Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 2.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ЉУПЧО ГЕОРГИЕВСКИ КЕ НИ КАЖЕ ЗОШТО СЕ СМЕНИ ???!!!
Author Message
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

Кога компанијата за која работам ми испраќа пари од плата, банките во Македонија ги задржуваат тие пари до една недела за да земат што поголема камата.
Компанијата ми ги исплаќа парите на први секој месец, во Банката ми ги прикажуваат дека ги добивам на седми.
Не сум само јас и не се 10 евра.
А да те потсетам Тутунска е во власништво на НЛБ илити УДБа, за Стопанска нема што да збориме а ни за Комерцијална чие легло се.

Ова ти го кажувам од искуство

Само немој да ми кажеш, таков е системот.
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 28-03-2011, 09:38 PM by montehristo.)
28-03-2011, 09:36 PM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8
RazmisluvaDa_ne_si_ludBag
Pishtoldzija
28-03-2011, 10:52 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Поделба или размена на територии?
28-03-2011, 11:17 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(28-03-2011, 07:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да дојде до реализација мора да има конфликт. Македонците и Србите мораат да имаат заеднички непријател. Кој е тој непријател Соколи.

Toa e najgolemiot problem za sega jordane.Bideiki mie allbancite so pomoc na nashite mentori ja izbegnuvame taja kllopka iako gruevski permanentno toa go bara.Znaci vooruzhen konflikt.Kreiranjeto na sllucajot brodec.Likvidacijata vo radusha.encikllopedijata.Srpskiot oficerski dom.Crkva vo kaleto.tepacki medju ucenicite.problemi so navijacite koi ostanuvat nekazneti iako postojat videosnimki.Palenje na makedonski i allbanski zastavi bez nekoj da se kazni iako postojat snimki.Mislish deka sve toa e sllucajno jordane togash bidi siguren deka si vo greshka.Trgnuvajki od ovie fakti grujovic i mentorite vo beograd gi faqa poleka nervoza.Kosovo otidna ako ne ja dobijat makedonija vecno treba da se lishat od politicka scena.Zatoa se odrzhuvat permanentni kontakti vo najvisok nivo medju makedonija i srbija.Za stvaranje na nova makedonsko srpska federacija.Jordane konfliktot ke ti bide rezulltat na taja federacija.A ne federacijata kako rezulltat na nekoj konflikt.Bideiki mie allbancite go sllushame usa.A vie bidete sigurni deka ako odite po nikolla treba da odite vo nova federacija so srbija toa ke donese do konflikt vo koj konflikt jas kako allbanec pak ke go imam zapad na moja strana.NE E SLLUCAJNA INDIFERENTNOSTA NA ALLBANCITE ZA PROBLEMOT SO IMETO.
Pak ti vikam allbansko makedonskiot konflikt ke bide rezulltat na srpsko makedonskata federacija.A ne federacijata kako rezulltat na nekoj konflikt.A toa e golema razlika.

28-03-2011, 11:42 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(28-03-2011, 01:33 PM)hristo Wrote: Еј, Соколи, shoku im, ме уплаши. Навистина тоа ке се случи или тоа се твои претпоставки. Од каде тие се такви доверливи информации. Нели работиш во Швајцарија а не во Скопје или Белград? Па, ние кутрите во МК немаме такви информации.Razmisluva

Hristo ne se moi pretpostavki no allbanskata emigracija doshlla do nekoi soznanija.Prosto nekoi dokumenti od britanskite novinari na ekonomist padnalle vo nashi race.Od britanski novinari gi imame tie soznanija.Lubce georgievski sega iskoknuva od nekade i gi mati mnogu tie pllanovi.Problemot e vo toa shto ni grujo ne mozhe da odgonetne shto e vo prashanje.Pa se ocekuva preventivno da se pocne so napadi od centarot za sekoj sllucaj vrz lubce.
Inace mie od dijasporata sekoj mesec imame sostanoci a po nekoj pat i poveqe pati mesecno pa i poveqe pati nedellno.Zavisno od situacijata

28-03-2011, 11:53 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(28-03-2011, 02:36 PM)Solenik Wrote: Не се согласувам со Соколи дека предлогот на Љубчо не е екстремистички: напротив предлогот е експремистички, во спортивна насока. Целата игра е со исапувањето на Љубчо со ваков предлог, Љубчо, македонскиот екстремист од 90-тите не го смета менувањето на името за погубна работа, тогаш зошто да очекуваме нешто спротивно од БЦ или Грујо.

јасло да падне на 2-3%-

prvo bi te zamolill ova da mi go objasnish bideiki kolku shto jas misllam mie vodime razgovor naprazno.Mie voopshto ne sme na ista linija.
Solenik allbancite nema zashto da se bunat za privatno shkolluvanje.No istoto da vazhi za site vo makedonija.Znaci makedonecot da se shkolluva so negovi sredstva privatno i allbanecot take.Mie nemame nishto protiv toa.
Privatno zdravstvo solenik.Pa allbanecot vo makedonija i deneska e exstra privatno.Zashto da ne se sllozham.Pa jas od koga vleguvam vo drzhavna bollnica treba 100 evra na portir200 na cistacka, 500 na sestra a koga ke stignam kaj specialistot toa znaci 2000 i poveqe.Da jas sum za privatno shkolluvanje koe e bide za site i za makedonci i za allbanci.jas sum za privatno zdravstvo i mi odgovara.Jas sum za da ne se mesha drzhavata vo verskite raboti a ushte pomallku drzhavata da finansira verski objekti so razni tenderski zavrzllami.da se vratime na imeto.Pak i tuka zboruvame na prazno.Ti mi vikash deka IMETO neshtoto sveto makedonsko da se pazi.Jas ti vikam deka imeto si go smenill i si potpishall takva promena.Sega nekoj se sprema da te napravi da ne postoish da te nema.Jas ne pllacam za tebe.Jas ne pllacam po jordana bideiki go sakam mnogu i ne mozham da zhiveam bez nego.Vas ve sakam bideiki ste moj rang i mozham so vas da izlezam na kraj ista kategorija sme na pelivani.Turcite bi rekle kycyk orta.DRugite se bash alltia.
pak ke ti go pishuvam so golemi bukvi.
jas i lubco vi velime deka imeto OTDAVNA VIE STE GO SMENILLE I STE POTPISALLE DOKUMENTI DEKA SE VIKATE BJRM.Vas vi se vo opasnost granicite cuvajte gi granicite cuvajte ja drzhavata za da mozhete utre da se borite za imeto.Ako deneska ja izgubite drzhavata imeto nema da vi treba.Drzhavata vi e vo opasnost.

29-03-2011, 12:12 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(28-03-2011, 12:45 PM)hristo Wrote: Соленик, гледам дека си се договорил со мојот драг пријател Соколи, за можна употреба на албанскиот јазик како официјален на територија на Макеоднија. Додека размислуваш така практично, договори се со мојот пријател и за името, па да тераме напред.Абе јас ви велам,-без Албанци нема Македонија.Smajlito

Hristo za nas allbancite za vnatreshna upotreba ostanuva makedonija dodeka za nadvoreshno go akceptirame toa ime koe vie ste go potpisalle bjrm.I toa ke trae sve dodeka vie ne reshite poinaku.Na vasha zhallost vie ke treba da reshite za vasheto ime.Vo sllucaj na referendum allbanci ne izleguvat prosto bojkotirat referendum.Toa e vash problem reshite go.Mie ne snosime istorijska odgovornost za vasheto ime.
29-03-2011, 12:20 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(28-03-2011, 11:42 PM)sokoli Wrote: Toa e najgolemiot problem za sega jordane.Bideiki mie allbancite so pomoc na nashite mentori ja izbegnuvame taja kllopka iako gruevski permanentno toa go bara.Znaci vooruzhen konflikt.Kreiranjeto na sllucajot brodec.Likvidacijata vo radusha.encikllopedijata.Srpskiot oficerski dom.Crkva vo kaleto.tepacki medju ucenicite.problemi so navijacite koi ostanuvat nekazneti iako postojat videosnimki.Palenje na makedonski i allbanski zastavi bez nekoj da se kazni iako postojat snimki.Mislish deka sve toa e sllucajno jordane togash bidi siguren deka si vo greshka.Trgnuvajki od ovie fakti grujovic i mentorite vo beograd gi faqa poleka nervoza.Kosovo otidna ako ne ja dobijat makedonija vecno treba da se lishat od politicka scena.Zatoa se odrzhuvat permanentni kontakti vo najvisok nivo medju makedonija i srbija.Za stvaranje na nova makedonsko srpska federacija.Jordane konfliktot ke ti bide rezulltat na taja federacija.A ne federacijata kako rezulltat na nekoj konflikt.Bideiki mie allbancite go sllushame usa.A vie bidete sigurni deka ako odite po nikolla treba da odite vo nova federacija so srbija toa ke donese do konflikt vo koj konflikt jas kako allbanec pak ke go imam zapad na moja strana.NE E SLLUCAJNA INDIFERENTNOSTA NA ALLBANCITE ZA PROBLEMOT SO IMETO.
Pak ti vikam allbansko makedonskiot konflikt ke bide rezulltat na srpsko makedonskata federacija.A ne federacijata kako rezulltat na nekoj konflikt.A toa e golema razlika.Соколи српско македонска федерација КЕ Е ПОСЛЕДИЦА НА КОНФЛИКТ. Таа федерација ке "реши" уште еден проблем ИМЕТО. Затоа Грујо сака да испровоцира судир. Селмани се покажа недоволен па ке ми припомага и Руфи...
Тендерот за снабдување на АРМ уште го има Селмани ....ЗОШТО. ??? Да те потсетам чии активисти беа на Калето
29-03-2011, 01:49 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(28-03-2011, 08:15 PM)hristo Wrote:
(28-03-2011, 06:51 PM)montehristo Wrote: Христо, тебе секогаш дијаспората ќе ти биде крива?
Изгледа дека немаш отидено на http://www.cae-udba.net
Меѓу тие милион соработници има бајаги соработници кои се во туѓина, па сега кој ги контролира тие во дијаспората?
Мислиш самите не сакаат да помогнат?
Тоа ли е твојата теза?
Некој сака намерно да ги одврати и да помислат за дома, а не да пратат некој динар.
Но, помошта која ја праќа дијаспората дома е она што сега за сега ја одржува Македонија да не пропадне.
Колку неблагодарно од тебе.

Што е тоа неблагодарно во тезата дека албанската дијаспора е посилна од македонската? И во политичката и во финансиската подршка на албанската кауза во однос на макодонската дијаспора? Независно од причините за тоа!?


Quote:Tko je pokrao novac iz „crnih fondova“ KOS-a JNA?
Jan 16, 2007 at 02:31 AM
Šezdesetih i sedamdesetih godina dvadesetog stoljeća Kontraobavještajna služba JNA (KOS) imala je dobro organiziranu mrežu poduzeća u zemlji i inozemstvu, preko koje se „prao“ novac za tajne operacije KOS-ovih operativaca i za financiranje velikog kadrovskog i obavještajnog aparata KOS-a. Nakon „demokratskih“ promjena i raspada Jugoslavije, nikada nije utvrđeno gdje je završio novac tih poduzeća, kolika su bila financijska sredstva kojima su povjerenici KOS-a u tom trenutku raspolagali, na kojim računima se nalazio novac, te tko su točno bili ovlašteni potpisnici na tim računima. Ipak, kao i u drugim ovakvim slučajevima, osoba koja je znala imena, prezimena, nazive poduzeća, brojeve računa i banke u kojima se taj novac nalazio bio je famozni – Josip Perković.


U „crnim fondovima“ 73 milijuna DEM i 36 milijuna USD


Perkovićeve operativne akcije u SIS-u usmjerene na navodno razotkrivanje mreže KOS-a u Hrvatskoj, zapravo su poslužile i svrsi prikrivanja traga novca sa KOS-ovskih računa u zemji i inozemstvu, a tadašnji načelnik SIS-a raspolagao je sa točnim popisom imena i prezimena KOS-ovih ovlaštenika i popisom banaka i žiro računa na kojima se novac nalazio. Prema tvrdnjama mojeg sugovornika, nekada jednog od najbližh suradnika Josipa Perkovića, koji je sudjelovao u operaciji prikrivanja ovih podataka, na tajnim KOS-ovim računima za koje je SIS znao početkom 90-ih godina dvadesetog stoljeća, nalazilo se tada 73 milijuna njemačkih maraka i 36 milijuna američkih dolara. To su bili iznosi na ukupno tristotinjak računa u inozemstvu i dvadesetak računa u Hrvatskoj, a potpisnici tih računa bili su tada hrvatski državljani koji su i živjeli u Republici Hrvatskoj. Perković je, prema tvrdnjama mojeg sugovornika, još 1992. u tajnosti formirao komisiju koja je radila na istraživanju traga tog novca.


Tajni sastanak sa Genexovcima


Najveći broj računa glasio je na poduzeće Genex i na fizičke osobe koje su radile u tom poduzeću, ili su bile poslovim vezane uz to poduzeće. Prema tvrdnjama mojeg sugovornika, Perković se sa Genexovim ljudima sastao prvi puta u ožujku 1992. godine. Ono što je zanimljivo mojem sugovorniku jest činjenica da su mnogi sudionici toga sastanka danas viđeniji poslovni ljudi, koji spadaju u hrvatsku financijsku i gospodarsku elitu, te su vlasnici poduzeća vrijednih i nekoliko desetaka milijuna eura. Tada, u ožujku 1992. razgovor s Perkovićem imao je jednu jedinu temu – novac na Genexovim računima. Perković je zahtijevao tada od sudionika sastanka da se na jedan račun kod tadašnje Privredne banke Zagreb prebaci određeni iznos sredstava, a onim sudionicima sastanka koji to učine jamčio je da mogu bez posljedica zadržati ostatak sredstava na računima. Prema tvrdnjama mojeg izvora Perković je tada tražio Genexove ljude da na račun kod PBZ-a uplate oko 20 % ukupnog iznosa kojim raspolažu. Nekadašnji Perkovićev suradnik i sudionik toga sastanka tvrdi kako je takav dogovor i postignut i kako je Perković kasnije početkom ljeta članovima skupine koja je s njim vodila tu istragu izjavio da je sve riješeno i da je novac uplaćen. Ono što, međutim, suradnici tadašnjeg načelnika SIS-a nikada nisu doznali jesu činjenice o tom tko je bio potpisnik tog računa kod PBZ-a, tko je raspolagao s tim novcem i gdje je na kraju taj novac završio? Ti su podatci do danas ostali jednom od najvećih tajna Ministarstva obrane Republike Hrvatske. Umirovljeni brigadir HV-a s kojim sam razgovarao, inače dragovoljac Domovinskog rata, tvrdi kako sasvim sigurno ta sredstva nisu korištena za obranu Hrvatske ili nabavku oružja, već je njima raspolagao isključivo Josip Perković, koji o svojem tajnom sastanku sa Genexovim ljudima nije sačnio nikakvo izvješće niti je poslao informaciju o tomu nadređenim državnim dužnosnicima. Trag toga novca ostao je tajnom koju zna jedino Perković. Međutim ljudi koji su sudjelovali na tom sastanku u ožujku 1992. danas su među 50 najbogatijih ljudi u Hrvatskoj, a da nikada nitko nije postavio pitanje porijekla imovine kojom raspolažu.


Svjedočenje Slobodana Lazarevića


Na javnom svjedočenju pred Haaškim sudom, u postupku protiv Slobodana Miloševića, 29. rujna 2002. svjedočio je i bivši visoki oficir KOS-a Slobodan Lazarević. U jednom dijelu Lazarevićev iskaz potvrđuje ovakve tvrdnje mojeg sugovornika iz MORH-a.


„Početkom šezdesetih i sedamdesetih godina te je fondove (misli na crne fondove KOS-a, op.a.) osiguravala kompanija po imenu Geneks, to je uvoz – izvoz. Svi su znali da je to u stvari bio front državne bezbednosti izvan Jugoslavije“, odgovarao je na pitanja haaškog tužiteljstva Lazarević.


Na pitanje tužiteljstva: „Vi ste opisivali tu kompaniju da je bila u direktnoj vezi sa državnom bezbednošću, da je usprkos toj činjenici ta organizacija osiguravala sredstva za upotrebu ljudi koji su bili u KOS-u“, Lazarević je odgovorio: „U određenim okolnostima da, posebno kada je bilo potrebno mnogo novca“.


Lazarević je detaljno odgovarao tada na pitanja tužiteljstva o „crnim fondovima“ KOS-a JNA i načinu na koji su ta sredstva korištena.


„TUŽITELJSTVO: Moje zadnje pitanje u vezi sa ovim crnim fondovima. Kada ste bili u inozemstvu možete li nam kratko opisati na koji način su vam dostavljana sredstva iz tih crnih fondova?


Lazarević: To je bio vrlo jednsotavan i vrlo učinkovit sistem. U okviru svake jugoslavenske ambasade, uvijek je bio jugoslavenski klub odmah pokraj ambasade i tu je bio službenik bezbednosti. Otišli biste tamo, predstavili se, pokazali pasoš i pitali da li postoji poruka za vas. Sjećam se na primjer situacije u Londonu. Tamo su bili poštanski sandučići sa slovima abecede i recimo ako je tamo bilo za Lazarevića, tamo je stajalo i oni bi mi to dali. Na drugim mjestima ja bih morao otići i pitati ima li poruka za mene i oni bi mi očigledno rekli ako postoji poruka i dali bi mi. Ja bih na isti način slao i svoje zahtjeve. Ja bih napisao kome treba taj i taj iznos, zašto mi treba, stavio bih to u kuvertu, ostavio u svom poštanskom sandučiću i za nekoliko dana bi došao i uzeo novac“.


Lazarević je inače za KOS radio od 1968. godine, nakon dolaska u Sarajevo gdje je imao zadaću „infiltrirati se u studentske organizacije“. Jednako tako jedanaest je godina proveo u Australiji na praćenju hrvatskih emigranata u Sidneyu. Nadređeni oficir KOS-a mu je bio Nikola Zimonja, inače kolega Lazarevićeva oca koji je radio za UDB-u.

Nekretnine KOS-a


Osim novca, poznato je da je KOS koristio veliki broj vrijednih nekretnina u zemlji i inozemstvu. Tako je devedesetih godina dvadesetog stoljeća MORH raspolagao sa detaljnim popisom tih nekretnina, posebno stanova kojima se KOS koristio. Što je danas sa tim nekretninama? Tko je i na koji način došao do vlasništva nad tim nekretninama?


Gdje su financijska sredstva Genexa?


Tko su bili ljudi – povjerenici na KOS-ovim tajnim računima, ili kako su ih KOS-ovci od milja zvali „crnim fondovima“? Gdje je završio novac sa tih računa uplaćen na tajni račun kod Privredne banke Zagreb, kojim je prema tvrdnjama svjedoka raspolagao Josip Perković? Zašto je članovima ove KOS-ove crne financijske mreže omogućeno legaliziranje opljačkanog novca i stjecanje nezakonitog bogatstva na kojem danas grade svoje poduzetničke karijere? To su pitanja na koja treba odgovoriti. Međutim, odgovori na ta pitanja predstavljaju najčuvanije tajne hrvatske političke tranzicije. Ljudi koji su sudjelovali u ovakvim operacijama danas su najutjecajniji ljudi hrvatske financijske i političke elite. Oni danas odlučuju o sudbini Hrvatske, a prije samo petnaestak godina financirali su i bili dijelom zloglasne obavještajne mreže koja je ubijala Hrvate i nastojala pod svaku cijenu spriječiti osamostaljivanje Hrvatske. Za koga danas rade KOS-ovski milijunaši?

Domagoj Margetić

Извор

За разлика од Албанците Христо ние си имаме “Држава“.
Меѓутоа за народот таа “Држава“ е само маќеа а за некои Мајка.

А за Југословенските клубови мислам дека треба да ти биде јасно зошто Македонците се терани да отвораат или да се зачленуваат во Југословенски клубови а не Македонски.
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 29-03-2011, 02:33 AM by montehristo.)
29-03-2011, 02:28 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(29-03-2011, 12:12 AM)sokoli Wrote:
(28-03-2011, 02:36 PM)Solenik Wrote: Не се согласувам со Соколи дека предлогот на Љубчо не е екстремистички: напротив предлогот е експремистички, во спортивна насока. Целата игра е со исапувањето на Љубчо со ваков предлог, Љубчо, македонскиот екстремист од 90-тите не го смета менувањето на името за погубна работа, тогаш зошто да очекуваме нешто спротивно од БЦ или Грујо.

јасло да падне на 2-3%-

prvo bi te zamolill ova da mi go objasnish bideiki kolku shto jas misllam mie vodime razgovor naprazno.Mie voopshto ne sme na ista linija.
Solenik allbancite nema zashto da se bunat za privatno shkolluvanje.No istoto da vazhi za site vo makedonija.Znaci makedonecot da se shkolluva so negovi sredstva privatno i allbanecot take.Mie nemame nishto protiv toa.
Privatno zdravstvo solenik.Pa allbanecot vo makedonija i deneska e exstra privatno.Zashto da ne se sllozham.Pa jas od koga vleguvam vo drzhavna bollnica treba 100 evra na portir200 na cistacka, 500 na sestra a koga ke stignam kaj specialistot toa znaci 2000 i poveqe.Da jas sum za privatno shkolluvanje koe e bide za site i za makedonci i za allbanci.jas sum za privatno zdravstvo i mi odgovara.Jas sum za da ne se mesha drzhavata vo verskite raboti a ushte pomallku drzhavata da finansira verski objekti so razni tenderski zavrzllami.da se vratime na imeto.Pak i tuka zboruvame na prazno.Ti mi vikash deka IMETO neshtoto sveto makedonsko da se pazi.Jas ti vikam deka imeto si go smenill i si potpishall takva promena.Sega nekoj se sprema da te napravi da ne postoish da te nema.Jas ne pllacam za tebe.Jas ne pllacam po jordana bideiki go sakam mnogu i ne mozham da zhiveam bez nego.Vas ve sakam bideiki ste moj rang i mozham so vas da izlezam na kraj ista kategorija sme na pelivani.Turcite bi rekle kycyk orta.DRugite se bash alltia.
pak ke ti go pishuvam so golemi bukvi.
jas i lubco vi velime deka imeto OTDAVNA VIE STE GO SMENILLE I STE POTPISALLE DOKUMENTI DEKA SE VIKATE BJRM.Vas vi se vo opasnost granicite cuvajte gi granicite cuvajte ja drzhavata za da mozhete utre da se borite za imeto.Ako deneska ja izgubite drzhavata imeto nema da vi treba.Drzhavata vi e vo opasnost.

Соколи, на иста линија сме: приватно образование, здравство, укинување на социјална помош, приватни пензиски фондови итн за сите. Секој граѓанин на РМ да е граѓанин на РМ, без разлика на етничка припадност. Одвојување на вера од државата, и се' што следи. Тоа на Албанците треба да им е од корист, оти ионака вие заработувате повеќе, а земате помалку, зарем не?

За името: јас лично, а ниту пак Групацијата, ниту Комититетот, никаде немаме објавено дека името ни е свето. Има поголема работа од "светињата" - која е релативна работа, за некои постои, за некои не. Станува збор за еднаквост, а нели повторно, вие Албанците знаете што значи да си граѓанин од втор ред. Е, Соколи, за граѓанинот на Македонија (тоа си и ти), да може да се приклучи на било кое друштво на народи, тој мора да биде рамноправен и еднаков член во тоа друштво. Инаку, тој нема да е член, туку измеќар. Ако на секој друг член не му се оспорува едно од најосновните човекови права, она на самоопределување, тогаш зошто тоа не може да биде случај и со Македонија. Или алтернативно, доколку на Македонија не и' се овозможува најосновно право, што може да очекува во понатамошните односи?

Инаку, се надевам дека во поскоро време ќе можеме да дадеме повеќе детали, но со сигурност твридам дека барем една Северноамериканска влада е заинтересирана за спорот за името да се реши во корист на РМ. Остатокот е во рацете на претставниците на македонската држава.
29-03-2011, 02:55 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(29-03-2011, 01:49 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(28-03-2011, 11:42 PM)sokoli Wrote: Toa e najgolemiot problem za sega jordane.Bideiki mie allbancite so pomoc na nashite mentori ja izbegnuvame taja kllopka iako gruevski permanentno toa go bara.Znaci vooruzhen konflikt.Kreiranjeto na sllucajot brodec.Likvidacijata vo radusha.encikllopedijata.Srpskiot oficerski dom.Crkva vo kaleto.tepacki medju ucenicite.problemi so navijacite koi ostanuvat nekazneti iako postojat videosnimki.Palenje na makedonski i allbanski zastavi bez nekoj da se kazni iako postojat snimki.Mislish deka sve toa e sllucajno jordane togash bidi siguren deka si vo greshka.Trgnuvajki od ovie fakti grujovic i mentorite vo beograd gi faqa poleka nervoza.Kosovo otidna ako ne ja dobijat makedonija vecno treba da se lishat od politicka scena.Zatoa se odrzhuvat permanentni kontakti vo najvisok nivo medju makedonija i srbija.Za stvaranje na nova makedonsko srpska federacija.Jordane konfliktot ke ti bide rezulltat na taja federacija.A ne federacijata kako rezulltat na nekoj konflikt.Bideiki mie allbancite go sllushame usa.A vie bidete sigurni deka ako odite po nikolla treba da odite vo nova federacija so srbija toa ke donese do konflikt vo koj konflikt jas kako allbanec pak ke go imam zapad na moja strana.NE E SLLUCAJNA INDIFERENTNOSTA NA ALLBANCITE ZA PROBLEMOT SO IMETO.
Pak ti vikam allbansko makedonskiot konflikt ke bide rezulltat na srpsko makedonskata federacija.A ne federacijata kako rezulltat na nekoj konflikt.A toa e golema razlika.Соколи српско македонска федерација КЕ Е ПОСЛЕДИЦА НА КОНФЛИКТ. Таа федерација ке "реши" уште еден проблем ИМЕТО. Затоа Грујо сака да испровоцира судир. Селмани се покажа недоволен па ке ми припомага и Руфи...
Тендерот за снабдување на АРМ уште го има Селмани ....ЗОШТО. ??? Да те потсетам чии активисти беа на Калето

Па, не знам Јордане, кој е во право, ти или Соколи. И во двата става има логика.Либерализирање на граничниот премин помеѓу Србија и Македонија на ниво на лични карти стана без конфликт во Македонија. Ако се остварат предвидувањата на Соколи за укинување на гранична контрола на српско-макеоднската граница( кажа за неколку недели, така нешто), а пак без конфликт, тезата на Соколи ке почне да држи вода. Знаеш дека куќа може да биде топ-тан ( монтажна) но може да се гради цигла по цигла. Абе, едно не ми е јасно. Како може вие од страна да знаете повеќе што се случува во МК, а ние кои сме внатре како тутурутки немаме поим, од вас дознаваме. Ех, колку беше лесно на комунистите да го држат народот во раце, кога немаше интернет комуникацијаIcon_exclaim
29-03-2011, 12:18 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(28-03-2011, 10:52 PM)goran16ta Wrote:


RazmisluvaDa_ne_si_ludBag

Дали Љубчо Георгиевски е луд? На што си мислел? За него дека е луд или за идејата? И како си ја разбрал идејата, дека е поделба на Македонија или размена на територија. Дали веруваш во изјавите на суперпатриотите од видео-клипот дека Љубчо работи на спојување на Македонија со Бугарија и како тоа се аргументира?

29-03-2011, 12:31 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Таа идеја беше размена на територии меѓу Македонија и Албанија. Не знам што е поентата што сите измислуваат дека демек нашиот дел ќе одел во Бугарија.
29-03-2011, 12:41 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Ајде да провериме каде човекот спомнува Бугарија во текстот:

http://www.peacefare.net/?p=2271
29-03-2011, 12:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-03-2011, 12:52 PM)Nikola Wrote: Ајде да провериме каде човекот спомнува Бугарија во текстот:

http://www.peacefare.net/?p=2271НИКАДЕ, ама зар тоа е важно. !!!
Каде е манипулациијата.?? Односно што сака да постигне УДБа со оваа видео.??

Јас мислам да се сврти вниманието од заложбата на Љупчо за промена на името. Неможам да верувам, "патриотското" ТВ Сонце кое до пред некој ден се залагаше за едноостран прекин на преговорите да коментира ДЕНЕСКА ВЕКЕ небитен настан. А Љупчовата заложба за промена на име да ја игнорира. Нема збор на осуда, критика на Љупчо.
29-03-2011, 01:26 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Не мислам дека е тоа или дека некакво подземје има врска со ова, туку едноставно да се каже нешто и жив да се остане, без оглед на тоа што зборовите на Даниел Сервер се испревртени. Ако е УДБа, како што викаш ти, зошто тогаш би се пласирала една ваква информација дека Љубчо е лошиот кој сакал припојување кон Бугарија а еве го сега истиот се враќа да го смени името. Би требало да ако тие стојат зад љубчовото враќање, баш вакви работи да не пласираат, за да му се направи пат, односно обратно, дека тој е во право за промена на име и дека и мисли добро на државата и дека е тоа е најдобро решение. Слична улога имаше и Киро Глигоров. Не знам дали му е задачата тоа што го зборуваш ти, само мислам дека клипов е обична неука манипулација за одржување на лошите односи со Бугарија и Албанците.
29-03-2011, 01:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-03-2011, 01:41 PM)Nikola Wrote: Не мислам дека е тоа или дека некакво подземје има врска со ова, туку едноставно да се каже нешто и жив да се остане, без оглед на тоа што зборовите на Даниел Сервер се испревртени. Ако е УДБа, како што викаш ти, зошто тогаш би се пласирала една ваква информација дека Љубчо е лошиот кој сакал припојување кон Бугарија а еве го сега истиот се враќа да го смени името. Би требало да ако тие стојат зад љубчовото враќање, баш вакви работи да не пласираат, за да му се направи пат, односно обратно, дека тој е во право за промена на име и дека и мисли добро на државата и дека е тоа е најдобро решение. Слична улога имаше и Киро Глигоров. Не знам дали му е задачата тоа што го зборуваш ти, само мислам дека клипов е обична неука манипулација за одржување на лошите односи со Бугарија и Албанците.Љупчо вели: да се смени името за доброто на Македонија тој ке жртва. Очекувам набргу да следи сериозен демант за бугарскиот пасош.
29-03-2011, 01:57 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(29-03-2011, 01:49 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Соколи српско македонска федерација КЕ Е ПОСЛЕДИЦА НА КОНФЛИКТ. Таа федерација ке "реши" уште еден проблем ИМЕТО. Затоа Грујо сака да испровоцира судир. Селмани се покажа недоволен па ке ми припомага и Руфи...
Тендерот за снабдување на АРМ уште го има Селмани ....ЗОШТО. ??? Да те потсетам чии активисти беа на Калето


Nashite soznanija se deka gllavnite akteri od allbanska strana se vo agencijata za sport i kulltura.Koga vikam akteri misllam na operativcite ne na mentorite na kale.Za tenderite za snabduvanje jordane nema nikakva diskusija buxhetot e skraten vo minimum shto ne mozhat ni patni troshkovi ni hranarina da se obezbedi za vojnicite, pa selmani neka cuva hartii doma ako nema druga rabota.A nato se inaeti so nas bideiki sakame vo nato a parite na arm otidnuvat kaj bezbednosnite strukturi pa od tamu vo ceshka.Za rufi ti vikam pak licno go poznavam i najodgovorno ti tvrdam deka nema dupe za fotelja ili za pokrupna rabota.Ako bi bill jas predsedatell na vllada vednash bi mu dall bez problemi sektorot finansi i znam deka nemashe da gresham.Selmani beshe sredstvo za da se ucenuvat taci i ahmeti(brat na grujo e selmani) toj e veqe istroshena karta.Rufi ke ima broj na pratenici da allbancite pak bidat na tri della da ne se edno i toj ke ja igra svojata igra za ovie 4 godini.
Posle 4 godini jordane lubce i rufija ti se na vllast ako prethodno nikolla ne ja raspadne makedonija.

29-03-2011, 04:51 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27


(29-03-2011, 01:57 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Љупчо вели: да се смени името за доброто на Македонија тој ке жртва. Очекувам набргу да следи сериозен демант за бугарскиот пасош.


Cicko jordane lubco nikogash nemall bugarski pasosh.Bugarskiot pasosh se aktualizirall kako se priblizhuvalla opasnosta za da se podigne optuzhnica protiv lupco pa posle da se likvidira, ili kako se priblizhuvalla opasnosta za negova fizicka likvidacija.Izvinite shto mora da vi kazham no preku cellata historija allbanci vo opasnost begalle i zasollnishte naodjalle vo allbanija dodeka makedoncite vo bugarija.
Lubco poseduvall dokumenti za stranci da ne kazham azilanti.Licna karta na stranci koja go ima sekoj student vo bugarija.Licna karta za stranci koja i jas ja poseduvam vo bugarija so redovna registrirana adresa
29-03-2011, 05:21 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Оваа изјава е од 1991 година кога на Македонската телевизија Љубчо Георгиевски изјавува дека нема Бугарофил во ВМРО-ДПМНЕ.Овој клип е од емисијата на Васко Ефтов, каде Љубчо Георгиевски го кажува неговиот став околу промена на името."He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
29-03-2011, 05:31 PM
Reply