Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 3.3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СЛУЧКИ ОД ОКУПАЦИЈАТА
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak

(12-02-2012, 11:15 AM)Zoograf Wrote:
(12-02-2012, 10:26 AM)Топорчо Wrote: [quote='ЈорданПетровски' pid='49222' dateline='1328464037']
Да понудам изјава за бројот на жртвите на еминентен македонски историчар, академикот Блаже Ристевски:

"АКО СЕ ИСКЛУЧИ СРЕМСКИОТ ФРОНТ , НАЈГОЛЕМ БРОЈ МАКЕДОНЦИ ЗАГИНАА ТОКМУ ВО БОРБИТЕ СО БАЛИСТИТЕ."

Зографе , виж този симпатяга какви ги приказва.Най много на сремски , после от балистите.
Се гледа дека текстот има чисто дневно политичка мотивација. Но можеби мисли дека најмногу жртви има таму ако се мери по операцији. Бидејки ако е во право тогаш доаѓа во контрадикција со себеси и другите - ако официјалната македонска истографија тврди 24-31 илјади, а на Сремскиот фромт имаш 1.5 илјади жртви, тогаш испаѓа дека вели вкупно има не повеќе од 3.5 - 4 илдаи жртви. Блаже е повеќе експерт за Мисирков - земајки го неговиот збор здраво за готово за сите работи што вели ќе ви направи повеќе штета од корист, верувај ми Icon_biggrin

Пак завъртя гъза.
Без Ботев няма България
12-02-2012, 11:22 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Зоографе, това ти казвам-че официалната македонска историография прави недопустимо големи отклонения.
Разликата между 24 и 31 хиляди е МНОГО голяма-по такъв начин в сферата на грешката попада число, което може да се съпостави с твоите твърдения за броя на жертвите по вина на българите, което е явен доказ, че нещо в изходните данни и/или в "сметките" не е наред.

7000 жертви /индивидуални човешки смърти/ разлика е ужасяващо голяма-дори за военно време!
Да не говорим че ти дадох връзка към статия, която споменава че българската администрация е получавала специални писмени указания как да процедира и как да се държи с местните хора.

Всички чиновници са се запознавали задължително с това преди да отидат във Вардарско и още в София им е било набивано в дебелите балкански глави да внимават какви ги вършат в "Новите Земи".

Естествено, не всички са се съобразявали и някои от българите са правили идиотщини /далавери, спекула, полицейско насилие/, но все пак ти да ми твърдиш че българите са се нахвърлили да избиват с огнестрелно оръжие хиляди цивилни души като вълци върху овци в Македония някакси не ми изглежда сериозно.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 12-02-2012, 11:30 AM by Il Schismatico.)
12-02-2012, 11:27 AM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member

(12-02-2012, 10:08 AM)Il Schismatico Wrote: Зоографе, никъде българският премиер не пише че сме дали най-лош курс и прочия. Това са твои измислици.
Нито можеш да правиш генерални заключения от едно-единствено място от "извещай" на англичаните.
За жертвите-наистина не знам много, и не го крия, но това срещу което възразявам, са всякакви "статистически" опити да се преценят колко са били-в такъв въпрос няма място за математика, а той тряба да се разглежда както в съда.
Аз не виждам никакъв мотив в това българи да избиват македонци-да избиват сърби, да. НО македонци-не: никога не съм чул да е имало такива неща-нито са ми го казали българи, нито съм чел такива книги.
Нито ти можеш да дадеш конкретни случаи.
Ти даваш само хиляди луге, които после умножаваш по проценти. Тоа не е коректно.
Защото тук ти все едно обвиняваш юридически и морално българите в тежки престъпления: а в съда не се работи с вероятности и проценти, а с факти-имена, време, място, свидетели, причини, мотиви, инструменти на престъплението и така нататък. Затова не мога да приема твоите сметки /рачуни/ подходящ метод.
Още повече, както писа и Тодор-че сърбите може и да са сложили жертвите, убити от тях в Македония към сметката на българите и да са ги приписали на българите.
И тогава процентите ти пак ще си останат същите, само че ще се сменят авторите на тези престъпления, ако наистина ги е имало-но това в исторически форум е предмет на изнамиране на случки и доказателства, не на предположения и конструкции.
Това е моята гледна точка.

OK, еве те малку конкретно од не-Македонски извори:
Извор: The U.S. Army Center of Military History
Кој се тие: ...reports to the Administrative Assistant to the Secretary of the Army
Како е дојден до изворот: http://www.history.army.mil/books/wwii/a...M#FOREWARD
Во пеесетите од исклучиво Германски документи.
Текстот:
http://www.history.army.mil/books/wwii/a...BALKAN.HTM
Retaliation for attacks on the Bulgarian forces was even swifter, in many cases, than the reprisals meted out by the Germans. In one such incident, in March of 1943, 32 Bulgarians were killed and 26 wounded in an attack south of Skoplje. In their fury, the Bulgarian troops shot 288 persons in the vicinity, burned 550 houses, and placed 715 person under arrest. The readiness of the Bulgarians to shoot suspects without investigation of any kind finally prompted the German Commander in Serbia to request a careful preliminary examination of each case before an execution was carried out.

Понатаму
Извор: Ова Бугарска книга издадено по крахот на комунизамот.
http://www.amazon.com/Deinost-Bulgarskot...443&sr=1-6
Кои е тој: Иван Попов е генерал, началник на оперативния отдел на Генералштабот
[Image: osog1.jpg]
[Image: osog2.jpg]
Не е јасно дали тие 1422 се исклучиво само партизани или има и цивилни жртви. Станува збор за операција која трае околу месец дена.
Ете веќе отидовме на речиси 2 илјади. Дали уште сметаш дека 50-тина мртви е реална проценка?
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
12-02-2012, 11:34 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Ако са разстреляли българите без съд и присъда 288 човека цивилни, както и 1422 души пак цивилни-това е военно престъпление, и няма как да го нарека другояче.
Ако част от тези 1422 или всички са партизани които са имали оръжие в ръка, това е нещо друго-но всяка цивилна жертва е ТЕЖКО престъпление и не може да се оправдае по никакъв начин.
Затова ти казвам че трябва да се гледа индивидуално.
А 40-50 човека очевидно не са били, само 288 е повече от това-така че съм готов да си поправя мисълта /по-точно: мнението/, защото истината трябва да стои над всичко.
А вече-причините за тези смърти дали са идеологически, или националистически-е друг въпрос: според тебе са националистически, според мен са политически-което изобщо не ги омаловажава, защото никоя държава няма право да разстрелва беззащитните си граждани под какъвто и да е предлог!!!!!
Ако има гражданска война, е по-различен казус, но пак не може да се убиват цивилни хора без съд и присъда-това е повече от ясно.
Справка: Сирия в момента.

(This post was last modified: 12-02-2012, 01:21 PM by Il Schismatico.)
12-02-2012, 01:20 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak

(12-02-2012, 11:34 AM)Zoograf Wrote:
(12-02-2012, 10:08 AM)Il Schismatico Wrote: Зоографе, никъде българският премиер не пише че сме дали най-лош курс и прочия. Това са твои измислици.
Нито можеш да правиш генерални заключения от едно-единствено място от "извещай" на англичаните.
За жертвите-наистина не знам много, и не го крия, но това срещу което възразявам, са всякакви "статистически" опити да се преценят колко са били-в такъв въпрос няма място за математика, а той тряба да се разглежда както в съда.
Аз не виждам никакъв мотив в това българи да избиват македонци-да избиват сърби, да. НО македонци-не: никога не съм чул да е имало такива неща-нито са ми го казали българи, нито съм чел такива книги.
Нито ти можеш да дадеш конкретни случаи.
Ти даваш само хиляди луге, които после умножаваш по проценти. Тоа не е коректно.
Защото тук ти все едно обвиняваш юридически и морално българите в тежки престъпления: а в съда не се работи с вероятности и проценти, а с факти-имена, време, място, свидетели, причини, мотиви, инструменти на престъплението и така нататък. Затова не мога да приема твоите сметки /рачуни/ подходящ метод.
Още повече, както писа и Тодор-че сърбите може и да са сложили жертвите, убити от тях в Македония към сметката на българите и да са ги приписали на българите.
И тогава процентите ти пак ще си останат същите, само че ще се сменят авторите на тези престъпления, ако наистина ги е имало-но това в исторически форум е предмет на изнамиране на случки и доказателства, не на предположения и конструкции.
Това е моята гледна точка.

OK, еве те малку конкретно од не-Македонски извори:
Извор: The U.S. Army Center of Military History
Кој се тие: ...reports to the Administrative Assistant to the Secretary of the Army
Како е дојден до изворот: http://www.history.army.mil/books/wwii/a...M#FOREWARD
Во пеесетите од исклучиво Германски документи.
Текстот:
http://www.history.army.mil/books/wwii/a...BALKAN.HTM
Retaliation for attacks on the Bulgarian forces was even swifter, in many cases, than the reprisals meted out by the Germans. In one such incident, in March of 1943, 32 Bulgarians were killed and 26 wounded in an attack south of Skoplje. In their fury, the Bulgarian troops shot 288 persons in the vicinity, burned 550 houses, and placed 715 person under arrest. The readiness of the Bulgarians to shoot suspects without investigation of any kind finally prompted the German Commander in Serbia to request a careful preliminary examination of each case before an execution was carried out.

Понатаму
Извор: Ова Бугарска книга издадено по крахот на комунизамот.
http://www.amazon.com/Deinost-Bulgarskot...443&sr=1-6
Кои е тој: Иван Попов е генерал, началник на оперативния отдел на Генералштабот
[Image: osog1.jpg]
[Image: osog2.jpg]
Не е јасно дали тие 1422 се исклучиво само партизани или има и цивилни жртви. Станува збор за операција која трае околу месец дена.
Ете веќе отидовме на речиси 2 илјади. Дали уште сметаш дека 50-тина мртви е реална проценка?

В втория документ се говори за акции на териториите и днешна България и на днешна Македония и на снешна Сърбия, със акцент или поне по често са споменати сръбски градове.
Зографе вие сега за да надуете бройката какво ще правите - ще броите и сръбските и нашите партизани.Виж Радомир къде е на картата - този до Кюстендил.Или Враня и Пирот. Аз не се наемам да хвърлям цифри във въздуха но си мисля , че първата мирна година на свободна Македония са убити повече хора от три години фашистичка окупация през Втората Световна Война

Без Ботев няма България
12-02-2012, 01:45 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member

Няколко неща -

В интервюто си проф. Чепреганов говори за това, че в Македония (а и в България) няма условия за партизанско движение; коментира едновременно проведените в Скопие и в София манивестации (организирани от ВМРО на 24 март 1941 г.)...

Колежката на г-н Чепреганов - проф. Ачковска - в друго подобно интервю - твърди, че по това време (1943-1944 г.?) в Македония има не повече от 300 комунисти...?

По официална информация - българските жертви в т.нар. "нови земи" - Северна Гърция, Източна Сърбия (в последствие плюс Ниш), Македония - май 1941 - септември 1944 г. възлизат на около 2000 хил. души - За сравнение при бомбандировките България губи 1243 души (ранени са други 1355 д.) - Скопие и Ниш също са бомбардирани...
http://activeremembrance.wordpress.com/bulgaria/

И въпросите - как и докъде може да се ревизира идеологизираната историография - наследство от предишната система...? Как и доколко това влияе на общественото мнение и ежедневната политика ...? Какво всъщност ревизираме - цифри, факти, интерпретации, историческа отговорност, платената за случилото се цена (съдебни процеси; присъди; предрасъдъци...)?
12-02-2012, 03:40 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member

(12-02-2012, 01:45 PM)Топорчо Wrote: В втория документ се говори за акции на териториите и днешна България и на днешна Македония и на снешна Сърбия, със акцент или поне по често са споменати сръбски градове.
Зографе вие сега за да надуете бройката какво ще правите - ще броите и сръбските и нашите партизани.Виж Радомир къде е на картата - този до Кюстендил.Или Враня и Пирот. Аз не се наемам да хвърлям цифри във въздуха но си мисля , че първата мирна година на свободна Македония са убити повече хора от три години фашистичка окупация през Втората Световна Война

Ма не беше ти тој кој повтараше како мантра ‘Война от която Македония се измъкна без никакви жертви , без никакви разрушения , та дори с няколко инфраструктурни придобивки като бонус...‘. И сега што испадна - 80% уништени пруги, жртви само од двата цитата има илјада да се собере. Ете нека се третина жртви од Македонија. Да, делумно офанзивата е и во Србија, но не заборавај дека македонските партизани се активни во Пчињската област (Врање е центар на оваа област). Па таму и беше АСНОМ. Треба ли да барам секоје убивање и стално нешто да му наоѓате, не се важи ова, не се важи тоа... Аман веќе од стереотипи.
О. Б.
12-02-2012, 04:48 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member

(12-02-2012, 03:40 PM)Valkanizater Wrote: Няколко неща -

В интервюто си проф. Чепреганов говори за това, че в Македония (а и в България) няма условия за партизанско движение; коментира едновременно проведените в Скопие и в София манивестации (организирани от ВМРО на 24 март 1941 г.)...

Колежката на г-н Чепреганов - проф. Ачковска - в друго подобно интервю - твърди, че по това време (1943-1944 г.?) в Македония има не повече от 300 комунисти...?

По официална информация - българските жертви в т.нар. "нови земи" - Северна Гърция, Източна Сърбия (в последствие плюс Ниш), Македония - май 1941 - септември 1944 г. възлизат на около 2000 хил. души - За сравнение при бомбандировките България губи 1243 души (ранени са други 1355 д.) - Скопие и Ниш също са бомбардирани...
http://activeremembrance.wordpress.com/bulgaria/

И въпросите - как и докъде може да се ревизира идеологизираната историография - наследство от предишната система...? Как и доколко това влияе на общественото мнение и ежедневната политика ...? Какво всъщност ревизираме - цифри, факти, интерпретации, историческа отговорност, платената за случилото се цена (съдебни процеси; присъди; предрасъдъци...)?
Реков претходно во цела Југославија само околу 10% од партизаните се комунисти (барем официјални членови, сигурно имало доста неофицијални симпатизери). На пример Ченто кој отиде во партизаните во 1943 и беше после војната првиот претседател, не беше комуниста.
Во врска со жртвите, во линкот што го стави пишува:
According to the official data of the royal government 2,320 were killed and 199 executed. The communists claim that 20–35,000 persons died. In reality deaths were 10,000, including an unknown number of civilians
Така да очигледно тука некој лаже, прашање е кој е поблизу до вистината.
О. Б.
12-02-2012, 04:52 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak

(12-02-2012, 04:48 PM)Zoograf Wrote:
(12-02-2012, 01:45 PM)Топорчо Wrote: В втория документ се говори за акции на териториите и днешна България и на днешна Македония и на снешна Сърбия, със акцент или поне по често са споменати сръбски градове.

Ма не беше ти тој кој повтараше како мантра ‘Война от която Македония се измъкна без никакви жертви , без никакви разрушения , та дори с няколко инфраструктурни придобивки като бонус...‘. И сега што испадна - 80% уништени пруги, жртви само од двата цитата има илјада да се собере. Ете нека се третина жртви од Македонија. Да, делумно офанзивата е и во Србија, но не заборавај дека македонските партизани се активни во Пчињската област (Врање е центар на оваа област). Па таму и беше АСНОМ. Треба ли да барам секоје убивање и стално нешто да му наоѓате, не се важи ова, не се важи тоа... Аман веќе од стереотипи.

Аз бях този да. Под никакви разбира се нямам предвид НУЛА.Имам предвид , че от всички европейски държави вие сте тази , която процентно се е разминала с най малко жертви най малко разрушения. Тука не слагам неутралните Швейцария и Швеция разбирасе. И пак повтарям тезата си , че първата мирна година на свободна Македония са убити повече хора от колкото три години фашистичка татарска окупация
Пак споменаваш пругите но барем си се засрамил малко та не отвори дума за 170те измислени моста, разрушени от татарите.Стъпка напред.

ПС Между другата моя цитат с който започна наизуст ли го помниш или пазиш архива с мои мисли. И в двата случая съм поласкан
Без Ботев няма България
12-02-2012, 05:19 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member

(12-02-2012, 05:19 PM)Топорчо Wrote: И пак повтарям тезата си , че първата мирна година на свободна Македония са убити повече хора от колкото три години фашистичка татарска окупация
Добро - значи знаеш колку се и двата броја. Ајде просветли не и кажи ги и двата - по можност поткрепени со извори. По можност изворите да не се бугарски, исто така.
О. Б.
12-02-2012, 05:34 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Зографе, ние от Българско нямаме нужда да ти доказваме че сме невинни или че преди 70 години други българи не са направили нещо лошо в Македония.
Ти имаш нужда да доказваш тезите си и пробваш да го правиш-това е твое право; но и наше право е да ти обръщаме внимание на една или друга съмнителност или непоследователност, на противоречия и на други причини да не приемем твърденията ти.
Има много нагласени работи и съвсем малко потвърдени събития в постовете ти.
Иначе в желанието ти да разтръбиш на всички че българите са нанесли ужасни беди на македонците на времето си, се бориш лавовски, пробваш всичко възможно, във всеки пост казваш нещо малко по-различно от в предишния, търсиш все нови и нови начини да варираш около главната ти теза, но темата е толкова прозрачна, насилена, отдалечена от сегашното, сложна и трудна за обсъждане, че не е изненадващо дето хич не успяваш да звучиш убедително, ами по-скоро: агитационно.
Не ти ли омръзна вече?

(This post was last modified: 12-02-2012, 05:36 PM by Il Schismatico.)
12-02-2012, 05:35 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak

(12-02-2012, 05:34 PM)Zoograf Wrote:
(12-02-2012, 05:19 PM)Топорчо Wrote: И пак повтарям тезата си , че първата мирна година на свободна Македония са убити повече хора от колкото три години фашистичка татарска окупация
Добро - значи знаеш колку се и двата броја. Ајде просветли не и кажи ги и двата - по можност поткрепени со извори. По можност изворите да не се бугарски, исто така.

Не пич. Незнам. Ако има обаче някой който да знае той ще е македонец щото вие всичко знаете
Без Ботев няма България
12-02-2012, 05:43 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member

(12-02-2012, 05:35 PM)Il Schismatico Wrote: Зографе, ние от Българско нямаме нужда да ти доказваме че сме невинни или че преди 70 години други българи не са направили нещо лошо в Македония.
Ти имаш нужда да доказваш тезите си и пробваш да го правиш-това е твое право; но и наше право е да ти обръщаме внимание на една или друга съмнителност или непоследователност, на противоречия и на други причини да не приемем твърденията ти.
Има много нагласени работи и съвсем малко потвърдени събития в постовете ти.
Иначе в желанието ти да разтръбиш на всички че българите са нанесли ужасни беди на македонците на времето си, се бориш лавовски, пробваш всичко възможно, във всеки пост казваш нещо малко по-различно от в предишния, търсиш все нови и нови начини да варираш около главната ти теза, но темата е толкова прозрачна, насилена, отдалечена от сегашното, сложна и трудна за обсъждане, че не е изненадващо дето хич не успяваш да звучиш убедително, ами по-скоро: агитационно.
Не ти ли омръзна вече?
Не, не ми омрзна. Јас не обвинувам. Ако се чуствуваш лично крив за нешто од пред 70 години, немој. Она што мене ми пречи е неофашистички пропаганди каде со неколку слики од април 1941, започнува но и се завршува една приказна. А не е воопшто толку едноставно.
А темата ти ја насочуваше, не јас. Се почна со курсот за кој ти требаше разни податоци, за да на крај почна да бараш цифри од жртвите. Врати се и провери. Постојано ти треба нови докази , нови податоци. Така не треба да се однесува некој кој се нарекол Il Schismatico туку Il Dogmatico.
И се додека се правете наудрени ќе ставам нови документи - на пример страницата од генерал Иван Попов е денеска за прв пат накачена на интернет.
О. Б.
12-02-2012, 07:30 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Аз не барам докази, защото не ми требват. Но барам податоци, да, защото иначе ти така свободно си играеш с цифрите и сипеш анти-българска пропаганда, че 5-6000 човека жертви за нищо ги немаш и обобщаваш смело до небето само и само да докараш каквото си си решил ти че трябва да стигнеш до него. А просто нямаш достатъчно информация да си подкрепиш тезите до момента.
Колкото да се опитваш съ задна дата да направиш заключения за съществуващо тогава националистическо македонско движение, трудна работа-няма да стане.

12-02-2012, 07:40 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak

Абе чуеш ли зборове от типа на неофашистички и прочие тури и пепел на всяка дискусия.Кой изобщо в днешно време , извън Македония говори така? Ищом вече ги ползваш няма да е зле да имаш предвид , че извън твоята държава думата като комунизъм носи много по негативно значенио от фашизам.Много повече хора са убити от комунистически диктатори от колкото от всички други диктатори и племенни вождове на куп.

Хвърлят се във въздуха цифри и "факти" като черешката на тортата за 170 моста , после бягаш по тъча и след седмица идваш с нови.Или си на принципа да се изсипе колкото се може повече помия па се нещо ще остане.

ПС - И какво толкова се развълнува от Иван Попов. Цялата операция е насочена срещу партизани , базирани в днешна Сърбия и България плюс столицата на сърбоманството - Куманово.
Ти сега утре ще ни лепнеш и жертвите на червените хмери в Камбоджа.
Върти го сучи го Македония по време на най кървавата война , която човечество помни дава по малко жертви от която и да друга европейска държава. По време на първата година от "мирното управление". Спомен от първия ден на освобождение са няколкото наскоро открити масови гроба , единият в Велес примерно.Толкова жар на източния фронт а за "периодът между двете световни войни" ви тресе яко амнезията.
Без Ботев няма България
(This post was last modified: 12-02-2012, 08:03 PM by Топорчо.)
12-02-2012, 08:01 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

А, и освен това-што на мене ми пречи е неокомунистически пропаганди каде со неколку страни от книги от 1945 , или 1960, или с книги които са за територията на партизанското движение в Сърбия, твърдиш че лошите българи дошли и разрушили онова що било в Македония просто една приказна между 1918 и 1941 г. А па за следващата "приказна" след 1945 г. и дума не отваряш. А не е воопшто толку едноставно...
1. Какви са ти резултатите досега? За количеството на парите в СХС Април 1941 г. пищя, вика, но не найде данни. Обясних ти защо сметам че така трябва да се процедира, и толкоз.
2. Нито жертви с изключение може би на онези 288 човека, които са най-вероятно цивилни, но и това не е 100% сигурно, можа да намериш. И онези 1422 човека, за които пак не знаеш какви са-внимавай, щото ако ги обявиш всичките за цивилни, ще ти изчезнат пък партизаните у вас, които уж бяха 60 000, а сега не се знае дали не са били всъщност 100 пъти по-малко.
И да е имало жертви, те в никой случай не са били 5-6-7-10 и пр. хиляди, както се опитваш да ни убедиш. Просто числото ти е много голямо и нереалистично.
Затова ти казвам-посмали манго, спри да надуваш балона на пропагандата, защото много неща в изходните податоци ти куцат.

12-02-2012, 08:01 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member

(12-02-2012, 08:01 PM)Топорчо Wrote: Абе чуеш ли зборове от типа на неофашистички и прочие тури и пепел на всяка дискусия.Кой изобщо в днешно време , извън Македония говори така? Ищом вече ги ползваш няма да е зле да имаш предвид , че извън твоята държава думата като комунизъм носи много по негативно значенио от фашизам.Много повече хора са убити от комунистически диктатори от колкото от всички други диктатори и племенни вождове на куп.

Хвърлят се във въздуха цифри и "факти" като черешката на тортата за 170 моста , после бягаш по тъча и след седмица идваш с нови.Или си на принципа да се изсипе колкото се може повече помия па се нещо ще остане.

ПС - И какво толкова се развълнува от Иван Попов. Цялата операция е насочена срещу партизани , базирани в днешна Сърбия и България плюс столицата на сърбоманството - Куманово.
Върти го сучи го Македония по време на най кървавата война , която човечество помни дава по малко жертви от която и да друга европейска държава. По време на първата година от "мирното управление". Спомен от първия ден на освобождение са няколкото наскоро открити масови гроба , единият в Велес примерно.Толкова жар на източния фронт а за "периодът между двете световни войни" ви тресе яко амнезията.
Во врска со 170 мостови, цитирав извор, јас сигурно немам броено, нити сум бил тогаш жив. Сигурно не се тоа мостови како што ги има за пристап кон Манхатан, но нешто поврзуваат. Не гледам што тука бегам. А за жртвите - по втор пат - изјасни се колку има меѓу двете светски војни, колку за време а колку после. По можност дај некоја потркепа, извор, методологија, а не само ‘јас тврдам‘...
О. Б.
12-02-2012, 09:22 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member

(12-02-2012, 08:01 PM)Il Schismatico Wrote: А, и освен това-што на мене ми пречи е неокомунистически пропаганди каде со неколку страни от книги от 1945 , или 1960, или с книги които са за територията на партизанското движение в Сърбия, твърдиш че лошите българи дошли и разрушили онова що било в Македония просто една приказна между 1918 и 1941 г. А па за следващата "приказна" след 1945 г. и дума не отваряш. А не е воопшто толку едноставно...
1. Какви са ти резултатите досега? За количеството на парите в СХС Април 1941 г. пищя, вика, но не найде данни. Обясних ти защо сметам че така трябва да се процедира, и толкоз.
2. Нито жертви с изключение може би на онези 288 човека, които са най-вероятно цивилни, но и това не е 100% сигурно, можа да намериш. И онези 1422 човека, за които пак не знаеш какви са-внимавай, щото ако ги обявиш всичките за цивилни, ще ти изчезнат пък партизаните у вас, които уж бяха 60 000, а сега не се знае дали не са били всъщност 100 пъти по-малко.
И да е имало жертви, те в никой случай не са били 5-6-7-10 и пр. хиляди, както се опитваш да ни убедиш. Просто числото ти е много голямо и нереалистично.
Затова ти казвам-посмали манго, спри да надуваш балона на пропагандата, защото много неща в изходните податоци ти куцат.

Бедно, Il Dogmatico....
О. Б.
12-02-2012, 09:23 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak

(12-02-2012, 09:22 PM)Zoograf Wrote:
(12-02-2012, 08:01 PM)Топорчо Wrote: Абе чуеш ли зборове от типа на неофашистички и прочие тури и пепел на всяка дискусия.Кой изобщо в днешно време , извън Македония говори така? Ищом вече ги ползваш няма да е зле да имаш предвид , че извън твоята държава думата като комунизъм носи много по негативно значенио от фашизам.Много повече хора са убити от комунистически диктатори от колкото от всички други диктатори и племенни вождове на куп.

Во врска со 170 мостови, цитирав извор, јас сигурно немам броено, нити сум бил тогаш жив. Сигурно не се тоа мостови како што ги има за пристап кон Манхатан, но нешто поврзуваат. Не гледам што тука бегам. А за жртвите - по втор пат - изјасни се колку има меѓу двете светски војни, колку за време а колку после. По можност дај некоја потркепа, извор, методологија, а не само ‘јас тврдам‘...

Точни цифри вече ти казах от някой македонски всезнайко ще бараш.Никой не знае точния брой на жертвите и всички равносметки досега са били политически , идеологически и на последно място но не и по значение - икономически мотивирани. Да се оправдаят репарации и прочие.
Щом като си се запрял обаче като магаре на мост ето с няколко изречения моите аргументи.Наченките на съпротивата в Македония започват средата на 1943 - значи жертвите са дадени за период от 1 година.Преди това има само состаноци и горе долу с това се изчерпват активностите.Смятам , че цифра от порядъка на 1000-1500 души е много близо до реалната цифра на загиналите етнически македонци , и ако незнам дали те самите всички са се осекяли така тогава. Второ - от общия брой на жертвите като се извадят евреите , сръбските колонизатори , срещу които ръка на сърца наистина е имало сурови мерки , жертвите на сремски фронт ,жертвите на албанци , италианци , германци и бройката отива доста надолу.Също така никой не взима под внимание това , че много акции срещу партизаните са извършени от така наречените върховистки чети на ВМРО. Значи в други теми от петни жили ги браните като чисти македоници ама когато не ви уйдисва стават татари.Според мен тези жертви трябва вие да си ги глътнете щото освен да сочите с пръсти трябва да се научите да ностите отговорност.
В обобщение искрено завиждам на македонците , когато се касае за исторически спорове.Като обобщение според мен на база на логиката и здравия разум стигав до извода , че жертвите за една година управление на Сводобдна Македония са в пъти повече от три години неофашистичка окупация на кръвожадните татари.
Без Ботев няма България
12-02-2012, 09:44 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member

(12-02-2012, 09:44 PM)Топорчо Wrote:
(12-02-2012, 09:22 PM)Zoograf Wrote:

Точни цифри вече ти казах от някой македонски всезнайко ще бараш.Никой не знае точния брой на жертвите и всички равносметки досега са били политически , идеологически и на последно място но не и по значение - икономически мотивирани. Да се оправдаят репарации и прочие.
Щом като си се запрял обаче като магаре на мост ето с няколко изречения моите аргументи.Наченките на съпротивата в Македония започват средата на 1943 - значи жертвите са дадени за период от 1 година.Преди това има само состаноци и горе долу с това се изчерпват активностите.Смятам , че цифра от порядъка на 1000-1500 души е много близо до реалната цифра на загиналите етнически македонци , и ако незнам дали те самите всички са се осекяли така тогава. Второ - от общия брой на жертвите като се извадят евреите , сръбските колонизатори , срещу които ръка на сърца наистина е имало сурови мерки , жертвите на сремски фронт ,жертвите на албанци , италианци , германци и бройката отива доста надолу.Също така никой не взима под внимание това , че много акции срещу партизаните са извършени от така наречените върховистки чети на ВМРО. Значи в други теми от петни жили ги браните като чисти македоници ама когато не ви уйдисва стават татари.Според мен тези жертви трябва вие да си ги глътнете щото освен да сочите с пръсти трябва да се научите да ностите отговорност.
В обобщение искрено завиждам на македонците , когато се касае за исторически спорове.Като обобщение според мен на база на логиката и здравия разум стигав до извода , че жертвите за една година управление на Сводобдна Македония са в пъти повече от три години неофашистичка окупация на кръвожадните татари.

Добро, во ред. Значи по вашето мислење има 1К-1.5К жртви за време на војната цирка 1943-1944 ако добро разбрав? Или тука се смета и жртвите од Сремски фронт, не разбрав најдобро? Колкава е цифрата на жртвите од комунистичкиот терор во 1945-46 по ваша проценка? И, ако воопшто имате проценка, на основа на што се базира таква цифра?
О. Б.
12-02-2012, 09:58 PM
Reply