Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 15 Vote(s) - 3.53 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КАЈ СЕ ПАРИТЕ ИЛИ КОЈ Е КРАДЕЦОТ
Author Message
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#1

Mislam dke vakva tema mora da ima na forumov. Nesmejat da se zaborvat krazbite a nitu kradcite. Ke pochnam so eden interesen tekst od Fokus.

[Image: scan0051.jpg]

[Image: scan0052.jpg]

[Image: scan0053.jpg]

[Image: scan0054.jpg]

Vo celava tranziciska prikazna nainteresen e chovekot vo sredinata.
(This post was last modified: 21-01-2010, 02:49 PM by perfectford.)
12-01-2010, 02:47 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#2

Mozebi pokraj pesnata za "Devet Jugovikja", Od VeMeReTo ke ga nauchat i ova:

Uhapšeno šestoro direktora preduzeća

desk - 12. januar 2010. u 05.02
Policija je uhapasila šest direktora preduzeća osumnjičenih da su zloupotrebama u privatizaciji stekli protivpravnu korst od dva i po miliona evra, prenela je danas televizija B92.

Uhapšeni su direktorka preduzeća Betonjerka iz Aleksinca Zora V, direktor preduzeća Intereksport Radomir J, finansijski direktor preduzeća Intereksport Snežana T, direktor preduzeća Minel Elit Zoran V. i direktor preduzeća Super Slap Marko J.

Sumnja se da su osumnjičeni, preko ranije uhapšenog Slaviše P. od više banaka uzimali kredite na ime privatizovanog preduzeća Betonjerka i preduzeća PIK Čačak, posle čega su stavljali hipoteku na ta preduzeća i povlačili novac iz banaka. (Beta)


Kolku pretprijatia po toj model na "privatizacija" ima vo Makedonia.???????
(This post was last modified: 12-01-2010, 03:13 PM by mara-popara.)
12-01-2010, 03:12 PM
Reply
Mirza Offline
Junior Member
**

Posts: 45
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#3

Se znae kaj se parite: kaj luBcho!!!Heil
12-01-2010, 04:56 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#4

Ne se samo kaj Ljubco, gi ima uste....Ama tie nema da se javat sami.....
12-01-2010, 09:49 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#5

Како се уништува гигант

Портрет: Јорго Ќука

Приватизацијата на ОХИС е школски пример за злоупотреба на акционерските права на вработените и за уништување индустриски гигант. Поранешниот “вечен” директор не “играше” сам. Голема помош доби од државните институции и вистинските пријатели, актуелни и поранешни политичари и бизнисмени


Пишува: Петре ДИМИТРОВ

КОЈ Е ЈОРГО ЌУКА?

Ќука е роден во Крушево пред шеесет и две години години. Потекнува од фамилија којашто имала продавница за штофови. Основно училиште и гимназија завршил во родниот град, по што се запишал на Технолошкиот факултет во Скопје. Луѓето кои во тој период се дружеле со него велат дека бил тивок и не премногу амбициозен. Но, стопроцентно верен на партијата.
По дипломирањето станал стипендист на ОХИС. Најпрво се вработил како инженер во тогаш младата фабрика за синтетички влакна Хемтекс, прва од таков вид во Македонија, која ги собрала најдобрите кадри во земјава. По отслужувањето на воениот рок во 1973 г., станал приправник во фабриката, а по некое време и раководител на еден од погоните. Врв на кариерата во Хемтекс му е позицијата генерален директор. По извесно време Централниот комитет на Комунистичката партија на Македонија донесол одлука за спојување на ОХИС и Хемтекс. Во 1985 г. Ќука станал еден од кандидатите за генерален директор на ОХИС. Следната година по принципот на негативна селекција, Ќука веќе е генерален директор на ОХИС. На таа функција остана сè до пред година и пол кога заврши во домашен притвор. Еден од луѓето кој најмногу му помогнал на Ќука во кариерата и кој му ги “отворил вратите” е Јован Андонов - Реган, во тој период заменик-директор во ОХИС, кој вршел директорски функции и во РЕК Битола, Железарница, ЗОИЛ Македонија и голем пријател на исто така денес затворениот Методија Смиленски. Луѓето кои работеле со Ќука, велат дека тој е “ученик” на Реган.
Во првите години од директорувањето со ОХИС, Ќука создал имиџ на скромен директор кој не носи скапи костуми и накит и вози обичен автомобил, велат тие што работеле со него. Ситуациите кои можат да направат лоша слика за него кај вработените им ги препушта на “своите луѓе”, секторските директори. Нивна задача е и да направат слика дека ОХИС е ништо без Јорго. “Денешните пиар-професионалци можат да научат што е вистински пиар токму од тие луѓе. Создадоа мит дека е Господ”, коментираат вработени кои во тој период го сочинуваат, со денешна вокација, средниот менаџмент на ОХИС. Ретко кој од вработените имал некаков директен контакт со Ќука. Тие што ја имале “честа” да присуствуваат на состаноци водени од него, коментираат дека бил вистински тиранин и автократ, така што состаноците повеќе личеле на монолог, отколку на дијалог. Во прилог на неговиот имиџ на добар бизнисмен одат и двете признанија на Стопанската комора на Македонија за стопанственик на годината.

ВОЕН ПРОФИТЕР

Златната ера на Ќука, во која го менува имиџот и решава да ги “покаже парите”, започнува со ембаргото кон Србија и Црна Гора, во периодот од 1991 до 1993 г. Според сведочењата на неколку вработени со кои разговараше Форум, во тој период со амин на државните институции ОХИС станува најголемиот шверцер на нафта во Србија и Црна Гора. Според нивните кажувања, за таа цел од Турција се купени 15 цистерни! Неколку вработени кои во тој период работеле како истоварувачи ни посведочија дека ОХИС во тој период е “магацин” за српска пченица, масло, разни прехранбени производи... Освен нафта, ОХИС шверцувал и суровини за експлозивни направи. “Во Србија го славеа како втор Милошевиќ. Во нашето претставништво во Белград се виореше српското знаме и висеше фотографијата на Милошевиќ. Никој со сигурност не знае колкав процент добивал Ќука, но добро се опари од шверцот”, коментираат вработените. Ќука остварува “ситна печалба” и од рестораните на ОХИС каде основните продукти се набавуваат по цени за 4-5 пати поголеми од реалните, шема која досега ја применија неколку здравствени институции. Според кажувањата на вработените, истата шема ја практикувал и со набавките на канцелариски материјал, со таа разлика што вработените никогаш не ги виделе материјалите, па морале да носат тетратки и тоалет од дома. Најголем дел од капиталот на ОХИС е изнесен со регистрирање на неколкуте ќерки-фирми, за чиишто основачки капитал се користеле пари од ОХИС. “Најголемиот дел од овие фирми набргу се затворија, долговите кон ОХИС се отпишаа, случаите судски застареа и толку...”, ја коментираат вработените исто така добропознатата шема што ја применија редица други македонски бизнисмени. За колкав капитал станува збор, сведочат овие податоци. Во 1991 г. интерната проценка вели дека ОХИС вреди 900 милиони германски марки. За само две години, вредноста на ОХИС е проценета на 90 милиони германски марки! Денес ОХИС се нуди на продажба за околу 4 милиони евра, а според проценките на упатените, ако се продаде, државата ќе ќари уште поситно! Колку државата е оштетена од работењето на ОХИС, со неплаќањето даноци и придонеси... е друга тема, за која ќе ни бидат потребни неколку страници текст.

НИШТО БЕЗ ПРИЈАТЕЛИТЕ И ДРЖАВАТА

За да станат милионери членовите на едно од најпознатите богати семејства во светот, Рокфелер, требало да се сменат неколку генерации во оваа фамилија. Кај нас е интересен моментот што на нашите милионери за тоа им се потребни само 20-30 години. И помалку. Во што е тајната на успехот? Во нивната иновативност и визија? Не. Ќука секогаш ги имал вистинските пријатели во вистинското време. Од политичари до бизнисмени. Нему му се припишува пријателство со поранешниот претседател Киро Глигоров (беше во раководството на СДСМ), со актуелниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски, со лидерот на НДП - Тито Петковски, со лидерот на ДА - Васил Тупурковски, (беше и во раководството на ДА), со поранешниот премиер Владо Бучковски, со бизнисменот Трифун Костовски (единствениот син на Ќука, Ѓорѓи, извесно време работеше во Еуростандард банка), поранешниот премиер и бизнисмен Хари Костов, поранешниот премиер Љубчо Ѓоргиевски... Во оваа листа никако не треба да го заборавиме контроверзниот колега бизнисмен Милан Паниќ од Србија, кој исто така имаше сериозни проблеми со законот. Овие пријателства го ставија Ќука на листата македонски бизнисмени за кои се шпекулира дека на големо спонзорираа изборни кампањи. Во приказната за кариерата на Ќука е неминовно да се спомне и улогата на државните институции кои, директно или индиректно, му помогнаа да го направи ОХИС најголема бизнис-гробница: од Министерството за труд и социјала, Агенцијата за вработување, Царинската управа, Пензискиот фонд, до Агенцијата за приватизација.
Типична македонска транзициска приказна.


celiot tekst
13-01-2010, 04:29 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#6

Megafonite na SDSM celo vreme zboruvaat deka najgolemite pljachki se napraveni pri prodazbata na OKTA i TELEKOM, dali e taka??? Brojkite ja kazuvat vistinata:

Од приватизацијата на 51% од Македонски Телекомуникации (вклучувајќи го и Мобимак), Буџетот на Македонија доби 343 милиони евра во кеш од МАТАВ Конзорциумот, во јануари 2001 година. Тоа, се разбира, значи дека вкупната (100%) вредност на компанијата била 672 милиони евра.

Македонскиот Буџет доби 30 милиони евра од продажбата на 51% од Окта во 1999 година, што ја изразува вкупната вредност на таа компанија од 60 милиони евра. Како дел од оваа продажба, Хеленик Петролеум инвестираше 120 милиони евра од свои сопствени фондови, за модернизирање на Окта и за нафтоводот. Значи, вкупната инвестиција на Хеленик Петролеум изнесува 150 милиони евра, што на Окта, во моментот на продажба и ја дава вредноста од 180 милиони евра.

Сега, да ги анализираме другите компании, кои беа "приватизирани" од владата на СДСМ, во периодот пред 1999 година. Усје, Пивара, Алкалоид, Тутунски и Фершпед, според индексот 10 (кој, да не заборавиме, го претставува барем минимумот кој би требало да се добие за една компанија), заедно би имале вкупна вредност од 381.140.000 (тристаосумдесетиеден милион и сточетириесет илјади) евра!

Фактите, општопознати за сите, велат дека од продажбата на овие пет компании, македонскиот Буџет добил помалку од 5 милиони евра во кеш (внимавајте - пет милиони евра!).

А за да биде трагедијата уште поголема, фактите велат, дека од СИТЕ приватизации на државни компании, во периодот до 1998 година, Буџетот, преку Агенцијата за приватизација, добил ВКУПНА СУМА ОД ПОМАЛКУ ОД 30 МИЛИОНИ ЕВРА!!!

Приватизацијата која ја спроведуваше СДСМ, до крајот на 1998 година, доведе до формирање на економски моќни олигархии во Македонија, кои буквално станаа екстремно богати, на сметка на државата. Така, Алкалоид (со денешна вредност од 45 милиони евра) и Фершпед (со денешна вредност од 37 милиони евра) се моќни и вредни претпријатија од чијашто приватизација државата не доби ништо.

Некои, пак, компании, откако беа приватизирани (продадени) на манаџментот за цена далеку под вистинската пазарна вредност, подоцна беа продадени на странски инвеститори. Најеклатантен пример за тоа е случајот со Усје, кој од страна на менаџментот и вработените, беше продаден во 1998 година на грчката компанија Титан Цемент, кој за 94% од акциите на Усје плати само 30 милиони евра (спореди со денешната вредност на Усје од 161 милиони евра.)

Исти е случајот и со Тутунски Комбинат кој беше продаден на Тобачна - Љубљана во 1999 година од страна на менаџментот и вработените за 3 милиони евра за 95% од акциите (спореди со денешната вредност на Тутунски Комбинат од 41 милиони Евра). Пивара Скопје исто така беше продадена во 1998 година. Балканбру Холдингс плати 34 милиони Евра за откуп на 54% од акциите на Пивара. Пивара Скопје е редок пример каде некоја реална пазарна вредност беше добиена при продажбата на акциите на странскиот инвеститор од страна на менаџментот и вработените, но фактот останува дека државата не доби ниту едно евро од оваа приватизација.

Значи, приватизациите на овие пет македонски компании ги направи менаџерите многу богати и ги усреќи некои од вработените, но сепак најголемиот губитник во целата оваа ситуација беше буџетот на Македонија, кој не доби речиси ништо од приватизацијата и продажбите на овие пет компании.

Очигледно е, дека приватизацијата "А ла СДСМ" спроведувана во периодот пред 1999 година, ја чинеше Македонија милијарди евра. Ако тој процес на приватизација беше спроведен транспарентно, отворен кон потенцијални меѓународни купувачи, многу од добрите и профитабилни македонски компании ќе донесеа огромни суми директно во македонскиот буџет. Тие пари можеа да бидат употребени да се финансираат структурните реформи, но во иста мерка и да се обезбеди адекватна социјална сигурност. Армијата и полицијата исто така можеа да бидат значително зајакнати, доколку Буџетот ги добиеше тие пари. Но, тоа не се случи, а тогашната власт на СДСМ го направи најголемиот можен грев врз споствената држава - вредните капацитети за без пари ги разграбаа една шака луѓе (и подоцна ги продадоа, но за своја сметка) и Македонија остана без огромна сума пари, која ќе беше клучна во изградбата на сите сфери на државата.

Македонската трагедија денес, го има својот корен токму во таа приватизација. Многу е тешко да се прогнозира, но земајќи предвид за колкави суми на загубени пари се работи, очигледно е, дека, доколку СДСМ во својот период на владеење не ја направеше приватизацијата таква каква што ја направи, државата ќе добиеше многу пари, економијата ќе беше на многу повисоко ниво на развиеност (а со тоа и сите други сегменти), војна најверојатно немаше да се случи (или лесно ќе се справеше со евентуалните дестабилизации), а Македонија ќе беше многу поблиску до она што денес е, на пример Словенија. Но, историската шанса, за сметка на еден грст богаташи, е засекогаш пропуштена.

Без разлика на тоа, што прави СДСМ сега, или ќе прави во иднина, ќе остане историскиот факт за генерациите кои доаѓаат, дека таа политичка групација во периодот на своето владеење изврши приватизација на компании вредни милијарди долари, а за што Македонија не доби речиси ништо! Ниту една грешка на претходната влада на ВМРО-ДПМНЕ и ниту една грешка на сегашната влада на СДСМ, нема никогаш да ја чини Македонија толку скапо, како приватизацијата во периодот до крајот на 1998 година.
18-01-2010, 02:17 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#7

Груевски е одговорен за штетната приватизација на Окта
18.01.2010 - 21:01

Стевчо Јакимовски одново го обвинува премиерот Груевски за штетна и криминална приватизација на ОКТА со која грчкиот сопственик прави големи профити на грбот на граѓаните.

Stevche Grevche neka objasni, kako rafinerijata pravela zagubi vo vreme pred prodavanje.
Rafinerijata se prodade poradi NERANTABILNO RABOTENJE, imashe preku 200 milioni dolari zaguba. Znachi na AJDUCITE na Branko malku im bilo shto go kradele profitot. ShokShokShok
(This post was last modified: 19-01-2010, 12:26 AM by mara-popara.)
19-01-2010, 12:26 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#8

Пепел”, малку леб и многу криминални игри

12.12.2008.
Акцијата “Пепел” пост-фестум (1)

Допрва ќе се одмотува клопчето на криминалот организиран од семејството на Бајруш Сејдиу, процес низ кој треба точно да се лоцира: кој го помогнал создавањето на оваа организација, кој носел, кој “косел”, кој “вода носел”, кој опструирал истраги, кој спречувал правда!? Кои се тие носители на јавни функции, полициски инспектори и началници, судии и обвинители, кои десетина години примале плата од буџетот - за немешање во својата работа? Или прецизно, за да му овозможат на Бајруш Сејдиу да дојде до богатство, стекнато со криминал, денес измерено во десетици милиони евра

Во следните неколку недели, на страниците на Форум ќе го “осветлиме” проблемот. Ќе им помогнеме на сите носители на јавни функции да се сетат на времето кога имале шанса, а не ја искористиле, да го спречат Сејдиу во криминалниот поход.

Пишува: Истражувачки центар на Форум

Куманово и кумановци по “Пепел” и натаму економски живеат на работ на егзистенцијата. Живеат, сепак, послободно. Во фирмите на Бајруш Сејдиу кои работат и по неговото апсење, вработените веќе не стравуваат дека ќе бидат крвнички претепани, како што во минатото беше случај со десетина од нив. “Колатерална штета” на постојаното и мошне упадливо присуство на неколку екипи Алфа од внатрешноста на Македонија, се и другите припадници на криминалното милје на Куманово. Ден и ноќ се откриваат и пронаоѓаат долги години недостапните сторители на тешки кривични дела, кои поучени од “искуствата” на Сејдиу и неговите браќа, со години создавале слика и за себе и за граѓаните дека и тие се недопирливи.
Но, едно е животот во Куманово, сосема нешто друго се институциите. За да бидат јасни катастрофалните последици од нивното функционирање во спрега со криминалот, отсега па следните неколку недели ќе презентираме материјални докази за начинот на кој Бајруш Сејдиу и неговиот криминален клан ги “освојуваат” фирмите во Куманово. Клучни фигури во тој процес се стечајниот управник и адвокат (зависно од потребите!) Зоран Стојанкиќ, неговиот колега Марјан Цветковски, претседателката на Стечајниот судски совет и нејзините колешки од ова тело од Основниот суд Куманово, Марина Дишковска, како и основниот јавен обвинител од Куманово, Валентина Стојановска. Стечајните управници во договор со Стечајниот судски совет редовно доставувале криминални и незаконски предлози до Советот, истите експресно биле прифаќани и решавани редовно во корист на мафијата. Никогаш не згрешиле да решат нешто во полза на малите акционери. Истовремено, малите акционери и вработените од кумановските фирми, како оштетени, поднесувале кривични пријави до Обвинителството, но Стојановска или не ги разгледувала или по архивирањето ги “заборавала” или вршела притисок врз нејзините заменици да не постапуваат. Има и исклучоци, каков што е случајот со Искра инженеринг, каде заменик-обвинителот Слаѓана Џимревска постапувала по пријавата против Стојанкиќ, си ја завршила работата, но на друго контролирано ниво истрагата била закочена.

ЖИТОМЕЛ УКРАДЕН ОД АКЦИОНЕРИТЕ

Факт е дека последните две години Бајруш Сејдиу со леб го храни Куманово. На криминален начин Зоран Стојанкиќ, поранешен стечаен управник на Житомел а.д. во стечај, претпријатие за производство на леб и бели печива, наместо деловниот потфат за излез на фирмата од стечај да го заврши со враќање на акционерското друштво во посед на 196 акционери, нивниот удел го презема како негова сопственост. Подоцна се покажа дека всушност Стојанкиќ само фигурирал како продолжена рака на Бајруш Сејдиу. Да го објасниме процесот по ред.
Погребот на АД Житомел се случи на 20.12.2004. г., во Основниот суд Куманово. На тој ден, судијката Марина Дишковска одржува стечајно собрание во присуство на доверителите: Кјуби Македонија, Стопанска Банка Скопје, Борислав Шкуртевски (во име на вработените), Детоил Куманово, Нено Пром Куманово, Квасара Битола и стечајниот управник Зоран Стојанкиќ. По сослушувањето на доверителите, Дишковска носи Решение со кое му го одобрува на Зоран Стојанкиќ претходно предложениот план за реорганизација на Житомел а.д. во стечај. Според тој план, Стојанкиќ добива дозвола од Судот да основа ново трговско претпријатие, Жито-Мел ДОО Куманово, кое ќе биде сопственост на Душко Караџовски од Скопје (33,33 отсто), на Миодраг Вељковиќ од Белград, Србија (исто така 33,33 отсто), а последната третина му припаднала на Зоран Стојанкиќ, кој сам си се впишал во регистерската влошка на новата ДОО содружничка фирма, во име на 196 акционери и доверители во стечај. Судијката Марина Дишковска, без никакво законски издржано образложение дозволила Стојанкиќ практично од улица да донесе непознати лица кои дотогаш немале никаква врска со Житомел а.д. (Караџовски и Вељковиќ) и сите да станат сопственици на најголемиот производител на леб во регионот. Исто така, дозволила без да ги сослуша акционерите кои најмногу биле оштетени од оваа одлука, Стојанкиќ да се промовира во нивни натамошен претставник. На криминален начин, на тоа стечајно собрание Борислав Шкуртевски (тогаш претседател на синдикалната организација) е именуван како претставник на вработените, иако составен дел од стечајната постапка на акционерското друштво не се вработените туку акционерите. Шкуртевски, инаку, бил само статист на тоа собрание. Подоцна Бајруш Сејдиу го наградил со исфрлање од фирмата.
Другите поголеми доверители опортуно молчеле, затоа што подоцна лесно биле намирени нивните побарувања, што со деловен простор, што со брашно од залихите на Житомел а.д., што со готови пари. Ова се должи на фактот дека Марина Дишковска и самата несвесно во одлуката впишува очекуван прилив на парични средства од 67.294.407 денари, кои се доволни за намирување 95,44 проценти од вкупните побарувања. На тој начин Дишковска несвесна за ова што го пишува (или крајно безобѕирна и безобразна во дрско изведување на криминален процес!), признава и со потпис на решението заверува документ дека не дозволила Житомел а.д. да излезе од стечај и фирмата да се врати во посед на 196 акционери, туку овозможува криминален трансфер на повеќемилионски (во евра) вредна фирма во полза на организирана криминална екипа.
И на крајот, за да стане процесот уште појасен, Дишковска објаснува дека побарувањата на доверителите ќе бидат намирени од продажба на објекти: продавници (45.769.377 денари) и средства од стратешкиот партнер (Караџовски, Вељковиќ) во висина од 21.525.000 денари.

ТРИЛИНГОТ АСОВИ НА БАЈРУШ
До денес финансиската полиција не реагирала врз основа на сознание дека оваа тројка која го преземала Житомел а.д., имала на конто 21.255.000 ден. Никој и никогаш не го проверил потеклото на овие пари донесени во фирмата (или исцрпени од касата на фирмата!), употребени за намирување на доверителите. Како што никој од Обвинителството не реагирал врз основа на признание од Дишковска дека доверителите ќе се намируваат од имотот на стечајниот должник, а фирмата ќе ја додели на непознати лица кои никогаш немале врска со неа. Практично, од ова станува јасно дека Житомел а.д. во стечај, имал и повеќе од основни услови повторно да проработи како успешна фирма. Според Законот за стечај, управникот Зоран Стојанкиќ требало да биде награден со точно определена сума за успешниот деловен потфат и за реорганизацијата на фирмата по поведувањето стечајна постапка во 2003 г. Криминалниот процес добива свое финале со Решението на Дишковска од 20.12. 2004 г. (СТ. бр. 59/03), кога Стојанкиќ станува косопственик на ДОО фирмата со Караџовски и Вељковиќ.
За да стане уште појасно за каква игра станува збор, ќе цитираме уште нешто од Решението на Дишковска. Во своето образложение на одлуката, таа нагласува дека планот за реорганизација на Житомел а.д. во стечај, управникот Стојанкиќ го доставил на 15.12.2004. (среда), а Стечајниот судски совет заседавал веќе на 20.12.2004. (понеделник), пет дена подоцна. Период за кој доверителите немале време ни да го прочитаат а не да го анализираат планот, а ограбените 196 акционери за сè дознале откако процесот завршил.
Во своето образложение на Одлуката, судијката Дишковска донела одлука доверителите да се обесштетат со парични средства. Во случајот на Стопанска банка подоцна го наплатила својот долг со најатрактивните продавници на фирмата, а Стојанкиќ, Караџовски и Вељковиќ преку фирмата Жито-Мел ДОО Куманово ги добиваат комплетните производствени капацитети, привремените деловни објекти (киосци за леб и бели печива, поставени низ Куманово и околината), а го добиваат и огромниот Силос на Железничката станица во Куманово. Во решението не пишува колкави количества брашно од државните стокови резерви преземал трилингот Стојанкиќ-Караџовски-Вељковиќ, но факт е дека денес Силосот е комплетно празен, исчистен и уредно изметен. Во него нема ниту зрно пченица. Исто како што е факт дека многу кусо време, откако регистрациониот судија во Скопје, Злата Стамболиска, ставила потпис врз регистрацијата на Жито-Мел ДОО Куманово, на 11.03.2005 г. (Трег. бр. 1166/2005), во фирмата влегува Бајруш Сејдиу. Практично, во моментот кога Сејдиу влегува во Житомел, од неа се повлекуваат Караџовски, Вељковиќ и Стојанкиќ.
Во јануари 2008 г. Стојанкиќ завршува во четиримесечен притвор поради криминалот во Центро (за тоа во блиска иднина!). Денес Зоран Стојанкиќ ужива (и по малку се грижи!) во луксузната вила во Волково купена од еден друг контроверзен бизнисмен Пеце Дамевски (осудуван за перење пари!). Судскиот процес за Центро а.д. во стечај не може да почне бидејќи од дома Стојанкиќ се заканува дека ќе проговори за инволвирани судии и високи функционери во стечајот на Центро а.д.
Згора на сè, истрагата покрената против Бајруш Сејдиу минатиот месец треба да утврди што точно сработиле Марина Дишковска, Зоран Стојанкиќ, Душко Караџовски и Душан Вељковиќ во Житомел. Истата истрага треба добро да ја прочешла и архивата на Основното обвинителство во Куманово, да ги собере на едно место сите кривични пријави од страна на малите акционери и најслужбено да ја запраша Валентина Стојановска: зошто не е постапувано по нив? И да утврди како тоа со години примала плата од Буџетот за немешање во работата за која е именувана и платена? Житомел е само една од синџирот фирми кои стечајната екипа на Стојанкиќ ги “сработувала”.
Да потсетиме дека во стечајот на Искра инженеринг, сред постапката беше уапсен и притворен член на стечајната екипа на Стојанкиќ - Тикомир Павловски. Барал мито од локален бизнисмен, за што бил пријавен па уапсен со обележени банкноти. Но и тој од притворот се закани дека ќе прозбори, па брзо беше ослободен и осуден на затворска казна која му овозможува со години на слобода да чека правосилност. Поточно, да чека враќање на власт на моќните заштитници од СДСМ кои стојат зад Павловски и Стојанкиќ.

Бајруш Сејдиу - патентот на СДСМ за грабеж

Факт е дека Бајруш Сејдиу е патент на Б.Ц. за грабеж. Од млад делинквент и евидентиран ситен наркодилер, редовно ослободуван од вешти адвокати (Виктор Божиновски и Радован Чесмаџиски) со квалитетни врски во Основниот суд, преку тешки кражби, Сејдиу својата прва пресуда (за дело К 29/87) во Основниот суд ја добива на 22.04.1991 г.
Ниту таа, а ниту следните не биле правосилно спроведени. А до средината на 2002 г. веќе имал колекција од десет кривични пријави кои содржеле тешки обвиненија. Од нив повеќето за тешки кражби, една за организирање грабеж, две за наркотрговија, две кривични пријави за убиства. Имал и девет прекршочни пријави. Повеќето од овие тешки кривични дела ги извршил во време на владеењето на Бранко Црвенковски и СДСМ од 1994 до 1998 г.
Веднаш по доаѓањето на власт на Коалицијата за промени, Сејдиу успева за првпат да се приближи до една политичка партија. Како млад и успешен бизнисмен кој дотогаш стекнал завидно богатство, ДПА го внесува во бизнисот со транспорт на нафта кон Косово, преку транспортната компанија во негов посед. На Сејдиу подоцна одлично му тргна и соработката со првиот цариник Драган Даравелски, кој за време на директорувањето во Царинската управа стана сопственик на повеќето големи фирми во Куманово. Бајруш Сејдиу и неговите браќа, во ниту еден мандат на која и да е од владите што се сменија по осамостојувањето на Македонија, од ниту еден носител на функција од извршната или судската власт - не бил спречен во создавањето на неговата криминална империја. Тоа е случај и за време на владеењето на Љубчо Георгиевски, до 2002 г., период во кој Сејдиу ја јакне својата криминална организација, но не ни помислува да земе од колачот на Даравелски, ниту на локално, ниту на републичко ниво.
Големото освојување на Куманово, финалето на приграбувањето на сè што може да се приграби, купувањето фирми и имот, куќи, станови, деловен простор, фудбалски клуб, стадион… сево ова се случува по бегството на Даравелски од Македонија (15 ноември 2002) и по стечаите на 28 кумановски претпријатија, кои се случуваат во 2003 и 2004 г.
Постојат неколку клучни фигури без кои Бајруш Сејдиу никогаш не би успеал во своите планови: претседателката на стечајниот судски совет (и нејзините колешки од ова тело!) од Основниот суд во Куманово Марина Дишковска, стечајните управници Зоран Стојанкиќ и Марјан Цветковски, основниот јавен обвинител Валентина Стојановска и нејзиниот заменик Горан Пешевски, ексначалникот на СВР Куманово Миле Андоновски и Зоран Алексовски, ексначалник на Секторот за стопански криминал.
Ова е главната оперативна екипа која Бајруш Сејдиу и неговите браќа ги внесе во кумановските фирми, им овозможи неказнето, на лесен или на малку потежок начин (бескрупулозен!) да станат доминантни сопственици. Се разбира дека списокот моќни помагачи е многу поголем и многу поширок. Како што се разбира дека овде, на страниците на Форум, тој список до крајот на оваа серија текстови ќе биде комплетиран, со многу нови имиња.
Но, факт е дека некои му ја завршиле на Сејдиу главната работа, им покажале на другите свои колеги како се прави тоа. Тие некои се погореспомнатите.
Исто како што е факт дека повеќе од две години по доаѓање на власт на ВМРО-ДПМНЕ, во јули 2006 г., Бајруш Сејдиу не само што не застана во својот криминален поход, туку продолжи забрзано да го зголемува своето богатство.
Никола Груевски, колку и некој од негова близина денес да негира, лично добро знае и уште помудро молчи за околностите под кои лично дал налог за почеток на акцијата “Пепел”. Двата магични збора “политичка волја”, се клучниот фактор кој пресуди Сејдиу да се најде зад решетки. И со задоцнување од две години, денес искажаната политичка волја на ВМРО-ДПМНЕ и особено на ДУИ, да се расчисти со оваа мафијашка организација, им дава страотна предност пред локалните избори, со завршување на истрагата против Сејдиу, на криминалот на неговото семејство да му биде дадена вистинската димензија. А на кумановци надеж дека ќе почнат да живеат и работат во мирен и побезбеден град.
20-01-2010, 12:07 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#9

Пепел” - пост-фестум (2) (ZORAN BOZINOVSKI)
02.01.2009

Дали само во СДСМ-овско Куманово може да се добие имот вреден милиони - со фотокопија?! Да го побарале и Камениот мост - ќе го добиеле! Тие што не прифаќаат, обично добиваат ќотек... А, адвокатот на Бајруш Сејдиу е поранешен лидер на СДСМ во Куманово!

Истражувачки центар на Форум

Куманово и целиот регион повеќе од две години трпат огромни последици од влегувањето на криминалниот клан на Бајруш Сејдиу во најголемото претпријатие за производство на леб и бели печива Житомел а.д. во стечај, денес Жито-Мел ДОО. По донесувањето на клучното решение (СТ. бр. 59/03) за прифаќање на планот за реорганизација на друштвото во стечај, во содружничка фирма, потпишано на 20.12.2004 г. од судијката Марина Дишковска, овој мелничарско-пекарски комплекс стана лесен плен на комбинираната стечајно-наркодилерска мафија. На ужас и негодување на малите акционери кои очекуваа крај на деловниот потфат и враќање на нивното акционерско друштво во нивни посед, судијката Дишковска со решението од крајот на декември 2004 г., целокупниот имот на Житомел и производствените погони, без никакво законско покритие и без елементарна логика го пренесе на три лица. Душко Караџовски од Скопје (човек кој во животот немал врска со фирмата!), странскиот државјанин Миодраг Вељковиќ од Србија и дотогашниот стечаен управник Зоран Стојанкиќ (преку ноќ се трансформираше во сопственик на 33,33 отсто од Житомел), ни виновни ни должни станаа - газди!!!
За да се исправат пред Регистрациониот суд и за да се легитимираат (да се докажат!) како сопственици на Житомел, освен решението потпишано од Дишковска, на двајцата нови сопственици им требала само фотокопија од личните карти и патните исправи, како и обична писмена изјава дека имотот е нивен. И, разбира се, добра волја од судијката Злата Стамболиска, за да се впише имотот на Житомел на нивно име и презиме. Никаков друг доказ не им требал. Практично, излегува дека доколку Караџовски и Вељковиќ на Стамболиска ì однеле изјава дека и Камениот мост е нивен, ќе минело без проблем.
Сепак, дека во овој криминален систем има грешка и дека зад тројцата нови сопственици стои некој, се покажало откако Зоран Стојанкиќ влегол во процес на себевпишување во регистарската влошка на Жито-Мел ДОО, во име на 196 акционери. Демек, толку се загрижил за акционерите кои како доверители во стечај очекувале намирување и враќање во посед на фирмата, што нивните удели ги сместил во 33,33 отсто. Ама за да не вреват премногу и за да не прават проблем, останатите 66,66 отсто ги сместил на конто на контролабилните Караџовски и Вељковиќ. За правно-формално покривање на сместувањето на 196 акционери во 33,33 отсто од новата содружничка фирма, Стојанкиќ на 04. 02. 2005 г. направил криминален договор, во кој ги впишал нивните имиња и презимиња.

СДСМ И ЛОКАЛНАТА ПОЛИЦИЈА БЕЗРЕЗЕРВНО ГО БРАНОТ “ГАЗДА” БАЈРУШ

Проблем се појавил кога почнал да ги повикува акционерите на потпис и кога наишол на отпор. За да се спречи непречен влез на газдата од сенка, “процесот” на потпишување на договорите интервентно бил потпомогнат со влез на силеџиите на Сејдиу во фирмата и со претепување на десетина најгласни акционери. За да се спречи реакција на кумановската полиција, истовремено биле ангажирани и изменаџирани и тогашниот началник Миле Андоновски и началникот на кримполиција, Зоран Алексовски (подоцна режисер и главен оперативец на влезот на Сејдиу во КЕН а.д. во стечај!).
Откако било обезбедено полицијата да не реагира, последна инстанца на која можеа да се жалат претепаните и ограбени акционери беше - СДСМ. Арно ама, поим немале дека екслидерот на кумановскиот огранок, Виктор Божиновски, одамна како адвокат го има застапувано Бајруш Сејдиу, а во момент на упадот во Житомел беше адвокат на притвораниот Тикомир Павловски, член на стечајната фирма на Зоран Стојанкиќ. Не им требаше многу на тепаните да сфатат дека полицијата и СДСМ безрезервно и комплетно стојат зад Сејдиу и ништо не им преостана друго, туку еден по еден да прифатат Зоран Стојанкиќ прво да ги застапува во едната третина од содружничката фирма, а подоцна и да им ги купи нивните поединечни удели во фирмата. Плаќајќи им, се разбира, со нивни пари, од каса на фирма која е нивна, ама на брутален и криминален начин украдена.
Договорот во кој се впишани 196 акционери како лица кои го овластуваат Стојанкиќ да ги застапува, е сочинет на 4 февруари 2005 г. Натегањата со непослушните траеле следните десетина дена. Во акцијата бил вклучен и кумановскиот нотар Мице Илијевски (поранешен правник на ТКК Куманово а.д., денес сопственост на Сејдиу!). Тој составил и испечатил бланко полномошна кои акционерите под страв од ќотек или по ќотекот ги потпишувале и со нив го овластиле Стојанкиќ да ги застапува во фирмата Жито-Мел ДОО Куманово. Полномошната носат датум 8 февруари 2005 г. и на нив јасно е отпечатено името на Илијевски. Веднаш по завршувањето на таа формалност, Стојанкиќ, Караџовски и Вељковиќ, потписници на Договорот за основање друштво со ограничена одговорност, се појавиле кај судијката Злата Стамболиска. Со нејзин потпис е легализирана целата нивна криминална активност, т.е. целиот имот на Житомел а.д. во стечај е префрлен на Жито-Мел ДОО Куманово, фирма регистрирана на 11 март 2005 г. (Трег. бр. 1166/2005). Злата Стамболиска, без око да ì трепне, прифатила документ, Договор за основање на ДОО фирма, во кој во чл. 8 пишува: “Основната главнина на друштвото изнесува 360.000 евра или 22.140.000 ден., така што содружникот Душко Караџовски има еден удел од 120.000 евра, вториот содружник Миодраг Вељковиќ има еден удел од 120.000 евра и сосодружникот Зоран Стојанкиќ има еден удел во вредност од 120.000 евра (во име на 196 вработени, чии удели поединечно изнесуваат 612,25 евра по вработен - СО ПРАВО НА СЛОБОДНО РАСПОЛАГАЊЕ СО СВОЈОТ УДЕЛ)”. Така пишува во овој член од Договорот, а како го разбрала и сфатила судијката Стамболиска, се гледа од нејзиниот потпис на регистрацијата. Таа пресметала дека сè е во ред со нивната легитимација на сопственици на нешто што не е нивно. Иако имало простор за пријава до Дирекцијата за спречување на перење пари, да се праша и да се испита од каде им се на Караџовски и на Вељковиќ по 120.000 евра!? Дали парите ги носат во кеш на благајната на фирмата што ја преземаат? Дали ги уплаќаат преку жиро-сметка? Посебно е интересно да се праша како Вељковиќ ги инвестирал овие средства? Од каде ги носи? Знаат ли неговите во Белград дека инвестира толку многу пари во Куманово? Последен момент кој на Стамболиска требало да ì го запали алармот е моментот на декларирањето на Зоран Стојанкиќ дека и тој има удел од 120.000 евра. Ни тој не е прашан на кој начин дошол и од каде му се толку пари? Ниту покажал документ од која и да е институција дека има законско право да го прави тоа што го прави. Најкритична во член 8 од Договорот, сепак е последната реченица: СО ПРАВО НА СЛОБОДНО РАСПОЛАГАЊЕ НА СВОЈОТ УДЕЛ!!!

ЗАСТАПНИКОТ НА СМИЛЕНСКИ ИЗБРАН ЗА СУДИЈА НА ПРЕДЛОГ НА НСДП

Во име на Миодраг Вељковиќ од Србија, се појавува како ополномоштен адвокат Владимир Туфегџиќ. Неговата родена сестра е обвинителка, а за време на учеството на НСДП во коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ, Тито Петковски лично го предлага како свој кадар, па изборот за судија на Туфегџиќ минува без проблем. Инаку, од адвокатските денови на судијата Владимир Туфегџиќ поседуваме квалитетни докази за негова тесна соработка со Зоран Стојанкиќ и водењето на стечаите на Газела, Центро, бројните фирми на Методија Смиленски итн.Специјално интересна е писмената изјава која Караџовски, Вељковиќ и Стојанкиќ ја даваат, потребна за регистрација на Жито-МелДОО

Дека судијката Злата Стамболиска направила тежок превид со неоспорувањето на последната реченица од Договорот, доказ се потврдите за удели (со датум 11 март 2005 г.), поделени на 196-те вработени. На дното на потврдата насловена на име и на презиме на секој поединечен носител на удел, под печатот на Жито-Мел ДОО Куманово, убаво си пишува:”Потврдата се издава само за информирање на сопственикот за бројот на удели, а за други цели не може да се употреби”. Ова, ќе се согласите, е разлика небо и земја во однос на реченицата од Договорот од член 8 со која се гарантира слободно располагање со уделите. Малку е нејасен и датумот на потврдата, 11 март 2005 г., ден кога е извршен и упис во регистарот. Излегува дека Стојанкиќ, Караџовски и Вељковиќ истиот ден располагале и со печат од новата ДОО фирма. И тука нема логика, ама кој веќе да бара логика во криминален процес во кој на газдата од сенка, Бајруш Сејдиу, му се брзало да меси леб, бурек и кифли и да го нахрани Куманово. Па има ли поголем мерак од сознание на еден наркодилер дека град од сто илјади јаде леб од неговите раце, истовремено додека младината од истиот град има дрога во доволни количини од истиот (не)човек.
Сепак, духовите во фирмата не се смириле ниту по регистрацијата на Жито-Мел ДОО, ниту по претепувањето на десетина вработени, ниту по сознанието на вработените дека СДСМ и полицијата не сакаат да ги земат во заштита. Верувајќи дека еден ден криминалот на Бајруш Сејдиу и на Зоран Стојанкиќ ќе доживее дебакл, на 18 април 2005 г. составиле и поднесле кривична пријава до Основното јавно обвинителство. Нема врска што ова кривична пријава ден-денес фаќа прашина. Најбитно е дека денес има пишана трага за поднесената кривична пријава. Во неа освен обвиненијата за кои пишуваме веќе втора недела по ред, јасно е впишано и дека Зоран Стојанкиќ нема полномошно од 29 вработени од вкупниот број од 196. Тоа значи дека го довел во заблуда Регистарскиот суд во Скопје, запишувајќи се како сосопственик на удели во име на лица кои ниту под присила ниту после ќотек не му потпишале полномошно. Од истите пријавувачи била поднесена нова кривична пријава, со намера да бидат земени во заштита, а регистрацијата на Жито-Мел ДОО да биде спречена. И двете кривични пријави се забошотени, на малите акционери не им е помогнато, а обвинителството и полицијата со непостапувањето овозможиле криминалниот процес во Житомел а.д. во стечај да биде крунисан со непречен влез на Бајруш Сејдиу во фирмата.
20-01-2010, 12:20 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#10

Mozebi na prv pogled na tekstov ne mu e mesto na temava, ama otkako ke go prochitate ke go smenite prvichniot vpechatok:

Quote:SAT, 30 MAY 1998 00:12:26 GMT


MAGARECA POSLA
AIM Skopje, 29.05.1998

Dvojica poslanika u Sobranju Makedonije nedavno su, u sred bela dana, u jednoj kafani u centru Skoplja hranili i pojili viskijem jednog dobrano nakicenog magarca. Ignjat Bogdanovski, poslanik vladajuce partije SDSM i Amdi Bajram, poslanik Demokratskog saveza Roma, proslavljajuci neciji rodjendan, doveli su nesretnog magarca u kafanu u strogom centru glavnog grada Makedonije, valjda, da im uvelica slavlje. U sljavljenickom zanosu, registrovala ih je kamera jedne privatne televizije i tako je i makedonska javnost, poredstvom TV ekrana, mogla da se uveri za koga je glasala i ko je predstavlja u zakonodavnom domu drzave.

Ignjat Bogdanovski, inace Direktor Klinike za stomatologiju na Medicinskom fakultetu u Skopju, jedan je od uglednijih poslanika vladajuce partije koji, uzgred, kao zastitni znak vlastitog imidja obavezno nosi leptir masnu. Znaci gospodin covek, lekar- humanista i profesor - pedagog. Njegov kafanski kompanjon Amdi Bajram, ubraja se medju najuglednije i najuticajnije gradjane romske nacionalnosti. Uspesni je biznismen, vlasnik velikog tekstilnog preduzeca i poslanik koji ne zastupa samo interese romske opstine Suto Orizari, nego je biran i u naselju Debar Maalo, jednom od najelitnijih u starom gradskom jezgru.

Prica o magarecoj zabavi dvojice nosilaca funkcije sto je prestizna u bilo kojoj drzavi, u Makedoniji je samo tragikomicna epizoda istrgnuta iz sapunske serije tuzne svakodnevice jednog tipicnog tranzicionog drustva u kome su kriterijumi u vrednom sistemu doslovno okrenuti naopacke. Ono sto je u jednom razvijenom demokratskom sistemu nakaradno i vredno prezira, ili barem kritike, u Makedoniji je postalo merom uspesnosti i prestiza. Dugogodisnji embargo svetske zajednice prema Srbiji i Crnoj Gori, kao i bezmalo pa dvogodisnja blokada ove drzave od strane Grcke u periodu 1994 - 1995 godine, a zbog poznatog spora oko makedonskog imena, pretvorili su Makedoniju u svojevrsni tranzitni centar, uglavnom sumnjivih mesovitih preduzeca, sverc-speditera i sjediste zajednickih ziro racuna. Na sceni su pojavili "uspesni" prevaranti, ljudi koji su umeli da organizuju sverc, ali tako da sve izgleda legalno, iznikle su razno-razne piramidalne stedionice, kriminal se mnogostruko povecao, jednako kao i broj nerasvetljenih kriminalnih slucajeva.

Zatvorenost i blokada ostavili su, sa druge strane, duboke oziljke i u kulturnim navikama i svakodnevnom zivotu ovdasnjih ljudi. U situaciji kada je putovanje bez viza za prosecnog gradjanina Makedonije nezamislivo, a zbog nestasice u zemlju retko zalaze kvalitetni umetnici, reper za zabavu i stil zivota postalo je ono sto je najblize i sto najlakse "osvaja" dusu - kic i nekultura. Makedonske pevacice redom su zalosni surogati mega-zvezde srpskoga turbo-folka Cece Velickovic, a njihovi "menadjeri" se, najvecim delom, ugledaju na supruga joj, ratnog zlocinca Arkana. Opet sledeci uzore sa severa, tekstopisci novokomponovane muzike nude stupidne stihotvorine, a nacin zabave u takozvanim "otmenim kafanama" do kraja slici bahanalijama.

Sta moze ocekivati prosecni makedonski gradjanin kad, na primer, dobije priliku da na TV ekranu, kao specijalnog gosta u intervjuu na jednoj od bezbroj privatnih televizija, beskrajno dugo gleda poznatog reketara, inace, stalnog gosta crnih hronika u ovdasnjim novinama, za cije ime se vezuje jedan incident u 1994 godini kada je razbijena najveca skopska diskoteka "Hard rok". I da ga slusa kako govori o njegovim bliskim, cak prijateljskim, odnosima sa ljudima iz samoga vrha makedonske vlasti. Roli Jakupovic, zvanicno "pumpadjija" na benzinskoj stanici po zanimanju, u "politickom" intervjuu za TV-Sitel skoro dva sata je raspredao price o njegovim birtijaskim druzenjima sa Brankom Crvenkovskim i njihovom kadrovskom politikom vodjenom za kafanskim stolom, sve u stilu: "Slusaj, ovaj mali se nije pokazao kao ministar unurtasnjih poslova. Daj da ga promenimo". Ili: "Daj nabavi jedno deset "pezoa" za Frckovskog" (najprije ministar unutrasnjih, pa poslije inostranih poslova u dvema vladama premijera Crvenkovskog z.a). I na kraju svog javnog "politickog" debija, "kadrovik" koji u slobodnom vremenu razbija diskoteke i reketari po Skoplju poentira: "Kad bismo mi imale trojicu kao sto je Branko, gde bi nam bio kraj!"

Posle pomenutog intervjua, niti je usledila reakcija premijera, niti njegovog kabineta, a bogami ni Ministarstva unutrasnjih poslova. Novinari su, istina, pisali komentare i javnost se zabavljala, ali se uskoro uspesni "kadrovik" pojavio kao glavni konkurent za dobijenje koncesije za otvaranje fri-sopa na skopskom aerodromu. Isto tako, niko se nije oglasio, niti je kome pala dlaka sa glave kad je potpredsednik Vlade, Dimitar Buzlevski slupao sluzbeni auto, a novinarima dao izjavu kako mu je pozlilo od pecuraka koje je jeo na sluzbenom rucku. Bilo je doduse zajedljivih komentara o "pijanim pecurkama" i narod se ponovo smejao, ali potpredsednik je ostao potpredsednik. Samo sto je, valjda, dobio novi sluzbeni auto za privatnu upotrebu.

U ovakvom okruzenju nije nikakvo cudo, niti neki izuzetni fenomen nedavna euforija nazvana "cirkus Kasandra" koja je pola godine drmala Makedoniju. To sto je venecuelanska sapunska serija vise nego sumnjivih umetnickih dostrela oborila sve rekorde gledanosti, cisti je odraz u ogledalu makedonske svakodnevice. Losa gluma, totalni amaterizam, improvizacija, nekvalitetna sminka. Jedina razlika je sto se u "Kasandri" barem dobro znalo ko je dobar a ko los, ko je bogat a ko siromah, ko je intelektualac a ko priprost gradjanin. A i sudovi su sudili pravicno. U Republici Makedoniji, koju je jedan kolumnista u dnevnom listi "Veccer" podrugljivo nazvao "Republika Kasandrija", sve je -poremeceno.

U jednom novootvorenom kaficu u Skoplju glavna atrakcija su dve izazovno poluobucene, ili polugole, Cehinje koje animiraju goste igrajuci visoko na sanku u ritmu disko muzike. Klijentela kafica su normalni mladi ljudi zeljni zabave, ali su zato diskretni separei rezervisani za "ugledne" goste. Muskarce, pretezno 40-godisnjake , u crnim odelima, sa obaveznom zlatnom iglom na kravati, "tonama" zlata na rukama i prstima i sa mobilnim telefonima lezerno ostavljenim na stolu pored najskupljeg 12-godisnjeg viskija, u poprecne odaje obicno prate copori tinejdzerki tupog pogleda, izazovno obucenih u prozirne cipke kao da su upravo dosle sa snimanja nekog porno filma, nasminkanih po uzoru na Kasandru, ili Cecu, svejedno i sa prostackim grimasama od zvakanja gume sa otvorenom ustima. One zive u polumracnim separeima, u svetu u kome se smatraju srecnim. Mozda su bleda kopija svojih idola, a verovatno su i njihovi "sponzori" blede kopije vlastitih idola, ali oni su u ovom drustvi glavni. Na zalost.

I za kraj jos jedan detalj. Na "svecanom"otvaranju ove iste kafane, pracen telohraniteljima kako to i dolikuje, pojavio se i Ljubco Georgijevski, predsednik najvece opozicione partije VMRO-DPMNE u drustvu sa predsednikom Saveta intelektualaca njegove partije, inace prvim premijerom nezavisne Makedonije, profesorom Nikola Kljusevim. Na pitanje kako je moguce da se tako ugledni makedonski politicari mogu zabavljati u pomenutom lokalu, jedan, verovatno opoziciono nastrojen, konobar je sasvim iskreno odgovorio: "Oni barem gledaju Cehinje, umesto usred kafane hrane i zalevaju viskijem uplasenog magarca". Nas narod bi jednostavno rekao: magareca posla.

AIM Skpopje

GORDANA MILKOVSKA
(This post was last modified: 21-01-2010, 02:54 AM by mara-popara.)
21-01-2010, 02:52 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#11

Dali i koga ke prochitame neshto vakvo vo makedonskite vesnici:

Quote:Zaplenjeno milion evra direktoru „Čistoće”

Milion evra koje je Dragan Ignjatović (52), bivši direktor „Gradske čistoće”, okrivljen za novčane malverzacije i pranje novca, držao na računu u jednoj švajcarkoj banci prebačen je u sudski depozit Specijalnog suda u Beogradu, saznaje „Blic”.

„Švajcarci nisu zadržali ništa u ovom slučaju i sav novac su predali. Finsijska istraga se nastavlja protiv Ignjatovića i ovom zaplenom nije okončana. Ovih milion evra biće u sudskom depozitu dok se ne oknča postupak za trajno oduzimanje”,kaže za „Blic” izvor blizak istrazi. Zahtevi za privremeno oduzimanje imovine u inostranstvu već su poslati, između ostalog, za Stanaka Subotića Caneta, optuženog za šverc duvana, i Branislava Uskokovića, bivšeg direktora EDB, optuženog za malverzacije. Planirano je da uskoro, kako saznajemo, bude poslat zahtev pojedinim zemljama i za plenidbu imovine Darka Šarića, osmnjičenog za šverc više od dve tone kokaina.

„Ministarstvo pravde Srbije podnelo je zahteve zemljama EU i Švajcarskoj za oduzimanje više milona evra , u novcu i imovini, okrivljenih pred našim sudovima”,kaže za „Blic” državni sekretar ovog ministarstva Slobodan Homen.

On objašanjava da se prilikom oduzimanja imovine u inostranstvu Srbija poziva na međunarodne konvencije i potpisane sporazume.

„Obično se taj iznos deli po pola, između zemlje koja podnosi zahtev za oduzimanje imovine, i zemlje u kojoj se imovina nalazi. Međunarodne konvencije dozvoljavaju da se države dogovore oko tog iznosa. Prioritet Ministarstva pravde je da Srbija ima dobre ugovore sa zemljamao u okruženju i EU”,navodi Homen. On kaže da saradnja u krivičnim predmetima, gde spada i oduzimanje imovine ide na dva nivoa.

„Prvo tužilaštvo i policija vode finasijske istrage i direktno sarađuju sa kolegama iz drugih zemlja. Traže se podaci o računaima u stranim bnkama i njihova provera, zatim vlasništvo nad nekretninama, i udeo u of-šor kompanijama, preko kojih se najviše novca i prebacuje. Kada prikupe podatke oni podnose zahtev sudu, a sud se obrća Ministarstvu pravde.Mi onda na osnovu konvencija i međusobnih ugovora, koje imamo sa većinom zemalja u svetu, tražimo da se imovina blokira, i oduzme”,kaže Homen.

Prema njegovim rečima sa zemljama u okruženju, pre svega Slovenijom, Hrvatskom i BiH, Srbija će uskoro potpisati ugovore, o zapleni imovine kriminalaca.

„Dosta nekretnina okrivljenih u Srbiji nalazi se u ovim zemljama i očekujemo dobru saradnju po pitanju zaplene njihove imovine”, kaže Homen. (Blic)
02-02-2010, 02:34 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#12

Sto da kazam od privatizacii do "borbi so kriminal" ova me podsetuva na poznatiot reformator Antoni Cubais i na Ruskiot model na privatizacija. Imeno vo Rusija privatizacijata se sluci so davanje akcii na vrabotenite, i pojavuvanje na siromasni i oligarsi.
A na borbata so kriminal kako onoj na Vladimir Putin kade nastraduvaat onie kriminalci na koi im zgresile na vlastodrzcite ili pojavile zelba za premierska ili predsetdatelska funkcija.
(This post was last modified: 14-02-2010, 06:59 AM by basilius_2.)
14-02-2010, 06:57 AM
Reply
vancevtodor Offline
Member
***

Posts: 194
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#13

Ja podzaboravivme temata, ne e chesno da gi zaboravame heroite na privatizacijata:

Quote:Југовонземјани

Пишува: Александар Дамовски

Некако како да стана законско непишаното правило да се знае криминалот, но не и криминалецот. За делото сите знаеме, пишуваме, зборуваме, но кога ќе дојде работата до имињата и презимињата, е тоа го нема. Нема персонализација на работите. Има криминална приватизација, има олигархија, но не и имиња и презимиња. Има шверц со цигари, имаше илегални ноќни конвои на цистерни со нафта за Србија преку илегални премини, но никој не зборува за шоферите, газдите и за налогодавците. Има извоз на нафта за Кувајт, за Саудиска Арабија, со име и презиме на компанијата, и пак, нема кој го правел и кој го дозволил тоа. Со години без дозвола се шверцува белиот шеќер како жолт и пак нема имиња и презимиња. Има даночна пирамида, ама нема луѓе, нема фараони, нема актери.
Таков е случајот и со гевгелиското казино „Југо“. На времето најавувано како едно од првите странски инвестиции и големи успеси на македонската политика и економија. Случај откриен уште во 2003 година, почнат во 1996 година, а еве ќе не фати и 2008 година како за едно од најголемите случаи на затајувања данок се знае само сумата, се знае како е направено, сето тоа е документирано, но не се знаат и луѓето, извршителите, нема виновници. Дело има, но според практиката на нашиот правосуден систем, оние што го направиле затајувањето се - вонземјани. Аш. Нема.
А вонземјаните, се разбира, се надвор од ингеренциите на македонските правосудски органи. Затајувањето почнало уште во 1996 година. Од тогаш се регистрирани првите игри со книговодствената евиденција. Српско-шведскиот дует (Драган Стошиќ и Ларс Клинг, сопствениците на казиното) брзо го научи системот на прикривање на даноците, на двојното книговодство, на купувањето мир кај локалните и државните функционери, брзо научија кога, каде и како да бидат дарежливи во име на тој мир. И во Гевгелија и во Скопје. А потоа и по судовите и управите за приходи во Велес, Прилеп, Струмица, Кавадарци...
Единаесет години потоа, конечно некој се сети дека државата треба да си го наплати она што & е одземено. Управата за приходи конечно реши да си го наплати долгот со продавање на имотот на казиното „Југо“. Значи, еден државен орган утврди дека има кривично дело затајување данок и реши да си го бара тоа назад. А друг државен орган, судот, вели дека нема доволно докази дека имало даночно затајување за да можат да пресудат дека има виновник. И згора на се, некои од нашите врвни експерти правници ви велат дека тоа е така, дека ова било управна постапка, а тоа судска, дека двете постапки немаат врска една со друга и дека се е во рамките на законските одредби. Слушам и не ми се верува! Па, каде живеат овие луѓе? Каде сега, по јавната објава за лицитација на имотот на казиното заради наплата на неплатен данок, ќе се кријат нашите врвни обвинители и судии. Во фиоките каде што обично ги кријат и прикриваат таквите предмети, каде што обично истекуваат роковите, каде што обично снемува документи, нема да можат да се пикнат. Со црни најлонски вреќи на главата нема да можат да одат на работа. Да продолжат да објаснуваат, онака правнички и експертски дека управен и судски спор се две различни работи што не треба да се мешаат, дека се било во рамките на законот, ќе бидат смешни. Да дадат оставка, по се, ќе биде неморално. Зошто сега? Зошто досега не го сториле тоа?
Единствениот излез од оваа какафонија е нормално да се завршат сите процеси, без разлика на роковите и другите процедури, затоа што од авион се гледа дека процедурите и законите уште претходно не се почитувале и биле изигрувани. Може и сега. Се од почеток. Заедно со објавување на се што било запишано во тефтерите, кој колку зел, кому колку му било давано, кој бил на месечен паушал... Објавување на се што пишува во тој фамозен, т.н. тефтер „Де лукс“, за кој се претпоставува дека е во рацете на бившиот прв разузнавач Зоран Верушевски. Тоа е оној истиот човек што во одбрана на својот криминоген син Александар јавно се закануваше дека ќе каже се и со еден куп документи влезе кај тогашниот јавен обвинител Александар Прчевски и - излезе. Потоа молк. Малку потоа претседателот Црвенковски го испрати својот пулен Верушевски на привремена работа во дипломатијата, во Рим.
И случајот „Југо“, како и многуте претходни со приватизацијата и со државниот шверц, мора еднаш да заврши. Секоја останата хипотека, неплатена, е лоша. Кочи. Не те остава слободно да работиш и да одиш напред. Секое такво расчистување значи ослободување и доверба во системот во државата во која живееш и работиш. Тоа е најуспешната кампања за враќање на довербата во системот, во борбата против корупцијата, во државата. Е мачна, но е бесплатна. За тоа луѓето веќе земаат плата.
(This post was last modified: 27-02-2010, 01:01 AM by vancevtodor.)
27-02-2010, 01:00 AM
Reply
vancevtodor Offline
Member
***

Posts: 194
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#14

Quote:ВИСТИНАТА ЗА „ЈУГО“ СЕ КРИЕ ВО „ДЕ ЛУКС“

Дали Зоран Верушевски конечно ќе го отвори црниот тефтер?
Емил Зафировски

Црниот тефтер наречен „Де лукс“, откриен при полициски претрес во домот на Драган Стошиќ, еден од сопствениците на казиното „Југо“, крие 57 имиња на корумпирани политичари, функционери, обвинители, судии и инспектори на УЈП, тврдат за „Време“ полициски извори. Според нашите извори, оригиналниот тефтер бил во рацете на Зоран Верушевски, во тој период директор на Државната безбедност во полицијата, но неколку копии од бележникот биле направени непосредно по заплената во 2003 година. Имињата од тефтерот се кријат во најстрога тајност, а лицата што имаат каква било информација за содржината одбиваат да зборуваат, со образложение дека се плашат за сопствената и за безбедноста на нивните семејства.
Случајот „Југо“ е досега најголемото откриено затајување данок во Македонија. Од 1996 до 2003 година биле затаени 5 милиони евра, пари што требало да се платат за непријавената остварена добивка од 18,9 милиони евра. Главницата од 5 милиони евра со затезните камати во моментов изнесува 13 милиони евра, а затајувањето беше потврдено со огласот на УЈП, објавен во понеделникот, за лицитација на имотот на фирмата „Југосвен“, вреден колку висината на неплатениот данок.
Случајот досега остави зад себе многу контроверзии, кои остават простор за сомнеж дека во затајувањето, освен сопствениците на „Југо“, биле вклучени и државни функционери, судии и обвинители.
По откривањето на обемната документација за паралелно книговодство што го воделе сопствениците на „Југо“, инспекторите на УЈП во декември 2004 година подготвиле записник заведен под бројот 16-11/1040 во кој детално објаснуваат како реални добивки биле прикажувани како загуби за да се избегне плаќање на данокот.
„Време“ ги поседува записникот и другата документација подготвена како доказен материјал, а која не беше доволна за гевгелиското обвинителство и за велешкиот суд да донесе обвинителни пресуди против сопствениците на казиното. Едниот сопственик, Швеѓанецот Ларс Клинк, беше ослободен од сомнение уште во текот на истрагата на гевгелиското обвинителство, а вториот сопственик Стошиќ доби ослободителна пресуда од судот во Велес.
Со одлуката на УЈП за лицитација на имотот вреден 13 милиони евра се потврдува дека во случајот „Југо“ има кривичното дело затајување данок, но кривична одговорност за затајувачите нема да има затоа што еднаш донесената правосилна пресуда за исто дело не може пак да се повтори.

Pominaa mnoguuuuuu godini od kako e Grujo na vlast. Ama Verusha nikako da go vratat od Rim. Najozoglasenite progonuvachi na Makeonci i VMRO-vci , Grujo gi chuva kako kapka voda na dlanka. Edniot mu e zamenik na Saho Mijalkov , vtoriot e vo Rim. Grujo veli ke sprovel LUSTRACIJA PosPosPos
(This post was last modified: 27-02-2010, 01:07 AM by vancevtodor.)
27-02-2010, 01:03 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#15

Buchko i nov biser. Ama Grujo e vlast.ShokShokShok Da e VMRO DPMNE navlast, sigurno ke apsi SmajlitoSmajlitoSmajlitoi vaka samo na Biciklishki mu ostanuva da drzi pres konferenciii Tuktuk0ni Tuktuk0ni Tuktuk0ni Tuktuk0ni Josh misliv narod travu pase.....PishtoldzijaPishtoldzija


Quote:Бучковски фингирал лицитации
Владејачката ВМРО-ДПМНЕ вчера обвини дека во 2003 година Владата на Бранко Црвенковски и тогашниот министер за одбрана Владо Бучковски овозможиле преку фингирана лицитација да се продаде објектот на Домот на Армијата во Велес.

„Објектот со повеќе од 2.500 квадратни метри бил продаден само за 8.000 евра на лицитација на која единствени наддавачи биле татко и син, блиски бизнисмени до СДСМ и лични пријатели со Бучковски. Овие лица во август 2003 година го добија имотот што беше проценет на над два милиона евра за багателна цена лицитиран за помалку од 300.000 евра, при што беа уплатени само 8.000 евра на сметката на Министерството“, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски. (П.Р.)
12-03-2010, 04:43 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#16

E da za BAJRUS ti fale ZVONKO JOSEVSKI nekogas sudija za presedatel na krivicen pa presednik na SUD u vreme DALAVERSKo inace biznis ortaci ss BAJRUSA i DRDIKA u BEOGRADU sega e advokat.INACE so akcija za BAJRUS se otkaci sekoja MAKEDONKSA vlada za sverc so cigari i tutun inace na sliki kaj vleguvat specijalci u TTK se gledat masini i sefovi i puski se e toa od uste YU i tija falc stambilji i sve ama ete padnala e kocka da go krka BAJRUS u CRVENO KUMANOVO , e da de pa skurci im na BRANKOVCI i LJUBCOVCI i GRUEVCI na njima mame da im ga onaduev KUMANOVCI inace BAJRUS e njihov proishod i sega ke ga krka za sve i sve ke mu krkav e toj e prost naivan neskolovan a lakom gs abe nema nagosva si ga i turiva mu ga aj neka e srekan da ne zavrsi kako njegovi sogragani od isto vreme a vreme e i bese , lele sto avta ima sto kuce i firme a ima i devize i nalozi u banku i toj on je potpisuvaja a covek ne e isja dal do osmo eeeeeeeeee sto ti e intelektualac a ne BRANKO nema nista samo edno stance od tateta i toj od JNA abe nema BAJRUSA si ga bivase za sve , ako ste kandidati ima sve za njega eden novinar i on se e iselija od KUAMNOVO za u stranstvo ime mu e ZORAN BOZINOVSKI-SMSLE eeeeeeeeee sto prikaske i toj istiniti on ima a probale sa da ga ubiev ama posle pa za cel stan od TEHNOOOKOOP sa mu platile BAJRUSEVI abe licno BAJRUS de i to e takoj e toj u KUMANOVO crveno ne virae nisto nego crveno a oni vamo te beli te crni kapice te sajkace eeeeeeeeeeeeee zaebano e tabiet KUMANOVSKI koj ne ga znae ke ga krka ooooooooooooooooooo
12-03-2010, 04:01 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#17

Da go vidime i ova chudo. Grujo protiv Sveto:


Quote:МВР поднесе кривични пријави за приватизацијата на Тиквеш

Над еден милион евра штета од нелегалното преземање на винаријата Тиквеш, констатирале инспекторите. МВР поднесе кривична пријава против три лица.

Екс директорката на Комисијата за хартии од вредност Весна Пендовска Пајванска, управителката на М6 Светлана Пендаровска и управителот на ИНВЕСТБРОКЕР Кирил Митревски.

За евтини пари преку противзаконски дејствија ги откупиле акциите на малцинските акционери. Иако знаела дека постапува спротивно на законот, поранешната директорка на Комисијата за хартии од вредност ја дозволила трансакцијата.

- Законот за превземање вели дека ако акционерот има над 20% од акциите должен е да ги извести.

Противзаконските дејствија биле направени во два наврати. Првите акции биле откупени во јули 2003-та во три блок трансакции. Во април 2004-та на ист начин повторно биле откупени акции од малцинските акционери.

Дека превземањето било противзаконско потвдила и Комисијата за хартии од вредност две години подоцна.

Наташа Мерсовска
07-04-2010, 09:19 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#18

Имам слушано дека Свето своите пари (и поголемиот дел од бизнисот изгледа) ги префрлил во Германија и некои други држави. Па сигурно потешко било да се земат пари од него. Пред некоја година, почнаа нешто демек да се справуваат со Штерјо, за да подоцна целата приказна заврши со некои ситни рабати, а дури и медиумите и новинарите блиски до власта (како Мирка Велиновска), пишуваа дека Штерјо го растуриле од рекет...

Најверојатно и сега се случува нешто слично, се соменвам дека се работи за желба за пресметка со криминал... Го оставија Штерјо ќе го остават и Свето, само вака се во предност во преговорите за тоа колку треба да даде...

Потоа Грујо ќе направи наивна, тажна фаца и ќе ја повтори својата реченица: Види Миленко, ние се трудиме, постојано работиеме на тоа да им го откриеме криминалот, но тие сето тоа го направиле многу добро, дури заштитени и со закони, па сега не им можеме ништо...

(This post was last modified: 07-04-2010, 11:32 PM by acko.)
07-04-2010, 11:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,142
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

Quote:Pasoška mafija: Ko štampa biometrijske pasoše po Balkanu


Nisu oni ograničeni, oni su prešli sve granice


Možda je preterano reći da se radi o pasoškoj mafiji. Ne radi se o mafijašima. Lepo su obučeni, fantastično dobro organizovani, tehnološki i kompjuterski najsavremenije opremljeni. Oni jednostavno drže u šaci svaku novu vladu na Balkanu. Oni štampaju biometrijske pasoše i lične karte, vozačke dozvole. Reč je o nemačkim kompanijama Muhlbauer i Giesecke&Devrient. Oni su nakon 2002. godine kompletno ovladali biznisom štampanja pasoša i ostalih dokumenata u BiH, Makedoniji i Srbiji. Ponudili su pasoše o kojima je bilo mnogo polemike. Naravno, najsporniji je bio način na koji su došli do posla izrade identifikacionih dokumenata ove tri zemlje...


Piše: Zoran Božinovski

Znali su unapred

Da bi se dodatno ilustrovala i objasnila kriminalna situacija sa izradom biometrijskih dokumenata u Srbiji, podsetimo se i priče koja je prethodila srpskoj, onoj makedonskoj. Naime, nakon 15 meseci rada na ponovljenom tenderu, jer je prvi iz 2001. propao i bio poništen 2003. godine, oktobra 2005. tenderska komisija pri MUP-u Makedonije, koja je razgledala ponude 19 firmi iz celog sveta, donela je iznenađujuću odluku da je posao dobila nemačka firma Giesecke&Devrient. Kompletan rad komisije je bio transparentan i uspešno sproveden do nekoliko dana pre odluke. Ali, nešto se čudno dogodilo u četvrtak uveče, Komisija se podelila, pa je tri dana kasnije na skoro sedmočasovnoj sednici kada se bodovala svaka ponuda pojedinačno, došlo do svađe i do žestoke prepirke oko ponude pobednika Giesecke&Devrienta. Član tehničkog dela Komisije Branko Petreski je čak tražio da se prekine rad na toj ključnoj sednici i da se određene okolnosti rada Komisije i način bodovanja ponuda preispitaju i redefinišu. Ali direktor projekta, tada i direktor policije, Radivoje Jovanovski je diskusiju Petreskog prekinuo rečima: "Nema prekida rada ove završne sednice, nema izlaska iz ove prostorije dok se odluka o pobedniku ne donese!!!" Sve je ovo zabeležila kamera, jer je ta završna sednica snimana, a urađen je kasnije i zapisnik. Autor ovog teksta je, naime, bio spoljni član te tenderske komisije, bez prava glasa i ocenjivanja ponuda, pa je prisustvovao i ovim mučnim scenama. Ipak, odluka je donesena i pored toga što je veći deo komisije bio svestan da se radi o ponudi firme koja ne nudi ono što se tražilo na tenderu. Kasnije se u javnosti saznalo da je Milorad Sikima odradio svoje za Giesecke&Devrient, da je praktično kupio tender isplaćujući masne nagrade pojedinim članovima komisije, koji su na čudan način, u predvečerje donošenja konačne odluke, menjali svoje mišljenje.
Kasnije se ispostavilo da Milorad Sikima predstavlja čoveka-firmu, da je ovlašćeni posrednik G&D u svim prljavim pasoškim biznisima u BiH, Srbiji i Makedoniji. Preko njegove firme VHS iz Austrije se pere novac za provizije i mito sa pasoških tendera po Balkanu. Radi se o dobro razrađenoj mafijaškoj mreži koja funkcioniše za potrebe G&D.
U ceo ovaj kriminalni korpus uključena je i firma NetSet Global Solutions iz Beograda, partner G&D na tenderu makedonskog MUP-a. Najbolji dokaz da je sve bilo kriminalno organizovano i u Makedoniji i da firme Muhlbauer i G&D nemaju refenrence za izradu biometrijskih pasoša jeste podatak da Muhlbauer uopšte nije dao makedonskoj tenderskoj komisiji dokaz - primerak biometrijskog pasoša za analizu - jer ga nije ni imao. Muhlbauer je na tenderu u Makedoniji nastupio u konzorcijumu sa slovenačkom kompanijom Cetis, čiji su referentni projekti bili prihvaćeni od strane Makedonaca. Najveći dokaz da je kasniji tender u Srbiji, koji je bio raspisan tek 2008. godine, namešten, jeste ponuda firme Muhlbauer na tenderu u Makedoniji, raspisanom 2003, a završenom 2005. U ponudi Muhlbauera Makedoncima jasno piše da je jedan od dva "referentna" projekta koji već izvode - izrada pasoša u Srbiji gde se pojavljuju kao podizvođači. Ovo je ušlo i u zapisnik komisije u Makedoniji, kada je razgledana ponuda Muhlbauera. Kako su, dakle, mogli prijavljivati 2005. nešto što se dogodilo tek 2008. kada je raspisan srpski tender? Tačnije 2009, kada je Miraž izbačen iz posla, a Muhlbauer i G&D dobili posao koji im je obećan još 2004?!
Inače, zbog neispunjavanja tenderskih uslova i zbog nekonkurentnosti ponude, jer nisu imali u ponudi tehnologiju izrade biometrijskog pasoša, firma Muhlbauer je odbijena. Makedoncima nije bila dobra, pa su od Savića i Sikime dobili G&D kao zamenu. A Muhlbauer su doneli u Srbiju, jer su procenili da se to može sprovesti u Srbiji. Kasnije se pokazalo da zaista - može.

Makedonska prethodnica

Kao i građani Srbije, i građani Makedonije guraju se pred šalterima i još više se ponižavaju. Tender je sprovela i pobednika odabrala ekipa koja politički pripada Socijaldemokratskom savezu Makedonije, koji je pola godine kasnije, nakon donesene odluke u korist Sikime, Savića i G&D pala s vlasti. Sprovođenja tendera u delo su nasledili novovladajući VMRO DPMNE. Ministarka makedonske policije Gordana Jankulovska nije htela da vrši reviziju rada komisije za pasoški tender, nego je zasukala rukave i dala se u biznis. Njoj je na nejaka pleća pala obaveza da u hitnoj proceduri kompletno zameni odavno zastarelu IBM opremu koja nije bila tehnološki kompatibilna sa opremom koju je G&D trebalo da donese za izradu pasoša. Ministarka Jankulovska je tako bez tendera, u hitnoj proceduri, neposrednim dogovorom u četiri oka sa predstavnikom IBM u Beogradu odradila nabavu kompatibilne opreme. Toliko je dobro odradila ceo posao, i toliko je dobro sve bilo uklopljeno kada su Nemci iz G&D doneli svoju opremu, da je danas MUP Makedonije najveće javno mučilište za građane. U postupku izdavanja pasoša i ličnih dokumenata, danas je Makedonija u neviđenom haosu zbog nespremnosti vlasti da organizuje izradu pasoša i ličnih karata, kao i nespremnost Nemaca iz G&D da odgovore tehnički i tehnološki na nešto za šta su unapred tvrdili da znaju i mogu.
No, kako je svaka autoritarna vlast dosetljiva na štetu svojih građana, tako se i makedonska, naoružana dvotrećinskom većinom, dosetila kako da zakonski reketira svoje građane. Srpska vlast nema baš takvu privilegiju, jer ima tesnu većinu u Skupštini Srbije, pa posle prošlogodišnjeg skandala sa pasoškim tenderom, teško može da prekopira makedonski primer. Makedonci su se, naime, dosetili da u ekspresnoj proceduri od samo tri dana omoguće izradu biometrijskog pasoša i lične karte svakome ko MUP-u Makedonije na žiro račun uplati 90 evra za pasoš, ličnu kartu i za ostale takse. Tako su građani najlegalnije reketirani od makedonske policije, koja je prethodno potrošila 24 miliona evra plativši G&D izradu pasoša, plus višemilionski devizni iznos nepoznate količine za nabavu "kompatibilne" IBM opreme. Na kraju se ispostavlja da su građani "nekompatibilni" i veoma nekooperativni, jer su navalili ko mutavi na šaltere i traže pasoše i lične karte za normalnu cenu i u roku od dve nedelje, koji im je obećan na početku kada je sistem javno promovisan. Ispostavilo se, međutim, da moraju da se javljaju na call sistem MUP-a Makedonije, preko koga se zakazuje odlazak za predavanje potrebne dokumentacije i slikanje za biometrijski pasoš i ličnu kartu. Call sistem im je kasnije slao putem SMS-a odgovor da je njihov određeni dan odlaska za predavanje potrebne dokumentacije za jednu godinu, a nešto kasnije, kad je navala dostigla vrhunac, pojedinci su dobijali obaveštenje da je njihov termin - tek za dve godine. To je, naravno, samo pojačalo broj onih koji žrtvuju 90 evra i za tri dana dobiju svoj pasoš. Usput pojačaju konto svoje vlade, koja je konstantno u dugovima i već treću godinu zaredom ne zna kako da se izvuče iz budžetskog deficita i prizna bankrot.


Целиот текст

26-07-2010, 01:36 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#20

Парите се кај СИТЕ Мирза, не само кај Љубчо. Ама по твојата слика, што може да заклучи човек, освен дека си бранков пионер.
22-12-2010, 06:00 PM
Reply