Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 2.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ЉУПЧО ГЕОРГИЕВСКИ КЕ НИ КАЖЕ ЗОШТО СЕ СМЕНИ ???!!!
Author Message
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#81

(20-03-2011, 08:15 PM)hristo Wrote:
(20-03-2011, 04:17 PM)Solenik Wrote: @ hristo & Dojkar:

Љубчо го градеше својот имиџ во деведесетите како поборник за зачувување на името Република Македонија. Впрочем може да се каже дека добар дел од довербата која ја уживаше од народот која што резултираше во неговото сатнување на Премиер беше токму платформата за преврат на Времената спогодба. Таа платформа е во основа предлогот за поништување на Спогодбата која што ја нудиме ние, Групацијата на Ветерани Дисиденти. Така што, изговорот дека неговиот став е променет заради затекнатата состојба не држи: состојбата е иста како и во април 1995. година и од тогаш до сега во основа се нема променето. Грујовата антиквизација е проблем само во услови на правосилност на Привремената спогодба.

Христо, ти и со Љубчо го имаш истиот проблем како и со Младенов: кога некој љубиш, тој нема никаква грешка во твоите очи. Ако си навистина човек од карактер, тогаш мора да си објективен. Љубчо си има одредени заслуги кои што никогаш не смееме да му ги одземеме, но она што е грешка мора да се прифати како таква. Се думам, каков ти беше односот кон него во 2000-2004? Или те фаќа сенилност, па страдаш од селективна амнезија?

Соленик, ајде по ред. Љубчо не “ го градеше својот имиџ во деведесетите како поборник за зачувување на името Република Македонија. Впрочем може да се каже дека добар дел од довербата која ја уживаше од народот која што резултираше во неговото сатнување на Премиер беше токму платформата за преврат на Времената спогодба “. Тој се бореше за независна и самостојна Македонија. И тоа не се “ одредени заслуги“ тоа се најголеми и најпотребни заслуги во тој период. И тоа во услови кога беше окружен од удбаши и на само 24-25 години. Мерење на свој личен кантар за неговите “ одредени“ заслуги кажуваат луѓе кои имаат високо мислење за себе, но кои македонската јавност не ги запомнила во својата колективна меморија. Во тоа време, раните 90-ите години, кога комунистите го направија што го направија, поради бојкотот на изборите во 1994, немаше простор и можност да се послино реагира. А и, веројатно, потребата од тоа беше помала-просто тогаш бевме далеку и од НАТО и од ЕУ. Грујовата антиквизација ке е постојан проблем на Македонија, независно од Времената спогодба. Јас лично со тоа не се слагам. Не го оспорувам правото на Античките Македонци да се повикуваат на бате Аце, но тоа отвара други проблеми.
За ова изреченото “ Христо, ти и со Љубчо го имаш истиот проблем како и со Младенов: кога некој љубиш, тој нема никаква грешка во твоите очи. Ако си навистина човек од карактер, тогаш мора да си објективен“ можам,само, да кажам дека ти Соленик, на испит по психологија сигурно би паднал. А, за ова “Љубчо си има одредени заслуги кои што никогаш не смееме да му ги одземеме, но она што е грешка мора да се прифати како таква. Се думам, каков ти беше односот кон него во 2000-2004? Или те фаќа сенилност, па страдаш од селективна амнезија?“ Во времето на владеење на Љубчо не треба да се зборува за неговите “ грешки“, туку за промена на неговиот политички курс. А, каков ми беше односот со него 2000-2004? Никаков, дури станав негов политички противник, што не значи да сегашни некои негови тези да не ми се допаѓаат. Јас не сум како некои кои светот го гледаат само во црно-бела диоптрија. Светот отсекогаш бил во бои и нијанси.

Значи ти така го подразбираш потклекнувањето под поткуп како промена на политички курс.
Ц,Ц,Ц,Ц,Ц,ЦDa_ne_si_lud
Мислевме дека си запален по водачи, а ти си бил запален за тоа што им е во џебовите.

An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 21-03-2011, 12:30 AM by montehristo.)
21-03-2011, 12:26 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#82

@ hristo:

Расправииве ги тераме на повеќе теми, веќе изубив ред, па за сето еве ти на едно:
И јас и ти правиме голема грешка: јас мислејќи е дека си сенилен, ти мислејќи се дека си филозоф, ала Волтер или Фројд. Ти си другар Златна Рипка, знаеш оние коишто помнат од 10-15 секунди во минатото. Еве зошто:

- Со твоите манипулации каде што земаш една реченица од цел мој (или на било кој твој соговорник) пост, по сто пати ме тераш да ти го докажувам едното исто, кое веќе ти го докажав.

- За Љубчо: ако велиш дека неговото напуштање на залагањата заради кои уживаше поддршка од народот е заради затекната ситуација, тогаш зошто воопшто имаме политика, избори, зошто воопшто нешто работиме. Секоја ситуација на светот, во животот е "затекната состојба". Се думам како тогаш (филозофски) го толкуваш симнувањето на Човекот од дрвото?

Објективниот човек вреднува спрема заработеното. Објективниот човек, постапувајќи според она што е најдобро за него дава придонес кон доброто на целото општество. Имено, ако некој е добар пејач, не значи дека треба да му се даде да лета авион. Истото и со Љубчо, неговата заслуга за периодот 1990-1994 е неприкосновена. Не смее да му се одземе ниту ронка од признанието дека тој беше централна фигура во прогласувањето на независнот. Но неговата негативна улога во македонскиот политчки живот од тогаш наваму мора исто така да се обележи за тоа што е. Доколку не се служи тоа, тогаш сме на сигурен пат да ги повториме грешките од минатото.

- За "Фокус": зарем не ти е јасно оти улогата на овој магазин во (дез)информационата војна е на проста алатка. "Фокус" е весникот кој ги тривијализира и маргинализира проблемите на државата: самата појава на весникот е во стилот на таблоид, не на сериозен политички магазин; но поважно, ниту еден текст објавен во "Фокус" не резултираше во отпочување на истага од страна на Јавното обвинителство. Имено, субтилната порака која се испраќа преку овој магазин е дека нема спас: пораката е јасна - лајте колку сакате, новото утро нема да донесе нов ден. Тоа само долева на отровот кој го убива духот на македонецот.

Следно, доколку се навистина "независниот" медуим како што се претставуваат, тогаш нема логика да имаат уредничка политика која налага цензура на независната мисла, порака итн. Сега Младенов ја тука идеајата "да си замине Груевски, да не се врати Црвенковси, т.е. СДСМ без БЦ е прифатлив исход".

Колку пати те прашав и не добив одговор на прашањето дали си бил тепан. Не си бил тепан, зашто ќотекот ќе те направел "сертифициран дисидент". Затоа таквата мерка се чува за специјални случаи, т.е. само за оние кои УДБомафијата сака да му ги претстави на народот како вистински борци против неа. Знаеш зошто на пример Јордан не бил тепан? - Зашто бил под постојана присмотра. Тоа значи дека доколку некој, било кој кому Јордан условно му има згрешено, не би можел да добие пристап до него за да му го врочи ќотекот - оти ќотекот, како што и самиот ти докажуваш, во очите на обичниот граѓанин купува валидност. Затоа на Јордан му го уништуваат бизнисот: за да изгледа како некоја будала која што нема три чисти од животот; а Николче кому бизнисот му цвета од време на време добива третман, за да му се зголеми рејтингот на вистински борец.

- За Грујо: веќе еднаш ти напишав, едно е да му дадеш на човек прилика да се докаже дека е чесен, сосема друго е да го качиш на коњ и да го прогласиш за спасител уште пред да почне со работа. Грујица беше дел од тимот на Љубчо 1998-2002 од првиот до последниот ден, и тоа не тики било кој, туку министер за финансии под чиј нос Далавера си го тераше шверцот. За овој човек ти велиш дека не треба да ти се земе за грев што "си се надевал". Владата на Љубчо не чинеше заради луѓето кои што ја сочунуваа таа влада, не зашто се чешлаа на погрешна страна.

- во глобала, ти си сијамски близнак со оној Нацист, вљубениот во Грујо. Едниствената разлика помеѓу вас двајцата е што ти имаш лична суета, додека Наци само ја има суетата на лидерот, па од тука твојата толеранција е пониска од онаа на Наци, кому му комплетно му фали цел еден отсек на нервно-мозочниот систем. Ти твојот љубимец го воспеваш дури на тебе не ти згреши - како самодеклариран стар ВМРОвец, сигурно твоето разочарување со ЉГ и НГ стапило на сила во моментот кога си бил прескокнат за некаква функција.

Доколку беше уникат немаше да се мачам да ти го пишувам сето ова, но ти, Христо, си олицетворение на она што е семето на македонскиот проблем. Постојано бараш некаква валидизација од некој, затоа им ги бацуваш задниците на Бугарите на форумот, наместо да изградиш став и да застанеш цврсто зад разумниот став. Твојот менталитет, којшто за жал го дели здрав дел од македонското граѓанство е причината зошто една примитивна организација како УДБомафијата го контролира тој народ сиве овие години, играјќи си мајтап со нивните животи. За да се претставиш како најумент, ти (метафорички кажано) си во состојба да го убиеш сопственото дете, доколку тоа е она што го бара од тебе твојот моментален љубимец (Младенов, Грујо, Љубчо). Само таков човек може денес повторно да го воспева Шутрак Војводата и да го рекламира како не-така-лошо решение.
21-03-2011, 03:21 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#83

(21-03-2011, 12:26 AM)montehristo Wrote:
(20-03-2011, 08:15 PM)hristo Wrote:
(20-03-2011, 04:17 PM)Solenik Wrote: @ hristo & Dojkar:

Љубчо го градеше својот имиџ во деведесетите како поборник за зачувување на името Република Македонија. Впрочем може да се каже дека добар дел од довербата која ја уживаше од народот која што резултираше во неговото сатнување на Премиер беше токму платформата за преврат на Времената спогодба. Таа платформа е во основа предлогот за поништување на Спогодбата која што ја нудиме ние, Групацијата на Ветерани Дисиденти. Така што, изговорот дека неговиот став е променет заради затекнатата состојба не држи: состојбата е иста како и во април 1995. година и од тогаш до сега во основа се нема променето. Грујовата антиквизација е проблем само во услови на правосилност на Привремената спогодба.

Христо, ти и со Љубчо го имаш истиот проблем како и со Младенов: кога некој љубиш, тој нема никаква грешка во твоите очи. Ако си навистина човек од карактер, тогаш мора да си објективен. Љубчо си има одредени заслуги кои што никогаш не смееме да му ги одземеме, но она што е грешка мора да се прифати како таква. Се думам, каков ти беше односот кон него во 2000-2004? Или те фаќа сенилност, па страдаш од селективна амнезија?

Соленик, ајде по ред. Љубчо не “ го градеше својот имиџ во деведесетите како поборник за зачувување на името Република Македонија. Впрочем може да се каже дека добар дел од довербата која ја уживаше од народот која што резултираше во неговото сатнување на Премиер беше токму платформата за преврат на Времената спогодба “. Тој се бореше за независна и самостојна Македонија. И тоа не се “ одредени заслуги“ тоа се најголеми и најпотребни заслуги во тој период. И тоа во услови кога беше окружен од удбаши и на само 24-25 години. Мерење на свој личен кантар за неговите “ одредени“ заслуги кажуваат луѓе кои имаат високо мислење за себе, но кои македонската јавност не ги запомнила во својата колективна меморија. Во тоа време, раните 90-ите години, кога комунистите го направија што го направија, поради бојкотот на изборите во 1994, немаше простор и можност да се послино реагира. А и, веројатно, потребата од тоа беше помала-просто тогаш бевме далеку и од НАТО и од ЕУ. Грујовата антиквизација ке е постојан проблем на Македонија, независно од Времената спогодба. Јас лично со тоа не се слагам. Не го оспорувам правото на Античките Македонци да се повикуваат на бате Аце, но тоа отвара други проблеми.
За ова изреченото “ Христо, ти и со Љубчо го имаш истиот проблем како и со Младенов: кога некој љубиш, тој нема никаква грешка во твоите очи. Ако си навистина човек од карактер, тогаш мора да си објективен“ можам,само, да кажам дека ти Соленик, на испит по психологија сигурно би паднал. А, за ова “Љубчо си има одредени заслуги кои што никогаш не смееме да му ги одземеме, но она што е грешка мора да се прифати како таква. Се думам, каков ти беше односот кон него во 2000-2004? Или те фаќа сенилност, па страдаш од селективна амнезија?“ Во времето на владеење на Љубчо не треба да се зборува за неговите “ грешки“, туку за промена на неговиот политички курс. А, каков ми беше односот со него 2000-2004? Никаков, дури станав негов политички противник, што не значи да сегашни некои негови тези да не ми се допаѓаат. Јас не сум како некои кои светот го гледаат само во црно-бела диоптрија. Светот отсекогаш бил во бои и нијанси.

Значи ти така го подразбираш потклекнувањето под поткуп како промена на политички курс.
Ц,Ц,Ц,Ц,Ц,ЦDa_ne_si_lud
Мислевме дека си запален по водачи, а ти си бил запален за тоа што им е во џебовите.

Да не се договараш со некого пред да ми одговориш? Поради тоа “ мислевме“Smajlito А, кога тоа и од кого Љубчо Георгиевски земал пари за да 1993 го смени името на Македонија и да ја потпише Времената Спогодба 1995 год. И дали, кога знаеш се, ја знаеш земаната сума?
21-03-2011, 07:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,288
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#84

Quote:Георгиевски: Новата влада да се обврзе да го реши спорот со името

[Image: ljubco,%20branko%20(Small).jpg]

[24.03.2011] Гостин во вестите на А1 Телевизија е Љубчо Георгиевски, почесен претседател на ВМРО Народна. На собирот ВМРО Народна изненади со две тези.


http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Vid...tID=135932


Дали членовите на ВМРО НП се слагаат со ставот на Љупчо Георгиевски за ПРОМЕНА ИМЕТО????
24-03-2011, 09:03 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#85

(24-03-2011, 09:03 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Георгиевски: Новата влада да се обврзе да го реши спорот со името

[Image: ljubco,%20branko%20(Small).jpg]

[24.03.2011] Гостин во вестите на А1 Телевизија е Љубчо Георгиевски, почесен претседател на ВМРО Народна. На собирот ВМРО Народна изненади со две тези.


http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Vid...tID=135932


Дали членовите на ВМРО НП се слагаат со ставот на Љупчо Георгиевски за ПРОМЕНА ИМЕТО????

Ах бе Јордане...ако памтиш јас одамна те предупредив дека нема потреба да веруваш на волк....мислам дека ќе се сетиш за тие постови кога ти велев да не се надеваш во моралот на Георгиевски!
24-03-2011, 11:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,288
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#86

(24-03-2011, 11:48 PM)Makedonec Wrote: Ах бе Јордане...ако памтиш јас одамна те предупредив дека нема потреба да веруваш на волк....мислам дека ќе се сетиш за тие постови кога ти велев да не се надеваш во моралот на Георгиевски!Јас за Љупчо многу одамна уште 1999 година сум го рекол оваа што сега многумина го зборуваат.
Истото го чинам од пред две години и за Грујо ама многумина ке го разберат тоа доцна.
25-03-2011, 01:15 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#87

(21-03-2011, 03:21 PM)Solenik Wrote: @ hristo:

Расправииве ги тераме на повеќе теми, веќе изубив ред, па за сето еве ти на едно:
И јас и ти правиме голема грешка: јас мислејќи е дека си сенилен, ти мислејќи се дека си филозоф, ала Волтер или Фројд. Ти си другар Златна Рипка, знаеш оние коишто помнат од 10-15 секунди во минатото. Еве зошто:

- Со твоите манипулации каде што земаш една реченица од цел мој (или на било кој твој соговорник) пост, по сто пати ме тераш да ти го докажувам едното исто, кое веќе ти го докажав.

- За Љубчо: ако велиш дека неговото напуштање на залагањата заради кои уживаше поддршка од народот е заради затекната ситуација, тогаш зошто воопшто имаме политика, избори, зошто воопшто нешто работиме. Секоја ситуација на светот, во животот е "затекната состојба". Се думам како тогаш (филозофски) го толкуваш симнувањето на Човекот од дрвото?

Објективниот човек вреднува спрема заработеното. Објективниот човек, постапувајќи според она што е најдобро за него дава придонес кон доброто на целото општество. Имено, ако некој е добар пејач, не значи дека треба да му се даде да лета авион. Истото и со Љубчо, неговата заслуга за периодот 1990-1994 е неприкосновена. Не смее да му се одземе ниту ронка од признанието дека тој беше централна фигура во прогласувањето на независнот. Но неговата негативна улога во македонскиот политчки живот од тогаш наваму мора исто така да се обележи за тоа што е. Доколку не се служи тоа, тогаш сме на сигурен пат да ги повториме грешките од минатото.

- За "Фокус": зарем не ти е јасно оти улогата на овој магазин во (дез)информационата војна е на проста алатка. "Фокус" е весникот кој ги тривијализира и маргинализира проблемите на државата: самата појава на весникот е во стилот на таблоид, не на сериозен политички магазин; но поважно, ниту еден текст објавен во "Фокус" не резултираше во отпочување на истага од страна на Јавното обвинителство. Имено, субтилната порака која се испраќа преку овој магазин е дека нема спас: пораката е јасна - лајте колку сакате, новото утро нема да донесе нов ден. Тоа само долева на отровот кој го убива духот на македонецот.

Следно, доколку се навистина "независниот" медуим како што се претставуваат, тогаш нема логика да имаат уредничка политика која налага цензура на независната мисла, порака итн. Сега Младенов ја тука идеајата "да си замине Груевски, да не се врати Црвенковси, т.е. СДСМ без БЦ е прифатлив исход".

Колку пати те прашав и не добив одговор на прашањето дали си бил тепан. Не си бил тепан, зашто ќотекот ќе те направел "сертифициран дисидент". Затоа таквата мерка се чува за специјални случаи, т.е. само за оние кои УДБомафијата сака да му ги претстави на народот како вистински борци против неа. Знаеш зошто на пример Јордан не бил тепан? - Зашто бил под постојана присмотра. Тоа значи дека доколку некој, било кој кому Јордан условно му има згрешено, не би можел да добие пристап до него за да му го врочи ќотекот - оти ќотекот, како што и самиот ти докажуваш, во очите на обичниот граѓанин купува валидност. Затоа на Јордан му го уништуваат бизнисот: за да изгледа како некоја будала која што нема три чисти од животот; а Николче кому бизнисот му цвета од време на време добива третман, за да му се зголеми рејтингот на вистински борец.

- За Грујо: веќе еднаш ти напишав, едно е да му дадеш на човек прилика да се докаже дека е чесен, сосема друго е да го качиш на коњ и да го прогласиш за спасител уште пред да почне со работа. Грујица беше дел од тимот на Љубчо 1998-2002 од првиот до последниот ден, и тоа не тики било кој, туку министер за финансии под чиј нос Далавера си го тераше шверцот. За овој човек ти велиш дека не треба да ти се земе за грев што "си се надевал". Владата на Љубчо не чинеше заради луѓето кои што ја сочунуваа таа влада, не зашто се чешлаа на погрешна страна.

- во глобала, ти си сијамски близнак со оној Нацист, вљубениот во Грујо. Едниствената разлика помеѓу вас двајцата е што ти имаш лична суета, додека Наци само ја има суетата на лидерот, па од тука твојата толеранција е пониска од онаа на Наци, кому му комплетно му фали цел еден отсек на нервно-мозочниот систем. Ти твојот љубимец го воспеваш дури на тебе не ти згреши - како самодеклариран стар ВМРОвец, сигурно твоето разочарување со ЉГ и НГ стапило на сила во моментот кога си бил прескокнат за некаква функција.

Доколку беше уникат немаше да се мачам да ти го пишувам сето ова, но ти, Христо, си олицетворение на она што е семето на македонскиот проблем. Постојано бараш некаква валидизација од некој, затоа им ги бацуваш задниците на Бугарите на форумот, наместо да изградиш став и да застанеш цврсто зад разумниот став. Твојот менталитет, којшто за жал го дели здрав дел од македонското граѓанство е причината зошто една примитивна организација како УДБомафијата го контролира тој народ сиве овие години, играјќи си мајтап со нивните животи. За да се претставиш како најумент, ти (метафорички кажано) си во состојба да го убиеш сопственото дете, доколку тоа е она што го бара од тебе твојот моментален љубимец (Младенов, Грујо, Љубчо). Само таков човек може денес повторно да го воспева Шутрак Војводата и да го рекламира како не-така-лошо решение.

Нашиот спор, Соленик, започна од порано . Од ставот за употреба на албанскиот јазик. Ти беше за елиминација на употреба на албанскиот јазик, и останување на македонскиот како единствен официјален јазик на територија на РМ. Како што е случај, нели, во САД ( каде живееш), Канада , Австралија. Јас не се сложив со тоа и ти го посочив концептот на Ванчо Михајлов, кажан уште пред теркот на комунистите во Југославија за употреба на 5 -те службена јазика во претпоставената Независна и Обединета Македонија, по терк на Швајцарија. Ти поаѓаше од твојот став и искуство од САД, јас поаѓав од моето мислење и реалната ситуација во МК. Многу тешко е некое стекнато право да одземеш. Ако се сложиш дека независна Македонија нема без Албанцим, тогаш мора да се толерираат и разбираат нивните барања по основа на јазикот.
Втор повод за наша дебата е односот на власта спрема А1. Ти, и уште некои околу тебе, предвреме ја прогласивте за виновна и ја осудивте А1. Моето мислење беше дека правда мора да има, но не селективна и да се пушти на судот да оцени дали е некој виновен, колку е виновен и ако е да следи законска санкција. И нормално, власта да на врши притисок на судот и другите институции да фатат страна. Јас тврдев, дека спрема А1 се води такава постапка, и во овој момент, поради нејзината антивладина уредувачка политика. Истиот начин на работа на фирмите на Велија Рамковски биле и порано, но кога тој бил во добри односи со власта, тоа се толерирало, а кога тој се обрнал, власта ја покажува силата преку судската постапка. Никој нормален не е да кривичното дело не се гони, но не може некој да гони криминал кога нему му се кефне, или обратно, да толерира криминал, кога нему му одговара. Тоа беше мојата опаска на целиот процес околу А1.
Третата спорна точка беше ставовите на Љубчо Георгоевски! Кога јас кренав глас против Љубчо Георгиевски, ти си дремел на сигурно во САД, претпоставувам. Делење лекции од такви безбедносни дистанции е некоректност. Јас, лично, јавно сум му се обраќал на Љубчо Георгиевски ( од позиција на член на ЦК) во далеката 1999 година, по што сум и исклучен од партијата...со негов личен потпис. Значи,кога требаше да се дели колач од власта, јас сум се спротиставил, на начин на кој сум можел, колку информации сум имал и колку сила сум имал.
Велиш дека сум суетен. А, што да кажам за тебе? Се ова нема смисла, ама морам да кажам дека сум те проценил како самобендисан, нетолерантен соговорник кој верува само во свои вистини и свои агенди. Верник на црно-бели шеми со мото во животот-или си со мене или си против мене. Врз основа на такви разбирања за политиката се изгради еден став- од комунист е полош само антикомунист. Ако не ти е јасно тоа , кажи, ке ти објаснам.
На овој форум сум дошол доброволно, да дадам свој допринос. Ако сакаш да твоите ( вашите) ставови и тези допрат до македонските уши, тогаш треба да ја разберете целата комплексност на македонската сегашност. Вашите строги и крути разбирања за КОС и УДБА треба да ги коригирате. Таа структура е разпарчана и поделена. Некои останаа со СДСМ, некои се приклучија на ВМРО-ДПМНЕ, некои работат за други, странски служби. И не СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да работат од ист центар, нивниот заеднички именител е узурпација на власта и лично богатење, а се користи ниската информираност и свест кај Македонецот. Верувам дека кај челните луѓе, кај барем една таа структура има и други државни агенди за иднината на МК.Мојот личен став, кога гледам, дека не може да се направи организирана структура која ке биде вистинска алтернатива на овие два центра на моќ во МК, е да се користи секоја изјава, секоја информација која работи против нив. Вашата агенда е многу построга, исклучива и подразбира рушење на се и создавање ново. Сами кажавте, да се затвори А1, па после да се рушат и други, парафразирам.
На крај, во повеќе наврати кажав за присатен СТРАВ кај обичниот Македонец. Ако си толку храбар и гинеш за македонската кауза, ке ти дадам еден предлог. Дојди во Македонија и бори се. Веројатно нема потерница по теба, па да не смееш да дојдеш тука. Дојди, а ние ке ти помогнеме...ама политичката агенда ке ја правиме заеднички.
Ке заборавев. Што беше тоа со бацување на газови на Бугарите? Ке ми го дообјасниш малку повеќе.
25-03-2011, 01:50 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#88

@ Hristo:

Разликата помеѓу моите и твоите ставови сликовито ќе ја објаснам вака: Ти предлагаш рана од куршум да се лечи со фластер; Комитетот вели куршумот да се извади и да се закрпи се' што е рането.

Федерализацијата која ја застапуваш, отстапувањето на името, како и општиот социјализам тематаски и систематски ги разраборуваме и им ги посочуваме коренитите проблеми заради кои се раѓаат нови проблеми. Тоа го работиме јас и Јордан на Форумот, Шакале, Владо Костовски и децата на Јордан преку колумните.

Одлучи се еднаш дали нашето делување од надвор го сметаш за позитивно или не, наместо да ме напаѓаш за тоа кога сме во несогласица, а да го поздравуваш истото кога сме на иста линија. При носењето на оваа одлука, размисли дали нашето делување има добар или лош ефект.

Инаку, конкретно на темата за Љубчо, ти ја докажуваш мојата теза дека имаш кратко помнење, или пак немаш капацитет да се научиш од сопствените лоши искуства: пред 11 години си увидел дека Љубчо не чини, а денес повторно агитираш за да се гласа за него.

За твојата кртитика го гледам светот црно-бело: зарем не треба да се стремиме кон најголемото добро?
25-03-2011, 02:14 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#89

Според она што Љубчо го изјави околу преговорите за името е политичко самоубиство,сето тоа што го изгради (независноста на Македонија)сега со една изјава го урна.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
25-03-2011, 03:15 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#90

(25-03-2011, 02:14 PM)Solenik Wrote: @ Hristo:

Разликата помеѓу моите и твоите ставови сликовито ќе ја објаснам вака: Ти предлагаш рана од куршум да се лечи со фластер; Комитетот вели куршумот да се извади и да се закрпи се' што е рането.

Федерализацијата која ја застапуваш, отстапувањето на името, како и општиот социјализам тематаски и систематски ги разраборуваме и им ги посочуваме коренитите проблеми заради кои се раѓаат нови проблеми. Тоа го работиме јас и Јордан на Форумот, Шакале, Владо Костовски и децата на Јордан преку колумните.

Одлучи се еднаш дали нашето делување од надвор го сметаш за позитивно или не, наместо да ме напаѓаш за тоа кога сме во несогласица, а да го поздравуваш истото кога сме на иста линија. При носењето на оваа одлука, размисли дали нашето делување има добар или лош ефект.

Инаку, конкретно на темата за Љубчо, ти ја докажуваш мојата теза дека имаш кратко помнење, или пак немаш капацитет да се научиш од сопствените лоши искуства: пред 11 години си увидел дека Љубчо не чини, а денес повторно агитираш за да се гласа за него.

За твојата кртитика го гледам светот црно-бело: зарем не треба да се стремиме кон најголемото добро?

Таков пристап( куршумот да се извади и да се закрпи се' што е рането.) беше најсоодветен во раните 1990-ите година, по осамостојувањето на Македонија. Се имаше чист терен. Лошите ( комунистите) и добрите ( за жал, во малцинство) Но, за жал, Македонците не беа Словенци, Хрвати или Албанци, па да знаат што сакаат. Контролираното ВМРО-ДПМНЕ имаше сила да издејствува независна држава ( се поклопи со стратегијата на Милошевиќ за независна држава, која ке му биде негова папочна врска за преживување) но не и да ја демонтира службата, на која се крепеше стариот систем. Нашата доминантна колективна југоносталгија, и ,тогаш, единствените структури на службите, направија да работите преземат друг правец. Сега, по трансферот на општествениот капитал ( криминалната приватизација) направени се реални центри на економска моќ кои “ дрмаат “ во Македонија.Тие имаат, сега, медијуми кои го наметнуваат и формираат јавното мнение. Сега, многу потешко и понерално е “ куршумот да се извади и да се закрпи се' што е рането“. Просто, нема кој да го вади куршумот. Народот изгуби верба во политиката. Треба народот економски да падне уште повеќе, па на крилата на тоа широко народно незадоволство да се наметне една агенда која ке го канализира тоа незадоволство. Но, тоа е многу тешко во МК. Сите кои се бават со активен политчки ангажман се инфицирани со тековниот вирус. Нема здрави сили. Тешко е да се направи критична маса. Не сакам да ве демотовирам. Тоа што го правите е за секоја пофалба, но ви велам, не верувам во таа реализација. Еве, по повеќе од година дена, со таков дотур на информација од КОТЛЕ, што битно се измени во МК? Затоа, лично, верувам во постепена еволуција во МК. Ви ширење на кругот на поинформирани и посвесни луѓе, но за тоа треба повеќе време.
А, за федерализација на МК? Зошто, тоа го корелираш со права на Албанците да го користат својот мајчин јазик, ако тоа е по тековниот Устав? Замисли вака. Ако тој модел што го имате во Канада и САД за едниствен јазик ( англискио) бил применет и во комунистичката Југославија, нели да немало колективни права, тогаш во таа Југославија ке се зборувало на српско-хрватскиот јазик. Значи, ке немало официјална употреба на македонскиот. Дали би се сложил со таков пристап? Како тогаш ке се развивал кревкиот македонски идентитет? Живеам тука. Комуницирам со Албанци. Нема шанса тие да се вратат на македонскиот по училиштата и универзитетите. Ке избие војна. Па, цело Скопје е со двојазични натписи. Да не зборуваме за Тгетово, Гостивар, Куманово, Струга. Тоа е реалната македонска состојба. А, нели, политиката е вештина на можното. За името? Еве, сме прифатиле компромис со ФИРОМ за влез во ООН и Временска Спогодба со Грција. Тоа е државна обврска. Предлогот на Попески е интересен, но нема сила која може да го наметне во Мк? Просто нема. Нема политичка сила ( партија) која ке застане позади него. Тоа е денешна МК. Не сакам , уште еднаш, да ве демотивирам. Ако, сметате дека ви попречувам може и да се откажам од пишување во Котле. Камо среќа само Христо да ви е пречка на вашиот пат. Само, сакав да ви ја доловам реалноста во МК.

А, од каде виде дека агитирам за Љубчо? Затоа, што ми се допаѓаат ( ги споделувам ) неговите тези за антиквизација и рејугословенизација на Македонија? Иди бегај. За бацување газ на Бугарите на форумот не ми дообјасни.25-03-2011, 03:44 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#91

@ Hristo:

За бацувањето на задниците на Бугарите не сакам да ти одговорам од две причини: едната е што само повеќе ќе забегаме од темата; втората е од што е премногу евидентна во твоите постови. Ти, сеуште не си ми одговорил за тоа дали си бил тепан како Никола Младенов и Зоран Божиновски, а според она што го напиша за тоа како си му се спротивставил на Љубчо во 1999, може да се заклучи дека доколку некој требало да добие третман за "стабилизација", ти си бил еден од тие. Па еве, да речеме дека сме нерешено.


Доколку не се знае што е целта која што треба да се постигне, тогаш џабе се работи. Доколку и ние станеме како конвенционалните македонски медиуми, тогаш нема никаква шанса народот да излезе од бунилото во кое што живее. Во тој конткест, иако не е очигледно, твоите тези ми се добредојдени, оти ми даваат прилика да го дообјаснам она што сакам да го разбереш ти, но оние кои имаат слични ставови на твоите.

Состојбата во Македонија може да се подобри само кога нејзиното население ќе почне да размислува за своите најдобри интереси; односно кога нема да велат "дајте ни човек", туку кога ќе речат "што можам јас да сторам за да ја направам Македонија подобро место за мојот живот". Не знам каква промена во совеста на народот можеш да очекуваш после само една година делување. Сега сме на месечна посетеност од околу 30.000 корисници, и бројката расне. Не сме наивни за да очекуваме дека преку ноќ нешто може да се смени на подобро - обично преку ноќ работите се менуваат само на лошо. Она што е полезно, мора да се заработи со мака. Македонецот сеуште ја нема заслужено правдата која што ја бара, но се' во свое време.

За двојазичноста: едноставно, поевтино е да се има еден официјален јазик, но да не се забрануваат употребите на било кој друг јазик. Доколку се охрабрува приватно образование, тогаш во училиштата може да се држи настава на било кој јазик. Ваквото општество ќе има потреба од минимална администрација, па од тука, и нема да е многу важно дали некој бил образуван на официјалниот јазик, бидејќи ќе има далеку повеќе и подобри работни места во приватниот сектор, каде што профитот е господар.

Во врска со ставот на Љубчо за да се потпише договор дека новата влада ќе "го реши проблемот со името", ќе речам дека тоа е уцена и многу директно прекрушвање на човековите слободи. Оти, Љубчовиот предлог е ала опашката на Референдумското прашање, и на гласачот му остава многу малку простор за маневар, особено ако секоја партија се согласи на овој предлог. Промената на името, како што имам напишано, само повеќе ќе го повреди духот на Македонецот, но има и друг проблем: влез на РМ во било каква заедница со друга држава во состојбата во која е РМ моментално ќе биде од голема долгорочна штета на народот. Зошто? Оти повторно Македонецот ќе влезе во тој сојуз како потчинет.
25-03-2011, 04:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,288
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#92

Од оваа поголема глупост здравје. Љупчовистиве се смееа на Заев му ја чувал фотељата на Бранко. Да кажат Љупчовистиве што работи Додовски

Quote:Vmro-np Berovo

Лидер : Г-дин Љубчо Георгиевски
Претседател : м-р Марјан Додовски

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002147123264
(This post was last modified: 25-03-2011, 08:01 PM by ЈорданПетровски.)
25-03-2011, 08:01 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#93

(25-03-2011, 04:30 PM)Solenik Wrote: @ Hristo:

За бацувањето на задниците на Бугарите не сакам да ти одговорам од две причини: едната е што само повеќе ќе забегаме од темата; втората е од што е премногу евидентна во твоите постови. Ти, сеуште не си ми одговорил за тоа дали си бил тепан како Никола Младенов и Зоран Божиновски, а според она што го напиша за тоа како си му се спротивставил на Љубчо во 1999, може да се заклучи дека доколку некој требало да добие третман за "стабилизација", ти си бил еден од тие. Па еве, да речеме дека сме нерешено.


Доколку не се знае што е целта која што треба да се постигне, тогаш џабе се работи. Доколку и ние станеме како конвенционалните македонски медиуми, тогаш нема никаква шанса народот да излезе од бунилото во кое што живее. Во тој конткест, иако не е очигледно, твоите тези ми се добредојдени, оти ми даваат прилика да го дообјаснам она што сакам да го разбереш ти, но оние кои имаат слични ставови на твоите.

Состојбата во Македонија може да се подобри само кога нејзиното население ќе почне да размислува за своите најдобри интереси; односно кога нема да велат "дајте ни човек", туку кога ќе речат "што можам јас да сторам за да ја направам Македонија подобро место за мојот живот". Не знам каква промена во совеста на народот можеш да очекуваш после само една година делување. Сега сме на месечна посетеност од околу 30.000 корисници, и бројката расне. Не сме наивни за да очекуваме дека преку ноќ нешто може да се смени на подобро - обично преку ноќ работите се менуваат само на лошо. Она што е полезно, мора да се заработи со мака. Македонецот сеуште ја нема заслужено правдата која што ја бара, но се' во свое време.

За двојазичноста: едноставно, поевтино е да се има еден официјален јазик, но да не се забрануваат употребите на било кој друг јазик. Доколку се охрабрува приватно образование, тогаш во училиштата може да се држи настава на било кој јазик. Ваквото општество ќе има потреба од минимална администрација, па од тука, и нема да е многу важно дали некој бил образуван на официјалниот јазик, бидејќи ќе има далеку повеќе и подобри работни места во приватниот сектор, каде што профитот е господар.

Во врска со ставот на Љубчо за да се потпише договор дека новата влада ќе "го реши проблемот со името", ќе речам дека тоа е уцена и многу директно прекрушвање на човековите слободи. Оти, Љубчовиот предлог е ала опашката на Референдумското прашање, и на гласачот му остава многу малку простор за маневар, особено ако секоја партија се согласи на овој предлог. Промената на името, како што имам напишано, само повеќе ќе го повреди духот на Македонецот, но има и друг проблем: влез на РМ во било каква заедница со друга држава во состојбата во која е РМ моментално ќе биде од голема долгорочна штета на народот. Зошто? Оти повторно Македонецот ќе влезе во тој сојуз како потчинет.

Не сум бил тепан. Ајде, ти си на ред за бацување на бугарските газови.

25-03-2011, 09:29 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#94

(25-03-2011, 09:29 PM)hristo Wrote:
(25-03-2011, 04:30 PM)Solenik Wrote: @ Hristo:

За бацувањето на задниците на Бугарите не сакам да ти одговорам од две причини: едната е што само повеќе ќе забегаме од темата; втората е од што е премногу евидентна во твоите постови. Ти, сеуште не си ми одговорил за тоа дали си бил тепан како Никола Младенов и Зоран Божиновски, а според она што го напиша за тоа како си му се спротивставил на Љубчо во 1999, може да се заклучи дека доколку некој требало да добие третман за "стабилизација", ти си бил еден од тие. Па еве, да речеме дека сме нерешено.


Доколку не се знае што е целта која што треба да се постигне, тогаш џабе се работи. Доколку и ние станеме како конвенционалните македонски медиуми, тогаш нема никаква шанса народот да излезе од бунилото во кое што живее. Во тој конткест, иако не е очигледно, твоите тези ми се добредојдени, оти ми даваат прилика да го дообјаснам она што сакам да го разбереш ти, но оние кои имаат слични ставови на твоите.

Состојбата во Македонија може да се подобри само кога нејзиното население ќе почне да размислува за своите најдобри интереси; односно кога нема да велат "дајте ни човек", туку кога ќе речат "што можам јас да сторам за да ја направам Македонија подобро место за мојот живот". Не знам каква промена во совеста на народот можеш да очекуваш после само една година делување. Сега сме на месечна посетеност од околу 30.000 корисници, и бројката расне. Не сме наивни за да очекуваме дека преку ноќ нешто може да се смени на подобро - обично преку ноќ работите се менуваат само на лошо. Она што е полезно, мора да се заработи со мака. Македонецот сеуште ја нема заслужено правдата која што ја бара, но се' во свое време.

За двојазичноста: едноставно, поевтино е да се има еден официјален јазик, но да не се забрануваат употребите на било кој друг јазик. Доколку се охрабрува приватно образование, тогаш во училиштата може да се држи настава на било кој јазик. Ваквото општество ќе има потреба од минимална администрација, па од тука, и нема да е многу важно дали некој бил образуван на официјалниот јазик, бидејќи ќе има далеку повеќе и подобри работни места во приватниот сектор, каде што профитот е господар.

Во врска со ставот на Љубчо за да се потпише договор дека новата влада ќе "го реши проблемот со името", ќе речам дека тоа е уцена и многу директно прекрушвање на човековите слободи. Оти, Љубчовиот предлог е ала опашката на Референдумското прашање, и на гласачот му остава многу малку простор за маневар, особено ако секоја партија се согласи на овој предлог. Промената на името, како што имам напишано, само повеќе ќе го повреди духот на Македонецот, но има и друг проблем: влез на РМ во било каква заедница со друга држава во состојбата во која е РМ моментално ќе биде од голема долгорочна штета на народот. Зошто? Оти повторно Македонецот ќе влезе во тој сојуз како потчинет.

Не сум бил тепан. Ајде, ти си на ред за бацување на бугарските газови.

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=273
25-03-2011, 11:09 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#95

(25-03-2011, 11:09 PM)Solenik Wrote:
(25-03-2011, 09:29 PM)hristo Wrote:
(25-03-2011, 04:30 PM)Solenik Wrote: @ Hristo:

За бацувањето на задниците на Бугарите не сакам да ти одговорам од две причини: едната е што само повеќе ќе забегаме од темата; втората е од што е премногу евидентна во твоите постови. Ти, сеуште не си ми одговорил за тоа дали си бил тепан како Никола Младенов и Зоран Божиновски, а според она што го напиша за тоа како си му се спротивставил на Љубчо во 1999, може да се заклучи дека доколку некој требало да добие третман за "стабилизација", ти си бил еден од тие. Па еве, да речеме дека сме нерешено.


Доколку не се знае што е целта која што треба да се постигне, тогаш џабе се работи. Доколку и ние станеме како конвенционалните македонски медиуми, тогаш нема никаква шанса народот да излезе од бунилото во кое што живее. Во тој конткест, иако не е очигледно, твоите тези ми се добредојдени, оти ми даваат прилика да го дообјаснам она што сакам да го разбереш ти, но оние кои имаат слични ставови на твоите.

Состојбата во Македонија може да се подобри само кога нејзиното население ќе почне да размислува за своите најдобри интереси; односно кога нема да велат "дајте ни човек", туку кога ќе речат "што можам јас да сторам за да ја направам Македонија подобро место за мојот живот". Не знам каква промена во совеста на народот можеш да очекуваш после само една година делување. Сега сме на месечна посетеност од околу 30.000 корисници, и бројката расне. Не сме наивни за да очекуваме дека преку ноќ нешто може да се смени на подобро - обично преку ноќ работите се менуваат само на лошо. Она што е полезно, мора да се заработи со мака. Македонецот сеуште ја нема заслужено правдата која што ја бара, но се' во свое време.

За двојазичноста: едноставно, поевтино е да се има еден официјален јазик, но да не се забрануваат употребите на било кој друг јазик. Доколку се охрабрува приватно образование, тогаш во училиштата може да се држи настава на било кој јазик. Ваквото општество ќе има потреба од минимална администрација, па од тука, и нема да е многу важно дали некој бил образуван на официјалниот јазик, бидејќи ќе има далеку повеќе и подобри работни места во приватниот сектор, каде што профитот е господар.

Во врска со ставот на Љубчо за да се потпише договор дека новата влада ќе "го реши проблемот со името", ќе речам дека тоа е уцена и многу директно прекрушвање на човековите слободи. Оти, Љубчовиот предлог е ала опашката на Референдумското прашање, и на гласачот му остава многу малку простор за маневар, особено ако секоја партија се согласи на овој предлог. Промената на името, како што имам напишано, само повеќе ќе го повреди духот на Македонецот, но има и друг проблем: влез на РМ во било каква заедница со друга држава во состојбата во која е РМ моментално ќе биде од голема долгорочна штета на народот. Зошто? Оти повторно Македонецот ќе влезе во тој сојуз како потчинет.

Не сум бил тепан. Ајде, ти си на ред за бацување на бугарските газови.

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=273

И, што е тука проблематично? Дали што е отворена таа тема, некој мој пост, или другите учесници. Ајде, господине иследниче, ве слушам.
п.с читајки ја таа посочена страна ,наидов на еден пост на Ацко, со кој ,несвесно, ја искажува позицијата на неделникот ФОКУС. ТИ, како прв “ анти-ФОКУС“, веројатно нема да се сложиш со тоа:
Quote:Пред некој месец ДПМНЕ ги искористи насловните од Фокус да направи кампања против Бранко, а денес гледам исто и СДСМ ги користи насловните на Фокус за да направи кампања против власта...

Тоа доста зборува за нивната намера да се пердашат сите, а посебно оние кои во даден момент се најсилни. Фокус го купувам редовно од втора средно, можеби сум малку и субјективен, тие ми се како ’прва голема љубов’ Icon_razz, но според мене ни еден друг печатен или електронски медиум не може да се спореди со Фокус
26-03-2011, 07:01 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#96

(25-03-2011, 04:30 PM)Solenik Wrote: За двојазичноста: едноставно, поевтино е да се има еден официјален јазик, но да не се забрануваат употребите на било кој друг јазик. Доколку се охрабрува приватно образование, тогаш во училиштата може да се држи настава на било кој јазик. Ваквото општество ќе има потреба од минимална администрација, па од тука, и нема да е многу важно дали некој бил образуван на официјалниот јазик, бидејќи ќе има далеку повеќе и подобри работни места во приватниот сектор, каде што профитот е господар.

Во врска со ставот на Љубчо за да се потпише договор дека новата влада ќе "го реши проблемот со името", ќе речам дека тоа е уцена и многу директно прекрушвање на човековите слободи. Оти, Љубчовиот предлог е ала опашката на Референдумското прашање, и на гласачот му остава многу малку простор за маневар, особено ако секоја партија се согласи на овој предлог. Промената на името, како што имам напишано, само повеќе ќе го повреди духот на Македонецот, но има и друг проблем: влез на РМ во било каква заедница со друга држава во состојбата во која е РМ моментално ќе биде од голема долгорочна штета на народот. Зошто? Оти повторно Македонецот ќе влезе во тој сојуз како потчинет.


Solenik shto se odnesuva do dvojazicnosta i pomalite troshkovi i jas se sllagam.Mozhe edno jazicna drzhava i toj edinstven jazik da bide allbanskiot.Shto mislish ili nema da se sllozhish kako shto jas ne se sllozhuvam da edinstven jazik bide makedonskiot.Dobro dobro aj da ne se karame za nishto imam si predlog.Da ne bide ni allbanskiot ni makedonskiot a za drugite nema shansa neka bide angliskiot jazik.Shto mislish ti solenik za ovoj predllog.Ili mozhda smetash deka ne e redno jas da predllagam neshto, ili podobro koj sum jas faktor da predllagam neshto.
Solenik ke gi citiram edni tvoi zborovi:Vlez na RM vo sojuz so druga drzhava vo sostojba vo koja e RM vo momentot bi billa pogubna vo momentot.
Solenik vo kakov sojuz so druga drzhava se misli?
Um vo gllava bideiki so ovie zborovi palite gradjanska vojna vo makedonija.Ne e vashe licna svoina makedonija pa ke vklucite sojuzi so kogo sakate.Edinstven sojuz i otvorena vrata vi ostanuva:NATO-EU-AMERICKA DRZHAVA pa mozhe i americka kolonija.Sve drugo ke bide pogubno po makedonskiot narod bidi siguren vo toa.Sekoj drug sojuz znaci vojna za teritorija vo makedonija.

No da se vratime na temata lubco.Vie nikako ne mozhete da razberete iskren politicar.Jas sum eden obicen zidar no koga ve sllusham vikam Kako mozhevme da gi smetame makedoncite za poumni od nas(a reallno treba da e take bideiki poseduvate universitet dollgo vreme)
solenik toa shto go kazhuva lubco jasno i gllasno bez da mu boli za negoviot rejting gruevski go pravi kurvinski.
Solenik procesot vo hag ako go izgubi makedonskata strana shto ke stane ako go dobie shto ke stane.
Ako go dobie procesot ke ja odbrani referencata BJRM-bajram makedonija.Dodeka vlez vo nato i eu nema nikogash da ima.Veqe signall e povlekuvanje na preporakata za dogovor za vleguvanje vo eu e ispraten.Nato nema shansi, koga ne uspeahme vo vremeto na bush sega zaboravi.
Ako se izgubi procesot solenik toa ke bide argument deka eve mi se borevme za imeto no i hashkiot sud e protiv nas i nemame shansa.Znaci ke go opravduvat sebesi isto kako srbite koi go izgubija sllucajot so kosovo.I srbite go znaeja toa no go miea sebesi pred svoite gllasaci a shto pati srpskata drzhava nikoj nikomu nishto.
Znaci grujo igra kurvinska igra so imetoi dodeka branko sedi miren i quti ne saka da se samoubie nema stav za problemot so imeto.
Shto pravi lubco?
Lubco pravi svoe licno politicko samoubistvo za da spasi shto mozhe da se spasi.
Makedonija se sprema za sojuz so srbija.Allbancite nema da se pomirat i ke pocne vojna.Jas ke se odelam od makedonija ako stane edno takvo neshto.Pollovina makedonija vo sojuz so srbija za 30 gpodini ke ja nema.
Znaci ne imeto makedonija no za 30 godini nema ni M da imash ot makedonija.I lupco kako dolikuva na vistinski vojvoda pak go zhrtvuva sebesi da jua zacuva ta makedonija koja e na rab na provalija.Da ja ima ili da ja nema dodeka vie mislite kakva ke bide dvo jazicna ili tro jazicna.
Solenik makedonija so edna vllada na gruevski koj ne pllatill patni troshkovi na vojnicite (a za municija popravka na vojni helikopteri i druga teknika nema da zboruvam) A gradi majmuni shimpanzi i glineni gollubi po centar,
so eden ali ahmeti vo vllada koj im eba majkata na najdobrite allbanski sinovi, mislish ne e vo riziko za svojata egzistencija?
Solenik lubco vo najtezhok moment se vraqa da ja spasi makedonija od isceznuvanje bidi siguren.Go zhrtvuva sebesi da spasi svoja drzhava.Idnite pokolenija eden den ke zboruvat ne za sveti nikolla gruevski nego za lupce spasitellot.

27-03-2011, 01:05 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#97

bi gi zamolell moderatorite ako ima nekoi reakcii od drugite partii za stavovite na lubco da gi postirat tuka vo forumot.
Ako nema reakcii znaci deka prequtno se sllagat so zborovite na lupco no qutat zaradi rejtingot.Dajte da vidime neshto bideiki ne sum vo tek so aktuellnata politicka scena.
27-03-2011, 01:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,288
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#98

(27-03-2011, 01:05 PM)sokoli Wrote: Shto pravi lubco?
Lubco pravi svoe licno politicko samoubistvo za da spasi shto mozhe da se spasi.


Соколи не би се сложил со тебе дека Љупчо оваа го прави за СПАС на Макеонија.

Оваа негова изјава ке значеше ЖРТВУВАЊЕ ако беа исцрпени сите средства кои ги имаше на располагање Македонија да го оспори приемот во ОН и времената спогодба. Вака изјавата е само доказ дека врашањето на Љупчо во политиката е под притисок и на него му е доделена улогата на предавник .

Молкот на сите партии за предлогот на Љупчо е само уште еден показател дека се работи за сценарио.

27-03-2011, 03:13 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#99

(27-03-2011, 03:13 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(27-03-2011, 01:05 PM)sokoli Wrote: Shto pravi lubco?
Lubco pravi svoe licno politicko samoubistvo za da spasi shto mozhe da se spasi.


Соколи не би се сложил со тебе дека Љупчо оваа го прави за СПАС на Макеонија.

Оваа негова изјава ке значеше ЖРТВУВАЊЕ ако беа исцрпени сите средства кои ги имаше на располагање Македонија да го оспори приемот во ОН и времената спогодба. Вака изјавата е само доказ дека врашањето на Љупчо во политиката е под притисок и на него му е доделена улогата на предавник .

Молкот на сите партии за предлогот на Љупчо е само уште еден показател дека се работи за сценарио.

Jordane obedinetite naci ne e gostivarski stocen pazar pa ke vlezeme vo pazar koga sakame i ke izlezeme koga sakame.Makedonia za vlez vo ON ima predadeno mollba.Istoto i e osporeno od nekoja strana i makedonija stavilla potpis na sogllasnost na dokument za da ne bide sprecena nejniot vlez vo ON.
Makedonija i da ostane i da izleze od ON potpisot medju drzhaven ostanuva.Za toj potpis da se izbrishe treba da se postigne vtor dogovor medju potpisnicite so koj se negira prviot.
Sega prashanje jordane.Samiot tvrdish ako gi ISCRPESHE MAKEDONIJA SITE MOZHNOSTI KOI GI IMASHE za mene toa e proshllo vreme.
Makedonija imalla i mnogu pogolemi mozhnosti no ne gi iskoristi zashto ti i site mie mnogu dobro znaeme zashto.A dali ke ima ponovo takvi mozhnosti zaboravi jordane.Nikogash nema da imame.Znaci mie sme kade shto sme.
Svesno zadollzhuvanje na drzhava.Investiranje na dollg vo neprofitabillni proekti koi ne nosat na drzhava dobivka.Obvrski sprema ramkovniot (koj na mene nishto ne mi znaci i ne e kuran da ne mozhe da se cepne i da se promeni.Koga nema da mi treba kako shto sega ne mi treba ke go napravam toaletna hartija)
Za zaposlluvanje procentuallno vo administracija.So sekoj allbanec zaposllen so golema pompea se zaposlluvat 10 vojnicinja na VMRO prequtno.Ovie vrabotuvanja nemat nikakov efekt sedat doma i zemat pllata a ne se podobruva gradjanskiot servis.
Jacanje i stimuliranje na verskiot ekstremizam od samata drtzhava i makedonskata tajna slluzhba.
Jacanje i organiziranje na fudballski navijacki grupaci po terkot na srpskite OBRAZ-i od strana na drzhavata i makedonskite tajni slluzhbi.
Odrzhuvanje na tajni razgovori na visok nivo na dvete drzhavi makedonija i srbija za dogovaranje za idnata makedonsko srpska federacija, vo koja se znae shto ke znaci imaeto MAKEDONEC.

Jordane za mene ovie se signalli deka se raboti na golemo za ekonomsko propadjanje na drzhavata, gotovi grupacii od verski i nacionallen ekstremizam koi ke ja zapocnat vojnata, i na kraj spremniot dogovor za pripojuvanje na dell od makedonija kam srpskata federacija.
I jordane bidi siguren deka nema da imash tolku vreme dodeka gi iscrpish mozhnostite za osporuvanje na vlezot na makedonija vo ON.
Pak vam zadniot tocak vi go stignuva predniot.Drzhavata vi e vo opasnost za da egzistira ili ne a vie troshite energija zashto e toa take i koj bill kriv koj prav.
Jordane spasete drzhavata prvo.Vnesete ja ta drzhava vo nato za nato da vi gi garantira granicite.Pa vnatre nitu eden da ne ostanat daj bozhe da se jadat eden so drug.
Pak ti vikam lupce vojvodata kako zrell politicar i svesen na opasnosta se zhrtvuva da se imenuva kako najgolem izdajnik na makedonija samo da ja zacuva drzhavata makedonija.
Pa vie mislite mu se.

27-03-2011, 04:11 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Јас, да ти кажам право, доколку знам дека државата ќе зема 2-3% данок за да плаќа за војска и полиција и да гради автопати, и дека нема да ми се меша во личниот живот, нема да ми налага здравствено осигурување, образование итн, лично би се согласил Албанскиот јазик или било кој друг јазик да е единствен официјален јазик на мојата држава. Оти официјалниот јазик не мора да биде јазикот на деловниот свет, така што, ќе комуницирам на јазикот кој ми е познат. Практичноста вели дека во Македонија логично е да се употребува Македонскиот јазик како официјален јазик, бидејќи сите го зборуваат - затоа тоа ќе претставува поевтино решение.

Инаку воопшто не се согласувам дела Љубчо се саможтрвува за полза на македонската држава, токму од причината што Македонија не е зрела за влегување во било каков сојуз во моментов. Предлогот на Љубчо за промена на името со цел влез во ЕУ или НАТО е чиста копија на изговорот кој ни го продаде Киро Глигоров пред 18 години за неопходноста за влез во ООН. Брзоплетиот влез на РМ во ЕУ, НАТО, сојуз со Србија итн, ќе е погубен за РМ се' додека државата не е доволно зрела и силна за да може да биде рамноправен партнер во тој сојуз. Но, тогаш РМ нема да моли за прием, туку ќе биде обратно, таа ќе биде молена да се приклучи на сојузот.

Дали на РМ и' е умно сега да бара брзоплет влез во ЕУ? На одредени политичари тоа ќе им одговара бидејќи се надеваат на џабе пари, кретити и слични социјалистички лаги. Но, дури и да отпочнат преговорите, приемот е невозможен за минимум 5 години. Асална влада може да направи многу повеќе за државата во тие 5 години без потребата од вакви авантуристички потези. На Македонија и' треба пазар, а пазарот се добива преку договори за слободна трговија.
27-03-2011, 04:13 PM
Reply