Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NARODNI LEKOVI na GROZDINA
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#1

Народен лек за висок холестерол, триглицериди и висок крвен притисок

Во една чаша јогурт се мешаат:

2 супени лажици изрендан корен од целер,
2 супени лажици мелен сусам,
2 супени лажици пченкарно брашно,
3-4 згмечени чешниња лук

Се остава да отстои два часа. Се конзумира околу 19 часот наместо вечера, секоја вечер во текот на 1,5 до 2 месеци.
27-01-2011, 11:33 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#2

Народен лек за воспаление на бели дробови

Се мешаат:

100 грама мелено ленено семе,
20 грама ѓумбир,
20 грама мелен анасон и
500 грама мед.

Начин на употреба: за возрасни 3 пати на ден по 1 супена лажица, за деца – 1 мала лажичка.
27-01-2011, 11:35 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#3

Народен лек за настинка и грип

2 лажици цвет од бозел,
2 лажици цвет од липа,
2 лажици цвет од багрем.

Cе преливаат со 1,2 литри врела вода.
Чајот отстојува 10 минути, се процедува и се пие: наутро (на гладно), во текот на денот наместо вода и една чаша се чува за навечер.

27-01-2011, 11:52 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#4

Народен лек за прочистување на организмотВо една чаша ладен чај се меша:

1 лажиче мед и

2 лажици домашен јаболков оцет.

Se preporacuva da go pijat i lica sto patat od artritis i toa 3 pati na den.
Vo toj slucaj medot i ocetot stavi gi vo voda, promesaj i pij.

Vo narod e pznat kako babin procistuvac.
27-01-2011, 11:57 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#5

PROCISTUVAC ZA MOZOLCINJA I MITISERI


Stavi vo voda 1 kitka magdanos i provari 3-5 minuti.
Poklopi go sadot i neka odstoi taka 30 minuti.
Kitkata magdanos stavi ja vo gaza i iscedi go sokot.

Vo cajot dodaj 3-5 lazici jabolkov ocet.

So jastuce za cistenje na lice protrljuvaj gi mozolcinjata. Pravi go nekolku pati na den.

Cajot cuvaj go vo frizider.
28-01-2011, 12:05 AM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#6

KAPKI ZA USI


Pregratki na orevi od vnatre se proprzuvaat na maslinovo maslo.

Se sobirat vo sisence i se stavaat kapki vo usite.
28-01-2011, 12:10 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#7

(27-01-2011, 11:52 PM)mence Wrote: Народен лек за настинка и грип

2 лажици цвет од бозел,
2 лажици цвет од липа,
2 лажици цвет од багрем.

Cе преливаат со 1,2 литри врела вода.
Чајот отстојува 10 минути, се процедува и се пие: наутро (на гладно), во текот на денот наместо вода и една чаша се чува за навечер.
Секоја чест на народниот мудрец и верувам дека наведеново како лек помага, ама настинките се главно зимски “придружник“, ај да те видам цвет од липа и од багрем најди среде зима Icon_lol

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
04-03-2011, 08:38 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#8

Koga cvetaat ce si gi naberes, ce si gi isusis, i za v zima ce si gi imas.
Taka pravele nasite babi, a nie sega sto sakame da si gi kupime gotovi cvetovite, kako caevi...toa e druga rabota....
Zatoa i Grozdina gi vika Narodni Lekovi.
04-03-2011, 10:13 PM
Reply