Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 3.89 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РЕАКЦИЈА НА МЕДИЈУМИ ПРИ АКТИВИРАЊЕ НА 2-ОТ ДЕЛ ОД РЕФЕРЕНДУМСКОТО ПРАШАЊЕ
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#1

Како би реагирале македонските медијуми во случај на активирање на вториот дел од референдумското прашање за стекнување независност, кое претпоставува сојуз со поранешните југословенски републики? И електронските и печатените. Не го поврзувајте вашето искажување со моменталната позиција на медијумите, т.е дали се тие провладини или антивладини, туку со вашата процена како некој медијум би се однесувал во таква ситуација! Дали ке го подржи позитивното изјаснување за можен сојуз или ке биде против. Нормално, ова е хипотетичко прашање , кое можеби, во Македонија никогаш нема да се постави.
Директен повод за ова тема е прекрстување на А1 во Алах 1 по разните форуми, блогови, коментари. И дел од форумџиите на КОТЛЕ почнаа да го користат.Тој став јас го разбирам како антимакедонска позиција на А1 во очи на тие кои ја прекрстуваат така. Тоа е повод, а причините се подлабоки. Изјава на Љубчо Георгиевски за рејугословенизација. Континуирано големо српско културно присаство, олеснен меѓуграничен режим со Србија ( само со лична карта), изразен став на Димитар Мирчев на 26.11.2010 во Дневник за можно државно здружување на МК со некоја земја, како начин за решавање на проблемот со името, постојано кревање на меѓуетнички тензии во МК, став на Соколи за приближување на Македонија и Србија, укжување на Соленик за високи кадри во ВМРО-ДПМНЕ кои биле поранешни кадри на СК-Движење за Југославија, и.т.н., и.т.н.
20-02-2011, 09:48 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#2

Еве, јас да го прекршам ледот. Сега би се изјаснил само за ТВ СИТЕЛ и весникот ВЕЧЕР. Како што сите знаете таму е главен Драган Павловиќ-Латас. Мислам дека тие два медијуми широкоградо ке го одобрат и подржат и ке пропагираат да граѓаните на Македонија го подржат тој проект.
20-02-2011, 10:18 AM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8
#3

hristo грешно тие поставено прашањето како би реагирале медиумите ако се отворел вториот дел од прашањето па јасно е како би регирале како што ќе му каѓе газдата односно пратијта кон која се стремат односно ги финасира
Поважно е прашањето како би реагирал народот на вториот дел од референдумското прашање а тука ниту српски ниту турски серии или уште помалку реклами на албански би имале влијание па така да нема место за паника за заговор на разни федерации и слични глупости Icon_cool
Pishtoldzija
20-02-2011, 11:00 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#4

(20-02-2011, 11:00 AM)goran16ta Wrote: hristo грешно тие поставено прашањето како би реагирале медиумите ако се отворел вториот дел од прашањето па јасно е како би регирале како што ќе му каѓе газдата односно пратијта кон која се стремат односно ги финасира
Поважно е прашањето како би реагирал народот на вториот дел од референдумското прашање а тука ниту српски ниту турски серии или уште помалку реклами на албански би имале влијание па така да нема место за паника за заговор на разни федерации и слични глупости Icon_cool

Не, прашањето ми е потаман. Нормално кога се каже еден медијум се мисли на се. На новинарскиот состав, уредниците, сосптвеникот, евентуалната партиска поврзаност.Народот ке реагира како што ке реагира. Но, сигурно,ке се сложиш дека на ставот на народот битно влијае и ставот на медијумите.

20-02-2011, 11:15 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#5

(20-02-2011, 09:48 AM)hristo Wrote: Како би реагирале македонските медијуми во случај на активирање на вториот дел од референдумското прашање за стекнување независност, кое претпоставува сојуз со поранешните југословенски републики? И електронските и печатените. Не го поврзувајте вашето искажување со моменталната позиција на медијумите, т.е дали се тие провладини или антивладини, туку со вашата процена како некој медијум би се однесувал во таква ситуација! Дали ке го подржи позитивното изјаснување за можен сојуз или ке биде против. Нормално, ова е хипотетичко прашање , кое можеби, во Македонија никогаш нема да се постави.
Директен повод за ова тема е прекрстување на А1 во Алах 1 по разните форуми, блогови, коментари. И дел од форумџиите на КОТЛЕ почнаа да го користат.Тој став јас го разбирам како антимакедонска позиција на А1 во очи на тие кои ја прекрстуваат така. Тоа е повод, а причините се подлабоки. Изјава на Љубчо Георгиевски за рејугословенизација. Континуирано големо српско културно присаство, олеснен меѓуграничен режим со Србија ( само со лична карта), изразен став на Димитар Мирчев на 26.11.2010 во Дневник за можно државно здружување на МК со некоја земја, како начин за решавање на проблемот со името, постојано кревање на меѓуетнички тензии во МК, став на Соколи за приближување на Македонија и Србија, укжување на Соленик за високи кадри во ВМРО-ДПМНЕ кои биле поранешни кадри на СК-Движење за Југославија, и.т.н., и.т.н.

Со оглед на "промакедонски" настроените газди на медиуми мислам дека тоа би се форсирало како добра идеја, поготово што многу газди треба да одговараат за нивното богатство кое доколку знаат дека тој нов сојуз во кој би влегле, ќе им го заштити капиталот со 100% сигурност. Значи се зависи од положбата во која тие би се нашле. За Латас е нормално тоа да го поддржува, тој тоа додуша ни сега не го крие, имаше напишано некој текст-"Ако веќе одиме со некого тоа нема да биде Бугарија" по пат на елиминација не верувам дека мислел да одиме со Албанија и со Грција знаејќи ги неговите афинитети спрема матицата. Се на се, да, мислам дека пропагандата ќе биде за тоа да се повторно споиме со Србија, бидејќи така ќе им одговара и на двете наши најголеми партии и на поголемиот број газди на медиуми и на сите олигарси создадени од УДБА. Сега со постапките сакаат да покажат дека не сакаат да се направи лустрација, да се испита приватизацијата, да се расчисти околу 2001...А кога би влегле пак под Белград можете да се збогувате со тие желби, ако сега има некаква надеж тогаш ќе нема НИКАКВА.
20-02-2011, 01:35 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#6

(20-02-2011, 11:15 AM)hristo Wrote:
(20-02-2011, 11:00 AM)goran16ta Wrote: hristo грешно тие поставено прашањето како би реагирале медиумите ако се отворел вториот дел од прашањето па јасно е како би регирале како што ќе му каѓе газдата односно пратијта кон која се стремат односно ги финасира
Поважно е прашањето како би реагирал народот на вториот дел од референдумското прашање а тука ниту српски ниту турски серии или уште помалку реклами на албански би имале влијание па така да нема место за паника за заговор на разни федерации и слични глупости Icon_cool

Не, прашањето ми е потаман. Нормално кога се каже еден медијум се мисли на се. На новинарскиот состав, уредниците, сосптвеникот, евентуалната партиска поврзаност.Народот ке реагира како што ке реагира. Но, сигурно,ке се сложиш дека на ставот на народот битно влијае и ставот на медијумите.

Прашањето ти е 102.3% на место. Како ќе реагираат медиумите - тие го прават јавното мислење!!!

Летоска веќе пролета еден балон за Југосвера, ако ти текнува. Колку што ме држи паметот, освен Котле, никој не се потресе многу длабоко...
20-02-2011, 03:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7


Прекумерното емитување на српска ТВ и филмска продукција, објавување на секакви вести во печтените медиуми поврзани со Србија јасно зборува дека дел од медиумите веке го одработуваат вториот дел од референдумското прашање.
20-02-2011, 03:53 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#8

Телевизијата А1 ке биде против тој проект. Ако не ја затворат или го сменат сопственикот, а со тоа и уредувачката политика. Пред некој ден на А1 имаше емисија каде Чомовски разговара со Албанците во стара чаршија за соживот. Можете ли да го замислите Латас во таа улога?Shok
22-02-2011, 02:20 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#9

(22-02-2011, 02:20 PM)hristo Wrote: Телевизијата А1 ке биде против тој проект. Ако не ја затворат или го сменат сопственикот, а со тоа и уредувачката политика. Пред некој ден на А1 имаше емисија каде Чомовски разговара со Албанците во стара чаршија за соживот. Можете ли да го замислите Латас во таа улога?Shok

Велат љубовта била слепа. Навистина била! Од А1 направи и најпатриоти. Да не излезе сега дека тие ја донесоа и независноста? Колку што можам да забележам тие се' ислкучиво македонска програма нудат?

Целта нма Чом не му беше соживот, туку цело време се обидуваше да потпали нетрпеливост. Секој пат кога соговорницте ќе кажеа дека нив не им пречат македонците, тој веднаш контрираше со некоја "епа и пред десет години..."
(This post was last modified: 22-02-2011, 02:47 PM by Solenik.)
22-02-2011, 02:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

(20-02-2011, 09:48 AM)hristo Wrote: Како би реагирале македонските медијуми во случај на активирање на вториот дел од референдумското прашање за стекнување независност, кое претпоставува сојуз со поранешните југословенски републики? И електронските и печатените. Не го поврзувајте вашето искажување со моменталната позиција на медијумите, т.е дали се тие провладини или антивладини, туку со вашата процена како некој медијум би се однесувал во таква ситуација! Дали ке го подржи позитивното изјаснување за можен сојуз или ке биде против. Нормално, ова е хипотетичко прашање , кое можеби, во Македонија никогаш нема да се постави.
Директен повод за ова тема е прекрстување на А1 во Алах 1 по разните форуми, блогови, коментари. И дел од форумџиите на КОТЛЕ почнаа да го користат.Тој став јас го разбирам како антимакедонска позиција на А1 во очи на тие кои ја прекрстуваат така. Тоа е повод, а причините се подлабоки. Изјава на Љубчо Георгиевски за рејугословенизација. Континуирано големо српско културно присаство, олеснен меѓуграничен режим со Србија ( само со лична карта), изразен став на Димитар Мирчев на 26.11.2010 во Дневник за можно државно здружување на МК со некоја земја, како начин за решавање на проблемот со името, постојано кревање на меѓуетнички тензии во МК, став на Соколи за приближување на Македонија и Србија, укжување на Соленик за високи кадри во ВМРО-ДПМНЕ кои биле поранешни кадри на СК-Движење за Југославија, и.т.н., и.т.н.Христо си прашал каква ке е реакцијата за вториот дел на референдумското прашање. Латас го прави тестот во моментов:


(07-11-2011, 01:06 PM)ЈорданПетровски Wrote: Пораки


Каква би била пораката до Албанците кога би се остварила законска обврска на Собранието да го доврши процесот од прашањето за независност: - Дали сте за самостојна Македонија, со право да се вклучи во сојуз со југословенските републики. Такво, прецизно, беше прашањето за кое ние гласавме со поддршка на референдумот, пред дваесет години.

Па сега, молам, да се оствари предлогот во целост. Да се вклучиме во сојуз со југословенските држави. Бидејќи се граничиме со една од нив, со Србија, физички и следствено е сојузот да почнува со Белград. Колку Албанците овде повеќе се закануваат, толку ми е Белград поблизок од порано. Сојуз воден од интерес против заедничка закана. Не инсистирам, ова е колку за споредба.

А, ако не го прифатиме грчкиот ултиматум во рок, што потоа?

Ќе пукаат, повторно, Албанците од регионот врз нас. Ќе не протеруваат како од Арачиново, или Матејче од каде, и по десет години, уште има протерани.


Пишува: Драган П. ЛАТАСРезултативе од тестот, во овие два дена се поразителни за Македонците. Да бидам докрај јасен, поразителни се за оние Македонци кои се залажуваа дека во овие дваесетина години Македонија е самостојна и суверена држава.
(This post was last modified: 08-11-2011, 11:33 PM by ЈорданПетровски.)
08-11-2011, 11:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

Еве ги коментарите под текстот:


Quote:oiuytre, 07.11.2011 12:33:41

Ne bi sakal ova da bide politicka poraka i da ispadnam vo pravo no sepak se plasam deka vo tek e prvata faza od planot na Anglicanite(vo unijatstvo so Turcite sto e dominantna sila na Evropa), po terk na Carigrad da i go dodelat KiM zaedno so severozapadna Makedonija i na nivniot proekt Golema Albanija. Zatoa ne me cudi sto prvo im bese pusteno makedonskoto reseto na Makedoncite da se ispukaat za potoa suverenot Ahmeti da im spusti pocesen graganin na Cair koj toa od evropski pricini, principielno nema da go odbie.
07.11.2011 12:33 | (6) | Like


Quote:Есен, 07.11.2011 11:11:07

Уште едно големо БРАВО за Латас и за „Вечер“. Ова е вистината која некои во Македонија сеуште неможат да ја согледаат. Работите неможеме да ги гледаме парцијално како проблем со името, проблем со албанците, проблем со опозицијата...итн. Сите овие проблеми се само делови од едно големо сценарио за Македонија кое го спроведуваат нашите соседи и нашиве доманшни браќа. Е за тие што неможат да ја склопат целата прикаска, Латас е тука да ги прикаже работите разџвакано и суштински и без заобиколување како никој во Македодија. И после ова ако не се свестите браќа Македонци, да не си ги вадите очите,Господ нека ни е на помош
07.11.2011 11:11 | (2) | Like


Quote:Каролина, 07.11.2011 11:09:19

Лицемерие ,Латас,лицемерие бескрајно со Тројанскиот коњ -Шаци Јорго!
07.11.2011 11:09 | (2) | Like


Quote:Милена, 07.11.2011 11:00:42

Латесе, покасно го отворив весникот и што да кажам. Сето тоа е точно. Нека се засрамат викачите во Парламентот „загрижени“ за народот. Кои не ја „сваќаат“ мрежата која ни се плете.
07.11.2011 11:00 | (2) | Like


Quote:muro, 07.11.2011 10:50:10

neka e prokleta taa moja ljubov kon lugjeto.. ama vreme e za REVOLUCIJA...
07.11.2011 10:50 | (3) | Like


Quote:АТАНАС-СКОПЈЕ, 07.11.2011 10:27:27
Сите ние сакаме во евроатлантските структури, но не по секоја цена. Па нема некој да ме присилува мене и мојата држава и нација со сила да си го сменам моето име, а со тоа и идентитетот. Тоа е надвор од секој човечки разум и мислам дека и останатите граѓани со малку патриотска свест го делат моето мислење. А што се однесува до изјавите на некој бивши „команданти“ на некој паравоени формации? Па видите. Никој не треба да си ја предизвикува својата судбина. Тоа не е добра работа.
07.11.2011 10:27 | (2) | Like


Quote:V I t a l n o s t, 07.11.2011 10:24:12
НА Балканот има повеќе "вистини". Но како и да вртите и да се обидувате да разберете, кој и да е во право, сепак, на крајот сите мораме да бидеме свесни дека како што ќе кажат големите сили - ТАКА И ќе БИДЕ. Жално но вистинито. Сетете се на Србија 99, Либија сега, и ...да не заборавиме исто така и Грузија Icon_razz само друг беше големиот батко, а курвите со оружје не сакаат да се задеваат со некој рамен на нив, како што е и случајот со Кина и Тибет, ај таму некој нека им писне Icon_razz
07.11.2011 10:24 | (2) | Like


Quote:втор гласач за ДПМНЕ, 07.11.2011 09:58:04
Историјата се повторува : смрт ли слобода за Македонија . Браво за текстот.
07.11.2011 09:58 | (2) | Like


Quote:pouka- akcija, 07.11.2011 09:43:30
koga bese vojnata vo Bosna - muslimanite od Bosna protestiraa niz evropa - ali kako? Mirno, so svekji, transparenti i sliki i fotografii ispolneti so zalost, stradanja i tragedija. Na ist nacin - ali uste od sega - da se protestira, so transparenti i banderoli i golemi sliki-panoa. Zosto? I so kakov motiv? Za site zaginati braniteli, za site postradani civili-makedonci, za site izbeglici - makedonci(i srbi) - i seto toa vo golemi evropski gradovi - centri - poistrajno i ne bez prisustvo na medii...Samo na toj nacin moze vistinata da dojde na videlina. Ako ne places - nikoj nema ni da te pozali!!! Ako se pridobie javnosta - togas e polesno... Pozzz!
07.11.2011 09:43 | (2) | Like


Quote:зоре танески скопје(zorgamkd@gmail.com), 07.11.2011 09:40:40

Г-дине се си во право.Само една работа заборави да ја напишеш.Која е таа Грција,кој е тој Ахмети.Тие не одлучуваат за Македонија.Тие се за жал само маша во рацете на ЕУ и САД во уништувањето и обезличувањето на мајка Македонија.Ние немаме проблем со Грција и Ахмети туку со ЕУ и САД.Тоа треба да го знаат нашите политичари и да бидат единствени.А не како што велат нашите стари -едни во клин а другуиот во плоча-.Се додека е така нема решение за името и побро Грција ќе излезе од ЕУ отколку што Македонија ќе биде примена за полноправен член во НАТО и ЕУ.
07.11.2011 09:40 | (2) | Like


Quote:todor, 07.11.2011 09:11:06

Grkot se sprotistavi na USA pri priemot na MKD vo NATO i gledaj sto i se sluci, a sto ke stani so ovaa nasa mala drzavicka koja verke e rasparcena ako tvrdoglavo se otkazuvame od naseto vistinsko ime. A vistinata e deka ova e samo eden del od MKD koj go formiraa kako nezavisna drzava KOMUNJARITE kako sto miluvate da gi narekuvate
07.11.2011 09:11 | (2) | Like


Quote:GORAN, 07.11.2011 09:06:24

da ne moze glava da se krene od zakani i pritisoci dobro e i makedonija uste sto postoi od vakvi pokraj nea retardirani narodi kako albanci grci bugari i sdsmovci koi se nekoe posebno pleme bravo latas.
07.11.2011 09:06 | (2) | Like


Quote:Belomorski, 07.11.2011 08:55:44

Zarem mislite deka prizrenskata ideja koja e zacnata pred 100 godini i koja vo kontinuitet se topi so makedonskata i srpska krv, deka tuku taka ke zamine vo istorijata so potpisuvanje na nekakov ramkoven dogovor. Toj ramkoven dogovor e samo preodna faza kon federalizacija i otcepuvanje na del od Makedonija. Oni cekaat prvo da go stabiliziraat Kosovo, pa posle da se prefrlat na slednata zemja. No najgolem neprijatel na Albancite e nivnata alcnosta, tie nikogas ne znaele do koga i do kade e dosta, tuka ke se liznat.
07.11.2011 08:55 | (2) | Like


Quote:марјан, 07.11.2011 08:30:13

понекогаш ние=обичните граѓани не ја гледаме оваа страна на политиката.затоа си тука ти да ни ја објасниш и кога ќе прочитам твоја колумна си викам ...дааа тоа е продолжената прикаска која ја гледаме од вестите. порака до македонците,бидете сложни и неразделни.имаше една приказна која и ја читав на ќерка ми.таткото кога ги учи синовите.ако сте сложни никој неможе да ве скрши примерот со прачките.прачка по прачка се крши ама сноп прачки не.
07.11.2011 08:30 | (2) | Like


Quote:Petar, 07.11.2011 08:04:21

Bas mi e milo sto LAtas najde za shodno da reagira na ovie izjavi za radikalizacija. dokolku e tocno ova sto Ahmeti navodno go kazal, neka se nosi u ..... Stvarno ne se fer!
07.11.2011 08:04 | (2) | Like


(This post was last modified: 09-11-2011, 01:43 AM by ЈорданПетровски.)
09-11-2011, 01:42 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12


Quote:xxl, 07.11.2011 07:40:29

Koga konecno ke svatite deka parite sto gi dolzi Grcija ne isparile. Del od tie pari se vo RM i rabotat na problemot. Sega kazete mi kako nie so nasite patriotski glavi ke go rusime ovoj berlinski zid od pari Daj boze vladata da ima resenie Samo sve mi se cini deka nie sto rabotime za plata ke izvisime a tie sto gi natovarija magarinjata pak ke ni solat pamet Istite greski od minatoto problemite gi ostavame za na kraj.E sega sto bi rekol narodot ;Jajceto pod gazot
07.11.2011 07:40 | (2) | Like


Quote:jovanovskimarko1939@yahoo.com.-selanec, 07.11.2011 07:14:31

Брависимо!Пишуваш за познати работи од пред 150години,добро е што и ГЕМИЏИИТЕ ова го знаеа,ама пропаднаа,Добро е што и ВМРО го знаеше ама пропадна,Сега добро е што дел од македонскиот народ го знае сето ова но лошото е во тоа што поголем дел од албанската и помал дел од македонската популација не сака да го знае,заслепена од заработка на ПАРИ-ПАРИ прави она што го правеле македонци во служба на АМЕРИТЕ ЕУ,БУГАРИЈА, ГРЦИЈА многу поодамна.Зарем не е време да почне македонската полиција веднаш да расшистува со Бранко,Рада,Макрадули,Фрчко,Бучко ,Ахмети и другит кко нив,а за сите вакви ќе се произнесе Киро Глигоров,тој е идејниот водач.Браѓа од полицијата АПСЕТЕ ГИ УШТЕ НОЃЕСКА.Зарем не е срамно со Груевски да се подигруваат и исмејуваат од ЕУ преку оваа комисија,Зашто премиере не ги набрка веднаш кога дојдоа на аеродромот во Скопје,Тие УБИЈЦИ НАТО и ЕУ неможат да седнат карши тебе и да разговарате тие од високо а ти со наведната глава,Ти си виновник а не тие или Македонскиот народ.тој ти д
07.11.2011 07:14 | (2) | Like


Quote:Marjan, 07.11.2011 05:33:00

Ako nisto drugo, barem ke se probame ednas za sekogas. Ako taka sakaat taka i ke dobijat, pleme prokleto. Pa Balkanci sme ili sto sme, tolku vreme sme bile natopeni vo krv... toa ni bilo sudbina. Odime do kraj.
07.11.2011 05:33 | (2) | Like


Quote:M a r k o, 07.11.2011 03:47:52
Iskluitelno zrelo tolkuvanje na kurvinskata amerikanska politika. Tocno od niv (od USA) RM e zaoglavena so albanski razbojnici koi kako barut vednas se palat i od edno edino shkrapche. Sega, Latas, dobro go objasna seto toa. Ama kazi kako da izleze na kraj so site niv makedonskoto postojno rakovostvo>
07.11.2011 03:47 | (2) | LikeQuote:spremen, 07.11.2011 01:58:12

ako dojde do tenzii,nemiri..neka dojde.ionaka rabotata ne e zavrsena,ke raspcistime ednas za sekogas e gotovo.do koga ke ne bockaat so iglicki!?ajde soberete gi svetskite banditi...samo dokolku dojde do takvo nesto na ahmeti ne moze nitu amerika da mu pomogne .bez cenzura molam
07.11.2011 01:58 | (3) | LikeQuote:hrvat, 07.11.2011 01:36:47
abe ahmeti i branko pak pravat planovi za 2001, samo edna rabota ja utnale. namesto ljubco i ljube, sega nasproti niv gi imaat gruevski i mijalkov!!!!!!pa aj da vidime neka pisnat, ke zavrsat kako kninska kraina!!!gordo makedonijo!!!
07.11.2011 01:36 | (2) | Like


Quote:Makedonec vo EU, 07.11.2011 00:45:08

Ogromnoto mnozinstvo Makedonci ne prifakja promena na ime. Na toj pat Makedonija trgna vo 2006 i normalno e deka kako i sekoja odluka, i ovaa kje ima odredena cena. Taa cena Makedonija ja plakja vekje so godini, a eventualnite tenzii so Albancite se nula vo sporedba so toa sto Makedonija go istrpila dosega (a kje prodolzi i vo idnina).
07.11.2011 00:45 | (2) | LikeQuote:sando novoselec, 07.11.2011 00:35:47

bravo Latas što pišuvaš vistinata za makedonija
07.11.2011 00:35 | (2) | LikeQuote:Od fakelaki (malce mito-mal kuvert), 07.11.2011 00:17:10

Bravo Latas za vistinata nekosta nisto za lagite se plajka, vo bankrut i opozicija kako sto mi izgleda so eu i nato dolgo ne tera pitacite i vaka poveke nama da insistira so bankrutot a i albancite se zaglaveni do gusa kako i pitacite trkaloto se vrti poleka ali sigurno...............
07.11.2011 00:17 | (2) | Like


Quote:luxemburg, 07.11.2011 00:06:39

alal ti vera latas sekoja ti e na mesto ama bas sekoja kamo sreca da imame barem eden edinstven politicar kako ti makedonija bi bila raj na planetava ama vistinata e surova. Da sini ziv i zdrav i uste mnogu mnogu godini da gi citaame tvoite kolumni. pozdrav do vecer i site makedonci vo svetot
07.11.2011 00:06 | (2) | LikeQuote:Аннтар, 06.11.2011 23:58:13
Албанија е веќе во НАТО. Толку за европската ориентација.
06.11.2011 23:58 | (3) | LikeQuote:Vac, 06.11.2011 23:49:28
Majstorski tekst! Pravo vo centar na problemot, i zal mi e sto drugite novinari nemaat hrabrost, a potoa ne im e jasno zosto covekov e najdobar novinar. Tokmu zaradi vakvite tekstovi!
06.11.2011 23:49 | (3) | LikeQuote:goran, 06.11.2011 23:33:32
hrabro i vistinito....i zalno!!!
06.11.2011 23:33 | (4) | Like


Quote:svoeglav, 06.11.2011 23:26:55

I 100% od nacijava da go sogleda i prifati toa sto go velis, dzabe e; ako skoknat, a nie se obideme da se odbranime, ke zavrsime kako Libija, Srbija, i kako rezervni covecki delovi. Ama sigurno nema da ja navednam glavata...
06.11.2011 23:26 | (2) | Like
09-11-2011, 01:43 AM
Reply