Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 2.17 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Жртви на србоманите во Македонија по 1944 година
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#1

По завршувањето на војната, новата македонска власт ликвидирала без судење или извела пред суд повеќемина наводни соработници на бугарските окупатори. Се' уште е тајна нивниот вкупен број, но со сигурност се знае дека без судење биле ликвидирани 54 велешани, меѓу кои и д-р Богдан Поп Ѓорчев. Во Ресен се убиени 17 лица, исто така, без судење, како и една поголема група во Куманово. На Димитар Шкатров, Димитар Ѓузелов и на некои нивни приврзаници им било судено во Скопје. Двајцата биле осудени и потоа тајно ликвидирани. Каде се погребани се' уште не знаат нивните семејства. И во Битола бил одржан судски процес на групата пробугарски квислинзи и поддржувачи на Михајлов. Главниот обвинет бил Стефан Светиев, кој бил осуден на смрт.

Според бугарски извори, во Скопје биле ликвидирани 63 лица, во Велес - 54, во Куманово - 48, во Битола - 36, во Штип - 77 и во Владимирово, Беровско, 330 лица. Овие бројки треба да се прифатат со голема резерва, зашто во истиот список на ликвидирани се наведува дека во Офицерскиот дом во Скопје биле убиени 72 офицери кои барале наместо на Сремски фронт да се оди Солун, што не е вистина, бидејќи тогаш не бил убиен ниту еден офицер.

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
(This post was last modified: 15-01-2011, 12:42 AM by афион.)
15-01-2011, 12:41 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#2

Слава им на сите жртви на србоманското крило во власта во Македонија.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 12:43 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#3

54 велешани, меѓу кои и д-р Богдан Поп Ѓорчев на денешен ден се срелани,и сеуште не се рехабилитирани.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 12:44 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#4

Познавачите на состојбите велат дека е голем бројот на лицата за кои тогашната ОЗНА или УДБА правела хајки, многу луѓе неправедно биле кодошени, а имало и судски постапки со фалсификувани документи. Целта на овој закон е да се исправи неправдата кон ваквите случаи и за тие што без судење биле затворани и ликвидирани, со фиктивно обвинение како „воени злосторници“ или „соработници на непријателот“. Борис Поп Ѓорчев, чијшто татко доктор Богдан Поп Ѓорчев, виенски дипломец, член на Македонската младинска тајна револуционерна организација, бил стрелан ноќта меѓу 15 и 16 јануари 1945 година во Велес, во групата од 53 затвореници од истражниот затвор на ОЗНА, е еден од многуте што сакаат да докаже дека неговиот татко бил стрелан без судење. Правдата сега ја бара пред Судот во Стразбур. - Нема протокол за утврдена смрт, стрелани се без судска пресуда, доказ се мемоарите на Ченто. Сите документи се скриени и уништени. Две делегации на семејствата на стреланите непосредно потоа беа кај Ченто. За стрелањето знаеле само тогашниот потпретседател на Президиумот на АСНОМ и неговиот баџанак Цветко Узуновски - Абаз, шеф на ОЗНА - изјави Поп Ѓорчев. Тој дошол до сознание дека подоцна дошло до караница меѓу Ченто и Колишевски зашто Ченто не бил информиран за прекинот суд. Ченто подоцна бил кај Тито да протестира и се уверил оти маршалот не знаел ништо за велешкиот случај. Но, факт е дека по масовното стрелање во Велес биле запрени голем број планирани ликвидации и биле спасени голем број луѓе по затворите во Битола, Прилеп, Штип, Охрид, тврди Поп Ѓорчев.
- Всушност, стрелањата биле, божем, за соработка со окупаторот, но без судска пресуда секој е невин додека тоа не се докаже. Мојот татко беше член на ММТРО, чиишто членови беа нарекувани автономисти. Откако по шест, пет години врховниот суд го отфрли наведеното како неосновано, очекувам Стразбур да ја исправи неправдата - додава Горчев.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 12:45 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#5

Методија Андонов - Ченто
Првите несогласици на Ченто со комунистите, особено со Светозар Вукмановиќ – Темпо, почнуваат многу брзо по неговото преминување на слободна територија. Меѓу другото, Ченто упатува забелешки на содржината на Манифестот на Главниот штаб.
По ослободувањето на земјата несогласиците со тогашниот македонски врв продолжуваат. Ченто се противи 15-от македонски корпус да оди на Сремскиот фронт, се залага за обединување и поголема самостојност на Македонија, се противи на враќање на имотот на избеганите српски колонисти и се залага за поголема финансиска независност и залагање за сопствен буџет на Македонија и на останатите југословенски републики. Комунистите пополека му ја одземаат реалната власт и поради несогласувањето со мерките што ги преземаат комунистите, Ченто на 14 март 1946 година поднесува оставка на функцијата претседател на Президиумот на Народното Собрание на Македонија.
Сака да се повлече од политиката и намира да живее во Прилеп, но на 14 јули е уапсен од полицијата пред својата куќа во Прилеп, а на 31 јули Министерството за внатрешни работи објавува дека Ченто бил уапсен поради обид за бегство во Грција. На 8 август против него е покренат обвинителен акт, а на 19 ноември е изведен пред суд во состав: Панта Марина (претседател) и Лазар Мојсов и Коле Чашуле, членови. Судењето трае доста кратко и по два дена, на 21 ноември првиот македонски претседател Ченто е осуден на 11 години затвор. Затворен е во скопскиот затвор „Идризово“ каде во најтешки услови бил во „специјалната ќелија“ и бил чуван од посебна стража и му биле дозволувани триесет минутни прошетки на одредено место во затворот и еднаш неделно биле дозволувани посети на членовите на неговото семејство. Додека бил во затвор, властите често му нуделе да признае и потпише дека згрешил и се покајува, по што животот ќе му бил наполно обезбеден.
Пуштен е условно на 4 септември 1955 година, по одлежани 9 години и 4 месеци затвор. Сепак затворскиот живот остава траги врз неговото здравје. Бара од Тито да му дадат пасош за да отиде да се лечи во Швајцарија, но бил одбиен. Осамен и во тешки болки и маки, Ченто на 24 јули 1957 умира од рак на желудникот, во својот дом во Прилеп. И по излегувањето од затворот не се откажал од идеите на самостојна и обединета Македонија.

Долги години по смртта, Методија Андонов - Ченто бил табу тема и ретко бил спомнуван во историските книги и учебници, а и јавните разговори поврзани со него биле строго забранети. Во 1990 година, на барање на неговиот син Илија Андонов - Ченто, е обновен судскиот процес против него и на 22 октомври, по повторената кривична пресуда, Окружниот суд во Скопје ја укина пресудата од 1946 година. На 22 октомври, претседателот на Македонија постхумно го одликувал Ченто со „Орден на Република Македонија“, орден кој го имаат само поранешните претседатели на Македонија и три реномирани македонски институции
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
(This post was last modified: 15-01-2011, 12:49 AM by афион.)
15-01-2011, 12:46 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#6

Панко Брашнаров
По објавувањето на Резолуцијата на Информбирото против раководството на КПЈ во јуни 1948 година, Брашнаров недвосмислено застанува на страната на СССР и Сталин во спорот. На 1 октомври 1948 година, заедно со Павел Шатев, до ЦК на Советската комунистичка партија упатува доверливо писмо во кое се тврди дека „прашањето за обединување на македонскиот народ уште од самиот почеток се поткопа поради неговото неправилно поставување од страна на ЦК КПЈ во смисла обединета Македонија да се присоедини кон ФНРЈ, без да се води сметка за посебните, специфични услови, ниту за братските соседни земји...“
Брашнаров е уапсен на 11 декември 1950 година и на 29 јуни 1951 е осуден на „општествено полезна работа во траење од 24 месеци.“ Во првите денови од јули е испратен во логорот на Голи Оток, каде што набрзо, на 13 јули, умира. Сè уште не се знае каде се погребани неговите посмртни останки.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
(This post was last modified: 15-01-2011, 12:48 AM by афион.)
15-01-2011, 12:48 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#7

Голем дел на жртви.

http://www.scribd.com/doc/37255531/Suden...-1945-1985

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 12:53 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#8

15 јануар 1945.- Во ноќта меѓу 15 и 16 јануари се извршени двете најмасовни и најбрутални стрелања во Титова Македонија.Без судење и почитување на пресумцијата на невиност, во најголема тајност и итност, од истражниот затвор на ОЗН-а во Велес се егзекутираа 53, а во Куманово 48 затвореници под глобално сомневање дека се „народни непријатели“.

Масакрот е прогласен за „државна тајна“ (!?).

Полувековниот молк го прекина Титовиот биограф, политичарот и академик д-р Владимир Дедиер кој во април 1990 година во двонеделникот „21“, орган на ЦК СКМ, отворено го обвини некогашниот шеф на КОС, генералот Јефто Шашиќ кој во Велес „една ноќ ги зграпчил затворениците за гуша и без сослушување сите ги стрелал“.

Во автобиографските белешки, објавени 1999 година претседателот на Президиумот на АСНОМ Методи Андонов Ченто обелодени дека за стрелањата во Велес и во Куманово дознал од семејствата, откако тие биле извршени без да биде информиран и консултиран.

Како иницијатор тој го посочи Едвард Кардељ, а за наредбодавач Лазар Колишевски.

Истиот ден отпатувал за Белград каде објаснување побарал од маршалот Тито кој исто така не бил информиран и веднаш издал наредба да престанат стрелањата без судење.

Според д-р Дедиер, во тој период во Југославија без судење биле ликвидирани 140.000 луѓе.

Се поставува прашање за одведените 820 лица на Голи Оток , каде што „живите им завидуваа на мртвите”, за мистериозните убиства на скопското Кале (1945),кога група на македонски партизини ја истакнаа паролата-НЕ НА СРЕМ,НА СОЛУН, за масовните убиства во Куманово (1945 - при што недотепаните живи закопани ги молеле своите џелати да ги дотепаат) и во Ресен (1945), за 53 стрелани без судење во Велес (1945), за бројните поединечни убиства, стрелања без судење, затворања, интернирања (Илија Чулев, Брашнаров, Шатев, Ченто, Пирузе, Фотев, Мире Анастасов, В. Марковски). Порачаните убиства на Лена Стојчевска (нејзиниот убиец В. Бурзевски пред неколку години во присуство на повеќемина историчари изјави: „Да ми наредеше Партијата, и мајка ми ќе ја убиев”) и на Панде Чесноска (во присуство на народниот херој З. Билјановски и М. Мицајков)?

Случајот со петте струмички студенти кои една августовска вечер во 1951 година беа насилно собрани од струмичкото корзо, оттргнати од прегратките на своите девојки, одведени кон границата и свирепо убиени (по наредба на месниот комунистички функционер М. Минанева).

Сите овие македиксно патриоти ги вкусија суровите и немилосрдни методи на малтретирања од комунитстичките власти,само затоа што се бореа за Независна Македониа и за самобитноста на македонскиот народ под закрила на В.М.Р.О...

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
15-01-2011, 02:37 AM
Reply
Guest
Unregistered

 
#9

(15-01-2011, 12:45 AM)афион Wrote: Познавачите на состојбите велат дека е голем бројот на лицата за кои тогашната ОЗНА или УДБА правела хајки, многу луѓе неправедно биле кодошени, а имало и судски постапки со фалсификувани документи. Целта на овој закон е да се исправи неправдата кон ваквите случаи и за тие што без судење биле затворани и ликвидирани, со фиктивно обвинение како „воени злосторници“ или „соработници на непријателот“. Борис Поп Ѓорчев, чијшто татко доктор Богдан Поп Ѓорчев, виенски дипломец, член на Македонската младинска тајна револуционерна организација, бил стрелан ноќта меѓу 15 и 16 јануари 1945 година во Велес, во групата од 53 затвореници од истражниот затвор на ОЗНА, е еден од многуте што сакаат да докаже дека неговиот татко бил стрелан без судење. Правдата сега ја бара пред Судот во Стразбур. - Нема протокол за утврдена смрт, стрелани се без судска пресуда, доказ се мемоарите на Ченто. Сите документи се скриени и уништени. Две делегации на семејствата на стреланите непосредно потоа беа кај Ченто. За стрелањето знаеле само тогашниот потпретседател на Президиумот на АСНОМ и неговиот баџанак Цветко Узуновски - Абаз, шеф на ОЗНА - изјави Поп Ѓорчев. Тој дошол до сознание дека подоцна дошло до караница меѓу Ченто и Колишевски зашто Ченто не бил информиран за прекинот суд. Ченто подоцна бил кај Тито да протестира и се уверил оти маршалот не знаел ништо за велешкиот случај. Но, факт е дека по масовното стрелање во Велес биле запрени голем број планирани ликвидации и биле спасени голем број луѓе по затворите во Битола, Прилеп, Штип, Охрид, тврди Поп Ѓорчев.
- Всушност, стрелањата биле, божем, за соработка со окупаторот, но без судска пресуда секој е невин додека тоа не се докаже. Мојот татко беше член на ММТРО, чиишто членови беа нарекувани автономисти. Откако по шест, пет години врховниот суд го отфрли наведеното како неосновано, очекувам Стразбур да ја исправи неправдата - додава Горчев.

Македонската војска 2 дена штрајкуваше на плоштадот 7 јануари 1945-та со тешко вооружување.Најхрабрите офицери кои се докажаа во борбата беа затворени на кале затоа што ја истакнаа паролата-НЕ НА СРЕМ,НА СОЛУН.Чуварите што ги чуваа во затворот почнаа да се бунтуваат.Една вечер беа заменети со заробени италијански војници на кои им беа дадени празни пушки.Затворениците беа одведени и стрелани во Катланово.
Наместо на Александар, на овие храбри Македонци треба да им се подигне споменик на плоштадот.

Спрема кажувањето на курир во ОЗНА кој беше на стража во затворот на кале
07-06-2011, 02:23 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#10

(15-01-2011, 02:37 AM)афион Wrote: 15 јануар 1945.- Во ноќта меѓу 15 и 16 јануари се извршени двете најмасовни и најбрутални стрелања во Титова Македонија.Без судење и почитување на пресумцијата на невиност, во најголема тајност и итност, од истражниот затвор на ОЗН-а во Велес се егзекутираа 53, а во Куманово 48 затвореници под глобално сомневање дека се „народни непријатели“.

Масакрот е прогласен за „државна тајна“ (!?).

Полувековниот молк го прекина Титовиот биограф, политичарот и академик д-р Владимир Дедиер кој во април 1990 година во двонеделникот „21“, орган на ЦК СКМ, отворено го обвини некогашниот шеф на КОС, генералот Јефто Шашиќ кој во Велес „една ноќ ги зграпчил затворениците за гуша и без сослушување сите ги стрелал“.

Во автобиографските белешки, објавени 1999 година претседателот на Президиумот на АСНОМ Методи Андонов Ченто обелодени дека за стрелањата во Велес и во Куманово дознал од семејствата, откако тие биле извршени без да биде информиран и консултиран.

Како иницијатор тој го посочи Едвард Кардељ, а за наредбодавач Лазар Колишевски.

Истиот ден отпатувал за Белград каде објаснување побарал од маршалот Тито кој исто така не бил информиран и веднаш издал наредба да престанат стрелањата без судење.

Според д-р Дедиер, во тој период во Југославија без судење биле ликвидирани 140.000 луѓе.

Се поставува прашање за одведените 820 лица на Голи Оток , каде што „живите им завидуваа на мртвите”, за мистериозните убиства на скопското Кале (1945),кога група на македонски партизини ја истакнаа паролата-НЕ НА СРЕМ,НА СОЛУН, за масовните убиства во Куманово (1945 - при што недотепаните живи закопани ги молеле своите џелати да ги дотепаат) и во Ресен (1945), за 53 стрелани без судење во Велес (1945), за бројните поединечни убиства, стрелања без судење, затворања, интернирања (Илија Чулев, Брашнаров, Шатев, Ченто, Пирузе, Фотев, Мире Анастасов, В. Марковски). Порачаните убиства на Лена Стојчевска (нејзиниот убиец В. Бурзевски пред неколку години во присуство на повеќемина историчари изјави: „Да ми наредеше Партијата, и мајка ми ќе ја убиев”) и на Панде Чесноска (во присуство на народниот херој З. Билјановски и М. Мицајков)?

Случајот со петте струмички студенти кои една августовска вечер во 1951 година беа насилно собрани од струмичкото корзо, оттргнати од прегратките на своите девојки, одведени кон границата и свирепо убиени (по наредба на месниот комунистички функционер М. Минанева).

Сите овие македиксно патриоти ги вкусија суровите и немилосрдни методи на малтретирања од комунитстичките власти,само затоа што се бореа за Независна Македониа и за самобитноста на македонскиот народ под закрила на В.М.Р.О...

Afionco afionco nema Srbomani Makedonija je SRPSKA ZEMLJA sve e srpsko Kumanovo e vec srpsko,cela severna Makedonija je srpska afionco
02-07-2011, 11:59 PM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3
#11

(02-07-2011, 11:59 PM)Guest Wrote: Afionco afionco nema Srbomani Makedonija je SRPSKA ZEMLJA sve e srpsko Kumanovo e vec srpsko,cela severna Makedonija je srpska afionco
Ниту била ниту ке биде Македонија српска земја.
03-07-2011, 07:00 PM
Reply
Илиян Луков
Unregistered

 
#12

Поппорушев - добре че не гледаш отстрани ...
03-07-2011, 09:05 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#13

(03-07-2011, 07:00 PM)poprushev Wrote:
(02-07-2011, 11:59 PM)Guest Wrote: Afionco afionco nema Srbomani Makedonija je SRPSKA ZEMLJA sve e srpsko Kumanovo e vec srpsko,cela severna Makedonija je srpska afionco
Ниту била ниту ке биде Македонија српска земја.

Uvek je bila SRPSKA ZEMLJA Kumanovo je vec srpsko ( srpski kako sluzben ) nikada bugarska uvek srpska aj brisi cigo-bugarine .
03-07-2011, 11:07 PM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3
#14

(03-07-2011, 11:07 PM)Guest Wrote:
(03-07-2011, 07:00 PM)poprushev Wrote:
(02-07-2011, 11:59 PM)Guest Wrote: Afionco afionco nema Srbomani Makedonija je SRPSKA ZEMLJA sve e srpsko Kumanovo e vec srpsko,cela severna Makedonija je srpska afionco
Ниту била ниту ке биде Македонија српска земја.

Uvek je bila SRPSKA ZEMLJA Kumanovo je vec srpsko ( srpski kako sluzben ) nikada bugarska uvek srpska aj brisi cigo-bugarine .Да те спомнам дека Србија не стана до Токија туку е како НОКИА се помала. Глејте си таму Војводина, Санџак.... Додуша и тие никогаш како и Косово не биле Српски, така да набргу ке се ослободат и тие ос Српско ропство.
03-07-2011, 11:42 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#15

(03-07-2011, 11:42 PM)poprushev Wrote:
(03-07-2011, 11:07 PM)Guest Wrote:
(03-07-2011, 07:00 PM)poprushev Wrote:
(02-07-2011, 11:59 PM)Guest Wrote: Afionco afionco nema Srbomani Makedonija je SRPSKA ZEMLJA sve e srpsko Kumanovo e vec srpsko,cela severna Makedonija je srpska afionco
Ниту била ниту ке биде Македонија српска земја.

Uvek je bila SRPSKA ZEMLJA Kumanovo je vec srpsko ( srpski kako sluzben ) nikada bugarska uvek srpska aj brisi cigo-bugarine .Да те спомнам дека Србија не стана до Токија туку е како НОКИА се помала. Глејте си таму Војводина, Санџак.... Додуша и тие никогаш како и Косово не биле Српски, така да набргу ке се ослободат и тие ос Српско ропство.

Vojvodina 85 % Srbi Sandzak je apsolutno bezopasan samo glup covek moze da tvrdi deka Sandzak i Vojvodina ce se odvojiv .Makedonija je 40 % pod Albancima , Kumanovo e vec srpsko , Staro Nagoricino Bugarija e CIGANSKA .Glup covek si be ti.
04-07-2011, 12:05 AM
Reply
Guest
Unregistered

 
#16

(04-07-2011, 12:05 AM)Guest Wrote:
(03-07-2011, 11:42 PM)poprushev Wrote:
(03-07-2011, 11:07 PM)Guest Wrote:
(03-07-2011, 07:00 PM)poprushev Wrote:
(02-07-2011, 11:59 PM)Guest Wrote: Afionco afionco nema Srbomani Makedonija je SRPSKA ZEMLJA sve e srpsko Kumanovo e vec srpsko,cela severna Makedonija je srpska afionco
Ниту била ниту ке биде Македонија српска земја.

Uvek je bila SRPSKA ZEMLJA Kumanovo je vec srpsko ( srpski kako sluzben ) nikada bugarska uvek srpska aj brisi cigo-bugarine .Да те спомнам дека Србија не стана до Токија туку е како НОКИА се помала. Глејте си таму Војводина, Санџак.... Додуша и тие никогаш како и Косово не биле Српски, така да набргу ке се ослободат и тие ос Српско ропство.

Vojvodina 85 % Srbi Sandzak je apsolutno bezopasan samo glup covek moze da tvrdi deka Sandzak i Vojvodina ce se odvojiv .Makedonija je 40 % pod Albancima , Kumanovo e vec srpsko , Staro Nagoricino Bugarija e CIGANSKA .Glup covek si be ti.

I zapadnu Makedoniju ce gu izgubite .............ne be VEC E IZGUBENA .Vojvodina e uvek bila srpska VOJVODSTVO SRPSKO iskoci malko da vidis koj sve zivi po Vojvodinu i Sandzak .
04-07-2011, 12:08 AM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3
#17

(04-07-2011, 12:08 AM)Guest Wrote:
(04-07-2011, 12:05 AM)Guest Wrote:
(03-07-2011, 11:42 PM)poprushev Wrote:
(03-07-2011, 11:07 PM)Guest Wrote:
(03-07-2011, 07:00 PM)poprushev Wrote: Ниту била ниту ке биде Македонија српска земја.

Uvek je bila SRPSKA ZEMLJA Kumanovo je vec srpsko ( srpski kako sluzben ) nikada bugarska uvek srpska aj brisi cigo-bugarine .Да те спомнам дека Србија не стана до Токија туку е како НОКИА се помала. Глејте си таму Војводина, Санџак.... Додуша и тие никогаш како и Косово не биле Српски, така да набргу ке се ослободат и тие ос Српско ропство.

Vojvodina 85 % Srbi Sandzak je apsolutno bezopasan samo glup covek moze da tvrdi deka Sandzak i Vojvodina ce se odvojiv .Makedonija je 40 % pod Albancima , Kumanovo e vec srpsko , Staro Nagoricino Bugarija e CIGANSKA .Glup covek si be ti.

I zapadnu Makedoniju ce gu izgubite .............ne be VEC E IZGUBENA .Vojvodina e uvek bila srpska VOJVODSTVO SRPSKO iskoci malko da vidis koj sve zivi po Vojvodinu i Sandzak .Јас убаво знам кој живее во Санџак и Војвoдина. Затоа глеј си ја твојата мака, ке останете тоа што бевте, Белградски пашалук. Треба да знаеш дека Куманово никогаш не било српско. Ѕебарњак не ви го срушија Бугарите туку Војвода Крсто Лазаров Коњушки со други Македонци од Куманово.
04-07-2011, 01:32 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#18

Koga ke se otvorat arhivite na srbija i Makedonia ke se razberat oshte mnogo raboti...

[Image: 40665_108359079223098_100001470190525_71...1925_n.jpg]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html04-07-2011, 04:06 PM
Website Reply
Guest
Unregistered

 
#19

(04-07-2011, 01:32 AM)poprushev Wrote:
(04-07-2011, 12:08 AM)Guest Wrote:
(04-07-2011, 12:05 AM)Guest Wrote:
(03-07-2011, 11:42 PM)poprushev Wrote:
(03-07-2011, 11:07 PM)Guest Wrote: Uvek je bila SRPSKA ZEMLJA Kumanovo je vec srpsko ( srpski kako sluzben ) nikada bugarska uvek srpska aj brisi cigo-bugarine .Да те спомнам дека Србија не стана до Токија туку е како НОКИА се помала. Глејте си таму Војводина, Санџак.... Додуша и тие никогаш како и Косово не биле Српски, така да набргу ке се ослободат и тие ос Српско ропство.

Vojvodina 85 % Srbi Sandzak je apsolutno bezopasan samo glup covek moze da tvrdi deka Sandzak i Vojvodina ce se odvojiv .Makedonija je 40 % pod Albancima , Kumanovo e vec srpsko , Staro Nagoricino Bugarija e CIGANSKA .Glup covek si be ti.

I zapadnu Makedoniju ce gu izgubite .............ne be VEC E IZGUBENA .Vojvodina e uvek bila srpska VOJVODSTVO SRPSKO iskoci malko da vidis koj sve zivi po Vojvodinu i Sandzak .Јас убаво знам кој живее во Санџак и Војвoдина. Затоа глеј си ја твојата мака, ке останете тоа што бевте, Белградски пашалук. Треба да знаеш дека Куманово никогаш не било српско. Ѕебарњак не ви го срушија Бугарите туку Војвода Крсто Лазаров Коњушки со други Македонци од Куманово.

Pa sustina je u toj sto ne znas be mrsolju Krsto Lazarov je blgarski vojvoda koga je osudila OZNA .Vojvodina nikad a i Sandzak nece biti problem pogledaj zapadni deo BJRM .Kumanovo i cela severna BJRM je vec gotova stvar sve je srpsko .
05-07-2011, 12:09 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#20

Srbe na vrbe

Krvava pesma do nebes vpije,
Krv Ferdinova je v mes Zofije.
Zvali ste nas dolgo dni na klanja...
Iz dolge vstali smo noči in spanja.
S kanoni vas pozdravimo, vi Srbi,
Dom hladan vam postavimo ob vrbi...
V imenu Božjem pride k vam armada,
Pogledat, kaj se sveti tam z Belgrada
Očistimo vam sveti križ od praha,
Za nas je bojni grom in piš bez straha.
Nožnicam mač izderemo bliskavi,
Da prestol vam operemo krvavi.
Z zeleno vam odenemo odejo,
Na veke vam zaklenemo vso mejo.
Pravične stvari plačamo dolgove,
Zmagalci spet se vračamo v domove.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
05-07-2011, 08:29 AM
Reply