Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 14 Vote(s) - 3.07 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Стевче Јакимовски пристапи во СДСМ
Author Message
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#27

Odobrenie trazi Tuktuk0niTuktuk0ni crvenit kmer Stevche, Da_ne_si_lud argatin na Brancheta srbomanceta, dali da se postavi DRZAVNO ZNAME...MAKEDONSKO... e more Grujo..... shto ti raboti Sashe ShokShok.....prodaja e i pobiskoga od tebe....i za toj ti e GAZDA...da ne beshe on, ti nikad nemashe da bidesh PRECEDNIK NA VMRO DPMNE, a pa premier ni da sanuesh. Ama sl'nce uvek zajde......Prashaj ga Ljupchu glupchu...

Quote:Спречен обидот за поставување државно знаме во Карпош
Сеад Ризвановиќ Коментари (0)


23.01.2010 16:14Повторно пропадна обидот на владата да постави јарбол и знаме на улицата Партизанска, пред трговскиот центар Лептокарија.

Фирмата која ги изведува градежните работи се откажа од намерата, бидејќи на местото се собра поголема група граѓани.

Реагираа и од општината Карпош од каде тврдат дека знамето се поставува незаконски без дозвола од општината. Изјавата од општината ја прекинуваа граѓани кои сакаат знамето да се постави веднаш.

„Ова не можеме никако поинаку да го протолкуваме, освен како демонстрација на сила, насилие и непочитување на локалната власт. Знамето апсолутно го почитуваме и во оваа држава знамето ќе се става само на легални места. Никако на диви места, на илегални места. Ние рековме, еве општината според законот знамињата на државата стојат пред институции и пред јавни места“, вели виолета цветковска, портпарол на општина карпош

Од општината тврдат дека иако градот издал дозвола за поставување на знамето, сепак не е испочитувана законската процедура, бидејќи општината не издала локациски услови.

Двете групи ги изнесоа своите аргументи за поставувањето на знамето.

„Кога шетам низ другите општини секаде гледам јарболи со нашето македонско знаме. Стварно сум крајно разочарана и се срамам што сум од Карпош“.

„Како може без одобрение да се гради нешто. Никој не е против знамето и немојте да шириме лажна теза дека сме против знамето. Срамота. Нели е ова правна држава. Треба ли некое право да се спроведува“, велат анкетираните граѓани.

Градоначалникот на општината Карпош, Стевче Јакимовски и претходно се спротивстави на поставувањето на јарболите без одобрение на општината. Според планот на владата низ целата држава на видни локации треба да се постават 70 - тина 30 метарски јарболи со државното знаме.
24-01-2010, 01:11 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Стевче Јакимовски пристапи во СДСМ - by mara-popara - 24-01-2010, 01:11 AM