijevića je na Kosovu, tu su Šešeljevi i Jovićevi četnici. Kneževićeva milicija u Civljanima, “božurevci” i srpski specijalci

Јас не СЛУЖЕВ во ЈНА, но тоа не е битно. Јас и ти дискутираме за стого дефиниран период. Моментот од кога ЈНА се трансформира во СРПСКА ВОЈСКа а тоа е од 25.06.1991 година, па натака....

Ти заради тоа што си бил заробен од Хрватите си се вратил во Македонија.

Се друго што пшишуваш е само твој побид да манипулираш а со тоа покажуваш дека се што зборувам е вистина.
17-05-2011, 11:39 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#75

Quote:Dragi Trajkov

Јордане ајде и јас во твој стил ....1. Ако е Книнскиот корпус во состав на МОЈАТА ЈНА, тогаш и Кумановскиот бил во состав на ТВОЈАТА ЈНА во јуни и ти МИРНО си го гледал (или не, зафатен со бркањето бизнис) во јуни 1991 г....2. Да милицијата од Книн е "српскочетничка формација" се согласувам,... ние пак Македонците-старешини од заробеништво ноќта кога втасавме на Аеродромот во Скопје, не криеја да не не уапси НАШАТА македонска милиција и не не предаде на ЈНА-иследниците. Ти Јорде кај беше скриен ?....3. Ако ти не си служел ЈНА, служел татко ти, дедо ти (ЈУ-Краљевина). Затоа не БЕГАЈ од ова што на друг сакаш да му прикачиш ( јас сум бил уште и дете испратено таму од своите родители не толку свесно како татко ти)....4. Не е 25.06.1991 г. мигот на ЈНА кога се трансформира, можеби ТАКА ПОСАКУВАШ - НО НЕ Е....затоа и си одбегнал да дискутираш - ЗОШТО ако е така како што тврдиш, Македонија цела таа 1991 г. ПРАЌАШЕ РЕГРУТИ ( и првите месеци на 1992 г. ЈНА уште во Македонија) .....5. И да е како што сега во ОЧАЈ се фаќаш моето враќање "заради заробеништвото од Хрватите", тоа не го менува ФАКТОТ - дека сум се вратил кога најмногу и требало на Македонија и од тој миг сиве овие години сум ја бранел и сум ја градел одбраната на Македонија обучувајќи илјадници регрути и бранители нејзини... додека ти печатеше БУГАРАШКИ ТЕКСТОВИ одејќи во пресрет на татарските вековни тежнеења Македонија некако во матното конечно да ја приграбат....Quote:Групација Дисиденти Jordan Petrovski

ТраЈКОВСКИ има само една разлика ТИ СИ ДЕЛ ОД ТАА ЈНА, така да нема врска што била во Куманово, јас не сум бил дел од неа. Со случувањата во КНИН си го видел вистинското лице на ЈНА односно на чија страна ке застане. Но ајде имаш оправдување Југославија се уште постои. Но по 25.06.1991 година, датум од кој ЈНА станала СРБОЧЕТНИЧКА нема ОПРАВДУВАЊЕ ЗА ТЕБЕ и твоето останување. Тоа си го направил по СОПСТВЕНА ВОЛЈА. Затоа ДрагАНЕ се што пишуваш е ветер и магла зад која се обидуваш да се затскриеш а посебно за БУГАРИФИЛСКИТЕ ТЕКСТОВИ.

Но еве кога велиШ дека сум печател, значи си ги читал, сигурно имаш некој, дај скенирај да видат сите. Помогни и на УДБа се убија фрлајки пари и луѓе да најдат такво нешто..
18-05-2011, 12:49 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#76


Quote:Dragi Trajkov

Јордане...БУГАРАШКИТЕ ТЕКСТОВИ - НЕ СЕ ВЕТЕР И МАГЛА - ТИЕ СЕ ФАКТ !....и тоа појавени ЗАРАДИ ТЕБЕ (ти си ги финансирал)....Ја потценуваш СДБ (а себеси се преценуваш) ако велиш дека таа ги нема. Најслабата служба на некоја држава тоа не би го пропуштила туку така. Во секој случај, СО ЌЕИФ ќе и ги дадам ако ги побара, ТОА Е ДОЛЖНОСТ КОН ТАТКОВИНАТА И МОЈОТ МАКЕДОНСКИ НАРОД. НАЈГОЛЕМИ СТРАДАЊА ТОЈ ВИДЕ ВО СВОЈАТА ИСТОРИЈА ОД - БУГАРИТЕ, СРБИТЕ И ГРЦИТЕ...Ако расипаноста на Србите беше на сцена со тензиите кои ни ги правеа во тие мигови, уште поголема е ТРУЛОСТА ТАТАРСКА што посака токму таквите мигови на наша немоќ - ДА ГИ ИСКОРИСТИ ЗА СВОИ ВЕКОВНИ ЦЕЛИ. А ТИ ЈОРДЕ "ПАТРИОТУ" - БЕШЕ ДЕЛ ОД СЕТО ТОА СЦЕНАРИО очигледно !


Quote:Jordan Petrovski

Друже ТраЈКОВСКИ, веднаш носи ги. Би те замолил да качиш некои и на ФБ. Да видат што поголем број на луѓе.

Се обиде со што не да манипулираш и пак се врати на почетокот, омиленото србоУДБашко оружје "бугарофилството" и "бугарофилите". А МАКЕДОНСКИТЕ ДОСИЕ од 1991 до 2006 се во Белград-ОТВАРАНИ ПО НАРАЧКА НА БЕЛГРАД. ТраЈКОВСКИ во Македонија поминува времето на МАКЕДОНЧИЊА и ЧОКАЛИИ
18-05-2011, 12:51 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#77

Quote:Пишуваат Шакале и Душан Петровски


Македонска демократија (6)

Судскиот систем како дел од угнетувачката и сузбивачка мрежа (1)

Последната службена белешка од досието ПО „ДЕСТРУКТИВЕЦ“ која ни е достапна е веќеспоменуваната аналитичка белешека од УДБК – Прилеп упатена до МВР – РМ – Скопје, назначена како „ДРЖАВНА ТАЈНА, СТРОГО ДОВЕРЛИВО“, а насловена „ИНФОРМАЦИЈА Безбедносно интересни податоци и сознанија за активностите на ПО ‘Деструктивец’“, Ев. бр. 153, од датум 20.03.1997. год. Она што е интересно за нас во оваа прилика од содржината на оваа белешка е тоа што Сам. аналитичарот ќе заклучи дека:

„Поради екстремните истапувања на Стојаноски и енговата активна улога во организирањето на генерален штрајк во РМ за времента сложена безбедносна состојба во земјата потренбо е во наредниот период према него да се преземат законски оперативни мерки и активности во рамките на заведената ПО.

Отчукано во 2 примероци

Дсотавено до

- 1 прим. до ДБК 2. Управа

- 1 прим. до ДБК 5. Управа“

Ќе потсетиме дека организирањето на генерален штрајк е во рамките на правата и слободи загарантирани со Уставот на Република Македонија.

„Член 20

На граѓаните им се гарантира слободата на здружување заради остварување и заштита на нивните политички, економски, социјални, културни и други права и уверувања.

Граѓаните можат слободно да основаат здруженија на граѓани и политички партии, да пристапуваат кон нив и од нив да истапуваат.

Програмите и дејствувањето на здруженијата на граѓаните и политичките партии не можат да бидат насочени кон насилно уривање на уставниот поредок на Републиката и кон поттикнување или повикување на воена агресија или разгорување на национална, расна или верска омраза или нетрпеливост.

Забранети се воени или полувоени здруженија што не им припаѓаат на вооружените сили на Република Македонија.

Член 21

Граѓаните имаат право мирно да се собираат и да изразуваат јавен протест без претходно пријавување и без посебна дозвола.

Користењето на ова право може да биде ограничено само во услови на воена и вонредна состојба. “

Исто така, ќе потенцираме дека ДБК за време на двете години додека трае заведената Претходна обработка, веќе неколкукратно исстапува вон рамките на она што претставува „законски оперативни мерки“: пред сѐ, прво, поради фактот што постапката го минала законскиот рок од дванаесет (12) месеци во кои треба да се произнесе со кривична пријава против Стојаноски или да ја затвори постапката; и второ, поради прекршувањето на правото на приватност на Стојаноски за што најсолиден пример претставува „СЛУЖБЕНА БЕЛЕШКА“, Ев. бр. 144/7, од датум 27.02.1997. год., транскрипт од „[т]елефонски разговор помеѓу ‘Пчински’ и ‘Деструктивец’-‘Пчиња’“.

„Член 18

Се гарантираат сигурноста и тајноста на личните податоци.

На граѓаните им се гарантира заштита од повреда на личниот интегритет што произлегува од регистрирањето на информации за нив преку обработка на податоците.

. . .

Член 25

На секој граѓанин му се гарантира почитување и заштита на приватноста на неговиот личен и семеен живот, на достоинството и угледот.

Член 26

Се гарантира неповредливоста на домот.

Правото на неповредливост на домот може да биде ограничено единствено со судска одлука кога е во прашање откривање или спречување, на кривични дела или заштита на здравјето на луѓето.“

Очигледно од белешкава е дека извештаи за случајот ПО „ДЕСТРУКТИВЕЦ“ се доставувани до МВР - Скопје, што значи дека ова досие не е индивидуален случај на одметнување на група Службеници кои работеле на своја рака--туку дека станува збор за систематско гонење на политички конкуренти по налог од врвот на Министерството за внатершни работи.

Она што е најважно за нашата понатамошна обработка на ПО „ДЕСТРУКТИВЕЦ“ од оваа белешка е датумот. Имено, службенава белешка носи датум од 20.03.1997. година и најавува продолжување на Претходната обработка со нормалниот тогашен интензитет („потренбо е во наредниот период према него да се преземат законски оперативни мерки и активности во рамките на заведената ПО“) од неколку белешки месечно. Ниту една од тие белешки не му е достапна за увид на Блажо Стојаноски. Ова ќе биде пресудно во кривичната пријава што Блажо Стојаноски ќе ја покрене, а за која ќе стане збор подоцна.

На 27.12.2000. год. Блажо Стојаноски ќе поднесе „Барање за пристап и увид во лично досие“, за кое ќе добие известување на 30.01.2001. год. дека „Е ЕВИДЕНТИРАНО ПОСТОЕЊЕ на лично досие од политички и идеолошки прични.“

На 29.01.2001. год. Блажо Стојаноски ќе поднесе „барање за податоци на лица од член 11 став 1 од Законот за постанување со досиеја за лица водени од СДБ“, кое ќе биде уважено на 16.02.2001. година.

Откако Блажо Стојаноски, заедно со Атанас Лефтеров си ги подигнале досиеата во зградата на МВР, тргнале на средба со нивниот пријател и тогашен Министер за внатершни работи, Љубе Бошкоски. Дали Бошкоски има удел во прочистувањето на досието од недостасувачките белешлки (20.03.1997.-21.01.2000. год.), не можеме да знаеме. Но, знаеме дека Бошкоски им има речено на двајцата дека било „подобро за нив да не знаат сѐ што им било правено оти гансотии имало таму“.Во секој случај, она за што не може да се шпекулира е тоа дека Претходната обработка на Блажо Стојаноски продолжила цела година последователно на превземањето на власта од страна на ВМРО-ДПМНЕ! Последните два образци во досието се предлогот и решението за негова дерегистрација. Ги пренесуваме во целост:

„МИНИСТЕРСТВО ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ

ДИРЕКЦИЈА ЗА БЕЗБЕДНОСТ И КОНТРАРАЗУЗНАВАЊЕ

РУДБК

ХХХХХХХХХ – оперативен работник

Датум на евидентирање: 21.01.2000 година

Евидентен број: 4

Врз основа на член 12 од Правилникот за вршење на работите на Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање (Ев. бр. 07-435 од 09.04.1998 год.) и член 34 од Упатството за вршење на работите на Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање (Ев. бр. 07-905 од 24.08.1998 год.), а по поднесениот Предлог на Началникот на РУСДБ Прилеп, евидентен број 4 од 21.01.2000 година поднесувам

ПРЕДЛОГ

За ДЕРЕГИСТРИРАЊЕ ОД ОПЕРАТИВНА ОБРАБОТКА (ОО) за лицето Стојаноски Пано Блажо. . . занимање: работник. . . вработен во: невработен. . . .

Образложение

Лицето Стојаноски Пано Блажо се водеше во ПО под псевдоним ‘Деструктивец’. ПО беше заведена со цел следење, документирање, откривање и попречување на екстремни и противуставни активности на лицето Стојаноски Блажо.

Во текот на водењето на ПО со преземените мерки и активности не се потврдија претходно добиените сознанија, бидејки лицето Блажо Стојаноски, во поново време, во поголем дел ги пасивизира своите активности, особено после неговиот ангажман во независниот синдикат. Од тие причини ценам дека треба да престане водењето на ПО врз лицето Блажо Стојаноски.

Прилеп, 21.01.2000 год. СОГЛАСЕН

ХХХХХХХХХХХ

Врз основа на изнесените наводи, ценам дека нема основа за натамошно водење на лицето во ОО и предлагам Директорот на ДБК да донесе Решение за дерегистрација од оперативна обработка

НАЧАЛНИК

ХХХХХХХХХХХХ“

Предлогот е проследен со:

„Врз основа на член 12 од Правилникот за вршење на работите на Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање (Ев. бр. 07-435 од 09.04.1998 год.) и член 34 од Упатството за вршење на работите на Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање (Ев. бр. 07-905 од 24.08.1998 год.), а по поднесениот Предлог на Началникот на РУСДБ Прилеп, евидентен број 4 од 21.01.2000 година поднесувам

Р Е Ш Е Н И Е

За ДЕРЕГИСТРАЦИЈА ОД ОПЕРАТИВНА ОБРАБОТКА (ОО) за лицето

Стојаноски Пано Блажо . . . занимање: работник, вработен во: невработен.

Лицето се води под псевдонимот ‘Деструктивец’.

Образложение

Од податоците и образложението во Предлог ев. број 4 од 21.01.2000 година, одобрен од Началникот на РУДБК Прилеп се констатира дека повеќе не постојат причини за понатамошно водење на ОО, заради што е одлучено како во диспозитивот.

Примерок од Решението да се достави до организационата единица за истражување и информирање.

ДИРЕКТОР НА ДБК

ХХХХХХХХХХХХ“

Во понатамошниот тек на нашата анализа на досието ПО „ДЕСТРУКТИВЕЦ“ ќе научиме дека Блажо Стојаноски воопшто не го променил своето однесување и синдикално делување од последната достапна белешка до неговата дерегистрација. Тоа самото по себе ќе отвори нови прашања за дискусуија.

Забележете дека додека е употребен образец за дерегистрирање од оперативна обработка (односно за формулар за отпуштање на соработник на ДБК), во содржината напишана од Оперативниот работник на четири (4) различни наврати стои кратенката „ПО“, но никаде не може да се најде онаа соодветна за образецот: „ОО“. Тоа говори дека статусот на Блажо Стојаноски никогаш не бил променет од „Претходна обработка“ во „Оперативна обработка“. Бидејќи Оперативецот на четири (4) различни наврати отчукува „ПО“, можноста за печатна грешка е занемарлива. Зошто е употребен погрешниот образец можеме само да шпекулираме, во што всушост ќе се осмелиме да се впуштиме. Според нас постојат три можни одговори на оваа дилема: Првиот е дека е направена искрена грешка од страна на Оперативецот при подготовката на предлогот за дерегистрација. Но, бидејќи и решението од истиот датум е подготвено на образец за дерегистрација од оперативна обработка, можноста дека станува збор за превид е сосема мала—занемарлива. Втората можност, која е малку поверојатна, е дека во РУДБК Прилеп се наоѓало во состојба на недостаток од образци за дерегистрација од претходна обработка. Според нас, и ова е прилично неверојатно. Третиот, и најверојатен можен одговор е дека станува збор за уште еден обид за компромитација на Блажо Стојаноски при што би можело да се крене сомнеж дека тој на крајот станал соработник на СДБ, односно ДБК. „. . . со цел извесна компромитација на Петровски пред неговите пријатели и истомисленици. . .“ (Службена белешка, Ев. Бр. 1254, 23.12.1996. год., досие ПО „ЦРНИ“)

(Продолжува)
27-05-2011, 01:37 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,655
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#78


Quote:Македонска демократија (6)

Судскиот систем како дел од угнетувачката и сузбивачка мрежа (2)


[Image: 4818267501_7741cfe56b.jpg]

Според сведочењата на Блажо Стојаноски, веднаш по здобивањето на посед на неговото досие, тој тргнал да бара застапник-адвокат. Првите половина дузина на адвокати на кои им пристапил, одбиле да се ангажираат на случајот, со образложение дека „не сакале да се замеруваат со државата“, иако станува збор за тужба против поранешни фукционери и иако постои јасно кршење на Уставните права на граѓанинот Блажо Стојаноски, што треба да значи сигурна победа на суд! Во демократска држава, адвокатите се наддаваат и натпреваруваат за да добијат вакви случаи каде што постои прекшување на Уставните и човекови права од страна на државните институции, бидејќи со добивањеро на случајот се прави блескава кариера: уште еден доказ дека Република Македонија не била демократска држава во 2001., исто како што не била демократска држава ниту во 1997., како што не е демократска држава ниту денес, во 2011. година. Конечно, Стојаноски и неговиот синдикален содружник, Атанас Леферов, нашле адвокат кој се согласил да ги застапува. Притоа, на 21.02.2001. год.:

„До

Основното Јавно обвинителство

Скопје

Врз основа на член 49 и член 149 од Законот за кривична постапка оштетените Блажо Стoјаноски и Лефтеров Атанас поднесуваат:

КРИВИЧНА ПРИЈАВА

(Предлог)

Против: Поранешниот Претседател на Р.Македонија г-дин Киро Глигоров, поранешниот Претседател на Влада на Р.Македонија Бранко Црвенковски, поранешните Министри за внатрешни работи Љубомир Фрчковски и Томислав Чокревски

Заради: Сторени кривични дела по член 151 од КЗ неовластено прислушкување и тонско снимање

Пријавените како службени лица спротивно на забраната од член 17 став 1 од Уставот на Р.Македонија нарачале (поттикнале) организирале и договориле да се изврши прислушкување на разговорите на оштетените и тоа во неколку наврати на ден 23.04.1995, 14.09.1995 и 26.02.1997 година.

Пријавените овозможиле употреба на посебни уреди за прислушкување на разговорите на оштетените спротивно на уставно загарантираните слободи права на тајноста на сите облици на општење.

Согласно член 17.став 1 од Уставот на РМ на постои никаква можност за исклучок да врз основа на судска одлука, Закон или правилник да се прислушкува или тонски снимаат разговори со употреба на сите уреди.

Според тоа јасно произлегува дека сторените дејствија во секој случај се сторени неовластени и противправно.

За горенаведените прислушкувања оштетените дознаваат врз основа на неодамна донесениот Закон за добивање на досиеата врз основа на поднесените барања.

За горенаведените прислушкувања изготвени се службени белешки, предлози и други писмени материјали.

Доказ: Сослушување на пријавените

Сослушување на оштетените

Сослушување на сведоци (началници и други оперативни рабортници на МВР)

Службени белешки и други материјални докази

Со оглед дека во дејствијата на пријавените се содржани елементи на горенаведеното кривично дело предлагаме да против истите и нивните помагачи да се покрене кривична постапка и да им се изрече содветна кривична санкција согласно Законот како и да се задолжат истите на име надомест на штета да платат износ 2 х 500.000,00 ДЕМ.

Скопје 21.02.2001“

За жал, се чини дека адвокатот кој ги застапувал двајцата синдикалци имал задача да го саботира и овој последен обид за правда на двајцава оштетени: имено, читателот ќе може да забележи дека застапникот на Стојаноски-Лефтеров кривичната пријава ја темели на прекршување на само еден член од Уставот на Р.М., во три наврати, додека, само во случајот на Стојаноски постојат прекршувања на пет (5) членови од Уставот, од кои повеќето во повеќе од еден наврат. Причината за ваквата постапка е очигледна: формално правните услови се задоволени, што значи дека двајцата синдикалци немаат право на понатамошно барање на правдата на повисоките судски инстанци.

Како и да е, во, за македонски услови невообичаено брз рок Лефтеров-Стојаноски добиваат разврска, која, за жал, е во полза на оние кои го прекшувале Уставот на Република Македонија; додавајќи аргументи на тезата дека Власта во Република Македонија е угнетувач на макeдонскиот народ.

„ОСНОВНО ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО

41 КО Бр.261/2001

Скопје, 28.02.2001 година

Врз основа на чл.144 ст.1 од ЗКП донесувам

Р Е Ш Е Н И Е

СЕ ОТФРЛА кривичната пријава поднесена од Атанас Лефтеров и Блажо Стојановски, против Киро Глигоров, Бранко Црвенковски, Љубомир Фрчковски и Томислав Чокревски, за кривично дело – НЕОВЛАСТЕНО ПРИСЛУШКУВАЊЕ И ТОНСКО СНИМАЊЕ од чл.151 ст.3 од КЗ,

- бидејќи настапила релативна застареност на кривично гонење.

О б р а з л о ж е н и е

До ова Обвинителство, од страна на Атанас Лефтеров и Блажо Стојановски, поднесена е кривична пријава против Киро Глигоров - поранешен Претседател на Р.Македонија, Бранко Црвенковски - поранешен Претседател на Влада на Р.Македонија, Љубомир Фрчковски и Томислав Чокревски - поранешни Министри за внатрешни работи во Владата на Р.Македонија, за кривично дело – Неовластено прислушкување и тонско снимање од чл.151 ст.3 од КЗ.

Во пријавата се наведува дека пријавените како службени лица, спротивно на забраната од чл.17 ст.1 од Уставот на Р.Македонија, нарачале, организирале и дозволиле да се изврши прислушкување на разговорите на подносителите на пријавата во неколку наврати во деновите: 23.04.1995, 14.09.1995, и 26.02.1997 година, а кон пријавата не се приложени докази од кои би можела да се утврди основаноста на сомнението дека е извршено прислушкување и дека тоа го сториле пријавените.

По проучувањето на кривичната пријава, наоѓам дека настапила релативна застареност на кривично гонење. Имено, за кривично дело – Неовластено прислушкување и тонско снимање од чл.151 ст.3 од КЗ, е пропишана казна затвор во траење од три месеци до три години.

Согласно ч. 107 ст.1 т.5 од КЗ кривичното гонење не може да се преземе кога ќе поминат три години од извршувањето на кривичното дело за кое според законот може да се изрече казна затвор над една година.

Во случајов наоѓам дека е истечен законскиот рок во кој може да се преземе кривично гонење поради што следуваше да се одлучи како во изреката од решениево.

/БД ЗАМЕНИК ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ

Коле Штерјев

ПОУКА: Примерок од решението да се достави до

подносителите на пријавата, кои согласно

чл.56 ст.2 од ЗКП, имаат право во рок од

8 дена по приемот на решението

да го преземат гонењето.“

Истиот резултат што ќе го добие и Јордан Петровски седум години подоцна, кога тој ќе поднесе своја кривична пријава за истиве. Сепак, фалсификатот е премногу тенок:

Стојноски и Лефтеров ги употребиле белешките кои им биле достапни. Доколку се навратиме на хронологијата, од она кога е датирана последната достапна Службена белешка—која најавува понатамошно гонење на Стојаноски—до известувањето дека за Стојаноски постои досие, и неговото поднесување на барање за покренување на кривична пријава до Јавното обивнителство, може да се забележи дека Стојаноски во никој момент ја немал приликата да поднесe тужба за прекршување на член 17 од Уставот пред да настапи застарување на кривичното дело. Клучно, во решението на Јавното обвинителство Обвинетите—Глигоров, Црвенковски, Фрчковски и Чокревски—не се прогласени за невини: туку нивниот криминал бил доволно застарен за тие да не мораат кривично да одговараат за истиот; и истoвремено на Стојаноски му е оневозможено да дојде до толку потребното обештетување.

Понатаму, Јавното обвинителство на Република Македонија има еден специфичен мандат под себе: доколку информација за сторено кривично дело стаса до Ј.О., тоа мора да покрене истрага по дадената информација. Во дадениот случај, должност била на Јавното обвинителство да покрене истрага за работата на Министерството за внатершни работи во периодот кога било заведено во „Претходна обработка“ досието „ДЕСТРУКТРУКТВЕЦ“, должност била на Јавното обвинителство да поднесе барање до МВР за белешки од периодот 20.03.1997.-21.01.2000. год. и должност била на Јавното обвинителство да ја задоволи правдата.

Збиднувањата во врска со продолжената „Претходна обработка“ на Блажо Стојаноски за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, нецелосноста на неговото досие, како и односот на адвокатите и судскиот систем кон неговото прашање, дополнително ја поткрепува тезата за континуитет во угнетувачкото делување на Власта на Република Македонија против нејзините граѓани—особено оние кои таа ги смета за опасност по нејзините позиции; како и потребата од процес на севкупна Лустрација на македонското општество, со посебен акцент на судството и гранките на Министерството за внатрeшни работи. Оттука, не држат обвинувањата кон Комитетот за демократизација—односно одбраната на македонската Власт—дека УДБа била минато, и дека ние неполезно сме се занимавале мртва тематика. Меѓутоа, првиот чекор во решавањето на било кој проблем е неговата дијагноза: затоа УДБините измеќари постојано се обидуваат низ нивните манипулации да го оттргнат вниманието од коренот на проблемот, на тој начин решенијата ќе се бараат на погрешните места.

„Да не заборавиме дека политичките институции (колку ли често тоа да се игнорира) се творба на човекот; и му го должат своето потекло и постоење на човечката волја. Човеците не се разбудија едно летно утро да ги најдат институциите никнати: не се тие како дрвјата, кои растат додека луѓето спијат. Во секој стадуим на нивното постоење институциите се прават тоа што се, благодарение на човековата доброволна дејност. Тогаш, како и сите други нешта направени од Човекот, тие можат да бидат добро или лошо направени; здравиот разум и вештина можеби биле вработени во нивното создавање, или пак обратното од нив.

. . .

Истовремено мора да се има на ум дека политичката машинерија не делува самата од себе. Како сѐ што е создадено, така и политичката машинерија мора да биде управувана од луѓе—дури и од наједноставните човеци. Делувањето бара, не само проста согласност од луѓето, туку и нивно активно учество. . . . Луѓето за кои Државата е наменета мораат да бидат подготвени да ја прифатат; или барем да не се толку спротивставени на нејзе за претставуваат непремостлива препрека на нејзиното воспоставување. Луѓето мора да се волни и способни да сторат сѐ што е потребно за да ја одржат.

. . .

[Е]ден народ може да се смета за некваливикуван за повеќе од ограничена слобода доколку не соработува активно со законот и јавните авторитети за да ги сузбиваат чинителите на зло.“ („Размислувања за Претсавничката влада“, „До која мера формите на Влада се избор“; Џон Стјуард Мил)

Блажо Стојаноски и покрај четиригодишна присмотра, не бил обвинет, ниту докажан за злочинец. Од друга страна, Министрите за внатершни работи, Фрчоски и Чокревски, Премиерот Црвенковски и Претседателот Глигоров биле активни соучесници и налогодавачи во криминалните дела на кршење на Уставните права на цела класа на Граѓани на Република Македонија. Тие остануваат неказнети за своите злочини единствено поради немањето на волја од страна на држачите на власта, но и од самиот народ тоа да се стори; бидејќи додека „формално-правно“ постои „застарување на кривичното дело“, реално постојат повеќе кривични дела, чии последици жртвите и нивните семејства сѐ уште ги чувствуваат.

„(П)ретставничките институции се од никаква вредност, и можат да се сметаат за институции на тиранија и интрига, доколку општото гласачко тело не е доволно заинтересирано во својата влада за да го даде својот глас на избори, или пак ако гласаа, не го користи своето право да гласа по свој ум, туку го продава својот глас за пари, или гласа по директива на оние кои имаат контрола врз нив, или кои oд приватни причини се обидуваат да ги задоволат.“ („Размислувања за Претсавничката влада“, „До која мера формите на Влада се избор“; Џон Стјуард Мил)

* * *

Сѐ што е напишано во овој фељтон е поткрепено со докази од досиеа, кривични пријави, решенија, Уставот на Република Македонија, недемантирани јавни изјави и логични претпоставки. Тоа значи дека не станува збор за „теорија на заговор“, туку на силно поддржана теза дека политичката полиција на Комунистичката партија сѐ уште живее и фукционира во Република Македонија.

Судскиот систем како дел одугнетувачката и сузбивачка мрежа (1)

Авторите се:

член на Групацијата на Ветерани Дисиденти; и

член на советот,

обата при Комитетот за демократизација на Република Македонија
29-05-2011, 08:27 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#79

(29-05-2011, 08:27 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Македонска демократија (6)

Судскиот систем како дел од угнетувачката и сузбивачка мрежа (2)

Клучно, во решението на Јавното обвинителство Обвинетите—Глигоров, Црвенковски, Фрчковски и Чокревски—не се прогласени за невини: туку нивниот криминал бил доволно застарен за тие да не мораат кривично да одговараат за истиот; и истoвремено на Стојаноски му е оневозможено да дојде до толку потребното обештетување.

И покрај сите фалсификати ова не може да се поништи!!!
30-05-2011, 12:18 AM
Reply