Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 14 Vote(s) - 3.07 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Стевче Јакимовски пристапи во СДСМ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,339
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#45

Quote:Госпоѓа Велиновска,

Јас не сум мајстор на говорот на омразата на кој ти си основоположник во државата, и всушност немам друго орудие да ти одговорам на беспримерниот и крајновулгарен напад врз мене, освен со самитефакти. А тие се следните:
Госпоѓа Велиновска, ти Законот за домување ниту си го видела ниту си го прочитала, за тенденциозно да извлекуваш претпоставки кои се „скриените мотиви" зашто јас го критикувам. Затоа, престани да „кинеш зелени". Каква врска има Законот за домување со имотната состојба на граѓаните? Имотот на секој граѓанин е евидентиран во Управата за јавни приходи и во Кататстарот на невижности и ако не си знаела, данок на имот се плаќа многу одамна и тоа е општински приход. Финансиските сметки се јавни и ги има во секоја банка, и исто така се достапни на увид на државните органи. Неможе да седиш како „тетка на селска чешма" и да коментираш закони без да ги прочиташ...Државата не постои од Груевски и од тебе наваму, туку малку поодамна. А дека Законот за домување заслужува критики и какви сѐ закони, штетни за државата, носи твојот омилен премиер, (кои патем направија ршум восекојдневниот живот на граѓаните), ќе набројам неколку примери:
Дали се сеќаваш на т.н.патриотски фискални кои направија „дар мар" низ фирмите, па потоа сами си ги повлекоа твоите миленици од власта. Или на обврската за задолжително носење на ПП апарати во возилата? Бизнис од кој поединци од ВМРО-ДПМНЕ требаше да инкасира околу 4 милиони евра. Или за воведувањето нови регистарски таблички? Знаеш ли со што резултираше намалувањето на придонесите за ПИОМ и за здравство? Со пред банкротна состојба и на пензискиот и на здраствениот фонд (институциите за кои си наводно загрижени уште понаводно ги почитуваш)! Ако толку сте ревносни почитувачи и применувачина законите,ти и твојот налогодавач, зашто не го имплементирате законот зазадолжително учење на македонскиот јазик кај Албачињата- првачиња, туку за тоа молчите како,, како Мирка под кошула?!
Токму заради таквите килави закони на твоите фаворити Македонија добива негативна оценка во континуитет од ЕУ, зашто ги носи по итна постапка, без поширока косултација и расправа , а камо ли во договор со опозицијата, па се и штетни и листопадни, не траат ни неколку месеци. Сами си ги повлекува владата зашто и тежат како камен на вратот кој конечно ќе ја потопи.
Што се однесува до „Пуцко Петрол" и празните и злобни инсинуации кои ги правиш, само да ти кажам дека тој не е член на СДСМ, туку на ДУИ. Оној ДУИ од власта, знаеш? Значи повторно муабети од „селска чешма" со кои му правиш главоболки на Груевски. А, да те поучам заклеветите околу него, изречени напамет: Тој земјиштето го купил од приватник, а за бензиската пумпа е вцртана маркичка според деталниот урбанистички план уште во 2007 година и врз основа на тоа му е издадено одобрение за градба. Јас неможам да одам ниту против она што е донесено од институциите на државата, ниту против приватниот капитал. Толку околу твојата социјална грижа за граѓаните и криењето зад десниот капитализам.
Но, нејзе, редно е да ги симнеш од очите партиските очила, од кои гледаш само црвено- црно. Дали си спомнуваше кога јас ја правев фискализацијата како министер колку плукаше по мене само зашто еден од твоите спонзори и новопечени олигарси беше допрен? Дали тоа не е лицемерие и двоен морал. Значи, во мојот одговор, јас за таква наемност говорев.
И уште нешто околу намството.Точно е дека јас мојот труд го давам како наемник на граѓаните и тоа во два на врати во 2000-та и во 2009-та, по нивен избор и волја. Но ти ја даваш душата под наем, кај твоите десни пријатели. Кога веќе си најпаметна од сите, кога си цар и закон во медиумскиот простор и можеш секого да убиваш и плукаш низ весниците, зашто еднаш не се кандидираш и да се тестираш како јас. Тогаш ќе видиш директно од самото место дали се зема и колку се зема, или можеби гледаш од твоите пријатели од власта и тој што те плаќа, па мислиш дека тоа е правило. И не претерувај кога зборуваш за незаконски стекнати имоти, на чуден начин добиени станови на име на стрини, баби, мајки, длабоко ќе загазиш во калта на власта, па од нивен апологет ќе станеш нивен гробар, тие се првите што наскоро ќе ги дадат своите сметки на отчет.
Зашто не ги прашаш тие со кои секојденевно седиш од каде им се имотите? Зашто одиш со претпоставки за мојата и имотните состојби на други кои не ти се мили. Зашто не го прашаш тој што те плаќа од каде му се нему парите? Дали стекнатиот имот му е мираз од мајка му? Која бавча ја ископа, и ниви изора за тоа? Или е тоа потта и крвта од работниците на „високите печки"? Со нивните воздишки ли ги ѕидаше фабриките,болниците, винарските визби, медиумите, градежните фирми и што уште не? За да се ослободиш од духовната криза во која си загазила, симни ги црвено- црните очила, поубаво ќе живееш. А што се однесува до ароганцијата, за Вас е арогантен секој оној што ќе ви врати со иста мера, што ќе ве плесне влице со аргументи и што не ви покажува страв. Пред тебе и твоите не мислам да отстапам ниту еден микрон.
П.с. Дали ти Мирке Велиновска живееше и се уште живееш на улица Ленинова? Дали куќата и плацот им ги даде на „градежната мафија" како што ти ја нарекуваш и колку станови од тоа ти доби и дали знаеш кој во приземјето има кафуле, кој го узурпира целиот простор и целиот тротоар. Дали во твојата зграда куќниот совет се регистрира по Законот за домување?
Мирке.. доста сееш магла.

Стевчо Јакимовски
Градоначалник на Општина Карпош
19-08-2010, 05:08 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Стевче Јакимовски пристапи во СДСМ - by ЈорданПетровски - 19-08-2010, 05:08 PM