Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Зошто Македонецот се пишувал бугарин?
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#1

КОНСТИТУЦИЯ
НА
БЪЛГАРСКОТО КНЯЖЕСТВО

(Приета на 16.04.1879 г.)

За държавната и общественна служба
65. Само Български подданници могътъ да заематъ длъжности по държавна, общественна и военна служба.
66. И чужди подданници могътъ да се приематъ на служба, но за това всекой пъть се изисква разрешението на Народното Събрание.

Значи поробениот Македонец оди во Бугарија каде бега од теророт на Турците,и тука за да работи во државата мора да се декларира како бугарин!!!
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 05:45 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#2

За свободата на печата
79. Печатътъ е свободенъ. Никаква цензура не се допуща, също и никакъвъ залогъ не се иска отъ писательете, издательете и печатарете.

Така пиши во уставот ама во реалноста сите весници каде пишувало за Македонци биле забранувани,како Лоза итн.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 05:47 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#3

Читајќи го уставот никаде не видов дека бугарската црква и држава ќе ге грижи за бугарите надвор од границите на Бугарија?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 05:48 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#4

Треба да биде бугарски поданик, не Бугарин.

Интересно зошто Македонците во Македонија исто така се декларирале Бугари. Не им требало служба.

А што правиме Афион со оние Македонци, кои не сакале „да заематъ длъжности по държавна, общественна и военна служба“. Оние кои сакале да работат во некоја фабрика, да си ја завртат сопствената трговија...
15-01-2011, 05:50 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#5

(15-01-2011, 05:45 PM)афион Wrote: КОНСТИТУЦИЯ
НА
БЪЛГАРСКОТО КНЯЖЕСТВО

(Приета на 16.04.1879 г.)

За държавната и общественна служба
65. Само Български подданници могътъ да заематъ длъжности по държавна, общественна и военна служба.
66. И чужди подданници могътъ да се приематъ на служба, но за това всекой пъть се изисква разрешението на Народното Събрание.

Значи поробениот Македонец оди во Бугарија каде бега од теророт на Турците,и тука за да работи во државата мора да се декларира како бугарин!!!


A sho pravime so tie od MK koj se pisali Bulgari pred da se napravi BG drjava i BG Ekzarhija???? Kratovskite Bulgari pismo ot 1860:

[Image: 17577_1275272013522_1581624596_30658363_7384065_n.jpg]

[Image: 17577_1275272053523_1581624596_30658364_4946759_n.jpg]

[Image: 17577_1275272093524_1581624596_30658365_6178462_n.jpg]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html(This post was last modified: 15-01-2011, 05:52 PM by Playboytaxi.)
15-01-2011, 05:52 PM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#6

За нив во друга тема.Одговори за ова или уставот го немаш видено?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 05:53 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#7

(15-01-2011, 05:47 PM)афион Wrote: За свободата на печата
79. Печатътъ е свободенъ. Никаква цензура не се допуща, също и никакъвъ залогъ не се иска отъ писательете, издательете и печатарете.

Така пиши во уставот ама во реалноста сите весници каде пишувало за Македонци биле забранувани,како Лоза итн.
За Македонци пишува во сите бугарски весници, немој да пишуваш такви работи.
Дали знаеш колку весници кои имале антистамболовиски ставови биле забранени?
Во „Лоза“ не пишува за етнички Македонци.


15-01-2011, 05:53 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#8

(15-01-2011, 05:53 PM)афион Wrote: За нив во друга тема.Одговори за ова или уставот го немаш видено?

Што точно сакаш да знаеш за Уставот? Источна Румелија имала Органически устав, Кнежеството имало Конституција.


15-01-2011, 05:55 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#9

(15-01-2011, 05:45 PM)афион Wrote: КОНСТИТУЦИЯ
НА
БЪЛГАРСКОТО КНЯЖЕСТВО

(Приета на 16.04.1879 г.)

За държавната и общественна служба
65. Само Български подданници могътъ да заематъ длъжности по държавна, общественна и военна служба.
66. И чужди подданници могътъ да се приематъ на служба, но за това всекой пъть се изисква разрешението на Народното Събрание.

Значи поробениот Македонец оди во Бугарија каде бега од теророт на Турците,и тука за да работи во државата мора да се декларира како бугарин!!!

Си реков кој знае што ќе прочитам кога ќе ја отворам темава, а тоа пак афионови деветини. На каква возраст си бе Афионе? „Бугарски поданици“ во современ речник значи бугарски државјани - „државјани“ на тогашното кнежество. Тие што не се државјани не може да „заематъ длъжности по държавна, общественна и военна служба“ во истата таа држава (кнежество). Нешто чудно? ... Боже мој, крај нема неукоста твоја.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 15-01-2011, 05:59 PM by Gnoj.)
15-01-2011, 05:55 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#10

Бугарско адвокатче,во член 66 пиши дека и тужинците можат да се вработат ама дека треба да се изјасни Народното собрание, е сега што е полесно да се пишиш бугарин во тоа време или да чекаш Народното собрание да се изјасни за тебе???

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 06:11 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#11

(15-01-2011, 06:11 PM)афион Wrote: Бугарско адвокатче,во член 66 пиши дека и тужинците можат да се вработат ама дека треба да се изјасни Народното собрание, е сега што е полесно да се пишиш бугарин во тоа време или да чекаш Народното собрание да се изјасни за тебе???

Зошто треба да се пишеш Бугарин? Каде пишува дека за да бидеш поданик треба да си Бугарин?

54. Всички родени въ България, които не съ приели друго подданство, също и оние, които родени другъде отъ родителье, български подданници, броятъ се подданници на Българското Княжество.

55. Чужденци могътъ да приематъ Българско подданство, като утвърди това Народно Събрание.15-01-2011, 06:28 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#12

(15-01-2011, 06:11 PM)афион Wrote: Бугарско адвокатче,во член 66 пиши дека и тужинците можат да се вработат ама дека треба да се изјасни Народното собрание, е сега што е полесно да се пишиш бугарин во тоа време или да чекаш Народното собрание да се изјасни за тебе???

Туф туф, да не мислиш дека ми го срона бисерот со тоа „бугарско адвокатче“? Можеш само да ми се фатиш, пиле. [Image: Skype-emoticons-09-kiss.gif] Етикетирањето нема да те направи поправ. И тетовските Албанци се по истата аналогија македонски поданици (државјани) како јуриздикциски факт, но не се Македонци. Членот 66, на кој се повикуваш, нема никаква врска со изјаснување како Бугарин, туку дали си бугарски поданик (државјанин), што е, повторувам - фактолошки утврдлива категорија, а не прашање на „филозофски“ толкувања на Афион или лични национални чувства. За да ти се побијат глупостите што ги тресеш, не е ни потребен адвокат, бидејќи полош адвокат од тебе македонската страна не може да има. Кога ќе се фатиш за нешто издржано, зрело и сериозно, бугарсково адвокатче ќе биде првиот кој ќе те поткрепи.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 15-01-2011, 06:42 PM by Gnoj.)
15-01-2011, 06:39 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#13

Дори Наце Димов признава, че само в България македонците не са карани насила да се пишат българи докато в Сърбия , Гърция и Румъния е трябвало да се декларират съответно като сърби гърци и румънци.....


[Image: 76819_168056753234544_167689016604651_34...2552_n.jpg]
[Image: 155293_168056849901201_167689016604651_3...0260_n.jpg]
[Image: 157065_168056869901199_167689016604651_3...3094_n.jpg]
15-01-2011, 06:45 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#14

raspberry, ти с материјалите на Мунгос80 по Афионовата глава.

Афионе, ајде да ја прифатиме и твојата теза. Значи што сакаш да кажеш за Македонецот. Дека не му се работи во некоја фабрика, не сака да работи во продавница, дуќан некој или да продава зарзават на пазарот, а сака задолжително да седне во општината зад бјурото.
Заради тоа е готов и Бугарин да се пише, само и само за да стане службеник на бугарската држава или армија.

И така погледнато ми нема никаква логика.
15-01-2011, 06:51 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#15

(15-01-2011, 06:39 PM)Dojkar Wrote:
(15-01-2011, 06:11 PM)афион Wrote: Бугарско адвокатче,во член 66 пиши дека и тужинците можат да се вработат ама дека треба да се изјасни Народното собрание, е сега што е полесно да се пишиш бугарин во тоа време или да чекаш Народното собрание да се изјасни за тебе???

Туф туф, да не мислиш дека ми го срона бисерот со тоа „бугарско адвокатче“? Можеш само да ми се фатиш, пиле. [Image: Skype-emoticons-09-kiss.gif] Етикетирањето нема да те направи поправ. И тетовските Албанци се по истата аналогија македонски поданици (државјани) како јуриздикциски факт, но не се Македонци. Членот 66, на кој се повикуваш, нема никаква врска со изјаснување како Бугарин, туку дали си бугарски поданик (државјанин), што е, повторувам - фактолошки утврдлива категорија, а не прашање на „филозофски“ толкувања на Афион или лични национални чувства. За да ти се побијат глупостите што ги тресеш, не е ни потребен адвокат, бидејќи полош адвокат од тебе македонската страна не може да има. Кога ќе се фатиш за нешто издржано, зрело и сериозно, бугарсково адвокатче ќе биде првиот кој ќе те поткрепи.
Истата глупост ја пишел и Мисирков дека Македонците се правеле поголеми бугари од бугарите за да земат државни функции.
Знаеш зошто си адвокатче затоа што никаде не те гледам да му објасниш во темата на војводите за објектот кај паркот.Не те гледам на никој друг да го прашуваш за годините и за тоа колку бил умствено развиен.
А за тоа да ти се фатам јави се и ќе се најдеме во Битола па ќе видиме кој кого ќе фаќа.Tuktuk0ni
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 07:10 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#16

(15-01-2011, 06:51 PM)Kasnakovski Wrote: raspberry, ти с материјалите на Мунгос80 по Афионовата глава.

Афионе, ајде да ја прифатиме и твојата теза. Значи што сакаш да кажеш за Македонецот. Дека не му се работи во некоја фабрика, не сака да работи во продавница, дуќан некој или да продава зарзават на пазарот, а сака задолжително да седне во општината зад бјурото.
Заради тоа е готов и Бугарин да се пише, само и само за да стане службеник на бугарската држава или армија.

И така погледнато ми нема никаква логика.

Така и мисирков тврди.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 07:12 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#17

Тоа не ми е јасно. Зошто Македонецот толку многу ќе сака да и` служи на бугарската држава, од род ќе се откаже само за да седне на топло место. Добро, ама не се сите Македонци на државна служба. Што праиме со нив?


Абе да не си доаѓал од Македонија како Бугарин овој Македонецот?
(This post was last modified: 15-01-2011, 07:22 PM by Kasnakovski.)
15-01-2011, 07:20 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#18

Афион, ако ти се запнува онака искрено и сеоддајно за сѐ што имаш лично со мене, имаш ПП можност, па бујрум. Што се однесува до темата, ајде вака: Кажи тука кои ти се целите, што се обидуваш да докажеш пред светов и во каков контекст е ставена македонштината во твојата „агенда“. Ти прецизирај ги целите, а јас ќе ги изберам средствата, бидејќи во тој дел ти имаш сериозни потфрлувања. Па да видиме тогаш кој подобро ќе ги одбрани тие цели - ти или бугарсково адвокатче. Заслугите ќе ги поделиме 50-50. Icon_razz
Let me hear you make decisions without your television.
15-01-2011, 07:31 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#19

Цел на Македонштината?
Едноставно да докажам дека приликите налагале Македонецот да се изјасни како србин,грк или бугарин.Во конкретниот случај е за бугарија.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 07:45 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#20

Ставот на Мисирков.
Малу тоа. Мнозина, па и наi големиiог дел од македонцката емиграциiа во Бугариiа ке се противит на ноото течеiн'е по чисто егоистични сообразуаiн'а. Поеке од 5.000 души македонци имат на државна служба само во Софиiа. Не по малу имат кандидати на служба. Измег'у таiа македонцка интелегентна емиграциiа имат мнозина, или шчо имале, или имаат високи должности, пак и коiи сет претеденти и кандидати на, ниф, во тоi броi и на министерцки портфеiл'. Се знаiит, оти сите тиiе господиновци имаат наi горе от се своiите лични интереси. За ниф интересите на Македониiа сет iедно стредство да добиiат служба и да се одржат на неiа. И интересите на Бугариiа, не Господ знаiит, шчо означаваат. Но за да се исполнат нивните егоистични планои за убаа служба, они сет готои да се покажат поеке бугари от самите бугари, да играат от себе рол'а на бугарцки шовинисти, со неiа да експлоаатараат и бугарцкиот кн'аз и интересите на Македониiа, и на бугарцкиiот народ, и европеiцкото обшчествено мнеiн'е, со iедеи збор, да лажат, и на десно, и на лево, под вид да исполнуваат некаков патриотцки долг, а во сашчност да добиiат служба, власт и попул'арност. Једно македонцкатга интелегентна емиграциiа се состоiит главно от таквиiа лица, шчо си имаат соiединено своiите интереси со Бугариiа и се облизуваат около бугарцкиiот кн'аз, коi шчо по кефот си клаат и сфал'ат миниетрите, и коi шчо можит да клаит за министри, не само луг'е коiи шчо имаат малу попул'арност стред бугарцкиiот народ, но и таквиiа, шчо немаат сосим партиiа и сет „независими" т.е. „и тука го клаваат и гамо го клаваат", — iедно имаме луге, шчо мисл'ат, оти главното достоинство на чоека iет, не честно да служит на своiот народ, ами да итруат т. е. да лажит, и десно, и лево, — то природно iет, оти ноото течеiн'е во развиiаiн'ето на националното самосознааiн'е на македонците не ке стретит поддржка во нашата емиграциiа во Бугариiа.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 07:49 PM
Reply