Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 2.9 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"ДОСТОИНСТВО" ФОРМИРА ПАРТИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#81

(07-05-2011, 08:13 AM)Достоинство Wrote:
(07-05-2011, 12:15 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Жално е што го изгоревте Ване Цветанов, што ке те изгорат и тебе а и уште некои чесни луѓе.

E Јордане...да имаше барем мала координација помеѓу луѓето кои работеа за ДПМНЕ со чисти намери, немаше да се случи да бидеме изгорени сите...не само Ване и јас...многу квалитетни луѓе се во прашање. Но тоа во друга тема.Не се работи за тоа што немало координација со ти што работеле со чесни намери за ДПМНЕ. Проблемот е што се уште во Македонија луѓево не сакаат да сватат дека преку парија или правењето партија за да се оди на избори неможе да ја избегне УДБа. Ние се обидовме да укажеме и да го промовираме новиот концепт, концепт во кој УДБа ке немаше никакво влијание, за жал дел од луѓето на кои сметавме сериозно немаа доволно доверба во онааа што е наша замисла и идеа.
Рушењето на концептот на УДБа бара верба и трпение.
07-05-2011, 01:45 PM
Reply
Достоинство Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Apr 2011
Reputation: 3
#82

(07-05-2011, 01:45 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Не се работи за тоа што немало координација со ти што работеле со чесни намери за ДПМНЕ. Проблемот е што се уште во Македонија луѓево не сакаат да сватат дека преку парија или правењето партија за да се оди на избори неможе да ја избегне УДБа. Ние се обидовме да укажеме и да го промовираме новиот концепт, концепт во кој УДБа ке немаше никакво влијание, за жал дел од луѓето на кои сметавме сериозно немаа доволно доверба во онааа што е наша замисла и идеа.
Рушењето на концептот на УДБа бара верба и трпение.

Рушењето на концептот на УДБа е утопија. Цел свет функционира така, што е проблем за една мала држава со несигурна иднина како Македонија...
07-05-2011, 05:31 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#83

(07-05-2011, 05:31 PM)Достоинство Wrote:
(07-05-2011, 01:45 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Не се работи за тоа што немало координација со ти што работеле со чесни намери за ДПМНЕ. Проблемот е што се уште во Македонија луѓево не сакаат да сватат дека преку парија или правењето партија за да се оди на избори неможе да ја избегне УДБа. Ние се обидовме да укажеме и да го промовираме новиот концепт, концепт во кој УДБа ке немаше никакво влијание, за жал дел од луѓето на кои сметавме сериозно немаа доволно доверба во онааа што е наша замисла и идеа.
Рушењето на концептот на УДБа бара верба и трпение.

Рушењето на концептот на УДБа е утопија. Цел свет функционира така, што е проблем за една мала држава со несигурна иднина како Македонија...

Ќе си земам за право да заклучам врз основа на овој коментар дека и Достоинство се потчиниле на УДБа, односно дека ќе соработувате се неа, оти нејзиното рушење според вас е "утопија". Тогаш што ново нудите? Под УДБина контрола судбината на Република Македонија е и тоа како сигурна и извесна. Впрочем Македонија ја очекува истата судбина од изминатите 70 години. Тоа значи дека судбината е грда, но не и несигурна.

Целиот свет кој се простира од Вардара па до Триглава, и отаде Железната завеса, фунцкионира по системот на УДБа. За во остатокот, можеби кога ќе добиеш прилика да проживееш некаде во светот на Утопија ќе видиш дека тука нема ПО "ДЕСТРУКТИВЕЦ", нема ПО "ЦРНИ", нема сузбивање на личните слободи, луѓето не се следат постојано итн.

Рушењето на УДБа е се' поизвесна и реална вистина која ќе се оствари. Жално е што една група на млади, како што си ти, Ване, Бачев, не успеавте да издржите. Вие ќе останете како оние војници кои загинуваат додека се преговара неминовниот победнички договор.
07-05-2011, 07:16 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#84

За една од штетите на Југоносталгијата:

Quote:ЗОШТО МАКЕДОНИЈА НЕ СТАНА ЧЛЕНКА НА НАТО СО БУГАРИЈА И РОМАНИЈА
Вилијам Коен, секретарот за одбрана на САД во времето на Бил Клинтон, на 23 декември 1997 г. оствари посета на Италија, Босна и Македонија. Пред посетата, како што е обичај, кабинетот на Коен побарал анализа од подредените во Пентагон за тоа што се случува во Македонија и како може што побрзо да £ се даде помош на Македонија за нејзино зачленување во НАТО.
За потребите на мислењето од командата на Јужното крило на НАТО во Неапол било побарано офицерите кои требало да го придружуваат Коен во неговиот балкански дел од турнејата да се информираат што подобро за ситуацијата во Македонија. Секретарот за одбрана на САД, со увид во развојот на настаните околу Косово, имал став дека треба да £ се помогне на Македонија за дополнување на дефицитот во нејзиното армиско вооружување. Во кабинетот на Коен се говорело за воена помош и до 80 милиони долари.
До заминувањето на Коен на турнејата, во неговиот кабинет биле слеани многу информации за регионот и за Македонија. Она што изненадувало биле информациите за димензиите на развиената соработка на македонските власти со Белград во кршењето на ембаргото за извоз и увоз на оружје со Србија. Списоците на кршењето на ембаргото биле толку обемни, што инстанци во кабинетот на Коен наложиле зголемено следење на центрите што го дозволиле ова.
Како резултат на овие продлабочени анализи откриена е операцијата за набавка на автоматски пушки од Србија за потребите на македонската армија, по 700 германски марки по парче. Исто така, камиони натоварени со цевки за рачни фрлачи зоља веќе биле на македонско-српската граница за извоз во Србија, а оттаму се товареле ракети за зољи што требало да се извезат во Македонија.
Во ретроактивните анализи за тоа што точно е работено меѓу Скопје и Белград во сферата на кршењето на ембаргото бил откриен извозот на српска муниција, преку Македонија, за Тајланд, како и македонскиот извоз за Србија на систем за противвоздушна одбрана, набавен преку македонски компании блиски на македонското Министерство за одбрана, потоа резервни делови за авиони МИГ-21 и МИГ-29, резервни делови за хеликоптери, како и илјадници тони алуминиум за гизли производ на Тисен Есен, милиони каписли за куршум 7,62 мм, купишта друга воена опрема, експлозиви, рачни фрлачи, гориво за ракети...
Според информациите на Пентагон, ваквата воена српско-македонска соработка во тој период изнесувала повеќе од 200 милиони долари. Во тоа не влегувале обидите за набавка на опрема за прислушување, делови за радари и ракети воздух-воздух и земја-воздух, како и радари од најсовремена технологија. Желбите на Србија биле огромни, па со сигурност се знае дека, во екот на борбите во Босна, од Гевгелија биле увезени и реекспортирани за српска Босна неколку камиони радиостаници Моторола, како и 300 пешадиски радари за откривање жива сила.
После сето ова, во Пентагон заклучиле дека тогашниот македонски министер за одбрана и тогашниот наш премиер, како и министерот за финансии и шефот на тогашната ДБК, се главната логистичка поддршка за вооружување на воинствените намери на Србија.
По ваквите сознанија, Коен на разговорите со македонската страна ја изоставил понудата за доопремување на АРМ, а Пентагон ја ставил македонската влада на "црвено" во тековната и идна политичко-воена соработка. Посетата на Коен во декември 1997 г. била "дипломатски" возвратна на гостувањето на Благој Ханџиски на Вашингтон на 18 април истата година. Кога министерот за одбрана Лазар Китановски, пак, на 7 април 1998 г. го посетил Пентагон и енергично ги лобирал Строб Талбот и Френклин Крамер САД да го изнајмат Криволак како нивен воен полигон во регионот, американскиот одговор бил студен и воздржан, воден од информациите за македонското кршење на ембаргото со Србија за оружје и воена опрема. Американски извори тврдат дека во тоа треба да се бараат и главните причини зошто НАТО избегна да ја покани Македонија, во групата со Романија и Бугарија, да £ се придружи на најмоќната воена алијанса во светот.
ИЗВОР


Секако, гореспоменатите "ДЕСТРУКТИВЕЦ" и "ЦРНИ" и нивните 3-5.000 сопатилци, не се ништо друго освен производ на југоносталгија.
07-05-2011, 07:40 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#85

(07-05-2011, 07:16 PM)Solenik Wrote:
(07-05-2011, 05:31 PM)Достоинство Wrote:
(07-05-2011, 01:45 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Не се работи за тоа што немало координација со ти што работеле со чесни намери за ДПМНЕ. Проблемот е што се уште во Македонија луѓево не сакаат да сватат дека преку парија или правењето партија за да се оди на избори неможе да ја избегне УДБа. Ние се обидовме да укажеме и да го промовираме новиот концепт, концепт во кој УДБа ке немаше никакво влијание, за жал дел од луѓето на кои сметавме сериозно немаа доволно доверба во онааа што е наша замисла и идеа.
Рушењето на концептот на УДБа бара верба и трпение.

Рушењето на концептот на УДБа е утопија. Цел свет функционира така, што е проблем за една мала држава со несигурна иднина како Македонија...

Ќе си земам за право да заклучам врз основа на овој коментар дека и Достоинство се потчиниле на УДБа, односно дека ќе соработувате се неа, оти нејзиното рушење според вас е "утопија". Тогаш што ново нудите? Под УДБина контрола судбината на Република Македонија е и тоа како сигурна и извесна. Впрочем Македонија ја очекува истата судбина од изминатите 70 години. Тоа значи дека судбината е грда, но не и несигурна.

Целиот свет кој се простира од Вардара па до Триглава, и отаде Железната завеса, фунцкионира по системот на УДБа. За во остатокот, можеби кога ќе добиеш прилика да проживееш некаде во светот на Утопија ќе видиш дека тука нема ПО "ДЕСТРУКТИВЕЦ", нема ПО "ЦРНИ", нема сузбивање на личните слободи, луѓето не се следат постојано итн.

Рушењето на УДБа е се' поизвесна и реална вистина која ќе се оствари. Жално е што една група на млади, како што си ти, Ване, Бачев, не успеавте да издржите. Вие ќе останете како оние војници кои загинуваат додека се преговара неминовниот победнички договор.

Абе...зашо Бачев се врати кај Грујо после толку силни критики изминативе години?
07-05-2011, 07:41 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#86

(07-05-2011, 07:41 PM)Nikola Wrote:
(07-05-2011, 07:16 PM)Solenik Wrote:
(07-05-2011, 05:31 PM)Достоинство Wrote:
(07-05-2011, 01:45 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Не се работи за тоа што немало координација со ти што работеле со чесни намери за ДПМНЕ. Проблемот е што се уште во Македонија луѓево не сакаат да сватат дека преку парија или правењето партија за да се оди на избори неможе да ја избегне УДБа. Ние се обидовме да укажеме и да го промовираме новиот концепт, концепт во кој УДБа ке немаше никакво влијание, за жал дел од луѓето на кои сметавме сериозно немаа доволно доверба во онааа што е наша замисла и идеа.
Рушењето на концептот на УДБа бара верба и трпение.

Рушењето на концептот на УДБа е утопија. Цел свет функционира така, што е проблем за една мала држава со несигурна иднина како Македонија...

Ќе си земам за право да заклучам врз основа на овој коментар дека и Достоинство се потчиниле на УДБа, односно дека ќе соработувате се неа, оти нејзиното рушење според вас е "утопија". Тогаш што ново нудите? Под УДБина контрола судбината на Република Македонија е и тоа како сигурна и извесна. Впрочем Македонија ја очекува истата судбина од изминатите 70 години. Тоа значи дека судбината е грда, но не и несигурна.

Целиот свет кој се простира од Вардара па до Триглава, и отаде Железната завеса, фунцкионира по системот на УДБа. За во остатокот, можеби кога ќе добиеш прилика да проживееш некаде во светот на Утопија ќе видиш дека тука нема ПО "ДЕСТРУКТИВЕЦ", нема ПО "ЦРНИ", нема сузбивање на личните слободи, луѓето не се следат постојано итн.

Рушењето на УДБа е се' поизвесна и реална вистина која ќе се оствари. Жално е што една група на млади, како што си ти, Ване, Бачев, не успеавте да издржите. Вие ќе останете како оние војници кои загинуваат додека се преговара неминовниот победнички договор.

Абе...зашо Бачев се врати кај Грујо после толку силни критики изминативе години?

Тоа се прашувам и јас. Особено ако се земе в предвид дека не е ставен ниту на листа. Што добива со коалицијата? Дали негова задача била само да глуми опозиција, да привлекува кон себе некои од незадоволните и да им мачка очи дека има партија во која тие можат да веруваат, а со тоа и дека не треба да прават своја организација? Лично морам да признам дека јас сум еден од тие кои се чувствуваат прелажани од Бачев.
07-05-2011, 09:09 PM
Reply
Достоинство Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Apr 2011
Reputation: 3
#87

Соленик, без да навлегувам во несериозноста на твоите инсинуации, сакам едно кратко прашање да ти поставам. Дали живееш во Македонија или си некаде во странство?
(This post was last modified: 07-05-2011, 11:54 PM by Достоинство.)
07-05-2011, 11:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#88

(07-05-2011, 05:31 PM)Достоинство Wrote: Рушењето на концептот на УДБа е утопија. Цел свет функционира така, што е проблем за една мала држава со несигурна иднина како Македонија...Се додека не се сруши концептот на УДБа Македонија нема да стане ниту Демократска ниту Правна Држава.

Не, не фунционира така-зборувам за внатрепартискиот начин на работење. Тие го поминале патот кој сега го оди Македонија.

08-05-2011, 01:43 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#89

(07-05-2011, 11:49 PM)Достоинство Wrote: Соленик, без да навлегувам во несериозноста на твоите инсинуации, сакам едно кратко прашање да ти поставам. Дали живееш во Македонија или си некаде во странство?

Сум живеел во СФРЈ, во РМ и сега живеам во во САД. Затоа можам со сигурност да зборувам дека не е точно дека "Цел свет функционира така" т.е. контролиран од агенции како УДБ.

За какви "несериозни инсинуации" станува збор?
08-05-2011, 05:58 PM
Reply
Достоинство Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Apr 2011
Reputation: 3
#90

(08-05-2011, 05:58 PM)Solenik Wrote: Сум живеел во СФРЈ, во РМ и сега живеам во во САД. Затоа можам со сигурност да зборувам дека не е точно дека "Цел свет функционира така" т.е. контролиран од агенции како УДБ.

Имено, лесно е да „попувате“ отаде барата.

А што се однесува на несериозните инсинуации, произлегуваат од овој ваш коментар. Без факти, а уште помалку аргументи, може да си правите параноични сценарија за пипците на УДБа и КОС до 101 и назад.
09-05-2011, 03:41 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#91

(09-05-2011, 03:41 PM)Достоинство Wrote:
(08-05-2011, 05:58 PM)Solenik Wrote: Сум живеел во СФРЈ, во РМ и сега живеам во во САД. Затоа можам со сигурност да зборувам дека не е точно дека "Цел свет функционира така" т.е. контролиран од агенции како УДБ.

Имено, лесно е да „попувате“ отаде барата.

А што се однесува на несериозните инсинуации, произлегуваат од овој ваш коментар. Без факти, а уште помалку аргументи, може да си правите параноични сценарија за пипците на УДБа и КОС до 101 и назад.

Лесно ли е или тешко да се "попува" од оваа страна на барата си знаеме ние. Дали сме сакале воопшто да сме на оваа страна од барата никој не не' прашал. Дали сме сакале да оставиме се' што имаме: семејства, пријатели, материјални добра, и да заминеме "отаде барата", исто така никој не не' прашува кога ни ги уништувале животите и семејствата. За разлика од идејниот лидер на Достоинство, Гуштеров, ние не сме "отаде барата" за да се сончаме на потопло сонце трошејќи ги ограбените пари од граѓаните на Македонија. Ние сме тука благодарение на луѓето како Гуштеров.


Мојата "инсинуација" воопшто не е инсинуација, туку заклужок извлечен од твојот коментар дека е "утопија да се расчисти со УДБ". Бидејќи вие, Достоинство одите на избори за да ја освоите власта, доколку според вас е невозможно да се растури УДБ, тогаш вие имате за цел да ја делите власта со неа.

Вашиот носител на листа морало да биде соработник на КОС за да може да биде трговец со странство. Во СФРЈ не беше возможно тој бизнис да се работи приватно и без одобрние на КОС.
09-05-2011, 04:03 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#92

(05-05-2011, 06:47 PM)Достоинство Wrote:
(05-05-2011, 05:47 PM)Solenik Wrote: Јас многу убаво кажав дека на Македонија и' треба пазар. Клоку-толку, постои некава инфраструктура за отпочнување на производството кое го нема.
Во Македонија постои застарена инфраструктура. Obsolete што би рекле англичаните. Македонија со таква инфраструктура не може ништо да направи.
(05-05-2011, 05:47 PM)Solenik Wrote: Значи, проблемот не е во немање на капитал--опрема, фабрики, згради, ливади, полиња и слично--кој би требало масивно да се гради. Проблемот за РМ е капиталот што спие. Потполно се согласувам дека најголемиот проблем за македонската економија е токму мешањето на Владата во економијата. Но, барем во твојот прв пост, а во далеку помала мера и во вториот, вие зборувате за држење на стариот курс низ бркањето на странски инвестиции.
Очигледно е дека не се разбираме. Работа на Гуштеров е да ги привлекува странските инвеститори и тоа на многу поинаков пристап од досегашниот.

Немав намера да навлегувам во оваа дебата, но коментарот дека на Р Македонија ѝ се неопходни странски инвестиции без кои економијата не може да заживее, ме натера да дадам свое видување.

Имено, Достоинство вели: “Во Македонија постои застарена инфраструктура. Обсолете што би рекле англичаните. Македонија со таква инфраструктура не може ништо да направи.”

Ќе направам една аналогија со која ќе се обидам да те предомислам од верба во тезата дека со затарена опрема (инфраструктура) не може ништо да се направи.

Кога нашето семејтсво се прелоцира во Канада стасавме без никаков капитал од причина што имотот во Македонија нѝ е конфискуван. Значи, на еден начин бевме како Р Македонија, на која што ѝ беше конфискуван имотот од страна на СР Југославија, како и последователната приватизција. Тука, благодарение на единственото познанство кое го имавме (неповолна надворешно-политичка позиција) татко ми разбра за индустријата на рециклирање на палети.

Имено, многумина Македонци и останати од бившите-Ју простори во овие краишта се возачи на камиони. Разнесувајќи стока, нив им остануваат по 20-30 палети на ден, кои тие ги носат во фирма што ги рециклира и нив им плаќа по $2-3 за секоја. Татко ми им предложил на двајца од овие камионџии да започнат нивна фирма за рециклирање на палети, на што овие двајцата му рекле дека за да се отпочне таков бизнис требало инвестиција од минимум $200.000! Од прелогот ништо. Татко ми го купи комбето што беше за на отпад на еден од овие двајца за $600. Во едно комбе собира 30 палети, додека во нивните камиони од 200-500. Тие продолжија да бидат камионџии кои повремено доаѓаа до по некоја палета, ние со комбето од $600 станавме полновремени (специјализирани) собирачи на палети. Всушност, бевме специјализирани ѓубраџии. Комбето истраја околу 2 недели и конечно рикна, но за време на тие 2 недели ние собравме доволно за да пупиме 10 години стар пик-ап, на кој стававме дури по 34 палети, додека сѐ уште бевме само собирачи.

Неколку месеци подоцна, ги купивме основните алатки кои се потребни за поправање на палетите (рециклирање)—еден чекан, еден “воздушен пиштол” (како овој на аватаров мој) и еден компресор на воздух за домашна употреба, и кутија шајки: целата “инвестиција” нѐ чинеше околу $500. Изнамјивме дел од дворот на друга фрима и така почнавме целиот процес да го работиме самите. Секако, немавме голем капацитет, ниту за рециклирање, ниту за продавње. Затоа, само дел од палетите кои ги имавме на рака ги рециклиравме ние, а остатокот продолживме да го продаваме како сиров материјал на големите компании. Сепак, нашата заработувачка се згоелми. За една година, нѝ рикна и пик-апот, ама веќе имавме заработено доволно за да купиме камионет на кој можевме да ставиме 100 палети од еднаш. Додавајќи опрема по потреба, купувајќи го само она што е неопходно, 4 години подоцна стасавме да си купиме и шлепер на кој собира по 500+ од еднаш.

Патем во меѓувреме, и несудените ортаци, откако им се виде лесен нашиот почеток, баталија камионите и станаа палетари. Ама, во рок од 6 месеци, и двајцата се вратија на камионџиството.

Низ целиот наш раст како фирма, имаме купено на ново само неколку алатки и два компресори за домашна употреба, и еден за индустриска—сето останато беше на старо. Машината која беше од најголема корист за нашиот опстанок и раст беше машина која нашиот главен конкурент од регионот нѝ ја продаде, за релативно поволни услови, бидејќи според негова проценка машината била “застарена” и со тоа се надевал дека ќе нѐ заглави во неефикасно трошење на време и пари благодарение на истата.

Нема лоша опрема (инфраструктура), туку лош управувач за истата. Точно е дека нашата фирма не стана инстантно најголема на пазарот—ниту пак е. Но, благодарение на таа фирма, која што работи со “застарена” опрема семејство од четворица возрасни живее комотно, а истовремено и постојано додава на постојната опрема по потреба. Најголемите предизвици што ги имаме не се врзани со производството, туку со наоѓање на доволно купувачи за нашиот производ.


Така е и за Република Македонија. За да се заживее економијата не се потребни странски инвестиции, туку ефикасно користење на ресурсите кои се на располагање. Странските инвеститори, како што татко ми веќе спомна во оваа дискусија, бараат евтина работна рака—суров труд. Тука нема ќар. Заработувачката се добива во додатната вредност на претприемаштовото. Од гранка на дрво да се направи шупелка. Странскиот инвеститор ќе ја продава шупелката со сета нејзина додадена вредност како полезен инструмент за подобрување на расположението. На работникот кој ќе ја направи таа шупелка ќе му плати како на најниската понуда во тендерот за изработувачка на шупеката.

(This post was last modified: 09-05-2011, 06:56 PM by Душан Јордан Петровски II.)
09-05-2011, 06:52 PM
Reply
Достоинство Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Apr 2011
Reputation: 3
#93

Душан, татко ти го почитувам и имам воспоставено пријателски односи преку интернетов уште одамна. Но, јас не зборам за започнување на семејни бизниси и претприемништво. Јас зборувам за истрошени вагони, автопати кои се стари над 30 години, за тесни коловози и непристапни терени, за сторнирани рудници и фабрики кои се оставени на забот на времето. За фабрики кои се со стари технолошки линии на производство.

Не зборам јас за можноста за основање сопствен бизнис и тежината која се стига до пристоен живот. Јас зборам за капиталните инвестиции кои се обврска на државата, а кои ги игнорира.

Зборам за илјадниците хектари првокласно земјоделско земјиште кое се трансформира во градежно и за земјоделските парцели кои се оставени да вегетираат плевели на нив. За капитал кој не се искористува и кој лошо се менаџира.

Ама ред по редум.

(09-05-2011, 04:03 PM)Solenik Wrote: Лесно ли е или тешко да се "попува" од оваа страна на барата си знаеме ние. Дали сме сакале воопшто да сме на оваа страна од барата никој не не' прашал. Дали сме сакале да оставиме се' што имаме: семејства, пријатели, материјални добра, и да заминеме "отаде барата", исто така никој не не' прашува кога ни ги уништувале животите и семејствата. За разлика од идејниот лидер на Достоинство, Гуштеров, ние не сме "отаде барата" за да се сончаме на потопло сонце трошејќи ги ограбените пари од граѓаните на Македонија. Ние сме тука благодарение на луѓето како Гуштеров.


Мојата "инсинуација" воопшто не е инсинуација, туку заклужок извлечен од твојот коментар дека е "утопија да се расчисти со УДБ". Бидејќи вие, Достоинство одите на избори за да ја освоите власта, доколку според вас е невозможно да се растури УДБ, тогаш вие имате за цел да ја делите власта со неа.

Вашиот носител на листа морало да биде соработник на КОС за да може да биде трговец со странство. Во СФРЈ не беше возможно тој бизнис да се работи приватно и без одобрние на КОС.
Можам да замислам само колку има Американци во некоја земја кои се борат за тоа да ја растурат ЦИА...
09-05-2011, 07:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#94

(09-05-2011, 07:58 PM)Достоинство Wrote: Можам да замислам само колку има Американци во некоја земја кои се борат за тоа да ја растурат ЦИА...


ЦИА се бори исклучиво за АМЕРИКАНСКИ ИНТЕРЕСИ. За неа е сеедно кој е на власт, дали ДЕМОКРАТИТЕ или РЕПУБЛИКАНЦИТЕ.

Кај нас УДБа-СДБ се бори за СРПСКИ ИНТЕРЕСИ. И затоа ги прогонува сите оние кои се залагаат Македонија да стане Демократска, Самостојна и Суверена Држава.
09-05-2011, 08:05 PM
Reply
Достоинство Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Apr 2011
Reputation: 3
#95

(09-05-2011, 08:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Кај нас УДБа-СДБ се бори за СРПСКИ ИНТЕРЕСИ. И затоа ги прогонува сите оние кои се залагаат Македонија да стане Демократска, Самостојна и Суверена Држава.

Да се тврди ова после 20 години независна Македонија е несериозно. Груевски како србоман или инсталација на српската СДБ, го призна Косово??

Јас би рекол дека СДБ или УБК, работи за бизнис интересите на олигархијата + политичката партија која ги контролира. Во случајов, „фамилијата“.
(This post was last modified: 09-05-2011, 08:19 PM by Достоинство.)
09-05-2011, 08:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#96

(09-05-2011, 08:16 PM)Достоинство Wrote:
(09-05-2011, 08:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Кај нас УДБа-СДБ се бори за СРПСКИ ИНТЕРЕСИ. И затоа ги прогонува сите оние кои се залагаат Македонија да стане Демократска, Самостојна и Суверена Држава.

Да се тврди ова после 20 години независна Македонија е несериозно. Груевски како србоман или инсталација на српската СДБ, го призна Косово??


За жал моето тврдење е врз база на НЕПОБИТНИ ФАКТИ. Имам документ од СРПСКА ОФИЦИЈАЛНА УСТАНОВА во кој се вели: дека ДОСИЕАТА од 1918 ДО 2006 година се во БЕЛГРАД.
Како ке ми го објасниш фактот дека и од "самостојна" Македонија досиеата се наоѓаат во Белград. Aко се таму значи се отворани по налог на Белград.

пс. стои 2006 година, бидејки документот не ми е од денеска.
09-05-2011, 08:24 PM
Reply
Достоинство Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Apr 2011
Reputation: 3
#97

(09-05-2011, 08:24 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За жал моето тврдење е врз база на НЕПОБИТНИ ФАКТИ. Имам документ од СРПСКА ОФИЦИЈАЛНА УСТАНОВА во кој се вели: дека ДОСИЕАТА од 1918 ДО 2006 година се во БЕЛГРАД.
Како ке ми го објасниш фактот дека и од "самостојна" Македонија досиеата се наоѓаат во Белград. Aко се таму значи се отворани по налог на Белград.

пс. стои 2006 година, бидејки документот не ми е од денеска.

Па тоа е меѓународен преседан. Зошто не го обелодениш?
09-05-2011, 10:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#98

(09-05-2011, 10:00 PM)Достоинство Wrote:
(09-05-2011, 08:24 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За жал моето тврдење е врз база на НЕПОБИТНИ ФАКТИ. Имам документ од СРПСКА ОФИЦИЈАЛНА УСТАНОВА во кој се вели: дека ДОСИЕАТА од 1918 ДО 2006 година се во БЕЛГРАД.
Како ке ми го објасниш фактот дека и од "самостојна" Македонија досиеата се наоѓаат во Белград. Aко се таму значи се отворани по налог на Белград.

пс. стои 2006 година, бидејки документот не ми е од денеска.

Па тоа е меѓународен преседан. Зошто не го обелодениш?Обелоденив дел за да направам тест. Да видам кој е Груевски. Ја свтеа играта за досиеа до 1990 година и го покрија со досиата Ибар, Мама ... Можеш да го видиш тука: http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...7#pid18667
09-05-2011, 10:10 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#99

(09-05-2011, 07:58 PM)Достоинство Wrote:
(09-05-2011, 04:03 PM)Solenik Wrote: Лесно ли е или тешко да се "попува" од оваа страна на барата си знаеме ние. Дали сме сакале воопшто да сме на оваа страна од барата никој не не' прашал. Дали сме сакале да оставиме се' што имаме: семејства, пријатели, материјални добра, и да заминеме "отаде барата", исто така никој не не' прашува кога ни ги уништувале животите и семејствата. За разлика од идејниот лидер на Достоинство, Гуштеров, ние не сме "отаде барата" за да се сончаме на потопло сонце трошејќи ги ограбените пари од граѓаните на Македонија. Ние сме тука благодарение на луѓето како Гуштеров.


Мојата "инсинуација" воопшто не е инсинуација, туку заклужок извлечен од твојот коментар дека е "утопија да се расчисти со УДБ". Бидејќи вие, Достоинство одите на избори за да ја освоите власта, доколку според вас е невозможно да се растури УДБ, тогаш вие имате за цел да ја делите власта со неа.

Вашиот носител на листа морало да биде соработник на КОС за да може да биде трговец со странство. Во СФРЈ не беше возможно тој бизнис да се работи приватно и без одобрние на КОС.
Можам да замислам само колку има Американци во некоја земја кои се борат за тоа да ја растурат ЦИА...

Можеш да си замислуваш и да сонуваш, па од тоа и да напишеш роман. Овдека не се гонат луѓе за ништо. Иако сум бил обвинуван дека сум заљубен во САД и не сум објективен, за ова само човек кој сака да бега од вистината може да тврди дека УДС и ЦИА работеле на исти приниципи.

Тука, пред неколку години од Канада екстрадираа Арап со канадско државјанство поради сомнежи дека имал врска со 9/11, мислам дека името му бешe Кадар или Кад'р. Откако Американците не докажаа негова вина, го вратија во Канада. Тој ја тужеше Канада и доби оштета од околу 50 милиони долари.

Кога последен пат Македонија или Југославија исплатија оштета за погрешно гонење од страна на СДБ или УДБ или ДБК?
09-05-2011, 10:23 PM
Reply
Достоинство Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Apr 2011
Reputation: 3

Соленик, ќе ве замолам демагогиите од таков тип, со Alex Jones или со други кои обожуваат теории на заговор.

Очигледно е дека ве интересира исклучиво тоа што вам лично ве засега додека јас објаснувам на генерален план за визијата на Достоинство. Можете да инсинуирате и понатаму, јас не можам да си дозволам времето да го трошам да се убедувам со вас тука кој бил удбаш или кој бил фил или ман. Од тоа не се живее, мене ме интересира напредокот на Македонија на економски план, односно, се што е во корист на сите нас како граѓани. За жал вие не спаѓате во таа категорија и понатамошна дискусија за економските придобивки од програмата на Достоинство е бесцелна.

Можеби во некое идно време, кога ќе си го решите вашиот проблем.

Поздрав.
10-05-2011, 05:03 PM
Reply