Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 2.86 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонија,Илиден,положбата на населението и погледот на Западна Европа кон Македони
Author Message
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#1

Читајќи ја книгата "Македонија,Нејзините Раси и Нивната Иднина" од Англичанецот Н.Х.Браилсфорд,за прв пат успеав да ја слушнам мислењето на Западниот свет за Македонското прашање во 1903 година за време на Илиденското востание.
Во книгата која е еден вид на патепис,ја опишува анархичната состојба во Македонскиот вилает,за корумпираноста на Турција,за Грчките и Србските пропаганди,нивните средства и цели пред Илиденското востание како и за време и за по Илиденското востание.
Истотака,таа книга ја опишува и големото влијание и угледот што ВМРО ја имало кај локалното население,незаинтераноста на Западна Европа кон Македонското прашање,Илиденското востание,како и неговото видување како треба Македонското прашање да се реши.
Зошто Мирцштешките реформи,уште од почеток биле осудени на пропаст.
Така да се надевам дека по оваа тема ќе имаме доста голема заинтересираност,како и ќе има големо учество во оваа дискусија.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
17-01-2011, 05:10 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18
#2

[Image: o633588003239175000.jpg]
Почетната страна на книгата со мапата и народностите во Македониjа.
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
17-01-2011, 05:47 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#3

Пред да почнеме да ја дискутираме книгата,еве еден линк писателот Х.Н.Браилсфорд,каде е опишан неговиот живот и дело.
Имено самиот автор,прв пат ќе отпатува на Балканот во 1903,како експерт за Балканот да и помогне на Англиската хуманитарна мисија во Македонија.
Таа хуманитарна мисија имала за цел да помогне на локалното население кое настрадало за време на Илиденското востание.
Имено кога Турците,го угушувале Илиденското востание употребиле прекумерена сила,пришто палиле Цркви,Куќи,Обечествувале жени и девојки,Масакрилале.
Не давале да им се помогне на локалното население.
Имено веднаш му паднало во очи незаинтересираноста на Русија и Австрија,кои повеќе сакале да ја добијат Албанија или да им помогнат на Србија да се прошири за сметка на Македонија.
Самиот автор донел дека пасивноста на Европа во однос на Македонија,Македонското прашање да го даде на решавање на Балканските држави може да дојде до несакани последици.
Но и самиот автор го знае зошто Западот,особено Австрија не сака да се заинтересира за Македонското прашање е повеќе од Економски проблем,бидејќи Австрија инвестирала во Турција многу,например таа ја изградила пругата,додека Европјаните,ја ставиле прво нивната економска сигурност а потоа правото на Македонците да имаат слобода.

Ова е линкот на биографијата на писателот Х.Н.Браилсфорд:
http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/Jbrailsford.htm
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 17-01-2011, 06:01 PM by basilius_2.)
17-01-2011, 06:00 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18
#4

Браjлсфорд е и член на Карнегиевата комисиjа.
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
17-01-2011, 07:04 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#5

(17-01-2011, 07:04 PM)Critical Mass Wrote: Браjлсфорд е и член на Карнегиевата комисиjа.

Да така е,тој е еден од авторите на документот т.н. Плава Книга,која ги опишува акциите на Србската,Грчката и одметникот Јаја Ага.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
17-01-2011, 07:14 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18
#6

Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
17-01-2011, 07:55 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#7

Но да започнеме,книгата на Х.Н. Браилсфорд за разлика од книгата на Марк Мазоњер,кој вели дека во времето на Оттоманската империја било мед и млеко,ја опишува вистинската слика на Македонија во тој период која не била толку розева (се мисли на Браилсфорд).
Имено,за вредостоен извор за положбата на Балканските народи под Отоманската империја,би ги сметал луѓето кои живееле во тој период и самите носеле сведоштво за тоа време.
Имено самиот автор,кога за првпат ќе зборел со Македонец,осетил дека бил сомничав кон странците,од првпат додека не го запознал добро.Едноставно неговата сомничавост,била како да имал лошо искуство со луѓето.
За Македонецот,неговиот атом било селото и црквата.Не од тоа што бил многу по верата,туку поради тоа што црквата служела за политичко здружување,каде се слушале новите вести.
Според него Македонскиот идентитет бил во стадиум на градба,за што била одговорна Организацијата (ВМРО).И пулсот му бил повеќе му бил за демократија не за социјализам,или монархија.
Организацијата која била тајна,го пропагирала Македонскиот идентитет.
Културата според Браилсфорд била чисто Славјанска,но со примеси на ориентализам,што укажува на присуство на Ориентални племиња како Кумани,Татари,Печенгеси и Антаи.
Причината,според него поради тоа што племињата кои се населиле во Македонија,немаат никаква трага од Византиска култура бидејќи немале многу контакт со Византија,како и немало големи Грчки колонии во Македонија.
Истотака и поради фактот што,тие се доселиле на просторите на Македонија.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
19-01-2011, 02:11 AM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18
#8

Да видиме, сепак што пишувал Браjлсфорд, па секоj да си ги направи анализите:

[Image: 022135251-big.jpg?r=0]
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
19-01-2011, 08:47 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#9

Дали некој знае што рекол Брајлсфорд кога ја посети Македонија по 1945 година?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
19-01-2011, 08:50 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#10

Знам, че Брайлсфорд е марскист и живее по-късно в СССР. Знам и че в края на живота си някъде през 50-те години на миналия век посещава Титова Югославия, но как коментира събитията там не знам! Tuktuk0ni
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
19-01-2011, 10:08 AM
Reply
чоли Offline
Member
***

Posts: 208
Joined: Nov 2010
Reputation: 18
#11

В четвърта глава Брайлсфорд се впуска подробно в сложната тематика свързана с народите на Македония. Още в самото начало отбелязва, че ако някой е принуден да пише за турци когато борави с Македония, термина няма никакво етнологическо значение, както и другия термин “гърци”. От населяващите Македония народности единствено албанците имат основание за автохтонност според Брайлсфорд. Едно от заключенията които прави, “Македония никога не е имала своя шанс”, обяснява с по-ранното освобождение на Гърция и Сърбия от България и българският характер на славянското население в Македония.[10] Според автора диалекта е нито сръбски, нито български, но по структурно отличителни белези е по близък до българския, отколкото до сръбския. Брайлсфорд смята, че която и да е славянска народност може да спечели Македония с необходимия такт и средства и отчита предимство и успех на България. Сръбската кауза се възприема от населението като нелегитимно и изкуствено движение и то съществува доколкото си плаща своя път и бива подпомагано от турците като отпор срещу увеличаващото се българско влияние.[11] Противоречието между Гръцката Патриаршия и Българската екзархия не е единствената причина за провала на Гърция в Македония. Прогреса, който Гърция е постигнала 85 години след освобождението си е по-малък от прогреса в България постигнат съответно за 25 години.[12] Резултатът довежда до 1893 г., когато “българофилите-македонци основават чудесно организираният революционен комитет”.[13]

Брайлсфорд използва понятията македонски славяни, славянски език, българи, българско движение, и многократно става видно че влага един и същ смисъл в употребата на тези термини. Изтъква малки различия между македонските славяни и свободна България, но и многократно обсъжда общите корени и близост. Внимателния и задълбочен анализ на фактическия материал илюстрира добре въведения понятиен апарат и ограничава до минимум възможностите за създаване на исторически спекулации и фалшификации.
http://www.mediatimesreview.com/july04/Breilsford.php
19-01-2011, 10:22 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#12

(19-01-2011, 10:08 AM)jingiby Wrote: Знам, че Брайлсфорд е марскист и живее по-късно в СССР. Знам и че в края на живота си някъде през 50-те години на миналия век посещава Титова Югославия, но как коментира събитията там не знам! Tuktuk0ni

Знаеш дека нешто напишал во полза на Македонците ама тоа е оти е комунист,а пред тоа не беше комунистYeaYeaYea
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
19-01-2011, 12:32 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#13

(19-01-2011, 10:22 AM)чоли Wrote: В четвърта глава Брайлсфорд се впуска подробно в сложната тематика свързана с народите на Македония. Още в самото начало отбелязва, че ако някой е принуден да пише за турци когато борави с Македония, термина няма никакво етнологическо значение, както и другия термин “гърци”. От населяващите Македония народности единствено албанците имат основание за автохтонност според Брайлсфорд. Едно от заключенията които прави, “Македония никога не е имала своя шанс”, обяснява с по-ранното освобождение на Гърция и Сърбия от България и българският характер на славянското население в Македония.[10] Според автора диалекта е нито сръбски, нито български, но по структурно отличителни белези е по близък до българския, отколкото до сръбския. Брайлсфорд смята, че която и да е славянска народност може да спечели Македония с необходимия такт и средства и отчита предимство и успех на България. Сръбската кауза се възприема от населението като нелегитимно и изкуствено движение и то съществува доколкото си плаща своя път и бива подпомагано от турците като отпор срещу увеличаващото се българско влияние.[11] Противоречието между Гръцката Патриаршия и Българската екзархия не е единствената причина за провала на Гърция в Македония. Прогреса, който Гърция е постигнала 85 години след освобождението си е по-малък от прогреса в България постигнат съответно за 25 години.[12] Резултатът довежда до 1893 г., когато “българофилите-македонци основават чудесно организираният революционен комитет”.[13]

Брайлсфорд използва понятията македонски славяни, славянски език, българи, българско движение, и многократно става видно че влага един и същ смисъл в употребата на тези термини. Изтъква малки различия между македонските славяни и свободна България, но и многократно обсъжда общите корени и близост. Внимателния и задълбочен анализ на фактическия материал илюстрира добре въведения понятиен апарат и ограничава до минимум възможностите за създаване на исторически спекулации и фалшификации.
http://www.mediatimesreview.com/july04/Breilsford.php

Чоли,така е главната причната поради која ВМРО има успеси во однос на Србската и Грчката пропаганда лежи баш во тоа што тоа движење било автохтоно. Имено Грчите праќале свои чети во Македонија,поткупувале,убивале.Но причината поради која Македонецот се изјаснувал како Грк било повеќе од тоа што на тој начин си ја спасувал кожата.Имено и Грците и Србите отворале свои училишта и цркви.Но тоа не го привлекувало Македонскиот народ,па зато се преминало на користење сила. Србите и тие праќале свои вооружени чети во Македонија,но нивните чети биле составени од Срби,додека Грците користеле платеници.
Идејата на Организацијата ВМРО,била Македонија да се здобие со автономија под Европско покровителство нешто како Крит.
Но сепак во тоа не успеале,бидејќи Големите Европски сили,посебно Австрија и Русија најмалку се интересирале за Македонците,колку за веќе воспоставените држави,и ништо не сакале да променат во однос на Македонија.Австрија како што сите знаеме ја доби Босна со Берлинскиот договор,и сега своите погледи ги свртела кон Србија и Албанија,но не и кон Македонија.Русите истотака не покажале никаков интерес иако формално се залагале за интересите на Православните Христијани по Турска контрола.И истотака и познатите одлуки на Австрискиот канцелар Клаус вон Меттерних,била да не се признаваат револуционерни режими.
Секојпат кога локалното население во Македонија настрадало,Европа само испраќала протестни ноти,и ништо повеќе.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
19-01-2011, 07:52 PM
Reply