Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 2.91 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Поход на императорот Василиј II против македонската држава
Author Message
Misla
Unregistered

 
#21

(16-01-2011, 09:25 AM)Kasnakovski Wrote: Мисла, пак се губиш во времето.

Прашањето е јасно. Кој сте вие Мизите или Македонците на Лав Ѓакон?

За походот на Василиј II против македонската држава на Самоил, во „Историјата“ на Лав Ѓакон во 986 година се бележи:

„ Потоа пак, бидејќи конечно ја разбил грабачката чета на соучесникот на Варда Склир, императорот Василиј, собирајќи војска, брзо ја поведе против Мизите. Зошто нивната дрскост и упорност, навестувајќи убиства, ѝ нанесувала штета на ромејската држава бидејќи немилосрдно ги ограбувале областите на Македонците и сè возрасно уништувале. Поради тоа пострасно отколку што требало и воден повеќе од чувство отколку од благоразумност, тој се крена за да го оттргне тоа одеднаш. “
[уреди] Извори
Leonis Diaconi Historiae - PG. Ed. J. P. Migne. Paris, 1864, p.311

Лав Ѓакон објаснува кои се Мизите /Мисјаните/ во неговиот текст.

Ибо говорят, что мисяне, отселившись от северных котрагов , хазаров и хунавов, покинули родные места и, бродя по Европе, захватили во времена правившего тогда ромеями Константина, называемого Погонатом, эту [область] и поселились в ней; по имени своего родоначальника Булгара страну стали именовать Булгарией.


Test.
Koi ste vie vo tekstot na Lav Djakon
a/ Misjanite
b/ Makedoncite
v/ nitu ednite nitu drugite

ИЗВИНИ КАСНАКОСКИ АМА ТЕБЕ НЕ ТИ РЕПЛИЦИРАВ НИШТО, БИДЕЈЌИ СПОРЕД ОНА ШТО ДОСЕГА ГО ИМАШ ПОСТИРАНО ТУКА, ОВА Е НАДВОР ОД ТВОЈОТ КАПАЦИТЕТ ЗА ДА МОЖЕШ ДА ДИСКУТИРАШ НА ОВАА ТЕМА, БАРАЈ НЕКОЈ КОЈ ПОДОБРО ЈА ПОЗНАВА ИСТОРИЈАТА НА ХУНЗА, БАЛХАРА И БАРАЈ ГИ КОРЕНИТЕ ТАМУ ИЛИ МОЖЕБИ КАЈ ДЕДО НОЕ....... Party3Costumed2Yea
16-01-2011, 10:36 AM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#22

-Мисла, наполно по Македонистки ти ми се заебаваш во детайли сега мислейки си дека ке ме обаркаш и ке обаркаш и тези кои отпосле ке я читат темава! "Македонците" за които говори Лав Гьакон се именно Ромеите од Константинопол и източна Тракия. Сега ми издребнуваш во детайли ама от Арменски ли произход се биле Императорите и Самуил или по каква линия майчина или баштина и прочее.
Ето ти читай и се ограмотявай:

Macedonian dynasty
From Wikipedia, the free encyclopedia

The Macedonian dynasty ruled the Byzantine (Eastern Roman) Empire from 867 to 1056, following the Amorian dynasty. During this period, the Byzantine state reached its greatest expanse since the Muslim conquests, and the Macedonian Renaissance in letters and arts began. The dynasty was named after its founder, Basil I the Macedonian, who was descended from the theme of Macedonia. The dynasty's founder and many subsequent emperors were of Armenian descent, hence the dynasty is also referred to by some authors as the Armenian Dynasty.[1]


http://Macedonian dynastyFrom Wikipedia,...n, search
(This post was last modified: 16-01-2011, 10:41 AM by IvoPaunov.)
16-01-2011, 10:40 AM
Reply
Misla
Unregistered

 
#23

(16-01-2011, 10:40 AM)IvoPaunov Wrote: -Мисла, наполно по Македонистки ти ми се заебаваш во детайли сега мислейки си дека ке ме обаркаш и ке обаркаш и тези кои отпосле ке я читат темава! "Македонците" за които говори Лав Гьакон се именно Ромеите од Константинопол и източна Тракия. Сега ми издребнуваш во детайли ама от Арменски ли произход се биле Императорите и Самуил или по каква линия майчина или баштина и прочее.
Ето ти читай и се ограмотявай:

Macedonian dynasty
From Wikipedia, the free encyclopedia

The Macedonian dynasty ruled the Byzantine (Eastern Roman) Empire from 867 to 1056, following the Amorian dynasty. During this period, the Byzantine state reached its greatest expanse since the Muslim conquests, and the Macedonian Renaissance in letters and arts began. The dynasty was named after its founder, Basil I the Macedonian, who was descended from the theme of Macedonia. The dynasty's founder and many subsequent emperors were of Armenian descent, hence the dynasty is also referred to by some authors as the Armenian Dynasty.[1]


http://Macedonian dynastyFrom Wikipedia,...n, search

Одлично IvoPaunov, според ова произлегува дека Васил II бил Ерменец, ама го нарекувале Македонец, исто како што и Самуил не бил Бугарин, ама го нарекувале Бугарин според Византиската воено административната тема Бугариа..
Како прво нема никакви Податоци како се викало Самуиловот царство.
Како второ, Самуловото царство било само екстериторијалност во рамките на Византиската Империја и не било признато од Византија.
Византија во сите години на постоење на Самуиловото Царство војувала против Самуил.
Како трето. Од она што е најдено во гробот на Самуил во Мала Преспа во Грција, а кое нешто никогаш јавно не е обелоденето се гледа:
Самуил бил погребан во Пурпурна одежда која е својствена само за античките Македонски кралеви. Од предметите кои се пронајдени таму исто така се гледа дека е погребан според сите Византиски обреди. Единствен симбол кој е пронајден е Византискиот Орел или Сокол, симболот на Византија.
Од ова се гледа дека целта на Цар Самуил не било нити Бугарско царство нити да ја шири Бугарштината, туку целта му била да го Освои Константинопол, да завладее со Византија. Ова се гледа и од фактот што Самуил ја освоил цела територија на денешна Грција, најверојатно за да направи подобра стратеска позиција за напад на Константинопол, а додека со еден дел на Бугарија сеуште владеел Царот Роман (Несфатливо како може бугарија да имала две царства и два цара во исто време). Во битката кај Тројановата порта кај Беласица, прашање е дали Самуил тргнал во поход кон столицата на Византија, па бил тука пречекан од војската ва Василиј, или тука се обидел да го запре походот на Василиј испрајкајки своја војска??
16-01-2011, 11:04 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#24

Мисла, не ја познаваш фактологијата. Не ги познаваш изворите.

Пишеш
а додека со еден дел на Бугарија сеуште владеел Царот Роман (Несфатливо како може бугарија да имала две царства и два цара во исто време).

Vidi gi arapskite izvori - Samuil e GULJAM na carot Roman. Samuil se proglasil za car duri po smrta na Roman.

Od nisto nesto ne se pravi.
16-01-2011, 11:11 AM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#25

(16-01-2011, 11:11 AM)Kasnakovski Wrote: Мисла, не ја познаваш фактологијата. Не ги познаваш изворите.

Пишеш
а додека со еден дел на Бугарија сеуште владеел Царот Роман (Несфатливо како може бугарија да имала две царства и два цара во исто време).

Vidi gi arapskite izvori - Samuil e GULJAM na carot Roman. Samuil se proglasil za car duri po smrta na Roman.

Od nisto nesto ne se pravi.

Не е точно. Скилица пишувал дека Роман, синот на цар Петар , го предава Скопје на Византијците (како Самоилов командант) и за награда го добива Абидос. Еве тука:
http://books.google.com/books?id=Z0PmrXK...je&f=false

Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
(This post was last modified: 16-01-2011, 11:27 AM by Zoograf.)
16-01-2011, 11:25 AM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#26

Quote:Одлично IvoPaunov, според ова произлегува дека Васил II бил Ерменец, ама го нарекувале Македонец, исто како што и Самуил не бил Бугарин, ама го нарекувале Бугарин според Византиската воено административната тема Бугариа..

-Мислам дека веке ти обяснив што е "Македонец" во смислата на 9-11век Византиска терминология.


Quote:Како прво нема никакви Податоци како се викало Самуиловот царство.
А Битолската плоча? А кореспонденцията помегьу Калоян и Папата?


Quote:Како второ, Самуловото царство било само екстериторијалност во рамките на Византиската Империја и не било признато од Византија.
Византија во сите години на постоење на Самуиловото Царство војувала против Самуил.
-Ова е зоштото со разгромот на Бугарското Царство на Петар Византиците сметали дека и Югозападна Бугария/денешна Р.Македония/ автоматично им приспада подвластна, но Самуил не бил согласен.


Quote:Како трето. Од она што е најдено во гробот на Самуил во Мала Преспа во Грција, а кое нешто никогаш јавно не е обелоденето се гледа:
Самуил бил погребан во Пурпурна одежда која е својствена само за античките Македонски кралеви. Од предметите кои се пронајдени таму исто така се гледа дека е погребан според сите Византиски обреди. Единствен симбол кој е пронајден е Византискиот Орел или Сокол, симболот на Византија.

Кон пурпурните одежди се стремели сите варварски кралеви и Князе за да имитират Византиските императори. Смета се и дека символот на самуил се 2 папагала а не соколи.


Quote:Од ова се гледа дека целта на Цар Самуил не било нити Бугарско царство нити да ја шири Бугарштината, туку целта му била да го Освои Константинопол, да завладее со Византија. Ова се гледа и од фактот што Самуил ја освоил цела територија на денешна Грција, најверојатно за да направи подобра стратеска позиција за напад на Константинопол,

За разлика от многу други Блгарски владетели Самуил никогаш не си и помислил да напада кон Константинопол со изклучокот на един рейд кон таржиштето во Одрин, което му е найблиската поява по посока Константинопол не ово е било со цел грабеж и плячка и барзо побегнал.

Quote: а додека со еден дел на Бугарија сеуште владеел Царот Роман (Несфатливо како може бугарија да имала две царства и два цара во исто време).

-Никогаш не е било тоа. Самуил дава азил на Роман, оставя го да резидира во Скопие и го признава за свой Цар и чак подоцна кога Роман умира се обявява за Цар Бугарски


Quote: Во битката кај Тројановата порта кај Беласица, прашање е дали Самуил тргнал во поход кон столицата на Византија, па бил тука пречекан од војската ва Василиј, или тука се обидел да го запре походот на Василиј испрајкајки своја војска??

Во овой случай Василий2 е обсаждал Средец/София/ Самуил се притичва на помощ на градот, Василий побегнува на югоизток но при Траянови врата войската му е уништожена. Да дадем думата на Византискиот поет:
Във византийската художествена традиция понятието "авзони" се ползва до XII век - например, поетът Йоан Геометър писал за българо-византийските войни /победата при Траянова врата/: "Никога не бих казал, че мизийските стрели са по-силни от авзонските копия".
16-01-2011, 11:30 AM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#27

Пардон, еве го точниот линк (англиски превод):
http://books.google.com/books?id=vGE8Xq8...&q&f=false

Падот на Скопје е 1004, so do the math...
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
(This post was last modified: 16-01-2011, 11:37 AM by Zoograf.)
16-01-2011, 11:34 AM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#28

Еве го целиот текст на стихот на Йоан Геометър за победата при Траянова врата:

"Никога не бих казал,
дори слънцето да бе изчезнало,
че мизийските стрели са по-силни от авзонските копия.

Пропаднете мрачни планини,
Пропаднете недостъпни скали!
Там където лъвът се изплаши
да излезе срещу сърните!
Слънце скрий под земята златогрящата си колесница,
и кажи на Великия дух на Императора/Никифор/,
Че Истър/Дунав/ грабна венеца на Рим!
Вземи оръжието

защото Мизийските стрели са по-силни от Авзонските копия!"
(This post was last modified: 16-01-2011, 11:44 AM by IvoPaunov.)
16-01-2011, 11:43 AM
Reply
Misla
Unregistered

 
#29

(16-01-2011, 11:11 AM)Kasnakovski Wrote: Мисла, не ја познаваш фактологијата. Не ги познаваш изворите.

Пишеш
а додека со еден дел на Бугарија сеуште владеел Царот Роман (Несфатливо како може бугарија да имала две царства и два цара во исто време).

Vidi gi arapskite izvori - Samuil e GULJAM na carot Roman. Samuil se proglasil za car duri po smrta na Roman.

Od nisto nesto ne se pravi.

Роман 977 -997, Самоил 976 - 1018
сакаш да кажеш дека 21 година биле едно царство со два цара?? -- дали ти стварно веруваш во тоа што го напиша дека Самуил бил GULJAM?? Nee_takaTuktuk0ni

Дали знаеш дека Цар Самоил не ја наследил круната на Цар Роман, тоа значи дека не бил GULJAM, бидејќи и да атакувал на неа тоа не било возможно да го направи. Круната се наоѓала во Константинопол кај кралот Цимискиј. Цар Самуил својата Титула ја добил директно од Рим...

Roman was the second surviving son of Emperor Peter I of Bulgaria by his marriage with Maria (renamed Eirene) Lakapene, the granddaughter of the Byzantine Emperor Romanos I Lakapenos. He had the double name Roman Simeon.

Цар Роман заедно со неговите поданици се борел во корист на Византијците против Самоил и стигнал се до Скопје, го освоил и го предал градот на византискиот цар Василиј II и за тоа големо дело Роман бил назначен за стратег на Абидос, и ја добил и ромејската почест сан патрициј и препозит...

According to the later testimony of the Byzantine chronicler John Skylitzes, in 1004 Skopje was surrendered to Basil II by its governor Roman Simeon, who may have been mistaken for Emperor Roman in the text. Roman Simeon received the title of patrikios and was named military governor or strategos of the theme of Abydos.

16-01-2011, 11:51 AM
Reply
Misla
Unregistered

 
#30

(16-01-2011, 11:43 AM)IvoPaunov Wrote: Еве го целиот текст на стихот на Йоан Геометър за победата при Траянова врата:

"Никога не бих казал,
дори слънцето да бе изчезнало,
че мизийските стрели са по-силни от авзонските копия.

Пропаднете мрачни планини,
Пропаднете недостъпни скали!
Там където лъвът се изплаши
да излезе срещу сърните!
Слънце скрий под земята златогрящата си колесница,
и кажи на Великия дух на Императора/Никифор/,
Че Истър/Дунав/ грабна венеца на Рим!
Вземи оръжието

защото Мизийските стрели са по-силни от Авзонските копия!"

Појасни што сакаш да докажеш со цитатот од поетът Йоан Геометър ???
16-01-2011, 11:57 AM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#31

(16-01-2011, 11:57 AM)Misla Wrote:
(16-01-2011, 11:43 AM)IvoPaunov Wrote: Еве го целиот текст на стихот на Йоан Геометър за победата при Траянова врата:

"Никога не бих казал,
дори слънцето да бе изчезнало,
че мизийските стрели са по-силни от авзонските копия.

Слънце скрий под земята златогрящата си колесница,
и кажи на Великия дух на Императора/Никифор/,
Че Истър/Дунав/ грабна венеца на Рим!

Појасни што сакаш да докажеш со цитатот од поетът Йоан Геометър ???

-Самуил за тебе е Арменец и не се бори за Бугарската кауза, и резидира во Преспа и Охрид, които се далеку од Дунава/Истар/, тогава зошто за Византискиот поет армията и државата Самуилови се метафоризирани со "Мизийски стрели" и "Дунав"?
Одговорот е зоштото за сите Византийци Самуиловата држава и борба са продолжение на Бугарската држава на Симеон и Петар и на делото нивно!
16-01-2011, 12:04 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#32

(16-01-2011, 11:51 AM)Misla Wrote:
(16-01-2011, 11:11 AM)Kasnakovski Wrote: Мисла, не ја познаваш фактологијата. Не ги познаваш изворите.

Пишеш
а додека со еден дел на Бугарија сеуште владеел Царот Роман (Несфатливо како може бугарија да имала две царства и два цара во исто време).

Vidi gi arapskite izvori - Samuil e GULJAM na carot Roman. Samuil se proglasil za car duri po smrta na Roman.

Od nisto nesto ne se pravi.

Роман 977 -997, Самоил 976 - 1018
сакаш да кажеш дека 21 година биле едно царство со два цара?? -- дали ти стварно веруваш во тоа што го напиша дека Самуил бил GULJAM?? Nee_takaTuktuk0ni
А кој тоа го тврди дека Самуил бил цар во 976?

Има една плоча од 993 од која се гледа дека Самуил не е цар.


Да одиме по ред

1. Иван Скилица четиримата братя: Давид, Мойсей, Арон и Самуил, които били синове “на един от велемощните в България [и още “у българите”] комити”; а съкратителят на Скилица, Иван Зонаpa, ги определя като синове “на един от българските комити” на едно място, а на друго — като синове “на един от видните [именитите] у тях [българите] и наричан комит”, и поради това те се наричали копитопули, т. е. синове на комит. И тъй бащата на четиримата братя — водители по общественото си положение, бил комит.

2. Иван Скилица. Той съобщава, че “когато българите се отметнали заедно със смъртта на император Иван [Цимисхий], четиримата братя “те се заемат да властвуват над тях” (българите), а Зонара право казва, че “те [българите] възлагат своята власт на четиримата братя”

3. Арабският хронист Яхъя Антиохийски разказва следното: “И употребили хитрост двамата синове на Самуил/sic!/, български цар, които Иван Цимисхий бе взел [в плен] и държал затворени в двореца и побягнали те от мястото на затвора на коне, които те заповядали да се държат готови за тях. И когато те се намерили на превала, който водел за България, двата коня, на които те седели, спрели. И слезли те от тях и се скрили в планината, понеже се страхували да не би да ги догонят, и тръгнали пеша. И по пътя по-големият от тях изпреварил по-малкия си брат. И бил той преоблечен и го забелязали една тълпа българи, които пазели оная планина от разбойници. И стрелял един от тях [българите] в него и като не го познал, понеже бил самичък, убил го. И тръгнал по дирите му по-малкият брат и им обявил кой е той. И те го отвели и после го направили свой цар. Той имал един гулям, известен под името Комитопул, и той [по-малкият брат] действувал наедно с него и се събрали около него българите, и воювали страните ромейски.”

4. Асохик “Те били двама братя, които били наречени комсадцаги; името на по-стария било Самаел ..., император Василий ги бе довел с наемните войски в Македония, за да воюват против българите. Но при удобно време те избягали от гръцкия цар и преминали към българския цар, който бил скопец и поради храбростта си те се високо издигнали. След това гръцкият император Василий отворил война с българския цар, скопеца-евнух. Но комсадцагите, които [в същност] властвували над българската земя, влезли в сериозна борба против гръцкия император, за което ние ще кажем в свое време.”

Ајде види прво овие извори. Па по тоа и другите.

16-01-2011, 12:15 PM
Reply
Misla
Unregistered

 
#33

(16-01-2011, 12:04 PM)IvoPaunov Wrote:
(16-01-2011, 11:57 AM)Misla Wrote:
(16-01-2011, 11:43 AM)IvoPaunov Wrote: Еве го целиот текст на стихот на Йоан Геометър за победата при Траянова врата:

"Никога не бих казал,
дори слънцето да бе изчезнало,
че мизийските стрели са по-силни от авзонските копия.

Слънце скрий под земята златогрящата си колесница,
и кажи на Великия дух на Императора/Никифор/,
Че Истър/Дунав/ грабна венеца на Рим!

Појасни што сакаш да докажеш со цитатот од поетът Йоан Геометър ???

-Самуил за тебе е Арменец и не се бори за Бугарската кауза, и резидира во Преспа и Охрид, които се далеку од Дунава/Истар/, тогава зошто за Византискиот поет армията и државата Самуилови се метафоризирани со "Мизийски стрели" и "Дунав"?
Одговорот е зоштото за сите Византийци Самуиловата држава и борба са продолжение на Бугарската држава на Симеон и Петар и на делото нивно!

Прво за мене Самуил не е Ерменец туку е Македонец, јас ти цитирав ерменски извори за Цар Самуил, а дека е Македонец зборува и фактот што тој според тој исти извор се родил во градо Терјан во Мала Азија, односно во темата Македонија. Друго е прашањето што ти тврдиш дека во таа Византиска тема Македонија немало Македонци, а во темата Бугарија која била на другата страна имало Бугари???


понатака......
За да го докажеш тоа прво треба да докажеш дека Мизите биле Бугари???

Кои се Мизите??? или поточно Mysian
Mysia (Greek: Μυσία, Turkish: Misya) was a region in the northwest of ancient Asia Minor or Anatolia (part of modern Turkey). It was located on the south coast of the Sea of Marmara. It was bounded by Bithynia on the east, Phrygia on the southeast, Lydia on the south, Aeolis on the southwest, Troad on the west and by the Propontis on the north. In ancient times it was inhabited by the Mysians, Phrygians, Aeolian Greeks, and other groups.

А ако зборуваш за Мизија на другата страна, кај реката Дунав, поточно Moesia, тука ама баш никави теории нема, нити какви било докази дека Моезијанците биле Бугари...
Moesia (Latin; Greek: Μοισία, Μυσία)[1] was an ancient region and later Roman province situated in the Balkans, along the south bank of the Danube River. It included territories of modern-day Northern Republic of Macedonia,[2] Southern Serbia (Upper Moesia), Northern Bulgaria, Romanian Dobrudja, Southern Moldova, and Budjak (Lower Moesia).
In ancient geographical sources, Moesia was bounded to the south by the Haemus (Balkans) and Scardus (Šar) mountains, to the west by the Drinus (Drina) river, on the north by the Donaris(Danube) and on the east by the Euxine (Black Sea).

The region was inhabited chiefly by Thraco-Dacians, and Illyrian peoples. The name of the region comes from Moesi, Thraco-Dacian peoples who lived there before the Roman conquest.

Parts of Moesia belonged to the polity of Burebista, a Getae king who established his rule over a large part of the Northern Balkans between 82 BC and 44 BC.
After 238 AD, Moesia was frequently invaded or raided by the Dacian Carpi, and the East Germanic tribe of the Goths, who invaded Moesia in 250. Hard-pressed by the Huns, the Goths again crossed the Danube during the reign of Valens (376) and with his permission settled in Moesia. After they settled, quarrels soon took place, and the Goths under Fritigern defeated Valens in a great battle near Adrianople. These Goths are known as Moeso-Goths, for whom Ulfilas made the Gothic translation of the Bible.

The Turkic Bulgars (known under names such as Onogurs, Kutigurs or Honogondurs), arriving from Central Asia, attacked Moesia throughout the 6th century. In the 7th century the Byzantine Empire lost the territory to the Bulgars, who founded the First Bulgarian Empire.

(Chisholm, Hugh, ed (1911). Encyclopædia Britannica (Eleventh ed.). Cambridge University Press.)

16-01-2011, 12:28 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#34

(16-01-2011, 12:28 PM)Misla Wrote: Прво за мене Самуил не е Ерменец туку е Македонец, јас ти цитирав ерменски извори за Цар Самуил, а дека е Македонец зборува и фактот што тој според тој исти извор се родил во градо Терјан во Мала Азија, односно во темата Македонија. Друго е прашањето што ти тврдиш дека во таа Византиска тема Македонија немало Македонци, а во темата Бугарија која била на другата страна имало Бугари???

-Milsa, поясни каква смисла влагаш в понятието "македонец" погоре? Смислата на МАНУ или го разбираш като жител на Грчка административна заедница?


Quote:понатака......
За да го докажеш тоа прво треба да докажеш дека Мизите биле Бугари???

Кои се Мизите??? или поточно Mysia?

-Значи според тебе битката при Траянови врата не се однесува изобшто до Бугарите? Наверно Малоазиски Траки са се били со исто така Малоазиски "македонци" или не знам какво сакаш да кажеш? Спорот овде е не дали Византиците имат историско право да нарекуват Бугарите "Мизи" или "Скити" а дали го правят, а очигледно е дека го правят.
16-01-2011, 12:43 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#35

(16-01-2011, 12:28 PM)Misla Wrote: ... а дека е Македонец зборува и фактот што тој според тој исти извор се родил во градо Терјан во Мала Азија, односно во темата Македонија.

Icon_lolIcon_lolIcon_lol Ама вие това име "Македонец" за нищо го немате! Лепите го на всеки и на всичко. Ако е роден в Мала Азия - Македонец, ако е роден в Одрин - Македонец, в Охрид, в Пела - Македонец. Ако е роден в тема Македония - Македонец, ако е роден в тема България - пак Македонец.
Излиза, че всички войни на Балканите са граждански.Icon_lol
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
16-01-2011, 12:47 PM
Reply
Misla
Unregistered

 
#36

(16-01-2011, 12:15 PM)Kasnakovski Wrote:
(16-01-2011, 11:51 AM)Misla Wrote:
(16-01-2011, 11:11 AM)Kasnakovski Wrote: Мисла, не ја познаваш фактологијата. Не ги познаваш изворите.

Пишеш
а додека со еден дел на Бугарија сеуште владеел Царот Роман (Несфатливо како може бугарија да имала две царства и два цара во исто време).

Vidi gi arapskite izvori - Samuil e GULJAM na carot Roman. Samuil se proglasil za car duri po smrta na Roman.

Od nisto nesto ne se pravi.

Роман 977 -997, Самоил 976 - 1018
сакаш да кажеш дека 21 година биле едно царство со два цара?? -- дали ти стварно веруваш во тоа што го напиша дека Самуил бил GULJAM?? Nee_takaTuktuk0ni
А кој тоа го тврди дека Самуил бил цар во 976?

Има една плоча од 993 од која се гледа дека Самуил не е цар.


Да одиме по ред

1. Иван Скилица четиримата братя: Давид, Мойсей, Арон и Самуил, които били синове “на един от велемощните в България [и още “у българите”] комити”; а съкратителят на Скилица, Иван Зонаpa, ги определя като синове “на един от българските комити” на едно място, а на друго — като синове “на един от видните [именитите] у тях [българите] и наричан комит”, и поради това те се наричали копитопули, т. е. синове на комит. И тъй бащата на четиримата братя — водители по общественото си положение, бил комит.

2. Иван Скилица. Той съобщава, че “когато българите се отметнали заедно със смъртта на император Иван [Цимисхий], четиримата братя “те се заемат да властвуват над тях” (българите), а Зонара право казва, че “те [българите] възлагат своята власт на четиримата братя”

3. Арабският хронист Яхъя Антиохийски разказва следното: “И употребили хитрост двамата синове на Самуил/sic!/, български цар, които Иван Цимисхий бе взел [в плен] и държал затворени в двореца и побягнали те от мястото на затвора на коне, които те заповядали да се държат готови за тях. И когато те се намерили на превала, който водел за България, двата коня, на които те седели, спрели. И слезли те от тях и се скрили в планината, понеже се страхували да не би да ги догонят, и тръгнали пеша. И по пътя по-големият от тях изпреварил по-малкия си брат. И бил той преоблечен и го забелязали една тълпа българи, които пазели оная планина от разбойници. И стрелял един от тях [българите] в него и като не го познал, понеже бил самичък, убил го. И тръгнал по дирите му по-малкият брат и им обявил кой е той. И те го отвели и после го направили свой цар. Той имал един гулям, известен под името Комитопул, и той [по-малкият брат] действувал наедно с него и се събрали около него българите, и воювали страните ромейски.”

4. Асохик “Те били двама братя, които били наречени комсадцаги; името на по-стария било Самаел ..., император Василий ги бе довел с наемните войски в Македония, за да воюват против българите. Но при удобно време те избягали от гръцкия цар и преминали към българския цар, който бил скопец и поради храбростта си те се високо издигнали. След това гръцкият император Василий отворил война с българския цар, скопеца-евнух. Но комсадцагите, които [в същност] властвували над българската земя, влезли в сериозна борба против гръцкия император, за което ние ще кажем в свое време.”

Ајде види прво овие извори. Па по тоа и другите.

Преводот од Скилица од George Kedrin and John Zonaras е слободна интерпретациj на оригиналот. За никави "етнички бугари" не се зборува во оригиналот.

Што се однесува до едно парче камен за кое испитувањата докажале дека се работи за фалсификат исти како и плоците пронајдени во Лерин и Благоевград, тешко на вас и вашиот идентитет ако за тоа има доказ само на едно парце камен...Da_ne_si_lud
За Македонците и Македонија секој камен и секое мало камче е доказ, а постојат цели градби, археолошки наоди кои го потврдуваат тоа, па сепак за вас болгарите тоа не е доволно. Па искрено да ти кажам и никој не бара од вас да не признаете, Кој сте па вие???
16-01-2011, 12:50 PM
Reply
Misla
Unregistered

 
#37

(16-01-2011, 12:47 PM)Stefan Wrote:
(16-01-2011, 12:28 PM)Misla Wrote: ... а дека е Македонец зборува и фактот што тој според тој исти извор се родил во градо Терјан во Мала Азија, односно во темата Македонија.

Icon_lolIcon_lolIcon_lol Ама вие това име "Македонец" за нищо го немате! Лепите го на всеки и на всичко. Ако е роден в Мала Азия - Македонец, ако е роден в Одрин - Македонец, в Охрид, в Пела - Македонец. Ако е роден в тема Македония - Македонец, ако е роден в тема България - пак Македонец.
Излиза, че всички войни на Балканите са граждански.Icon_lol

ШТО ДА ТИ ПРАВАМ МОЖЕТЕ ДА ПРОДОЛЖИТЕ ДА БИДЕТЕ ЉУБОМОРНИ НА ТОА ИМЕ, НО ШТО Е ТОА Е!Yea
ЕДНО НЕ МИ Е ЈАСНО... ЗОШТО СЕ СРАМИТЕ ОД ВАШЕТО ОРИГИНАЛНО ТУРКСКО ПОТЕКЛО?? ТАТРСКИОТ ЕЛЕМЕНТ КАЈ ВАС Е ГЛАВНИОТ ВАШ ИДЕНТИТЕТ, А ВИЕ СЕ СРАМИТЕ ОД НЕГО, ПА ДУРИ МИ КАЖУВАТЕ ТУКА ДЕКА БУГАРИТЕ БИЛЕ МОЕЗИЈЦИ, ФРИГИЈЦИ, ПА НЕКОЈ РЕЦЕ ДЕКА БИЛЕ И ХУНЗИ ОД БАЛХАРА.....ОД ХИНДИКУШ ...Da_ne_si_ludYeaParty3
16-01-2011, 12:56 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#38

(16-01-2011, 12:50 PM)Misla Wrote: Преводот од Скилица од George Kedrin and John Zonaras е слободна интерпретациj на оригиналот. За никави "етнички бугари" не се зборува во оригиналот.

Што се однесува до едно парче камен за кое испитувањата докажале дека се работи за фалсификат исти како и плоците пронајдени во Лерин и Благоевград, тешко на вас и вашиот идентитет ако за тоа има доказ само на едно парце камен...Da_ne_si_lud
За Македонците и Македонија секој камен и секое мало камче е доказ, а постојат цели градби, археолошки наоди кои го потврдуваат тоа, па сепак за вас болгарите тоа не е доволно. Па искрено да ти кажам и никој не бара од вас да не признаете, Кој сте па вие???

-Нема ни един камен, ни камче ,ни рапанче, на което да пишува дека вие сте народ несличен со назе. Напишано е било само во празните тикви на Српските Кралеви и подоцна на Тито! Докази немате и да се обидувате да изфабрикувате ке са без давност и тежест, ке важат само пред МАНУ и Скопскиот историски факултет!

16-01-2011, 01:15 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#39

(16-01-2011, 12:56 PM)Misla Wrote: ШТО ДА ТИ ПРАВАМ МОЖЕТЕ ДА ПРОДОЛЖИТЕ ДА БИДЕТЕ ЉУБОМОРНИ НА ТОА ИМЕ, НО ШТО Е ТОА Е!Yea
ЕДНО НЕ МИ Е ЈАСНО... ЗОШТО СЕ СРАМИТЕ ОД ВАШЕТО ОРИГИНАЛНО ТУРКСКО ПОТЕКЛО?? ТАТРСКИОТ ЕЛЕМЕНТ КАЈ ВАС Е ГЛАВНИОТ ВАШ ИДЕНТИТЕТ, А ВИЕ СЕ СРАМИТЕ ОД НЕГО, ПА ДУРИ МИ КАЖУВАТЕ ТУКА ДЕКА БУГАРИТЕ БИЛЕ МОЕЗИЈЦИ, ФРИГИЈЦИ, ПА НЕКОЈ РЕЦЕ ДЕКА БИЛЕ И ХУНЗИ ОД БАЛХАРА.....ОД ХИНДИКУШ ...Da_ne_si_ludYeaParty3

Му-ха-ха-ха, комплекси пак некви? Некъв си Байхуй ще ми определя идентитето, от какво да се срамя и от какво да се гордея! Da_ne_si_lud
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
16-01-2011, 01:19 PM
Reply
Misla
Unregistered

 
#40

(16-01-2011, 12:43 PM)IvoPaunov Wrote:
(16-01-2011, 12:28 PM)Misla Wrote: Прво за мене Самуил не е Ерменец туку е Македонец, јас ти цитирав ерменски извори за Цар Самуил, а дека е Македонец зборува и фактот што тој според тој исти извор се родил во градо Терјан во Мала Азија, односно во темата Македонија. Друго е прашањето што ти тврдиш дека во таа Византиска тема Македонија немало Македонци, а во темата Бугарија која била на другата страна имало Бугари???

-Milsa, поясни каква смисла влагаш в понятието "македонец" погоре? Смислата на МАНУ или го разбираш като жител на Грчка административна заедница?

Vizantiska voeno-administrativna oblast - TEMA, a ne grcka.
Za Samuil, i za negovata loza se znae mnogu malku, skoro nisto. Mozeme da diskutirame i analizirame kolku sakas, se znae demografskata rasprostranetos duri i vo toa vreme, no, vo bilo koj slucaj da se diskutira i analizira za "etnickoto poteklo" na Samil ne stanuva zbor deka toj bil Bugarin. Niti geografski nitu etnogeografski ne moze da se poklopi vaseto tvrdenje deka Lozata na Samuil bila od Etnicki Turko-Bugari... Toa e nespoivo, zemi koja bilo mapa, koja sakas, ako sakas zemi i Globus, nema nikakva prostorna, geografska i demografska vrska na teritorijata kade bil roden so Turko-Bugarite ili ako sakas so Dunavska Bugarija, toa sto go tvrdis e gola voda!


Quote:понатака......
За да го докажеш тоа прво треба да докажеш дека Мизите биле Бугари???

Кои се Мизите??? или поточно Mysia?

-Значи според тебе битката при Траянови врата не се однесува изобшто до Бугарите? Наверно Малоазиски Траки са се били со исто така Малоазиски "македонци" или не знам какво сакаш да кажеш? Спорот овде е не дали Византиците имат историско право да нарекуват Бугарите "Мизи" или "Скити" а дали го правят, а очигледно е дека го правят.

[/quote]
Во состав на Византија имало голем број на Теми, населени со мешано етничко население. Византија ги нарекувала луѓето според името на Темата, а не со етничкото име, но главна цел била нив да ги асимилира во Ромеи (Византијци), тоа на крај и успеало. Турците кои ја освоиле Византија, цели три и пол века населението го викале РУМ или Ромејци. Така, жителите на темата Стримион, биле стримионци, жителите на темата Македонија биле Македонци, на темата Бугарија биле бугари, но не етнички.

Tie koi gi predvodel Samuil se slovenite. Samuil go osnoval Prvoto carstvo na Slovenite, titulata ja nasledil direktno od Rim i vo dvete korespodencii so papata Inokentie III nikade ne stoi deka toj ja nasledil titulata "Bugarski Car"

(Migne, PL, CCXRV, Col. 1113, Book V, No. 21)

" Petisti ... Ut coronam tibi ecclesia Romana concederet, sicut illustri memorie Petro, Samueli et aliis progenitoribus tuis in libris tuis legitur concessisse. Nos ergo, ut super hos maiorem certitudinem haberemus, registra nostra perlegi fecimus diligenter, ex quibus evidenter comperimus, quod in terra tibi subiecta multi Reges fuerant coronati. "

"Прашуваш...за да ти се даде круната на Римската црква, како што светлите спомени на Петар, Самоил, и другите претходници твои во твоите книги говорат. Ние дадовме за право со голема грижа да се прегледаат нашите регистри, од кои е очигледно дека во земjaтa подложна на тебе многу кралеви биле крунисани..."


16-01-2011, 01:26 PM
Reply