Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 3.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Статија на Војдан Чернодрински за Македонскиот драмски театар
Author Message
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18
#61

Значи кога Чуповски обjавува изjавата на Сарафов седум години после смртта му тогаш е достоверна, а сега понеже е Милетич- отеднаж додал нешто и е фалсификат, така?
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
27-01-2011, 09:43 AM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18
#62

(27-01-2011, 09:33 AM)афион Wrote: Уште на Милетич да му се веруваше и се ќе беше така.Запишани 1905 година објавени 1926 година.Што додал Милетич никој не знае Icon_razz
Дали знаеш зошто спомените запишани од Милетич са обjавени толкова касно? Много просто... Кога са запишани (во 1905 г.) во нив е имало класифицирана информациjа за лица кои работели за каузата на ТМОРО. Ако беа публикувани - ке бидоха веднага арестувани од турските власти. Нели се уште деjноста на ТМОРО е била таjна?
27-01-2011, 10:28 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#63

Неоспорен доказ,а што не ги објавивте од 1913 година натаму тогаш немаше Турци? И уште повеќе ќе одеше во прилог или масонот според бугарските новооткриени документи Милетич имал други планови ?Чекале да видат како ќе се одвиваат работите за да знаат што како да се корегира.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
27-01-2011, 01:01 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18
#64

Ако не знаеш кога се обjавени спомените некои од револуционерите сеуште биле живи, па го немаат оспорено ниту ред.
Тоа го пишува дури Цветаноски во "Македонците- кремот на бугарското општество"(седми дел):

Многумина го поставуваат прашањето колку се автентични спомените за македонските војводи и револуционери што ги запишал софискиот професор со македонско потекло. Некои сметаат дека спомените не се автентични, дека Милетич ги дополнувал и внесувал работи што не ги кажувале неговите соговорници, особено околу употребата на терминот Бугари, бугарски села и сл. Академик Катарџиев смета дека нема причина да не му се верува на Милетич на тоа што го забележал, бидејќи нема конкретен доказ за таквите тврдења.

Македонскиот историчар го поткрепува тоа со фактот што спомените на Христо Татарчев и на Михаил Герџиков биле објавени додека биле живи, а тие по излегувањето од печат не упатиле ниту една забелешка на содржината на нивните кажувања запишани од Милетич.

Истото мислење го дели и академик Гане Тодоровски.

Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
27-01-2011, 01:14 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#65

Јас многу добро знам но е интересно како МАНУ за тоа што ви оди во прилог е во ред , а посебно Катарџиев,а она што е против бугарштината одма е осудено дека е производ од Српското МАНУ.

Па или има две МАНУ едно српско друго бугарско,или вие свесно манипулирате со бугарската јавност и им сервирате само она што ви одговара.

Ако кај нас се објавени сите спомени ,лозарите,стамболштината и ред други книги ,сомнително е зошто тоа во бугарија се крие.
Значи ли тоа дека бугарија и денес се плаши од сепаратистите?

И едно наградно прашање зошто никогаш не биле запишани спомените на Петар Попарсов?
Одговорот е во БАН.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
27-01-2011, 01:33 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18
#66

Хахаха...даj да видиме списанието Лоза од твоите омилени "Документи за Македонската историја"?
Да не стане како со Стамболовштината?
И што е толку страшно во спомените на Попарсов?

[Image: 74656_171061676267385_167689016604651_36...2745_n.jpg]

[Image: 163269_171061692934050_167689016604651_3...2288_n.jpg]

[Image: 68242_171061722934047_167689016604651_36...4811_n.jpg]

[Image: 155374_171061746267378_167689016604651_3...4616_n.jpg]

Сега види убаво твоите лозари што пишуваат за населението на Македониjа:

[Image: 156820_171061792934040_167689016604651_3...0097_n.jpg]

Маj испуштиле некоjа народност, а?

[Image: 58046_171061932934026_167689016604651_36...1990_n.jpg]

Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
(This post was last modified: 27-01-2011, 01:57 PM by Critical Mass.)
27-01-2011, 01:53 PM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18
#67

Па не смееле да пишат "Македонци" оти работеле на териториjата на Бугарското кнежество и биле под заплаха за репатриране ако пишат така. Заради цензурата пишале "Бугари" ама тие скришум си знаеле што стаа дума за "Македонци"
27-01-2011, 02:28 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#68

Е гледајте и објаснете си како кај едниот има многу власи кај другиот нема,како некаде има многу грци некаде нема.Исто и со бугарите па кажете кој е вистинскиот број.
А кога веќе почнувате да учите за Стамболштината видете што мисли Попарсов за оној славен етнограф бугарин.

Учете деца имате уште многу за учење.Мунгос80 ви ги даде книгите и место да разберите вие станавте уште поголеми бугарофили.

Убаво напишал и Чернодрински, ние младите бевме за митинг ,ама богатите и амбициозните македонци беа против.

Чудно како никој не го разбира ова а сакате да научите нешто посложено како македонката борба за слободна држава или како се создава нација.

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
27-01-2011, 05:18 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#69

И каков ти е заклучокот?
27-01-2011, 06:13 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#70

Мојот заклучок е едноставен до 18 век нема никакви нации и народности на Балканот сите биле словени,освен грците и албанците,Но по колонизирањето на новооткриените земји,империјалистичките сили своите интереси ги префрлуваат на нашите простори започнуваат словенската маса од племиња да ја делат за да ја владеат.Па така Австро унгарија своите интереси ги има во Словенија,Хрватска,Босна,Србија и Црна Гора со тоа и добива излез на море, а Русија своите интереси ги наоѓа во Бугарија ,Македонија исто така за излез но овде за излез на топлите мориња.

Во одредени период се замешуваат Британците во Грција и Кипар за да имаат контрола на морнарицата.додека италија и германија своите интереси ќе ги пројават многу покасно од овие земји.

Зошто инаку повеќето преродбеници повикуваат на слога помеѓу словените?Затоа што тие ја виделе опасноста од католицизмот и од колонизмот на Империјалистичките сили.Но ете како и пред два века словените се разделени ,едни со други се крвни непријатели и најголеми душмани ,а на нивна сметка на Балканот се создаде голема Грција и муслиманска Босна и Албанија.

Сега види ти што е попометно постоење на Македонци ,Бугари,Срби,Хрвати,Словенци ,Црно Горци и меѓусебно негирање или постоење на словени и создавање на моќна држава.

Сега е касно тоа треба да биди уште пред неколку векови ,но ситните души и богатите трговци ја искористија шансата.Нова шанса нема,има само следна шанса за трета балканска војна.
Е тогаш ќе видиме сите што сме.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
27-01-2011, 07:26 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#71

(27-01-2011, 07:26 PM)афион Wrote: Мојот заклучок е едноставен до 18 век нема никакви нации и народности на Балканот сите биле словени,освен грците и албанците
Грешка! Имало си Срби, Грци, Албанци, имало си и Бугари. Кој бил Словен? Словените се појавиле со руската пропаганда.


27-01-2011, 07:39 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#72

Во право си.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
27-01-2011, 08:03 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#73

[Image: vojdan1.png]
[Image: vojdan2.png]
[Image: vojdan3.png]
[Image: vojdan4.png]
26-07-2011, 11:16 AM
Reply
Guest
Unregistered

 
#74

(27-01-2011, 07:26 PM)афион Wrote: Мојот заклучок е едноставен до 18 век нема никакви нации и народности на Балканот сите биле словени,освен грците и албанците...

Da ne si se zachlenil vo megjunarodnata organisacija "Idiotisme sans frontieres"...?
Hodi pitaj srbite dali gi e nemalo na Balkanot ako ne veruvash na blgarite...ama taka e. kato si se pojavil vo 1945, ti izgleda deka i drugite ne postoele predi toa.
Clown.
27-07-2011, 08:34 AM
Reply
Guest
Unregistered

 
#75

So pravo posle ni bukvata M ne treba da se priznava od nikoj so takvi komunisticki zaklucoci
27-07-2011, 01:50 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#76

Полека бре гостин да не се засркниш. Ајде терај со тоа татарската пропаганда. Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
02-08-2011, 09:28 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#77

афион, какво имаш пред вид со "татарска пропаганда"?
Или си толку неписмен и прост, че немаш ништо определено предвид ами кучето си лае, керванът си върви?
03-08-2011, 09:09 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#78

Gostin ,prvo pretstavi se. Icon_razz

Tatap sto da pravam, se nekoj provocira, da nemozi covek na odmor da odi Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
03-08-2011, 08:16 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#79

(02-08-2011, 09:28 PM)афион Wrote: Полека бре гостин да не се засркниш. Ајде терај со тоа татарската пропаганда. Icon_razz

za zal ti ja potkrepuvas.
05-08-2011, 03:45 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#80

Znam bugarite me smetaat za nivni ambasador, i imam golema plata za sirenje na bugarizmot vo Makedonija Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
06-08-2011, 09:37 AM
Reply