Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Луѓе отпорни на рак и шеќерна болест
Author Message
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#1

Во заборавено ќоше на планините во Еквадор, научниците откриле група луѓе кои меѓу себе делеле единствено заедничко здравствено пореметување: сите до еден биле со хормонално пореметување кое го ограничило нивниот раст. Тоа би предизвикало потсмев кај пошироката популација заради нивниот мал раст, меѓутоа научниците исто така откриле дека нивното хормонално пореметување ги штити од двете болести на модерниот свет за кои ние сеуште немаме лек: дијабетесот и ракот.
Генетското пореметување што го предизвикува џуџестиот раст го ограничува нормалниот процес на двоење на клетките при што во нормалниот организам се создаваат нови клетки. Меѓутоа истово генетско пореметување го спречува двоењето на канцерозните клетки. Само еден од илјадниците во таа заедница има болувано од рак и тоа од доброќуден (бениген) тумор и се има успешно излечено.
Во истата популација, научниците забележале зголемено ниво на обеситост меѓутоа ниту еден од групата нема болувано од шеќерна болест, иако обеситоста и дијабетесот во модерниот свет идат рака под рака.
Антином на џуџестиот раст е гигантизмот, каде хормонално пореметување придонесува за неприродно зголемен раст на заболениот и како третман му се даваат лекови кои го спречуваат понатамошното двоење на клетки. Доколу клиничките проби со тие лекови против гигантизмот се покажат успешни кај заболените од рак и дијабетес, се чини дека конечно можеме да кажеме дека е откриен лекот против ракот и дијабетесот.
Племе во Еквадор го држи клучот за лекувањето рак и дијабетес
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
17-02-2011, 07:55 PM
Reply